Belangstelling voor nieuwe sla-verpakking neemt toe Handel vindt invoering doos onverantwoord LTB-veehouders tegen invoering van zomertijd PAPRIKA-AANVOEREN BLIJVEN RUM ONVOLDOENDE AFZET VOOR ENORME AANVOER DUIDELIJK KIEZEN IN BLOEMBOLLENVAK (2) WOENSDAG TE KOOP IN DE WINKEL Zoetere grapefruit nieuw produkt op citrusmarkt SLECHTE TIJD VOOR BLOEMENKWEKERS CENTRAAL BUREAU NA EEN WEEKDOOS: DEN HAAG Een week lang is men nu bezig de sla in een nieuwe verpakking bij de vei lingen aan te voeren. Naar het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen heeft meege deeld, beginnen de exporteurs en afnemers thans belangstel ling voor deze nieuwe verpak king te krijgen. Verwacht wordt, dat deze wel zal aan slaan. De handel, die enige tijd geleden nog weinig posi tief tegenover de nieuwe ver pakking stond blijkt nu, vol gens het centraal bureau maar wel in tegenstelling tot wat de handel zelf meldt (zie elders op deze pagina) van mening te veranderen en die te waarderen. Gedurende meer dan een jaar zijn op bescheiden schaal proeven genomen met de nieu we verpakkingsmethode van sla op de tuinbouwbedrijven zelf De definitieve invoer geldt voornamelijk voor het Zuidhollands glasdistrict. Hierbij wordt gebruik ge maakt van groen gekleurde, kartonnen dozen in twee for maten, namelijk van twaalf of vierentwintig kroppen sla. De dozen met twaalf kroppen sla, zijn in hoofdzaak bestemd voor Engeland, die van vieren twintig voor West-Duitsland en andere landen. De verpakking wordt ook wel voor het binnenland benut, maar het merendeel blijft hier nog in het meermalig gebruik te fust. De nieuwe verpakking is voor eenmalig gebruik. Er zijn twee methoden van ver pakking, waarbij iedere krop sla in een poly, soort plastic verpakking gaat en daarna in de doos, dan wel meteen in de doos. Door deze methode van op de tuin verpakken wordt minder schade aan het pro- dukt veroorzaakt. De sladoos, die met gemengde gevoelens is ontvan gen. DEN HAAG - De handel heeft ernstige kritiek op de invoering van de nieuwe sla- dozen, waarin op de tuin de geoogste sla door de tuinders moet worden ingepakt. „Het zou niet juist zijn de slechte gang van zaken bij de sla-af zet in de laatste week toe te schrijven aan de vanwege het centraal bureau geforceerd doorgevoerde eenmalige ver pakking op de tuin", zo schrijft deze week het vak blad voor de groothandel in aardappelen, groenten en fruit, „maar los van deze sto ring in de vraag-aanbod-ver- houding, die ook de handel in hoge mate wordt betreurd, kunnen we na een week erva ring wel vaststellen, dat de prijsvorming allerminst ge diend is met de chaotische toestanden bij het veilen van de sla tengevolge van de, naar de mening van de handel, on verantwoorde beslissing van het Centraal Bureau". Een beslissing, die, aldus het vakblad, werd genomen op grond van een tweejarige qua prijsvorming niet geslaagde proef, zonder dat vooraf vol doende waarborgen waren ge schapen om storingen in de afzet en de prijsvorming te voorkomen. Redelijke start Als in „Groenten en Fruit" wordt gesproken van een „re delijke start van verpakte sla". dan moeten we, zo schrijft het vakblad verder, dit catego risch tegenspreken. De handel wijst dan op de verhouding tussen los en poly (in dozen) die nergens op leek en op de prijsvorming, die instabieler was dan ooit. „Dat de berichtgeving in Groenten en Fruit over dit onderwerp wel zeer „ge kleurd" is, moge alleen reeds blijken uit het feit, dat daarin wel wordt gezegd, dat de han del op het overpakken ten minste zestig cent per kist bespaart en dat men boven dien beschikt over een goed uitgevoerde stevige doos, maar dat daarin niet wordt vermeld, dat die doos soms vijfenvijftig cent per stuk duurder is dan de door de kopers veelal geprefereerde eigen merkdoos", aldus het Vakblad, dat meent, dat men in de berichtgeving wel de kreet van enkele kopers met een eenrichtingsafzet etaleert, die alle sla in eenmalig fust afgevoerd zouden willen zien, maar dat geen melding wordt gemaakt van de verreweg overheersende mening bij de handel, die volledig instemt met het standpunt van de or ganisaties. Dit standpunt is, volgens het Vlakblad, nog steeds, dat de klant koning is en dat die zal moeten kunnen blijven bepa len hoe hij het produkt wenst te ontvangen. Afgebroeide trekbollen zijn ongeschikt als veevoeder, omdat er zich restanten in bevinden van bestrijdings middelen. HAARLEM Invoering van de zomertijd is zeer nadelig voor de akker- en weidebouw en wordt dan ook door de vakbond Veehouders van de Land- en Tuinbouwbond in Haarlem afgewezen. Het be stuur van de vakbond stelt dit vast naar aanleiding van het feit, dat de kringen Delft- streek en de Meerlanden van deze bond zich fel tegen de invoering van de zomertijd hebben verzet. Een en ander blijkt uit het dezer dagen ver schenen jaarverslag 1974-'75 en de daarbij behorende kringvoorstellen, die op don derdag 20 november in de jaarvergadering van de vak bond in Hillegom worden be handeld. Voor de akkerbouw en vee houderijsector brengt de (her )invoering van de zomertijd waarover op 2 december op de conferentie van Europese mi nisters van verkeer een defini tief besluit wordt verwacht extra kosten met zich mee in gevolge de arbeid die moet worden verrjcht buiten de nor male arbeidstijd, waarvoor het overwerktarief van toepassing is. Bij een zomertijd van onge veer vijftien mei tot ongeveer 1 augustus zal door gebrek aan licht, het melken later moeten gebeuren. Passen melkinrichtingen en verwer kende industrieën zich daarbij aan, dan lijkt dit voor het veehouderijbedrijf geen over wegend bezwaar, aldus het be stuur van de vakbond, dat echter wel wijst op de vochtge- voeligheid van de akker: en weidebouw, die door voort schrijdende mechanisatie en nieuwe oogstmethoden sterk is toegenomen. Omdat deze na delen aanzienlijk door een.zo mertijd zouden worden ver sterkt wijst de vakbond de invoering van de zomertijd af. Pesticiden in melk „Het onderzoek naar de aan wezigheid van pesticiden in melk geschiedt op zeer nauw keurige wijze. Wat de nieuwe bestrijdingsmiddelen betreft wordt streng gelet op de even tuele schadelijke werking er van". Dit deelt het bestuur van de vakbond mee naar aanlei ding van de verontrusting, die de kring Duinstreek heeft uit gesproken over de wijze waar op bij een veehouder een kor ting op diens vergoeding voor geleverde melk werd toege past, zonder dat daarbij spra ke was van enige schuld. In de bollenstreek worden vaak afgebroeide trekbollen aan vee gevoerd. Voor de vee houders zijn deze afvalpro- dukten van de bloementeelt een geliefd veevoeder, dat voor niets of voor een zeer lage prijs kan worden verkre gen. De tulpenbroeiers raken door deze interesse van de veehouders gemakkelijk een deel van hun afval kwijt. De afgebroeiede trekbollen zijn echter door toepassing van bestrijdingsmiddelen in een zeer hoog gehalte aanwezig. De grond is vooral door een grondbehandelingsmiddel ernstig verontreinigd. Het bestuur van de vakbond wijst erop, dat sinds 1973 door een verordening van het pro- duktschap voor Vee en Vlees het verboden is nog afgebroei de trekbollen te gebruiken als veevoeder. De kring Duinstreek stelt nu het bestuur voor aan te drin gen op meer onderzoek naar het voorkomen van schadelij ke stoffen in de melk, waar voor nog geen verbod geldt en die nog worden gebruikt. In het jaarverslag wordt voorts een uitvoerig overzicht gegeven van de gang van za ken in de veehouderijsector, mede in verband met het markt- en prijsbeleid in de EEG. De aanvoer van groene en rode paprika's is nog steeds ruim. Van beide sorteringen wordt er 70 ton per week meer aangevoerd als vorig jaar. De prijzen hebben zich ten opzichte van vorige week weer iets hersteld maar steken toch nog ongunstig af bij die van verleden jaar in dezelfde periode. Dankzij een vlotte handel met onze belang rijkste afnemers zoals, West-Duitsland, Zweden, Engeland en Finland konden de prijzen iets oplopen. Bij de groene sorteringen zien deze er als volgt uit: de sortering 65/75, 2,20 per kg. (vorig jaar 2,85). De sortering 75/85, 2,55 per kg. (vorig jaar 3,20). Bij de rode sorteringen is het verloop als volgt: de sortering 65/75 3,35 per kg. (vorig jaar 3,88), de sortering 75/85, 3,25 per kg. (vorig jaar 3,78). Er worden de komende tijd van beide sorterin gen nog ruime aanvoeren verwacht. Sommi ge tuinders komen er misschien toe om bij de huidige prijzen eerder „schoon" te gaan plukken omdat het stoken nu ook niet be paald een goedkope aangelegenheid is. Het is mogelijk dat de prijzen de komende week weer iets hoger liggen. Aubergine Het aanbod van aubergines begint steeds verder te krimpen, maar is toch nog altijd 3 maal zo groot dan vorig jaar. Dit blijft dan ook de oorzaak van het feit dat de prijzen het hele seizoen al lager üggen als vorig jaar. De afgelopen week zijn de prij zen met een paar dubbeltjes per kg. geste gen. Als de prijzen van vorig jaar bereikt willen worden dan zal de prijsstijging met een aantal kwartjes tegelijk moeten plaats vinden. Door het afnemen van het aanbod ligt het voor de hand dat de prijsstijging zich de komende week voortzet. Toch zal menig aubergineteler zich voor de aanvang van het nieuwe seizoen bedenkelijk achter het oor krabbelen om weer van start te gaan. Maar wat is wijsheid bij deze keus zonder dat men weet wat anderen gaan doen. Komkommers Het aanbod neemt steeds verder af, er is een gering prijsherstel geweest. Het betrof slechts enkele centen per stuk. De komende week komen de prijzen waarschijnlijk meer onder druk omdat de export van Grieken land en de Canarische Eilanden naar West- Duitsland op gang gekomen is. Bij een Overige gewassen In de sla-handel zit nog steeds flink de kl: Naast de nog steeds toenemende aanvoer is er ook nog een toenemende concurrent op gang gekomen van Italië en Frankrii De verwachtingen blijven somber gestere het ziet er dan ook niet naar uit dat prijzen betaald worden die hoger üggen 17 cent per stuk. De tomatenprijs trekt z gelukkig weinig aan van de sla-prijzen is ineens weer opgelopen naar de 10 guld per bakje. Er moet wel vanuit gegaan w den dat dit een laatste opleving is voor teelt ten einde loopt. De aanvoer van bloei kool is weer verder afgenomen, daardo konden de prijzen voor de zessen oplop naar 94 cent per stuk. De hoogst genoteeri prijs voor sperziebonen was 4,60 per Voor enkele wintergroenten verliepen prijzen als volgt: winterpeen 28 cent per k boerenkool 38 cent per kg., spruiten gem: dels 1,- per kg., prei 60 cent per kg, kroti 22 cent per kg, Chinese kool 26 cent per k rode kool 22 cent per kg, groene kool cent per kg, en knolselderij 36 cent per stu De chrysant is het voornaamste produkt bij de snijbloemen in de laatste maanden van het jaar. De aanvoer is enorm en veel groter dan in 1974. Voor dit produkt is onvoldoen de afzet gevonden. De prijzen zijn matig tot slecht. In de eerste dagen van de nieuwe week was er echter een kleine opleving te constateren maar deze werd naarmate de week naar het einde liep weer de kop ingedrukt. De jaarrondcultuurtros herstelde zich tot een acceptabel prijsniveau (voorna melijk spider), maar ook dit was van korte duur. De aanvoer van Japannerin wordt iedere dag groter. De noteringen van de grootbloemige jaarrondcultuur zijn 0,50 tot 0,75 per stuk. De normaalcultuurtros (in oktober was er een meeraanvoer van maar liefst 50Vc ten opzichte van oktober 1974, mede beïnvloed door de weersomstan digheden) geeft een triest beeld. De gemid delde prijzen liggen beneden 1,— per bos. Voor de geplozen is het niet veel beter. Het gemiddelde schommelt rond 0,30 per stuk. De Islandsoorten maken hierop een uitzondering. De stuksanjeraanvoer is matig. De prijzen vallen desondanks tegen. Het gemiddelde ügt behoorüjk lager als verleden jaar. Vermeldingswaardig is wel dat de kwa- üteit in vele gevallen niet optimaal is. De mooie zomer is hier mede schuldig aan. Bij de trosanjers is de aanvoer eveneens gerin Hier zijn de noteringen echter goed. H gemiddelde ligt boven 3,50 per bos, incidenteel zijn er flinke prijsuitschieteij De prijzen van de anthuriums verschilt nj gal eens van de ene op de andere da (gemiddeld 1,10 tot 1,50 per stuk). Fret sia's zijn er weinig. Deze gang van zaka komt de prijs ten goede. Het gemiddelde va de freesia's schommelt rond 4,— per ba Voor witte ligt het wat hoger (ballerina Dubbele freesia's zijn niet af te drukken 1 de veiling omdat ze er niet zijn. Het gemid delde van de gerbera's ügt rond 0,50 stuk. Dubbele gerbera's bereiken hogert waarden. De irissenprijzen zijn goed. Professd Blaauw noteert ruimschoots boven 3,4 per bos. De aanvoer ügt rond 20.000 bos p^ dag welke niet omvangrijk is. De witl leliekelken büjven, mede door een gering aanvoer, duur. De grote leüetakken büjve een tegenvallende prijs noteren. De klein takken doen het echter beter. Orchideeëi komen er steeds meer in de veiling. D noteringen zijn redeüjk. Grote rozen stijgei verder in rpijs (gemiddeld rond 0,50 pei stuk). Hetzelfde geldt voor de kleine rozet 0,25 per stuk). Het bloembollenvak zit in een impasse. Als gevolg van de slechte tulpenoogst van deze zomer zijn de prijzen wat aangetrokken,- maar als men in het oude spoor verder büjft gaan, zitten we over twee jaar weer voor een surplus. Momenteel worden al duizen den manden met zeer klein plantgoed, dat anders op de porriehoop werd gegooid, in de gulzige bekken van de plantmachines gegooid. In 1977 zijn die miljoenen boüen weer leverbaar. Bollen waarvoor men een aan zekerheid grenzende waarschijnüjkheid geen afzet is. Dan zit men in hetzelfde schuitje als in 1973 en 1974, toen geweldige hoeveelheden bloembollen onverkocht ble ven en die moesten - op kosten van aüe kwekers - uit de markt worden genomen. Alleen in 1974 konden 233 miljoen tulpen bollen geen koper vinden. Het is dus zo duideüjk als een zak vol klontjes dat er iets moet gebeuren. De gehe le structuur van het bollenvak moet op de helüng en momenteel is dan ook een struk- tuuronderzoek gaande. Half december wordt in Amsterdam een bloemboüen-mar- keting-congres gehouden en aan het slot zullen als klap op de vuurpijl de modeüen voor de struktuurverbetering van het bollen vak bekend gemaakt worden. Het staat zonder meer vast dat zal worden aangedrongen op veel meer samenwerking in het vak. En dót is nu juist het grote probleem. Er is geen planning, er is nog minder inzicht in de toekomstige vraag. Men is trouwens niet eens goed op de hoogte wat de afnemer nu eigenüjk graag wil. Trots wordt verkondigd dat bollen verkocht moe ten worden. Daarom loopt men zo vaak achter de markt aan. Daarom wordt aüeen verkocht wat wordt geproduceerd. De zaak zou men moeten omdraaien: men moet pro duceren wat gevraagd wordt. Het grote sor timent dat in Nederland wordt geteeld, is altijd een sterke troef geweest. De laatste jaren verschraalt het sortiment zeer sterk. Bij de tulpen zijn het de sterk groeiende Darwinhybriden met de bekende Apeldoorn op kop, die het areaal beheersen en bij de narcissen voeren enkele gele trompetten de boventoon. Hoe kan men ooit uit de perikelen geraken als het sortiment niet op de markt is afge stemd? Hoe zal men overschotten voorko men als men maar raak büjft telen en het aanbod de vraag vaak ver overtreft? Daar om zal men - of men dat nu leuk vindt of niet - wel naar samenwerkingsverbanden toe moéten, ook al omdat er op korte termijn geen grote groeikansen voor de export zijn. Als men echter doorgaat met te wijzen op de theorie dat de natuur het aanbod regelt, terwijl we dit jaar voor het eerst sinds de strenge winter van 1963 met een belangrijke mindere oogst te maken kregen; als men weigert rekening te houden met feiten en cijfers; kortom: als men doorgaat met het areaal niet af te stemmen op de afzetmogd üjkheden, dan sméékt men gewoon ort moeiüjkheden. Problemen bij de kwekerij dus als gevol van overproduktie. Neem dit jaar de hyacir ten maar eens. De telers van dit produk moeten maar üefst een heffing van 20? betalen om de onverkochte bollen te kunne: opkopen. De exporteurs komen er ook nie zonder kleerscheuren af. Door het grot aanbod neemt de concurrentie sterk toe. E wordt aangeboden tegen prijzen die nergen meer op üjken. Er is onder de exporteur een gevleugeld woord: Gun elkaar het lies niet. Deze gang van zaken versnelt he tempo van de afvalrace, die ook onder d exporteurs in volle gang is.Momenteel zijl er rond de 800 exporteurs, maar het over grote deel van de handel zit in handen vai een kleine honderd bedrijven. Het kon wel eens de richting uitgaan, da de producent door de nood gedwongen to bundeüng van het aanbod komt en dan za de handel niet kunnen achterbüjven. Zuller produktie en afzet elkaar vinden en komei tot meerjarige contracten en vaste prijzen Zullen de veilingen, die een belangrijk dee van het aanbod in handen hebben, een groti rol bij dit gebeuren kunnen spelen. Hal december zal het bollenvak welücht vo acceptabele wegen worden geplaatst. Het maar de vraag of de bereidheid gevonden zal worden, die wegen ook inderdaad te gaan bewandelen!. ROTTERDAM Amerikaan se citrustelers uit Texas heb ben in Nederland voor de Eu ropese markt een nieuwe gra pe-fruit geïntroduceerd, onder de naam „RubyRed". Deze Grape-Fruit, die woensdag al in de winkel ligt, is van bui ten ook geel, maar van binnen peen-kleurig. De vrucht is vrij sappig en door een hoog sui kergehalte zoeter dan de an dere Grape-fruit. Vorige week vrijdag is in de Rotterdamse haven de eerste lading van 20.000 „Ruby-reds" aangekomen. Volgens de Amerikaanse ver koper, de heer J. Hetler van de „Texas Citrus Exchange", De heer J. Hetler (rechts) van de Texas Citrus Exchange, met een doos „Ruby-red" Grape-fruits, die deze week onder het label Texas Star op de Nederland se markt worden gebracht. hoopt men dat de vrucht, die men in 1950 na een natuurlijk mutatie over heeft geënt op de al bestaande Grape-fruit, in een behoefte voorziet bij men sen die de sinaasappel te zoet en de Grape-fruit te bitter vin den. Een woordvoerder van de verkoper: „Het is beslist niet de bedoeling om één of andere vrucht te vervangen, het zal een produkt zijn, dat een ge lijkwaardige plaats naast de andere citrusvruchten, moet verwerven". Volgens dezelfde woordvoer der waren de Amerikanen zonder een bepaalde prijsin- tenüe naar Nederland geko men, maar de „Ruby-red" büjkt per doos toch een prijs te moeten opbrengen die ligt tussen de 16 en 20 gulden. In elke „carton" zitten dan onge veer 50 vruchten. De vrucht moet echter zijn eigen reputa tie vestigen en de daarmee samenhangende prijs zou dan ook mede bepaald worden door het consumentengedrag. De vrucht is ook aantrekkeüjk om te vermageren doordat er wegens de zoete smaak geen suiker aan toegevoegd behoeft te worden. De „Ruby-Red" groeit alleen in Texas door het speciale klimaat dat veroor zaakt wordt door de tropische winden die over de Golf van Mexico binnenkomen. De citrus-bomen staan in fe- bruari-maart al in bloei. De jaarüjkse produktie bedraagt reeds 15 a 16 miljoen dozen per jaar,terwijl men de ko mende jaren op een produktie- niveau hoopt te komen van 35 40 miljoen dozen. De grape- fruiit, die voornameüjk gele verd wordt door de „Rio Tex Citrus Association", wordt be halve in Nederland ook in En geland en Frankrijk geïntro duceerd. Tot aan het einde van het seizoen in juni, wil men elke veertien dagen 50.000 dozen naar Europa sturen waarvan er 20.000 dozen naar Nederland gaan. HONSELERSDIJK/AALSMEER De bloemenkwekers maken momenteel een heel slechte tijd door: de prijzen van de bloemen aan de veilingen zijn lager dan ooit tevoren. In het bijzonder geldt dat voor de chrysanten, rozen en Amerikaanse anjers. De aanvoer van chrysanten is zeer groot, mede een gevolg van het feit, dat veel kwekers zoals in het Westland die teelt hebben ingevoerd als „tussenteelt" nadat de tomatenplanten uit kassen en warenhuizen zijn verdwenen. Bovendien dragen de zachte zomer en najaar er toe bij, dat de bloemen ook in de open grond, langer dan normaal in bloei blijven. Nu daar ook de herfstteelten bij komen, zijn de aanvoeren enorm groot en kan de handel die niet verwerken. De tróschrysanten bijvoorbeeld die 30 tot 40 cent per bos aan de veilingen opbrachten, waren ongeveer een gulden lager in prijs dan in dezelfde tijd van het vorig jaar. Omdat soortgelijke omstandigheden in het buitenland gelden, heeft de export daaronder te üjden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10