Hans Bohm werd illusie aimer en bijnaam rijker: De oveimoedige Voorzitter zwembond vreest voor wegzagen van „recreatieve poot" Brigitha verbeterde „in gesloten seizoen" record 200 m. vrij OVATIE NA DERTIEN UUR TEVERGEEFS PLOETEREN. MAAR: BEZORGD OVER BELEID VAN CRM Ruilobject Capabel MAANDAG 17 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 n ra FF& BBH I BID D DEN HAAG Het is tien over half elf in de avond. Op de marme ren trappen van de voor deze gele genheid tot schaakwalhalla omge doopte hal van het Ennia-gebouw strompelen drie personen naar bo ven. Links de moeder, rechts de vriendin en in het midden meer hangend dan lopend de verliezer. De trap lijkt veel langer dan hij in werkelijkheid is en als dan een maal het lederen bankstel binnen bereik komt van Hans Böhm klinkt een zucht van verlichting en een luide plof. Böhm zit, of liever ligt. Een illussie armer en een bij naam rijker. Zijn naam, in het verleden pseudoniem voor levens genieter, wispelturige, groot schaaktalent had er weer een nieu we betekenis bij. Die van overmoe dige. „Maar dat kan je", aldus Ron Muller, werkzaam op de afde ling reclame bij de Ennia en de man die op het idee kwam voor Böhms recordpoging, „niet ver gelijken met het niveau dat hier bereikt is. Als je bijvoorbeeld 215 Russen bij elkaar zet, is het peil weer iets hoger. Bovendien is dit het eerste record dat bij de FIDE (wereldschaakbond, red.) is aangevraagd. En waar bij de kwaliteit is geregi streerd". Het nam niet weg, dat de waarde van een simultaanre- cord zeer subjectief blijft. Mul ler: „Inderdaad. Daarom zal het record wel altijd officieus blij ven. Maar als Böhm deze con frontatie met een score van tachtig procent afsluit is het een wereldprestatie. Vraag het maar aan iedereen". Schuifelen Dat is niet nodig, als het ova tionele applaus dat na afloop spontaan losbarstte een maat staf mag zijn. Het was de enige beloning, de vergoeding van sponsors Het Vaderland en En nia buiten beschouwing gelaten (Ron Mulder mysterieus: „Spreek maar van duizenden guldens") die overbleef na der tien uur ploeteren. Dertien uur schuifelen langs eindeloze rijen peinzende mensen die allemaal maar een bedoeling hadden: Böhm verslaan. De aandacht was er in het begin nog wel, toen wethouder Vink om kwart voor tien 's ochtends 215 keer de openingszet had ver richt Maar het aantal schaak partijen buiten de simultaan om, spontaan ontstaan tussen verslagenen en officials werd steeds groter. De verveling sloeg toe in het van schaken bezeten Ennia-gebouw. Een wereld vol contrasten, waar alles mogelijk was. Marlène Vermeulen, met tien jaar de jongste deelneem- 'ster pas enkele maanden het schaakspel meester, behoorde na uren strijd nog tot de massa le tegenstand. Een jongen deed zijn krantenwijk op het moment dat Hans Böhm veel te veel tijd voor zijn ronden nodig had. Toen al werden de stemmen van de pessimisten die de recordpo ging somber inzagen luider. Maar Hans Böhm zelf verkon digde ruim na vijfeneenhalf uur spelen, juist toen hij een gewel dige inzinking van twee uur achter de rug had „Ik scoorde toen geen punt. Ik had het idee dat ik stilstond") heilig te gelo ven in zijn missie. Organisator Mulder dwong hem tot een kor te pauze, tijdens welke zwarte koffie en een doosje medicijnen wonderen deden. Hans Böhm bij tegenstander nummer 66, Brans die voor het spektakel uit Oudenbosch was gekomen. Óp dat moment ging het wat Böhm betreft nog naar wens. Even later volgde de enorme inzinking. Onzinnig De slijtageslag had ook zijn uit werking op de andere kant van de tafel. Het begon met het oprollen van de mouwen, snel volgde de opening van vele boorden en het verwijderen van stropdassen. Op het uiterlijk werd niet meer gelet, getuige de vele wilde haardossen. En de spijtbetuiging over aanmelding werd niet langer gefluisterd. Sommigen gaven zelfs vrijwil lig op. Typerend waren de woorden van Hans van de Hoorn: „Wat hier gebeurt is on danks alles een ongelooflijke prestatie. Maar tegelijkertijd ook onzinnig". Ook waren er de voorbeelden van puur enthousiasme. Zoals de huisschaker Brans uit Ou denbosch (Noord-Brabant) ge komen om Hans Böhm te be strijden. „Böhm spreekt me aan. Zoals ook dit record me aan spreekt vanwege het menselijke vlak. Wat Schuiten en Hermes hebben gepresteerd kan je ook aan een aap leren. Dit is iets heel aparts". Dat wist Hans Böhm ook wel, anders was hij er nooit aan begonnen Zijn vriendin Petra Piet: „Juist die geestelijke en lichamelijke strijd trok hem aan. Dat was de uitda ging voor hemzelf. Timman bij voorbeeld is ook een goede schaker. Het is de vraag of hij dit zou kunnen". Hans Böhm tenslotte kon het ook niet. Ondanks alle gejuich na afloop berustte hij slechts in die ene wetenschap. Ron Mulder kon nog zo hard roepen: „Gran dioos Hans. Toch", de verslage- ne zelf voelde zich verslagen. De prater verbrak de stilte na afloop maar zelden. Zoals bij de vaststelling van zijn winstper centage. „Maar 78 procent? Wat valt me dat tegen". En zo dacht eigenlijk iedereen er over al werd dèt niet hardop gezegd. KEES KOOMAN De elf winnaars (buiten de partijen, die bij beëindiging verloren stonden voor Hans Böhm) waren: Frans Le lieveld (12 jaar!) uit Monster, L.v.d. Gaag (Zoetermeer), P. Koppes (Rijs wijk), C.R. v.d. Meulen (Den Haag), J.A. v.d. Hoorn (Rijswijk), R. Los (Loosduinen), M. Wind (Den Haag), E. Fraikin (Den Haag), Nitzsche (Zoetermeer), C.H. Bekke (Loosdui nen), N.C. van Luyk (Delft). de recordpoging niet voor niets gegonst van de kritiek. Vanach ter de tafel, waar vandaan de organisatie (bestuurders van de Haagse Schaakbond) klonken deze woorden: „Hans Böhm is nog te week voor dit werk. Mensen als Kavalek, Petrosjan en Kortsnoj zijn beter geschikt. Dat zijn tenminste houwde gens". Al even fel waren de kritische kanttekeningen van Hans van de Hoorn, één van de elf over winnaars. „Hans Böhm heeft te passief geopend. Als hij een agressiever opening dan d 4 had gekozen, waren de zwakkere broeders in een mum van tijd afgevallen. Het positionele spel, dat Böhm verkoos, kostte bo vendien zoveel tijd, dat iedereen te veel kans had om na te den ken. En af te kijken. Je kon het niet vermijden dat je onderons jes kreeg van: „Buurman dat moet je zo en zo doen". Hans Böhm kon die kritiek nog wel begrijpen. En uiterst be hoedzaam weerleggen. „Ik heb erg lang nagedacht over de ope ning en tenslotte gekozen voor een positionele strijd. Misschien heeft dat me wel opgebroken. Eigenlijk vind ik het een drogre den. Met een agressiever ope ning was het misschien nog er ger geweest". Nog erger, één van de kleine fragmenten uit de flarden commentaar van de uit geputte Hans Böhm bewezen zijn ontzetting. Zoals hij ook de rol van "ijskouwe" niet meer kon volhouden, toen ijverige re kenaars het eindresultaat van de Rotterdamse schaker (153 partijen gespeeld, 92 gewonnen, 50 remise en II verloren) "ont leedden". Stortvloed Uit een stortvloed van cijfer materiaal, waarin de beste en langste simultaatprestaties ooit op de wereld bereikt waren verzameld, was afgeleid dat Hans Böhm een score van tach tig procent moest halen om in aanmerking te komen voor een wereldrecord. Een zeer dubieus wereldrecord, want in Brazilië heeft een man die van doorzet ten wist, ooit eens de strijd aangebonden met 400 schakers. Na zijn mislukte aanval op een overigens zeer dubieus wereld record simultaanschaken wilde Hans Böhm geen woord in die richting horen. De figuur, gesto- ken in geel trainingsjack, blau we spijkerbroek gecompleteerd i door een paar sportschoentjes, j wilde een opgewekte indruk ma ken. Maar achter de facade van grapjes, zeer moeizaam uitge sproken, schemerde de teleur stelling. De ontzaglijke teleur- j stelling, in de hand gewerkt om- I dat hij de confrontatie in de rokerige en na dertien uur be- I nauwde ruimte van het Ennia- gebouw met de 215 tegenstan ders, te gemakkelijk had inge zien. Zijn vriendin Petra Piet vroeger assistente van een jon- gleur: „Hans heeft het onder- j schat. Hij heeft op zijn manier willen doorspelen". Lees voor dat laatste woord winnen. Het verweer van Hans Böhm was I zwak. „Er is geen sprake van onderschatting. Ik had .me niet beter kunnen voorbereiden". Houwdegens Maar in de hal bad het tijdens Een "massaal" overzicht in de tot schaakwalhalla omgedoopte hal van het Ennia-ge bouw. Voor Hans Böhm, geheel rechts, vormde het maar een klein deel in zijn eenzame 1 strijd. OOST-BERLIJN In een periode van het jaar, die niet zo lang geleden stond geboek staafd als het „gesloten" seizoen, heeft Enith Brigitha opnieuw haar topvorm geëtaleerd. Bij de zevenlandenwedstrijd in Oost-Berlijn won zij zaterdag de 200 meter vrije slag in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 2.03.34. Zondag moest zij op de halve afstand alleen haar meerdere erkennen in de veelvoudige wereld- en Europese kampioene Kornelia En- der. De wereldrecordhoudster bleef met een tijd van 57.22 seconden precies een seconde boven haar eigen toptijd, Enith benaderde met 57.67 haar eigen nationale record (dat dateert van eind augustus) tot op veertienhon derdste seconde. In een van de laatste onderdelen van gisteren, de 400 meter vrije slag, verbeterde Enith Brigitha haar eigen nationale record. Zij bleef met 4.22.48 ruim een seconde onder haar vorige topprestatie, die dateert van de all-in- kampioenschappen van eind augustus in Leid- schendam (4.23.60). Wijda Mazereeuw, de „vi- ce-kampioene" op de schoolslag van de we reldkampioenschappen in Cali, duldde slechts de huidige wereldkampioene Hannelore Anke voor zich. Hier waren de prestaties meer in overeenstemming met de tijd van het jaar. N1JKERK De kans dat de Nederlandse water- poloploeg toch op de Olympische zomerspelen van Montreal zal uitkomen, is aanmerkelijk groter geworden. Op verzoek van de KNZB heeft de internationale Zwemfederatie (FINA) bevestigd dat indien Afrika geen vertegenwoor diger afvaardigt naar de Spelen die plaats be schikbaar zal komen voor de nummer zeven van het wereldkampioenschap in Cali: in casu Ne derland. Het waterpolo in Afrika staat op een laag peil. Zowel Nigeria (kampioen) als Algerije (nummer twee met het recht om eventueel als invaller op te treden) hebben zich vrijwel nooit internationaal gemanifesteerd en de verwachting is dat zij dit ook niet zullen doen tijdens de Olympische Spelen. Dat zal echter vast staan na 31 maart van het volgend jaar, de datum waarop de inschrijving sluit. Ook als Afrika wel een vertegenwoordiger stuurt naar de Spelen houdt Nederland een zij het kleine kans, namelijk via het kwalificatietoer nooi, dat eind april in West-Berlijn plaatsvindt. Joegoslavië bij de wereldkampioenschappen op het gébruik van doping betrapt is daar echter de grote favoriet. NIJKERK Zwembondvoor- zitter Jaap der Krol heeft zater dag tijdens de bondsraadsver gadering te Nijkerk zijn toene mende bezorgdheid uitgespro ken over het beleid van CRM ten opzichte van de sportbon den. Volgens hem gaat de mi nister rustig door met zijn ex perimenten op het gebied van de sportieve recreatie zonder dat de sportbonden enige in vloed hebben op de beleidsvor ming. „Minister", zo stelde de zwembondvoorzitter: „Op dit terrein is er voor u pas een taak als het particulier initiatief blijk geeft het niet te kunnen". Hij leverde tevens kritiek op het feit dat het nieuwe lotto-totobe- mulering van een nieuw uitke- ringsbeleid, dat de sportbonden in hun activiteiten „bevriest". Bij de KNZB, die al jaren gele den een tweedeling in de organi satie heeft ingevoerd sportief en recreatief leeft de vrees dat CRM bezig is de „recreatie ve poot" onder het bondsbestel weg te zagen. Die vrees kwam tot uiting in de discussienota recreatiesport van vice-voorzit- ter dr. Ir. Egbert Kloosterman. In deze aanzet voor een vierja renplan wordt gewag gemaakt van, de moeilijkheden, die zwemverenigingen ondervinden als zij zich begeven op het ge bied van recreatiesport. De heer Kloosterman meende echter een kentering ten goede te kunnen signaleren nu de landelijke actie recreatiesport van start gaat Dit is een initiatief van het mi nisterie van CRM, waarbij de verantwoordelijkheid in handen zal komen te liggen van CRM, NSF en de aangesloten sport bonden. Hoe moeizaam de orga nisatie ten behoeve van de re creatieve sector van de grond komt, blijkt overigens wel uit het feit dat voor de drie kader- steun van CRM tot stand zijn gekomen, zich tot nu toe slechts 30 deelnemers hebben opgege ven, terwijl er plaats is voor 120. De vergadering hield zich daar na bezig met reglementswijzi gingen, waarbij het bestuurs voorstel om in de waterpolo- competitie de mogelijkheid van protesteren tegen de verkeerde toepassing van de 45-seconden- regel en de „laatste minuut" te laten vervallen, vrijwel unaniem werd verworpen. De koninklijke Nederlandse zwembond steunt het initiatief van de gemeente Amsterdam om ten behoeve van de sport een overdekt zwembad (van 50 bij 21 meter) te bouwen op de terreinen van het Olympisch Stadion. De KNZB, die als een derland nog niet de beschikking heeft over eigen trainings- en wedstrijdaccommodatie, heeft de NSF en het bestuur van de lotto-toto laten weten het Am sterdamse bad te willen gebrui ken voor haar centrale toptrai- ningen en heeft gevraagd de nodige subsidies ter beschikking te willen stellen. De stichtings- kosten van de nieuwe accommo datie, waarin eventueel ook gro te internationale wedstrijden kunnen plaats vinden worden geschat tussen de tien en 12 miljoen gulden. Door te kiezen voor de plannen van Amster dam gaat de zwembond in tegen de wensen van de Nederlandse sportfederatie. Deze organisatie maakt zich sterk voor een zwe- maccommodatie van intematio- Van mr. Jacques Hoge- woving, de voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, kan gezegd worden dat hij de transfer-Jansen eerlijk en openlijk heeft verklaard. Men wist geen raad met Cor Cos- ter, Neêrlands beroemd ste schoonvader, en diens Inter-Football. Er mocht met grote zeker heid worden aangeno men dat Coster en IF de hand hadden in diverse transfers maar omdat het verboden was van zijn diensten gebruik te maken en bovendien door de betrokken clubs hardnekkig werd be weerd dat Coster "er al leen maar bij had ge staan", verkeerde de sectie betaald voetbal in een impasse. Coster, zo wilde men uitproberen, was betrokken als (ver boden) arbeidsbemidde laar bij de zaak FC Am sterdam - Nico Jansen - Feyenoord en de over schrijving werd niet ver leend. Een grote mate van slimheid kan mr. Hogewoning en zijn be stuur, waarin ook de ge slepen steradvocaat mr. Max Tripels, niet wor den ontzegd. Nico Jan sen werd verheven tot ruilobject. „Als wij die overschrijving verlenen, word jij, Cor Coster, on ze externe adviseur voor ons eigen bemiddelings bureau maar laat je In ter-Football schieten", aldus de spitse oplossing die de sectie uit de im passe zou halen. Want Nico Jansen kon zich zo danig verbeteren, met medewerking van zijn voorzitter Dé Stoop, dat een overgang naar Feye noord door de burger rechter niet zou worden tegengehouden, Coster of geen Coster. De ruil kwam tot stand maar de algemene vergadering zag niets, althans niet genoeg, in Coster. Maar hoezeer Coster verwe ven is met het betaald voetbal bleek toen op stemming - ja Coster, nee Coster - werd aange drongen. Dan had men zich openlijk bloot moe ten geven en "nee" moe ten zeggen tegen Coster die men altijd nog wel eens nodig kan hebben of reeds gehad heeft. Want zo liggen de zaken. Er werd dus niet ge stemd, een uiterst slappe houding van de afge vaardigden van de beta lende clubs die geen kleur durfden bekennen. Het is triest te moeten vaststellen dat de mees te publiek trekkende sporttak moet worden geleid door mensen die geen open kaart durven spelen. Doordat de deelstaat Quebec de Olympische accommodaties heeft overgenomen van de stad Montreal is er een iets vlottere kans dat de stadions (hoofd- en zwemstadion) misschien toch nog op tijd klaar komen. Quebec kan er meer geld voor uittrek ken en beschikt wellicht ook over meer mogelijk heden, wat moet worden afgewacht. Het doet ech ter vreemd aan dat al enige malen "Olympi sche commissies" naar Montreal zijn getrokken die met grote stehigheid verklaarden dat de za ken vlot marcheerden en er geen onrust be hoefde te bestaan over tijdig gereed komen van de accommodaties. Maar het was geheel an ders, zo zelfs dat de deelstaat Quebec in greep. De hoge heren van het IOC en de com missieleden hebben weer eens de schijn op zich geladen dat er een snoepreisje is gemaakt. Zij hebben immers geen notie begrip van bouwen en tijdsduur van het op trekken van accommo daties. De heren hadden er beter aan gedaan een architect of een grote aannemer te sturen die capabel is om de zaken

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11