ZIAN/Vitesse bezit de volmaakte ploeg Verontwaardiging bij FC Den Haag over geldboete ranUEFA Principiële Carla Bruinenberg schaakster tussen wal en schip POLOSENSATIE TEN KOSTE VAN DE KOBBEN i Chris - Kronshorst stopt met betaald voetbal Olivetti succesvol met Rob Olthoff HOGE SELECTIENORM VOOR TURNSTERS Conflict in turnwereld Deventer Als ze de telefoon opneemt, zegt ze: „met me vrouw Van de Griendt" Aan het schaakbord heet ze Carla Bruinenberg. „Ik schaak prin cipieel onder mijn eigen naam. Dat is een feministisch trekje, maar ik ben niet zo'n felle feministe dat ik me ge discrimineerd voel omdat ik vrouw ben. Ik vind wel dat je als vrouw in een bepaalde hoek wordt gedrukt. Ik ben geen Dolle Mina of zo maar als schaakster denk je nu een maal veel over allerlei dingen na. Het is in wezen vreemd dat je je naam verliest als je trouwt Nog vreemder vind ik dat zo weinig mensen dat vreemd vinden. Dat qiijn kin deren niet mijn naam hebben, is niet erg. Maar ik vind wel dat je de naam die je eenmaal hebt moet houden." Een principieel vrouwtje, die Carla. Iemand ook met een weloverwogen eigen mening. Daarvoor is ze tenslotte schaakster. En niet de eerste de beste, want nog zeer on langs werd ze voor de derde maal in haar sportieve cafrie- re tweede in het kampioen schap van Nederland voor da mes. Het scheelde bitter wei nig of ze was tot kampioene gekroond. Bij het ingaan van de laatste ronde stond de blon de Deventer huismoeder nog een half punt voor op haar naaste concurrente, Erica Bel le uit Velp. Aan een remise zou ze voldoende hebben ge had om een extra tweekamp om de titel met Erica Belle. Maar op het beslissende mo ment namen de schaakzaken voor haar plotseling een on verwachte en ongunstige keer. Carla Bruinenberg: „Twee jaar geleden stond ik in de beslissende partij ook gewon nen. Door de spanning raakte ik ineens mijn heldere denk vermogen kwijt. In de beslis sende partij tegen Jeanette Mulder was dat weer het ge val. Daar komt bij dat ik me de dag ervoor, helemaal niet heb kunnen voorbereiden om dat ik het thuis erg druk had met de (drie) kinderen. Ik heb geen half uur kunnen zitten. Zo ontsnapte me de tweek amp, misschien zelfs de titel." Gemêleerd Schaken geldt nog steeds als .een typische mannensport. Is het gezelschap dat elk aaar jaarlijks treft voor de strijd om de damestitel niet een iet wat exclusief clubje? „Wij vor men een gemêleerd gezel schap", zegt Carla Bruinen berg. „Je kunt niet zeggen: dat zijn nou echte schaaktypes. Ik vind mezelf ook doodgewoon. Ik zou best apart willen zijn, maar dat ben ik nu eenmaal niet. Schaken is een sport voor gewone mensen. De tijd dat alleen oude, deftige heren schaakten is al lang voorbij. Maar schaken is nog wel steeds een sport die vooral door mannen wordt bedreven. Toen ik bij de schaakclub kwam, was ik zo ongeveer het enige meisje, maar de laatste tijd zijn dat er veel meer." Kansloos Ze mag dan heel wat mannen op de vierenzestig velden te slim af zijn, er is in ons brave landje ook een geslachtsgenote tegen wie Carla Bruinenberg zich kansloos acht: Alexandra van de Mije-Nicolau. „Tegen Alexandra kunnen wij nor maal gesproken niet op. Maar dat is logisch, want zij is in haar geboorteland Roemenië jarenlang goed opgeleid. Daar is sport een erezaak. Hier ligt dat anders, de enige begelei ding die ik van de bond heb gehad, was twee jaar geleden een keer per drie weken een training van Van Scheltinga. Maar daar is nu geen geld meer voor. Ik zit trouwens he lemaal ongunstig. Toen ik pas begon, ging alle aandacht naar het drietal Vreeken - Heems kerk - Timmer. Aan de jeugd werd niets gedaan. Nu ik be gin dertig ben, wordt de jonge ren wel een kans gegeven. Ik val dus min of meer tussen wal en schip". HARRY BRINK Carla Bruinenberg viel de afgelopen jaren eigenlijk tussen de wal en het schip DINSDAG 18 NOVEMBER 1975 LK1ÜSK COURANT/ (Van onze sportcorrespondent) DELFT Chris Kronshorst stopt met betaald voetbal. De voor het laatst voor FC Utrecht spelende middenvelder die in het verleden voor Holland Sport, NEC en Sparta uitkwam, kampt met een chronische knie blessure die hem verder spelen onmogelijk maakt. Kronshorst liep de blessure op tijdens de voorbereiding op dit seizoen in een vriendschappelij ke wedstrijd tegen Lens, waar na hij vanaf september niet meer voor FC Utrecht speelde. Zijn contract loopt nog tot ko mende zomer, waarna Krons horst (29) tot zijn 35e een uitke ring van de verzekering kan verwachten. PAGINA 11 Hoofdbestuur NIJB Buigt zich over protest van HIJS (Van onze sportredactie) TILBURG Niet de wedstrijd commissie van de Nederlandse ijshockeybond gaat het protest van HYS Intervam over de gel digheid van het vierde doel punt in de wedstrijd tegen Til burg Trappers (4—4) behande len. Secretaris Van Rijswijk van de Nederlandse ijshockeybond„Al- le rapporten zijn binnen. Voor zitter Schweers is van vakantie terug en ik ga het protest nu. doorspelen aan het hoofdbe stuur, omdat er in de wedstrijd- commissie mensen zitting heb ben van HYS Intervam en de Tilburg Trappers." Wanneer er een uitspraak te verwachten is kan Joop van Rijswijk niet me dedelen. Voorzitter Han van der Heijden:" Ik zit zelf in de wed strijdcommissie van de Neder landse ijshockeybond en ben blij dat het door het bondsbe- stuur behandeld wordt Ik hoop echter dat er snel een uitspraak is in verband met het verloop van de competitie". (Van onze sportredactie) Den Haag Olivetti heeft in Duitsland een uitstekende in druk gemaakt tijdens een sterk internationaal toernooi. Bij de Hagenaars speelde Rob Olthoff voor het eerst weer mee. Ook Piet Grootens die een half jaar geleden stopte met de wed strijdsport, was in dit toernooi terug van weggeweest. Alleen Phil Heppe en Beer Fres co waren nog niet van de partij. Rob Olthoff was erg te spreken over het nieuwe team waarmee hij in 1976 gaat proberen kam pioen van Nederland te worden. De Hagenaars zegevierden met 4—2 over Oberramstadt. Van Antwerpen werd met 53 ge- wonnen.Tegen de kampioen uit België werd 0—0 gespeeld en tegen de sterke Duitse kam pioen en organisator Walsum slechts met 3—2 verloren. Wal sum won het toernooi en Olivet ti kwam op de tweede plaats. Fighting Mack weer in ring DEN HAAG Fighting Mack, de Antilliaanse zwaarwelterge- wicht, bokst maandag 8 decem ber de hoofdpartij van een in ternationaal programma, dat in het Congresgebouw in Den Haag wordt gehouden. Mack komt voor het eerst in de ring na zijn nederlaag door knock out in de derde ronde van het titelgevecht tegen Ben Zwezerijnen eind mei in Am sterdam. De oud-Nederlandse kampioen in het zwaarwelterge- wicht komt te staan tegenover de Westduitse ex-titelhouder Pe ter Scheibner. De partij gaat over tien ronden. James Vrij, de Nederlandse kampioen in het weltergewicht, bokst tegen de Westduitser" Jur- gen Voss. Deze partij gaat over acht ronden. Er staan in Den Haag nog twee profwedstrijden, over zes ronden, op het pro gramma. De Amsterdamse zwaargewicht Sjoerd Tuininga neemt het op tegen Uwe Meinec- ke (W. Did) en de Utrechtse zwaarwelter Adrie Huussen komt in zijn vierde profpartij te staan tegenover de Westduitser Klaus Fuchs. Venezolaanse oorkonde voor Hartnaek (Van onze sportredactie) Den Haag -t- Wim Hartnaek, de secretaris van RVC, heeft uit handen van de minister van ver bindingen van Venezuela een zeer hoge onderscheiding ont vangen. Hij werd opgenomen in de orde van Francisco de Mi randa. De 48-jarige Hartnaek kreeg deze onderscheiding van wege zijn grote verdiensten voor de luchtverbindingen tussen bei de landen. (Van onze sportredactie) OPMEER Op zaterdag 13 en zondag 14 december wordt in de sporthal ,,'t Bon" in Opmeer de dames keurturainterland Nederland-Noorwegen gehou den. De ontmoeting geldt als eerste kwalifikatiewedstrijd voor de Olympische Spelen. De tweede wedstrijd wordt begin maart 1976 in en tegen Roeme nië gespeeld. De internationale turn federatie FIG heeft beslo ten 12 en niet zoals in München 16 landenploegen, naar Mont real te sturen. Met als gevolg dat de limiet in vergelijking met München '72 tien punten is gestegen. Er moe ten nu 350 punten behaald wor den om naar Canada te mogen. De eerste zes landen van de wereldkampioenschappen in Varna een jaar geleden werden automatisch geplaatst. De overi ge zes komen uit kwalifikatie- wedstrijden. Daardoor kan een totaal van 350 te weinig zijn. Want slechts de zes landen met de hoogste totalen plaatsen zich. Om zich zo goed mogelijk voor te bereiden op de twee inter lands heeft men een andere trai- ningsopzet genomen. Onder lei ding van trainster Eva Bartha en haar assistent trainer Ginus Lage traint de selectie al vanaf 17 augustus iedere dag enkele uren. Daarnaast zijn er ook oe fenwedstrijden gepland. Begin oktober won de Nederlandse ploeg een ontmoeting tegen Groot Brittannië met 356.30 te gen 351.55 punten. Op 22 en 23 november volgt een wedstrijd tegen Zuid Afrika. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN In de (dames) turnwerld blijkt een conflict ten grondslag te hebben gele gen aan het feit dat Ans Smul- der afgelopen weekeinde in Ridderkerk buiten mededinging heeft deelgenomen aan de halve finales van het Nederlands kampioenschap Ans Smulders was geweigerd voor „Ridderkerk", omdat zij naar de mening van bondsoffi-. cials te weinig had getraind. Daarop hadden de overige turn sters van PSV, van welke club Ans Smulders eveneens lid is, zich solidair verklaard, maar waren toch in Ridderkerk ver schenen. Trainer Meijnen van PSV is hierover verbolgen, om dat zijn voorzitter, vader van trunster Margo Velema, de over ige meisjes had overgehaald. Meijnen overweegt zijn pupillen, niet meer zo gauw voor een turinitemaat af te staan. gespeeld moet worden." Mocht ZIAN/Vitesse het kampioen schap onverhoopt niet halen, dan ziet Brokke de titel in ieder geval weer bij De Rob ben terecht komen. „Het zou slecht zijn voor het Nederland se polo, als één van deze twee ploegen geen eerste zou wor- Import Joop Brokke wijst nog op het feit, dat van het huidige ze vental slechts één speler, Veer, uit ZIAN zelf is voort gekomen. Bert Goudena kwam uit Vitesse, maar heeft zich laten overschrijven voor dat de fusie tot stand kwam. Met deze „import" - de Zweed se international Sörren Carls- son is hiervan het meest recen te voorbeeld - heeft ZIAN/Vi- tesse in ieder geval wel een formatie zonder zwakke plek ken. De enige zwakke plek moet eigenlijk buiten de zeven spe lers, die zondag zonder te wis selen (bij polo is dit ruim schoots toegestaan) tegen De Robben in de slag zijn ge weest, gezocht worden. Er is geen gelijkwaardige vervan ger. Het is dan ook erg moei lijk om één van de spelers van het huidige niveau te evena ren. Ter geruststelling van de Haagse pololiefhebbers - ook de mensen bij de andere ver enigingen in Den Haag en om geving hopen op een titel voor ZIAN/Vitesse - kan gesteld worden, dat HZC de Robben ook maar zeven a acht kern spelers heeft in plaats van de maximaal toegestane elf. Nico van Dam, de voorganger van Hans van der Molen, acht de kampioenskansen van ZIAN uiteraard erg groot. „De ploeg is sterker geworden. Ten eerste door de komst van Carlsson, ten tweede door het verbeterde spel van Jan Mid dendorp". Dat de uitwedstrijd Hans Parrel kwam aan het eind van de jaren zestig van LZC-Leiden naar ZIAN in Den Haag. Met deze ploeg heeft hij nu goede vooruitzichten op de landstitel. tegen De Robben eventueel niet meer beslissend is, past mooi in de redenering van Van Dam: „We hebben thuis wel eens meer van ze gewon nen." Overtuigend Eergisteren werd HZC de Robben in zwembad Morgen stond te Den Haag op overtui gende wijze met 5-3 verslagen. De Robben en Neptunus Arn hem hebben nu drie punten achterstand op de Haagse for matie. Er moeten nog veertien wedstrijden gespeeld worden, waarbij nog tgweemaal ee nontmoeting tussen HZC de Robben en Neptunus op het programma staat. Zowel heersend landskam pioen HZC de Robben als het Arnhemse Neptunus moeten het komende weekeinde aan treden voor de finales van de twee toernooien om de Euro pacup. Als uitvloeisel hiervan speelt ZIAN/Vitesse vanavond in Ede de uitwedstrijd tegen de drietanders. Ook in dit ge val zit het de Hagenaars niet tegen. Het bad in Arnhem is niet beschikbaar en Neptunus moet uitwijken naar zwembad De Peppel te Ede. De Arnhem se kuip is klein en aan een kant zelfsondiep. Neptunus is op deze situatie ingespeeld, maar zal hiervan in Ede tegen ZIAN/Vitesse niet kunnen pro fiteren. De mannen van Van der Mo len, die als opvolger van de hoog aangeschreven Nico van Dam nog nauwelijks een jaar bij ZIAN in funktie is, hebben de ontmoeting met De Robben vooral op tactisch gebied ge wonnen. Hans van der Molen: „In de finale van het Sport- fondsentoernooi lieten De Robben ons steeds komen. Ze scoorden dan ook bij enkele snelle uitbraken en wij verlo ren. Ik heb nu konsekwent een man achter gehouden. Dat was Bert Goudena. Hij scha kelde de gevaarlijke Wim Hermsen helemaal uit." De broer van Wim Hermsen, Henk, is momenteel coach bij HZC de Robben. Hij geeft toe, dat ZIAN verdiend gewonnen heeft. Hermsen zegt zelfs, dat de achterstand van drie pun ten voor zijn ploeg alleen goed te maken is, als ZIAN/Vitesse enkele steken laat vallen. - g< on ol :ir ik 01 ie ol E jr ei oe d ij' er ar is to za .er n' ee )tl iL (Van onze waterpolomedewer- ker) DEN HAAG - Wanneer ZIA N/Vitesse, dat het afgelopen weekeinde HZC De Robben versloeg, ooit de kans heeft gehad om landskampioen polo bij de heren te worden dan is het wel dit seizoen. Dat feit wordt erkend door coach Hans van der Molen. „Ik ver wacht dat De Robben nog wel een puntje aan Neptunus zal verspelen. Dan komen we he lemaal in een riante situatie", zegt hij. „De wedstrijd die we in Bussum nog tegen De Rob ben moeten spelen zou wel eens helemaal niet meer van belang kunnen zijn." In de laatste vijf a zes seizoe nen is ZIAN telkens aangewe zen als de ploeg die het nu eindelijk eens zou gaan ma ken. Dat lukte steeds niet. Daarvoor waren verschillende oorzaken. Het wegvallen van Piet Reedijk en Jan Evert Veer door het auto-ongeluk in de vorige competitie spreekt daarbij wel het meest aan. In het begin van de jaren zes tig degradeerde ZIAN (Vitesse is er pas de laatste drie jaar bijgekomen) van de hoofd- naar de eerste klasse. Dat vormde voor international Bram Lenards destijds aanlei ding om zijn heil bij DZV in Delft te gaan zoeken. ZIAN heeft altijd wel één of meer goede spelers gehad. Frits Smol, die bij HZPC triomfen zou vieren en jarenlang vaste keus was voor het nationale zevental, is van oorpsrong van ZIAN gekomen. De lijn Smol- Leenards werd doorgetrokken door Nico van der Voet (tops corer op de Olympische Spe len van Mexico), Hans Parrel en Jan Evert Veer. Veer kan nog steeds als de beste speler van Nederland beschouwd worden. Vooral nu hij, net als Reedijk, weer helemaal her steld is van de nadelige gevol gen van het ongeluk. Joop Brokke was de man on der wiens leiding ZIAN in het seizoen 1965/66 terugkwam naar de hoofdklasse. Brokke verwacht, dat ZIAN/Vitesse kampioen wordt. „Het is dè volmaakte ploeg van het ogen blik", vertelt hij. De wedstrijd van jl. zondag kenschetst hij als „waterpolo zoals waterpolo Hans van der Molen, de coach van ZIAN/Vitesse, op de spelersbank naast de reserves Guillaume Becker en Bas Jan Stam. Jan Evert Veer (tweede van rechts) moest zich als geblesseerde hier nog beperken tot toekijken. ZURICH FC Den Haag is gisteravond onaangenaam verrast door de strafcom- missie van de UEFA. De Haagse club werd totaal onverwacht beboet met 1500 Zwitserse franken (plm. 1500 gld.). De reden hiervan was, dat Haagse toeschou wers in de uitwedstrijd tegen RC de Lens het veld waren opgekomen en dat enkele spelers zich onsportief hadden gedragen. Van beide beschuldigingen was het bestuur van FC Den Haag in het geheel niet op de hoogte. Er is van UEFA-zijde ook niet geïnformeerd naar wat er in Lens heeft plaats gevonden. Deze gang van zaken bevreemdt FC Den Haag erg. Hoewel het elftal met manager Eddie Hartmann en voor zitter Herman Choufoer momenteel in Marokko verblijft waar vanavond tegen het nationale elftal van dat land wordt gespeeld mag verwacht wor den dat het. bestuur betaald voetbal donderdag, op de wekelijkse vergadering, uitvoerig op deze „nasleep" zal ingaan en het moet niet uitgesloten worden geacht, dat FC Den Haag tegen de straf bij de UEFA in beroep zal gaan. Overigens kreeg RC de Lens voor dezelfde overtredingen ook een geldboete van 1500 franken. Ook Ajax kreeg een boete van duizend Zwitserse franken. Tijdens de UEFA-cupwedstrijd tegen Hertha BSC in Amsterdam had het publiek vuur werk afgestoken en het veld betreden. De strafcommissie van de UEFA legde in totaal boetes op van 38.500 Zwitserse franken. De hoogste straf werd uitgedeeld aan Benfica. In de uitwed strijd tegen Ujpest Dosza, in de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor Lands kampioenen, hadden de spelers en de trainer van Benfica zich onsportief gedragen. De ploeg uit Lissabon met hiervoor 6000 franken betalen. De strafcommissie wees het verzoek van de Turkse voetbalbond af om de wedstrijd tegen Noord-Ier- land, in het toernooi om de Europese beker voor landenteams op neutraal terrein over te spelen. De wedstrijd eindigde in een overwinning van 4-0 voor de Noord-Ieren. De UEFA heeft de Ierse voetbalbond wel een boete opgelegd van 5000 Zwitserse franc (ruim 5000 guld.) wegens de inci denten gedurende deze ontmoeting moest het spel twee keer worden onderbroken omdat er (aldus UEFA-officials) stenen en fruit op het veld werden gegooid. De scheidsrechter dreigde toen de wed strijd te staken. Tevens werden de Ier Mick Martin en de Turk Eralti Alpaslan elk voor drie wedstrij den geschorst Voorzitter Herman Choufoer zal bij terugkeer van FC Den Haag (woensdag a s.) een actueel probleem moeten bestrijden. De club is door de UEFA beboet en dat bevreemdt iedereen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11