„Wie weet hoe enthousiast ik nog word" HANS DE BOER EN HET CDA: Politiek trok me nauwelijks Onafhankelijkheid Suriname ook kerkelijk gemarkeerd NIEUWE AR-VOORZITTER: KORTE METTEN WOENSDAG 19 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAG!\ DEN HAAG - Het had niet veel gescheeld of Hans de Boer, de nieuwe voorzitter van de Anti- Revolutionaire Partij, was voor de politiek ver loren geweest. Dat mo ment deed zich nu vijf tien jaar geleden voor. Hij had twee sollicitatie brieven de deur laten uit gaan. De ene naar de Christelijke Kruideniers- bond, de ander naar een firma in Tiel. Het werd de bond die belde een dag eerder dan de firma" dat hij kon komen. Bij de bond groeide de politieke bewustwording. Hij liep toen al wat jaart jes mee in de Arjos, de ARr jongerenorganisatie, was zelfs .doorgerold' van voorzitter van de plaatselijke afdeling, .maar van politieke inte resse was geen sprake'. ,De inhoudelijke kant van de politiek trok me niet Dat ik lid was, had meer te maken met het organi seren. Dat lag me. Het werd de Arjos maar het had net zo goed wat an ders kunnen zijn'. De woelingen van de ja ren zestig lieten ook hem niet onberoerd. ,Die heb ben op mij zeer beslist invloed gehad. Je moet mijn toespraken uit die eerste Arjos-jaren eens zien: oer- en oerconserva tief, niet aangeraakt door vernieuwingsideeën'. Via het voorzitterschap dachp van de Arjos, een wethouderschap in Vel- sen, kwam Hans de Boer uiteindelijk begin '72 in de Tweede Kamer. Hij zegt nu, drie jaar later: ,Ik behoor tot degenen die in het kamerwerk niet zo ge weldig veel behagen scheppen. Je hebt er een wat agressieve persoon- lijkheidsstruktuur voor nodig". Met zijn 38 jaar is Hans de Boer de jongste voor zitter die de ARP ooit ge kend heeft. Tijd om in zijn funktie te groeien zal hem echter nauwelijks ge gund worden. Juist in de ze periode staat er nogal wat op het spel voor de -ARP: wel of geen CDA. De Boer staat in de dis cussie over ,het funktione- ren van de grondslag' van het CDA pal achter Aan- tjes. Met andere woorden: de aanspreekbaarheid op het evangelie is voor hem een wezenlijk punt. Het gesprek met hem gaat vooral daar over. „Op het CD A-congres in augustus'stond er op gegeven moment een KVP-er op die riep: „Laat die AR toch dat „Jezuswinkel- tje", als ze maar met ons de politiek tot stand willen brengen." Nou, hier zit een benadering achter. Het gaat me niet om de termen, maar het zegt ze kennelijk niks, ook niet in de praktische politiek. Ik zou dus willen weten: geldt dit voor de hele KVP of voor een enkeling." U weet toch wat voor vlees u in de kuip hebt U gaat dagelijks met KVP-ers om. „Ik zie het niet als mijn taak hen in dat opzicht te wegen of te meten. Ik spreek ze aan - als zij de grondslag onderschreven zouden hebben - op hun verantwoordelijk heid. Het moet niet mogelijk zijn dat ie mand er onderuit kan kruipen, omdat-ie zegt: ik heb er geen boodschap aan." Maar in dat CDA moet u straks misschien samenwerken met mensen die zeggen: o, daar heb je hem met zijn „Jezuswinkeltje". „Ja, het CDA kan natuurlijk geen vergrote ARP worden. Je zult moeten wennen, pro beren met elkander op één noemer te komen. Ik vind zo'n uitspraak ook niet zo erg, als men er zich maar op wil laten aanspreken. Als niet op voorhand duidelijk wordt gemaakt: ik heb er geen boodschap aan. Op het moment dat iemand de grond slag van een bepaalde politieke partij on derschrijft, dan neemt-ie die grondslag voor zijn verantwoordelijkheid, en dan kan-ie daarom hechten wij daar zo aan - op die verantwoordelijkheid worden aan gesproken." Waarom moet het CDA er eigenlijk ko men? „Wij stellen dat we christelijke politieke partijen willen zijn en we hebben daarmee een gemeenschappelijke uitgangsbasis. Op zichzelf is het dan niet zo vreemd dat we dan ook proberen zoveel mogelijk samen te doen. Ik vind dat erg vanzelfsprekend. Maar dan komt wel naar voren: hoe moet dat dan? Een politieke partij is geen heilig gegeven in zichzelf, het is een instrument, een middel." Is zo'n grote partij, zo'n kolos, als middel gemakkelijker hanteerbaar? „Dat weet ik niet, dat weet ik nietJe kunt natuur lijk ook zeggen: is in de opstelling in het parlement vanaf pakweg 1900 te zien dat die partijen wezenlijk van elkaar verschil len. Ik denk dat de opstelling voor 90 procent gelijk was." Maar er zijn ook de traditioneel gegroeide gevoeligheden tussen de partijenDe eigen sfeer. „Dat speelt voortdurend een rol ja. Neem nou maar het punt van het funktioneren van de grondslag. Dat het zo door de CHU wordt beleefdze maken nu zoveel stampij over het onderwijs, maar er zijn altijd mensen daar geweest die hun kinde ren naar de openbare school stuurden en CHU-mensen, die bestuurslid waren van de AVRO. Dat kon allemaal in de CHU. Bij ons was er altijd een duidelijke keuze voor christelijke organisaties en christelijk onderwijs. Maar er is toch wel een hoop veranderd de laatste jaren. We groeien naar elkaar toe." Bij links is de eenwording mislukt. De Progressieve Volkspartij is er nooit geko men. „Ik weet niet welke konklusie ik daaraan moet verbinden. Dat het met het CDA ook niet zou lukken? Of dat het nu net wel zal lukken omdat wij - wat die anderen niet gemeen hadden - wel gemeen hebben: een gemeenschappelijk ideologie, en dat dat meer bindend zou kunnen zijn dan de buitenstaander veronderstelt." Gelooft u echt in het CDA? „Ik heb als Arjos-voorzitter altijd de na druk moeten leggen op de „mitsen". Dat geeft je misschien toch een beetje de hou ding mee, dat je niet altijd de vlag hebt uitgehangen als het om het CDA ging. Ik kijk er wat nuchterder tegenaan, niet zo „hochjauchzend" als de heer Steenkamp. Dat wil niet zeggen, dat ik het niet net zo goed wil, want ik heb meegewerkt aan de totstandkoming van één CDA-lijst in Noord Holland, ik ben CDA-lijsttrekker in Velsen geweest. Dat mogen toch tekenen zijn dat ik - zij het niet altijd van harte - ben meegegaan." U gelooft dat u in het CDA net zo aan uw trekken komt, politiek, en misschien ook wel geestelijk, als nu in de ARP? „Nee, dat geloof ik niet. Maar dat mag je ook niet verwachten. Het CDA wordt geen vergrote ARP. Dat we allemaal iets van het eigen gezicht moeten inleveren daar valt niet aan te ontkomen. Dat vind ik ook noodzakelijk. In de komende jaren zal de nadruk ook moeten liggen op het karakter geven aan de nieuwe beweging. En wie weet hoe enthousiast ik dan nog word". Begrijpt de de buitenwereld er nog wel wat van: het CDA wel, het CDA niet. Steeds weer die diskussies. Waarom gaat het alle maal zo moeizaam? „Ik heb de indruk dat het konflikt over het funktioneren van de grondslag door de buitenwereld heel goed is begrepen. Ken nelijk beter dan door leidende CDA-figu- ren, die voortdurend karikaturen geven van de opvattingen van Aantjes. Maar bv. de mensen die ik op mijn spreekuur krijg, die hebben het heel goed door. Nochtans lees ik in het CHU-blad „De Nederlander" dat het verhaal van Aantjes (op het CDA- congres-red.) en eenzijdig en geraffineerd betoog was, waarin een volstrekt horizon tale benadering van het evangelie werd gegeven en de vertikale lijn ontbrak. Dat vind ik een verbijsterend verhaal. Droevig. Als dit de houding is danja, dan zeg je: mensen daar moeten we allemaal door heen, maar dat maakt het wel moeizaam. Daarom duurt het allemaal zo lang." Wanneer komt die ene kandidatenlijst er en wanneer overeenstemming over de grondslag? „Over de grondslag hebben we volledige overeenstemming. Niet over het funktione ren van de grondslag. Het punt van de lijst, dat zal in april bekend moeten zijn. Langer kan gewoon niet worden gewacht We heb ben dus nog een aantal maanden om twee dingen te doen. a. Om over punten waarover we het niet eens zijn, eens te worden. b. Om ook in de politieke praktijk hier te laten zien dat we het eens zijn. En dat laatste, daar kan ik nou niet over naar huis schrijven." Waar ligt dat aan? „Ik dacht aan de verschillende opstelling ten opzichte van het kabinet. Daar zal toch ook verandering in moeten komen, lijkt mij." Hoe kan dat dan? „Ja, bij je oppositierol kun je alle klem leggen op het nog meer oppositioneel zijn dan de WD, maar je kunt ook trachten meer klem te leggen op het verbindende dan op het scheidende. Daarnaast is het ook de toon die de muziek maakt." Wat is christelijke politiek? „Je kunt zeggen dat je christen bent, maar tot aan je dood zal het slechts pogen zijn dat te doen blijken. Christelijke politieke partijen hebben niet het monopolie van christelijke daden. Die kunnen door elk mens verricht worden. Het verschil is, dat wij als partij uitspreken dat we ons door die ideologie laten leiden. Wij aanvaarden dat, waardoor er steeds de mogelijkheid is van het appèl. Als dat er niet meer is kun je je afvragen waar je dan over tien, vijftien jaar terecht bent gekomen. Als je zegt christelijk politiek te willen voeren moet je bij wijze van spreken dag en nacht wakker liggen van de vraag: hoe moet je dat waar maken." Bij gelegenheid van de onafhankelijk heid van Suriname (25 november) zal zondagmiddag om vier uur in de Ut rechtse Domkerk een interkerkelijke be- zinningsdienst worden gehouden voor Surinamers en Nederlanders. De dienst is toegankelijk voor ieder, die zich be trokken voelt. De dienst wordt gehouden in nauwe sa menwerking met de Raad van Kerken, de Federatie van Surinaamse welzij ns- stichtingen en de gevolmachtigde minis ter van Suriname. Aan de basis van het initiatief staan de Evangelische Broedergemeente, de rooms-katholieke kerk en het Zeister Zendingsgenootschap, terwijl medewerk ing wordt verleent vanuit de Evangelisch Lutherse Kerk, de Nederlandse Hervorm de Kerk en het Leger des Heils. Op dezelfde dag worden ook in Suriname bezinningsdiensten gehouden. In de dienst, waarvoor ds. Maris de Groot een aantal teksten schreef, zullen spreken prof dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken, frater M. Smits en ds. I. L. Dielingen. Het thema is „verzoening en bezinning". Een muziekkorps uit Rot terdam en „Stanfaste" uit de Bijlmer meer verlenen medewerking. Alle kerkelijke gemeenten in Nederland zullen schriftelijk worden opgeroepen om in hun diensten in woord en gebed aan dacht te willen schenken aan Suriname en zijn toekomst: „dat gerechtigheid, vre de, vrijheid en vreugde er hun kansen mogen krijgen en het wordt één land met één volk." Steun voor missionarissen zonder AOW sterk groeiend Voor de katholieke basiliek Sint Bavo aan de Leidsche- vaart te Haarlem heeft de stichting, die het gebouw be heert, een restauratieplan op gesteld, dat 1.75 miljoen gul den vraagt. De minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk wil de res tauratie zien als werkverrui mingsobject. De gemeente raad van Haarlem behandelt vandaag een voorstel om twintig procent in de kosten bij te dragen. Op een veiling in Berlijn heeft een brief van Maarten Luther veertigduizend mark (onge veer 41.000 gulden) opge bracht. De brief dateert uit 1528. Er hoort een notitie bij van Luthers' vriend Georg Spalatin. Een brief van mede hervorming Caspar Cruciger leverde elfduizend mark (ruim elfduizend gulden) op. In vele plaatsen in Nederland zal in de decembermaand door duizenden vrijwilligers het kerstblad van Open Deur worden aangeboden als kerst groet namens de gezamenlijke kerken. Het kerstnummer, dat fraai geillustreerd en bijzon der leesbaar is, kwam tot stand door de medewerking van vele uit verschillende kerken. „Open Deur" is een uitgave van Kerk en Wereld en Boekencentrum bv„ post bus 5176 te Den Haag. De Chileense regering is syste matisch bezig met het lamleg- gen van het kerkelijk vredes- comité, dat sinds de militaire machtsovername bijzonder ac tief is voor politieke gevange nen en vluchtelingen. De laat ste weken spitst het conflict tussen kerk en staat zich toe. Er werden huiszoekingen ver richt in kloosters en pasto rieën. De huishoudster van een zusterklooster werd dood geschoten. bij revolutionaire activiteiten. In antwoord op algemene be schuldigingen van de minister zeggen de bisschoppen, dat hij met feiten zal moetenk omen. „Sommige mensen", zo zeggen zei, „noemen revolutionair wat in feite pastorale inzet voor de sociale gerechtigheid is." Kerk en wereld Bijna 11.000 pelgrims naar Lourdes per officiële bedevaart Met de drie erkende bedevaat torganisaties (Vereniging Ne derlandse Bedevaarten, Lim burgse Bedevaarten en bede vaarten van het NKV) zijn dit jaar in totaal 10.908 pelgrims uit Nederland naar Lourdes geweest, onder leiding van een Nederlandse bisschop. Zij zijn daarheen vervoerd met zeventien extra-treinen en met zeventien vliegtochten. Van de groepen maakten deel uit 7.707 gezonden en 3.201 zieken. Van de laatsten wer den er 1.430 ondergebracht in het opvangcentrum (Accueil) voor zieken. De andere zieken logeerden in een hotel. Vorig jaar werden iets meer pelgrims geteld, namelijk 11.095. De lichte teruggang kan worden toegeschreven aan de invloed van het Heilig Jaar, waarin velen uit Neder land naar Rome zijn gegaan. Verscheidene zieken moesten worden afgewezen bij gebrek aan voldoende bedden in het opvangcentrum. Door de bouw van een nieuw centrum voor zieken hoopt men in 1977 dit euvel te ondervangen. De bedevaart-organisaties hopen, dat steeds meer priesters aan de bedevaarten leiding zullen geven, omdat Lourdes een dankbaar werkterrein biedt van een zeer pastoraal gehalte. Het Centraal Missie Commis sariaat te Den Haag zal bij gelegenheid van Kerstmis weer en aktie organiseren ten behoeve van die missionaris sen van Nederlandse afkomst die omwille van hun werk een andere nationaliteit moesten aannemen en daardoor geen uitzicht op AOW hebben. Het zijn er ruim achthonderd, van wie er ongeveer tweehonderd de vijfenzestig jaar al zijn ge passeerd. Deze groep missionarissen stelt hun orden en congrega ties voor grote problemen, ter wijl het voor de missionaris sen zelf ook vaak een bittere pil is, omdat zij het geld hard nodig hebben voor hun werk, dan wel na een leven van hard werken, helemaal op kosten van anderen moeten leven. De kerstactie beoogt mede hen te laten ervaren, dat Neder land hen niet vergeet en dat De Grieks-katholieke pa triarch van Antiochië, Maxi- mos V Hakim en de bisschop pen van de mét Rome verenig de melchitische kerken heb ben zich bereid verklaard af te zien van hun bisschop sambt als daardoor de een heid met de grieks-orthodoxe kerk van het oosten kan wor den bereikt. Volgens de persdienst van de Vaticaanse congregatie voor de evangelisatie van de volken is dit de tot nu toe belangrijk ste reactie op het onlangs ge publiceerde document van het valt te bewijzen, want de ker- stakties brengen steeds meer op: in 1972 was dat 450.000 gulden, in 1973 een ton meer en met Kerstmis vorig jaar was de opbrengst al ruim één miljoen gulden. Het informatiebulletin „1-2-1", waaraan deze gegevens zijn ontleend, deelt mede dat van deze opbrengsten steeds de helft wordt gereserveerd. De andere helft wordt uitgekeerd aan missionarissen van Neder landse afkomst, die boven de vijfenzestig zijn en geen AOW hebben. Vorig jaar konden, naar ge lang van de concrete leefsitua- Vaticaanse secretariaat voor de eenheid over de oecumeni sche samenwerking op regio naal, nationaal en plaatselijk vlak. In een commentaar op dit do cument zei patriarch Maximos woordelijk: „We zijn niet bang voor de eenheid en zijn bereid als dat nodig is ons ontslag aan te bieden." Hij wilde daar mee duidelijk maken, dat zijn kerk zoekt naar de weg van de verzoening. De geünieerde melchitische kerk heeft al een speciale commissie ingesteld om contact op te nemen met tie of behoeften van de pen- sioenloze missionarissen, deze bedragen stijgen tot tussen de 700 en 2200 gulden; dit jaar staat dankzij de opbrengst van vorig jaar zelfs het dubbele bedrag ter beschikking. Ook het reservefonds groeit aanzienlijk. Het is nu ongeveer één miljoen gulden groot, maar stijging is tochgeboden, omdat in feite hiermee slechts aan vijftig missionarissen een jaarlijkse uitkering van 2000 gulden gegarandeerd kan wor den. Het gironummer van de „Nederlandse Missionaris, Den Haag" is 676. Het motto: „Voor de oude dag." een overeenkomstige commis sie van de grieks-orthodoxe patrairch van Antiochië, Elias IV. De melchitische kerk hoopt, dat uit de samenwerking van beide commissies een groter wederzijds begrip van de litur gie en een samengaan bij de vertalingen van bijbelse en li turgische teksten in het ara- bisch ontstaat. Alle stappen tot nu toe worden gedaan met instemming van de Heilige Stoel. Het grieks-orthodox patriar chaat van Antiochië omvat in het midden-oosten ongeveer 340.000 gelovigen, de geünieer de melchitische kerk telt in hetzelfde gebied ongeveer vierhonderdduizend gelovigen. De bisschoppen van Columbia -hebben scherp gereageerd op beschuldigingen van de minis ter van binnenlandse zaken, dat priesters betrokken zijn Patriarch Maximos V „niet bang voor eenheid" Hans de Boer. de nieuwe voorzitter van de A. R. P.: je moet er desnoods's nachts van wakker liggen

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7