Warmondse broeders bewaren het verleden op zolder Zwaanvogels maakt geen fout tegen Wernink: 5-3 LISSE EN ALPHEN STERK VAN START Hoogmade wil niet langer de blindedarm van Woubrugge zijn Boskoopse katten] mogen de deur niet meer uit LEIDSE SCHAAKBOND WOENSDAG 19 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van onze sportredactie LEIDEN Zwaanvogels koploper in de Leidse hoofd klasse zaalvoetbal heeft gis teravond tegen "zwakke broe der" Wernink geen fout ge maakt. De Vogels boekten een regelmatige 5-3 overwinning. Titelhouder LDWS daarente gen, sprong wel half in de fout. Tegelhandel hield de kampioe nen op 1-1 en kreeg in dit duel zelfs de beste kansen op de zege. -Dat LDWS het dit seizoen bij- ?zonder moeilijk gaat krijgen >met de prolongatie van de zaal- voetbaltitel, kwam ook gister avond tegen Tegelhandel weer .tot uiting. De Vlietbewoners werden al in de tiende minuut op achterstand gezet, kropen .vervolgens enige malen door het oog van de naald en wisten tenslotte, vijf minuten voor tijd, toch nog de bijna 'winnende' gelijkmaker te scoren. Tegelhandel-coach Fer van Duuren was na afloop van dit, vooral na rust aantrekkelijke Beker LEIDEN Voor het eerst zal dit seizoen om de zaal voetbalbeker van het Dis trict West II worden ge speeld. LDWS, de Leidse bekerhouder, ontmoet in deze serie wedstrijden de bekerwinnaars van Rotter dam (Hellevoetssluis) en Den Haag (VCS). Program ma: wo. 3 dec: Hellevoets- sluis-LDWS; di. 9 dec. LDWS-VCS; di. 13 jan. VCS-LDWS; di. 20 jan. LDWS-Hellevoetssluis. Nor maal hadden aan dit beker toernooi ook ploegen uit Dordrecht en Gouda mee gedaan; in deze afdelingen wordt echter nog geen be kercompetitie gehouden. duel, dan ook teleurgesteld. "We hadden deze wedstrijd kunnen, en moeten winnen. Maar LDWS LDWS-doelman Wim Visser be hoedde zijn ploeg inderdaad voor een nederlaag. Was, nadat hij door Piet Roozen koppend was gepasseerd (1-0), steeds weer waar hij moest zijn en hield met name diezelfde "Le vensgevaarlijke" Piet Roozen van meerdere treffers af. Bij LDWS speelde de nog pas 15-ja rige Bart van der Weiden zich in de belangstelling. Het jeugdi ge talent toonde zich de meest schotvaardige aanvaller, maar ook doelman Wim Roozen van Tegelhandel bleek gisteravond knap op dreef. Het was uiteindelijk George Moesman die in de 20ste mi nuut van de tweede rondgang -er wel in slaagde Roozen met een strak schot te passeren. Daarmee LDWS, dat zonder wisselspelers aantrad, aan een fortuinlijk gelijkspel helpend. Zwaanvogel Jan van Duyn scoorde er tegen Wernink weer lustig op los. De topscorer van de zaalvoetbalcompetitie voeg de nog eens drie treffers aan zijn totaal toe en weet zich nu met een score van vijftien goals uit vijf duels een onbedreigde nummer één op de topscorer- slijst. Zwaanvogels nam in de zevende minuut via Pim van der Meer de leiding, zag Wernink door nieuwkomer Hennie van Berkel (na aangeven van balgoochelaar Ton Werner) weer langszij ko men, maar nam vervolgens via doelpunten van Gijs Collé en Van Duyn (die overigens bij de stand 1-1 nog op de doellijn had moeten redden) afstand: 3-1. Na de hervatting bleek dat Wernink niet echt was aangeslagen. Kwam tot tweemaal toe terug Hennie van Berkel (3-2) en Ton Werner (4-3) maar moest zich uiteindelijk toch gewonnen ge ven tegen het beter zaalvoetbal lende Zwaanvogels dat door Van Duyn de marge van twee doelpunten (4-2 en 5-3) steeds weer herstelde. TOPSCORERS: 1 Jan van Duyn (Zwaanvogels) 3) 15; 2 Ger de Roode (LDWS) 6; Hans van c' Starp (Swift 't Winkeltje) 6; Pim v der Meer (Zwaanvogels) 1), Ton Werner (Wernink) 1), Cockie van Weerlee en Piet Gubler (beiden Swift 't Winkeltie) allen 4. UITSLAGEN/STANDEN: Hoofd klasse: Wernink-Zwaanvogels 3-5; Tegelhandel-LDWS 1-1. Zwaanvogels 5 4 0 1 8 25-15 Swift Wink. 4 2 2 0 6 17-15 LDWS 5 2 2 1 6 10-E Tegelhandel 5 1 1 3 3 10-11 Wernink 5 0 14 1 7-11 I: B en T-Van Gerven Sport 3-4. 2A: Rijnsburgse Boys-Digros Stars 1-4; Lugdunum-Leiden 3-0. 2B: Regen- boog-Cleyn Duin 0-5; LFC-Glasber- gen 0-12. RES 2A: VNL 2-B en T 2 2-1 RES 2B: ASC 3-Katwijk 3 5-6. 3A: Gazelle-Unitas Leiden 0-6. 3C: VTL-FC Modern 9-3. 3D: Van Dam Gebak Boys-LOI 14-4; VDON-Padox 11-1. RES 3A: Leidse Boys 2-Zwaan vogels 3 5-7; Swift Wink. 3-Leiden 3 1-5; SLF 2-Gazelle 2 0-1. RES 3B: LFC 3-Wernink 2 2-6; SDO '67 3-Ga- zelle 4 4-3. RES 3D: LISC 3-Leiden 4 5-2; SLF 3-Zwaanvogels 4 10-3. RES 3E: Leiden 5-SDO '67 4 1-9. RES 3F: Wernink 3-VDON 4 1-1?. JUN Al: Lugdunum-LDWS 7-2. JUN A2: Oranje Groen-Digros Stars 1-5. Van onze schaakmedewerker LEIDEN Het vorig seizoen met grote overmacht gepromoveerde Lisse 1 begint samen met het eerste tiental van Alphen aan den Rijn de dienst uit te maken in de le klasse van de competitie van de Leidse Schaakbond. Ook Alphen 1 is nieuw in deze hoogste regionale klasse vorig seizoen behaalde het net 2 1/2 bordpunt meer dan Leider dorp 1 en het is juist dit schaakteam, dat geweldig van zich laat spreken na twee ronden. Is het niet zozeer de klinkende overwinning van 7 1/2—2 1/2 op Katwijk 1, dan verdienen de Alphenaren alle lof wegens de 6 1/2—3 1/2 zege op het kersvers uit de KNSB—competitie gedegra deerde Philidor 3! Een schitterende en geheel verdiende overwinning waarbij levensgrote vraag tekens gezet kunnen worden bij niet alleen de speelsterkte maar vooral bij de inzet en teamgeest van de Philidor—spelers. De kracht van Lisse 1 zal binnenkort blijken bij de ontmoeting Philidor 3—Lisse 1, bij welke gelegenheid Philidor 3 /iets aan eerherstel kan doen. Lisse 1 won met 73 in de 2e ronde van Katwijk 1 in de le ronde was Lisse vrij en of de Lissenaren hun plaats in de eerste klasse kunnen waarmaken is niet met zekerheid te zegen, al spreekt de wijze, waarop zij Katwijk afmaakten, boekdelen. LSG 3 is even eens nog ongeslagen; van Voorschoten, dat de 2e ronde vrij is, werd met 6 1/2—3 1/2 gewonnen en tegen Philidor 4 is een 4 1/2—4 1/2 stand bereikt. Hier is de prognose 5 1/2—4 1/2. De klappen zullen vallen bij de match LSG 3—Alphen 1, die over enkele dagen verspeeld zal worden. In klasse 2A geldt Leiderdorp 1 zeker als de grootste kanshebber voor de promotie, ondanks de 55 tegen VTL 1. Het vorig jaar naar deze klasse gepromoveerde Koudekerk 1 mist duidelijk nog de kracht om enige rol van betekenis te gaan spelen en moet na de 3 1/2—6 1/2 nederlaag tegen Philidor 5 en het 64 verlies tegen Voorschoten 3 op zijn tellen gaan letten. strijd tussen Boskoop l 'en Bodegraven werd bij de stand 44 afgebroken en gezien de stand van de hangpartijen zullen beide teams in remise moeten berusten. Uitslagen klasse 2A: Koudekerk 1—Philidor 5: 3 1/2-6 1/2; VTL 1-Leiderdorp 1 5—5; Boskoop 1—Voorschoten 3 3 1/26 1/2; Phili dor 5—VTL 1 44 (5—5); Bodegraven 1—Boskoop 1 44 (5—5); Voorschoten 3—Koudekerk 1 64. Noordwijk 1 doet in klasse 2B verwoede pogingen de terugkeer naar de zojuist verlaten eerste klasse veilig te stellen. Philidor 6 werd hiervan het slachtoffer (6—4) en ook LSG 4 wordt achter de Noordwijkse zegekar gebonden. Voorlopig is de stand in deze match 3 1/2—5 1/2 maar de laatste partij is vrijwel zeker remise. Weinig succes nog heeft Voorhout 1, welk team aan het ontdekken is, dat de stap van klasse 3 naar 2 groter is dan het dacht: na de 5—5 tegen LSG 4 gingen zij de boot in tegen Sassenheim met 6 1/2—3 1/2. Ook Leithen 1 opende het schaakseizoen met een over winning en wel met 6—4 op Katwijk 2, dat tegen Philidor 6 niet verder kwam dan 5—3 en zeker gaat verliezen. Uitslagen Klasse 2B: Noordwijk 1—Philidor 6 64; Voorhout 1—LSG 4 5—5; Kat wijk 2—Leithen 1 46; Philidor 6— Katwijk 2 5—3; LSG 4—Noordwijk 1 5 1/2—4 1/2; Sassenheim 1—Voorhout 1 6 1/2-3 1/2. In klasse 3A heeft Alphen 3 op dit moment de beste papieren na de éclatante 8 1/2—1 1/2 op Koudekerk 2 en de voorlopig 6—3 tegen Boskoop 2. Philidor 8 volgt met drie matchpunten door met 6—4 van Bodegraven 2 te winnen en gelijk te spelen tegen Voorschoten 4. Uitslagen 3A: Philidor 8—Bodegraven 2 4—6; Leiderdorp 3—Boskoop 2 4 1/2—5 1/2; Alphen 3—Koudekerk 2 8 1/2—1 l/2;&?,/,(8 1/2—1 1/2), Bodegraven 2—Leiderdorp 3 3—7; Boskoop 2—Alphen 3 3—6 (4—6); Voorscho ten 4—Philidor 8 5—5. Broedermoord van het zuiverste water pleegde Alphen 2 in klasse 3B door met maar liefst 10—0 van Alphen 4 te winnen; een enorm klasseverschil. Ook Aarlanderveen werd danig ingepakt door Alphen 2 (81/2—11/2), dat misschien alleen met Leimuiden rekening moet houden op haar weg naar de eerste p|aats. Leimuiden had geen kind 1 aan Roelofarendsveen en nam met 8 1/2—1 1/2 wraak voor de nederlaag van vorig jaar. Uitslagen klasse 3B: Roelofarendsveen—Leithen 2 64; Alp hen 2—Alphen 4 10—0; Aarlanderveen—Alphen 2 1 1/2—8 1/2; Leimuiden—Roelofarendsveen 8 1/2—1 1/2. 'In klasse 3C zijn geen zinnige voorspellingen te doen betreffende de eindranglijst. Rijnsburg en Sassenheim scoren er lustig op los (beide 4 match- punten) terwijl ook Leiderdorp 2 en Noordwijk 3, die beide een ronde stil gestaan hebben, een sterke indruk maken. Leithen 3 en het jeugdige Valken burg 2 zitten in de hoek waar de klappen vallen. Uitslagen klasse 3C: VTL 2—Sassenheim 2 4—6; Leithen 3-rRijnsburg 2 1/2—7 1/2; Valkenburg 2—Noordwijk 3 3 1/2—6 1/2; Rijnsburg—Valken burg 2 91; Sassenheim 2—Leithen 3 8 1/21 1/2; Leiderdorp 2-VTL 2 6 1/2-3 1/2. Na twee ronden in klasse 3D zijn LSG 5 en Philidor 7 de enige teams die geen matchpunten verloren hebben. Lisse 2 startte zeer overtuigend door Valkenburg 1 met 9 1/2—1/2 terug te wijzen maar moest tegen Philidor 7 met 64 het loodje leggen. Uitslagen 3D: Valkenburg 1Lisse 2 1/2—9 1/2; Katwijk 3—Noordwijk 2 3—7; Noordwijk 2—LSG 5 4 1/2—5 1/2: Lisse 2-Philidor 7 4—6. Vier verhitte Hoogmadenaren, twee dames en twee heren, hebben de oorlog verklaard aan de officiële instanties die, zo vinden zij, eindelijk maar eens wat moeten gaan doen aan de steeds onhoudbaarder wordende verkeerssituatie in hun vroeger zo knusse Kerk straat, waar het nu „levensge vaarlijk is om te-fietsen en te wandelen en waar van spelen helemaal geen sprake meer kan zijn". Onlangs luchtten de vier, teza men vormend het comité Kerkstraat, bij mij hun hart. Ik laat ze vandaag in mijn rubriek aan het woord. En ik laat in het midden of alle Hoogmadenaren, uit naam van wie zij zeggen te spreken, met dezelfde grieven en angsten rondlopen. Deze vier zit de verkeerssitua tie in de Kerkstraat in ieder geval erg hoog. Ze doen in deze rubriek alle vier hun woordje. Ik laat eerst me vrouw v.d. Star-Turk even los. Ze zegt: „Voor de gein moet je eens een uurtje de Kerk straat in de gaten houden. Dan zie je de meest wilde dingen gebepren. Ik heb gezien hoe bejaarden, om aan langssnor- rende auto's te ontkomen in de heg langs de Kerkstraat do ken. Een naar die niet snel genoeg uit de voeten konden zijn aangereden". „En dan de schoolkinderen. Die zouden zelf op de fiets over de Kerkstraat naar huis moeten kunnen rijden. Maar de meeste ouders hebben dat hun kinderen verboden. Ze ko men ze nu zelf met de fiets ophalen, bang dat er ongeluk ken gebeuren. Elke dag weer houden veel moeders hun hart vast. Hoe zal het vandaag weer met mijn kinderen aflo pen?" Dat was het relaas van me vrouw v.d. Star-Turk. Is de Kerkstraat inderdaad zo ge vaarlijk? Er zijn, zo hoorde ik, nog maar weinig Hoogmade naren die daar aan twijfelen. Trouwens, de cijfers spreken toch voor zich. Uit een peiling ter plaatse bleek dat gemid deld zo'n 6000 auto's per dag de Kerkstraat „nemen". Veel daarvan komen uit Alphen aan den Rijn, Langeraar, Ter Aar en Woubrugge omdat het ritje via Hoogmade hen aan merkelijke tijdwinst Qplevert. De Kerkstraat is een gewilde sluiproute. Er is ook een onderzoek ge weest naar de geluidsoverlast. Die bleek ook abnormaal hoog te zijn en ongeveer gelijk te liggen met het spitsuur in de grote Alphense nieuwbouw wijk Ridderveld. Het comité Kerkstraat staat dus sterk. Maar komt er ook een oplos sing voor het probleem? De Hoogmadese amateur-his toricus v.d. Wereld vertelde mij: „Men wil een stuk omlei- dingsweg gaan aanleggen ach ter de katholieke kerk. Maar daar hebben we geen fluit aan. Die oplossing betekent dat die verkeersweg na een paar hon derd meter toch weer uitkomt aan de andere kant van Hoog made. Die drukte houden we dan toch nog. De Van Klaver- weydeweg en Boskade blijven dan nog gevaarlijk. De enig juiste oplossing is de aanleg van een weg buiten het dorp ormdie uiteindelijk aansluit op rijksweg 4. Dan zijn we van alle narigheid af. Op het eerste gezicht is dat een vrij dure oplossing maar regeren is vooruitzien. Op de lange duur zal blijken dat de aanleg van de weg uiteindelijk toch de enig juiste oplossing was. De gemeente Woubrugge, waar Hoogmade onder ressor teert, heeft al diverse hearings georganiseerd over de gewen ste verkeersaanpak in de ge meente. Op die avonden is ook gesproken over Hoogmade. Maar het comité Kerkstraat liet zich toen niet horen. Op die hearings waren ze niet in de zaal. „We dachten dat er een aparte hearing over Hoog made zou komen", zegt me vrouw Goozen-Zitman, „maar de gemeente doet dat niet. Dat vinden we knap ondemocrati sch. Zo gaat het nu altijd. Hoogmade is de blindedarm van Woubrugge. In Woubrug ge kan alles. Daar hoeven de inwoners niets te vragen, daar komen de juiste voorzieningen vanzelf. Maar we laten niet langer met ons sollen. Men gaat nog van ons horen". De hoofdonderwijzer van de r.k.-basisschool, de heer J.M. van Ouwerkerk, vertelde mij welke noten er gekraakt gaan worden. Hij zegt: „Het is wel duidelijk dat er op zeer korte termijn door de gemeente Woubrugge maatregelen ge troffen moeten worden die de - Kerkstraat weer wat meer leefbaar maken. Het is toch te gek dat mijn leerlingen 's mor gens later op school moeten komen omdat ze anders ge vaar lopen aangereden te gor den?" „We stellen vier eisen. Voor de gehele doorgaande route door Hoogmade een snelheidsver mindering, verbetering van het wegdek, plaatsen van meer waarschuwingsborden en ver- Donkere wolken boven Het sluipverkeer zorgt er ties. betering van het trottoir langs de Kerkstraat". „De bevolking van Hoogmade is veel te vriendelijk tegen het verkeer. Eigenlijk zouden de Hoogmadenaren midden op de Kerkstraat moeten gaan lopen en zou het verkeer zich maar de Kerkstraat in Hoogmade. voor levensgevaarlijke situa- aan die situatie moeten aan passen". De eisen zijn op de post ge daan. De volgende zet is weer aan het gemeentebestuur. De vier blijven aande bel trek ken. „We zullen doorgaan", zeggen ze. De duurste katjes van Bos koop wonen op de Emmakade. Ze zijn eigendom van Mien Noorlander Verwey die tot voor kort nog haar hart had verpand aan een gemoedelijke zwerfkat maar die nu een paar „katten van standing" in haar huis heeft rondlopen. En dat4 zijn niet de eerste de beste. Een daarvan, de Angora Brown Tabby die de naam Shica van Meerzicht kreeg, heeft hoge ogen gegooid op een internationale kattenten toonstelling in de Rotterdamse Ahoy hal. „Dat was puur ge luk", zegt de 30-jarige Bos koopse bescheiden. „Toen ik het diertje kocht, besefte ik niet dat ik een geweldige aan koop had gedaan". Ze heeft nu drie katten, een ras trio. Het zijn prachtige beestjes maar er moet wel voorzichtig mee worden omge sprongen. Er mag bijvoor beeld niet te hard mee worden gestoeid. En op de kamerdeur j heeft Mien Noorlander Ver- i wey een speciale klem laten maken, want de katjes mogen beslist niet naar buiten. Ze is i bang dat de diertjes worden i overreden. Een begrijpelijke Ze zegt: „Ik heb in de afgelo- i pen jaren wel zo'n zes zwerf- i katten gehad maar die zijn i allemaal doodgereden. Dat i heeft me veel verdriet gedaan. Daarom ben ik op deze extra zuinig". Voor de jonge poes Philomena Roma van de Noorwey heeft i de Boskoopse al een huwelijk- spartner op het oog; een ras kater. De katjes uit dit huwe lijk zullen op internationaal niveau de strijd gaan aanbin den tegen rasgenoten. „De kans is groot dat ik dan ook mijn katten laat meedoen aan wedstrijden in het buiten land", zegt Mien (30). Mien Noorlander en haar kinderen verliezen kostbare katjes geen minuut uit het oog. >eaernuis nggen opgeslagen. Broederhuis Gerto aan de Oranje Nassaulaan in War mond, waar ik de „antiek-ver zameling" bewonderde van de overste van het huis, broeder Borremeus. Het is antiek waar niet iedereen zich voor zal in teresseren maar dat zeer zeker voor de congregatie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smar ten, waar broeder Borremeus tot behoort, van onschatbare waarde is. Die hele zolderverdieping na melijk staat vol met kerkelijke snuisterijen en gebruiksvoor werpen, die nog niet eens zo lang geleden door priesters werden gebruikt maar die nu onder meer door een gemoder niseerde Misviering, niet of nauwelijks meer dienst doen. Ik maakte de rondleiding met broeder Gerto, in Warmond beter bekend als de „schilde rende broeder" die o.m. al zo'n dertig schilderijen heeft ge maakt van de Oude Toren. Hij vindt het jammer dat de verza meling op zolder van het broe derhuis steeds maar blijft groeien. Broeder Gerto, beho rend tot de al wat oudere broeders, zei mij: „Ik betreur het "dat er zoveel overboord wordt gezet. Veel Misvieringen bijvoorbeeld doen daardoor momenteel erg koud aan. Het is allemaal zo kaal en zonder warmte. Op zolder van het broederhuis zag ik onder meer een hele hoek met)kruis- en H. Hart beelden, een kledingrek vol kasuifels, complete kruisweg staties, een kast met reli kwieën, veel rozenkransen, wijwaterbakjes, die vroeger bij elk katholiek gezin op de slaapkamer stonden, originele missiebusjes, kaarsenstan daards, bidprentjes, kerkboe ken en noem maar op. Een aantal beeldjes komt uit het Warmondse bejaarden-ver zorgingstehuis St. Liduina.' Daar is broeder Gerto regel matig op bezoek en af en toe, bij een sterfgeval of bij de grote schoonmaak, als sommi ge beelden hun functie dreigen te verliezen, is de broeder er als de kippen bij om in alle vriendelijkheid te informeren of hij het beeld mag hebben. En dat mag in veel gevallen. Ze staan nu allemaal vlak on der de hanebalken van de zol derverdieping. Maar de verzameling op zolder geeft ook een weerspiegeling van activiteiten van de in 1846 gestichte congregatie door de jaren heen. Zo is er bijvoor beeld een Chinees hoekje inge richt, ter herinnering aan de ruim twintig jaar dat een aan tal broeders van de congrega tie, voordat zij (in 1949) onder druk van de communisten het land werden uitgezet op de missiepost in Tangshan werk ten. Er staat onder meer ve derlicht chinees porselein, waaierdoosjes, een theetafeltje en een opiumpijp. Er hangen ook veel foto's van de broeders die in Nieuw Gui nea hebben gewerkt, of daar nog steeds werken. Ik zag er ook talloze koninklij ke en pauselijke onderschei dingen en oorkonden aan de broeders uitgereikt. En in de verzameling op zolder ontbre ken natuurlijk ook niet een aantal herinneringen uit de tijd van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool in Voor hout. De oude broeders (jonge zijn er nauwelijks meer) zijn graag op zolder. „Hier mijmeren we graag", zei broeder Gerto mij. „We willen echt niet conserva tief zijn maar we hebben er soms toch wel behoefte aan om weer eens in het verleden te duiken. Wat in oude fotoal bums bladeren of zomaar tus sen alle „museumstukken" door te kopen geeft ons vaak een stuk inspiratie." Broeder Borremeus, archiva ris van de congregatie: „Zes jaar geleden ben ik aan deze verzameling begonnen omdat ik links en rechts dingen in de vuilnisbak zag verdwijnen die daar, zo vond ik, beslist niet thuishoorden. De andere leden van de congregatie helpen mij mijn verzameling uit te brei den. Regelmatig sturen ze me wat toe. Totdat het hier op zolder natuurlijk te vol wordt. n Jan van Duyn wéér drie treffers ir s. n firn van der Meer (Zwaanvogels) haalt uit voor een schot. Ton Werner van Wernink (links) fungeert als blok.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5