Katwijkse politie contra valhelm I Slinger voor juf President Ford liet Margriet „blauwtje" lopen Hypotheken Groot zaalvoetbal toernooi in Noordwijk voor goed doel Kemperman (LSG) op weg naar jeugd- schaakkampioenschap PROGRAMMA ZAALVOETBAL Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. IN LANGERAARSE SCHEERSALON WERD DE TIJD TERUG GEZET i DINSDAG 18 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 echte Hollandse molen en dat i deed even denken aan de Keu- kenhof. Terwijl andere organisaties j hun best doen om het buiten- j land duidelijk te maken dat j Holland beslist niet dat landje is waar overal molens draaien en iedereen op klom pea loopt, timmert Margriet voor datzelf de Holland aan de weg in haar bloembollentenue met klom- LEIDEN Het zit de politie van Katwijk helemaal niet lek ker, dat de Nederlandse over heid iedere bromfietser ver plicht om een valhelm te dra gen. Dit kwam zij gistermorgen op de strafzitting van het Leidse kantongerecht nog eens duide lijk maken, nadat in de lieftal lige mej. V.d. P. wederom een verdachte gevonden was om voor in de bres te springen. Hoewel mej. v.d. P in het pro cesverbaal had verklaard „Ik heb m'n helm thuis laten lig gen, omdat ik maar een klein stukje moest rijden", verscheen niettemin als haar gemachtigde op de terechtzitting de heer V.D., agent van politie te Kat wijk, om de simpele vergeet achtigheid van mej. V.d. P. om te toveren in een onoverkome lijk en bewust principiële stel- lingname tegen het dragen van een valhelm. De politieman kwam met het bekende ver weer: „Oneigenlijk gebruik van de Wegenverkeerswet, omdat deze wet een ingrijpen in de persoonlijke vrijheid met de bedoeling om de mens tegen zichzelf te beschermen niet mo gelijk zou maken. Wanneer de burger hersenletsel oploopt, moet de gemeenschap de kos ten dragen, en dat moet in de sociale wetgeving geregeld wor den. Bovendien loopt door deze regeling de hele bromfietsenin dustrie terug, omdat veel men sen geen zin hebben een helm te dragen." Kantonrechter Van Dijke vond dat laatste punt eerder positief dan negatief en overigens was de man bij Van Dijke, die als lid van dè com missie Veiligheid wegverkeer heel nauw betrokken is ge weest bij deze wetgeving, aan het verkeerde adres. „Ik ben principieel van overtuiging, dat de wetgever deze verplichting heeft mogen en moeten opleg gen en ik veroordeel u tot vij fentwintig gulden boete. Aldus weken de principes van de Katwijkers voor die van de rechtspraak. Tot opluchting van de nieuwe, heel jonge officier van justitie, Mr. Lubberink werd door geen van de drie verdachten, die hierna voor de rechter versche nen wegens het niet betalen van de omroepbijdragen het principiële verweer gevoerd, dat hij zijn omroepgeld niet be taalde, omdat hij de kwaliteit van de tv-programma's zo be roerd vond. Twee buitenlan ders, een Turk en een Span jaard, lieten zich rustig veroor delen tot vijftig gulden boete. Een milde straf voor dit feit, waar normaal tweemaal zoveel op staat, vond de rechter voor hen gerechtvaardigd, omdat zij, hoewel beiden met een Hol landse vrouw getrouwd waren,- misschien niet hadden kunnen weten, dat televisie-kijken nu eenmaal niet gratis is, maar de Nederlander V.G. die beweerde op dezelfde dag dat hij gesnapt werd als zwartkijker vlak voor de ontdekking uit zichzelf aan gifte gedaan te hebben kreeg het volle pond. De man gaat in hoger beroep. Hierna was de helaas erg tamme zitting nog niet geëindigd, want rechter Van Dijke benutte het hem overgebleven half uur om de twee 5VWO klassen van het Rijnlands Lyceum, die in het kader van een maatschappij- leerles eens een kijkje kwamen nemen bij het kantongerecht, de gelegenheid te geven om zich op de hoogte te stellen van de dagelijkse bezigheden van rechter, officier van justitie en griffier. Behalve een groot aan tal vragen lokte hij bij de jeugd tevens een aantal beken tenissen uit over door hen in het verleden gepleegde misda den, zoals het rijden met losse handen, een grote bek opzetten tegen oom agent en meer van dergelijke gruwelijkheden, die echter tot verlichting van in middels hongerig geworden journalisten in de rechtzaal niet meer door de rechter in behandeling werden genomen. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor LEIDSE SPAARBANK •LEIDEN De LSG-er Hans Kemperman mag zich bijna jeugd- schaakkampioen van Leiden noemen, in de 4e ronde van het persoonlijk jeugdkampioenschap van de Leidse Schaakbond (cate gorie 16t/m 19 jaar) maakte hij geen fout en won overtuigend van zijn clubgenoot Daan den Hollander. Kemperman komt hiermee op 3,5 punt. John van de Wiel Philidor) lijkt nu definitief op afstand gezet na zijn misstap in deze ronde tegen W. Heemskerk, eveneens lid van het Leidsch Schaakgenootschap. Met zwart wist V.d. Wiel zijn iets beter staand pionneneindspel niet te winnen en moest hij berusten in remise hetgeen zijn score op 3 punten brengt. Van de Wiel, die in de tweede ronde remiseerde met Kemperman, kan nu nog enkel hopen op een misstap van zijn concurrent Dat Kemperman niet alleen op de eerste plaats staat naar zich vergezeld ziet van Heemskerk, is nawelijks iets van enige betekenis: tussen beide schakers ligt wat speelsterkte betreft een flinke klooff en hun confrontatie in de komende (vijfde) ronde zal Kemperman ongetwijfeld tot een voor hem gunstig einde brengen, hoewel het met schaken net zo is als in andere sporten: je weet maar nooit. Wordt Kemperman kampioen, dan wordt hij door de Leidse Schaakbond afgevaardigd naar het jeugdkampioenschap van Ne derland, hetgeen plaats vind te Rotterdam van 9 tot 18 april 1976. De 2e plaats geeft recht op het kandidatentoernooi te Doetinchem terwijl de nummers drie en vier mee mogen doen aan het open Ned. kampioenschap eveneens te Doetinchem. Voor het jeugdkam pioenschap hebben de LSG-ers Leon Konings en Joan Baart zLn via het kandidatentoernooi van vorig jaar reeds geplaatst. Uitslagen 4e ronde Leids jeugdkampioenschap: W. Heemskerk—J. v.d. Viel 1/2—1/2; G. Kemperman—D. den Hollander 1—0; J. Bakker—C. Pauw 1/ï—1/2; T. Oorschot—C. Wessel 1/21/2; A. v.d. Aart—B. VeiTa 0—1; H. Ruyter—M. Vlasveld 1—0; H. v. Duyn—D. Brengers 01 (real.) De stand aan de kop is na 4 ronden: 1/2. G. Kemperman en W. Heemskerk 3 11% 2. J. v.d. Wiel 3; 3/4 J. Bakker en C. Pauw 2 1/2, 5 t/m 8 B. Verra. D Brengers, D. den Hollander en T. Oorschot 2 punten. NOORDWIJK - Woensdag 26 november start in de Noord- wijkse Northgohal een bijzon der sterk bezet zaalvoetbaltoer nooi waaraan maar liefst ach tentwintig verenigingen de beste uit de Leidse regio zullen deelnemen. De strijd, die op zeven avonden via een afval- systeem zal worden gevoerd en waarvan de finale gepland is op woensdag 28 april, kent de Northgo-cup (de oude Verhart- cup) als hoofdprijs. De gelden die op de zeven avon den zullen worden ingezameld komen ten bate van de Neder landse Invaliden Sportbond, de organisatie die nu al veertien jaar bezig is met baanbrekend werk voor de Nederlandse inva lide sportmensen en op dit mo ment zo'n drieduizend leden telt. De heer Wim Ruth (voorzitter van die bond) vertelde gister avond dat de in Noordwijk inge zamelde gelden zullen worden besteed aan de groep van tach tig topsportersdie Nederland tijdens de Olympische Spelen zullen vertegenwoordigen. In ie der geval is de NIS nu al zeker van negentienhonderd gulden aan Noordwijks geld; dit onder meer aan uitgespaarde zaal- huur. De loting voor de voorrondes, die op woensdag 26 november, woensdag 17 december en woensdag 28 januari, zullen worden gespeeld ziet er als volgt uit: Godyla (Lisse) Wernink .(Leiden); Beach Club (Noord-- wijk) Digros Stars (Katwijk); Rolly Golf (Noordwijk) B en T (Leiden); Van Zeist Stars (Lis- se) BMW van der PLas (Kat wijk); Bowling Faase (Noord wijk) Tegeihandel (Leiden); Van Duinsport (Noordwijk) Cleyn Duin (Katwijk); FC De Lange (Noordwijk) Zwaanvo gels (Leiden); Roodenburg (Lei den Menken Landbouw (Noordwijk); Hooymans Hol lands Hongaars Sporthuis (Noordwijk) Unitas Leiden; Kikkertje (Noordwijk) Glas bergen (Rijnsburg); Nachtegaal (Noordwijk) Swift 't Winkel tje (Leiden). Oud-Feyenoord (Rotterdam) en de Jaap Eden Boys (Amster dam) zijn met LDWS en Augus- _tinus Vleespaleis (Noordwijk) vrijgesteld voor de voorrondes en zullen pas op woensdag 25 februari of woensdag 31 maart in de achtste finales in actie komen. Van onze sportredactie LEIDEN Zwaanvogels en LDWS moeten vanavond in de Groenoordhal hun hoge note ring in de zaalvoetbalhoofdklas se tegen zwakkere broeders gaan waarmaken. Om acht uur speelt koploper Zwaanvogels te gen Wernink en om negen uur treedt LDWS tegen Tegeihandel aan. Hoofdklasse: Wernink-Zwaanvogels (20 uur); Tegelhandel-LDWS (21 uur). I: B en T-Van Gerven Sport (22 uur>. 2A: Rijnsburgse Boys-Digros Stars (22 uur); Lugdunum-Leiden (21 uur). 2B: Regenboog-Cleyn Duin (20 uur); LFC-Glasbergen (22 uur). R2A: V^IL 2-B en T 2 (20 uur). R2B: ASC 3-Katwijk 3 (20 uur); 3A: Gazel- le-Unitas Leiden (20 uur). 3C: VTL- FC Modern (21 uur). 3D: Van Dam GB-LOI (21 uur); VDON-Padox (21 uur). R3A: Leidse Boys 2-Zwaanvo- gels 3 (20 uur); Swift t Winkeltie (22 uur); SDO '67-3-Gazelle 4 (21 uur). R3D: LISC 3-Leiden 4 (22 uur); SLF 3-Zwaanvogels 4 (19 uur). R3E: Leiden 5-SDO '67-4 (19 uur). R3F: Wernink 3-VDON 4 (19 uur). JUN AI: Lugdunum 1-LDWS (19 uur). JUN A2: Oranje Groen-Digros Stars (19 uur). President Ford van Amerika heeft zich niet laten strikken om met de Sassenheimse Mar griet Verdegaal, die in de afge lopen maanden in opdracht van het bloembollenvak een aantal Amerikaanse steden een bloembollencadeau over handigde i.v.m. het 200-jarig bestaan van de States, een klampendansje te maken. Hoewel op hoog diplomatiek niveau een visje bij de presi dent werd uitgeworpen liet hij toch weten nu andere dingen aan zijn hoofd te hebben dan een ontmoeting met Margriet. Het feit dat de president haar een „blauwtje" liet lopen had geen invloed op het enthou siasme van de Sassenheimse, die de afwijzing van de presi dent snel vergeten was en al weer dacht aan het volgende punt uit haar programma. Achter de schermen werd er nog wel even nagekaart over de afwijzing van de president. De heer Freriks, die mij van Margriets reis van dag tot dag op de hoogte houdt, vertelde mij: „We hadden een ontmoe ting met president Ford niet van te voren gepland. Maar toen we opeens een mogelijk heid zagen zijn we er in gedo ken. Het was een gok die we verloren hebben. De president had het op dat moment veel te druk met de kritieke situa tie in het Midden Oosten. Erg jammer want dat had een leu ke publiciteit kunnen opleve- Margriet Verdegaal, die nu haar Amerika-reis heeft afge sloten, heeft bepaald niet te klagen gehad over gebrek aan belangstelling van de zijde van de nieuwsmedia. Overal waar ze komt valt ze goed in de smaak. In St Louis bijvoor beeld werd nog eens bewezen dat Margriets optreden de har ten van veel nuchtere Ameri kanen doet smelten als boter in een hete koekepan. Ze zou in die plaats voor de radio worden geinterviewd. Er was voor Margriet vijf minu ten gereserveerd. Maar toen ze eenmaal stond te babbelen wa Margriet biedt hier de burgemeester van Denver 30.000 hyacintenbollen aan en twee paar klompen. Een van de plaatselijke tv-stations neemt er beelden van op. ren die vijf minuten erg snel om en werd het uiteindelijk een radiouitzending van bijna een uur. Ik hoorde dat zelfs radiover slaggevers die er bekend om staan dikwijls hatelijke en sar castische vragen te stellen, zo onder de indruk waren van de vriendelijke en natuurlijke manier waarop Margriet haar woordje deed, dat iedereen poeslief zijn vraagjes stelde. Zo maakt Margriet overal iets mee. Leuk vond ze het ook in San Francisco waar ze mee hielp bollen te planten in het Koningin Wilhelminapark. Toen voelde Margriet zich weer een beetje in Holland want in het park stond een pen. Zo willen veel Amerika nen een Hollandse zien en in het bollenvak gaat men dan niet tegen de keer in. „Men krijgt het zoals men het wil", lijkt het bloebollenmotto. Maar aan alles komt een einde. Ook voor Margriet Ver degaal, die de reis van haar leven maakte en voorlopig heel wat jaartjes kan teren op wat ze in Amerika in haar eentje meemaakte. Overal waar ze kwam werden foto's en films van haar gemaakt. Ze kreeg veel cadeaus, die ze straks ook mee naar Neder land neemt en ze maakte ook veel vrienden. Ergens was het ook wel een vermoeiende trip. Als je elke dag maar weer moet glimla chen, handjes schudden en vrolijk moet doen dan raakt de spontaniteit een beetje op een dood spoor. De laatste se rie foto's die gisteren uit Ame rika kwamen laten duidelijk zien dat de reis nu lang genoeg is geweest. Op sommige foto's ziet ze er ook vermoeid uit Het sprookje is nu voorbij. senburg hadden gerepeteerd. Zoals Piet v.d. Vlugt (schuif- trombone), Antoon Wassen- burg (piston) en Arie van Dam (tuba). En om een beetje in de sfeer van vroeger te blijven' zag je in het scheerlokaal ook veel muzikanten die een platte pet op hadden of de bretels over het overhemd droegen. Er werd ook buiten gefilmd. Op het kerkplein voor de r.k.- kerk marcheerde het muziek korps langs de camera's, nog zonder uniform, om ook die tijd op het celluloid vast te leggen. Bij de opnamen in de kerk trad Arti op in vol or naat, een weerspiegeling van de stand van zaken binnen de vereniging nu. Zo passeerden de 55 jaar de revue. Maar ik hoorde dat van die dag filmen uiteindelijk toch niet meer dan een vier minu ten durend filmpje overblijft. De Langeraarse muzikanten zijn nu erg benieuwd hoe het filmpje eruit zal zien. „Het is een leuke reclame voor ons", zei mij Gijs van Lamme ren. „De KRO neemt in totaal zo'n twintig korpsen op de korrel. In Langeraar zijn we trots daar ook bij te zijn. Dat geeft ons jubileum een extra feestelijk tintje". Of ze het wilde of niet dit EE= weekeinde moest de Boskoop- 5= se lerares mej. Francien Mens een vloedgolf van lovende woorden over zich heen laten gaan in het verenigingsge- bouw aan de Rozenlaan. Daar werd ze gehuldigd omdat ze veertig jaar lang onderwijze- res is aan de r.k.-basisschool St. Jozef aan het Reyerskoop. Niet minder dan 1600 Bosko pers heeft ze in die periode onder haar hoede genomen en veel daarvan maakten van de gelegenheid gebruik om juf frouw Francien, aan wie ze veel te danken hebben gehad, te feliciteren met haar jubi leum. Het bleef niet bij handjes schudden. Het school- en kerk bestuur kwam met veel ca deaus op de proppen en ook oud leerlingen, nu gefortu neerde boomkwekers, kwa men met leuke cadeautjes aan. En de leerlingen bleven niet achter. Die hadden onder an dere een paar hartverwarmen de toneelstukjes in petto en ze zorgden ervoor dat hun juf, die al op haar achttiende een aanstelling kreeg op de St Jo zefschool, zich geen moment hoefde te vervelen. Nu is het feest weer voorbij en staat mej. Mens weer voor een volle zesde klas. Ze pro- beert nu het 45-jarig jubileum Urenlang was de tv-p!oeg van de KRO bezig om Arti op de film vast te leggen, te halen. Een vier minuten durend filmpje wordt uitgezonden. Reconstructie van een voorbije tijd. Terwijl Nick Wassenberg zijn klantjes scheert, repeteert Arti. ging daarvoor naar het scheer lokaal van kapper Nick Was- senburg, de zoon van Bertus, die ook in het vak is gestapt en net als zijn vader Arti een warm hart toedraagt. Nick speelt zelf op een piston maar dit weekeinde moest hij optre den als kapper. Tijdens de filmopnamen nam hij de voor zitter van Arti, Gijs van Lam meren, onder handen. Op de achtergrond bliezen on dertussen een aantal bekende muzikanten hun wangen bol. Onder hen waren er ook die ruim vijftig jaar geleden in de scheersalon van Bertus W;as- Een filmploeg van de KRO-te- levisie is dit weekeinde een dag in touw geweest om een leuke film te kunnen maken van de dit jaar jubilerende Langeraarse muziekvereniging „Arti et Religioni". Het was de bedoeling dat in het filmpje, dat half december zal worden uitgezonden, hadden en verle den van Arti et Religioni aan hun trekken komen om zo doende een totaalbeeld te krij gen van 55 jaar muziek in Langeraar. Dus verplaatste men zich even in de tijd. Men ging ruim vijf tig jaar terug. Toen was de muziekvereniging nog erg klein en beschikte men bij voorbeeld ook nog niet over een geschikt repetitielokaal Als er gerepeteerd moest wor den dan gingen de muzikanten naar de scheersalon van me deoprichter van Arti, barbier Bertus Wassenburg aan het kerkpad. En terwijl Bertus dan gewoon zijn klantjes on der het mes nam bliezen de Langeraarse muzikanten hun deuntjes. In de scheersalon was het dan altijd een gezelli ge boel. Dit weekeinde heeft men die situatie ook nagebootst Men

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5