Economie-conferentie in Brussel zal serieus vervolg krijgen Bestaansrecht van Israël wordt betwist Kwart horecasneuvelt' door belastingverhoging Zeven maanden geëist voor oplichting ABN Voor onafhankelijkheid: NOG 6 VLUCHTEN NAAR NEDERLAND SURINAMERS MOETEN ZO SNEL MOGELIJK TERUG WOENSDAG 19 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT I' u.i in Verwachting ondernemers: VENLO (ANP) Horeca Nederland ver wacht dat van de 29.000 'echte' Nederland se horeca-bedrijven zeker een kwart zal „sneuvelen" door de aangekondigde ac cijnsverhoging op dranken van 32 procent. Volgens een 'voorzichtige schatting* van de nationale bond van ondernemers in het horeca- en aanverwante bedrijf zal uitvoe ring van dit regeringsvoornemen ongeveer 13.000 werkgevers en werknemers hun be staan in deze sector kosten. De voorzitter van Horeca Nederland. T. H. Osse, heeft dit gisteren in Venlo verklaard aan de vooravond van een tweedaags con gres van de organisatie. „Bij een kwart van de horeca-bedrijven staat het water tot de lippen en dit is dan ook het kwart, dat in de strijd om het bestaan zal sneuvelen," meenden Osse. Behalve de aangekondigde 32 procent ac cijnsverhoging zit ook de 16 procent btw de horeca niet lekker. Dit zou alleen kun- worden opgevangen door een prijsver hoging van naar schatting 20 procent en dit is volgens Osse voor de horeca geen haalbare kaart. Volgens hem zou de rege ring de accijnsverhoging in twee etappes moeten laten verlopen, zodat ook de hore ca de verhogingen in de bedrijven trapsge wijs zou kunnen toepassen. Bovendien zou den naheffingen van de belastingdienst ook beter kunnen worden opgevangen. De prijsverhoging in de horeca zal de Nederlanders er toe brengen de alcohol houdende dranken nog meer in eigen huis te verbruiken. Thans wordt 78 procent van Ide alcoholica thuis geconsumeerd, na de prijsverhoging zal dat 84 procent worden, aldus is volgens Osse becijferd. Horeca Nederland, waarbij ongeveer tien duizend middenstandsbedrijven zijn aan gesloten, heeft de regering een pakket van wensen aangeboden waarin^ook de bezwa ren tegen de accijnsverhoging zijn opgeno men. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De conferentie van de so ciale partners in de EG samen met de ministers van Economische en' Sociale Zaken uit de Europese Gemeenschap, die gisteren in het Brusselse congrespa leis werd gehouden, zal over enige tijd (vermoedelijk in de tweede helft van 1976) serieuzer van opzet en voorberei ding moeten worden overgedaan. De conferentie was bedoeld om een begin te maken met een gemeenschappelijke aanpak van de grote sociale en economi sche problemen in de gemeenschap zoals de stijgende werkloosheid, de inflatie, de investeringspolitiek, een eventueel econo mische structuurverandering en toekom stige maatschappelijke veranderingen. dit laatste op speciaal verzoek van de Europese vakbonden. In feit kwam de vergadering van gisteren niet verder dan het aanhoren van de diverse standpunten van werkgevers en werknemers in de gemeenschap, terwijl ook enkele aanwe zige ministers onder wie de Nederlandse minister van Economische zaken Lub bers en van Scoiale Zaken Boers ma zon der evenwel indringend op de problema tiek in te gaan, enkele interventies plaat sten. Ter tafel lagen in Brussel een dossier van de Unice, de Europese organisatie van werkgevers, een dossier van de Europese vakvereniging (EW) en een dossier na mens de Europese Gemeenschap, van de Europese Commissie. Dit laatste stuk was evenwel zo vaag en zo nietszeggend dat het vrijwel unaniem door de gehele drie partijen-conferentie werd afge kraakt. Het commentaar van de Neder landse minister van Economische Zaken Lubbers over het commissiestuk luidde dan ook: „de commissie had actiever moeten zijn". De vakbonden maakten gisteren vooral duidelijk dat alle gezamenlijke maatrege len die in Europees verband worden ge nomen in de eerste plaats gericht moeten zijn op het behoud en de uitbreiding van de werkgelegenheid. Minister Boersma merkte hierover onder andere op: „Als de werkloosheid niet wordt teruggedron gen bestaat er inderdaad een gevaar voor de bestaande orde." Het practische resultaat van deze confe rentie is nu dat de Europese Commissie een nieuw werkstuk gaat opstellen waar van de bouwstenen gisteren door de so ciale partners zijn aangedragen. In het nieuwe stuk van de Europese Commissie, tot het maken waarvan de topconferentie van de EG-regeringslei- ders en staatshoofden in Rome op 1 en 2 december aanstaande overigens nog opdracht moet verstrekken, zal de com missie naar het oordeel van de Europese vakbonden er niet meer omheen kunnen om concrete voorstellen te doen. Ook andere partijen waren het daar gisteren over eens, hetgeen minister Boersma deed opmerken dat 1976 wat dit betreft voor de EG een testcase zal worden. UTRECHT (ANP) Zeven maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest werd gisteren voor de Utrechtse rechtbank geëist tegen een 23-jarige student rechten uit Koudekerk aan de Rijn wegens oplichting van de Algemene Bank Nederland (ABN) voor een bedrag van 80.000 gulden. De student nam bij de bank geld op met behulp van een rijbewijs waarop met een paperclip zijn foto was bevestigd. Hij zocht eerst in het telefoonboek namen op van mensen van wie hij verwachtte dat ze een bepaald bedrag op hun rekening hadden. Dan belde hij een filiaal en maakte zich bekend als werknemer van de afdeling centrale controle van de ABN en informeerde naar het saldo op de rekening van de persoon wiens naam hij uit het telefoonboek had gehaald. Met deze gegevens, die hem vlot werden verstrekt en het vervalste rijbewijs bleek het hem weinig moeite te kosten geld los te krijgen. Hij liep in de val, toen hij tweemaal bij het Nijmeegse kantoor van de ABN van eenzelfde rekening een grote som geld kwam halea De eis van de officier van justitie houdt in, dat de student bij een conforme uitspraak direct op vrije voeten komt. doordat het voorarrest in mindering wordt gebracht. De student zit al vier maanden in arrest. Manifestatie Zionistenbond AMSTERDAM De Nederlandse Zionistenbond houdt zondag avond om 20.00 uur een grote manifestatie tegen de door de Verenigde Naties aangenomen resolutie over het zionisme. Deze manifestatie wordt gehouden in de Jaap Edenhal bij het Ajax-sta- dion. In de Ver enigde Staten wordt de „zweef-zeiler" steeds populair der. Het toestel, dat veel gelijke nis vertoont met de ouder wetse Neder landse vlieger, voert de „pas sagier" geruis- loos over grote afstanden. „Openhartig en bijzonder vriendelijk" is het gesprek tussen minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken met zijn Tsjechische ambtsgenoot Bohuslav Chnoupek (midden) i geweest. Vandaag tekenden beide bewindslieden een verdrag over economische,' industriële en technische samenwerking. Morgen vertrekt de buitenlandse bezoeker weer naar Praag. (Van onze parlementaire redak- tie) Den Haag De KLM voert de komende week nog 6 vluchten uit op de lijn Paramaribo -Am- sterdam. Op 3 van deze vlucht en zullen Boeings 747 worden ingezet. Hierdoor kunnen de ruim 700 Surinamers die had den geboekt op de later afge voerde extra-KLM-vluchten als nog voor de onafhankelijkheid van Suriname op 25 november naar ons land komen. Dit heeft minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat gisteren meegedeeld in de Tweede Ka mer op vragen van de KVP- er Van Zeil. Volgens de bewindsman heeft de KLM inmiddels de verkoop van vliegbiljetten voor reizen van Suriname naar Nederland v o o r de vijfentwintigste stopge zet. De regering heeft de Suri naamse regering gevraagd de SLM tot eenzelfde stap te bewe gen. Minister Westerterp za geen andere maatschappij ei toestaan op de lijn Paramaribo Amsterdam vluchten uit te voe ren. Volgens het kamerlid van zei betekent dit, dat het plan vai het Surinaamse statenlid Somo hardjo om 6000 Javaanse ge zinshoofden naar ons land ove te brengen via vluchten met eei vreemde chartermaatschappi niet kan d Mening 73% Nederlanders: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Maar liefst 73% van de Nederlan ders boven de 18 jaar vindt dat de Nederlandse regering moet zorgen dat de Surinamers die hier hals over kop naar toe zijn gekomen, zo spoedig mogelijk naar Suriname teruggaan. Slechts 15% is het daar niet mee eens, 8% onthoudt zich van stellingname, terwijl 4% geen mening daarover heeft. Dit is een van de uitkomsten van een onderzoek dat de onderzoekbureaus Novum en NV v/h Ne derlandse Stichting voor Statistiek in opdracht van het weekblad Panorama hebben uitgevoerd. Van de Nederlandse bevolking staat 58% afwijzend tegenover het idee dat er veel Surinamers in de eigen woonplaats zouden wonen, hoewel 54% zegt dat het weinig zou uitmaken of zij een Surinaams gezin als buren zou krijgen. 59% zegt dat het ze weinig kan schelen wanneer iemand uit de naaste familie met iemand uit Suriname zou trouwen. Ongeveer de helft van de Nederlanders vindt, dat Surinamers even betrouwbaar en even dom zijn als Nederlanders. Wat betreft de negatieve eigen schappen schrijven Nederlanders volgens het on derzoek vooral aan Surinamers toe dat ze opzich tig, agressief en minder ijverig zijn. We vinden ooi dat het meer vrouwenjagers zijn. Aan de anden kant vinden we Surinamers duidelijk veel vrolij ker en gastvrijer. Alles bij elkaar genomen, blijk uit het onderzoek, dat maar liefst 43% van all< Nederlanders een negatieve houding ten opzicht* van de Surinamers in ons land heeft. 34% vindt dat Nederland ook na de onafhankelijk heidsverklaring verantwoordelijk moet blijvei voor Suriname; 54% is het daar niet mee eens 50% vindt dat het hoog tijd wordt dat Nederlanc verlost wordt van Suriname; 31% bestrijdt dez* stelling. 43% van de Nederlanders meent, dat Surinam* niet in staat zal zijn, zijn eigen boontjes te doppen Tenslotte vindt 72% dat Surinamers zich na d* onafhankelijkheidsdag niet meer vrij in Nederlan* mogen vestigen en is 36% van mening dat Surina mers niet evenveel recht op werk hebben al Nederlanders. Volgens de laatste officiële gegevens wonen dit moment 120.000 Surinamers in Nederland, eer kwart van de totale Surinaamse bevolking. In 1922 verscheen er te Hamburg een boek van de latere nazi-ideoloog Alfred Rosenberg, „Der Staatsfeind- liche Zionismus", waarin hij o.m. schreef (zonder zijn beeldspraken helemaal goed uit elkaar houdend): „Sommige van de sprinkhanen die eerst het merg uit het Europese gemeente hebben gezogen keren te rug naar het beloofde land en zoe ken al naar groenere weiden. Op zijn best is het Zionisme de machte loze inspanning van een onbe kwaam volk om iets constructiefs te bereiken, maar in wezen doet het ambitieuze speculatoren een nieuw terrein aan de hand, waar ze op wereldwijde schaal woeker kunnen bedrijven." Rosenberg eist een ver bod van het Zionisme als vijand van de Duitse staat, en de veroorde ling van Zionisten wegens hoogver raad. Het zijn herinneringen als deze die weer bovenkomen, nu de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties met 72 tegen 35 stemmen (bij 32 onthoudingen) een resolutie heeft aangenomen, waarin het Zionisme wordt veroordeeld als „een vorm van racisme en rassendiscrimina- tie."Ondanks de bewering van de voorstanders dat hun anti-Zionisme niet mag worden verward met anti semitisme („Sommige van mijn beste vrienden zijn Joden"), moet op zijn minst rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat als gevolg van deze stemming in de assemblee de positie van de Joden in de wereld er niet beter op wordt. Regimes die hun Joodse minderheden tóch al niet bijster goed gezind waren - met na me in Oost-Europa - kunnen zich beroepen op de internationale pu blieke opinie". In vele delen van de wereld, waar het politieke raffine ment niet indrukwekkend is, zal men moeite hebben een veroordeling van het Zionisme te onderscheiden van een veroordeling van het Jodendom. Van meer onmiddellijke betekenis is ondertussen, op welke manier de uitspraak van de Assemblee de ver houdingen in het Midden-Oosten beïnvloedt. Het is natuurlijk duide lijk, dat de Arabieren altijd moeite hebben gehad met het Zionisme. Het streven om de Joden naar Zion (Pa lestina) te laten terugkeren en hen daar een Joodse gemeenschap te la ten stichten, ervoeren zij als een agressieve beweging en de Joodse immigratie als een invasie. Alleen vlak na de Balfour-verklaring vielen er enkele gezaghebbende Arabische verklaringen te noteren, dat nie mand iets te vrezen had van een Joodse staat. Voorname kranten in Cairo schreven in die zin - met name „Mukattam" en „Ahram" - en de emir Feisal, zoon van koning Hoes sein, verklaarde tijdens een histori sche ontmoeting met dr. Chaim Weizmann te Aqaba in mei 1918, dat de Arabieren de Zionistische aspira ties met sympathie gadesloegen en dat alle spanningen, die er voorheen tussen Joden en Arabieren hadden bestaan het gevolg waren van Turk se intriges. Maar zowel de Britse autoriteiten (burgerlijke zowel als militaire) als grote delen van de Arabische bevol king kwamen in verzet Er werden pamfletten verspreid waarin de Jo den werden aangemerkt als gifslan gen. Geen enkele natie in de wereld had hen getolereerd, daarom was het de plicht van de Palestijnse Arabie ren om iedere duimbreed gronds tegen hen te verdedigen. Er braken relletjes uit in Jaffa waarbij de ver maarde Joods-socialistische schrij ver Joseph Chaim Brenner werd vermoord. Bij een overval op de (Door H. J. Neuman, direkteur van het Ne derlands Instituut voor Vredesvraag stukken) kolonie Tel Chaj kwam de arbeiders- leider Yosef Trumpeldor, de held van generaties kolonisten, om het leven. De Britse autoriteiten wensten boven alles rust en ze dachten die te kunnen bereiken door druk uit te oefenen op de Zionisten. Voor de Arabieren hield dat in dat er een premie stond op het verwekken van onrust. De zelfverdediging die de Joden organiseerden, de Haganah, werd de kern van de latere Israëli sche strijdkrachten. Niet alleen met geweld stelden de Arabieren zich tegen het Zionisme te weer. Zij brachten ook politieke ar gumenten in de strijd. Zo verklaarde Jamal Hussini, secretaris van het Hoog Arabisch Comité, in 1937 ten overstaan van de zgn. commissie- Peel: „Voor wat de communistische beginselen en ideeën van de Joodse immigranten betreft, die zij invoeren en verbreiden en die afstotelijk zijn voor de godsdienst, de gebruiken en- zedelijke beginselen van dit land, daar hoef ik niet lang bij stil te staan. Het is algemeen bekend dat ze door de Joodse gemeenschap zijn geïmporteerd". Het Arabisch geweld werd intussen vooral aangemoedigd door Hadj Amin el Hussaini, zoon van een van de voorname Palestijns- Arabische families, die in 1921 door sir Herbert Samuel, de eerste Britse hoge commissaris, tot groot-moefti van Jeruzalem was benoemd, niette genstaande het feit dat hij diep be trokken was geweest bij de eerste golf anti-Joodse ongeregeldheden. Het was deze moefti die in 1937, op een vraag van de commissie-Peel of Palestina althans de 400.000 Joden die toen in het land verbleven zou kunnen absorberen en assimileren, kortweg antwoordde: „Neen". Moe ten deze Joden dan worden verdre ven of geëvacueerd, luidde de vol gende vraag. „Dat moeten we alle maal overlaten aan de toekomst", zei de moefti. Zijn houding werd ook de Britten te bar, zodat hij korte tijd later de wijk moest nemen. Tijdens reizen naar Europa bezocht de moef ti Hitier en hij hield felle anti-Joodse en anti-Britse redevoeringen voor de Duitse radio. Riepen de Palestijnse Arabieren vroeger de conservatieve en reactio naire krachten in de wereld te hulp in hun strijd tegen het Zionisme, thans doen zij een beroep op overwe gend linkse sentimenten. De resolu tie in de Assemblee spreekt zelfs uit dat „het racistische bewind in bezet Palestina" zijn oorsprong vindt in het imperialisme. Er wordt kennelijk aansluiting gezocht bij de kritiek van uiterst links, die inhoudt dat het Zionisme een anachronistische be weging is, dat assimilatie een onver mijdelijk historisch proces is en dat men het niet meer ongedaan kan maken. Met andere woorden: het verlangen van de Joden om als apar te nationale groep voort te bestaan gaat in tegen de stroom van de wereldgeschiedenis. Sociale en eco nomische ontwikkelingen zullen er toe leiden dat nationale kenmerken geleidelijk verdwijnen en elke po ging om dit te verhinderen is daar door per definitie reactionair. De joden zijn in wezen het eerste volk geweest dat gedenationaliseerd werd, dat had zo moeten blijven, de andere volkeren zouden dat voor beeld op de duur wel hebben ge volgd. Volgens de theoretici van links zal het anti-semitisme bezwij ken onder de toeneming van bescha ving en verlichting in de wereld. Het zal verdwijnen, zodra het kapitalis me ten val is gekomen. De werkelijkheid is natuurlijk dat de vorderingen, die de beschaving maakt, bijzonder traag verlopen en dat nergens ter wereld nationale be wegingen en nationale staten een kwijnend bestaan leiden. Het anti-se- mitisme bestond al vóór de opkomst van het kapitalisme en het is uit de post-kapitalistische samenlevingen niet verdwenen. Het gevolg is dat met name de Joden in de resolutie van de Assemblee een herleving van het anti-semitisme zien en geneigd zijn dienovereenkomstig te reageren. Maar ook in zuiver politiek opzicht is er reden tot bezorgdheid. Een oplossing van de conflicten in het Midden-Oosten is - zolang de rest van de wereld een liquidatie van de staat Israël niet in overweging neemt - alleen maar mogelijk, als de Arabi sche buurlanden uiteindelijk genoe gen nemen met het voortbestaan van de Joodse staat, ongeveer binnen de grenzen van vóór juni 1967. Voor Israël heeft het doen van territoriale concessies alleen maar zin, indien de speculatie juist is dat de Arabieren hun aandrang zullen opgeven lang vóórdat de laagwaterlijn van de Mid-, dellandse Zee is bereikt. Welnu, een welbewuste aanval op de filosofie, die aan de staat Israël ten grondslag ligt, zal niet alleen de politieke arm slag van de regering in Jeruzalem tegenover haar binnenlandse opposi tie beperken, hij tast ook een van de elementen aan, die voor een blij vende regeling in het Midden-Oosten, onmisbaar zijn. Australische premier met pasteitjes bekogeld SYDNEY (Rtr) De Australi sche premier, Malcolm Fraser is gisteren in Darwin tijdens een verkiezingsbijeenkomst met eie ren en vleespasteitjes bekogeld. Geen van de door Labour-aan- hangers gegooide projectielen troffen echter hun doel. Fraser, leider van de Australi sche liberalen, bezocht Darwin in het kader van zijn verkie zingscampagne. De verkiezingen zijn uitgeschreven door de gou verneur-generaal, die afgelopen week de Labour-regering van premier Gough Whitlam naar huis stuurde en Fraser tot pre mier benoemde. Zij vinden 13 december plaats. Bundeling ziekenfondsen 1 uitgesteld UTRECHT (ANP) De fusie; tussen de vier landelijke zieken fondsorganisaties zal niet, zoals'; aanvankelijk in de bedoeling; lag, per 1 januari 1976 kunnen worden verwezenlijkt De traging is volgens een woord-j voerder van de ziekenfondsen alleen te wijten aan technische problemen. Op welke datum de fusie nu wel een feit zal worden, is nog niet te zeggen, maar het ziet ernaar uit dat dit in elk geval in de eerste helft var volgend jaar zal gebeuren.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10