VVCS en WON zien overleg met KNVB niet meer zitten Renner Langkruis in dienst van club in Djakarta Rechtbank acht verzekeringspolis volkomen geldig "Ans Smulders heeft geen voorrondes meer nodig" Leent Go Vuscovic uit naar Excelsior? Van recht op inspraak kwam niets terecht" Waarom bedankte Molenaar als voorzitter FBO Boze trainer Tonny Meynen Volop kritiek op beleid van KNGV „DOLLE DRIES" HAD GELUK IN BOCHTEN EN RAMDE TOEN DOOR WOENSDAG 19 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT/ pacina ii r (Van onze sportredactie) DEVENTER Nederlands oud-sprintkampoen fe bij de amateurs Rinie Langkruis zal na het I eindexamen van het CIOS in Overveen (15 I december) worden benoemd tot wielercoach Ivan de grootste wielerclub in Djakarta. I Rinie Langkruis (25), die de nationale sprinttitel ■won in 1973 en. 1974 en in dezelfde jaren ook I kampioen van Nederland werd op de tandem treedt op 1 februari in dienst van de Indonesi- Ische wielerclub. De verbintenis duurt slechts 14 maanden. Rinie Langkruis, die op 31 mei 'weer in Nederland terug wil zijn om zich voor te bereiden op de Olympische Spelen in Mont real, heeft zijn „Indonesisch avontuur" reeds besproken met KNWU-coach Frank Mahn. Ri nie Langkruis, die zich op het CIOS heeft gespecialiseerd in judo en recreatieve sport wil in Indonesië contacten leggen voor een meerja rig contract als bondscoach. Dit contact is tot stand gekomen via de beken de bokstrainer Rinus Kryger, die sinds 1973 al in Indonesië werkzaam is. Rinie Langkruis loopt momenteel stage bij de gemeentelijke sportdienst in Deventer. Rini Langkruis wil zich in Indonesië bewijzen en daarna misschien bondscoach worden. Van onze sportredactie) DEVENTER De Joegoslavische middenvelder van Go Ahead Eagles Mario Vuscovic, die vroeger voor Hajduk Split speelde, zal vermoedelijk worden uitgeleend aan de Rotterdamse eredivisieclub Excelsior. Beiijc clubs staan over een tijdelijke overgang van Vuscovic (22) met elkaar in contact De beslissing kan op korte termijn worden tegemoet gezien. Manager Peter Stephan van Go Ahead Eagles: „Vuiscovic staat onder contract tot eind 1977. Het is jammer dat hij steeds op de reservebank moet zitten of in het C-elftal moet spelen. Drie buitenlanders in een elftal mag nu eenmaal niet. Vuscovic zal niet worden verkocht. Wij houden een claim op hem". Maandagavond 24 november (19.30 uur) speelt Go Ahead Eagles in Veendam een vriendschappelijke wedstrijd tegen de daar gevestigde eerste-divisieclub. ibol IEN HAAG De manier waarop de ireniging voor contractspelers en de ireniging voor oefenmeesters Neder- ïnd de afgelopen maanden voortdurend behandeld door het sectiebestuur inza- het samenstellen van een beleidsplan laid voetbal is eigenlijk de ware re- PP'len van de hevige verontwaardiging bij 'eze belangenorganisaties, die gisteren lotseling actueel werd door het opzeg- n van het vertrouwen in voorzitter mr. Hogewoning van het sectiebestuur. BELEIDSPLAN BRON IAN ERGERNIS ich 001 lit opzienbarende protest werd in een officieel er< immuniqué verwoord met: „De voorstellingen ïlijpn zaken, de ondemocratische werkwijze, alsme- Ükfe de negatieve uitlatingen aan het adres WCS all%» WON hebben de vertrouwens relatie ernstig hkjangetast. In onderling overleg zijn de besturen an WCS en WON tot de conclusie gekomen ijk at hierdoor de basis voor een goede samenwerk- ven is weggevallen, hetgeen aanleiding is zich ;ns oorlopig terug te trekken uit de verschillenden mc irerlegorganen." Inaanvaardbaar »en|)oor vast te stellen dat het optreden van het <Hestuur betaald voetbal, in de persoon van voorzit- inder mr. j. Hogewoning op de algemene vergade- na ing betaald voetbal, zaterdag 15 november in al$eist onaanvaardbaar is, dwarsbomen beide be- ingenorganisaties een vlot verloop van het ge- Karei Jansen: „Wij sprongen bijna uit onze stoelen van verontwaardiging, die middag". sprek met het ministerie van CRM over het be leidsplan betaald voetbal Nederland. Jaap van der Leek, secretaris-generaal van de WON: „Destijds toen de discussies hierover gaan de waren werd in het beleidsplan een paragraaf over het medezeggenschapsrecht van de belange norganisaties opgenomen. Daarvan is tot nu toe bitter weinig terecht gekomen. Omdat de minister vasthield aan een plan, dat ook de steun van alle belangen-organisaties had, dacht de KNVB dit varkentje even in een uur tijd met ons te kunnen wassen. Er mocht over het beleidsplan wel gedis cussieerd worden maar er konden geen fundamen tele veranderingen meer in aangebracht worden. Wij waren het met deze procedure helemaal niet eens en verzochten om werkcommissies om een beter beleidsplan samen te stellen." Climax De gezamenlijke onvrede van de VVCS en de WON hierover bereikte zaterdag j.l. een climax, toen mr. J. Hogewoning in een algemene vergade ring allerlei dubieuze dingen zei en feiten ver draaide, terwijl de belangenorganisaties niet eens het recht hadden hun mond open te doen. Ook een poging van de Graafschapvertegenwoordiger Joop van der Klink de vergadering te schorsen om met VVCS en WON overleg te plegen werd verijdeldeld. „Dat", zegt Van der Leek nu, „was tenslotte de druppel die de emmer deed overlopen. Zo verder gaan was zinloos". Datzelfde gevoel kreeg ook de WCS. Secretaris Karei Jansen: „Wij sprongen die mid dag bijna uit onze stoelen van verontwaardiging maar we konden niets doen." Ook hij weigert in te gaan op de zaak Cor Coster, die toch de meeste actuele aanleiding was voor wat nu gaande is, en benadrukt dat de gehele benadering van de belangenorganisaties door de KNVB beneden peil was. „er is geen enkele aanzet gegeven tot de democratisering van het betaalde voetbal. Dat is onze grote grief. Hans de Bruyn. e Jaap van der Leek van de WON ver zocht om werkcommissies ter voorberei ding van een beter beleidsplan, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii DEN HAAG Klaas Molenaar, die op 1 november met onmiddellij ke ingang bedankte als voorzitter van de federatie van betaald voetbal organisaties (FBO), heeft in een open brief een uiteenzetting gegeven over de redenen die tot zijn aftreden hebben geleid. Hij stelt in de brief aan de besturen van de sectie betaald voetbal van de KNVB, de FBO en de betaald voetbal organisaties (clubs), drie punten centraal: 1. het aantal clubs in het betaald voetbal zal tot de helft moeten worden teruggebracht 2. de noodzaak van het bestaan van de FBO zal ter discussie moeten worden gesteld. 3. In de raad voor het betaald voetbal zullen sectie-bestuurders niet langer zitting mogen nemen. Molenaar stelt verder dat hij is afgetreden omdat hij het niet langer verantwoord achtte voorzitter te blijven nu het rapport van de raad voor het betaald voetbal binnenkort openbaar wordt gemaakt. Molenaar wil bovendien vrijheid van spreken hebben wanneer het rapport ter sprake komt. Afschriften van de brief zijn gezonden aan de besturen van de verenigingen van contractspelêrs (WCS) en oefenmeesters (WON). Verder aan de raad voor het betaald voetbal, stichting nationale sporttotalisator, NSF en de ministeries van sociale zaken en CRM. Klaas Molenaar noemt zijn open brief „stof ter discussie over het onderwerp gezond betaald voetbal in Nederland". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Succes voor Rijnders: (Van onze sportcorrcspondent) BRUSSEL De handelsrechtbank in Brugge heeft gisteren, nog geen uit spraak kunnen doen in de zaak Nico Rijnders, de ex—Ajacied die op 12 november 1972 als gevolg van hart stilstand tijdens de wedstrijd van Club Brugge tegen club Luik in el kaar zakte en slechts dankzij een razendsnel medisch ingrijpen in leven kon worden gehouden. Sedertdien is Nico Rijnders onge schikt om ooit weer te voetballen. Zowel Club Brugge als Nico Rijnders maken nu aanspraak op elk een be drag van 350.000 gulden, maar de verzekeringsmaatschappij weigert te betalen omdat de verzekeringspremie te laat zou zijn betaald. Ofschoon de handelsrechtbank in Brugge gisteren een uitspraak had willen doen is dat niet gelukt, omdat de rechtbank nog niet op de hoogte is van alle feiten in de zaak Rijnders' en omdat er nog enkele procedure kwesties moeten worden afgehandeld. Toch hebben Club Brugge en Nico Rijnders gisteren een uitermate be langrijk succes geboekt. De rechtbank heeft namelijk geoordeeld, dat de ver zekeringspolissen wel degelijk geldig waren op het moment van het ongeval van Nico Rijnders ook al was op dat moment de verzekeringspremie nog niet voldaan. De rechtbank zal te zij ner tijd een datum voor de uitspraak bekendmaken. (van onze sportcorrespondent) Eindhoven Tonny Meynen, de trainer van PSV gymnas tiek, is geweldig boos op het bestuur van zijn vereniging. Ans Smulders-Van Gerwen, de veelvuldige kampioene, mocht zondag jl in Ridder kerk niet meedoen aan de hal ve finales van het Nederlands kampioenschap keurt urnen en PSV besloot uit protest tegen deze beslissing niemand van de club in te zetten. Meynen: "Wie schetst echter mijn verbazing en verontwaar diging toen zondag bleek dat Margo Velema en Ans Smul ders, hoewei de laatste buiten mededinging meedeed, toch naar Zuid-Holland waren af gereisd. Ik begreep er niets meer van. Zonder rugge spraak kwam iedereen kenne lijk op een eerder genomen besluit terug". Het conflict ontstond toen de vereniging Pro Patria bij het hoofdbestuur van de KNGV protest aantekende tegen deel name van Ans Smulders aan de halve finales, omdat zij niet aan de voorronden had deelge nomen. De afdeling keurtur- nen van de KNGV accepteerde dat en besloot dat Nederlands beste turnster tijdens de jong ste Olympische Spelen in München alleen buiten mede dingen zou mogen uitkomen. hebben dit beiden meege maakt. Ans Smulders-Van Gerwen is teruggekomen op verzoek en op aandringen van velen. Wil Nederland in Mont real, wanneer het tot een uit zending van de ploeg komt, een redelijk figuur slaan dan zal het nodig zijn dat er een "Een belachelijke zaak", zegt Meyne. "Ze zijn in Den Haag niet consequent geweest, want het is al meerdere keren ge beurd dat een turnster niet aan de voorronden deelnam, maar later toch present was in de halve finale en zelfs in de eindstrijd. Jeanette van Ra- vensteyn en Margot Velema turnster van de kwaliteit van Ans Smulders bij is. Een voor ronde dient alleen om de zwakke deelneemsters eruit te halen. Ik geloof niet dat Ans voorronden nodig heeft Ze leest in Nederland ondanks een afwezigheid van ruim een jaar nog iedereen de les. Dat bleek zondag in Ridderkerk toen ze alleen meedeed bij de verplichte figuren. Ze kwam op alle onderdelen met de cij fers hoger dan negen uit de bus." Teleurgesteld Ans Smulders was over het gebeurde vrijdagavond zo ver ontwaardigd dat ze zich di rect met de trainer in verbin ding stelde. Meynen op zijn beurt nam contact op met het bestuur en zo werd besloten dat PSV niet mee zou doen. Meynen noemt de handelwijze van het bestuur niet sportief. Hij voelt zich in alles en iede reen teleurgesteld. Teleurge steld in de bondsofficials om dat niet eerst contact met PSV is opgenomen alvorens een brief van Pro Patria werd beantwoord. Teleurgesteld ook in Ans Smulders omdat zij vrijdagavond nog liet weten er toch niet zo erg mee te zitten omdat ze zich niet fit voelde. Teleurgesteld ook in zijn be stuur omdat dit college de trai ner in het hemd heeft laten staan. Volgens Meynen is het laatste woord over de hele af faire nog niet gesproken. De heer Velema, voorzitter van PSV, zegt dat er heus wel een oplossing zal worden gevon den. Velema: "Meynen is im pulsief. Bovendien kan hij niet luisteren. Want ik heb hem zaterdag persoonlijk gezegd dat mijn dochter Margot en Ans Smulders wel naar Rid derkerk zouden gaan". Mey nen blijft dit laatste ten stellig ste ontkennen. Spannende eerste schaatsmarathon (Van onze verslaggever) ASSEN De eerste marathonwedstrijd van dit seizoen kreeg gisteravond in Assen een bijzonder sensationele ontknoping. „Op zijn tenen" was het „pias" Dries van Wijhe, die zijn drie medevlucht ers, onder wie oud-kernploeglid Jappie van Dijk de baas bleef. „Ik had een beetje geluk in de bochten en toen dacht ik ram maar door, want vooral Marcel Pennings is gevaarlijk." Indefclaad werden met name Marcel Pennings, de oud-junioren recordhouder uit Nieuw Vennep de grootste winstkansen in de eindspurt toegeschre ven. Nog meer dan Jappie van Dijk, die in zijn tweede marathonwedstrijd na zijn rehabilitatie lesgeld moest betalen. „Alles moet wennen. Ik heb de laatste ronden misschien te veel kop gereden", aldus de gewezen professional uit Balk, die overigens bijzonder con tent was met de marathonwedstrijden. „Een pret tig alternatief", aldus Jappie van Dijk, voor wie het buitenland taboe blijft. Zij aan zij flitste good old Appie Weijs, net terug van een trainingskamp in Inzeil, als vierde door de finish. Het kwartet Van Wije, Pennings, Van Dijk en Weijs had elkaar weten te vinden na ruim veertig minuten schaat- Jappie van Dijk stak de lont in het kruitvat, nadat een poging van kernploegrijder Gerrit Wouden berg en Henk Portengen, de nationale kampioen uit Diemen, was mislukt. Met name Jappie van Dijk, bijzonder aanvallend, flitste toen vrij snel weg en kreeg Dries van Wijhe, Marcel Pennings en Appie Weijs met zich mee. Hoe serieus hun vlucht was bleek weldra. Het verschil werd ziende rogen groter en met name toen een door een valpartij achterop geraakte Johan Wardenier aan sluiting vond bij de vluchters. Met de „gebrilde werelduurrecordhouder" uit Marknesse als gang maker streek het kwartet twaalf minuten voor het einde op het peloton neer. Johan Wardenier had daarmee zijn ronde achterstand weggewerkt, de andere vier hadden een ronde gepakt Die viel niet meer te overbruggen, ook niet voor Jeen van den Berg en Gerrit Woudenberg, die wel het peloton vaarwel zegden, maar daarna bleven hangen. In de spurt om de vijfde plaats toonde de oude rot Jeen van den Berg zich een fractie sneller dan Gerrit Woudenberg. Marten Hoekstra, de Urker uit Heerenveen, bewees zijn kwaliteiten in het slotdeel door het peloton te kloppen, met direkt in zijn spoor Wout List uit Amsterdam. Zo sterk het veld bij de A-rijders was, zo matig was de dameskoers bezet. Zonder een geblesseerde Atje Keulen-Deel stra en de in Heerenveen achter gebleven Sippie Tigchelaar, miste de damesstrijd haar parade- paardjes. Nu liep het op een massale eindspurt uit, waarin de verloofde van Henk Portengen, Marion van Veldhuizen uit Diemen winnares werd voor de bijzonder strijdlustige Grietje Bakker-Al- bada (Balk) en Lenie van der Hoorn-Langelaan uit Ter Aar. De veteranenstrijd leverde tenslotte een bekeken zege op voor Roel Heemstra uit Heerenveen, die Leidenaar Hein Kuider de pas riaar de zege afsneed. Jurgen Kristensen weer loyaal?. Kristensen gehoorzaamt weer (van onze sportcorrespon dent) Rotterdam Jurgen Kris tensen, de aanvoerder van Feyenoord die zich vorige week onbehoorlijk gedroeg uit protest tegen de oefen stof van trainer Brzezanz- cyk heeft gisteren in een langdurig onderhoud met de Pool toegezegd, dat hij zich in het vervolg loyaal ten opzichte van de trainer zal opstellen. Kristensen: „Ik ben blij dat het gesprek heeft plaats ge had. Ik geloof dat we el kaar nu wat beter begrij pen. Het heeft me ver schrikkelijk dwars gezeten dat ik zondag tegen Excel sior niet mee mocht spelen. Om alles te kunnen verge ten, ben ik dit weekeinde naar Denemarken vertrok ken." Hij kondigde aan dat hij er geen heil meer in ziet nog langer deel uit te ma ken van de spelersraad van Feyenoord, waarvan ook Dick Schneider en Wim Jansen deel uitmaken. Vol gens Kristensen valt er met de beleidsgroep betaald voetbal van Feyenoord toch niet zinnig van ge dachten te wisselen. Koersuitslagen van Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de dinsdagavond in Hilversum ge houden koersen, zijn: Deauvilleprijs 2000 m: 1. Lahemi (J. Hoejenbos) 2.52.6 1.26.3, 2. Nesstar Dear, 3. Noordster G. Winn 24.90 pi 3.90 1.80 3.10 kopp 124.20 trio 1640.80. Auberiveprijs 1500 m: 1. Onno Zwier (C. Hetteling) 2.10.8 1.72.2, 2. Our pride, 3. Ottolina B. Winn 3.20 pl 1.50 1.70 2.70 kopp 4.50. Cantalprijs 2440 m: 1. Maestro (C. Imming) 3.31.3 1.28.0, 2. Liebestraum, 3. Linos van Amstel. Winn. 5,- pl 2,60 1,80 3,70, kopp 28,20 trio 750,30. Morbihanprijs le afd, 2000 m: 1. Louis d'Auvergne (H. van Dijk) 2 51.8 1.25.8, 2. Lentebode en La Bamba (dead heat). Winn 4,90 pl 2,30 1,70 5,10 kopp Louis d'Auvergne Lentebode 4,50 kopp Louis d'Au- vergne-La Bamba 50,-. Frouvilleprijs 2000 m: 1. Lassie (J. Wagenaar) 2.50.3 1.25.3, 2. Lantoni H, 3. Leila Signal. Winn 2,60 pl 1,60 2,80 2,60 kopp 11,70 trio 133,40. Honfleurprijs 2000 m: 1. Lido Bui tenzorg (W. Duivenvoorden) 2.43.4 1.20.9, 2. Speedy Volita, 3. Karei Duke. Winn 2,30 pl 1,20 1,50 2,50, kopp 3,50. Correze-prijs le afd. 1600 m: 1. Kin- ley's Speed (A. Knijnenburg) 2.12.4 1.22.8, 2. Kephalus P, 3. Karper K. Winn 22,60 pl 4,60 2,10 2,40 kopp 156,50 trio 1205,90. Morbihan-prijs 2e afd, 2000 m: l.Moos Roodnoot (J. Scheffer) 2.50.4 1.25.2, 2. Latona J, 3. Kioneer. Winn 4,70 pl 2,20 3,70 1,70 kopp 30,10. Correze-prijs 2e afd, 1600 m: 1. Joli ge Jan (H. Pools) 2.11.8 1.22.4, 2. Kondor Fez, 3. Kroonprins. Winn 2,30 pl 1,40 1,60 1,80 kopp 5,60 trio 95,40. Bemay-prijs 2000 m: 1. Mac Rust- burcht (P. Smit) 2.57.1 1.28.6, 2. Mam- bo, 3. Natalie van Hovi. Winn 35,90 pl 3,20 1,60 1,90 kopp 55,90. Totalisatoromzet 432.114,-. De damesmantel met stijl Vervangende totouitslag DEN HAAG Doordat de doel verdediger van Volendam is geselecteerd voor de a.s. zon dag te spelen wedstrijd Jong Italië Jong Oranje, is de wedstrijd Volendam SC Amersfoort uitgesteld. Deze wedstrijd is opgenomen in toto no 47 voor a.s. zondag. Na overleg met de stichting de nationale sporttotalisator is be paald, dat voor deze wedstrijd een vervangende uitslag zal gel den, welke vervangende uitslag a.s. zondag zal worden bekend gemaakt. Sierduiven De Eerste Zuid hollandse Sierduivenvereniging houdt op vrijdag, zaterdag en zondag in het Kleindierencen- trum Zuiderpark, ingang Loe- vesteinlaan, de jaarlijkse ten toonstelling. De openingstijden zijn vrijdag van 20 tot 22 uur, zaterdag 10 tot 20 uur en zondag van 10 tot 17 uur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11