Katwijk werkt al aan vrije busbaan OOK BUSBAAN OP GEVERSTRAAT EN RUNZICHTWEG Sloopplannen voor centrum Valkenburg Vuilnis in Wassenaar mag niet meer in dozen en pakken Kwaliteit Zoeterwoudse boerenkaas leed niet onder de warme zomer Ooms gemeente secretaris van Leidschendam Meer sociale woningbouw in plan Haaswijk Sassenheim gaat goedkoper bouwen Trainer Paget weg bij S.J.Z. DINSDAG 18 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 4 Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST De op de Rijnsburgerweg in Leiden geplande busbaan krijgt een vervolg op de Oegstgeester Geverstraat en Rijnzicht- weg. B en w van Oegstgeest hebben zich bereid verklaard mee te werken aan het expe rimenteer-project ter bevordering van het openbaar vervoer Leiden-Katwijk. Synchroon aan de werkzaamheden aan de bus baan willen b en w de werkzaamheden aan de riolering in de Geverstraat en de Rijnzichtweg laten lopen. Zij vragen de raad hiervoor een krediet beschikbaar te stellen van 108.000,-. De sanering van de riolering in de oude dorps kern en de aanleg van een riolering langs de noord-west-zijde van de Endegeesterstraatweg zullen worden aangemeld voor een rijkssubsi die „aanvullende werken". De raad wordt aan staande donderdag gevraagd een krediet van 130.500,- beschikbaar te stellen. Wanneer de raad daar aanstaande donderdag mee akkoord gaat, zullen de reinigingsrechten met ingang van 1 januari 1976 worden ver hoogd van 65,- naar 75,- per jaar. VALKENBURG Als laatste punt op de agenda voor de gemeen teraad van Valkenburg voor vanavond staat een voorstel van B en W voor de „aankoop" van drie percelen aan de Lange Comman deurstraat, nrs. 1, 3 en 5, met bijbehorende grond en schuren, en tevens een schuur aan de Hoofdstraat en twee garages. B en W zeggen dat de aankoop noodzakelijk is voor een spoedige realise ring van dit gedeelte van „het saneringsplan". Het wonderlijke is dat er helemaal geen saneringsplan bestaat. Misschien wel ergens achter de schermen, maar in de raad is zo'n plan nooit aangeno men. Allerlei geruchten doen de ronde over een supermarkt, maar oficeel is niets bekend. Toch worden in het omstreden gebied de huizen alvast maar gesloopt. De eigenaar van bovengenoemde percelen heeft bij de onderhande lingen met de gemeente vier andere woningen in ruil gevraagd, gelegen aan de M. Poststraat, nrs. 42, 44, 46 en 48, plus de bouw van twee garages. De overdrachtskosten zijn ook voor rekening van de gemeente. De eigenaar betaalt dan 40.000 bij. Het lijkt erop dat de gemeente tegen elke prijs haar plannen wil doorzetten. Nieuw gemeentehuis De plannen voor de aankoop van de villa „Welgelegen", die zeer fraai is gelegen aan de Rijn, en als gemeentehuis dienst zal gaan doen, zijn nu rond. De raad moet vanavond haar goedkeuring hieraan geven. De aankoop inclusief enige reparaties en de inrich ting is begroot op een bedrag van 600.000. Het lijkt zeer waarschijnlijk dat de raad hier geen bezwaren tegen zal hebben. De aankoop komt op een goed moment, want men heeft tijdig de plannen voor een ingrijpende verbouwing bij het oude gemeente huis aan de Hoofdstraat kunnen stoppen. De agenda voor vanavond vermeldt voorts de gedetailleerde aanko pen die gedaan zijn voor de gereconstrueerde Voorschoterweg. De raad moet nu zeggen of ze het daar mee eens kunnen zijn. Het zal wel moeten want een weg terug is er niet. Het gaat vooral om de vele stukken voortuin die nodig waren voor de verbreding van het wegprofiel en de aanleg van een door enorme drukte noodzakelijk geworden vrijliggend fietspad. Van een onzer verslaggevers SASSENHEIM - In 1976 zal een begin worden gemaakt met de uitvoering van de recon structie- en saneringsplannen voor de Hoekstraat, Zuider straat en Kerklaan. Op het vrij komende gebied aan de Hoek straat en Zuiderstraat zal zo veel mogelijk nieuwbouw in de gesubsidieerde sector plaats hebben. De uitbreiding en verbouwing van het gemeentehuis staat eveneens binnenkort te gebeu ren De geraamde kosten 9000.000,-) zijn in de begro ting van 1976 opgenomen. Het park Rusthof krijgt een kin derboerderij. Het ligt in de be doeling de opzet eenvoudig te houden. Een bedrag van 175.000 is uitgetrokken voor het plan. De bouw van een overdekt zwembad zal in 1976 worden aangemeld voor de aanvullende werken ter bestrijding van de werkeloosheid. Het bad zal zon der de rijkssubsidie die pas in 1978 kunnen worden gebouwd. Leidschendam De gemeente raad heeft gisteravond de heer K. Ooms, chef algemene zaken, kabinet en voorlichting be noemd tot gemeentesecretaris. De heer Ooms, die gehuwd is en 3 kinderen heeft, is 45 jaar en geboren in Dordrecht. In zijn geboorteplaats trad hij in 1949 in gemeentedienst. Op 1 decem ber 1951 kwam hij naar Leid schendam. Toen de toenmalige chef algemene zaken en kabinet, de heer Schaapman, burgemees ter van Bergeyk werd, volgde de heer Ooms hem op waarbij hij tevens loco-secretaris werd. De heer Ooms vangt zijn functie aan op 1 maart 1976 als de heer Chr. Maas wegens gezondheids redenen aftreedt. Van onze correspondent Katwijk De verbetering van de busroute Leiden—Katwijk die in het middelpunt van de belangstelling staat wegens de omstreden herzieningen aan de Rijnsburgerweg in Leiden, leidt ook in Katwijk tot veranderin gen in het verkeersbeeld. Nagenoeg gereed is inmiddels al de reconstructie van de Sandt- laan in Katwijk a.d. Rijn, waar busbanen zijn aangelegd en men nog bezig is met de verbre ding van de brug over de Oude Rijn. Een volgend plan is de invoe ring van een electronisch bein- vloedingssysteem van de ver keerslichten door het openbaar vervoer (Vetag-systeem) voor het kruispunt Zeeweg—Juliana- laan bij het Raadhuis. Iedere bus zal dan worden voorzien van een te coderen apparatuur, zodat automatisch afhankelijk van de buslijn de komst v.d. bus en de gewenste richting kan worden doorgegeven aan de verkeerslichtinstallatie. Direct zal vervolgens de normale cy- clus van de stoplichten worden doorbroken, om de bus vrij baan te kunnen geven. Auto's die in file voor de bus staan worden zodoende ook direct doorgestuurd. Wanneer deze file te groot mocht zijn of deze on derbreking in andere straten te grote opstoppingen veroorzaakt wordt deze beinvloedingsmoge- lijkheid geblokkeerd. Tijdens de vergadering van de Raads-commissie van bestuurs- en juridische zaken zetten ver schillende leden toch vraagte kens bij de voordelen van dit systeem, omdat het aanzienlijke vertraging betekent voor het overige 'verkeer uit de andere straten. Ook de Katwijkse gemeente-po- litie is niet enthousiast, maar ziet evenals de commissie de noodzaak in van een verbete ring van de slechte verbinding KatwijkLeiden. De invoering van dit systeem zal inclusief de vereiste installatie van een voet- gangersoversteek-beveiliging bij de Triumfator-kerk 300.000 vergen, maar dit zal vergoed worden door het ministerie van minister Westerterp, die totaal 6 miljoen heeft uitgetrokken voor de gehele wijziging van de bus- route Leiden—Katwijk, die, zo heeft men berekent, uiteindelijk 7 minuten reistijd-verkorting op gaat leveren. De beslissing over de installatie van dit Vetag-systeem staat van de al ettelijke malen be sproken verkeerslichten appara tuur op het kruispunt voor het raadhuis die binnenkort zal worden aangebracht en op 10 december in werking treedt. Daarmee komt dan een eind aan de onbevredigende ver keersregeling op dit drukke ver keerspunt. Bananen krans voor Tina Tina, een 10-jari ge gorilla is door een dierentuin uit Toronto voor de fok uitgeleend aan de dierentuin van Honolulu. Bij aar aankomst op het eilandje in de Stille Zuidzee kreeg Tina, zoals de traditie wil een krans omge hangen. Niet van bloemen, zoals gebruikelijk, maar van bananen. B. en W. OEGSTGEEST: (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST Het bestemmingsplan „Haaswijk", zal, wanneer de gemeenteraad daar aanstaande donderdag mee akkoord gaat, worden aangepast. Zoals bekend werd een eerder gemaakt plan door gedeputeerde staten afgekeurd omdat er niet voldoende sociale woningbouw in het nieuwbouwplan was opgenomen. B. en W. van Oegstgeest stellen dat met handhaving van de planologische opzet het oorspronkelijke plan dermate kan worden versoberd dat het aan de eisen van G.S. zal kunnen voldoen. De in het oorspronkelijke plan op ggenomen voetgangerstunneltjes komen te vervallen evenals de geplande voetgangersbrug over het Oegstgeesterkanaal. Het aantal lichtpunten zal worden verminderd. Op de aankleding van, de wijk wordt 300.000,- bezuinigd, omdat' sierbestrating en straatmeubilair uit het plan zijn geschrapt. Teneinde aan de wens van G.S., meer gesubsidieerde woningbouw in het plan op te nemen, tegemoet te komen, zullen er 250 in plaats van 100 eengezinswoningen in de woningwetsector moeten worden gebouwd. De aanvankelijk in de vrije sector geplande terraswonin gen worden nu premie-woningen. Het aantal flats is teruggebracht van 143 naar 96. In het nieuwe plan is ruimte voor 250 eengezinswo ningen in de vrije sector in plaats van 475. Emile Ajar bekroond met Prix Goneourt PARIJS De „Prix Goneourt" is dit jaar toegekènd aan de schrijver Emile Ejar voor zijn roman „La vie devant soi". De naar Theophraste Renaudot genoemde letterkundige prijs ging naar Jean Joubert voor zijn roman „e'Homme de sable". Het restaurant „Drouant" waar de twee prijzen gisteren zijn toe gekend, was veranderd in een zwaar bewaakt fot. Talrijke po litiemannen in uniform en bur ger patrouilleerden door de wijk waarin het restaurant aan de Place Gaillon ligt. Om het res taurant binnen te komen moest men een uitvoerig onderzoek doorstaan, dat werd uitgevoerd door een speciaal voor dit doel gevormd „commando". De „Sa lon des Goneourt" was alleen toegankelijk voor de leden van de jury. Kunst en kunstenaars Het Stedelijk Museum te Am sterdam toont van 22 novem ber tot 4 januari nieuw werk van John Baldessari. In het Dordrechts Museum zal van 13 december t/m 15 fe bruari de tentoonstelling ,200 jaar Pictura' worden gehou den naar aanleiding van het 200-jarig bestaan van Neder lands oudste nog bestaande te kengenootschap. Kunsthandel Borzo, Verwer- straat 21 Den Bosch, exposeert van 22 november t/m 13 de cember Russische ikonen uit de 17de, 18de en 19de eeuw. In Schouwburg Kunstmin Boelekade Gouda, wordt op zaterdag 22 en zondag 23 no vember de 33ste Antiekbeurs Gouda gehouden. Van onze correspondent Wassenaar In Wassenaar is het voortaan niet meer toege staan afval aan te bieden in dozen en pakken. Van nu af beperkt de vuil-ophaaldienst zich tot het legen van vuilni semmers en het meenemen van in plastic zakken verpakt huis vuil. Daartoe heeft de Wassenaarse gemeenteraad gisteravond be sloten. In verband hiermee is de politie-verordening gewijzigd. Het gebruik van containers, zo is gisteravond in dit verband tevens afgesproken, zal in be paalde gedeelten van de ge meente worden uitgebreid. Het voorstel van b en w om 40.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van nog een speelplaats in Wassenaar kreeg eveneens de instemming van de raad. De speelplaats komt te liggen aan de Dr. Mansvpltkade. In de gisteravond gehouden raadsvergadering kwamen ook een aantal subsidie-regelingen ter sprake. Onder meer ging het daarbij om de toekenning van gemeentelijke subsidies aan be jaardenorganisaties in de ge meente en aan de Leidse rechts winkel. Besloten werd op voor stel van het gemeenteraadslid Kelder om het subsidie-bedrag aan bejaardenorganisaties te verhogen tot 0.50 per lid per jaar. Op voorstel van het PPR- gemeenteraadslid G. Gordijn werd overeengekomen de subsi die aan de Leidse Rechtswinkel vast te stellen op 2.50 voor elk advies dat de Rechtswinkel aan een .Wassenaarse ingezetene geeft. Met daarbij de afspraak dat het totaal-bedrag de 500 niet mag overschrijden. Het Ju ridisch Advies Bureau in Leiden had gevraagd om een subsidie van 105. Aan de muziek- vereniging Ex celsior kende de raad gister avond een extra subsidie van 10.000 toe. Dit in verband met het komende 75-jarig bestaan van de vereniging. Verder gaf de raad zijn fiat aan een verho ging van de gas- en watertarie ven in Wassenaar. (Van onze correspondent) ZOETERWOUDE Trainer N. W. Paget is niet langer in dienst bij de voetbalvereniging SJ.Z. Zijn dienstverband is per 13 november verbroken, zo heeft het bestuur van de vereniging bekend gemaakt Tussen de Engelsman Paget en de selectiegroep deden zich al geruime tijd irritaties en ruzietjes voor. Die moeilijkheden hebben nu geleid tot een definitieve breuk. Bij S.J.Z. bestond weliswaar waardering voor de trainingsmethoden en de ijver van Paget maar de mentale begeleiding liet naar het oordeel van velen te wensen over. In het communiqué noemt het bestuur het vertrek van Paget „een zeer onplezierige zaak en voor velen wellicht een onverwachte gebeurtenis". Het bestuur zal trachten op korte termijn een andere trainer te vinden. Gedurende de thans ontstane interim-periode is als begeleider- coach aangesteld Guus v.d. Geest, die samen met de eveneens tijdelijk aangestelde trainer Gerard Lelieveld, alsmede Leo v.d. Geest (leider van het eerste elftal) en aanvoerder Theo van Klink, de totale begeleiding van het eerste elftal op zich zal nemea Leonard Vogelaar zal voorlopig de selectie B en C gaan trainen. De Zweedsé zan ger Harpo zal in het t.v.-program- ma The Eddy Go Round Show, dat de NCRV zater dag a.s. op het scherm brengt, zijn nieuwe liedje „Beautiful Christ mas" ten gehore brengen. Gouden trouw in Lisse Van onze correspondent LISSE De heer en mevrouw Hordijk-Van Blitterswijk vieren morgen hun vijftigjarig huwelijksfeest. Van half vijf tot zes uur kunnen vrienden en bekenden het gouden paar feliciteren in „Rehoboth". De bruid (75) is nog altijd actief in damesverenigingen. De bruide gom (74) is tweeëndertig jaar bestuurslidvan de woningbouwvereni ging geweest. Tweeëntwintig jaar had hij zitting in de woningcom missie van de Bouwbond. Thans besteedt hij veel tijd aan tuinieren en schilderen. Het echtpaar Hordijk heeft twee dochters en vier kleinkinderen. Van onze correspondent Zoeterwoude— Na zo'n warme zomer gaan we met angst naar keuringen als deze toe. Dat zei ir. D. Rozenboom gister avond aan het begin van de prijsuitrei king op de jaarlijkse Zoeterwoudse kaas dag. Zijn vrees bleek ongegrond want hoewel het gemiddeld aantal punten even lager lag dan vorig jaar was de kaas van een uitstekende kwaliteit. Sterker nog: de belegen kaas die was aangeboden was juist in de warmste periode van de zomer gemaakt maar werd toch nog hoger ge waardeerd dan de jonge kaas. Om tot dit resultaat te komen wordt er van de berei- ders— of meestal bereidsters— een grote zorgvuldigheid geëist. s» Jurylid Joh. Nusselder, die samen met ir.Rozsnboom en de Sassenheimse kaas handelaar Van Vliet, de inzendingen had beoordeeld ging daarop nader in aan de hand van zijn bevindingen. Hij had diver se tips over melkhygiëne en opslag het bewaren en gebruik van stremsel en het werken met een goede temperatuur wel ke de kwaliteit nog meer kunnen opvoe ren. De dagkaasinstallatie begint steeds meer veld te winnen. Meer dan 50% van de ingezonden kazen waren hiervan afkom stig. De kwaliteit behoeft niet onder te doen voor die welke bereid is volgens de conventionele methode, integendeel. Dit alles resulteerde in een voortreffelijke prijs die in de afgelopen zomer een re cordhoogte bereikte. Er was t.o.v. de fabriekskaas zelfs een prijsverschil dat veelal meer dan twee gulden bedroeg, aldus de heer De Vries, voorzitter van de Bond van Kaasproducenten. Hij acht te de goede opbrengst vooral van belang i.v.m. de erg op de tocht staande basi sprijs welke door de E.E.G. wordt vastge steld. Hier zijn ook nieuwe voorschriften in voorbereiding welke beslist een stren gere controle tot gevolg zullen hebben. „Voor ons is erg belangrijk dat we kaas kunnen blijven maken uit rauwe melk, anders hebben we geen boerenkaas meer. Er werd voor het eerst ook weiboter gekeurd. Hier werd twee keer het predi- r* kaat zeer goed verleend. Bij de kaasprijswinnaars was er een opvallend debuut van de heer en mevr. Onderwater—v.d.Poel die pas dit jaar met de produktie zijn gestart en 2x 'n eerste prijs veroverden. Inzenders le soort Jonge kaas; J.G.Captein 95 pnt. A.W.Paardekooper 94 pnt. C.Onderwater 93 pnt. Inzenders le soort belegen kaas; Mevr. J.P.Versteegen—Vink 95 pnt. Q.H.Onder- water 93 pnt. J.G.Captein 93 pnt. C.On derwater 90 pnt. Gebr. v.d.Hulst Leiden 90 pnt. le soort Weiboter; A.W.Paardekooper 95 pnt. W.Rijnsburger 90 pnt. Vergadering LTB-KVOB Kring Duinstreek Van een onzer verslaggevers LISSE De positie van de ondernemer in het land- en tuinbouwbedrijf moet nader be ken worden. Dit is de mening van de afdeling de Zilk-Voge- lenzang van de LTB-KVOB. Tijdens een vergadering van Kring Duinstreek van de LTB stelt de afdeling voor een werk groep te formeren, waarin be halve LTB-leden, ook Tweede Kamerleden zitting zullen heb ben. Deze werkgroep zal een beleid voor de toekomst van het agrarisch ondernemers schap moeten gaan uitstippe len. De afdeling Noordwijkerhout van de LTB-KVOB zal tijdens de vergadering, die vanavond inj het parochiehuis van de H. H. Engelbewaarder aan de Beek brug in Lisse wordt gehouden, kritiek geven op de verordening bescherming Waterwingebied 1970. Door het in werking tre den van de verordening komen vele bedrijven in financierings moeilijkheden, zo stelt de afde ling. Bovendien is volgens het afdelingsbestuur nog steeds niet bewezen dat het agrarische be drijf schade berokkent aan de waterwinning, maar wel anders om. De afdeling vraagt het kringbestuur stappen te onder nemen de kosten die de verorde ning met zich meebrengt, te ver halen bij het rijk. vergaering vergadering om acht uur. De heer Verhoef, algemeen voorzitter van de LTB zal een inleiding houden over „De posi tie van de zelfstandige agrariër binnen het raam van het te voe ren stuctuur en inkomensbeleid in land- en tuinbouw". Leidschendam wijst klachten ,,Don Bosco" van de hand Van onze correspondent STOMPWLIK - Van een ernsti ge vervuiling van het terrein achter de woningen van de Van Santhorststraat is geen sprake en hoewel gemeentewerken scherp op zal blijven toezien, komen er evenmin ratten voor. Het terrein wordt in de huidige toestand, dus niet geëgaliseerd, door de jeugd een ideale speel- gelegenheid gevonden. De be stemming wijzigen zodat het een speelterrein of plantsoen kan worden is moeilijk omdat het grondbedrijf nog steeds re kening houdt met de verkoop voor garagebouw. Dit hebben burgemeester en wethouders de Dorpsraad mee gedeeld als antwoord op de klachten van de r.k. woning bouwvereniging „Don Bosco". Zij willen het oordeel van de Dorpsraad weten alvorens de aangelegenheid binnen het col lege verder ter sprake te bren gen. Fietspad van Zoetenneer naar Stompwijk wacht op ruilverkaveling Van onze correspondent LEIDSCHENDAM De aanleg van een fietspad van de West- eindseweg in Zoetermeer door de weilanden naar de Nieuwe Vaart in Stompwijk, waan het Zoeterwoudse deel nu nog een doodlopende weg is, wordt vertraagd door het ruilverkave lingsplan. B en W hebben de Stompwijkse Dorpsraad, die hierover een brief van de CDA- fractie van Zoeterwoude heeft gehad, advies gevraagd over de aanleg van het fietspad. Veilingen RIJNSBURG, 17/11 Bloemen (resp. aan voer en tem. prifc): amaryllis 13604,706, anjers am. 8620-0,348, anthurlum 137-1,673. chrys. gepl. 12530-0,382. chrys. tros 14235- 1,369, chrys. tros 8863-1,551, enphogela 23104,324. frees ia 1962-2,310, glad. nahus 104.050, hyacinth met bol 10504,735, Iris 3121-3,425, lelie Uk kas 589404,503, narcis kas 3067-2.067. nareis earlton K 210-2,112, orchideeen 474,290, rozen grootsl. 540- 0,673, rozen kleinbl. 50804,270. tulpen 252- 4,506, orchid, mini 574,270, anjer» tros 1304,290, rozen baccera 14004,761, rozen sonia 22404,660, dlv. snijbloemen 185- 2,586, div. snijbloemen 1854,521, alstroe- menia imp. 35604,350, anemonen bnp. 2950-1,000, anjers am. imp. 58004,269. leeu webekken imp. 1004,764, lelleUk kas Imp. 11004,697, orchid. imp. 25004,120, ro zen kl.bl. imp. 6004,150, orchid, arach. imp. 30004,700. rozen bacc. imp. 4100- 0,276, rozen sonia imp. 29004.240, mimosa imp. 9801,693, protea imp. 280-1,100. dlv. bladsrt. imp. 1474-1,514. div. anijbl. imp. 9984,761, dlv. snijbl. Imp. 90464.422, aifl- lea 1002,825, poihsettia 1126-2,428, div. potplanten 708, verlge 604,630, anjers 1804,600. I 87-1.35. 8 II 26. 10 I 1.13, 12 I 1.00. 12 II 48; breekpeen 2.50-5.40; andijvie 38-70; boerenkool 41-48; bospeen II 5048; poene kool 27-45; rode kool 9-11; peterselie 23; krul peterselie 29-31; selderie 16-28; snijbo nen 4.70; tomaten 3.90. Aanvoer; 110.000 kg was peen, 1000 bloemkolen. 28-40, Rose 24-40, Keefer 27—39, Charmeur 3543. Rozen- Bona, So nia. Baccara, Mercedes 48—88, Zorina, Ge mengd. Camette. Motrea. Belinda, Roklea, Esther Ofanm, Carol, Marina, Yell. Belin da 20—49; Chrysanten: Hollyday 45—51. Florence 43—48, Schlager 40—45, Wim Lange 43-55, Red Rolinda 30-45, Diver sen Alstroemeria29—40, Nerine 24—55. Streiltzia 255-275, Cyclaam 225-240, SL Paulia 50—75; per bos: Chrysanten: spider 130- 70, tros 70-170; Iris: ideal 300-325, prof. blaauw 31.-390; Freesia: Aurora 285—325; Ballerina 325—435; Golden Yell 230-320, Royal Blue 215-455.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4