Arka en NCBO gaan intensief samenwerken HALVEER AANTAL HTS-en Wacht met beslissing bouw energiecentrales Roofbouw bij onderzeedienst marine MOGELIJK FUSIE Prehistorisch monster" op Borneo Verdediger voor ambtenarengerecht: Russen lanceren Sojoez-20 BEZINNINGSGROEP TOT REGERING: Ontploffing bij Chrysler morgen, woensdag, t/m zaterdag kopen houders van het Surprise Certificaat met 10% korting in de Bijenkorf. ZES JAAR VOOR INVOER DRIE MILJOEN AAN HASJ DINSDAG 18 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 AKARTA (AFP) In de rimboe van Borneo is. een dier ontdekt, dat uiterlijk trekken gemeen heeft met een tijger, vogel, een geit en een olifant, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Het zonderlinge dier, door Antara een „prehisto risch monster" genoemd, zou een tijgerachtig lijf met vleugels hebben, gedragen door geitepoten die echter weer eindigen in vogelklauwen. De schofthoogte zou ongeveer een meter bedragen. Het dier zou een vrijwel onbehaarde kop hebben die, ongeveer als bij een olifant, uitloopt in een slurf. Volgens Antara heeft het dier hoorns en lijken de ogen op die van een „draak". Het dier zou zijn overmeesterd en thans te zien zijn in het cultureel centrum van Tenggarong bij Samarinda, aan de oostkust van Borneo. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Er worden bij de onderzeedienst van de koninklijke marine teveel risico's genomen door dat op personeel en materieel roof bouw wordt gepleegd. Volgens ons is dit een gevolg van de defensiebeznini- gingen. Hoewel wij geprobeerd heb ben zoveel mogelijk de vuile was binnen te houden moet ons toch van het hart dat we ernstig bezorgd zijn over het beleid bij de onderzee- dienst" Dit zei mr. W. H. Vermeer gistermid dag tijdens een zitting van het Ambte narengerecht waar hij optrad als ver dediger voor de luitenant ter zee eer ste klasse J. J. W. Waning (37), die op 5 maart 1973 door de minister van Defensie eervol was ontheven van het bevel over de onderzeeboot „Zeehond" De minister nam dit besluit omdat de luitenant met de onderzeeBóot op 5 februari 1973 in de Upper Loch Fyne (Schotland) aan de grond was gelopen en hierbij een schade aan de „Zee hond" van 337.000 gulden was ont staan. Hoewel de minister gelijk met deze eervolle ontheffing meedeelde dat hij de loopbaan van de luitenant buiten de onderzeedienst normaal zou laten doorgaan, voelt de heer Waning zich toch in zijn carrière geschaad en spande een kort geding aan bij het ambtenarengerecht Volgens mr. Vermeer is de ontheffing van het bevel over de onderzeeboot van de luitenant grotendeels terug te voeren tot de slechte verhouding tus sen de toenmalige commandant van de onderzeedienst en luitenant Wa ning. Dqcommandant zou hem zelfs toen hij onder invloed verkeerde heb ben gezegd, dat de heer Waning als officier en commandant van een on derzeeboot niet deugde. Wat betreft het ongeluk met de onder zeeboot zei mr. Vermeer dat deze ver geleken met eerdere ongelukken met andereUnderzeeboten als de "Zwaard vis" en de „Dolfijn" waarbij veel gro tere schaden werdenveroorzaakt, tot uitermate licht moet worden aangere kend. Volgens een uitspraak van de Nederlandse marineraad van 19 juni is het ongeluk te wijten aan onvol doende voorbereiding, onzorgvuldige uitvoering enonvoldoende organisatie. In haar rapport prees de marineraad luitenant Waning voor zijn beheerste en kordate wijze waarop hij de nood zakelijke maatregelen trof na het on geval. Mr. Vermeer vroeg het ambtenarenge recht, dat werd voorgezeten door mr. J. Haasnoot, het besluit van de minis ter nietig te verklaren. Uitspraak over drie weken. MOSKOU, (AP) - De Sowjet-Unie heeft gisteren een onbemand ruimteschip van het type Sojoez in een baan rond de aarde gebracht. Dit beeft het officiële Russische persbureau Tass bekendge maakt Hèt was de eerste maal dat eenbekendmaking werd gedaan over de lancering van een onbeman de Sojoez in de acht jaar dat het Sojoezprogram- ma programma bestaat. Aangenomen wordt dat al eerder onbemande So joez ruimteschepen zijn gelanceerd. In het bijzon der als voorbereiding op de gezamenlijke Ameri kaans-Russische ruimtevaart van afgelopen juli Deze lanceringen werden echter gemeld als onder deel van het Kosmos-programma. Tass zei dat het onbemande Sojoez-20 ruimteschip was gelanceerd „met het doel om de boordappara tuur te testen, nu die verbeterd is". In V.S. in '74 20.000 moorden WASHINTON (AP) - In de Verenigde Staten werden in 1974 ruim 20.000 moorden ge pleegd, een stijging van 18 pro cent in vergelijking met het jaar ervoor. Bij inbraken en overvallen werd vorig jaar voor 2,6 miljard dollar gestolen. Dit meldt de FBI in het jaar verslag over '74. Voor eenderde deel van de 10 miljoen misdaden en overtredin gen werden mensen onder de twintig jaar gearresteerd. Onge veer de helft van de arrestanten die werden verdacht van inbra ken, autodiefstal en gewone diefstallen was evenens even eens de twintig jaar. De politie slaagde er het afgelo pen jaar niet in meer misdaden op te lossen. De verhouding bleef gehandhaafd met één ar restatie op elke vijf misdaden. nillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Staking Pomphouders Italië ROME (DPA) In Italië staken vandaag en morgen de benzine pomphouders. Zij doen dit om kracht bij te zetten aan hun eis voor een hoger aandeel in de benzineprijs. Sinds verscheidene weken ligt er bij het ministerscomité voor de prijzen een voorstel tot ver hoging van de benzineprijs, die nu 300 lire (ongeveer 1,05) be draagt, met 10 tot 50 lire. De pachters van dé pompen zouden van die verhoging niets krijgen. IIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze parlementaire redaktie) HEERLEN De katholieke en christelijke bonden van overheid spersoneel ARKA en NCBO gaan intensief samenwerken. De hoofdbesturen van de twee vakbonden zijn het over de noodzaak tot samenwerking reeds eens en zij zullen deze maand hun leden toestemming vragen om nadere plannen te mogen opstellen. De ,vorm die de samenwerking zal krijgen is nog niet duidelijk. Wel is het de bedoeling uiteindelijk tot een fusie te komen. In een voorafgaande fase waarin wellicht een federatie wordt gevormd, Is het denkbaar dat de ARKA zich aansluit bij de christelijke vakcentrale CNV, waarvan de NCBO reeds lid is. Aanvankelijk waren er besprekingen tussen drie bonden over samenwerking: ARKA (33.000 leden), NCBO (60.000 leden) en KABO (50.000 leden). Laatstgenoemde katholieke ambtenarenbond haakte echter af door zijn voorkeur uit te spreken voor handhaving van de aansluiting bij het NKV, de vakcentrale die binnenkort federatief gaat samen werken met het NW. De categorale organisaties ARKA en NCBO gaan nu alleen verder op het samenwerkingspad. Zij zien een grote verwantschap tussen de wederzijdse uitgangspunten en doelstellin gen en menen dat samengaan tot een efficiënter en rationeler werkwijze kan leiden. De twee bonden hopen dat goed overleg met de andere bonden van overheidspersoneel mogelijk blijkt De algemeen voorzitter van de ARKA, A. M. J. C. Aarts, maakte vanmorgen gewag van de samenwerkingsplannen bij de opening van een twee-daags ARKA-congres. In zijn rede betuigde hij zijn instemming met het trendbeleid, dat bij de overheid voor de salarisvaststelling wordt gebruikt: gelijke verhogingen bij de over heid als bij het bedrijfsleven. Daardoor zijn de ambtenarensalaris sen geen mikpunt meer in het politieke krachtenspel en hoeft de overheid niet voorop te lopen bij de loononderhandelingen. Minder te spreken was hij over het feit dat er sinds 1972 duidelijke vermindering van inkomensverschillen is opgetreden. De overheid moet hiermee wel rekening houden, vond hij, als zij de overheidssa- larissen te voorbeeld stelt voor het inkomensbeleid, namelijk een verhouding van een tot vijf tussen laagstbetaalden en hoogste salarisgroepen. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Met het oog op de parlementaire behandeling van de energienota zal de regering gauw een definitief standpunt over de bouw van drie kernenergiecentrales nemen. In verband daarmee heeft de Rez inningsgroep Energiebeleid met spoed een tweede nota uitgebracht Een aantal deskundigen bepleit daarin niet voor 1977 beslissingen over de bouw van nieuwe energie- eentrales te nemen. Gemeend wordt dat op dit moment zeker de consequenties van de bouw van kernenergiecen trales niet kunnen worden overzien. Daarbij moet worden gedacht aan de problemen van de beveili ging, de arbeidsrisico's en het wegwerken van het afval. Aangenomen wordt dat- het energieverbruik in de komende jaren zal verminderen, ondermeer door de afnemende bevolkingsgroei, een selectiever in dustrialisatiebeleid en een groter besef voor zui nigheid. Besparingen, aldus de bezinningsgroep, blijken in de meeste opzichten gunstiger dan de bouw van nieuwe energiecentrales. Gemeend wordt dat alleen al door technische verbeteringen in de bouw, aan centrale verwarmingsinstallaties enz. grote besparingen tot stand kunnen worden gebracht Hierdoor zou pas later over eventuele nieuwe energiecentrales kunnen worden beslist De beslissingen dienen volgens de deskundigen niet te worden losgekoppeld van een totaal ener giebeleid, dat weer nauw verband houdt met het algemene industriebeleid. De energienota van de regering wordt onvolledig en eenzijdig genoemd. De nota wijdt bijvoorbeeld nauwelijks aandacht aan besparingen door technische verbeteringen. De regering overschat het kostenvoordeel uit elek triciteit, gewonnen dank zij kernenergie in verge lijking met de conventioneel „gestookte" centrales. Daar er in Nederland nog grote voorraden kolen zijn, dient volgens de nota rekening te worden gehouden met de invoer van kolen na 1980. Met name voor de Rotterdamse havenactiviteiten kan die invoer van groot belang zijn. Betwijfeld wordt of er voldoende perspectieven zijn voor een Neder landse nucleaire industrie. Drie doden en elf gewonden vormen de trieste balans van een explosie in de Chrysler-au- tofabriek in de Spaanse hoofd stad Madrid. De ontploffing ge beurde gistermiddag in het deel van de fabriek waar de motoren van de auto's in elkaar worden gezet. Vermoedelijk was een gaslek de oorzaak van de explo sie, die aanzienlijke ravage aan richtte. Cleaver keert terug Eldridge Cleaver, de voormalige leider van de Amerikaanse „Zwarte Panters" is van plan na zeven jaar ballingschap naar de Verenigde Staten terug te keren. Hij verwacht bij zijn aankomst gearresteerd te worden op verdenking van deelna me aan een schietpartij met de Californische politie. Maar hij durft wel terug te keren, omdat thans een eerlijk proces mogelijk zou zijn. Cleaver, ontvluchtte de VS in 1968 en verbleef in de afgelopen jaren in Cuba, Algerije en Frankrijk. [ADVERTENTIE Bericht voor houders van het Bijenkorf Surprise Certificaat. Dit moet u weten: Vanaf morgen woensdag 19 november t/m zaterdag 22 november krijgt u op het Sinterkassabonnenpunt tegen inlevering van mysteriecoupon nr. 3 maar liefst zes kortingcheques elk goed voor 10% korting op alles wat u in de Bijenkorf koopt. De korting geldt als u voor minstens 25.- besteed hebt en niet voor enkele afdelingen waaronder boekenafdeling en restaurant. Hoe kunt u het meeste uit uw kortingcheques halen? Het beste kunt u eerst al uw aankopen van die dag doen, daarna (dezelfde dag dus) verrekent u de korting tegen inlevering van één cheque en de kassabonnen. Spaar dus geen kassabonnen van verschillende dagen op, want de korting geldt alleen voor aankopen die u op diezelfde dag gedaan hebt. U heeft kortingcheques voldoende om ieder van de 4 dagen met korting te kunnen kopen en u kunt er ook anderen nog een plezier mee doen U heeft er toch zes' Bij uitreiking van uw kortingcheques krijgt u trouwens een folder waar nog eens precies het wat en hoe van de korting in staat. Kom zo snel mogelijk, wacht niet tot zaterdag en kom liefst 's ochtends dan winkelt u het rustigst. -X- Wordt nu Surprisecertificaathouder en u doet nog mee met de 10% korting. Hoe? Als u voor 100.- gulden koopt ontvangt u het surprise certificaat met o.a. mysteriecoupon nr. 3 met de korting cheques. Over deze 100.- gulden ontvangt u geen korting. 10% korting in de Bijenkorf^]| Ir. Cooke bij afscheid (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In plaats van met de huidige 30 HTS-en zon Nederland kunnen volstaan met 15 grote en goed geoutilleerde hogere technische scholen met ieder 2000 tot 2500 studenten. Dit is de mening van ir. L. F. Cooke die na deze functie bijna 20 jaar te hebben vervuld, afscheid heeft genomen als coördinerend-inspecteur voor het hoger technisch onderwijs. Het aantal van 30 HTS-en van dit ogenblik is uitsluitend een politiék getal; de vrijheid van onderwijs heeft het mogelijk gemaakt, dat elke groepering of gemeente een HTS heeft kunnen oprichten. Hierbij speelden veelal andere over wegingen dan onderwijsdoelmatigheid een rol, aldus ir. Coo ke. Hij vindt het betreurenswaardig dat de plaatsbepaling van het hoger technisch onderwijs en de wettelijke voorzieningen voor de erkenning als hoger onderwijs nog niet tot stand zijn gebracht Deze erkenning zal beter kansen geven voor een efficiënte samenwerking tussen de HTS en de TH als gelijkwaardige onderwijsinstelling en vooral op organisato risch terrein. Het gaat ir. Cooke niet om de „promotie" van de HTS tot hoger onderwijs, maar in de eerste plaats om sanering op korte termijn van het huidige technisch wetenschappelijk onderwijs en om aanvullende verbetering van het huidige hoger technisch onderwijs. Het opleidingsprogramma van de TH is momenteel afgestemd op het bereiken van een functie in de research, maar volgens ir. Cooke denkt 70% van de studenten aan een goede baan in het bedrijfsleven en worden deze TH-afgestudeerden in het bedrijfsleven op vrijwel de zelfde wijze ingezet als afgestudeerden van de HTS. (een reden om de discriminatie tussen beide groepen op te heffen). De door ir. Cooke bepleite sanering van het technisch onderwijs zal ertoe moeten leiden, dat er een opleiding tot ingenieur komt die meer op ontwikkelingswerk en onderzoek is ingesteld, en een opleiding voor de meer op de praktijk afgestemde ingenieursfuncties in het bedrijfsleven. Bijko mend gunstig effect zal een aanzienlijke bezuiniging opleve ren. Op het ogenblik kost de TH-opleiding tienmaal zoveel als de HTS-opleiding. DEN HAAG Het Haagse Gerechtshof heeft gisteren een 34-jarige caravanhandelaar uit Rotterdam veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Dit over eenkomstig de eis van de offi cier van Justitie bij de recht bank in Rotterdam, wegens ver boden invoer van 1592 kilo hasj met een handelswaarde van on geveer drie miljoen gulden. De rechtbank had de caravan- handelaar veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. In hoger beroep eiste de procureur-gene raal bij het hof in Den Haag zeven jaar gevangenisstraf. Een 39-jarige chauffeur uit Schiedam kreeg wegens mede plichtigheid vier jaar gevange nisstraf opgelegd. Hij was door de rechtbank in Rotterdam ver oordeeld tot twee jaar en zes maanden. Zowel de officier van Justitie bij de rechtbank in Rot terdam als de procureur-gene raal bij het Gerechtshof hadden vier jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. Beide verdachten kregen aftrek van het voorar rest. De hasj werd uit" Teheran (Per- zië) in een container op een trekker met oplegger naar ons land vervoerd. Interpol was hiervan op de hoogte en waar schuwde de Nederlandse politie, waarna op 23 april van dit jaar alles in beslag kon worden ge nomen en de verdachten wer den gearresteerd. Agent schiet zich door heen EPE (ANP) De 27-jarige hoofdagent D. Heinen uit Epe heeft zichzelf gistermiddag door zijn bovenbeen geschoten tijdens een worsteling met een opstandige Epenaar. Hij liep onder meer een gecompliceerde beenbreuk op. De hoofdagent verleende met een collega assistentie aan provinciale landmeters, die door een Epenaar werden bedreigd. De man kwam met een landmeetstok op de beide agenten af en stak een van hen door de jas. Tijdens de worsteling die toen ontstond schoot de hoofdagent zichzelf door het been. De opstandige Epenaar is gearresteerd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7