Monetair beraad verloopt goed BESLAG OP ZENDERSCHIP "MI AMIGO" OPGEHEVEN Minister akkoord C&A nieuwbouw Spoedoverleg TOPOVERLEG IN RAMBOUILLET Dronken man vuurt op gastarbeiders Nico Jansen laat legioen wachten „Inktregen" in Le Havre Manager Mercasol naar Amerika voor versterking RECORDS £eidóe(Soti4a/nt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur. J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19,00 uur) - Abonnementen- oer week ƒ2.81; kwartaal'/ 36.32; jaar 141,35; losse nummers: 50 cent Maandag 17 november 1975,66e jaargang no. 20276 Superstars Harm Kuipers voor Nederland in Superstars 1975 op Ned. I om 20.25 uur. Om 19.05 uur in AVRO's 3 x 20 autotest en toe ristisch Gelderland. Ned. II, 19.05 uur Suske en Wis- ke (4) en om 21.25 uur Baretta. Buien Veel bewolking en buien. Vrij krachtige tot harde en langs de kust van Holland en Zeeland enige tijd storm uit noodwest tot noord. In het oosten van het land meest matige wind. Tempe raturen circa 7 graden. Morgen: zon: 8.04-16.46. Maan: 16.33-07.29. Schev. hoogw.: 2.35- 14.48. Laagw.: 10.31-22.46. Staats- en regeringshoofden en hun ministers tijdens de conferentie in Rambouillet. Links achter de tafel onder anderen premier Wilson, minister Callaghan, minister Kissinger en president Ford, rechts op de voorgrond de Italiaanse premier Moro. (Van onze correspondent) PARIJS. De monetaire conferentie tus sen de staatshoofen en regeringsleiders van de VS, Duitsland, Frankrijk, Enge land, Italië en Japan, die zaterdag in kasteel Rambouillet, bij Parijs, begon nen is, heeft een, uitermate vruchtbaar verloop. Zo zelfs dat, in tegenstelling tot de oorspronkelijke plannen, een gemeenschappelijk communiqué zal worden opgesteld en uitgegeven Besloten werd, met name, prioriteit te verlenen aan de strijd tegen de werk loosheid, waarbij zorgvuldig vermeden moet worden, dat dit zal leiden tot inflatie. Op monetair gebied werd men het eens de schommelingen in de wissel koersen te stabiliseren met behulp van de staatsbanken. Op commercieel ter rein werd overeengekomen elke vorm van protectionisme van de hand te wij zen, waarbij de Britten enige reserves lieten gelden. Verder moet een nieuwe stijging van de olieprijzen voorkomen worden; een dergelijke stijging zou het evenwicht van de Westerse economie nog verder verstoren. Tenslotte zal de hulpverlening georganiseerd moeten worden voor het in evenwicht brengen van de betalingsbelansen, waarvan de tekorten het economisch herstel versto- Er zijn inderdaad tekenen van herstel waarneembaar. Hiervan getuigen de' Amerikaanse president Ford en de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt. Volgens Ford is de expansie in de VS begonnen en bondskanselier Schmidt zei, dat de zaken in Duitsland alweer beter gingen, dat de prijzen stabiel ble ven en dat de werkloosheid aan het afnemen was. De staatshoofden en regeringsleiders staan, vanzelfsprekend onder-de zeer zware bewaking van ongeveer 3000 poli tiemannen. (van onze sportredactie) ROTTERDAM Spits Nico Jansen heeft de kriti sche supporters van Feyenoord, gisteren in zijn debuut tegen Excelsior, niet kunnen overtuigen. Hoewel hij bij de eerste twee doelpunten was betrok ken, bleef het „legioen" vergeefs wachten op de eerste treffer van de nieuwe, dure aankoop. Na FC Den Haag-FC Amsterdam (5-1) lag de naam van Nico Jansen (ex-Amsterdam) ook op ieders lip pen. Zou hij een dergelijk debacle hebben kunnen voorkomen? De verslagen trainer Pim van de Meent ging op deze vraag niet in en richtte het oog op de toekomst. Sporttribune meldt verder: Böhm verloor slijtageslag Cor Coster in de ijskast? Goethals' ernorme voldoening Tigchelaar persona non grata (van onze correspondent) PARIJS Tijdens het weekeind heeft zich in de havenstad Le H£vre een merkwaardig verschijnsel voorgedaan dat het gevolg is van meteorologische omstandigheden en milieuverontreiniging. Gedurende twee uren heeft het over een wijk van' de havenstad „vettige inkt" geregend. Huizen, straten, tuinen, auto's en kleding werden met een laagje van enkele millimeters van deze kleverige zwarte pap bedekt, die in eerste instantie van de petrochemische industrieën in de omgeving afkomstig moet zijn. -■ Een zware vrachtauto van een Utrechts veetransportbe drijf is vannacht rond half drie de woonkamer van de familie De Graaf aan de Leidse Volmo lengracht bin nengereden, na dat de chauffeur bij een poging de Langegracht op te draaien in een slip was ge raakt. In de wo ning, waarvan de complete voorgevel werd vernield, ont stond een enor me ravage. Er werd niemand gewond. Op het tijdstip van de aanrijding slie pen alle leden van het gezin De Graaf op een boven de huis kamer gelegen verdieping. (Van een onzer verslaggevers) HAAFTEN Het KVP-bestuur en de KVP bewindslieden gaan zich vanavond reeds beraden op de situatie, die tijdens het weekeinde is ontstaan, nadat het CDA-bestuur niet tot over eenstemming gekomen was over de gezamenlijke lijst bij de volgende verkiezingen. De kans is zeer groot, dat het KVP-bestuur zich daarbij even eens gaat bezinnen op mogelijke alternatieven, zo meende KVP- fractievoorzitter mr. F. Andries- sen. Hij doelde daarbij op de mogelijkheid, dat de KVP zich tot een open christen-democrati sche partij zou verklaren. Tijdens het weekeinde kwam in het CDA-bestuur het voorstel van de KVP aan de orde, dat een gezamenlijke CDA-lijst voor de nieuwe verkiezingen onmis baar is. Zonder deze lijst is, volgens de KVP, het GDA onge loofwaardig. Maar bij de discus sies bleek, dat de KVP-afge- vaardigden op twee stemeen van de ARP na (de AR-vice- voorzitters Zijlstra en Kuiper), alleen stonden. Tegen deze voor hen bindende formulering wa ren de vier man sterke delegatie van de CHU en twee AR-afge- vaardigden. Daarnaast wezen de AR-waarnemers Aantjes en Hans de Boer in hun adviezen de formulering eveneens af. Volgens mr. Aantjes legt de KVP met bedoelde formulering een te zware hypotheek op de CDA-partners. „De lijst is wel van uitermate groot belang, maar niet onmisbaar", aldus mr. Aantjes. De CHU wees de formulering af, omdat daardoor de AR-vergadering van 13 de cember aanstaande tezeer ge bonden zou zijn. Dr. Kruisinga van de CHU blijft echter wel vasthouden aan de federatie "»n het CDA. Beloften aan Marokkaanse hongerstakers AMSTERDAM (ANP) - Het ministerie van justitie zal er in overleg met de Marokkaanse ambassade voor zorgen dat in geleverde valse paspoorten als bewijs van eerdere aanwezig heid in Nederland kunnen gel den. Dit is volgens het comité Marok kaanse arbeiders een van de toezeggingen die staatssecreta ris Zeevalking heeft gedaan aan de 106 hongerstakende Marok kaanse gastarbeiders in de Am sterdamse Mozes en Aaronkerk. De Marokkanen hebben daarop hun hongerstaking beëindigd, maar blijven voorlopig in de kerk tot zij er zeker van zijn dat hun actie een positief resultaat zal hebben. De staatssecretaris heeft verder toegezegd, dat een inter-departementale commissie de zaak van de illegaal in Ne derland verblijvende Marokka nen zal onderzoeken. Tijdens de procedure zullen zij niet worden uitgewezen. BERKEL EN RODENRIJS (ANP) Een dronken autosloper uit Berkel Rodenrijs heeft zondagavond in Berkel Rodenrijs het vuur geopend op drie Turkse gastarbeiders- ..—,5,passeerde Een van hen werd door 2 kogels gewond. In totaal schoot hij vier maal vanuit zijn auto met een vuurbuks. De eerste schietpartij had plaats omstreeks negen uur. De drie gastarbeiders waren kort ervoor uit de Rotterdamse bus gestapt toen zij een rode personenauto op zich af zagen komen. Toen de auto hen passeerden hoor den de mannen wel een vreemd geluid, maar realiseerden zich niet, dat er geschoten werd. De auto kwam hen nogmaals achterop en de bestuurder schoot weer. Later bleek dat een van de mannen zowel bij de eerste als bij de tweede schietpartij geraakt was. Later op de avond heeft dezelfde autosloper geschoten op een woonhuis. De omwonen den hebben toen het kenteken kunnen opne men. Even later kon de politie de dader aanhouden. Volgens de politie heeft de man zonder duidelijke motieven gehandeld. LEIDEN - Binnen niet al te lange tijd kan worden verwacht, dat Mercasol Leiden aanzienlijk beter in zijn spelersmate riaal komt te zitten. Op dit moment staat manager Ron Schouten op het punt te vertrekken naar de Verenigde Staten. Het is vrijwel zeker dat hij met een Amerikaanse Nederlander terugkeert. Misschien zelfs twee. Ook kijkt hij uit naar een 'echte' Amerikaan, omdat de kans niet uitgesloten is, dat Walker Banks rond de Kerst teruggaat wegens familieomstandigheden. Dat is echter onzeker. Mercasol wil zijn Amerikanen graag behouden, maar of zij het zelf willen is dubieus. Elke week weer verliezen is tenslotte geen pretje. Mercasol is ook in onderhandeling met Nederlandse spelers, van wie er één per 15 december overgeschreven zou kunnen worden. Daarbij worden verschillende namen genoemd. Steeds hardnekkiger worden de geruchten rond Ton Neder- hoed, die dit jaar van Donar overstapte naar Buitoni, maar daar weinig kansen krijgt. Ook spelers van het voormalige Typsoos (de ploeg van het diio Blom/Schouten) zouden op de verlanglijst staan. En omdat Leiden het meest behoefte heeft aan een spelverdeler, lijkt ook Roy Leysner een serieuze kandidaat. En dat terwijl de prijzen van de voetballers in de transfers alsmaar oplopen. ("JULLIE WISE* f)U£yiAAL\ I'N puBBErne tbr toesoicjj- Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Stripverhaal— Premier Olof Palme van Zweden heeft zijn abonnement op een Zweeds weekblad opgezegd omdat in een stripverhaal een personage voorkomt dat naar zijn beeld is geschapen en waarvan zijn kin deren vinden dat het een lafbek is. Europees paspoort Voor de ruim 250 miljoen inwoners van de negen EEG-landen is een Eu ropees paspoort in de maak. Het is de bedoeling dat dit docu ment met ingang van 1978 be schikbaar wordt gesteld aan alle Europeanen. De kleur van het paspoort wordt waarschijnlijk donkerpaars. LONDEN Het beslag op het door de Britse marine geënterde piratenzenderschip Mi Amigo (radio Caroline) is opgeheven en de vier aanvankelijk gearresteerde beman ningsleden, onder wie de Nederlandse kapi tein zijn tegen een borgsom vrijgelaten. Het schip was vrijdagmiddag afgedreven binnen de tien mijlszone voor de kust van het graafschap Essex en werd door de Brit se marine geënterd. Op dat moment ver dween radio Caroline uit de lucht. De in Spanje woonachtige Nederlandse kapitein, Bernhard de Zwart werd met drie beman ningsleden van boord gehaald. Alleen de machinist mocht achterblijven. Een rechter zal beslissen of zij strafbaar zijn. In afwachting daarvan zijn zij tegen een borgstelling van 5500 ieder op vrije voeten gesteld. De in Spanje wonende Belgi sche leider van de piratenzender, Sylvain Tack heeft verklaard, dat radio Caroline gewoon door zal gaan met zenden. Er moet nodig ook 'ns aan onze voetbaleconomie gesleuteld wor- Van een onzer verslaggevers LEIDEN Minister Van Doorn (CRM) heeft in principe zijn toestemming verleend voor de bouw van een nieuw C&A-fi- liaal aan de Breestraat. Voor deze vestiging is de sloop c.q. verbouwing noodzakelijk van de panden Breestraat 125, 127- 129, Lange Brug 48, 50 en 52. De minister meent dat aan het belang van het economisch goed functioneren van de Leidse bin nenstad zwaarder gewicht moet worden toegekend dan aan het behoud van de historische waar den ter plaatse. Voorwaarde van de minister is wel dat eerst met de gemeente Leiden over eenstemming dient te zijn ver kregen over het nieuwbouw- plan. De gemeente zal daartoe nauw overleg dienen te plegen met de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg en de Rijks dienst voor de Monumenten zorg. Zoals bekend is in het pand Breestraat 125 (het voormalige Het Gulden Vlies) de Raad van Arbeid gevestigd. Deze over heidsinstelling wordt te zijner tijd mogelijk gehuisvest in het huidige LTB-gebouw aan de Ho ge Rijndijk. advertentie] DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERTHEUN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1