De rust van Rome valt Oranje beter dan rumoer in Katowice België krijgt het zwaarder dan vorige keer9 Knobel:Loting is niet ongunstig Alle clubs optimistisch behalve Ajax LOTINGSCHEMA Hamburger SV wil Steffenhagen Sombere Raymond Goetbals: Lotto en toto VKlJL/ALi Z1 INw Vo v^vuamu (Van onze sportredactie) DEN HAAG De indeling van de groep, waarin het Nederland elftal voor de voorrondes van het wereldkampioenschap voetbal uitkomt, is door de leveranciers van Oranje voor het merendeel met gejuich ontvangen. PSV, Feyenoord en FC Twente zijn optimistisch over de plaatsingskansen van Oran je. Het Amsterdamse Ajax onthoudt zich van com mentaar. De Rotterdamse opponent Feyenoord liet zich bij monde van manager Guus Brox zeer positief uit. „We eindigen als eerste", zei hij zonder enige aarzeling. „Met deze loting moeten we heel erg tevreden zijn. Ja, natuurlijk wordt België een moeilijke tegenstan der. Maar het is ons de vorige keer gelukt om ons ten koste van de Belgen voor eindrondes te plaatsen. Waarom zou ons dat geen tweede keer gelukken? Ik ben er echt van overtuigd, dat we het halen". Die mening wordt gedeeld door landskampioen PSV en het Enschedese FC Twente. Voorzitter Groenen- veld van PSV: „De wedstrijd tegen België wordt natuurlijk weer de grote klapper. Voor de KNVB is die wedstrijd bovendien financieel erg aantrekkelijk. Ik geloof, dat we als eerste eindigen, maar we moeten ons niet verkijken op de kracht van Noord-Ierland en IJsland. We hebben een behoorlijke ervaring met de Noord-Ierse ploegen. De clubs zijn misschien niet zo sterk, maar dat is beslist geen graadmeter veel spelers, die in de Engelse en Schotse league uitkomen. Ook het elftal van IJsland is de laatste jaren veel sterker geworden. Als we de tegenstanders niet on derschatten, halen we Argentinië beslist Hetzelfde optimisme werd door FC Twente aan de dag gelegd. Secretaris Lubbers:" Gelukkig maken we weer een kans de eindrondes te halen. Het Neder lands elftal moet in staat worden geacht deze tegen standers te kunnen verslaan. België is natuurlijk de interessantste tegenstander. Maar ik heb goede hoop. We hadden het heel wat slechter kunnen treffen". Ruud Geels was op de eerste dag in Rome direct goede maatjes met een politieman. Wie weet waar het goed voor is, dacht de Ajacied waarschijnlijk. ROME Georg Knobel heeft veel geleerd van de fouten, welke iets meer dan twee maanden geleden wer den gemaakt toen het Nederlands elftal een bezoek bracht aan Polen. De rust in het luxueuze hotel Villa Pamphili bevalt de selectie heel wat beter dan het rumoer in Katowice, dat later aanleiding gaf tot zoveel problemen. De beter geoutilleerde verblijfplaats betekent echter niet dat de voorbereiding dit keer geruis loos verloopt. Het bericht van het overlijden van het Spaanse staatshoofd Franco resulteerde bij Knobel in hoop op het alsnog beschikbaar komen van Johan Cruyff en Johan Neeskens voor de over verder deelneming aan het toernooi om het Europees kampioenschap beslissende interland tegen Italië, morgenmiddag in het Olympisch Station te Rome. De geruchten, die daarmee gepaard gingen kunnen de uitverkoren spelers echter onmogelijk onberoerd hebben gelaten, hoewel niemand zich daarover concreet uitliet. Alleen Georg Knobel niet „Als coach", zei hij, „heb je slechts één doel: het sterkste elftal in het veld brengen. Maar ik wil wel tijdig weten hoe de vlag erbij staat. Morgenvroeg na het ontbijt (vanmorgen dus, red.) zou er duidelijkheid moeten zijn. Ik was aanvankelijk van plan de opstelling pas kort voor de wedstrijd bekend te maken, maar nu er nauwelijks blessureproblemen zijn zal ik dat in de loop van vrijdag doen. En de ploeg, die er dan uitkomt, zal niet meer worden veranderd; die is onherroepelijk. Ik wil rust in de groep, dat is voor deze belangrijke interland het meest noodzakelijk". Gelijk Er is niet veel fantasie voor nodig om uit het in Rome beschikbare spelersmateriaal een op stelling te distilleren. De defensie zal onget wijfeld gelijk zijn aan de linie, die in oktober in Amsterdam Polen geen doelpunten toe stond: Schrijvers, Suurbier, Van Kraay, Krijgh en Krol. Omdat het Nederlands elftal morgen middag voor alles tegentreffers zal dienen te voorkomen kan ook worden aangenomen, dat Knobel voor een uit vier spelers bestaande middenlinie zal kiezen. De kandidaten daarvoor zijn: René Notten, Jan Peters, Wim Janssen Frans Thijssen en Willy van de Kerkhof. Gezien de noodzaak de defen sie potdicht te houden zullen de brekers René Notten en Wim Janssen zeker deel uitmaken van de basisopstelling. Willy van de Kerkhof lijkt eveneens zeker van een plaatsje, omdat hij dankzij z'n aktieradius en snelheid in de contra-attack zeer nuttig kan zijn. Voor de vierde plek krijgt Frans Thijssen, die dankzij z'n formidabele techniek zo uitstekend op bal bezit kan spelen, hoogstwaarschijnlijk de voor keur boven de nog wat speelse Jantje Peters. Als spitsen zullen Ruud Geels en René van de Kerkhof mogen opdraven, hoewel Johan Zuide- ma er gisteravond nog van uit ging dat hij een redelijke kans had op een plaats in de basisfor matie omdat de Italianen voor hem bang zou den zijn naar aanleiding van zijn optreden met FC Twente tegen Juventus, eerder dit jaar. Een uitverkiezing van Zuidema zou echter zonder meer een verrassing zijn. Hij lijkt veel eerder in de Oranje-selectie te zijn teruggekeerd om dat Knobel niet de beschikking heeft kunnen krijgen over de spitsen die hij begeerde. Naast Cruyff viel namelijk ook Rob Rensenbrink af omdat Anderlecht hem niet wilde vrijgeven. En Willy Brokamp, die de laatste weken bij Ajax sterk speelde en ook weer geregeld scoorde, weigerde halsstarrig zich weer beschikbaar te stellen. Hoewel Knobel er gisteren geen woord aan wenste te spenderen bleek uit uitlatingen van andere Ajacieden, dat de coach bij het benaderen van Brokamp bakzeil had gehaald. „Willy heeft tot driekeer toe geweigerd", zei bijv. René Notten.„Hij heeft Knobel verteld dat hij als bijna 30-jarige niet aan een nieuw Oranje-avontuur wenste te beginnen". TON VAN DAJ .EN De loting voor de negen Europese groepen van de voorron den had het volgende resultaat: groep 1: Polen, Portugal, Denemarken en Cyprus groep 2: Italië, Engeland, Finland en Luxemburg groep 3: Oost Duitsland, Oostenrijk, Turkije en Malta groep 4: Nederland, België, Noord Ierland en IJsland groep 5:Bulgarije, Frankrijk en Ierland groep 6: Zweden, Zwitserland en Noorwegen gToep 7: Schotland, Tsjechoslowakije en Wales groep 8: Joegoslavië, Spanje en Roemenië groep 9: Rusland, Hongarije en Griekenland. De uitslagen van de wedstrijden, die Nederland in de voor ronden van het wereldkampioenschap 1974 tegen België en IJsland speelde, zijn: 19 november 1972: Antwerpen: België—Nederland 0-0; 18 november 1973: Amsterdam: Nederland—België 0-0; 22 au gustus 1973: Amsterdam: Nederland—IJsland 5-0; 29 augus tus 1973: Deventer: IJsland—Nederland 1-8. Nederland kwam voor 1966 in een groep uit met Noord Ierland, Albanië en Zwitserland. De Zwitsers plaatsten zich destijds voor de eindronde. Nederland verloor de uitwedstrijd tegen de Noordieren in Belfast op 17 maart 1965 met 24 en kwam enkele weken later, op 7 april in Rotterdam, niet verder dan een gelijkspel: 0-0. Rome „Naturlijk zouden wé liever hebben gevoetbald tegen Indonesië, New Guinea en Suriname, maar op papier is dit toch geen ongunstig resultaat," luidde gisteravond het eerste commentaar van bondscoach Georg Knobel naar aanleiding van de in Guatemala verrichte WK Loting. „Als we erin slagen het België-syndroom kwijt te raken en als we voor alle wedstrijden de bloem van het Nederlandse voetbal bijeen kun nen krijgen zit er een redelijke kans in, dat we ons voor Argentinië kwalificeren. Wim van Hanegem, in Rome aanwezig als commentator voor een landelijk ochtendblad, was het hele maal met Knobel eens. „Gunstiger had het nauwelijks gekund," aldus de Kromme. „Noord-Ierland en IJsland mogen'geen pro bleem zijn. En voor België hoeven we volgens mij ook geen angst te hebben. Op de televisie heb ik de Belgen vorige week tegen Frankrijk zien spelen. Zwaar knudde. Volgens mij is Nederland er daarom ook in het volgende WK - eindtoernooi bij." Frans Thyssen en Rene Notten, twee spelers die normaliter in 1978 tot de steunpilaren van Oranje zullen behoren, toonden zich wat min der optimistisch. Notten: „Met die Belgen weet je het nooit. Ze zijn op beslissende momenten toch erg moeilijk te kloppen. En ze zullen erg belust zijn op revanche voor de uitschakeling in het vorige kwalificatietoernooi. In België wordt niet voor niets ook nu nog steeds verkon digd, dat hun afwezigheid in West-Duitsland een verarming van het toernooi betekende." En Frans Thyssen: „België is een moeilijke tegenstander, maar ook een bezoek aan Noord- Ierland kan problemen opleveren. Als ze daar hun profs die in Engeland spelen, opstellen kun je er de handen aan vol krijgen. Het had natuurlijk ook slechter gekund. Rusland, Portu gal, Spanje en Engeland hadden ook onze tegenstanders kunnen zijn." Spaans voetbal gaat door le prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 naar de le prijs van de volgende week. Het overige 4/5 deel wordt gelijk verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs. 2e prijs: 5 winnaars, die bruto elk 59.053 ontvangen, 3e prijs: 230 winnaars, die elk per kolom 1.661 bruto pntvangen. 4e prijs: 10.833 winnaars, die elk per kolom 43 ontvangen. 5e prijs: 14.150 winnaars, die elk per kolom 33 ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag 121.580. Toto no. 46 Aantal deelnemers: 258.586. Bruto inleg: 759.928; Prijzen- bedrag 360.966. le prijs: 31 winnaars, die elk bruto 4.657 ontvangen. 2e prijs: 732 winnaars, die elk per kolom 123 ontvangen. 3e prijs: 6.912 winnaars, die elk per ko lom 18 ontvangen. Raymond Goethals: „Wij worden ook nooit bevoor deeld". BRUSSEL De gotische pendu le in de woonkamer van de Brusselse villa gaf gisteravond tien minuten na zeven uur aan, toen Raymond Goethals, de Bel gische bondscoach sinds tien Jaar nu al, de Engelse zender op zijn wereldradio wegdraaide en teleurgesteld, een illusie armer, constateerde: „wij worden ook nooit bevoordeeld". Voor hem op tafel, keurig onder elkaar geschreven op een blocnotevel, stonden de namen van de Belgische tegenstanders in groep 4: Nederland, Noord-Ierland en IJsland. Zijn sombere reactie na enig gepeins: „Wij krijgen het zwaarder dan vier jaar geleden." Raymond Goethals, die zeer waarschijn lijk tot na het WK voetbal in Argentinië 1978 als bondscoach aanblijft, omkleedde zijn eerste reactie met een gefundeerd betoog. Hij dacht hardop aan 1970, toen België in één poule werd ondergebracht met Europese voetbalgrootmachten als Spanje en Joegoslavië, herinnerde verder aan twee jaar later, toen België zich ook weer via befaamde landen als Portugal en Schotland moest kwalificeren voor het eindtoernooi van het Europese kampioen schap en zei over 1974 „tegen een Neder lander" niets te hoeven benadrukken. Het Nederlands elftal bereikte West-Duits land via België, Noorwegen en IJsland. „Eerlijk waar, wij zijn tot nu toe nooit bevoordeeld. Steeds kwamen de sterkst denkbare tegenstanders voor ons uit de koker. Kijk maar weer naar deze loting. Italië had ik bijvoorbeeld veel liever dan Nederland geloot" Sterker Vergeleken met de vorige voorronde komt Raymond Goethals tot de conclusie dat óók de derde tegenstander in de poule sterker is dan ooit „Wij kregen destijds Noorwegen als derde land en dat ging nog. Maar ik ben van mening dat Noord-Ierland, met vele profs uit de En gelse competitie, veel lastiger is te bestrij den. Het zal me beslist niet verbazen, wanneer Nederland of België in Belfast een punt laat liggen." Zijn mening wordt onderstreept door de resultaten van Noord-Ierland $n de kwalificatiepoule voor het Europees kampioenschap voor landenploegen. Tot de afgelopem woens dag stond Joegoslavië met acht punten uit vijf wedstrijden aan de leiding en bezat Noord-Ierland de tweede plaats met zes punten uit vijf wedstrijden. Een heroisch duel in Belgrado eindigde eer gisteren in een overwinning van 1-0 voor de Joegoslaven. Andere tegenstanders in deze poule waren Zweden en Noorwegen. Ook IJsland heeft recent enkele knappe prestaties geleverd. Het speelde in Reyk javik, eveneens voor het Europees lan- denkampioenschap, gelijk tegen Fran krijk en won zelfs van Oost-Duitsland. Dat spelen in Reykjavik zal trouwens weer moeten. De FIFA hanteert tegen woordig dezelfde spelregels als de UEFA, waardoor elke deelnemer verplicht is zijn thuiswedstrijden in eigen land te houden. Dit in tegenstelling tot bijv. clubs uit IJsland, die deelnemen aan de Europese bekertoernooien. Zij willen maar wat graag hun thuiswedstrijd aan de tegen partij verkopen om gratis van een heerlij ke vakantie in het buitenland te genieten. Raymond Goethals is blij, dat België de lijn van de vernieuwing al heeft doorge voerd. „Kunnen we alvast zo veel moge lijk ervaring opdoen." Zegt ondanks deze loting toch wel enige hoop voor Argenti nië '78 te koesteren. „De grote tijd van Johan Cruyff bij Nederland is naar mijn stellige overtuiging voorbij." En veran dert zijn defensief stramien van voetbal len, ook voor het WK, perse niet „Ik ga, toch weer op zoek naar een zeer kerke' verdediging, in de allereerste plaats. Dat kan na deze loting vooral erg belangrijk zijn." Hiermee pleit Goethals, naar hij nu al laat doorschemeren, alweer voor zijn bekende, vaak weinig waardering oog stende benadering om de wedstrijden minstens gelijk te spelen en persé niet te willen verliezen. Hoewel alle voortekenen er niet op wij zen kan Raymond Goethals zijn verbin tenis met de Belgische voetbalbond (in principe durend tot 1978) na het toernooi om het Europees landenkampioenschap beëindigen. Daarover zijn bij wens van een der partijen afspraken gemaakt Maar zeker na de j.l. zaterdag in Parijs bereikte kwalificatie van België voor de kwartfinales van het Europees landen kampioenschap ligt een voortijdig af scheid van de „bondscoach sinds heuge nis" niet meer voor de hand. Voordien was die zekerheid lang niet zo groot Goethals hield vast aan allerlei spelers met naam, zoals Puis en Van Himst en naarmate hun prestaties meer en meer tegenvielen werd de kritiek al maar gro ter. Na de in oktober gespeelde wedstrijd tegen Oost-Duitsland en Luik, die door België met 2-1 werd verloren, eiste de fanatieke aanhang van het nationale elf tal zelfs het hoofd van Goethals. Het was hen bijna gelukt, zijn positie wankelde. Door toe te geven aan de eis van het publiek stelde de Belgische bondscoach in een van de eerstvolgende interlands tegen Frankrijk tal van nieuwe spelers op. Hoewel hun inbreng ook te wensen overliet hadden zij de verdienste, dat de „kwalificatie" door een gelijkspel van 0-0 tegen Frankrijk werd afgedwongen. Ray mond Goethals kan er thans gelukkig mee zijn. „Wij hebben de eerste stap op weg naar Argentinië al gezet en dat geeft ons een voorsprong op Nederland, die we moeten proberen vast te houden." Hans de Bruyn Den Haag De uitslag van lotto en toto van het afgelopen weekeinde: aantal deelnemers: 934.496. Bruto inleg: 3.656.550, Prijzenbedrag: 1.736.861. MADRID Ondanks de dood van generaal Franco zal er zondag in Spanje normaal voor de Spaanse voetbalcom- i petitie worden gespeeld. De Spaanse regering hief het aan vankelijk afgekondigde speel verbod in verband met de na tionale rouw op^ De mogelijkheid dat Neeskens en Cruyff mee zullen is daar mee uitgesloten I HAMBURG De Westduitse bundesligavereniging Hamburger SV wil Arno Steffenhagen van Ajax overnemen. Volgens dr. Peter Krohn, de manager van HSV zou de club met Steffenhagen zelf al tot overeenstemming zijn gekomen. Het probleem is echter nog het transfer bedrag dat Ajax zal vragen en het tijdstip, waarop Steffenhaven vrij zou zijn. Men verwacht dat het bedrag zal liggen rond 450.000 gulden, hetgeen men vorig seizoen ook voor Horst Blankenburg heeft betaald. Steffenhagen zelf verwacht, dat Ajax hem niet voor het einde van de competitie zal laten gaan. Ajax heeft twee Deense spelers gecontracteerd. Het zijn de 19-jarige Frank Arnesen en de 17-jarige Sören Lerbij. Beiden zijn afkomstig van de eerstedivisieclub Fremad Amager uit Kopenhagen en spelen in vertegenwoordigende elftallen. Lerbij maakt deel uit van het UEFA-jeugdelftal. Arnesen speelt op het middenveld, Lerbij in de spits. De overeen komst tussen Ajax en de beide Denen is aangegaan voor 2 1/2 jaar en gaat in op 1 december. Krol: niet fit Bres (FC Den Haag) wordt geopereerd Het testen van de sprintsnelheid. Bondscoach Knobel gaf gisteren niemand de kans zich te vervelen. Trainen en nog eens trainen luidde het vermoeiende motto. Rome Ruud Krol bleek na de eerste training in de Ita liaanse hoofdstad niet hele maal fit te zijn. De Ajax-ver- dediger klaagde over een bles sure net boven de rechterknie. KNVB-arts Frits Kessel meen de gisteravond echter dat hij tegen de Italianen wel zou kunnen spelen. Twee jonge Deense voetballers (links Sören Lerbij en rechts Frank Arnesen) maakten hun verrassende opwach ting bij Ajax. (Van onze sportredactie) Den Haag De met een liesblessure kampende Hans Bres van FC Den Haag gaat aanstaande donderdag onder het mes. Hij wordt opgenomen in het Diaconessenziekenhuis in Voorburg en zal door chirurg J. Zaayer worden geopereerd. Het herstel duurt zeker zes weken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13