Met vuurwerk en danspartijen werd politieke verzoening gevierd DE EDE Guys TD KAMPEERAUTO BREEKT DOOR Oecumene voor katholieken soms terugkeer naar de moederkerk Krachtige stellingname paus tegen marxisme Vrije dag voor Surinamers in Nederland Voor onafhankelijkheidsfeest Extra geld voor onafhankelijkheidsfeest Suriname Kerken achter,,De Hoop" Vliegtuig stort neer op auto Atoomproef in VS Nederlands afvalwater doodt leven in Dollard Autodieven roofden 25 wagens in zes dagen MRG. SIMONIS VOOR N.C.W.: Aantal katho ieken in wereld steeg tot 690 miljoen PAGINA U (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De in Nederland verblijvende Surinamers, die de onafhankelijkheid willen vieren, kunnen rekenen op een tegemoetko mende houding van de overheid. Alle Suri naamse ambtenaren, alsmede onderwijsperso neel en Surinaamse leerlingen mogen op de onafhankelijkheidsdag vrij zijn. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan provincies en gemeenten gevraagd eenzelfde gedragslijn te volgen. De viering van de onafhankelijkheid, die in Paramaribo wordt bijgewoond door onder meer prinses Beatrix en prins Claus, krijgt op ruime schaal aandacht van radio- en televisie. In de nacht van 24 op 25 november zendt de NOS-radio een rechtstreekse reportage uit van de vlagoverdracht in Paramaribo. Via de televi sie zullen dinsdag ook rechtstreekse reportages via televisie verzorgd worden van de feestvie ringen in Nederland. De NOS zal een verslag brengen van een Surinaamse feestavond in de Bijlmermeer en vanuit een tijdelijk woonver blijf voor Surinamers in Putten. Aan het Suri name programma dat op de televisie wordt uitgezonden via Nederland 2 van vijf over zeven tot half acht en van tien over half elf tot tien over half twaalf, werken leden van de verschillende actualiteitenrubrieken van de om- roepen mee. De centrale presentator is Joop van Os. De verzoening tussen de regeringspartijen en de oppositie werd door een menigte buiten de parlementsgebouwen met gejuich ontvangen. (Van onze speciale verslaggever Sigi Wolf) PARAMARIBO „De grote spanning heeft plaats gemaakt voor grote uitbundigheid. De doorbraak in de politieke impasse is te danken aan het gedrag van de Surinaamse bevolking. Onze bevolking is niet gediend met raciale scheiding". Deze woorden van Rufus Nooitmeer, leider van de regeringsfractie in het Surinaams parlement geven bij benadering weer de gevoelens van opluchting die in Suriname heersen. Gevoelens die hun spontane ontlading vonden in de afgelopen twee dagen toen het Surinaams parlement met algemene stemmen zowel de grondwet als de rijkswet die Suriname onafhankelijkheid moet verschaffen aan vaardde. Met vuurwerk, danspartijen op de straten en voortdurend geroep door de straten: „We want Arron, we want Lachmon, we want Hindorie". Lang, te lang, heeft eigenlijk de verzoening tussen regering en oppositie op zich laten wachten. Vanaf de polarisatie tussen beide groeperingen die zich ongeveer elf maanden geleden begon af te tekenen, geloofde niemand erin dat het ooit tot een veldslag zou komen tussen de twee grootste bevolkingsgroepen, Hindoestanen en Creolen. Naarmate echter de onafhankelijkheidsdatum naderde, en de oppositie onder leiding van mr. Lachmon zich onverzoenlijker opstelde, ging men twijfelen of het samenlevingspatroon van Suriname, dat gekenmerkt wordt door een vreedzaam samenleven, niet hardhandig verstoord zou raken. De pessimisten hebben ongelijk gekregen. De grote verzoening heeft plaatsgevonden. Volgens de leider van de regeringscoalitie, Rufus Nooitmeer, hebben de politieke leiders, die elkaar voortdurend in de haren vlogen, de bevolking begrepen. De verzoening is volgens hem niet te laat gekomen. Niets komt voor zijn tijd. Dit proces is een natuurlijk proces geweest De heer Nooitmeer gelooft niet dat de vrede die thans is gesloten van tijdelijke aard zal zijn. De politieke leiders zijn ook van oordeel dat wanneer het land onafhankelijk KMMSE mm In Suriname telt men de dagen af; bij het ministerie van Binnenlandse Zaken zelfs letterlijk. is het uiteindelijke doel van de onafhankelijkheid de opbouw van het land, centraal zal staan. „Alleen voor de wijze waarop dit moet geschieden kunnen de meningen verschillen. Maar ik geloof niet dat dit aanleiding zou kunnen geven tot spanningen zoals we die de afgelopen maanden hebben gekend". Oppositieleider, mr. Lachmon, die in de afgelopen twee dagen het middelpunt vormde van de grote verzoening is nog nauwelijks over zijn ontroering heen. „Wijhebben altijd gestreefd naar waarborgen voor de grondrechten. Deze waarborgen hebben wij gekregen. Ik had al eerder gevraagd om een verzoening opdat de spanning niet zou stijgen en geen explosie zou komen. Door de daad van Arron, waarbij hij met uitgestrekte armen op mij toe kwam was ik diep bewogen. Dit heeft mij vertrouwen gegeven in de toekomst Als wij er voor zorgen dat deze grondwet wordt nagestreefd, zal Suriname een vredig land blij ven v Ik had niet verwacht dat Arron de moed zou opbrengen naar mij toe te komen. Toen hij dat deed was voor mij het bewijs geleverd dat in Suriname, als het landsbelang prevaleert, wij elkaar kunnen vinden. De dramatische gebeurtenissen in de afgelopen dagen hebben het feestprogramma voor de komende week enigszins ontwricht De talrijke Hindoestaanse organisaties, die hadden aangekondigd op demonstratieve wijze de onafhankelijkheidsviering te boycotten, lopen nu de deuren van de organisatoren plat om financiële steun voor festiviteiten die zij in de grote concentratiegebieden van Hindoestanen willen organiseren. De regering die met deze plotse linge activiteiten wordt geconfronteerd heeft opdracht gegeven extra gelden beschikbaar te stellen. Ministers die op straat worden aangeschoten om hulp, delen royaal aanbevelingsbrieven uit opdat de geldbuidel zich zonder veel gezanik opent Nu de bevolking zich massaal opstelt achter de onafhankelijkheid mag haar geen beperkingen worden opgelegd. Per slot van reke ning wordt je niet iedere dag onafhankelijk, zeker niet na de ellende waarmee de politieke leiders je in de afgelopen maanden hebben opgezadeld. (Van een onzer EEN ONZER verlsaggeversj AMSTERDAM Vorig jaar zijn er in ons land 34.000 caravans gekocht Dat wil zeg gen dat, de reeds eerder gekochte caravans in aanmerking genomen, ruwweg 1 op de 200 Nederlanders een caravan bezit Reden om te denken, dat de verkopers nu een slechte tijd tegemoet zouden gaan. Niets is minder waar, zoals gisteren „Caravanko ning" Frans de Witte ter gelegenheid van de in december te houden Caravan-RAI zei, ook dit jaar zullen er weer ongeveer 34.000 caravan gekocht worden. Helemaal precies zijn die getallen niet be kend. omdat er geen afzonderlijke kenteken registratie van bestaat zoals dat bij auto's en motorfietsen het geval is, de grote groei in de caravanmarkt is echter wel voorbij. Een nieuw produkt dient zich duidelijk aan, eerst op de Amerikaanse markt en dan nu op de Nederlandse markt: de kampeerauto, die op de komende RAI-tentoonstelking in verscheidene vormen te zien zal zijn in verschillende prijsklassen. Tot 215.000 gul den toe. De goedkoopste vouwwagen die op de expositie te zien zal zijn, kost 1695 gul den. De eenvoudigste toerwagen is op 2750 gulden geprijsd, en een sta-caravan is al vanaf 8.328 gulden te krijgen. De Caravan-RAI van 11 tot en met 17 december laat dat de belangstellende kam peerder allemaal zien. Den Haag (ANP) De Raad van Kerken in Nederland meent, dat de beslissing^tot vermindering van de jaarlijk se financiële bijdrage aan het hospitaalkerkschip „De Hoop" moet worden uitge steld. bouw en visserij om tot een verantwoorde beslissing te ko men. Volgens de raad van ker ken is het niet uitgesloten, dat de rentabiliteit van „De Hoop" bereikt kan worden door het schip nieuwe opdrachten te geven. Zoals bekend wil minis ter Van der Stee de jaarlijkse bijdrage aan „De Hoop" met 500.000 gulden verminderen. - Dit bleef over van de personenauto, die gisteren in het Engelse Dunsfold door een neerstortend vliegtuig werd verpletterd. DUNSFOLD (AP) Zes personen, onder wie vier kinderen, zijn gisteren omgekomen toen de auto waarin zij reden op een weg bij een vliegveld in het Zuidengelse Dunsfold werd verpletterd door een vliegtuig dat na het opstijgen geen hoogte kon krijgen. Hawker Siddeley Aviation, de eigenaars van het straalvliegtuig, hebben verklaard dat het toestel, een vlucht vogels op zijn weg vond toen het wilde opstijgen. Het toestel kon daardoor geen hoogte krijgen en raakte uit de koers. Het schepte een auto die op een weg bij het vliegveld reed en stortte daarna neer in een weiland. Vier personen in het vliegtuig zijn met verwondingen naar een ziekenhuis gebracht, maar geen van de negen inzittenden hebben letsel opgelopen. PAHUTE MESA (DPA) - Op bijna een kilometer diepte on der de woestijn van Pahute Me sa in de Amerikaanse staat Ne vada is gisteren een waterstof bom tot ontploffing gebracht De bom drukte de aarde meer dan een meter omhoog, in het 130 km verder gelegen Las Ve gas schudden de hoogspan ningsmasten en de casino's. De bom had een kracht van tussen de 200 kiloton en een megaton. EMDEN (DPA) In een groot deel van de Dollard heeft het afvalwater dat door Nederland bij Nieuw Statenzij! wordt geloosd al elk leven vernietigd, aldus een analyse die in opdracht van de stad Emden is uitgevoerd. Het rapport zegt dat de "diepzwarte modder" tot schuimvorming en het ontstaan van methaan en zwavelwaterstof leidt in het Waddengebied bij de Nederlandse kust. Er hebben zich daar banken van vuilnis gevormd, de vis is er door de snelle verminde ring van het zuurstofgehalte al geheel uitgestorven. „De enige nog levende wezens zijn de organismen die in afvalwater voorkomen", aldus de analyse. Utrecht (ANP) De Utrechtse politie heeft vijf autodieven, onder wie twee 17-jarige meis jes, aangehouden, die vorige week in een tijdsbestek van zes dagen in diverse plaatsen in ons land 25 auto's ontvreemd den. Ze hadden het vooral voor zien op Fiats 127 en 128, omdat die het snelst te openen waren. Een weddenschap tussen twee van de autodieven had aange toond: een Fiat werd in 20 se conden geopend en een Simca, de „specialiteit" van een ander, kostte meer tijd. De zaak kwam aan het rollen toen in de nacht van vrijdag op zaterdag een 22-jarige J. M M en zijn 17-jarige vriendin beiden zonder beroep en uit Utrecht, werden aangehouden nadat zij met een volkswagenbus waren doorgereden na een aanrijding. Zij werden op een parkeerter rein in Utrecht-Overvecht aan gehouden. Beide lagen te slapen in de auto en waren met geen mogelijkheid wakker te krijgen. De politie besloot daarop een takelwagen te bestellen en pas nadat men op de binnenplaats van het bureau een raampje had ingeslagen, ontwaakte het stel. Hoewel de auto niet gesto len bleek te zijn, vond de politie wel kentekenbewijzen van als gestolen bekend staande auto's. Kort daarop werden de andere drie aangehouden. Kerk en wereld Paus Paulus heeft in zijn toe spraak tijdens de algemene audiëntie verklaard, dat het christendom als godsdienst der liefde staat tegenover een marxistisch denken in termen van klassestrijd. Maar het lijkt wel, zo zei hij, of het christendom het onder spit moet delven tegenover de macht van een zogenaamd ef ficiëntere en meer revolutio naire vorm, die op het ogen blik de moderne samenleving aandrijft Het lijkt wel, aldus de paus, „alsof Christus door Marx overwonnen is". Tegenover het denken in ter men van klassestrijd en het problematisch stellen van menselijke waardigheid, vrij heid en gelijkheid stelde de paus de christelijke naasten liefde. Juist met het oog op een samenleving, die geken merkt wordt door haat ge weld en egoisme, moet men het gebod der naastenliefde werkelijk ernstig nemen, be klemtoonde de paus. Een werkelijke naastenliefde, die zich richt op alle groepen en klassen binnen de maat schappij heeft, zo besloot de paus, een godsdienstige moti vatie nodig. „Wie haar van de ze motivatie berooft levert haar over aan opportunisme en egoisme". „Oecumene in de kerken Is geen kwestie van alleen maar water in de wijn. Bepaalde kerkelijke principes kunnen daarbij niet overboord wor den gezet De protestantse kerken zullen bijvoorbeeld de paus en de bisschoppen als wezenselementen in de kath olieke kerkstructuur moeten leren accepteren. Wij als kath olieken daarentegen zullen meer moeten Ieren van de- structuren van andere kerken met synodes en kerkelijke ra den, zodat er ook in onze kerk meer mogelijkheid tot in spraak komt". Dat zei de bisschop van Rot terdam, dr. A. J. Simonis tij dens een bijeenkomst van kring Den Haag van het Ne derlands Christelijk Werkge versverbond (NCW). Inhet NCW zijn enkele jaren geleden de katholieke en protestant s—christelijke werkgeversver bonden opgegaan. Praktisch unaniem heeft de algemene synode der West- duitse r.k. bisdommen vastge steld, dat de r.k. kerk van West-Duitsland mede-verant woordelijk is voor de vrede en de gerechtigheid in de we reld. Het desbetreffende ont werp werd met slechts vier tegenstemmen en drie onthou- Volgens mgr. Simonis zijn de protestantse en katholieke ker ken een heel stuk naar elkaar gegroeid. „We kunnen wel naar elkaar roepen. Maar een hand geven kunnen we elkaar nog niet over de kloof, die altijd nog bestaat Ik zou ook niet weten hoe we die wel ooit zullen kunnen overbruggen. Maar alleen de Heilige Geest zal dat kunnen bewerkstelli gen", zei hij. „Op bepaalde punten betekent oecumene voor katholieken zelfs een te rugkeer tot de moederkerk. Onder bepaalde omstandighe den is dat een dienst aan de oecumene, wel hard, maar no dig". Een ander belangrijk pro bleem binnen de katholieke kerk noémde mgr. Simonis de nadruk, die zij gekregen heeft als alleen maar sociologisch verband. „We zullen op basis van een grondige analyse uit dingen door de 255 synodalen goedgekeurd. Het document noemt het een belangrijk doel van het ontwi- kelingswerk der kerk de ge rechtvaardigde belangen der mensen in de ontwikkelings landen kracht bij te zetten. De kerk moet er voor opkomen. de vraag moeten komen, of de theologie de sociologie be heerst of andersom". Het pas torale concilie in ons land noemde de Rotterdamse bis schop een goede en natuurlij ke reactie op de vanouds sterk eenzijdige hiërarchie binnen de katholieke kerk. Maar hij ziet er ook gevaren in. Mgr. Simonis: „De representa tie binnen het pastoraal conci lie is een van de moeilijkhe den. Als daar van de honderd mensen er bijvoorbeeld ach tennegentig voor progressieve vernieuwingen stemmen en twee tegen, maar allen uit naam van de hele Nederlandse katholieke kerkprovincie, dat leidt dat tot polarisatie, met alle verwarring en verdeeld heid van dien. Hierdoor kwam de polarisatie binnen de kerk eigenlijk eerst goed tot stand en niet zozeer door de benoemingen van dat de njke landen hun weten schappelijke en economische voorsprong niet uitbuiten ten koste van de ontwikkelingslan den. Over het vraagstuk van het geweld in de ontwikkelingslan den zegt het document, dat de r.k. kerk in West-Duitsland mgr. Gijsen en mij. Die heb ben de polarisatie slechts zichtbaar gemaakt". Volgens bisschop Simonis moet de polarisatie binnen de katholieke kerk in Nederland worden beheerst Daarvoor is heel belangrijk duidelijkheid binnen de kerk. Dat kan de kerkelijke leiding volgens hem nooit door met de golven van de stromingen mee te gaan, maar uitsluitend door te fun geren als anker en als baken. De Rotterdamse bisschop zag alles bij elkaar de toekomst niet zo somber in. „De kerk gaat nooit verloren", zei hij. „Er is momenteel geen sprake van verval, maar van een noodzakelijke uitzuivering. De kern zal blijven als zuurdesem voor de toekomst Maar daar voor zal nodig zijn een grondi ge analyse van het jongste ver leden van de ontwikkeling van de katholieke kerk in Neder land", aldus mgr. Simonis. uiel hel recht heefl voor de schrijven hoe meningsverschil len moeten worden bijgelegd of veranderingen moeten wor den doorgevoerd. Zij moet het echter wel als haar taak zien alleen die methoden te onder steunen, die geweldloos veran deringen willen bewerkstelli gen. Het aantal roóms-katholieken over de hele wereld is geste gen tot bijna 690 miljoen. Het aantal priesters en religieuzen is gedaald, aldus een Vati caanse statistiek die deze week is gepubliceerd. Het Vaticaanse statistische jaarboek voor 1973, de laatst beschikbare gegevens bevat tend, geeft als aantal op 688.991.000 katholieken, ofwel 18,3 procent van de wereldbe volking (3.803.999.000). In 1971 was het 664.398.000 en in 1972 678.001.000. De grootste concentraties rooms-katholieken bevinden zich in de beide Amerika's met 326.300.000, een stijging van 7.981.000 ten opzichte van 1972, en Europa met 261.736.000, 166.000 meer dan in 1972. HEt totaal voor Noord-Amerika alleen was 56.244.000, dat is 247.000 meer. De enige achteruitgang werd gemeld in het Midden-Oosten en Azië. In het Midden-Oosten verminderde het aantal met 233.000 tot 1.586.000 en in Azië met 129.000 tot 50.497.000. Het jaarboek zegt dat er 413.672 diocesane priesters en mannelijke leden van religieu ze orden in de wereld waren, vergeleken met 417.774 in 1972. Het aantal kandidaten voor het priesterschap steeg licht, behalve in Europa en Oceania, met een algehele stijging van 691. tegelijkertijd verlieten 1.868 priesters en 1.729 reli gieuzen het ambt die eveneens wijziging van de bestaande wetgeving voor staan. Men wil gezamenlijk komen tot een aantal funda mentele aanbevelingen voor een meer bevredigende wetge ving. De hoofdbesturen van de mis sionerende congregaties met personeel in Angola hebben hun missionarissen geadvi seerd zo lang mogelijk in het land te blijven. Als zij groot gevaar lopen dienen zij tijde lijk naar een ander gebied uit te wijken. Dit lijkt de hoofdbe sturen der congregaties beter dan het land te verlaten, om dat niemand weet hoe de ont wikkeling van het land zal zijn en het niet uitgesloten is, dat uitgeweken missionarissen la ter bij hun terugkeer moeilijk heden krijgen met hun inreis visum. Kardinaal Alfrink is gisteren in zijn functie van leger-bis- schop naar Rome vertrokken. Met tachtig Nederlandse mili tairen neemt hij deel aan de internationale bedevaart van katholieke militairen bij gele genheid van het Heilig Jaar. In het gezelschap bevindt zich ook vicaris B&r van het bis dom Rotterdam, die per 1 de cember afscheid neemt als hoofdaalmoezenier en die bo vendien vice-voorzitter is van het Nederlands comité voor het Heilig Jaar. De kardinaal zal op 24 november waar schijnlijk deelnemen aan de vergadering van legerbis schoppen in Rome. Het zangkoor van „De Duif' uit Amsterdam zal zondag op treden in de Lambertuskerk te Eindhoven. Dit uit solidariteit met de actiegroep die deze Korte metten kerk wil behouden. Voor „De Duif' is al twee jaar een soort gelijke actie gevoerd met als resultaat dat de kerk voor de liturgie is bewaard en boven dien tot een muziekcentrum is gemaakt* Beide actiegroepen willen zondag „op waardige wijze protesteren bij het Ne derlands episcopaat tegen de afbraak van waardevolle mo numenten, die vaak voor vele doeleinden gebruikt kunnen worden". De afdeling Nederland van de internationale katholieke vre desbeweging Pax Christi be legt morgen op „De Breul" in Driebergen—Zeist een studie dag over de wet gewetensbe zwaarden militaire dienst Uitgenodigd zijn afgevaardig den van diverse groeperingen. Duitse synode over kerk en gerechtigheid

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11