„Aktief" begon vijf jaar geleden met klachten over geisers en waakvlammetjes Victor van der Lee richt vijftigste tentoonstelling bij „De Schakel9in Puur volkstoneel in Rijnlands Lyceum Hoogste verdieping" stelt leven in flats aan de kaak „Crescendo" zet „Grafin Mariza" op de planken Koffieconcert Gérard van Blerk in Stadsgehoorzaal ZATERDAG 15 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll^ 'V1i-,liLr,r:i.v.t,',!1 ,"ii,'ir,'ri1 ,v'r,!:!!1;!;!.iTi',1 i';!Vr,ir./i',vv,11i;:i LEIDEN De Wijkvereniging Ak tief in Zuid-West (tussen Churchill- laan, Vijf Meilaan, Roosevettstraat en Voorschoterweg) bestaat op 7 december vijf jaar. Niet zo'n ver schrikkelijk lange tijd, maar ge zien de manier waarop Aktief sindsdien aan de Leidseweg tim mert is er al een hele geschiedenis achter de rug. Het bestuur (van 13 vrouwen en mannen) vergadert als het goed is elke twee weken, maar tussentijds zijn ook bijeenkomsten noodzakelijk, want Aktief zet erg graag alle puntjes op de i. En in de afgelopen tijd zijn er heel wat puntjes gezet, als we dat zo mogen stellen. Volle activiteit, daar onder in de catacom ben aan de Titus Brandsmalaan 76, waar het "bestuurshuis" is gevestigd. Wel rustig aan, want de bovenburen horen blijkbaar elk zuchtje dat door een Aktiefbestuurder wordt geslaakt. En al zijn die zuchten mees tal gemotiveerd, toch is het voor een actief wijkbestuur een crime als je niet eens een keer hardop een krachtterm kunt gebruiken zonder je medemensen in hun avondlijke rust te storen. We maakten deze week de vergadering mee en waren zeer verbaasd: Aktief had de grootste plannen voor ko mend jaar Koninginnedag, maar telkens werd „sssttt" de domper op een al te groot enthousiasme gezet. Om de "bovenbuur" in zijn waarde te laten zit er niets anders op dan dat ruim 1500 gulden wordt besteed aan isolerend materiaal. Aktief verdient wel iets beters. Nooit rust Aktief. Dan denk je al gauw aan Henny Kwik, oud-gemeenteraadslid voor de PvdA in de Leidse raad. Kwik heeft nooit rustig ergens kunnen zitten en ook in Aktief vormt hij de ader waardoor het wijkbloed stroomt Henny is de secretaris (die zo z'n kanalen kent), de heer W.Greefhorst is de voorzitter, vice-president is S. Pijnacker en penning meester mevrouw A. Riethoven. Met de overige bestuursleden een span bij elkaar dat een hele Leidse buurt tot een spraakma kende gemeente maakt. Het bestuur van Aktief is een levendige gebeurtenis en zo is heel Aktief... "Een van de beste in Leiden. "Ja, zo zou je het een beetje kunnen zeggen", vindt Henny Kwik, "want we kennen hier een totale openbaarheid, geen enkele besloten heid. Er zijn ook wel buurtverenigingen die zeggen dat ze de beste zijn, maar daar kom je als lid helemaal niet tussen. Kwik zit aan de bestuurstafel ingesloten tussen z'n mede leden en de flesjes pils, maar hij komt er best tussen uit als hij het eerste lustrum van Aktief even uit de doeken doet. ''Vijf jaar geleden begonnen we over geisertjes te pra ten en over de waakvlammetjes". "Nou ja, nou ja," wordt er hier en daar gemompeld... "Maar", zo gaat Kwik onverstoorbaar ver der, "het ging uiteindelijk om het gezamen lijk dóen, dóór werd Aktief uit geboren..." Onder de koffie Er ontstond meteen een vereniging, die in den beginne 34 mensen trok. Het zijn er nu ruim 400 van de 4000 mensen in de hele buurt. En dat is helemaal niet zo gek, dach ten wij, voor een gulden per maand werd een hele wijk een bewust leven ingeblazen. Op een zondagmorgen, onder een kop koffie ("Nou, het was ook een borreltje, geloof ik") werd Aktief geboren. "We worden nu vol wassen en proberen rechtspersoonlijkheid te krijgen..." Aktief heeft in die vijf jaar zijn naam eer aangedaan. Men tracht in de wijk verkeers drempels te krijgen waar dat nodig is in een aantal straten en bij de Titus Brandsmalaan, hoek Kuipers Rietbergstraat wil men een mini-speeltuin hebben. Twee jaar is Aktief al bezig voor een telefooncel aan de Van 's-Gravesandestraat In de afgelopen tijd kwam ook een Rapport Woningzoekenden tot stand en trachtte men iets te doen aan de "doorschuiving" van mensen. En dan die grote wens: een rolschaatsbaan aan de Van 's-Gravesandestraat. Aktief doet ook aan het nalopen van zieken met een bloemetje, het is een wijkvereniging die de bejardenverzor- ging hoog in het vaandeel heeft geschreven. Bovenbuur Er is deelname in het Comité Jeugdwerk en Aktief zit ook in het open bejaardenwerk Zuid-West, dat door wethouder Tesselaar is opgezet Dat wordt allemaal bekokstoofd in dat voormalige jeugdhonk onder de nauw lettend toeluisterende bovenbuur. Daar werd ook de eerste steen gelegd voor het geslaagde Majorettenconcours 1975, dat ko mend jaar Koninginnedag een nog groot scheepser vervolg moet gaan krijgen, zoals we ons dat van de Breestraat op 3 oktober herinneren. Aktief blijft bruisen. Een van de bestuursleden vergeet niet te vermelden, dat Aktief alle bejaarden in de buurt met Kerstmis een feestpakket thuisbe zorgt. Dat is vaste prik. En met de bedrijven in de wijk onderhoudt de vereniging een prima relatie. Dat is in de buurt waar je over 100 meter afstand meer dan 20 auto's aantreft die de nieuwe "hippe" gele reflecte rende nummerborden voeren, want buurge- noot 3 M Nederland (Minnesota -kom, laten we maar eens een beetje reclame maken) heeft daar een behoorlijk handje van. Dan is er overleg met De Luifelbaan over de aanpassing van de winkelpleinen en over de groenvoorziening door de woningbouwver- de vrijwillige werkers en werksters, zeker 40 in getal, die overal en altijd inspringen. "Op ons eigen feest, aanstaande zaterdag (dat is dus vandaag, red.), gaan ze dat allemaal regelen. We weten zelf niet eens wat ze gaan doen. O ja, burgemeester Vis komt wel, die middag, .heeft hij beloofd". Vanavond om 8 uur in het grote feest in de feestelijk ingerichte kantine bij Adler. Vijf jaar aktief. Dat zijn vijf jaren, dat de gemeente eigenlijk niet buiten een vereni ging als Aktief kan. Daarom weet het stad huis ook van Aktief mee te praten. Daar loopt de top van Aktief nu ook al geruime tijd de deur plat over een wijkmarkt, een weekmarkt, die zo gauw mogelijk ergens in Zuid-West moet komen. Kwik: "We hebben suggesties op tafel gelegd, maar we weten nog niet wat er uitkomt". Tenslotte heeft Aktief - dat ogenschijnlijk steeds actiever wordt - nóg een groot verlangen: een stuk of twee publicatieborden in de wijk. Het bestuur van Aktief is continu: iedereen wil een opengevallen plaats bezetten, want men ziet in Aktief (met Democratie en Open baarheid in het vaandel) voor Zuid-West de 'enige echte woordvoerder in overleg en ge sprek. Dertien bestuursleden: een ongeluk dat voor geluk zorgt eniging. Het clubhuiswerk noemt Kwik "een moeilijke zaak". In een ander verband kun nen we daarover misschien nog eens een keertje het licht doen schijnen. BRIEVENGEK De huurverhoging tegenhouden, dat is ook een taak die Aktief zich heeft toegemeten, "en verder zijn we een beetje "brievengek", aldus Henny Kwik, "want we schrijven zo wat aan iedereen". Dat staat dan weer los van het behoorlijke wijkblad, dat eens per zes weken verschijnt in een oplage van 1150. Dan is er de "jubileumcommissie". Dat zijn Henny Kwik: aktief binnen „Aktief" Traditie Van een onzer verslaggevers LEIDEN „De Hoogste verdieping" is de titel van het toneelstuk dat aanstaande woensdag in het LAK-theater wordt opgevoerd. Hugo Metsers, Ad Fernhout, Ellén Rohr- man en Elisabeth Versluys spelen de rc^en. Het stuk speelt zich af in een flat in een nieuwbouwwijk. De sfeer van verkilling rond om de flat beïnvloedt het leven van de personen in het stuk. Ze passen zich gedeeltelijk aan. Het decor is zo opgesteld dat het publiek aan weerszijden „de flat" binnen kan kijken. Hoofdpersoon is Joke, een vrouw van in de veertig, die haar klanten thuis ontvangt. Op die manier maakt ze ook kennis met Eddie. Met hem ontstaat evenwel meer dan een vluchtige verhouding. In de loop van het stuk blijkt Eddie de zoon van Joke te zijn, wat overigens geen consequenties voor de verhouding met zich meebrengt. Kaarten voor de voorstelling, die om kwart over acht begint zijn ƒ7,50 en 3,75 (CJP) te krijgen aan het bureau van K O van negen tot drie uur, en zaterdags van negen tot twaalf uur. Telefonische bestellingen kunnen geschieden van negen tot vijf uur (tel. 14.12.00 en 13.18.41). Van onze correspondent LEIDEN De Leidse muziek- en operettevereniging „Cres cendo" brengt aanstaande vrijdag en zaterdag in het Anto-' niusclubhuis uitvoeringen van de operette „Grafin Mariza". Kaarten voor de uitvoeringen die om acht uur beginnen, zijn telefonisch te bestellen op de nummers 14.23.13 en 14.34.67. De toegangsprijs is vijf gulden. Ruim een jaar lang hebben de leden van het operettegezel schap naar de uitvoering toegeleefd. Bij „Crescendo" wordt niet over één nacht ijs gegaan. De decors zijn door de leden gemaakt Gespeeld wordt in de kostuums waarin ook de professionele „Grafin Mariza" is gespeeld. De uitvoering staat onder directie van de heer Van Strien. Deze heeft een huzarenstukje geleverd door de muziek terug te transponeren van strijkorkest-bezetting naar het instru mentarium dat bij „Crescendo" aanwezig is. De rol van Grafin Mariza wordt vertolkt door de zangeres Ria Ville en die van Tassilo door Henk de Marie. Na de uitvoering is er een groot bal. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De pianist Gérard van Blerk geeft morgen in de Stadsgehoorzaal een zondagochtend-koffieconcert Vanaf elf urn- worden aan de zaal kaarten voor het concert verkocht. De toegangsprijs bedraagt 4,- voor volwassenen en 1,75 voor jeugd tot 16 jaar en CJP-houders. Het concert begint om half twaalf. Gérard van Blerk gaf reeds op jeugdige leeftijd in zijn geboorte plaats Tilburg concerten. Na zijn eindexamen gymnasium studeer de hij muziek bij Willem Andriessen in Amsterdam. Daarna vertrok hij naar Parijs om les te krijgen van Yves Nat. Regelmatig treedt hij op als solist bij alle Nederlandse orkesten. Samen met de cellist Anner Bijlsma vormt hij een hecht duo. De pianist heeft enkele jaren geleden de Prix d'Excellence" gekregen. Hij is hoogleraar aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Het programma dat Gérard van Blerk uitvoert is: „sonate Op 78" van Franz Schubert en „Images" en J'He joyeuse" van Claude Debussy. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Binnen kort zal Victor van der Lee voor de vijftigste maal een tentoon stelling organiseren in De Scha kel, het multi-functionele ge bouwtje in het midden van het winkelcentrum Leidsenhage in Leidschendam. Bijna vijftig amateur- en beroepskunstenaars heeft hij in de loop van ruim vier jaar al aan fel begeerde exposi tieruimte geholpen „Ik heb er nog niet bij stilgestaan maar er is iedere maand een tentoonstelling in' De Schakel geweest dus moet het begin volgend jaar de vijftigste zijn". Victor van der Lee, voorzitter van de Leidschendamse kunstenaarsvereniging K'70, helpt het liefst amateurkunstenaars die echter wel aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen. „Meestal bepaal ik dat zelf, soms samen met enkele leden van K'70. Het is al met al een vrij heterogene groep die geëxposeerd heeft, maar wie ben ik om te zeggen jij wel en jij niet Wat betekent trouwens beroeps, een kunstenares gaat trouwen en wordt dan huisvrouw, wordt ze dan ineens méér 'n amateur? Amateurs geef ik graag ruimte omdat die in commerciële galeries alleen bij hoge uitzondering aan bod komen". Van der Lee zegt dat de maandelijkse tentoonstellingen in De Schakel een tra ditie zijn geworden. „Je kunt wel zeggen dat het uniek is, in omringende gemeen ten bestaat zoiets niet Het is een liefheb berij van me, ik wil de bèvolking iets presenteren. Ik hou er rekening mee dat abstracte kunst niet erg leeft bij het grote publiek, dat is wat de verkoop betreft voor sommige exposanten minder aan trekkelijk, maar er is toch wel abstract werk te zien geweest Subsidie voor men sen die werk kopen is er niet, CRM heeft dat afgewezen omdat de groep kunste naars te heterogeen is en zeg maar van wege het amateurschap. Daar zijn trou wens allemaal verplichtingen aan verbon den, voor mij hoeft het niet Als de werken naar mijn mening voor De Scha kel wat te duur zijn adviseer ik wat kleiner werk te exposeren". De puur betonnen ruimte kan ongeveer 30 k 35 kunstwerken herbergen, de kunst enaars vinden het volgens Victor- echter „een heerlijke ruimte, ze heeft een be paalde intimiteit". De stoelen en tafels staan nogal in de weg maar „sommigen vinden dat erg, anderen weer niet, de ruimte heeft nu eenmaal een dubbele functie". Al is de ruimte dan „heerlijk" Victor van der Lee heeft nog wel wensen. „De trap naar beneden is voor velen een hindernis die niet wordt genomen. Het zou ideaal zijn als er op de begane grond ook nog 'n ruimte zou zijn, ook voor De Schakel zelf'. Hij is echter realist genoeg om te beseffen dat dit wel een vrome wens zal blijven. De eerste tentoonstelling in 1971 bestond uit werken van leden van K'70. De Scha kel is nu al weer tot maart besproken en Victor van der Lee heeft bovendien een lijstje met twintig aanvragen. „Natuurlijk moet ik rekening houden met de doelstellingen van de stichting, bloot mag wel, het ligt er echter aan hoe het gepresenteerd wordt, dat is altijd een teer punt, je kan zeggen dat ik dan niet onafhankelijk ben, nou dat vind ik niet erg", zegt Victor. De kunstenaars betalen K'70 een vergoe ding en K'70 betaalt op haar beurt huur aan de stichting. Het drukwerk verzorgen de exposanten zelf. Victor zorgt voor de kontakten met de pers. „Als het even kan moeten ze overdag aanwezig zijn, maar zeker op zaterdag en de koopavond". Fotografie Victor van der Lee, werkzaam op de afdeling archief van de PTT, fotografeert en heeft les gehad op de Vrije Akademie in Den Haag. K'70 die ongeveer dertig leden telt organiseerde tot vorig jaar in Leidschendam cursussen in tekenen, schilderen en andere creatieve uitingen. Victor van der Lee: „De Schakel is een heerlijke ruimte". Deze zijn echter overgenomen door het Creativiteitscentrum Leidschendam. En kele leden van de kunstenaarsvereniging zoals de Russische beroepsdanseres Svet- lana Moesatova en Mieke Visser (tekenen en schilderen) geven nog lessen. Moesato va o.m. klassiek ballet aan kinderen en ouderen. Over het kunstbeleid bestaat op het ogen blik in Leidschendam nogal wat verschil van mening. „Er is eigenlijk geen kunst beleid", zegt Van der Lee, „ik mis ook een aankoopbeleid van kunstwerken en in verband hiermee een uiting van waar dering, ik praat natuurlijk niet over me zelf, voor mensen die zich jarenlang heb ben ingezet voor bijvoorbeeld het Rode Kruis of bejaarden maar ook voor ver enigingen op grond van verdienste voor een bepaald seizoen." „Je kunt toch niet eeuwig doorgaan met een overdruk ge ven van die ouwe prent van Leidschen dam", voegt hij er lachend aan toe. Alle maal zaken, de instelling van 'n twee- of driejaarlijkse prijs is er ook een, die naar zijn mening mooi kunnen worden aange pakt door de binnenkort op te richten Culturele Raad Leidschendam waarvan hij waarschijnlijk zelf deel zal uitmaken. Zijn voornaamste liefhebberij blijft ech ter het inrichten van de tentoonstellingen in De Schakel, zijn maandelijkse ge schenk aan de bevolking. Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST - Het Amster dams Volkstoneel onder lei ding van Beppie Nooy komt aanstaande vrijdag en zater dag met „Het kind van de buurvrouw" in het Rijnlands Lyceum. Het stuk is geschre ven door Herman Bouber. De rollen worden gespeeld door onder anderen Louise Ruys, Ton Vos, Hetty Blok, Jennifer Willems, Wiesje Bouwmeester, Carry Tefsen en Martin Brozius. De hoofdlijn van het verhaal is eenvoudig. Een jong, onge trouwd meisje raakt in ver wachting. Ze kan door allerlei omstandigheden haar kind niet zelf opvoeden. Ze besluit naar een andere stad te ver huizen. Daar staat ze haar dochtertje voorlopig af aan 'een ouder echtpaar. Dat „voorlopig" duurt vijftien jaar. Al die tijd ploetert het echt paar om „hun" Mientje zo goed en liefdevol mogelijk groot te brengen. Na vijftien jaar komt de moeder opdagen. Zij heeft inmiddels een rijke vriend getroffen en wil haar kind terug. Met het touwtrek ken dat dan ontstaat bemoeit na verloop van tijd de hele buurt zich. „Het kind van de buurvrouw" is een puur, onvervalst brok volkstoneel, dat een uniek beeld geeft van het leven van alledag in de twintiger en der tiger jaren. Kaarten voor de voorstellin gen zijn te krijgen bij het bu reau van K O, dagelijks van negen tot drie uur. De voor stelling begint om kwart over acht. De toegangsprijs is 12,-, 8,- en 6,- (CJP).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5