m sysj S-rnvSSBS Gas en licht worden aanzienlijk duurder Transvaalbuurt: nu overleg over renovatie fifes»JJBkT HOiïöiisi J wé Wisselwoningen op industrieterrein ,,De Waard"? Leidse juwelier exposeert Russische schilderkunst Leids CDA-verband richt noodkreet tot hoofdbestuur WOENSDAG 19 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 1 1 I jUv i LEIDEN VERHOOGT TARIEVEN MET GEMIDDELD 17 PROCENT Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het ziet er naaruit dat met ingang van 1 januari 1976 het Leidse gas en licht aanzienlijk duurder zal worden. Het college van b en w van Leiden heeft de gemeenteraad een tweetal voorstellen gedaan die een verhoging van de electriciteitstarieven met gemiddeld 16% cn een verhoging van de prijs van het gas met ruim 18% inhouden. De gemeenteraadscommissie voor economische aangelegenheden ging gisteravond unaniem ak koord met déze verhogingsvoorstellen. Volgens de directeur van de Stedelijke Lichtfabrieken (SLF) is de verhoging van de electriciteitstarie ven voornamelijk te wijten aan externe kosten stijgingen die de SLF zelf niet in de hand heeft. Met name de distributiekosten zijn de laatste tijd aanzienlijk omhoog gegaan. Wanneeer nu niet tot een verhoging van de tarieven zou worden over gegaan rekent de SLF op een tekort van ruim 5.7 miljoen. Bij de verhoging is van een zeker progressie sprake, dat wil zeggen, dat naar mate het ver bruik stijgt ook de verhoging groter wordt. Klein verbruikers kunnen rekenen op een verhoging van 2,6 cent per kWh, waarbij de gemiddelde prijs per kWh inclusief vastrecht uit zal komen op 19,2 cent voor het enkel tarief en 16 cent voor het dag- en nachttarief. Voor het bedrijfsklein- verbruik stijgt de gemiddelde prijs van 15,8 cent tot 16,8 cent. Van de gemiddelde stijging van 16% komt 10% voor rekening van de brandstofkosten stijging. Een gezin dat in 1975 1.000 kWh verbruikte betaalde toen 189,-. Na 1 januari gaat dit gezin 215,- betalen. Een gezin met een verbruik van 3.000 kWh gaat van 417 naar 495 gulden. Naast de electriciteitstarieven gaat ook de prijs van het gas flink omhoog. Het vastrecht stijgt van 3 gulden tot 3,50 per maand en de prijs van het gas voor de eerste 600 m3 per jaar van 26 tot 27 cent per m3. Voor alle volgende kubieke meters gaat de prijs van 16 naar 20 cent per m3. Ook voor de gasprijsverhoging geldt een zeker progressie: iemand die jaarlijks 1500 m3 gas verbruikte betaalde 22,4 cent per m3 inclusief vast recht. Na 1 janbari wordt dat 25,6 cent per m3, wat een verhoging betekent van 14,29%. Voor iemand met een twee maal zo groot gasverbruik is dit respectievelijk van 19,2 naar 22,8 cent: een verhoging van 18,75%. De verhoging van de gasprijs is het gevolg van een onlangs bereikt akkoord tussen de minister van economische zaken en de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN). Met de verhoging van de energieprijzen blijft Leiden in de middenmoot lopen van andere grote steden in de provincie Zuid-Holland. Den Haag en Rotterdam leveren weliswaar goedkoper gas en licht, maar Delft en Dordrecht zijn daarente gen weer aanzienlijk duurder. Afgezien van het feit, dat de industrieën door hun groter verbruik een grotere bijdrage leveren draaien de grootverbruikers ook op voor het grootste deel van de stijgende kosten van de distributie. Dit gebeurt door de Kilowatten en de Kilowatt-uren apart te berekenen. In verband met een zo goed mogelijke verdeling van de energiedistributie, waarbij het ontstaan van pieken zoveel mogelijk wordt tegen gegaan deed het CDA-raadslid Van Zijp de suggestie een zekere variatie aan te brengen in de uren voor goedkope stroom in de stad. Gebleken is name lijk, dat de huisvrouwen dankbaar gebruik ma ken van deze goedkope uurtjes en het zou een efficiënte capaciteitsverdeling van de electriciteit ten goede komen wanneer een deel van de stad bijvoorbeeld van 11—13 uur en een ander deel van 12.30—14.30 uur goedkope stroom zou krij gen. De suggestie zal door de SLF dankbaar worden betrokken bij een onderzoek naar de pieken in het stroomverbruik en wanneer daar aanleiding toe bestaat wordt een dergelijke rege ling in de toekomst zeker niet uitgesloten geacht. COMMISSIE ECONOMISCHE ZAKEN KEURT SUGGESTIE AF Van een onzer verslaggevers LEIDEN— De afdeling stadsontwikkeling—verkeer en grondza ken van het Leidse stadhuis speelt met de gedachte op het industrieterrein de Waard 75 semi—permanente wisselwoningen te bouwen voor de renovatie en rehabilitatie van huizen in het Noorderkwartier en de Kooi. Prof. Dullemeijer weg bij het COS Van een onzer verslaggevers I LEIDEN Professor dr. P. Dullemeijer heeft zijn voorzit terschap van het Centraal Or gaan Studentenvoorzieningen (COS) vanwege drukke werk zaamheden neergelegd. Tij- I dens een bijeenkomst in de foyer van het LAK-theater aan het Levendaal 150 nam hij afscheid. Het COS is een I commissie van de Universi- teitsraad en is tevens het j overkoepelend orgaan voor i studentenvoorzieningen (stu dentenhuisvesting, mensa, sport, LAK, buitenlandse stu denten en medewerkers). De heer Dullemeijer doceert mor- Bezoek uit Vlissingen Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Vlissingen is giste ren traditiegetrouw weer in Lei den geweest. Om het jaar gaat het Leidse college naar Vlissin gen of komt het Vlissinger colle ge naar Leiden. Deze vriend schap is ontstaan tijdens de wa tersnoodramp in 1953 toen in Leiden kleren werden ingeza meld voor gedupeerden van de ramp. B. en w. van Vlissingen heeft gisteren onder meer een bezoek gebracht aan het scho lencomplex „Leedewijk" in de Merenwijk en de nieuwbouwflat voor werkende jongeren ,,'t Met deze mededeling kwam wet houder Van Aken gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden. De plan nen van deze afdeling zijn vol gens Van Aken ingegeven door het feit, dat het industrieterrein De Waard maar niet vol wil lopen met bedrijfsvestigingen. Bij het plaatsen van deze wonin gen (tenminste voor 5 jaar) zou volgens deze plannenmakers nog eens 3 ha voor bedrijfsvesti ging overblijven. In het overleg dat over dit voor stel in het college van b en w is gevoerd heeft de wethouder van economische zaken zich te gen de komst van woningbouw naar De Waard verzet. Gister avond raadpleegde hij de com missie over het idee. Unaniem bleken ernstige bezwaren te be staan tegen dit plan: het Pv dA—raadslid Ranner wees op de uiterst moeilijke situatie waarin het Leidse bedrijfsleven toch al verkeert. Hij wil eerst een inventarisatie van de totale bedrijfsvestingsmogelijkheden in de stad. Zijn partijgenoten Van Baaren.en Mentzij vroegen zich af of er niet andere moge lijkheden waren om wisselwo ningen neer te zetten. In dit verband noemden zij de wijk Meerburg en het terrein van de voormalige Grofsmederij. Evenals Ranner waarschuwde het WD—raadslid Van Duyn tegen de consequenties van het opofferen van dit industriege bied. „Die huizen komen er eerst voor vijf jaar, maar dat kan best eens tot het dubbele uitlopen. En vervolgens komt misschien iemand op het idee om de huizen maar te laten staan gezien het semi—perma nente karakter. Evenals de so cialist Van Baaren verzette Van Duyn zich fel tegen dit plan, waardoor volgens hem het enige industrieter- De heer Stelck met op zijn schoot een Pa- lekhse bruiloftsbak voor zoetigheden. Van een onzer verslaggevers Leiden De Russische streek rond Palekh moet wereldberoemd zijn om haar ikonenschilders, die eertijds hun eerzaam en religieus handwerk als huisvlijt uitoefenden. Van vader op zopn is dat gegaan, een vreemde eend in de bijt was er niet bij. Omstreeks de helft der vorige eeuw breidden de Palekhse artiesten hun arbeidsterrein uit en verlegden hun horizon naar wereldser zaken, zoals het beschilderen van dozen en doosjes, schalen en zelfs in onze dagen pindastelletjes. Men gaat ginds in Palekh zo drastisch te werk, dat de kunstschilderende mannen een kleine medische ingreep verrichten: men geeft zich een sneetje in de rechter wijsvinger, plant daar vossenhaar in, een pleister gaat erover en na enige tijd is het haar vastgegroeid. Het resultaat is wel opmerkelijk: er ontstaat dan een specifieke Palekhse uiterst fijne techniek en de schilderingen hoe minutieus ze soms ook mogen zijn worden haarfijn en haarscherp op het te beschilderen voorwerp gezet. Men put thans in Palekh uit 1040 sagen en sprookjes, die op dozen, bakjes, kommen en schalen komen te staan; ge bruiksvoorwerpen die vaak van papier-maché zijn ver vaardigd, gelakt en onder 560 graden Celsius verhit, waar door de schilderingen worden ingebakken en onverwoest baar zijn. Ze zijn in elk geval bijzonder rijk aan (slavische) kleur, voorstellingsvorm en oosterse, bijna Perzische fan tasie. Deze kunst van handbeschil derde voorwerpen is nu naar ons land geëxporteerd. Als eerste in ons land exposeert (en verkoopt) juwelier-anti quair Driessen van Duyn b.v. in de Breestraat deze zeldzame artistieke produkten. Het is een heel Russisch „pakket" uit Palekh, dat nu al veel bewon deraars trekt. Het is schilder kunst die ter plaatse nog laag betaald wordt, zodat de pro dukten (tijdrovende arbeid, van enkele weken tot een paar maanden) in Nederland voor een „schijntje" van de hand kunnen gaan. Maar het klein ste beschilderde doosje kost altijd nog 240 gulden; er zijn wandborden bij de 650 gulden moeten opbrengen. Dat is al tijd nog stukken minder, in prijs, als ze in het westen ver vaardigd zouden zijn (door oosterse artiesten). Een koopje of niet, men moet béslist eens gaan kijken bij Driessen van Duyn, waar de directeur, de heer J. B. Stelck, meer kan vertellen over deze kunst uit Palekh die een paar jaar gele den op hun Russische reis ook al bewonderd werd door prinses Beatrix en haar man. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll Johnny Griffin geeft jazzconcert in Leiden Van een onzer verslaggevers Leiden DeAmerikaanse tenorgigant Johnny Griffin geeft vrijdagavond a.s. een concert op jazz-zolder Hot House aan het Rapenburg 24. Johnny Griffin's stijl is door tal van saxofonisten beïnvloed onder wie Gene Ammons, Ben Web ster, Johnny Hodges en Charlie Parker. Op het ogenblik wordt hij beschouwd als een van de leidende saxofonisten die o.m. te beluisteren was op de jazzfestivals van Montreux, Laren en Hammerfeld. Zoals vaker wordt Johnny Griffin begeleid door het trio Rob Agerbeek met: Rob Agerbeek op iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiii piano. Agerbeek is een van de betere jazzpianis ten, hij wordt dan ook zeer veel gevraagd voor het begeleiden van bekende buitenlanders, een paar namen: Don Byas, Dexter Gordon, Slide Hampton, Ben Webster, Art Taylor, George Cole man, Cecil' Payne e.a. Daarnaast heeft hij z'n eigen kwintet dat met zeer veel sukses de natio nale en internationale jazz podia bemant Rob Langereis, perfekt timend en ongekend snel op de zware snaren, op bas en Peter Ypma r drums. Het concert begint om 21.30 uur. Toegang 7,-, CJP-ers en LAK-leden 6,- en donateurs 4,-. Leidsche Bond wijst nieuwe Rijnlandver kiezingen af Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren voor Leiden en omstreken ziet geen heil in nieuwe verkiezingen voor de functie van hoofdinge land van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Nieuwe verkiezingen brengen volgens haar te veel kosten met zich mee. Buiten dat is de Leidsche bond tijdens de verkiezingen bijzonder goed uit de bus geko men in district 1. Tijdens de najaarsledenverga dering van deze bond, gister avond in het Antonius Clubhuis, werd ook nog even gediscus sieerd over de samenvoeging van deze bond met de Vereni ging van Huiseigenaren voor Sassenheim en omstreken. Van wege het geringe .aantal leden van de Sassenheimse vereniging is door deze vereniging om sa menvoeging verzocht. Volgens de heer W. Doeven, secretaris van de Leidsche Bond, komt het in de praktijk er op neer dat de leden zich aansluiten bij de Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren voor Leiden en omstreken. De Sassenheimse Vereniging moet hierover nog beslissen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het CDA-verband Leiden is verontrust, In een brief, die nog deze week naar het hoofdbestuur van het Christen Democratisch Appèl in Den Haag wordt verstuurd, wijst de Leidse afdeling op de gevaren die het landelijk gekrakeel over het al dan niet vormen van één partij met zich mee brengt. „De hechte samenwerking binnen de plaatse lijke afdelingen wordt in de grondvesten aangetast, wanneer er niet kan worden geput uit de inspiratie van een landelijke partij", aldus de Leidse afdeling in haar noodkreet aan het hoofdbestuur. Als ander argument om het CDA door te laten gaan, noemt de Leidse afdeling het mogelijk ontstaan van wantrouwen bij de kiezer. „Dit zal verliezen gaan opleveren bij de komende gemeenteraadsverkiezingen", zo voorspelt de Leidse afdeling die gisteravond in De Burcht vergaderde. De heer Woudsta vond deze motivering wel wat zwak. Hij wilde liever opgenomen zien dat een eventueel besluit van de drie christelijke partijen met drie verschillende lijsten de komende verkiezingen in te gaan democratisch gezien helemaal niet kan, omdat er „aan de basis" al naar volle tevredenheid wordt samengewerkt. De suggestie van een van de leden in de brief op te nemen dat „De afdeling door het hoofdbestuur wil worden gehoord", vond geen bijval. Uitvoering van deze suggestie zou toch meer effect kunnen sorteren dan het versturen van een brief. Alle CDA-afdelingen zullen wel op het idee komen om de pen ter hand te nemen. De Leidse brief zal dan waarschijnlijk in de stapel verdwijnen. In een gesprek kan de Leidse afdeling duidelijker kenbaar maken dat „de basis" zijn keus heeft gemaakt en dat de hoofdbesturen van de drie partijen zich daar maar bij neer te leggen hebben. Polarisatie Pieter Stroink, tot september lid van de CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad, stelde de polarisatie in de Leidse ge meenteraad aan de kaak. „Echte tegenstellingen tussen de partijen zijn moeilijk te verwoorden, daarom verliest men zich gemakkelijk in gekrakeel over schijntegenstellingen". Het ex- raadslid verklaarde zich in zijn referaat voorstander van het harmoniemodel. „We moeten met de Partij van de Arbeid proberen te komen tot een samenwerking". De macht die de PvdA uitoefent nu zij in het college zit, vindt Stroink het nogal mee vallen. „De PvdA heeft een fout gemaakt door te denken dat zij alles kan doordrukken als zij de meerderheid in de raad heeft. Behalve met de gemeente raad heeft het college evenwel ook te maken met gewone Leidse burgers, die vaak een heel andere opinie hebben dan de PvdA-fractieleden". Industrieterrein De heer Vink brak een lans voor een beter bereikbaar maken van het industrieterrein „De Waard". „Wanneer we Leiden in een betere financiële positie willen brengen, moeten we het industrieterrein aantrekkelijker maken". Thans ligt een groot deel van het industrieterrein braak. „De ondernemer wordt afgeschrikt. Er heerst onder een deel van de ondernemers ontevredenheid. Ze voelen zich genept, omdat hen bij vestiting vestiging beloofd dat er spoedig een Sumatrabrug en een brug in het verlengde van de Burggravenlaan zouden komen. De politieke wind veranderde en de ondernemer zag geen fraaie toegangswegen gerealiseerd worden. In plaats daarvan werden stiekem allerlei wegen naar zijn terrein opgebroken, wat zijn onderneming moeilijker bereikbaar maakte". Oud-wethouder Lijten vroeg zich af of er misschien op het braakliggend stuk „De Waard" geen sociale woningbouw zal kunnen worden gepleegd. Hij meende dat het industrieterrein toch niet die omvang heeft die bij een stad als Leiden past. „Misschien kan er naar een ander industrieterrein worden gezocht". De heer Vink stelde dat woningen en industrie elkaar op zo'n klein stukje grond niet zullen verdragen. „Dat is vragen om moeilijkheden in de toekomst", aldus het CDA-raadslid. Van een onzer verslaggevers plaats staat, telkens wordt ver nield. Vooral ten behoeve van de ou dere wijkbewoners, vraagt de Transvaalbuurt een bushalte bij het overleg over de opzet van r het belastingkantoor en een op de voor 1977 geplande renova- de Morsweg ter hoogte van de geplande renova- «e thans „p 6anE word. ge- bracht. Dit maken .ij herbaar Ten aan2ien yan de verbouwine in het rapport „Wensen en vra- dat het wijkoverlegor- van het clubhuis „Het Miere- wsjKuvenegwr- nest„ en de bew0ners de gaan in samenwerking met de geme€nte Euilkoms, te bieden. Behalve een extra zaal heeft het Welzijnsraad heeft opgesteld. De Transvaalbuurters menen bij renovatie clubhuis dringend een hek no dig op de stoep aan de Mors weg. Binnen het hek, dat groten- Werkmanswoningen rekening dS uit bielzen zal bestaan, wil vprinniron ^houden met de men een Speelterreintje voor verlangens van de bewoners. - Velen hebben op eigen rekening verbeteringen in hun woning aangebracht. oudere kinderen in- Wensen en vragen Leiden 'Wensen en vragen'. Dat is de titel van een rapport dat het Wijkoverlegorgaan in samenwerking met de Wel zijnsraad heeft uitgebracht en waarin een inventarisatie staat van "de verlangens van 17 co mités en verenigingen in ver schillende Leidse buurten en wijken. In deze kolommen da gelijks een samenvatting van de wensen en vragen van één van hen. Meer ruimte, zou men gecreëerd willen zien voor de kinderen. Dei bewoners van de Transvaal buurt dringen er dan ook op aan dat de herinrichting van de straten zonder verdere vertra ging wordt voortgezet Tevens doen zij de suggestie aan de gemeente het braakliggende ter- reintje aan het eind van de De Wetstraat van de firma Brandt aan te kopep en geschikt te maken als speelplaats. „In smal le straten vol met geparkeerde auto's is voor kinderen geen ge legenheid om te spelen (De Morsweg is voor hen bovendien gevaarlijk)", zo wordt in „Wen sen en vragen" gesteld. De Transvaalbuurt bepleit het instellen van 'eenrichtingsver keer op de Morsweg, teneinde de weg minder gevaarlijk te ma ken. Ook de ophoging van de spoorlijn Leiden-Alphen zou dit kunnen bevorderen. De telefooncel, die aan de Mors singel staat, zou volgens de be woners moeten worden ver plaatst naar de Morsweg. Hier door kan worden voorkomen dat de cel, die thans op een moeilijk in het oog te houden kennis te maken met een' krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. dfl. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis naar: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349, Leiden Leidse Courant

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3