Geen verlaging minimum export prijzen hyacinten Samen Sterk en D.C. van Gils samen aan kop Leiderdorp wil haast maken met bouw sporthal Gasboring in Aarlanderveen Dorpsraad Stompwijk PACES A' 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 NOVEMBER 1975 Van onze correspondent Bollenstreek Het Product schap van Siergewassen is van oordeel dat de minimum ex portprijzen van hyacinten voor de derde landen op het huidige niveau moeten worden gehand haafd. Tijdens een gisteren gehouden vergadering van het bestuur van het productschap toonden zich slechts twee leden voor stander van een verlaging van de prijzen. De commissie van bijstand van het productschap had in meerderheid eveneens handhaving van het huidige prijsniveau geadviseerd. Zes le den van deze commissie die in totaal 13 man telt zijn het met dit advies niet eens. Zij achten een verlaging wel degelijk zin vol. Voorzitter H. J. Hylkema gaf gisteren een overzicht van de argumenten die tegen verlaging pleiten. Daarbij wees hij er on dermeer op dat de ervaring heeft geleerd dat de omvang van de export niet afhankelijk is van de in rekening gebrachte prijzen. In jaren dat er een groot aanbod is en de prijzen laag zijn gaan er volgens hem niet meer hyacinten naar het buitenland dan in jaren waarin dit niet het geval is. Verder benadrukte Hylkema dat de af nemers van hyacinten niet om lagere prijzen hebben gevraagd. Wereldreis in klederdrachten Van onze correspondent OEGSTGEEST De presidente van het Katholiek Vrouwengilde in Oegstgeest maakt verre rei zen. Een telkens als zij weer thuiskomt heeft zij in haar ba gage wel een of andere pop in klederdracht „Ik verzamel pop pen uit alle delen van de wereld, en dat doe ik al sinds 1947" vertrouwde zij ons gisteren avond toe. De verzameling die ik gedurende mijn Indische tijd had opgebouwd is helaas foet sie". Een zestigtal poppen,van de 109 die zij thans bezit, had zij gister avond meegenomen naar het Oegstgeester Parochiehuis om er leden van het gilde van te laten genieten en vooral om er veel over te vertellen. En dat kan mevrouw Staal op een on navolgbare wijze, als het moet urenlang zonder dat het begint te vervelen. Terecht klonk er na afloop een dankbaar applaus. Boomplanten in Voorschoten: kinderwerk onder toezicht Van onze correspondent VOORSCHOTEN - De Voor- schotense Admiraal de Ruyter- singel werd gistermiddag door de schooljeugd beplant met on geveer 250 bomen. Deze week zal de gemeentelijke beplan- tinsgsdienst nog ongeveer 4000 struiken in de bermen van de singel poten. Het planten van bomen is nog steeds een zorgvuldig handwerk dat met veel toewijding moet gebeuren. Om de schooljeugd van het scholencomplex Noord- Hofland gelegenheid te geven om gistermiddag de bomen voorzichtig in de aarde te zetten, was de beplantingsdienst van de gemeente Voorschoten reeds da gen te voren bezig om niet al leen de bomen uit te zoeken, maar ook om de gaten te graven en alvast te bemesten. Acht kale stammen gingen de grond in: twee aan de beide uiteinden van de singel en twee halverwege, daaraan wapperden Nederland se vlaggen en verder waren er twee voor de Voorschotense vlag. Om drie uur werden honderden kinderen losgelaten op de bo men. Bij een vijftig gaten lagen keurig de schoppen. Urenlang was de jeugd zoet met het vast zetten van de bomen. Doel van het geheel: de jeugd betrekken bij de bermbegroeiingen en daardoor vernielingen te voor komen. Wanneer het nog een paar weken een beetje dragelijk weer blijft dan voorspelt de be plantingsdienst dat de Admiraal de Ruytersingel volgend jaar een iets groener aanblik zal ge ven te meer daar de gistermid dag geplante bomen van be hoorlijk formaat zijn. De 4000 kleinere struiken zullen gemak kelijker 'aanslaan' zoals dat in vaktermen heet. Binnenkort zullen tevens de technische moeilijkheden bij de aansluiting van de Admiraal de Ruytersingel aan de Van Bee- thovenlaaiï verholpen zijn. Di- rekt nadat de officiële opening plaats had gevonden, veertien dagen geleden, werd deze aan sluiting weer opgebroken en - werden enige vluchtheuvels ver legd. Het blijft een moeilijk te nemen viersprong: De Ruyter- singel-Van Beethovenlaan-Mo- zartlaan. Door de aanwezige dienweg bij de Van Beethoven- laan wordt het een dubbele vier sprong met voorlopig allemaal gelijkwaardige wegea De heer G. Seegers herinnerde eraan dat het probleem betrek king heeft op slechts een klein deel van de totale hyacinten-ex port. „Het gaat om 20% van het totaal, maar daarvan moet men de export naar Scandinavië die 12% omvat, nog eens aftrekken. In die landen gebruikt men al leen dikke, geprepareerde bol len en pijpbollen. In wezen res teert dus slechts 8% van de tota le uitvoer", aldus de heer See gers. De uiteindelijke beslissing over het prijzenvraagstuk wordt in Brussel genomen. Voorzitter Hylkema maakte in dit verband nog bekend dat de onderhandelingen om tot her-in- vbering van het hyacinten-teelt- recht te komen nog niet met succes zijn bekroond. Het minis terie van landbouw ziet geen kans dit politiek te verkopen, zo zei de heer Hylkema. Veel aandacht besteedde het productschap gisteren aan een nota van de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland over de productiekosten van bloemisterij-bedrijven in Neder land en Duitsland. Die nota ont zenuwt de beweringen van Duit se zijde als zou men in ons land veel goedkoper kunnen produ ceren dan bij onze oosterburen mogelijk is. De Duitse vakorga nisaties hebben dat lange tijd verondersteld, zich daarbij ba serend op de lagere energiekos ten in Nederland. De studie van de VBN maakt duidelijk dat dit verschil volkomen wordt gecom penseerd door de lagere uurlo nen, de hogere subsidies en de lagere belastingen die men in Duitsland kent. De nota heeft, zo kwam tijdens de vergadering van het productschap naar vo ren, bij onze oosterburen grote indruk gemaakt. De waarne mend voorzitter van de Neder landse bloemisterij, de heer Wegman, zei dat de toon in dè Duitse vakpers plotseling veel milder is geworden. Hij voegde er aan toe dat ook aan de onder handelingstafel de Duitsers hun agressieve houding inmiddels hebben laten varen. Zij kunnen tegen de cijfers niets inbrengen, aldus de waarnemend voorzit ter. Enthousiast concert Zingt den Heere Zoeterwoude Het eerste concert dat de Chr. Gemengde Zangvereniging Zingt den Heere onder leiding van zijn nieuwe dirigent Wim de Ru die de onlangs overleden Bas Siereveld is opgevolgd gaf, trok grote belangstelling. De N. H. Dorpskerk was gisteravond tot de laatste plaats bezet. Dit eeuwenoude gebouw met zijn bijzondere akoestiek leent zich goed voor een dergelijk gebeuren. Het schept een sfeer waarvan een sterk animerende werking voor de optredenden uitgaat. Dirigent Wim de Ru heeft daarvan een dankbaar gebruik ge maakt. Met veel enthousiasme werd er gezon gen waarbij hij kon rekenen op de steun van uitstekende solisten. Daarbij was er erg veel bewondering voor de jonge sopraan Margaret Roest Met name de aria „Lasst uns singen von der Gnade des Herrn" uit Paulus van Mendels sohn maakte veel indruk. Bij een gedeelte uit „Die Schöpfung" soleerde de tenor André van Zon en de bas Peter Siereveld. Het geheel werd begeleid door organist Richard Ram die ook een drietal keren als solist optrad. Als er bij dit fijne muziekfeest dan toch nog een kritische noot geplaatst wordt, betreft dit de onderbezet ting van de herenpartijen maar dit kan men het koor niet verwijten, hoogstens hen die over een goede stem beschikken en zich nog niet aansloten. Om hier nu wel toe over te gaan is een overweging meer dan waard. Na een Koraalvoorspel van Max Reger vormde het welbekende Halleluja een machtige afsluiting waarvoor de toehoorders erg veel waardering hadden. Spartaan-beker voor Amerikaanse Sportman van het Jaar 9? Spartaan-voorzitter Thomas Brandt heeft gisteren aan de gehandicapte Amerikaanse gewichtheffer John Brown (34) een fraaie beker cadeau gedaan ter herinnering aan zijn verblijf bij deze Leidse sportkrachtvereniging. John Broun heeft in ons land een vakantie van een maand doorgebracht. Om in conditie te blijven maakte hij drie maal per week gebruik van de trainings-faciliteiten van de Spartaan. De heer Brown geniet in Amerika grote bekend heid. Juist dezer dagen bereikte hem het bericht dat hij is uitgeroepen tot de Amerikaanse Sport man van het Jaar. Specialiteit van deze crack is het bankdrukken. Hij heeft op dit onderdeel van het gewichtheffen het wereldrecord (225 kilo) in handen. Overigens is dat niet het enige record dat op zijn naam staat. In de afgelopen drie jaar verwierf hij zich maar liefst 37 Amerikaanse, wereld- en Pan American-records. Brown mist het gebruik van beide benen. Op een terrein bij de Achttienkavelseweg in Aarlanderveen wordt vrijdag een begin ge maakt met proefboringen naar aardgas. Giste ren is daar de enorme boortoren aangekomen (links op de foto, nu nog in horizontale posi tie). Met de opbouw daarvan is men direct gestart. De boringen worden verricht in op dracht van de Nederlandse Aardolie Maat schappij. Grondonderzoek vorig jaar heeft uit gewezen dat de kans op winbare hoeveelheden gas aan de Achttienkavelseweg vrij groot is. Van onze correspondent LEIDERDORP Een sporthal is in de gemeente Leiderdorp een verantwoorde voorziening. Met de bouw ervan kan, wat betreft de commissie onderwijs zaken, de gemeente morgen be ginnen. Gisteravond nam de commissie zonder discussie een voorstel met deze strekking van b en w over. De Stichting Jeugdwerk komt in financiële moeilijkheden als op korte termijn er geen subsidie komt voor de kosten van de verschillende noodzakelijke stafkrachten. De commissie heeft er geen bezwaar tegen als zijn voorzitter, wethouder D. W. Tichler, op het ministerie van CRM gaat proberen op korte termijn alsnog subsidie te krij gen voor de Stichting. Daar naast moet er, liefst op korte termijn, een nota jeugdwerk Leiderdorp komen. Wethouder Tichler deelde gis teravond de commissie mee dat de kans dat Louise de Coligny een dependance in Buitenhof vestigt weer reëel aanwezig is. Deze Leiderdorpse vestiging zoif dan tien lokalen gaan tellen. De paedagogisch didactisch me dewerker in Leiderdorp, F. Dar- lang, is momenteel druk bezig met het vervaardigen van een zogenaamde onderwij skaart van de gemeente. Deze onderwijs- kaart moet een beeld geven van de hoeveelheid, aard en soort van de problemen die aanwezig zijn bij de verschillende basis scholen. Uit een toelichting door Darlang vanaf de publieke tri bune bleek dat de opstelling van deze kaart geschiedt in samen- «lil Clubs willen zelfhal bouwen Van onze correspondent LEIDERDORP - De ten nisclub De Munnik en de Leiderdorpse badminton vereniging De Spotvogels willen in de gemeente een gecombineerde tennis- en badmintonhal stichten. Een eerste voorstel daarvoor kwam gisteren bij de ge meente binnen. Een toelich ting op de overigens nog vage plannen was gister avond merkwaardigerwijs niet beschikbaar. gemeente Leiderdorp voor 1976 aan de school te verstrekken bijdrage is 300.000 groot DePCG-fractie heeft in de vori ge raadsvergadering al aange kondigd tijdens de algemene be schouwingen een motie in te dienen waarin deze aandringt op een herziening van de ge meenschappelijke regeling voor de school en een beperking van de bijdrage van Leiderdorp. werking met de medewerkers van de verschillende scholen en het schooladviescentrum. Algemene muzikale vorming (AMV) op de lagere scholen is, zo stelde de commissie unaniem, erg belangrijk. De door de com missie wenselijk geachte extra vakleerkracht voor het muzie konderwijs op elke school blijkt echter financieel niet haalbaar te zijn. In samenwerking met de streekmuziekschool Rijnak koord gaat de gemeente nu na op welke manier men kan ko- mentot een vorm van bijscho ling van het onderwijzend per soneel van de openbare basis scholen. De begroting van de streekmu ziekschool baart overigens een deel van de commissie onder wijs grote zorg. Het door de Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - De Stompwijkse Dorpsraad verga dert morgenavond in het café J. W. P. van Geijlswijk, Dr. v. Noortstraat 74. Agendapunten zijn mededelin gen over het behandelde in de vergadering van 14 augustus, nota van aanbieding bij de ge meentebegroting 1976, brief van de woningbouwvereniging „Don Bosco" over de bestemming van het stuk grond achter de Van Santhorststraat, brief van de CDA-fractie van de gemeente Zoetermeer over de aanleg van een fietspad, nota leefbaarheid plattelandskernen en rond vraag. Aan de vergadering gaat zoals gebruikelijk een spreekrechtbij eenkomst vooraf waarvan de onderwerpen vooraf schriftelijk bij voorzitter H. J. Bunnik moe ten worden ingeleverd. COMPETITIEOVERZICHT LDDB Van onze dammedewerker LEIDEN In de hoofdklasse van de LDDB gaan D.C. van Gils en Samen Sterk uit Hazerswoude gezamenlijk aan kop. Beide verzamelden dertien wedstrijdpunten, maar Samen Sterk heeft één wedstrijd meer gespeeld. D.C. van Gils liet zich verrassen door het reserve- team van het Leids Dam Genootschap en kon slechts moeizaam een 10—10 gelijkspel in de wacht slepen. De Leidenaars namen zelfs een voorsprong van 6—2 door overwinningen van Laterveer, Van Wezel en Janssens op respectievelijk Van Winkel, Muyswinkel en Van der Starre. Dank zij de over winningen van Zijlstra (tegen Bronstring) en Van Egmond (tegen Mandi) belandde D.C. van Gils weer op het goede pad, waardoor de schade beperkt bleef tot een verliespunt. Samen Sterk verslikte zich in Ons Genoegen dat zich helemaal lijkt te gaan herstellen van een zwakke competitiestart. OGB toonde zich een klas se beter dan Samen Sterk en greep verdiend de zege: 13—7. De nederlagen van Jan Fase, Aad Pannebakker en Hoogeveen tegen respectievelijk Jan Vrolijk, Van Driel ën Kooistra betekenden een duidelijke streep door de door Samen Sterk reeds opgemaakte rekening. Aan Hazerswoudse zijde viel ditmaal slechts overwinning te noteren. Aan bord vijf overtroefde Piet Fase Boef. Tegen WDG uit Wassenaar nam Samen Sterk revanche voor de eerder deze competitie geleden nederlaag van 8—12. Geen enkele partij lieten de Hazerswoudenaren dit maal verloren gaan. De overwinning van 164 gaf een uitstekend beeld van de krachtsverhoudingen. Ons Genoegen uit Bodegraven zette de opgaande lijn door middels een overwinning van 11—9 op debutant Kijk Uit. Na een gelijkopgaande strijd deed de zege van Kooistf-a op C.Kuyer de balans doorslaan in het voordeel van OGB. Voor Kijk Uit betekende dit de derde nederlaag op rij, want ook tegen LDG 2 had Kijk Uit met een nederlaag genoegen moe ten nemen: 8—12. De opmars van OGB gaat ten koste van Lisse, dat na het 10—10 gelijke spel tegen WDG nog slechts één punt voorsprong heeft op OGB. WDG begon de wedstrijd met een achter stand van 02 (het kon slechts negen spelers opstellen), maar boog deze dank zij zeges van Van der Voet op Van Wissen en Van Vuuren op Balkenende snel om in een voorsprong van 4—2. Lisse kwam in de slotfase echter toch weer met 10—8 voor te staan, toen Lemmers, die WDGspe ler Noordoven remise aanbood, zijn partij alsnog in winst omzette. De Kievit sleepte voor WDG alsnog een gelijkspel in de wacht door verrassend te winnen var. Slotje. STAND: DC van Gils 8—13; Samen Sterk 9—13; WDG 8-9; Kijk Uit 9-7; LDG 2 9—7; Lisse 8-8; OGB 9-5. In de eerste klasse kan D.C. van Gils de titel bijna niet meer ontgaan. De Alphenaren verzamelden 16 punten uit 9 wedstrijden, terwijl SDV en LDG 3 met ieder 10 punten uit 8 wedstrijden op grote afstand volgen. Zowel tegen RDC 2 als tegen KDC 2 toonde van Gils zich met 11—9 de sterkste. SDV en LDG 3 maakten deze ronde geen fout. SDV boekte een overwinning van 11—9 op RDG 3, terwijl LDG 3 tegen KDC 2 een zelfde resultaat behaalde. STAND: D.C. van Gils 9-16; SDV 8-10; LDG 3 8-10; ADC 7-7; RDC 2 8-6; KDC 2 9-5; RDC 3 7-2. In de tweede klasse moest Samen Sterk 2 OGB 2 een 10—10 gelijkspel toestaan. Dank zij een overwinning van 12—8 op WDG 2 behield SDV 2 echter zijn ongeslagen status. LDC blijft na de nederlaag van 8—12 tegen OGB 2 Lisse op de laatste plaats gezelschap houden. Lisse kwam wederom niet tot winst De wedstrijden tegen WDG 2 en KDC 3 gingen respectievelijk met 12—8 en 11—9 verloren. STAND: Samen Sterk 8-15; KDC 3 8—11; OGB 2 8—10; WDG 2 8-8; LDC 8-2; Lisse 2 8-2. Zoeterwoudse werkgroep: Winkelcentrum onhaalbare kaart ZOETERWOUDE - Volgens de werkgroep „Dorpskern" is de realisering van een winkelcen trum op het braakliggend stuk je grond aan de Dr. Bouwdijk straat niet haalbaar. In een brief aan de gemeenteraad wijst de groep er op dat de lasten, die thans al op de grond rusten, vijf tot zes ton, het win kelcentrum al bij voorbaat niet exploitabel maken. „De omzetten van de nieuwe winkel (moeten) tamelijk hoog zijn. (Het is) de vraag of er winkels gevonden kunnen wor den die deze omzet kunnen ha len," aldus de werkgroep aan de raad. Tevens wijst de werkgroep er op dat het winkelcentrum er alleen met geldelijke steun van de gemeente („dus met gemeen schapsgeld") kan komen. Zij j meent op grond hiervan dat de stem van de Zoeterwoudenaren wel gehoord mag worden. Uit een door de werkgroep ge houden enquête is gebleken dat een groot deel van de omwonen den liever een dorpsplein op het stuk grond gerealiseerd zagen met een speelgelegenheid, een postkantoor of bejaardenwonin gen. „Op Hoop van Zegen" trok stampvol theater Van onze correspondent NOORDWIJK - HTIOS won het gisteravond glansrijk van „De Pallisers" en „De Koperen Tuin" op de kijkkast. In massa's waren de Noordwijkers naar Royal gekomen om te zien hoe hun oudste toneelgezelschap „Op Hoop van Zegen" op de planken zette. Het theater liep zelfs zo vol, dat de laatkomers met een staanplaats genoegen moesten nemen of hun bezoek uitstelden tot morgenavond. De bezoekers van deze toneel avond hebben waar voor hun geld gekregen. „Op Hoop van Zegen" is een drama van de en wie zouden Heijermana spel beter kunnen vertolken dan een gezelschap, dat aan diezelfde zee geboren en getogen is? De taal is vaak rauw en onge zouten, dat wel, maar bitter was ook in het laatst van de vorige eeuw de armoede en het leed in de vissersgezinnen. Heijermans stuk is een felle protestkreet tegen het onrecht hen aange daan. HTIOS beschikt over een reeks medewerkers voor wie de rollen in dit stuk op het lijf geschreven staan. Natuurtalenten als me vrouw J. Hoogervorst-Hermans, die Kniertje levensecht uitbeeld de, Gras de Jong—Rijnders en Mien Brederode-van de Wereld als vissersvrouwen, Wim Rijn ders als de scheepmakersknecht Simon, Ab Barmentlo in de rol van reder Clemens Bos, Piet Brederode als Geert de zoon van Kniertje, Riet Barmentlo-de Jong als Marietje, Ruud van Schie als Barend, en zo zouden wij kunnen doorgaan. Regisseur Henk Steenvoorden, man met veeljarige toneelervaring, heeft met een dergelijk team geen enkele moeite. Men heeft van het spel van HTIOS intens geno ten. Morgenavond heeft een her haling van de opvoering plaats. Aanvang 8 uur. Nationale Marathon in de Bollenstreek NOORDWIJK - Het ligt in de bedoeling om volgend jaar op 31 juli in een deel van de bollen streek de Nationale Marathon te laten lopen, die in het verleden in de omgeving van Enschede plaats had. Organisator is de atletiekvereniging „De Spar taan" uit Lisse, die voor haar initiatief de steun en medewerk ing heeft verkregen van de W- Vs te Noordwijk en Noordwij- kerhout, het Winkelactie Comité Noordwijkerhout, Noordwijk Actief en de Evenementencom missie Noordwijk. De loop gaat over de gebruike lijke afstand van 42 kilometer en 150 meter. Men verwacht dat niet alleen een flink aantal na tionale lopers aan deze Mara thon zullen deelnemen, maar dat het sportgebeuren ook inter nationale belangstelling zal ge nieten. Start en finish zijn op de Brink te Noordwijkerhout Via de Leidsevaart en de Delfweg gaan de lopers naar het Lange- veld en vandaar weer naar Noordwijkerhout om vervolgens via Leeweg en Bronsgeest in de Noordwijkse contreien te ko- mep. De atleten lopen hier via de Schiestraat Nieuwe Zeeweg en Schoolstraat naar de Konin gin Wilhelmina Boulevard. Daar is het keerpunt en dan gaan zij via Bosweg, en het rijwielpad door de noordduinen naar de Ruigenhoek, waarna het par cours weer via de Delfweg en Leidsevaart naar Noordwijker hout gaat. Als pikante bijzon derheid zij nog vermeld, da» 31 juli gelijktijdig de ma- ««non in Montreal wordt gelop»

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4