Allerlei(ds) Beslissing reconstructie Rijnsburgerweg verdaagd Daey Ouwens in functie herstellen VOLGENDE WEEK EXTRA RAADSVERGADERING GEEN MAATREGELEN TEGEN DE „KOETS' flflNGENflflM. cJfl, TWEE EXTRA KOOPAVONDEN Stormachtig afscheid van slagersvoorman G. Bergers DINSDAG 18 NOVEMBER 1975 LE1DSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktueel avond kwam men niet verder dan waarin door vrijwel alle fracties een aantal wijzi gingsvoorstellen voorstellen werd ingediend. zij terug op haar plan de busbanen in het midden van gaan. Van Zijp achtte een voorrangregeling voor de bus bij de stoplichten gecombineerd van kleine stukjes vrije busbaan de meest gewenste oplossing. Samen met de CPN verzet het CDA zich tegen elke afsluiting van het tweede deel van de Rijnsburgerweg. Volgens Van Zijp is bij de hele voorbereiding van de reconstructie eerste ronde De socialist Peters vond dat de „vette worst" waar de vrijwel geen rekening gehouden met de economische *~i 2,2 miljoen subsidie aanvankelijk op leek, steeds meer J- Van een onzer verslaggevers LEIDEN Volgende week maandag hoopt de Leidse de Rijnsburgerweg aan te leggen, raad in een extra vergadering tot besluitvorming over te gaan inzake de reconstructie van de Rijnsburger weg gekoppeld aan de aanleg van een tweetal busba nen ter bevordering van bet openbaar vervoer. Gister- Een en ander tot ongenoegen van enkele raadsleden. weg gaat krijgen van een „fopspeen". Volgens Peters Leidse binnenstad. gevolgen van een gedeeltelijke afsluiting voor de Aan de eigenlijke discussies over het voorstel van b wordt door dit beleid van het te hooi en te gras uitdelen en w inzake de reconstructie ging een ordedebat vooraf van subsidies onder stringente voorwaarden het ge- naar aanleiding van een voorstel van de WD-fractie meentelijk beleid doorkruist en de gemeentelijke auto- Heilige koe om het punt Rijnsburgerweg van de agenda voor nomie aangetast. gisteravond af te voeren. De liberalen wilden de bewo- Bij het indienen van wijzigingsvoorstellen op het con- j)e progressieve fracties in de Leidse raad laten daar- ners van de Rijnsburgerweg en omgeving nog twee ceptbesluit hielden de raadsleden dan ook weinig entegen een heel ander geluid horen. Voor hen blijft weken extra de gelegenheid geven met voorstellen te rekening met de mogelijke consequenties voor de de afsluiting van dit deel hoge prioriteit hebben: in komen die het college bij zijn ontwerp zou moeten subsidieverlening. Het WD-lid Kuijers diende rijn amendement stellen PvdA en PPR-PSP-D'66 voor betrekken. WD-woordvoerder Wessels hekelde de in- aangekondigde amendement in om de busbaan richting dat binnen drie maanden na aanvang van de recon- spraakprocedure die het college bij de plannen had Leiden middenop de Rijnsburgerweg aan te leggen en structie dit deel voor een proefperiode van drie maan- gevolgd. „Aanvankelijk waren wij vol lof over de de baan de stad uit rechts van de weg te projecteren, den voor het autoverkeer moet worden afgesloten. Een geboden inspraakmogelijkheden, maar achteraf blijkt Op deze wijze zouden de verkeersproblemen die ont- gfj ander zal gepaard moeten gaan met een verkeerscir- het slechts een handige truc van het college te rijn staan bij het kruisen van de busbaan door het autover- culatieplan en aanvullende maatregelen ter bestrijding geweest om zich vervolgens niet van de bewoners aan keer ter hoogte van de Wassenaarseweg, tot een mini- van het sluipverkeer in de aan dit stuk weg grenzende te trekken", aldus Wessels, die een en ander „inspraak mum beperkt kunnen worden. wijken, zonder inbreng" noemde. Het orde voorstel vond echter Om dit kruispunt zoveel mogelijk te ontlasten pleitte onvoldoende steun en werd met de stemmen van WD, Kuijers verder voor een snel aanleggen van een verbin- Anderzijds liet het PvdA-raadslid Peters toch ook nog CDA PSP en SGP/GPV vóór verworpen. ding tussen de Wassenaarseweg en de Plesmanlaan, een waarschuwend geluid horen: „met al deze plannen Dit mede dank rij het optreden van wethouder Waal een idee dat bij vrijwel alle fracties bleek te leven, loop je het gevaar dat het openbaar vervoer tot een (stadsontwikkelingen), die de raad voorhield dat elk Volgens het WD-raadslid zou het college voor 1 juli zelfde heilige koe wordt gemaakt als vroeger het uitstel de subsidie voor het project (2,22 miljoen in het van het volgend jaar met een voorstel hiertoe moeten autoverkeer," zo stelde hij. Volgens hem moeten juist kader van de werkeloosheidsbestrijding) in gevaar zou komen. de fietsers en de voetganger de hoogste prioriteit kunnen brengen. In dit verband wees hij erop, dat ook Het CDA wil de motie die Kuijers hiertoe indiende krijgen en als logisch gevolg daarvan verwierp hij de de mogelijke afsluiting van een deel van de Rijnsbur- uitbreiden met het doortrekken van deze verbinding CDA-gedachte met betrekking tot de tunnel voor fiet- gerweg (tussen Warmonderweg en Wassenaarseweg) tot de Warmonderweg op de grens van Oegstgeest. sers en voetgangers: de progressieve partijen blijven voor de werkgroep van Rijk en provincie die de Verder stelden de christendemocraten voor de bus van mening, dat een baan van het autoverkeer in het minister terzake adviseert over toe te kennen subsidies, alsnog door de rechter tunnelbuis te leiden, die thans Rijnsburgerviaduct bij het station moet worden opgeof- een reden zal rijn zich opnieuw over rijn standpunt nog gebruikt wordt door fietsers en voetgangers. Vol- ferd ter wille van de bus en dat aan de voorzieningen te beraden. gens de heer Van Zijp zou de busbaan dan moeten voor fietsers en voetgangers niet getornd mag worden. Al eerder was de opvatting van deze werkgroep voor worden afgeschermd door een scheidingswand van het Wat de busbaan uit de stad betreft neigen rij naar de gemeente aanleiding haar standpunt ten aanzien fiets- en voetpad. Voor het overige riet het CDA weinig de opvatting van het CDA dat hier de busbaan overbo- van de reconstructie te herzien. Min of meer onder heil in het aanleggen van twee volledige busbanen, dig wordt door het geven van voorrang aan de bus de dreiging van het intrekken van de subsidie kwam waar het b en w-voorstel en het WD-voorstel vanuit bij de stoplichten op het stationsplein. LEIDEN WIL TRAM TERUG Van een onzer verslaggevers LEIDEN Binnen één jaar moet het college van b en w van Leiden de gemeenteraad een pre-advies voor leggen over de mogelijke terugkeer van een aantal tramverbindingen in de Leidse regio. Dit is de strekking van een mo tie die gisteravond tijdens het gemeenteraadsdebat over de re constructie van de Rijnsburger weg en de bevordering van het openbaar vervoer tussen Kat wijk en Leiden werd ingediend. Het voorstel is een vracht van het PPR-raadslid Laurens Beij- en maar is mede ondertekend door vertegenwoordigers uit alle raadsfracties, zodat het vrijwel zeker is dat hij volgende week zal worden aangenomen. In de motie wordt de teleurstelling uitgesproken over het verdwij nen van de tram uit het Leidse stadsbeeld. i een onzer ver- LEIDEN - Op 28 november en 19 de cember aanstaande zullen de winkels in hetcentrum van Leiden ook 's avonds geopend mogen zijn. De ge meenteraad van Leiden ging gister avond akkooord met het verlenen van een ontheffing van de winkelslui ting op deze beide data in verband met de sinterklaas- en kerstinkopen. Over het al dan niet geopend zijn op bei de avonden is de werkgevers, ver enigd in het Leids City Centrum (LCC). De vakbon den achtten de ex tra koopavonden overbodig en von den dat hierdoor een te zware last zou worden gelegd op het winkelperso neel dat zelf ook weinig voor deze extra werkavonden zou voelen. Het LCC wilde beide laatste weken nogal koopavonden heftig gediscus- bruiken om hun sieerd tussen met name vakbonen en die in het laatste jaar nogal achterge bleven zouden zijn. De meerderheid van de raad sloot zich bij het college voorstel de extra koopavonden toe te staan aan. Alleende fracties van PPR- PSP-D'66 (inclusief wethouder Ooster man), de CPN en het PvdA-raadslid Menrij sloten zich bij het standpunt van de vakbonden aan en stemden te gen. Politie gaat foutparkeerders in "De oude Morsch" aanpakken Van een onzer verslaggevers PPR vraagt minister om behoud van het „Hof van Holland" LEIDEN De PPR in Leiden wil dat mi nister Van Doorn van CRM het zoge naamde Hof van Hol land aan de Bree- straat 127/129 alsnog op de lijst van de voorlopige monu menten plaatst. De Radicalen vinden dat de minister (even eens PPR) terug moet komen op zijn beslissing om C en A toestemming te geven voor sloop of verbou- van het Hof van Hol land om plaats te ma ken voor de groot schalige nieuwbouw- plannen van C en A betekent een nieuwe ernstige aantasting van het karakter van de Breestraat. De vestiging van een winkelkolos van C en A op deze aan de bewindsman plaats zal een ernsti- die is geschreven ge bedreiging vor- voordat hij rijn be- men voor de omrin- slissing nam zet de gende, historische, Leidse PPR uiteen Pieterswijk. waarom men het pand wil behouden. Het is volstrekt on- Daarbij voert men bewezen dat het eco- onder meer de vol- nomisch leven in de gende argumenten binnenstad van lei- aan: den juist met deze nieuwbouw van C en Het verdwijnen A gediend zou zijn. „Vernielers wegdek Ververstraat moeten kosten zelf betalen" Van een onzer verslaggevers Leiden Het opbreken van de Ververstraat in de nacht van 3 op 4 juni van dit jaar, algemeen opgevat als een actie om de aandacht te vestigen op de ver keerssituatie ter plaatse, is vol gens het VVD-gemeenteraad- slid Th. Wessels een „laffe" ac tie geweest. Hij vraagt het college van b. en w. of dit over aanwijzingen be schikt in welke richting' de „laf fe schuldigen dienen te worden gezocht". Ook wil het gemeente raadslid van b. en w. weten hoe zij de kosten die het herstel van het wegdek vergden, op de da ders denken te verhalen. LEIDEN Vooralsnog worden er geen maatregelen genomen tegen de eigenaar van de in de Kruisstraat gevestigde bar-dan- cing "Koets-o-theek". Tijdens een vergadering van de raadscom missie voor politiële aangelegenheden deelden zowel inspecteur Van Dijke als hoofdinspecteur Erends mee dat er geen gegronde Zoals bekend hebben de bewo- (het stadsdeel tussen de Steen- ners van "De Oude Morsch" Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Van een onzer verslaggevers Leiden „G.P." heeft gistermiddag node afscheid genomen van honderden die een slagersleven zonder hem zich nog niet kunnen voorstellen. Gerard P. Bergers („er is maar één G.P.", zo werd herhaalde malen verzekerd) zette er gisteren tijdens een officiële bijeenkomst in het Groenoordhalrestaurant een punt achter. Hij is nu 77 jaar en nu moet het maar eens genoeg zijn met al die functies in het georganiseerde werk voor de slagersstand van Leiden en omstreken.' Ruim 40 jaar „G.P.", dat is een tijdperk om niet gauw te vergeten. Op die afscheidsreceptie kwam dit aspect dan ook meermalen naar voren. Men had nog kennelijk moeite ermee om niet meer „meneer de voorzitter" te zeggen tegen Gerard Bergers, die met rijn vrouw een hele huldiging moest laten welgevallen. stelling van Bergers voor een borrel, schonk namens het ge meentebestuur een kristallen fles met het Leidse wapen en een glas om te vullen. „U bent steeds onafscheidelijk verbon den geweest aan de wordingsge schiedenis van het Leidse slachthuis", aldus de wethouder. De geschenken stapelden zich inmiddels op; het afscheid van G.P. Bergers ging niet zonder meer voorbij Van een bijna halve eeuw sla gers-wel en wee getuigde een reeks sprekers, zoals de waarne mend voorzitter van de Slagers federatie en de Spekcentrale, de heer De Roode, die gewaagde van de vele functies van Gerard Bergers in het maatschappelijk en kerkelijk leven, met z'n on derscheidingen, Koninklijke zo wel als kerkelijke. Er was een envelop met inhoud voor de scheidende. Hilariteit alom: „dat is voor een paar nieuwe steun zolen dacht Bergers als be- Leidse vrouwen in actie tegen verhoging aardgas-prijzen Van een onzer verslaggevers Leiden De Nederlandse Vrouwenbeweging afdeling Leiden gaat een handtekenin gen-actie voeren tegen de ver hoging van de aardgasprijzen per 1 januari van het volgend jaar. Morgen wordt met het verzame len van handtekeningen tegen deze verhoging begonnen op de markt in de binnenstad. De Ne derlandse Vrouwenbeweging zegt het onverteerbaar te achten dat, de komende verhoging mee gerekend, de aardgasprijzen in drie jaar tijd met 66% zijn geste stemming van de som. Mevrouw Bergers kreeg een cadeau „om van te snoepen". Namens het hoofdkantoor van de Ned. Kath. Slagershond sprak directeur De Gruyter, die de grote persoonlijke inzet van- Bergers beschreef, tijdens al die jaren: door dik en dun heeft hij alle idealen op alle menselijke vlakken nagestreefd, „een door drammer van de beste kwali teit". De heer Cremers, direc teur van het Leidse slachthuis, noemde Bergers een niet afla tende steun voor het beleid op het slachthuis. „G.P." betekende durf, humor, nieuwsgierigheid; „hij was de vertrouwensman van de siagersstand in Leiden en omgeving". Bergers opvolger als voorzitter van de Ned. Kath. Slagershond afd. Leiden, de heer v.d. Zon, nam bij het blootleggen van G.P.'s verdiensten zijn tijd er voor. Zo riep hij in de herinne ring, dat G.P. ook immer een vechter is geweest voor de zwakkere broeders onder de Leidse slagers: „door uw steun hebben zich heel wat kunnen handhaven; ook stond u op de bres voor de „buitenslagers". Ook de heer v.d. Zon had een envelop en mevrouw Bergers deelde in toenemende mate, tij dens de receptie, in alle lof en in alle stoffelijke blijken van intense waardering. sfef I LAAT MAAR WAAIEN E Marina Langner, Miss Duitsland 1975 laat haar haren in de wand wapperen vlak voor het Lagerhuis in Londen. Marina verblijft in de Engelse hoofdstad in verband met de Miss E World-verkiezingen donderdag a.s. in de Royal Albert Hall. üniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiirH straat en de Morssingel) hun beklag bij de gemeenteraad ge daan over de toenemend over last die zij volgens hun zeggen van de bezoekers van het eta blissement ondervinden. "De di verse controles die wij hebben uitgevoerd naar het gedrag van het publiek van de "Koets-o- theek" op straat, geven geen aanleiding tot het opmaken van een proces-verbaal. Voor wat betreft het slutingsuur en de sterkte van demuziek, houdt de eigenaar zich strikt aan de ver ordening", aldus inspecteur Van Dijke. Een onderzoek naar berovingen op straat, waar de bewoners over hebben geklaagd, levert eveneens geen belastend mate riaal. "Overigens moeten we goed de verantwoordelijkheid van de eigenaar in het oog hou den", aldus burgemeester Vis. "Hij is verantwoordelijk wat er binnen gebeurt. Wat er buiten gebeurt is eigenlijk rijn zaak niet". Wel zal de politie' op korte ter mijn de foutparkeerders in "De Oude Morsch" aanpakken. Door de her en der staande auto's en de metersdikke rijen fietsen, voelen de bewoners zich be dreigd. "Als er brand uitbreekt in een van onze panden, kan de brandweer er niet bijkomen", aldus een bewoner tijdens de commissievergadering. Ook in de gemeentelijke Verkeerscöm- missie zal het parkeerprobleem in de Namrstraat en omgeving aan de orde komen. De bewoner, de heer Sloten, stelde bovendien nog voor een wijkagent in de "Oude Morsch" aan te stellen, die er voor zou kunnen zorgen dat de bezoekers van de "Koets-o-theek" het pand zonder al te veel gerucht zullen verlaten. "Eigenlijk zou dit de taak van een uitsmijter moeten rijn, maar ik begrijp dat de gemeente de "Koets" niet kan dwingen een dergelijk iemand in dienst te nemen." Wapengebruik De heer Peters (PvdA) maakte bezwaar tegen, wat hij noemde, lichtvaardig wapengebruik bij de politie. Hem was gebleken dat politieagenten steeds vaker waarschuwingsschoten lossen, zonder dat daar aanvaardbare redenen voor rijn aan te voeren. Burgemeester Vis wees erop dat een agent in een paar seconden vaak moet besluiten of hij rijn revolver moet trekken of niet "Dat kan wel eens verkeerd uit pakken, bijvoorbeeld wanneer iemand, nadat hij wordt aange houden, de benen neemt zonder dat hij zich schuldig gemaakt heeft aan een ernstig misdrijf'. De PvdA-er bleef op zijn stand punt dat een agent zeker moet zijn van rijn zaak, alvorens hij een schot lost. De verzekering van commissaris Barends, die overigens binnenkort met pen sioen gaat, dat de agenten dege lijk worden geïnstrueerd over wapengebruik, deed hier weinig aan af. HOEVEN (CPN): Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Dit college moet de foute beslissingen die het Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Jazzconcert Horace Parian, Rafael Garrett en Tony Inzalaco: drie jazzmu sici met een totaal verschillen- de achtergrond: de bebop en (jOYICPrt de free-jazz. Dat dit drietal 1 toch een gelijkluidend muzikaal gevoel heeft, zal morgenavond blijken tijdens het concert dat dit gelegenheidstrio in de jazz- sociëteit De Twee Spieghels geeft. Het concert begint om negen uur. over 12.000 m2. Dagelijks pen delen thans 80 medewerkers van de dienst heen en weer tussen Leiden en Hillegom om deze order uit te voeren. Kerstpakketten De Vereniging Vrienden van het Lied organiseert vrijdag a.s. een concert, dat plaats heeft ten huizen van de familie Ekker, Lange Voort 44, Oegst geest Solisten zijn Meta Bour- gonjen, mexxo sopraan, Ro van Hessen, piano, Hein Meens, te nor, Tijn van Eijk, piano. Aan vang 20.15 uur. Evenals vorig jaar verwerkt de Dienst Sociale Werkvoorziening (j-FOeUWlt in Leiden ook nu weer een for se order aan kerstpakketten, en wel ten behoeve van De Bijen korf. Omdat voor die order van 100.000 stuks in het gebouw aan de Willem Barentszstraat niet voldoende produktie- en opslagruimte beschikbaar was, In „De kleine Burcht" aan de Nieuwe Rijn 19 wordt vrijdag aanstaande ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van dames- en herengymnastiekvereniging „Groen-wit" een feestavond ge houden. Dan zullen ook wat onderschejdingen worden uitge- Jubileum De heer J. van der Zwart is za terdag 6 december 25 jaar als bestuurder in dienst van de Leidse Bond van Amateur- Tuinders. Die dag zal er van 15.00 tot 17.00 uur gelegenheid zijn in het verenigingsgebouw „Ons Buiten" hem met dit jubi leum te feliciteren. Het vereni gingsgebouw is te bereiken via de Marnixstraat of de Pieter Bothstraat. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Astrid Joanna dr v: H E IJssennagger en M Huijboom; Anne- lies dr v: W F den Duik en A M Peeters; Jacob zn v: M Imthorn en C de Vruegd; Arris Tom zn v: Tm van der Mark en G Souverijn; Erik Gerardus zn v: W M van P W J M Turk; Guido Peter en S T Mathijs zn v: P J v Klous; Anuschka Vivi F Tjin-A Cheong er N C Soe Agnie; E van Diest en A r zn v: K Kagenaar illebrand geb. 17 jun i W H Philippo; M Slobbe geb. man; W Fuchs geb. 2 aug heeft de dienst voor de periode re^" Onder andere aan me- 1 oktober-1 januari een grote vrouw Heemskerk-Heiversteijn hal gehuurd van het bollenbe- drijf Van Waveren in Hillegom, waar men de beschikking heeft die 21 jaar lang voorzitster van de vereniging was. Aanvang 20.00 uur. 1900 echtgenote van: A Onder.. Schwedhelm geb. 16 aug 1892 man; A Jong geb. 21 sep 1901 man; C A Cell geb. 20 sept 1897 man; J J Boehmer 10 okt 1895 vrouw; P H J M J Godscl Kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nu de bon invult. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting, -14 dagen gratis naar: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349, Leiden. Leidse Courant vorige college op grond van futiliteiten in de zaak-Daey Ou wens heeft genomen zo snel mo gelijk herstellen door de gewe zen Groenoordhaldirecteur in zijn functie te herstellen". Dit is de mening van het CPN- raadslid Hoeven die hij gister avond in een korte verklaring bij de aanvang van de raadsver gadering naar voren bracht De communist motiveerde deze verklaring door te wijzen op de opheffing van de geheimhou dingsplicht, waartoe de raad twee weken geleden besloot. Hoeven waarschuwde in rijn verklaring het college de raad geen keuzemogelijkheid moge lijkheid voor te leggen maar met een duidelijk voorstel over het in ere herstellen van Daey Ouwens te komen, dit mede ter wille van de zekerheid voor het ambtelijk personeel van de ge meente wat rijn rechtspositie volgens het CPN-raadslid door de hele affaire Daey Ouwens riet bedreigd. Grof vuil laan en plein. Bevrijdingsplein, G. van der Veenstraat, Titus Brandsmalaan, Montgo mery straat, Joh. Poststraat, Walraven van Halstraat, Wiardi Beckmanstraat, van der Helmlaan. Arend Brunsstraat, Lieven de Keystraat, Zocherstraat, van Banchemhof, de Bazelstraat, Jac. Romanstraat. Jan Kel- dermansstraat, Vingboenshof, Jacob van Campeniaan, Voorschoterweg. Stalpaert- Zooterwoudseweg, Meloenstraat, Appel- straat, Tomatenstraal, Duivenstraat, Ker senstraat, Carbutreweg, Planteynstraat, Kanaalweg (van Lammebrug tot spoorlijn.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3