Nico Jansen scoorde niet „maar was er tweemaal bij" Mirakel van FC Den Haag krijgt greep op publiek Rijsbergen en Zuidema weer bij a-selectie KNOBEL KOOS 00K SIMON VAN VLIET IN JONG ORANJE (van onze sportredactie) AMSTERDAM George Knobel heeft Wim Rijsbergen van Feyenoord en Johan Zuidema van NEC teruggehaald in de selectie van het Nederlands elftal, dat zaterdag 22 november in Rome tegen Italië moet aantreden om zich te kwalificeren voor de halve finales van het Europees kampioenschap voor landenteams. De bondscoach heeft verder maar vijftien spe lers in zijn selectie opgenomen „om ruimte voor maatregelen te laten". Wat hij daarmee bedoelde ligt voor de hand. De kans, dat het Spaanse voetbal na de even tuele dood van Franco een zondag stil komt te liggen, is niet ondenkbeeldig en dan zouden Cruijff en Neeskens wellicht toch beschikbaar blijken. „Er komt bij", zegt Knobel verder, „dat ik de kandidaten voor jong Oranje bij de hand heb". De groep bestaat uit: Jan Jongbloed (FC Amsterdam), Piet Schrij vers, Wim Suurbier, Ruud Krol, René Notten, Ruud Geels (allen Ajax), Adrie van Kraay, Kees Krijgh, René van de Kerkhof, Willy van de Kerkhof (allen PSV), Wim Rijsbergen, Wim Jansen (beiden Feyenoord), Jan Peters, Johan Zuidema (beiden NEC) en Frans Thijssen (FC Twente). Ook Jong Oranje staat een dag in datzelfde Italië voor een belangrijke opgave. Een neder laag van 1—0 zou het mislopen van kwalificatie voor het eindtoernooi betekenen. Mede daarom heeft bondscoach Knobel enkele gegadigden voor de A-selectie (Lubse en Vreijsen) opgeroe pen voor Jong Oranje. Ook de selectie van Henk van Leeuwen moet in dat licht bezien worden. De selectie voor Jong Oranje: Harry Schellekens (NEC), Wim Meutstege, Luuk Balkestein (beiden Sparta), Jan Everse, Nico Jansen, Martin Vreijsen (allen Feyenoord), Simon van Vliet, Henk van Leeuwen (beiden FC Den Haag), Harry Lubse, Jan Poortvliet (beiden PSV), Peter Arntz, Jan van Deinsen, Bert Strijdveen (allen Go Ahead Eagles), Ar nold Mühren (FC Twente), Frans Hoek (Volen- dam) en Heini Otto (FC Amsterdam). ■HH ROTTERDAM Nico Jansen had nauwelijks geslapen. Voor de wedstrijd Excelsior-Feyenoord was hij zenuwachtig en de met rugnummer 15 gesierde debutant bij de stadionclub vond Cees van de Munnik, de van Sparta overgekomen verdediger, tegenover zich. De kritische fans van Feyenoord, die in drom men naar het veld waren gekomen dat geheel omzoomd was met kijkers, wachtten vol ongeduld op de eerste treffer van de nieuwe, dure aankoop. Nico Jansen scoorde niet en het is de vraag of de aanhangers van Feyenoord gezien hebben dat hij in de eerste twee doelpunten een aandeel had. De meesten zullen van de man op wie aller ogen waren gericht, gezien hebben dat bij slechts een enkel kopduel won van Van de Munnik, die hem volkomen in bedwang hield. Nico Jansen was sober in zijn lezing van zijn eerste wed strijd bij "de grote club". Cees van de Munnik had hem niet zwaar aangepakt maar wel enige tikken gegeven "waar voor hij excuus aanbood", al dus Jansen. Hij weet wat hem te wachten staat: elke wed strijd een vaste bewaker. En de technische gaven van Nico Jansen zijn (nog) te beperkt zodat hij het niet eenvoudig zal krijgen. "Vergeet niet dat ik nog nooit met die jongens heb gespeeld. Ik ben tevreden over de eerste helft. Ik heb goed gestoord. Na de rust ging het minder maar volgende week ben ik wel onder de druk van het debuut uit". Het was met heel Feyenoord als met Nico Jansen: een goe de eerste helft, een sobere tweede. Jörgen Kristensen speelde niet. Het bestuur en de trainer waren niet uit de weg gegaan voor het dreigement van de spelers die de Deen na zijn onbehoorlijk gedrag op de training toch in de ploeg wil den. Willem van Hanegem was stille getuige vanwege zijn schorsing. Er bleek wel dat zonder de te zelfzuchtige Kris tensen en zonder de bepaald niet snelle Van Hanegem an ders kon worden gespeeld. Feyenoord was bereid een werkprestatie te leveren en deed dat met snelle, ditmaal niet geremde, aanvallen. Het troosteloos spelende Ex celsior - zonder Roggeveen (nog steeds last van de lichte hersenschudding, opgelopen in het spelletje "de bal is rond") en zonder Heijerman (enkel blessure) - legde de Feye- noorders nauwelijks iets in de weg. Excelsior beging legio fouten: harde weg-is-weg-pas- ses, steeds duels aangaan die onveranderlijk werden verlo ren, weinig geestdrift in het spel. En zo stond Feyenoord al snel met 2-0 voor. De Jong kopte in uit een vrije trap, v.d. Roer tikte de bal weg, Nico Jansen (hij was erbij) schoot tegen het been van een tegen stander en Rini Plasman, ver vanger voor Kristensen, scoor de: 0-1. De destijds uit weste lijk Brabant geplukte Plasman is handig en heeft een goed schot maar tevens een flinke portie arrogantie. Zijn doel punt toomde dat bepaald niet in. Voor Feyenoords tweede tref fer legde Nico Jansen de bal schietklaar voor de voeten van Everse: 0-2. Zelf loste hij een maal een, zoals dat heet, vuur pijl maar kwam voor de rest niet los van v.d. Munnik. Wel de anderen, die een grote vrij heid genoten van de lekke de fensie van Excelsior. Daar door ontstond een kans voor Vreijsen (Tabbernee haalde de bal van de doellijn) en kon Schneider rustig langs vier verdedigers wandelen om Kreuz, keihard en succesvol werkend op het middenveld, in staat te stellen er 0-3 van te maken. Toen v.d. Roer de bal half miste bij het wegstom- pen, maakte De Jong er 4-0 van, waarna Schneider - ook hij excelleerde - een enorm schot loste dat werd gestopt. Niet vreemd Daarmee was het gedaan bij Feijenoord. Trainer Brzezanc- zyk tilde er niet zo zwaar aan. „Na 4-0 was de concentratie verdwenen en dat is niet zo vreemd. Over Nico Jansen was ik de eerste helft tevre den. Hij moest de verbinding met het middenveld tot stand brengen en dat deed hij. Er werd ook gewerkt door iede reen". Dat zwakte sterk af na de rust, zodat Excelsior wat meer de aandacht op zich kon vestigen. Maar riante moge lijkheden werden teniet ge daan door De Leeuw, Van Zanten (ingevallen voor Frans v.d. Heide) zoals v.d. Korput de plaats van de licht gebles seerde Kreuz innam, Van Dig- gele en Kwakkernaat. Dat al les gebeurde nadat Pattinama pal na de rust 1-4 op het score bord had gebracht. Het zoveelste duel tussen Cees van de Munnik (links) en Nico Jansen. De man van Excelsior was in verreweg de meeste „tweekampen" overwinnaar. Excelsior miste de (Heijer) man die het elftal kan "dra gen". Het speelde soms wel aardig maar zonder de nodige kracht. De derby Verviel tot grauw voetbal en Nico Jansen moest ervaren dat hij tegen dit zwak Excelsior niet had ges coord. Een debuut onder zulke zware druk - „ik ben gekocht voor de doelpunten" - is dan ook bijzonder lastig. Treijtel werd opgeschreven wegens kritiek op de leiding. Herman van Bergen Scoreverloop: 4. Plasman 0-1, 10. Everse 0-2, 36, Kreuz 0-3, 38. De Jong 0-4, 49. Pattinama 1-4. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 11.000. Excelsior Van der Roer; Van der Spel, Van de Munnik, Den Butter, Tabbernee; Struis, Pattinama, Van der Heide (van Zanten); Kwakker naat, Van Diggele, De Leeuw. Feyenoord: Treytel; Schneider, Ramljak, Rijsbergen, Everse; Wim Jansen, De Jong, Kreuz (v.d. Kor put); Vreijsen, Nico Jansen, Plas- ingevallen doelman Louwe- rens af te stormen en de eer te redden van FC Amsterdam: 5—1. Trainer Pim van de Meent: "Dit is natuurlijk een domper, maar ik zie voldoende positieve punten in het spel om binnen drie en vier weken een ommekeer te verwachten. Kijk waar we vanaf moeten is de herinnering aan Nico Jan sen. Hij is verkocht, punt uit en daar moeten we zo snel mogelijk aan wennen. Ik ge loof dat het ons zeer zeker lukt Maar het duurt natuur lijk wel even. HANS DE BRUYN Scoreveroop: 40. en 45, Van Leeu wen 1—0 en 2—0, 55. Schoenmaker 3—0, 60. De Caluwé 4—0, 81. Van Leeuwen 50, 85. Husers 5—1. Scheidsrechter: Wellinga. Toe schouwers: 10.000. FC DEN HAAG: Thie (Louwe- rens);, De Caluwé, Mansveld (Al- bertsen), Van Vliet, Korevaar; Kila, Perazic, Schoenmaker; Jol, Van Leeuwen, Ouwehand. FC AMSTERDAM: Jongbloed; Dekker, Koopman, Husers. Bian- chi; Wetzel, Otto, Visser (De Jong); Veenendaal, Van de Merkt Bosz- EflH (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het afgelopen weekeinde heeft bondscoach Georg Knobel twee Hagenaars op geroepen voor jong Oranje, dat de volgende week zondag tegen jong Italië optreedt. De verkiezing van Henk van Leeuwen als dispen satiespeler werd (zie onze krant van jl. vrijdag) verwacht, maar de selectie van Simon van Vliet droeg een onverwachts karakter. Van Vliet: „Je hoort natuurlijk wel wat, maar het was voor mij ondenkbaar, dat ze me ook als dispensatiespeler zouden meenemen naar Ita lië." Zijn faam, vroeger in jong Oranje altijd indruk gemaakt te hebben, zal bij zijn uitver kiezing zeer zeker hebben meegespeeld. Ook voor Henk van Leeuwen bleef de definitie ve en gisteren door assistent Siem Plooyer verwoordde toezegging een vreugdevol feit. „Ik heb in mijn tijd bij Feyenoord drie jaar lang voor het UEFA-elftal gespeeld en dat is alweer zes jaar geleden. Iedereen begrijpt natuurlijk dat deze selectie een geweldige erkenning voor mij is." De enige, voor wie Knobels keuze een lichte teleurstelling betekende, was doelman Ton Thie. Hoewel zijn vorm bijzonder goed is kreeg Jan Jongbloed van FC Amsterdam weer de voorkeur. Thie: „Ik kan me over deze teleurstel ling niet meer opwinden. Het lijkt wel of ze me niet meer zien staan. Maar dat is vroeger nauwelijks anders geweest. Ik leg me erbij neer. Uit onze editie van 14 november. DEN HAAG - Het mirakel van FC Den Haag heeft nu ook greep gekregen op de publieke belangstel ling. Tienduizend toeschouwers, die voor het eerst' dit seizoen zorgden voor een hogere recette dan was begroot, trotseerden het regenachtige en slech te weer om "het wondertje van Den Haag" weer eens gade te slaan. Zij troffen het. Hoewel FC Amsterdam in het begin knap counterde en dicht bij een openingsdoelpunt kwam, zorgde FC Den Haag tenslotte alwéér voor een aangename uit- De moed van het publiek (Mansveld: "We leven in een nieuwe wereld voor FC Den Haag") bezorgde de thuisclub een morele steun, die hard no dig was na het toch wel ger vaarlijke begin van FC Am sterdam. Men verschool zich achter de mankracht, die naar het doel van Jan Jongbloed oprukte, maar nam elke gele genheid te baat om uit te bre ken. Die counter was een con stante bedreiging voor FC Den Haag en dat werd vooral dui delijk na een verrassingsactie van Leen van der Merkt, die deed alsof hij de bal voorzette maar toch inschoot. Doelman Thie stompte de bal met moei te weg, precies op het hoofd van Veenendaal, die tegen de paal kopte. Boskov: "Zelfover schatting. We dachten er te gemakkelijk over en dat wreekte zich. Het geluk was toen met ons." Dat kan men zó wel zeggen, ja. Want na deze uitval presteerde FC Am sterdam nog twee keer hetzelf de, maar het gewaarschuwde Brutaal Voorin bij FC Den Haag mar cheerden de zaken steeds meer naar wens. Kila, die van Boskov toch de voorkeur had gekregen boven Albertsen, Pe razic en Ouweband hielden een stevige greep op het spel en zetten de wedstrijd naar hun hand. Vooral Henk van Leeuwen en in mindere mate Lex Schoenmaker en Martien Jol opereerden daarna met veel brutaliteit en het kon haast niet anders of de over macht van FC Den Haag zou in de score tpt uitdrukking moeten komen. Dat gebeurde nog niet, toen Mansveld een eentweecombi- natie met Perazic inleidde en alleen voor doelman Jong bloed verscheen. Zijn schot stuitte af op het lichaam van de Amsterdammer. Maar dat gebeurde wel toen een voorzet schieter door veel te scoren: 5—1. Wéér een positieve bijdrage tot het toch al hoge gemiddelde van royaal drie doelpunten uit de laat ste acht wedstrijden. Den Haag herkende gisteren zichzelf niet meer en het Zuiderpark raakte over duidelijk in de ban van een uniek sfeertje. Naast het enorme gezang rolden spontane kreten als "ha, ha Stoop" en dergelijke met regelmaat vanaf de tribunes en schiepen bijna een Europa -cupstem ming. De opwinding in het Zuiderpark viert hoogtij. Ondanks de stromende regen blijft de interesse voor de prestaties van FC Den Haag bestaan. De morele overwinning was in, feite gevallen en FC Den Haag nam hiermee geen genoegen. Integendeel, het wilde niets lie ver dan doorgaan, meer sco ren. De roes moest blijven. Een opdracht, die zeldzaam eenvoudig lukte, gisteren. Eerst schoot Van Leeuwen te gen de lat, waarna Lex Schoenmaker, ook al zo ijzig- kalm, inkopte (3—0) en in de dertiende minuut van de twee de helft bereikte het spel van FC Den Haag zelfs een apart hoogtepunt. Door een korte draai van - alweer - Henk van Leeuwen werd de zwakke de fensie van FC Amsterdam ver rast en rende Leo de Caluwé, tegenwoordig een modern uit brekende verdediger, rap naar voren om doelman Jongbloed te snel af te zijn (40). Overmoed De opwinding in het Zuider park werd groter en groter en er waren toeschouwers, die een voorzichtig "tien, tien, tien" aanhieven. De overmoed vierde hoogtij. Maar ook al bleef deze score buiten bereik, de herinnering aan het laatste doelpunt van FC Den Haag, deze middag, zal niet snel meer verdwijnen. De voor Mansveld ('Een enkel blessure weer, maar niet erg, dacht ik') ingevallen Albertsen lanceerde de weer snel uitbre kende De Caluwé en deze ont dekte Van Leeuwen, helemaal vrijstaand. Ook nu bracht de "tweede spits na Geels in Ne-' derland" de rust op om in stijl met een kopbal te scoren. Een juweeltje van een goal, zonder meer. Hoewel FC Den Haag het spel- beeld bleef bepalen verdween het moeten, de geldingsdrang. De score was fraai en zó een wedstrijd eindigen zou genoeg voldoening opleveren. Maar FC Amsterdam reageerde toch venijniger dan verwacht. Een foutje op rechts van de Haagse verdediging stelde aus- putzer Husers in de gelegen heid alleen op de voor Thie van Mansveld door Schoenma ker werd doorgekopt naar Henk van Leeuweh, die de bal in de kleinste hoek schoot. De opwinding over deze treffer was amper verflauwd of het publiek in het Zuiderpark had in de 44ste minuut van de eerste helft alweer reden tot juichen. Martien Jol kapte de bal keurig vrij en stelde Kila in staat de bal strak voor te zetten. Wat gebeurde en Henk van Leeuwen, die helemaal vrijstond, oogstte een stijlprijs voor de technisch perfecte ma nier waarop hij de bal inkop te: 2-0. De grote blijdschap van De Caluwé. De vorige week bij FC Utrecht had zijn dadendrang opzien gebaard door een voorzet, die via via in het doel belandde en de modern uitbrekende verdediger herhaalde dit huzarenstukje overtuigender. Hij scoorde ditmaal onbetwistbaar FC Den Haags vierde treffer.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9