Mijlpaal voor Caro... ALS DE ZENUWEN HET BEGEVEN.(Ill en slot) Gebakken brie met selderij DOE-HET- ZELVER BESTEEDT 1,5 MILJARD VOOR DE VROUW MEDISCHE RUBRIEK Op 27 november wordt een van onze grootste actrices, Ca- ro van Eyck, 60 jaar. Het is dwalen geweest in het uitge strekte Meandercomplex in Amstelveen om haar te vin den op de 8e verdieping van een torenflat. De woonkamer ziet nit op herfstig bosschage en een ovale vijver, waarin gele en rode bladeren zijn ge dwarreld. „Je zit hier vlak bij het Am sterdamse bos," zegt ze en be klemtoont: „er is in het park geen tuinman maar een hove nier." Het woord krijgt een bijzondere klank. „Eens zei ik tegen hem, 'wat leuk hè, dat we hier op die aarde terecht zijn gekomen'. Hij keek een beetje om zich heen en toen zei hij, 'ja, daar heb je gelijk in'. Ze speelt het kleine inci dent bijna, achterover gelund op een nègre velours bank, deel van het zorgvuldig antiek interieur, de woorden onder steunend met afgeronde geba ren. In de grote, oosterse ogen ba gage van een heel leven: jeugd in Batavia, oorlogsmisère, ziekte, triomfen, pijn. Veel pijn door gewrichtsreuma, die pas na lange tijd te wijten bleek aan kaakabcessen; galo- peraties in een kamplichaam, waarop roofbouw is gepleegd. Caro van Eyck (eigenlijke naam 'Taytelbaum') heeft een schitterende carrière. Op de vraag hoeveel rollen ze bij be nadering heeft gespeeld: „ik heb er geen idee van." Dan bezinnend laat ze een stroom van herinneringen toe: „Me- dea," „Eurydice", „Antigone", veel Griekse drama's van Eu ripides. Het is zo heerlijk. Wij (ze bedoelt Hans Boekman, voormalig filmproducer o.a. van Ciske de Rat, met wie ze in 1952 trouwde) gaan veel naar Griekenland. Dan trek ken we zo'n hele reis van Aga memnon na. (Haar rol in 'Iphi- geneia in Aulis": de moeder' Klytaemnestra, wier echtge noot Agamemnon het offer van haar kind eist, waarna ze hem in opperste wanhoop doodt). Veel klassiek hob ik gespeeld: 'Rouw past Electra'. Veel Shakespeare: 'King Lear', 'Julia'. „En modern?" „Na tuurlijk ook. Tennessee Wil liams: 'De nacht van de Le guaan'. Anouilh: 'De wals van de toreadors', 'Rendez-vous'. Te veel om op te nemen. Maar wat je ook speelt, je moet de mens zoeken achter de woor den die je voor ogen krijgt. Daar heb ik altijd voor ge knokt. In een goed bekkende vertaling (spreektaal) komen er echte mensen over. Zelfs Shakespeare kan bijna klin ken als proza. De techniek moet je onder de knie hebben. Het moet allemaal niet zo def tig worden gemaakt" Het is in Mevrouw Van Eycks leven niet gegaan volgens de plannen van haar hoog geplaatste vader (magistraat bij het Hoog gerechtshof) en haar strenge, zeer geliefde moeder („ze was altijd een rots in de branding"). Na haar gymnasiumtijd stu deerde zij rechten. Maar de liefde voor het toneel was al op school gewekt. „Het spe len werd me ingepraat door Alexander Pola (klasgenoot)." Caro van 15 weet: ik wil aan het toneel en nog voor haar eind examen zet ze Elisa Doolittle in Shaws „Pygmalion" op de schoolplanken. Vader blijft vierkant tegen (toneel is „de goot"), moeder toont begrip. Ze werkt (sept. 1933) in een polykliniek in de Amsterdamse Valkstraat om geestelijk gehandicapte kinderen dierenamen te le ren. Eens in de twee weken krijgt ze les van Alida Tartaud-Klein. Dan geeft ze de brui aan de Valkstraat, wordt in Leiden ingeschreven en ontgroend, maar onthult na haar kandidaats, aangemoedigd door de toenmalige toneelcriticus Ben van Eyssel- stein, dat het toneel gaat worden. „Ik wil spelen" Op een literaire matinee draagt zij een kort gedicht voor van Jan Luyken en krijgt een daverende beoordeling van de uiterst strenge Menno Ter Braak. De eerste staji op de ladder naar de top. Nu staat haar bronzen kop, gemaakt door' Pieter de Monchy in de schouwburg van Amstel veen, haar jubileum was een evenement Ze speelt hoofdrol na hoofdrol. „Wat is het belangrijkste besluit dat u ooit in uw leven genomen hebt?" „Oh, een moeilijke vraag. Ik kan mij geen ogenblik voorstellen waarop je ineens zegt 'nu ga ik dit of dat doen'. Ik geloof dat een besluit een soort ondergolving is. Je kunt niet anders. Ik geloof wel in taai doorgaan op een eenmaal ingeslagen weg. Ik hoef eigenlijk niet eens zo. Ik hoef alleen maar van mezelf." "Heeft u publiek nodig om iets mee te delen?" „Als ik iets schrijf heb ik geen publiek nodig (om toneel te spelen natuurlijk wel). Niet dat ik denk met schrijven de wereld te veranderen, maar het is toch dol! (Haar boek ,,'t Is maar geleend, je mag het even vasthouden", is uitverkocht). Als je maar creatief bent, daar komt 't op aan. Daarbij ben ik tot het besef gekomen: er is voor jilles een plaats en een tijd. Jaren geleden ben ik erg ziek geweest Dat was net in de tijd van de ring (Caro v. Eyck heeft na Else Mauhs de Theo Mann Bouwmees- terring gekregen). Ik was er erg gelukkig mee, maar toen ik 'm had, dacht ik: je moet gauw doorgaan, anders denken de mensen 'nou krijgt ze kapsies door die ring'. Toen ben ik na mijn ziekte eigenlijk weer te vroeg begonnen. Ik heb erg veel pijn gehad in mijn leven. Maar ik geloof dat je leert van je sof-perio- des. Je kunt er beter uit te voorschijn komen. Niet terwijl je de pijn hebt. Ik geloof pas achteraf. Mijn lieve (haar stem krijgt meer warmte), Hans is nu 80 jaar. Hij zegt altijd 'Caro, je bent een geluks kind, maar je weet het niet." Maar ik weet het wel hoor! Je moet naar waarde weten te schatten. Je kunt ook scheldend blijven doorgaan. Dat doe ik niet. Ik leef gretig. Ik zal misschien niet oud worden, juist omdat ik zo gretig leef. Ik vind het leven oneindig interessant. Ik zou mijn collega's wel willen toeschreeuwen: „Als je het niet gehaald hebt, ga dan gauw van het leven genieten. Als je het wel gehaald hebt, geniet dan dubbel van het leven!" Je maakt zo vaak mee dat mensen verbitterd raken als de ouderdom komt. Mijn Hans zegt altijd: „Tot je 50e leef je van de rente, daarna van het kapitaal." Vindt u dat niet geweldig gezien? Het is een normale zaak: als je geboren wordt ga je ook dood." Caro van Eyck houdt van rustige beschou wing, yoga. Ze wil beseffen hoe vredig het is in-en-om haar heen. „Met yoga moet je loskoppelen van die je bent, van eer, roem, ook van verdriet. We hebben de dingen een gevangenishemdje aangegeven. Een boom is een boom, je hebt eigen plussen en minnen ingesteld, die met het leven van jezelf niets te maken hebben. Daarom heb ik ook zo'n hekel aan slogans, waar je achteraan rent. Door yoga kom je fris te staan tegenover je gevoelens. Je confronteert jezelf met de vraag: „Waar om is dat mooi?" Omdat iedereen het mooi vindt? Kom nou! Ik doe mijn oefeningen 's morgens vrij regelmatig. Ach, ik loop er niet helemaal achteraan hoor, maar het is toch zo dat je de dingen naar jezelf toe vertaalt" Binnenkort komt er een bundel verhalen van Caro van Eyck uit bij Meulenhoff: „Het zijn allemaal mensen", wat dezelfde titel draagt als haar zelf geschreven solo toneel, (le Kerstdag in Den Haag), dat achter de schermen speelt Een beginnend actrice krijgt raad van een regisseur: „Of je een drama speelt of een comedie, mo dern of klassiek, of je een bedelares speelt of een koningin, het zijn allemaal mensen." De actrice krijgt te maken met de inspi ciënt de kleedster, de directeur, elk heeft zijn eigen historie met vrolijke en tragische fragmenten. „Weet u wat ik zo prettig vind: door dat solo-optreden heb ik talentvolle jonge men sen wat kunnen helpen, een fotografe, een decorschilder. Als je bekend bent, kun je de deur een beetje openduwen. Je moet in het leven een bepaald percentage doen voor een ander." „Is het boek geënt op het toneel?" „Er komen verhalen in voor die ik speel, maar ik heb er andere aan toegevoegd. Over mensen, over hun tederheden, over alles wat ze hebben. Ik overkoepel het met een einde." De korte praattijd is om. Het uur ontsnap te te snel. Ze grabbelt naar paperassen in laden van kastjes, plotseling gehaast. In Amsterdam moeten op een afgesproken tijd contracten worden getekend. Toch zegt ze nog: „Weet u wat ik zo graag op de boekomslag van „Allemaal mensen" zou willen hebben? Een koffer met daarachter iedereen en alles, zoals de mensen van het toneel het zien: de kleedster, de inspiciënt, de souffleur, de rommel, snel uitgetrokken kostuums, weggeschoven decors. En door lopend op de achterflap het toneel zoals de mensen uit de zaal het zien. Alles mooi, keurig gerangschikt, iedereen op zijn plaats. Maar de werkelijkheid, het echte toneelleven staat afgebeeld op de achter kant" TINY FRANCIS. Caro van Eyck als koningin Elizabeth in „De doem van een ring". Een goede steun vanwege de familiele den en de naaste omgeving is van enorm belang om het genezingsproces van een overspannen patiënt te bevor deren. Sommige personen hebben een natuurlijke aanleg om met de nodige fijngevoeligheid overspannen familie leden of vrienden op te vangen. Ande ren hebben deze gave niet en zijn misschien toch gediend met enkele raadgevingen. Vooreerst dit: een onjuiste aanpak roept bij de patiënt zeker gevoelens van angst, onzekerheid, agressiviteit of schuld op. Zulke gevoelens bevor deren natuurlijk niet het genezings proces. De familieleden moeten inzien dat een overspannen patiënt evenzeer ziek is als iemand die galstenen heeft of sukkelt met een maagzweer. Tevens moet men duidelijk beseffen dat een overspannen patiënt onvoldoende con- '-ole heeft over zijn handelen, denken "voelsleven. 4->ak van de behandelende geneesheer om aan de familieleden de nodige inlichtingen te verschaffen. Doorgaans zijn de familieleden opge lucht als ze weten wat er precies aan de hand is, en hoe ze moeten handelen om het genezingsproces te versnellen. Ook zullen ze minder geprikkeld zijn, zich minder agressief opstellen en hun afkeuring achterwege laten. Integen deel, ze zullen de patiënt respecteren als persoon zodat hij zich erkend en geëerbiedigd voelt als zieke. Zonder de nodige uitleg en inzicht wordt een depressieve patiënt vlug beschouwd als een onsympathieke luierik, een komediant of zelfs als een zwakkeling. De zieke teveel achterna zitten en te zeer aansporen tot meer activiteit is zeker verkeerd. De goede raad dat hij maar meer wilskracht moet hebben is een dooddoener die nog geen enkele depressie genezen heeft Immers, de ziekte bestaat er juist in dat men ellendig, moe en zonder wilskracht is. Zo zou men aan een persoon met longtuberculose op een analoge wijze de goede raad kunnen geven dat hij maar moet „willen" geen tuberculose te hebben. Daarom niet meer activiteit en ont spanning dan de zieke zelf verlangt. Evenmin heeft het zin hem met eten te willen volproppen. Dit kan enkel het totaal verdwijnen van de eetlust meebrengen. Voortdurende attenties en zorgen kunnen een overspannen persoon lastig en prikkelbaar maken. Ook vallen we een depressieve patiënt niet voortdurend lastig met allerhande karweitjes. Ten hoogste stellen we die voor, maar we ergeren ons niet wan neer ze niet vlug afgewerkt worden. Kortom: Zoals de patiënt een tijdje moet leren ongaan met een zenuwin zinking, zo moet ook de familie zich leren aanpassen aan de zieke. Zonder voldoende inzicht en geduld wordt de patiënt het best verzorgd in een ande re omgeving waar wel een positieve opvang bestaat. Met psychotherapie wordt in de prak tijk bedoeld: een reeks van gesprek stechnieken die door een deskundige gehanteerd worden om de zieke zo vlug mogelijk uit zijn psychische moeilijkheden te halen. Zonder een atmosfeer van vertrouwen is er na tuurlijk geen sprake van psychothera pie. Ook zal men geen oplossingen opdringen maar de patiënt zover trachten te brengen dat hijzelf een oplossing kan ontdekken en er actief aan kan meewerken. De zieke komt dan tot het besef dat er een mogelijke oplossing bestaat. In een volgend sta dium zal hij deze oplossing vinden en beginnen mee te werken aan de uit voering ervan. Een doorgedreven psychotherapie vergt meestal de tussenkomst van een gespecialiseerde vakman. Op dit ogenblik is er een hele reeks geneesmiddelen op de markt om een zeuwinzinking te bestrijden. Het is de. taak van de geneesheer zo vuig moge lijk de medicinale behandeling te be palen. Op dit gebied moet zowel de patiënt als de familie hun volledig vertrouwen schenken aan de behande lende arts. Niet de patiënt of de fami lieleden, maar de behandelende ge neesheer bepaalt de keuze, de hoeveel heid en de duur van de gebruikte medicamenten. Vele antidepressieve geneesmiddelen hebben nevenwerkin gen en mogen niet worden gebruikt met andere medicijnen. De uitwerking tussen de huidige geneesmiddelen is nu zo ingewikkeld geworden dat het totaal onverantwoord en zelfs gevaar lijk is enig geneesmiddel op eigen initiatief te nemen of aan de voorge schreven medikatie iets te veranderen. Een gespannen persoon blijft meestal verder werken, een overspannen per soon legt er het bijltje bij neer en neemt de rol aan van werkongeschikte zieke. Indien een gespannen of over spannen patiënt toch wenst verder te werken moet hij weten dat zijn toe stand een weerslag zal hebben op zijn werkprestaties. Een daling van het rendement is zeker te verwachten. Bij een verantwoordelijke betrekking wordt, na overleg patiënt-geneesheer, de werkgever ingelicht Als algemene regel mag men aanne men dat iemand die zich wegens een zenuwinzinking niet in staat voelt te werken er het beste aan doet zijn werk te stoppen tot zijn geneesheer een belangrijke verbetering vaststelt of hij zichzelf beter voelt. Tenslotte nog dit: ieder? depressie komt men te boven, hoe hopeloos de toestand in het begin ook moge lijken. Raadpleeg wel geregeld uw genees heer, vooral in het begin van een behandeling Dit is voor u een belang rijke steun en voor hem de noodzake lijke gelegenheid om uw toestand te volgen en de behandeling aan te pas sen. Di( Ickx Recept van een finaliste (De nemarken) tijdens de interna- tionaJe zui velkookwedstrijd onlangs in Den Haag gehou den. 1 grote selderijknol 1 brie (150 gram), Bladerdeeg: -100 gr. bloem, 50 gr. boter, wat zout. 2 theelepels olie, 1 eigeel, room of ei om te bestrijken. Bladerdeeg is niet moeilijk te maken. Vermeng in een schaal de bloem, verkruimelde boter, snufje zout en kneed het mengsel luchtig met olie en eidooier. Laat het deeg 1 tot 2 uur in de koelkast staan. Kies een selderijknol die groot genoeg is om in een uitholling een heel stuk brie te bevatten. Snijd de ongelijke bodem van de knol weg en „kap" er een schijf van ca. 1/2 cm af. Schil de selderij en werk de top bij, zodat de selderij stevig kan staan. Hoi de selderij vanaf de bodem uit, waar de schijf is afgesneden, (gebogen mes ge bruiken) totdat alleen een dun ne want van ca. 1/2 cm dik overblijft Stop nu de brie in de uitgeholde selderij en dek hem toe met de afgesneden dunne schijf. Rol het bladerdeeg uit in twee cirkels, vouw die voorzichtig om de selderij en druk het stevig aan. Snijd een klein gaatje bovenin het deeg en doe er een van aluminiumfolie ge rold pijpje in, zodat de stoom kan ontsnappen. Kwast de he le creatie met room of geklopt ei in en zet de „ingepakte" gevulde selderijknol geduren de 35 minuten in een oven bij 225 graden. Opdienen met to- matensla. Makkelijk menu'tje voor een onder-onsje. ROTTERDAM (ANP) - In Ne derland wordt bijna ander half miljard gulden per jaar uitgegeven aan materialen en gereedschappen voor bet ver richten van karweitjes thuis. Vijf jaar geleden gaven de Nederlandse doe-het-xelvers slechts 500 miljoen gulden hiervoor uit. Als gevolg van meer vrije tijd, de hoge arbeidskosten van va klieden en het lange wachten op deskundige hulp zijn steeds meer mensen ertoe overge gaan zelf reparaties te verrich ten, verbouwingen uit te voe ren en dingen aan te leggen. Dit vertelde mevrouw M Mo lenaar, directrice van het bu reau, dat de vijfde beurs "Ei genhandig" in Rotterdam or ganiseert Deze wordt van 15 tot en met 23 november in de Ahoyhallen gehouden. De beurs is in de afgelopen vijf jaar enorm gegroeid. De belangstelling van bedrijven is thans zo groot, dat er ruimte tekort is. Veel ondernemingen, die voorheen gerede produk- ten leverden, zijn ertoe overge gaan materiaal te verschaffen voor de doe-het-zelver. Twaalf jaar geleden bedroeg de jaar lijkse omzet in deze sector slechts 70 miljoen gulden. Dit is nu 20 keer zo veel. Er is berekend dat de Nederlandse doe-het-zelver op deze wijze bovendien vier miljard gulden uitspaart. Consumenten inlichting Met de feestdagen voor de deur gaan we onze blikopener eens bekijken. Het ding blijkt roestig, we zitten er al weken mee te hennessen. Bedenk u niet lang, schaf een nieuwe aan. U zult die komende we ken best kunnen gebruiken. De Stichting Instituut voor Huishoudtechnisch Advies heeft voor u rondgekeken waaruit u kunt kiezen: De goedkoopste en eenvoudig ste uitvoering is de handbli kopener. Met enige routine en weinig kracht kunt u hiermee het blik openen. Niemand staat graag te knoeien als bin nen de visite op warme worst jes bij het aperitief wacht De opener moet roestvrij zijn, de randen van het te openen blik glad. Het mesje dient blijvend scherp, dus bard te zijn. Door het IVHA goedgekeurd, bliko pener van de Hema: JParadi- so" (f 5,95). De wandblikopener wordt aan de muur bevestigd. U moet zelf de draaibeweging maken en het blik vasthouden. Het deksel wordt soms door een magneetje vastgehouden. Hij is niet beter dan een goede handblikopener, wel duurder, (f 10;- zonder magneet; f 20,- met magneet). De electrise be opener wordt ook aan de wand opgehangen, maar je hoeft er alleen het blikje onder te houden. De opener doet het werk. 40,- tot f 75,-. (Inf. Kopers-Kom pas).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14