Allerlei(ds) Busbaan ,,stad uit" aan zijkant, busbaan ,,stad in" in midden van Rijnsburgerwerg Mgr. Simonis stelt eerste christenen ten voorbeeld van Kerk en toekomst RAADSLID KUUERS: Uw Mening MAANDAG 17 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers Leiden Het WD-raadslid F. J. Kuijers wil dat op de Ri jnsburgerweg de busbaan „stad uit" aan de zijkant wordt geprojecteerd en de bus baan „stad in" in het midden van de weg. Bij de behandeling van de busbaanplannen van avond in de gemeenteraad zal hij een amende ment op het voorstel van b. en w. indienen waarin wordt uitgegaan van aanleg van beide busbanen aan de zijkanten van de weg. In grote lijnen ziet het voorstel van b. en w. er als volgt uit: O de bomen worden gehandhaafd; (wellicht zal één boom moeten worden verplaatst ten behoeve van de aanleg van een goede oversteekmogelijk- heid voor voetgangers en fietsers); O de fietspaden worden niet versmald; O de voetpaden worden niet versmald, met dien verstande, dat op bepaalde plaatsen een aanpas sing ter verbetering van de fietspaden wordt geaccepteerd; O er komt één rijstrook in elke richting voor het autoverkeer; O er komen busbanen over de gehele lengte aan de zijkanten van de weg, zulks met dien verstan de, dat op het gedeelte tussen de Boerhaavelaan en het Stationsplein het openbaar vervoer in voldoende mate kan worden bevorderd met een z.g. voorstart in de verkeerslichten, aldaar geen busbanen worden aangelegd; Q er komt een beveiligde oversteekmogelijkheid voor voetgangers en fietsers ter hoogte van de Boerhaavelaan en een verbetering van de over steekmogelijkheid bij de Mariënpoelstraat; de tuinen van de woningen worden gehand haafd; er blijft enige ruimte voor ultra kort-parkeren tussen de Mariënpoelstraat en de Boerhaavelaan. Kuijers wil daar nog twee punten aan toevoegen: O de aan te brengen verkeerslichteninstallaties zullen van een zodanig type moeten zijn dat verkeersbeïnvloeding door de bussen mogelijk is; het is niet langer mogelijk om vanaf de Rijnsburgerweg, richting „stad in", de Mariën poelstraat en Boerhaavelaan linksaf in te slaan. Moties Het WD-raadslid is voorts van plan een aantal moties in te dienen. In een motie wordt het college van b. en w. verzocht „om in overleg met de gemeente Oegstgeest, de N.Z.H. en eventuele andere betrokkenen de mogelijkheid te onderzoe ken om de Wassenaarseweg door te trekken naar de Rijnsburgerweg in Oegstgeest, waarbij deze verbinding uitsluitend als bus- en fietsverbinding gebruikt dient te worden." In een tweede motie wordt het college verzocht de aanleg van een verbindingsweg tussen Wasse naarseweg en Plesmanlaan met de grootst moge lijke spoed te realiseren. Volgens de motie-Kuij- ers is dit een eerste vereiste om tot een meer evenwichtig verkeersbeeld te komen op de Rijns burgerweg tussen Wassenaarseweg en Stations plein. In een derde motie tenslotte wordt het college verzocht „de verkeersgeleiding op het kruispunt Schuttersveld/Oegstgeesterweg zodanig te maken dat doorgaand verkeer richting rijksweg 44 een betere mogelijkheid krijgt om de route Plesman laan te kiezen." Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel heeft er overigens bij b. en w. nog eens op aangedrongen de Rijnsburgerweg open te houden voor alle ver keer. De Kamer meent dat dit „een essentiële voorwaarde is voor het functioneren van alle binnenstedelijke activiteiten in het algemeen en van economische binnenstedelijke activiteiten in het bijzonder". De Kamer is het met het college eens dat er busbanen aan weerszijde van de Rijnsburgerweg moeten komen. Ook de situering van de busbaan in de voetgangers- en fietsersbuis van de spoor tunnel en het instellen van een prioriteitenrege ling voor bussen juicht zij toe. Bij gouden feest van Leonarduskerk: (Van een onzer verslaggevers) Leiden Het hoogtepunt van de viering van het 50-jarig bestaan van de Leonarduskerk aan de Haagweg was gisteren de plechtige Hoogmis, die door Rotterdams Bisschop, mgr. dr. A. J. Simonis, werd opgedragen in een volle „St. Leonardus a Portu Mauritio", onder welk patronaat in 1934 een zelfstandige parochie haar leven ging leiden. Na de viering van het gouden Herensingelfeest, de tweede kerkjubel in Leiden binnen enkele weken. Een fraai versierd kerkgebouw, met herfstboeketten rond de paaskaars, een stukje liturgische triomf rond de opgestane Christus: de belofte van de Kerk zelf vervuld. De bisschop werd begeleid door een stoet van zeven priesters die met hem de Eucharistieviering concelebreerden: pater provinciaal der minderbroeders Th. Si mons, pastoor C. J. P. Maarschalkerweerd ofm, en priesters die uit de parochie zijn voortgekomen of er „gestaan" hebben, zoals oud-pastoor P. Dijkstra ofm, Bram Martijn, B. Kiewe, J. v.d. Voort ofm en J. P. J. Gondrie ofm die ceremoniarius was. schop de ernstige katechese op school, maar ook voor volwasse nen van het grootste belang: het zich ernstig toeleggen op de leer der apostelen. „De jongeren moeten hierin voorop gaan en de ouderen stimuleren en inspi reren zin of geen zin, desnoods naar de kerk gaan omwille van de ouders, want Christus nodigt ons uit". Zoals eerder haalde mgr. Simo- De voorzitter van de parochieraad, de heer J. Hazes (links), overhandigt aan pastoor C. J. P. Maarschalkerweerd het parochiegeschenk: nieuwe, moderne literugirsche gewaden. nis ook ditmaal de pluriformi teit in de huidige Kerk aan. „Laat pluriformiteit nooit on taarden in een dekmantel die de grootst mogelijke tegenstellin gen bedekt, een verdeelde ge- Het gemengd koor van de paro chie zong onder leiding van Jantsje Dekker de Missa Kind Jesu van Schweitzer. Organist was Mike van Booren. Een wel komstwoord werd gesproken door de heer F. Tuithof, pen ningmeester van het kerkbe stuur, die onder meer deken L. van Noort en de reformatori sche prodikanten uit de wijk begroette. Bisschop Simonis sprak in zijn predikatie over het vieren van 50 jaar christen zijn in dit deel van Leiden", een Afscheid prof. Hofstra LEIDEN Prof. mr. H. J. Hof stra heeft vrijdag in het Groot Auditorium aan het Rapenburg zijn afscheidscollege gegeven. Prof. Hofstra is per 1 september van dit jaar met emeritaat ge gaan. Hij was hoogleraar in het belastingrecht. Zijn afscheids college droeg als titel „De toe komst van de inkomenstenbe- lasting". Prof. Hofstra (PvsA) (PvdA) thans adviseur van het ministe rie van financiën en belast met een studie over de invloed van de inflatie op belastingen. In het derde kabinet-Drees van 1956- 1958 was hij minister van finan ciën. Het kwam ten val, toen de Tweede Kamer een volgens mi nister Hofstra onaanvaardbaar amendement aannam over de werkingsduur van de wet tot verlening van de tijdelijke ver hoging van enig directe belastin gen. De heer Hofstra had voor de Tweede Wereldoorlog een car rière gemaakt in de belasting dienst, ging er nna in de politiek en was tevens directeur van ver zekeringsmaatschappijen. In 1960 verliet hij de politiek, werd lid van de hoofddirectie van Verolme, voltooide in 1966 zijn universitaire studie in de rech ten in welk jaar hij hoogleraar in Leiden werd. Deze benoe ming was het gevolg van de concentratie van de fiscale stu dierichting aan de Leidse uni versiteit. gemeenschap van levende „ste nen", een christendom dat altijd verder gaat dan het kerkge bouw". De bisschop hield deze jubilerende gemeenschap een programma voor de toekomst voor, genomen uit de Handelin gen van de apostelen: Zij die gedoopt waren, legde zich ern stig toe op de leer van de apos telen, bleven trouw aan het ge meenschappelijke leven en ij verig in het breken van het brood en in gebed „Het christendom", aldus mgr. Simonis, „is niet alleen een est hetische levenshouding, een lief zijn voor elkaar, maar God staat op de eerste plaats. Die eerste christenen waren er van over tuigd, dat het wel degelijk uit maakt wèt je gelooft: het is een heilige leer die voortkomt uit de liefde". Daarom achtte de bis- Ook in Leiden kan sinds zaterdag de schoen weer worden gezet. St. Nicolaas is gearriveerd. Hij mon sterde af in de Haven waar burgemeester Vis hem een welkomst woord toesprak. Daar na trok hij. in gezel schap van de winke liers die hem de ca deaus moeten leveren naar de Stadsgehoor zaal op. De reclames toet had veel bekijks. meenschap, waarbinnen soms mensen zijn te vinden die niet meer katholiek denken. Wees één in bidden en geloven, zoals de eerste christenen trouw en eensgezind waren". In plaats van de Roomse blijdschap van weleer trof de bisschop nu vaak een, Kerk van „lange gezichten" aan, waarin oneindig wordt ge discussieerd: „waar is die vreug de om het geloof, de liefde die uit God komt?" Tijdens de receptie in het Leo- nardushuis werd door de voor zitter van de parochieraad, de heer J. Hazes, aan de voorzitter van het kerkbestuur, pastoor Maarschalkerweerd, een stel nieuwe liturgische gewaden en altaarkleden als parochiege schenk overhandigd. De paro chiële inzameling was een groot succes geworden: bijna 10.000 gulden werd bijeengebracht. Maar ook de bejaarden en zie ken werden in de afgelopen week niet vergeten, ze ontvingen namens de gemeenschap fruit en bloemen. Busbanen Rijnsburgerweg B. en W. willen de busbanen toch aan de zijkant van de Rijnsburgerweg. In een officieel voorstel hebben zij de raad verzocht hiermee in te stemmen. In het eerste plan, dat de gemeente gemaakt heeft, zouden de busbanen aan de zijkant komen. Dit stuitte op onoverkomelijke bezwaren. Het bleek namelijk'voor de bewoners van de Rijnsburgerweg onmogelijk om op deze wijze met hun auto bij hun huis te komen. Ook het bedienend verkeer zou de bewoners van de Rijnsburgerweg niet meer kunnen bereiken. De wethouder en zijn medewerkers waren ook van mening dat dit plan onuitvoerbaar was. De wethouder heeft toen een plan laten uitwerken met de busbanen in het midden. De heer Waal heeft daarna, omdat dit college inspraak voorop stelt, op 29 oktober een hoorzitting gehouden voor de bewoners van Rijnsburgerweg en omgeving. Zoals men in de dagbladen heeft kunnen lezen, hebben de bewoners wethou der Waal heel duidelijk gemaakt, dat zij noch in het midden, noch aan de zijkant een busbaan willen hebben. Tijdens de daaropvolgende vergadering van de verkeerscommissie is bijna met geen woord gesproken over de mening van de bewoners van de Rijnsburgerweg. Op een vraag die gesteld werd aan de heer Van der Sluis van de N.Z.H. of een busbaan in het midden nu de uitkomst zou zijn, antwoordde deze, dat met dit plan juist vertraging op zou treden. De baan in het midden was. zoals hij zei, voor de N.Z.H. onaanvaardbaar. Hij was ook van mening dat een doorlopende busbaan aan de zijkant ook niet per se nodig was. De meeste tijd wordt gewonnen als de bus bij de verkeer slichten voorrang krijgt, was zijn verdere betoog. Door de uit spraak van de heer Van der Sluis was feitelijk het plan van de busbanen in het midden verworpen. Naar de mening van de verkeerscommissie werd niet meer gevraagd. Men zou denken dat de wethouder naar nieuwe mogelijkheden zou zoeken. Uit de dagbladen moet men nu vernemen dat de B. en W. de busbanen toch aan de zijkant willen! In een officieel voorstel hebben zij de raad verzocht hiermee in te stemmen. Gezien het nu ingediende voorstel heeft de hoorzitting geen enkele zin gehad. De wethouders kunnen nu hun ideaal „inspraak" wel schrappen. Het doel van de aanleg van de busbanen is het binnenhalen van 2,2 miljoen gulden rijkssubsidie. De aanleg betreft het stukje Rijnsburgerweg tussen viadukt en Wassenaarse Weg. De voor waarde voor het verkrijgen van rijkssubsidie is bevordering van openbaar vervoer. Dat bevorderen houdt in, volgens de N.Z.H., dat de rijtijd van nu 1/2 minuut over dit stukje met 1 1/2 minuut verkort wordt Dit is dus onmogelijk. Als ondanks alles de busbanen toch doorgaan, zouden de bewo ners van de Rijnsburgerweg hun parkeerplaatsen kwijtraken. Geen bedienend verkeer meer, zoals melkslijter. groenteman enz. De mogelijkheid om de bromfietsers van het fietspad af te halen is voorgoed voorbij. De bussen gaan tussen het overige verkeer sneller rijden. Oversteken voor fietsers of voetgangers wordt levensgevaarlijk. Ik denk hierbij aan de 6000 scholieren en de ouden van dagen. Alle verantwoording ligt nu bij de gemeente raadsleden, die hedenavond hun goedkeuring moeten geven het waanzinnige besluit van de wethouders. A. W. van der Zon, lid van de verkeerscommissie. Extra koopavonden Na rijp beraad hebben wij besloten alsnog te reageren op de opmerkingen gemaakt in de raadscommissie van economische zaken inzake het verzoek van Leids City Centrum om toestem ming voor het houden van koopavonden op de vrijdagen 28 november en 19 december a.s. De opmerking van de heer Van Baaren (PvdA) dat een groot deel van het winkelpersoneel niet tegen een koopavond is, is beslist onjuist Immers toen hier ter stede de koopavond ter sprake kwam, is door onze organisaties een enquête onder haar leden onder het winkelpersoneel gehouden. Daaruit bleek overdui delijk, dat ongeveer 75 tot 80% tégen een koopavond was. Gezien het bovenstaande komt ons de opmerking van de heer Van Zijp (CDA) dat het winkelpersoneel de noodzaak van een koopavond inziet niet geheel juist voor. Hij stelt dat er nog nooit echt gevraagd is naar de mening van het winkelpersoneel. Dat dit wel gebeurd is, moge blijken uit hetgeen wij hierboven schreven over de destijds hierover gehouden enquête onder onze leden. De resultaten hiervan zijn bij B en W bekend. Heeft de heer Van Zijp ooit wel eens onderzocht welk deel van het winkelpersoneel vóór een koopavond zou zijn?? Naar het resultaat van dit onderzoek zijn wij zeer benieuwd! Wethouder Van Aken zou het advies van het Centraal Overleg Detailhandel nog eens goed na moeten lezen. Daarin wordt o.m. vermeld, dat indien het bedrijfsleven of een deel daarvan meent, dat het noodzakelijk is, dat er extra koopavonden komen zij hiervoor toestemming dient te vragen aan de gemeenteraad. Dit sluit echter naar onze mening beslist niet uit, dat het andere deel van het bedrijfsleven (nl. het winkelpersoneel) zich hiertegen niet zou kunnen verzetten. De heer Van Zijp stelt ook, dat er in een aantal omliggende gemeenten op de vrijdagen vóór de Sint Nicolaas en Kerstmis wel koopavonden zijn en er dan koopkracht uit Leiden zou kunnen wegvloeien. Daarbij gaat hij er geheel aan voorbij, dat er in de door hem bedoelde gemeenten wellicht op de donderdag avonden vóór de vrijdagen 28 november en 19 december a.s. géén koopavond is. Dan zou Leiden daar weer koopkracht vandaan trekken. De opmerking van de heer Van Duyn (WD) slaat werkelijk op niets. Hem is waarschijnlijk niet bekend, dat het werken op de koopavonden vrijwel steeds wordt gehonoreerd in vrije tijd en niet in geld. Zou het door de heer Van Duyn veronderstelde extra verdienen van het winkelpersoneel misschien zijn, omdat de salarissen in die branche nu niet bepaald aan de hoge kant zijn? En hoe komt hij aan zijn veronderstelling, dat het winkelpersoneel niet zoveel bezwaar heeft tegen de vele koopavonden achtereen? Heeft hij een onderzoek hiernaar gedaan? Tot besluit nog dit Het is een feit, dat de tijd voorbij is, dat politici bepalen of mensen er zin in hebben om bepaalde dingen te doen. Uit de door onze organisaties ingenomen standpunten, die niet door buitenstaanders, maar door de betrokken leden, werkzaam in de detailhandel, zijn gemaakt, blijkt duidelijk de wens van het winkelpersoneel normale arbeidstijden te hebben. De samenwerkende organisaties, NVV-Bond Mercurius, Dienst enbond NKV, Chr. Bedrijfsbond HBV. Doorgerede n De Leidse politie heeft gister avond een 24-jarige jongeman uit Leiden aangehouden. De man was na een aanrijding te gen een lantarenpaal op de Lammermarkt doorgereden. De Leidenaar bleek na een bloed proef onder invloed te zijn van alcohol. Op heterdaad De politie heeft zaterdagmid dag een 21 jarige loodgieter aangehouden. Deze had in een sigarenzaak aan de Steenstraat en aansteker met een gezamen lijke waarde van 60 gulden ge pikt. Toen de eigenaar dat zag deed hij snel de winkel op slot, zodat de man niet kon ontsnap pen, waarna een vechtpartij ontstond. De man is door de politie meegenomen naar het bureau, waar proces verbaal is opgemaakt Tasjesdieven Een 69-jarige vrouw is vrijdag middag rond zes uur op bruta le wijze van haar handtas be roofd door twee jongens die ra kelings met de bromfiets langs Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. de vrouw scheurden. De duo passagier greep de tas uit han den van de gedupeerde. In de tas bevonden zich voor enige honderden guldens aan siera den en ongeveer 20 gulden aan geld. Ongeveer een uur later heeft de Leidse politie de twee Leidenaartjes van 12 jaar aan gehouden die bekenden de roof te hebben gepleegd. Even later heeft de politie nog twee kna pen van dertien jaar aangehou den die tevens worden ver dacht van het roven van da mestasjes. Groen-Wit Bij gymnastiekvereniging „Groen-Wit" zijn in de afgelo pen week weer de onderlinge wedstrijden gehouden. Groot en klein streed om medailles en wisselbekers. De nieuwe voorzitter, de heer F. van Duursen van de vereniging was erg in zijn sas met het grote aantal bezoekers. Uitslag: meis jes 6 jaar: eerste plaats, voor Mireille Reep, meisjes 7-3 jaar. Groep A: winnaar werd Iris Terkerk, groep B: Saskia Fles, meisjes 8-10 jaar groep A: Ma rion Mentink, groep B: Caroli ne Bik, groep C: Madeleine van Lith, meisjes 10-12 jaar, groep A: Brigitte Coubergh v.d. Braak, groep B: Jeanette Bave- laar, meisjes 12-15 jaar: Moni que Schiffers, dames 15 jaar en ouder: Lous Ham. Keur- groepen: Meisjes 10-12 jaar: Honka Dubbelaar, meisjes 12- 15 jaar: Mariene van Zeijll en dames van 15 jaar en ouder Trudy Knijnburg. Jongens: 6-10 jaar: Robby van Haastrecht en Maarten Otten, 12-15 jaar: Pe ter O wel. Heren: A: Peter Owel, heren B: Adrie Ouwer- kerk. geweest bij het echtpaar N. A. de Haas-Heuzen. De heer en mevrouw De Haas waren on langs 65 jaar getrouwd. Ter ge legenheid daarvan hebben zij reeds op 2 november groot feest gevierd. Het echtpaar woont aan de Oranjeboom- straat 14 in Leiden. Universitair nieuws Jubileum Burgemeester en mevrouw Vis zijn vrijdagmiddag op bezoek Dr. A. W. A. Boschloo, direc teur van het Interuniversitair Kunsthistorisch Instituut te Florence, is aan de Leidse Uni versiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de kunstgeschie denis. Dr. M. Zeegers, zenuwarts-psy chiater te 's-Gravenhage, is be noemd tot buitengewoon hoog- Dr. J. H. Ruys, tot dusverre wetenschappelijk hoofdmede werker op de afdeling neonato logie in de Vrouwenkliniek van het Academisch Ziekenhuis te Leiden is benoemd tot lector in de neonatologie. De heer A. A. van Zeeland is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. Promotor was prof. dr. F. H. Sobels. De heer C. Backx, wetenschap pelijk medewerker bij E.S.- T.E.C. in Noordwijk, is gepro moveerd tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschap pen. Promotor was prof. dr. J. Los. Comité Nederland Vietnam die in de week van 3-6 nov. in Lei den werd gehouden is een groot succes geworden. Doel van de aktie was geld in te za melen voor de apotheek in het Holland Ziekenhuis bij Dong- Ha in Zuid-Vietnam. Hiervoor zijn zo'n 300 mensen in de weer E Surinamers De studentenvereniging VCSB houdt vanavond op het Gerecht 10 een discussie-bijeenkomst over de discriminatie van Suri namers in Nederland. De heer Ebbeling, ambtenaar bij het ministerie van CRM, zal een in- overleden: s. h. leiding houden. De bijeenkomst begint om acht uur. burgemeester Vis en echtgenote heeft zaterdagmiddag tijdens een receptie in het „bestuurs- huis" van wijkvereniging „Ak- tief" aan de Titus Brandsma- laan het bestuur van deze ver eniging gefeliciteerd met het vijfjarig bestaan. Van de jubi leumcommissie kreeg het be stuur een nieuwe vloerbedek king voor het bestuurshuis en een moderne wandklok. Tunnel blank De tunnel nabij de Volkenhorst is gistermiddag als gevolg van een lekke waterleiding blank komen te staan. LDM-functiq- narissen hebben het gat ge dicht Daarna heeft de brand weer de tunnel leeggepompt. Een karwei van enige uren. Burgerlijke stand n geb. 9 Jun. 1698 Collecte Aktief De collecte voor het Medisch Ongeveer 180 man, onder wie Geboren: Miranda Desirèe dr. v. M. F. Raman en W. Blok. Arnold Barend tv. A. V. W. Vroomans-G.G. Favler, Gerrltlan tv. W. M. N. Eggenkemp- M H. Rotteveel Manaveld. Wilhet- mina Klazina d.v. P. F. Kovae»-C.W. Twisk. Michéle Johanna Maria d.v. M. C. J Poela-L A J. van der Zwet, Erl Lieke d.v. R. J van Alphen de Veer-K L van der Meer, Hütya d.v. A. Dogan-Z. Baydemir, Vincent tv. B. J. van Rooden-C. J. van Steln.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3