£eicUa Sowa/nt na ia»g m sterfbed overleden Vakcentrales zien geen heil in nieuw loonoverleg vuurtje? Surinaamse grondwet krijgt alle stemmen Kamer ongerust over concurrentie slijters Beroepsonderwijs staakt één dag I ONDANKS DRINGEND VERZOEK VAN REGERING Sinterklaas Geluidswal bij Rijksweg 4 in Leiden Haarlemmer meer eist een CDA-lijst KNVB vraagt Neeskens en Cruyff niet DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen oer Adj. hoofdredacteur J. J. Hallewas—Chef-redacteur J. W. C. Leune week f 2.81kwartaal^ 36,32; jaar 141,35; losse nummers. 50 cent Donderdag 20 november 1975,66e jaargang no. 20279 Geheime Dienst Activiteiten Russische Geheime Dienst op Ned. I om 20.55 uur. Ned. II om 19.30 uur Oorlogs winter (8). Om 20.40 uur The Pallisers en om 22.00 uur Man over de vloer. In Achter het nieuws om 22.25 uur jeugdwerk loosheid, Amnesty International en Holborn. Opklaringen maar ook buien Van het noorden uit opklarin gen, afgewisseld door enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige wind, ruimend van west naar noordwest tot noord. Max. temp. omstreeks 9 graden. Mor gen zon.- 8.09—16.42. Schev. hoogw.: 4.20 en 16.31, laagw.: 0.01 en 12.17. (Van onze correspondent) MADRID Het Spaanse staatshoofd sedert 1939, generaal Francisco Franco y Baha- monde is vanmorgen om tien over half vijf op bijna 83-jarige leeftijd overleden. Als doodsoorzaak is "hartstilstand als gevolg van vergiftiging door buik vliesontsteking' opgegeven. Dit is het einde van een sterf bed van 34 dagen waarin Franco drie maai werd geopereerd en aangesloten werd aan een kunstnier en aan een ademhalingstoe stel. Hij wordt opgevolgd door prins Juan Carlos van Bourbon, die al eerder was aangewezen om tijdelijk de functie van staatshoofd waar te nemen. Een driemans- regentschapsraad vervult thans deze func tie tot prins Juan Carlos de eed heeft afgelegd en tot koning is uitgeroepen. Met ingang van vandaag is in Spanje een rouwperiode van 30 dagen ingegaan; de scholen zijn een week dicht en nationale evenementen zijn uitgesteld tot zondag avond. Vandaag is Franco opgebaard in het Pardo- paleis, waarheen hij uit het La Pazzieken- huis is overgebracht. Morgen wordt hij op gebaard in het Palacio de Oriente, waar het volk afscheid kan nemen van de "leider bij de gratie Gods". Zaterdag komen in het parlementsgebouw de leden van het parle ment en de zeventien leden van de kroon raad bijeen om de eedaflegging van Juan Carlos te aanhoren, waarna de regent- schapsraad hem tot koning van Spanje zal uitroepen. Aangenomen wordt dat hij zal regeren onder de naam Juan III. Zondag heeft de uitvaart plaats in de basi liek in de "Vallei van de Gevallenen", ruim 50 km van Madrid. Daarna volgt de bijzet ting in het graf onder de koepel van de basiliek, tegenover het graf van Primo de Rivera, stichter van de Falange, die, even eens op 20 november, nu 39 jaar geleden, stierf, terechtgesteld door de republikeinen in de gevangenis van Alicante. Een van de eerste reacties op de dood van Franco was van Nederlandse zijde. Een woordvoerder van buitenlandse zaken sprak de hoop uit dat zich "voor Spanje nieuwe wegen zouden openen". Nederland wordt bij de begrafenis van Franco vertegenwoordigd door zijn ambass- deur; hetzelfde doen de overige EG-landen. Franco's weduwe, Dona Carmen Polo de Franco en haar enige dochter, Carmen Franco, markie zin de Villaverde, verlaten het La Paz ziekenhuis na het overlijden van het staatshoofd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vakcentrales en werkge vers gaan zich thans beraden over de dringende aanbeveling van de regering om het loono verleg te hervatten. De vakcentrales hebben echter al laten we ten „geen perspectief te zien voor een vruchtbare hervatting van het overleg met de werkgevers in de Stichting van de Arbeid Zij merkten dit op kort nadat de regering gisteravond was gekomen met de mede delingen, dat er geen initiële loonsverho ging mogelijk is, dat de loonsomstijging beneden tien procent moet blijven, dat de laagste inkomenstrekkers een lichte verbetering in het besteedbaar inkomen krijgen en dat overigens een redelijke mate van koopkracht wordt gehand- I haafd. Blijft ook in een hernieuwd ge sprek tussen werkgevers en werknemers de overeenstemming uit, dan zal ingrij pen van de regering" in de primaire inkomenssfeer" onvermijdelijk blijven De vakcentrales vinden, in tegenstelling tot de mening van vele anderen, dat de omstandigheden nog niet dwingen tot regeringsingrijpen, hoewel ze resultaten bij het hernieuwd overleg bij voorbaat al uitsluiten. De werkgevers betreuren het, dat het kabinet niet heeft laten blij ken de lasten in de collectieve sector te verlichten. Zij betuigen wel hun in sstem- ming met de meerjarenaanpak van de regering voor wat de stijging van de loonkosten en de inflatie betreft. De werkgevers hebben zelf ook al een meer jarenplan ontwikkeld, dat door de vakbe weging echter onaanvaardbaar geacht werd. De regering heeft gisterenavond opnieuw laten uitkomen haar eigen verantwoor- lijkheid niet uit de weg te gaan. In de ministerraad van morgen bezint zij zich op eventuele eigen stappen De regering maakt onderscheid tussen het beleid voor 1976 en dat voor latere jaren. Wat het beleid op langere termijn betreft wil het kabinet tripartite overleg (dus tussen regering, werkgevers en werknemers) en overeenstemming over de hoofdlijnen De regering wil zelf onderzoeken hoe de stijging van het aan deel van de collectieve voorzieningen in het nationaal inkomen tot één procent per jaar kan worden teruggedrongen. Maar al worden dan de materiële ar beidsvoorwaarden gematigd, er moet overleg mogelijk blijven over immateriële arbeidsvoorwaarden. Wat de aanpak op korte termijn betreft, kondigt de regering een prijs- en tarie- venbeleid aan, dat de inkomensontwikke ling in de sector van de vrije beroepen parallel doet lopen aan de gematigde loonontwikkeling. Met de betrokken or ganisaties zal daartoe op korte termijn worden overlegd. Het kabinet wil voorts van de werkgevers een zo groot mogelij ke zekerheid, dat de matiging van de lonen heel snel een effect zal krijgen op de werkgelegenheid. Het vraagt van de werkgevers bijzondere aandacht voor in vesteringen en voor een op het scheppen van werkgelegenhenheid gericht perso neels- en herstructureringsbeleid. PARAMARIBO (ANP) - De staten van Suriname hebben gisteravond na drie dagen de batteren met algemene stem men de grondwet van het na 25 november onafhankelijke Suri name aangenomen. Direct na de stemming in de Statenzaal ont plofte buiten het gebouw vuur werk en zongen de aanwezigen binnen het Surinaamse volk slied ten teken van de verbroe dering, die naar ieders mening tijdens het soms felle debat was ontstaan. Premier Arron en oppositielei der Lachmon stonden elkaar moe, maar duidelijk voldaan de hand te schudden met beiden een bloemenkrans om de schou ders. Zij verklaarden deze dag als het hoogtepunt in hun leven te beschouwen. Deze dag is in feite belangrijker dan de onaf hankelijkheid zelf. Lachmon zei: "Ik wil niet zeggen dat1 deze grondwet de beste is van de wereld, maar hij doet zeker niet onder voor die van andere de mocratische landen". De oppositieleider was tevreden. De regering had op vijf voor de oppositie principiële punten ge heel of gedeeltelijk toegegeven, zodat Lachmon zijn ingediende amendementen op de grondwet Na het aanvaarden van de grondwet schudden de met bloemen bekranste premier Arron en oppositieleider Lachmon elkaar de hand. weer kon intrekken. De laatste meningsverschillen tussen rege ringscoalitie NPK en oppositie werden eerst 's middags uit de weg geruimd door Lachmon en Arron zelf. In twee gesprekken onder vier ogen effenden zij ten slotte de weg voor algemene goedkeuring door de staten van de op een aantal punten gewij zigde ontwerp-grondwet. "In de bijna twee jaren, die de voorbereiding van de onafhan kelijkheid van Suriname heeft genomen, vind ik dit het beste bericht", zo reageerde premier Den Uyl gisteravond op het nieuws. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De A.R.P., K.V.P. en V.V.D. willen een minimum prijs voor sterke drank. Zij verlangen in dit verband.van de regering, dat deze met voorstellen komt. Dat viel gisteren in de Tweede Kamer tijdens de debatten over de begroting van Econo mische Zaken te beluisteren. De K.V.P.-er Krosse zei: „Als de accijnsverhoging doorgaat bete kent het, dat de slijters na 1 januari de grote klap moeten incasseren. Eris een moordende concurrentie gaande." En H. de Boer van de AR stelde vast: „Het verkopen ver beneden de kostprijs vindt in toenemende mate plaats. Men wil zich hiermee een plaats op de markt De liberalen keerden zich vooral tegen het loslaten van de verticale prijsbinding. Uit alles bleek in de Kamer, dat men zich zeer ongerust maakte over de ongeremde concurrentie, die onherroepe lijk slachtoffers zal maken. Een Duitse illustrator, die niet zo veel van Nederlandse folklore af wist tekende Sinterklaas met een pimpelneus.... ...en Zwarte Piet met een grote hoed, die nooit door 'n schoor steen zou kunnen. Van een onzer verslaggevers Leiden B. en w. van Leiden overwegen om langs de noord westelijke zijde van rijksweg 4 tussen de grofvuilstortplaats en de gemeentegrens met Zoeter- woude een geluidswal te ma ken. De wal zou moeten bestaan uit grofvuil. Het college heeft de directeur van de dienst gemeen tewerken opdracht gegeven om na te gaan of de bedoelde plek enige tijd kan dienen als alter natief voor de bestaande grof- vuil-stortplaats. Geen minister naar begrafenis (Van onze parlementaire redak- tie) Den Haag Er zal geen Neder landse minister aanwezig zijn bij de begrafenis van het Spaan se staatshoofd Franco. De Ne derlandse regering zal bij die gelegenheid worden vertegen woordigd door haar ambassa deur in Madrid, mr. J. H. O. Insinger. Deze is voor deze mis sie de titel verleend van „am bassadeur in speciale zending". Alle negen lidstaten van de EG worden op dezelfde wijze verte genwoordigd. fADVERTENTIE een BASKETBALL-AVOND met GRATIS. TOEGANG MERCAS0L LEIDEN—SPERRY REMINGTON waarbij op de echte Kapper Bosman/Mercasol-wijze met veel tam-tam (o.a. een grote loterij met daverende prijzen) de nieuwe ploeg wordt voorgesteld. „Partijbonzen desnoods weg" HAARLEMMERMEER (ANP) Het CDA-Haarlemmermeer zal niet aarzelen stappen te on dernemen om te komen tot een landelijke CDA-lijst. Dat staat in een schrijven aan de leden. Het Haarlemmermeerse CDA vraagt „met de meeste aan drang de fractie en de partijtop pen van KVP, ARP en CHU om de ingeslagen weg te verlaten en za spoedig mogelijk te komen tot een éenheid en samenwerk ing in een landelijk CDA, zoals in enkele honderden gemeente raden en tien statencolleges op een bijzonder prettige en doel treffende wijze gestalte heeft ge kregen," aldus het schrijven. „Wanneer partijbonzen niet naar de achterban willen luiste ren moeten zij de consequenties van hun stellingname trekken en hun functies ter beschikking stellen", aldus het schrijven van het CDA-Haarlemmermeer. Meerderheid eens met nullijn DEN HAAG (ANP) - Meer dan de helft (56 pet.) van de onder vraagden bij een steekproef on der de Nederlandse bevolking is het eens met de stelling dat de lonen en salarissen volgend jaar niet verhoogd mogen wor den om de economische terug gang en de werkloosheid niet nog erger te maken. Hiermee oneens is het 37 pet, terwijl 7 pet geen mening heeft. Het Ne derlands Instituut voor de Pu blieke Opinie en Marktonder zoek (Nipo) heeft de vraag eind oktober voorgelegd aan 944 Ne derlanders. Den Uyl: ,,nog geen standpunt ondernemingsra den (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering heeft nog geen definitief stand punt bepaald ten aanzien van de samenstelling en de be voegdheden van de onderne mingsraad. „Doordat de SER een verdeeld advies heeft uitge bracht, is het er voor de rege ring niet makkelijker op gewor den," zo liet premier Den Uyl gisteren de Eerste Kamer we ten. Jammer vond hij het dat de senatoren Teijssen (KVP) en Al- berda (AR) zich zo absoluut hadden uitgedrukt en „de zaak sterk polariserend naar voren hadden gebracht." Zoals gemeld worden de plan nen van de vakbeweging om de ondernemingsraden om te bou wen tot personeelsraden zonder dat daarin de bedrijfsleiding is vertegenwoordigd, door KVP en AR volstrekt als onaanvaard baar afgewezen. Den Uyl zei, dat de regering bij de democratisering van het be drijfsleven streeft naar geleide lijkheid en overleg. Duel Israëlische militairen hebben vanmorgen een kort vuurge vecht geleverd met schutters uit Libanon, zo heeft het militaire opperbevel in Tel Aviv bekend gemaakt. Nieuwe kunstarm reageert op stem WASHINGTON (UPI) - Spe- cialisten van het Amerikaanse bureau voor oud-strijders heb ben een kunstarm met hand geconstrueerd, die reageert op het menselijke stemgeluid. De prothese wordt aan de stoel van de patiënt aangebracht en kan verder dan een meter rei ken. De bewegingen van arm en vingers worden beheerst door een kleine computer die op zijn beurt reageert op de stem van de patiënt. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Ondanks het overlijden van generaal Franco, waardoor de Spaanse voetbalcompetitie dit weekeind stil ligt, is het uiterst onwaarschijnlijk dat Cruyff en Neeskens zaterdag in de interland tegen Italië van de partij zullen zijn. „We zijn ervan uitgegaan", zo zegt de heer Hamstra, hoofd afdeling voorlichting van de KNVB, „dat zij onder geen beding mee zouden doen. Gezien de internationale verhoudingen voelen wïj er ook niet veel voor om contact met hen op te nemen. Wat je rok doet, je doet het altijd fout. Vraag je hen dan noemt men net stijlloos, vraag je hen niet en valt de uitslag wat tegen dai heb je het ook gedaan. Ik ga eerst naar Rome. Daar zal met hmobel deze zaak verder uitgesproken worden". De wedstrijd, die om half drie begint, zal rechts eek op de televisie te zien zijn. Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. DEN HAAG (ANP) „Het HBO .gaat donderdag 27 november plat om te protesteren tegen de plannen om dit onderwijs af te breken. Die afbraak heeft namelijk plaats als de bezuinigingen worden doorgevoerd, zoals ze zijn aangekondigd door het ministe rie", aldus het Landelijk Aktiekomitee dat is opgericht door organisaties van studenten, docenten, directies, niet-onderwijzend personeel en besturen van scholen voor HBO. Kern van de problematiek is „dat op het totale ond"r.vii? procent wordt bezuinigd, terwijl de sector hoger berc met uitzondering van de pedagogische academies tien procent moet opbrengen", aldus een toelichting van woordvoerder L. Schoiten Op 27 november zal o.a. een bijeenkomst worden gehouden in Marcanti in Amsterdam. Voor 60 mille gestolen uit woning aan Lammenschansweg Van een onzer verslaggevers Leiden Uit een woning aan de Lammenschansweg is een verzameling sieraden, postze gels en munten gestolen ter waarde van 59.000. Hoe de dieven, van wie nog elk spoor ontbreekt zijn binnenge komen, is niet duidelijk. De diefstal is zondag gepleegd op een moment dat de bewoners afwezig waren. De Leidse politie heeft het gebeurde eerst nu be kend gemaakt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1