Geldboete beste straf voor rijden »nder invloed" Geld lenen Volvo 66 Treurige capitulatie' Bereid mensen voor op actieve oude dag" Nog veel helderheid nodig rond plaats pastorale werkers in kerk De Nieuwe Middenklasse Aanval op beleid regering inzake werkloosheid „Rusland schendt verdrag Helsinki" Als PROF. DR. STALPERS Pokkenprik afgeschaft Werkgroep Suriname van Raad van Kerken Paus bepleit sociale vernieuwing in christelijke zin KORTE METTEN RIJDAG 14 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) fcVENTER „Geldboetes moeten voor rijders ider invloed de normale straf worden." Dit is mening van dr. W. Steenhuis, stafmedewerker m het ministerie van justitie. „Naar onze me ng", schrijft hij in het tijdschrift Delikt en elinquent, „dient ook bij hogere bloedalcohol- srcentages geen gevangenisstraf te worden opge ld". Merkwaardig is, dat de strafrechters in het isten van ons land al eerder tot deze conclusie jn gekomen, want zij leggen vaker een geldboete i dan hun collega's in het westen; met andere oorden: in het westen wordt de onvoorwaarde- jke gevangenisstraf betrekkelijk veel en in het «ten relatief weinig toegepast, aldus dr. Steen een aantal onderzoeken gepleegd om ant- oord te vinden op de vraag of het strengere strafbeleid in het westen van ons land ook leidt tot minder rijden onder invloed. In totaal werden 3000 automobilisten aangehouden, van wie er on geveer 1600 behoorden tot de zgn. risicogroep. Van 1556 personen werd het bloedalcoholgehalte vast gesteld. In de verdeling tussen oost en west bleek er geen verschil te bestaan. Dit wettigt volgens dr. Steenhuis de conclusie dat onder de huidige omstandigheden de strafmaat" niet van invloed is op de hoogte van het bloedalco- hol-gehalte en dus in preventief opzicht van geen enkel belang is. Hij vindt dat de geldboete voor rijders onder invloed een normale straf moet worden. Een der gelijke regeling zou mooi aansluiten bij de door de minister van justitie gedane uitspraak in zijn memorie van toelichting bij de justitiebegroting van dit jaar. feel Duitsers nder bestaans- linimum 0NN (Reuter) Ongeveer zes iljoen Duitsers moeten rond- imen van een inkomen dat jt beneden het officieel erken- bestaansminimum. Dit blijkt een rapport dat is uitgege- n in Bonn door de Christen- emocratische Partij (CDU). CDU maakt gebruik van cij- rs van een door de overheid ifinancierd instituut voor eco- imisch onderzoek in West-Ber- n. De christen-democraten be- ihuldigen bondskanselier Hel- ut Schmidt en zijn regering van dat zij de rijken steunen plaats van de armen, et rapport zegt dat een op de ;n Duitsers het moet stellen iet een inkomen dat lager ligt n de minimumuitkering van sociale dienst Dat houdt in 14 Mark voor een alleenstaan- 106 Mark voor een huis ouden van twee personen, EUROPEES PARLEMENT: LUXEMBURG (ANP) Het Europees parlement heeft gisteren in Luxemburg de weigering van de Russische autoriteiten om Andrei Sacharov een visum te verlenen, opdat hij volgende maand in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst kan nemen, scherp veroordeeld. Het aavaardde met overgrote meerderheid een resolutie, die zegt dat deze weigering „in flagrante tegenspraak is met de verbintenis sen die voortvloeien uit de slotakte yan de conferentie van Heisin-. ki". Volgens het officiële Russische persbureau Tass heeft deze weige ring niets te maken met de akkoorden van Helsinki. „De werkelijke reden" aldus Tass, „is dat hij belangrijke staatsgeheimen kent. Volgens de Russische wetgeving worden dergelijke personen beper kingen opgelegd in hun buitenlandse reizen." Sacharov wordt wel de vader genoemd van de Russische waterstof bom. Tass vergat echter te vermelden, dat wijlen Igor Tamm, die met Sacharov heeft gezeten in het team dat de H-bom ontwikkelde, in 1958 wel toestemming kreeg om in Stockholm zijn Nobelprijs voor de Natuurkunde in ontvangst te nemen. NEW YORK (AP) - In het jaar 1812 heeft de stad New York eens de federale regering 1 miljoen dollar geleend en die schuld is nog niet ingelost, aldus maakte de voorzitter van de gemeenteraad, Paul O'Dwyer, gisteren bekend. Als de rentevoet van die lening 6 procent had bedra gen, dan zou het bedrag nu zijn opgelopen tot 11,2 mil jard dollar, aldus O'Dwyer, „en waren we uit de proble men geweest". Maar hij verwachtte niet dat Washington de lening plus rente zou aflossen. Wel drong hij er bij minis ter van financiën William Simon op aan nu, na 163 jaar, „eens iets terug te doen" nu New York hulp hard nodig heeft ADVERTENTIE Het is hoog tijd voor een nieuwe midden- klasse. Met een eigen gezicht eigen hoge kwaliteit. Daarom introduceert"" Volvo de Volvo 66. VOLVO Als u dóórdenkt De 25-jarige Helga Vera Johns, die bij de Miss World-verkiezingen in Londen Zuid-Afrika zou vertegenwoordigen, grijpt vertwijfeld in het haar als zij hoort dat zij is gediskwalificeerd. De regels van het spel schrijven voor dat deelneemsters minstens vijf jaar in het land moeten wonen dat zij vertegenwoordigen. Helga Vera Johns, woont pas een jaar in Zuid Afrika. Daarvoor woonde zij in Rhodesië. NW OVER ANDERE BONDEN BIJ ENKA: UTRECHT (ANP) „Een treurige capitulatie", zo betitelt het NVV de houding van de Industrie bonden NKV en CNV, de Unie BLHP en de VHP-Akzo (hoger personeel) die met de raad van bestuur van Enka Gianzstoff de onderhandelin gen hebben hervat over de herstructurering van het bedrijf. De Industriebond NW houdt als enige het been stijf en wil pas met Enka om de tafel gaan zitten als het concern in internationaal verband met de vakbonden wil praten. Het NW neemt het op voor de „eigen" Industrie bond en noemt het een „weinig verheffend gezicht dat een deel van het Nederlandse vakbewegings front zonder voldoende reden door de knieën- is gegaan in de zaak van Enka-Glanzstoff.De Indus triebond NKV besloot enige tijd geleden toch met het bestuur om de tafel te gaan zitten, omdat de ondernemingsraden van de bedrijven in België en Duitsland besloten hadden tot nationaal overleg. De andere bonden hadden de onderhandelingen al eerder hervat. Volgens het CNV is de vakbeweging nog niet zo ver, om ten opzichte van een multinationale onder neming een goed gecoördineerd beleid te voeren. „Dat wil niet zeggen", aldus het CNV in het bondsblad „dat wij internationaal overleg over boord hebben gezet. De vraag waarom het gaat is echter in hoeverre dat te verwezenlijken is." De mening van de Industriebond CNV is dat haar zuster-organisatie van het NW een beleid voert dat niet in het belang van de werknemers is. Griekse vangst ATHENE (ANP) - Een Griekse treiler die in internationaal wa ter ter hoogte van het eiland Lesbos in de Egeische zee aan het vissen was, heeft een opzien barende vangst gedaan. In de netten kwam een Turkse onder zeeër terecht... De onderzeeër nam deel aan manoeuvres. Hij heeft zijn reis kunnen vervolgen. De Griek bleef met de brokken zitten: voor ruim een half miljoen gul den schade.-. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse wet- Openbare bibliotheken kunnen toeloop niet meer aan Den Haag (ANP) De crisissi tuatie, die bij de openbare bi bliotheken al bestoud voor de invoering van contributievrij stelling voor jongere lezers, is nu nog groter geworden. De bibliotheekwereld spreekt al van radeloosheid. Men kan de enorme toeloop niet aan. Een oplossing wordt slechts ver wacht van extra middelen of een ledenstop, aldus de over koepelende organisatie van openbare bibliotheken, het NBLC De enorme groei van het lezers aantal blijkt uit een steekproef. Op grond hiervan is berekend, dat er eind van dit jaar tenmin ste een kwart miljoen jeugdige lezers bij de bibliotheken zijn ingeschreven. Dit jaar zullen zes zeven miljoen meer uitlenin gen worden gedaan dan vorig jaar. De contibutie is altijd een drempel geweest. De vrijstelling heeft in de al jaren bestaande crisissituatie bij de bibliotheken geen enkele verbetering ge bracht, aldus het NBLC, inte gendeel. ADVERTENTIE] Gemakkelijk en belrouwbaar bi| de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voo( hel verbeleren van uw woning Geen inforrttatie bij werkgever Kwi|ischeldmg bi| overlijden Inlichtingen bi| alle NMB-kanloren. Boeken duurder Den Haag (ANP) Uitgevers mogen de prijzen van vóór 1 september uitgegeven boeken in het algemeen met gemiddeld 5 procent verhogen met als ma ximum 12 procent per titel. De boekhandel mag zijn winkel prijzen aanpassen aan gestegen inkoopprijzen, waarbij eveneens een maximum geldt van 12 pro- centt. Dit heeft het ministerie van economische zaken gisteren meegedeeld. De toestemming voor de prijs verhoging heeft de minister leend op grond van kostenstij gingen. voor uw auto voor uw booi voor uw meubilair voor uw keuken vooi uw caravan (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Geef de bejaarden de kans ook na hun 65-ste jaar gewoon bezig te zijn en geëngageerd te zijn, door ze daartoe tijdig te bekwamen. En begin niet met 65 jaar, maar al met 50 jaar. Behalve aan persoonlijke hob bies kan men ook denken aan politieke, sociale en bestuurlijke vorming, want met 50, 60 soms 70 jaar is men daarvoor niet te oud." Dit zei gisteren prof. dr. J. A. Stalpers op „Dag ouwe dag", de manifestatie over „de toekomst van de ouderdom" die in het Congresgebouw in Den Haag werd gehouden. Hij bepleitte een meer geleidelijke overschake ling van het werkende leven naar een actief vrijetijdsleven. „Maar maak er geen altijddu rende vakantie van. Maak muziek voor jezelf, maar ook voor de markt, de school, de kerk, de vriendenkring, het buurthuis. En moet men niet streven naar de mogelijkheid actief bezig te zijn in besturen, overleggroepen, gezamenlij ke acties? De vreedzame orde in het bejaarden huis betekent het einde van je kunnen uiten. van deel kunnen nemen aan de maatschappij. Je kunt geen leven maken zonder leven te makeft." De volkstelling van 1971 wees uit, dat van de mannelijke bejaarden ruim 70 procent alleen maar lagere school heeft gehad en van de vrouwen bijna 80 procent. Prof. drs. D. Kallen meende dat een voortgezette vorming, „educa tie", voor bejaarden een persoonsverrijkende en bevrijdende zaak is. „Het maakt de mensen mondig en weerbaar, het helpt hen zélf te kiezen in plaats van gekozen te worden. Oude ren moeten vaak over de drempel geholpen worden; het idee dat ze nog iets zouden kunnen leren is nieuw voor hen. Het is een bewustwor dingsproces." Het zou zijns inziens normaal moeten zijn, dat oudere werknemers perioden van werk en niet-werk afwisselen. „Het opne men van perioden „educatief verlof' eh'voor- pensioen zou een zinvolle voorbereiding zijn op het eigenlijke pensioen", aldus de heer Kallen op „Dag ouwe dag", georganiseerd door de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid. houder voor sociale en economische zaken, drs. C. de Cloe, wil een koers wijziging van de rijks overheid inzake het werkloosheidsbeleid. Hij vindt dat het spreidings- beleid in de huidige si tuatie niet dient te wor den voortgezet. „Het bewust ontmoedigen van bedrijfsvestigingen in onze re gio, bijvoorbeeld door de selec tieve investeringsregeling, is een luxe die wij ons nu niet kunnen permitteren. Er is immers geen zekerheid, dat bedrijven daar door naar Groningen of Lim burg zullen uitwijken. Het is zeer goed mogelijk, dat in plaats daarvan de voorkeur wordt ge geven aan België of Duitsland", aldus drs. De Cloe gisteren bij het ingebruikstellen van een mobiel kantoor voor het Gewes telijk Arbeidsbureau in de hoofdstad. Bovendien is naar zijn oordeel het scheppen van een nieuwe arbeidsplaats, ook in de stimule ringsgebieden, veel kostbaarder dan het in stand houden van de bestaande arbeidsplaatsen in de Randstad. Hij vond voorts dat, niet zoals tot nu toe, incidenteel, maar meer systematisch steun moet worden gegeven aan Am sterdamse bedrijven die in tijde lijke financiële moeilijkheden verkeren. „Het adagium van het ministerie van economische za ken is nog te veel dat alléén in Groningen en Limburg niets ka pot mag gaan", aldus de Am sterdamse wethouder. UTRECHT (ANP) - Het staat stoezicht op de volksgezondheid heeft alle artsen in Nederland meegedeeld, dat de Inentings- wet 1939 is ingetrokken. Dit be tekent, dat de vaccinatie van zuigelingen tegen pokken niet meer in het landelijk entpro gramma is opgenomen.-. iiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiii lllllllllllllllllltlllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH stelling door de bisschop wordt op ruim tweehonderd geschat. De basisregeling, die nu in vijf van de zeven bisdommen van kracht wordt, betreft de voor waarden van opleiding en toe lating van leken tot pastoraal werker, alsook hun taak, be voegdheden en plaats in de kerk. Het laatste concilie had de leken uitgenodigd zich naar vermogen in te zetten voor het pastorale dienstwerk. Het heeft de bischoppen gevraagd Mgr. Simonis van Rotterdam wil eerst overleggen met de twintig pastorale werkers van zijn bisdom over hun basisre geling, die hij deze week niet goedkeurde tijdens de bis schoppenconferentie (zie ook ons blad van gisteren). Daar voor wil hij liever niet zeggen op welke punten hij ophelde ring verlangt. Na dit overleg zal hij een besluit nemen. Al dus werd desgevraagd door een woordvoerder van het bis dom Rotterdam verklaard. Volgens de pastorale werkers wil mgr. Simonis vooral hel derheid over het functioneren van deze leken en gehuwde priesters in de liturgie. Naar mate de pastorale werker een duidelijker taak krijgt in de parochie, kunnen de grenzen tussen zijn werk en de typisch priesterlijke functies verva gen. Nu bestaat met de bisschop de afspraak dat de pastorale wer ker slechts „onregelmatig" mag preken. Het antwoord op de vraag of hij mag dopen en de zieken zalven hangt volgens een aantal pastorale werkers in het bisdom vaak af van hoe het gegroeid is en in welke concrete situatie men zich be vindt. Een gehuwd priester geeft mgr. Simonis liever niet me teen een taak als pastoraal werker om verwarring onder de gelovigen te voorkomen. In het algemeen waarderen de betrokkenen deze voorzichtig heid van de bisschop. Op grond van hun contacten met mgr. Simonis vermoeden de pastorale werkers dat de bisschop vooral moeite heeft met het inbouwen van de taak van de leek pastorale werker in de theologie van het ambt. Volgens N. Raaphorst, secreta ris van de werkgroep „pasto rale werkers" van het bisdom Rotterdam, gaat het praktisch reilen en zeilen goed. Hierover houdt de werkgroep regelma tig voeling met personeelchef drs. G. Toussaint Over de theologische bezwaren wil de werkgroep graag binnenkort een gesprek hebben met de bisschop. Van de officieel aangestelde pastorale werkers in het land zijn er tweeendertig werkzaam in het bisdom Utrecht, negen tien in het bisdom Den Bosch, veertien in Breda, in Roer mond vier, in Haarlem acht tien, in Groningen vier en in Rotterdam twintig. Zelf heeft bisschop Gijsen van Roer mond nooit pastorale werkers aangesteld. Het aantal leken dat pastoraal werk doet als beroep zonder volledige oplei ding en zonder officiële aan Paus Paulus heeft deze week een nieuwe sociale formule voorgesteld, naast het kapita lisme en het marxisme en in de vorm van de christelijke naastenliefde. Na zondag voor de basiliek van St Jan van Lateranen het marxisme „ontoelaatbaar" te hebben genoemd, pleitte de paus op zijn wekelijkse alge mene audiëntie tegenover 30.000 pelgrims voor een „so ciale vernieuwing", zonder welke de „christelijke vernieu wing" geen zin heeft. dit pastorale werk te bevorde ren en te ordenen. In Neder land bieden zich steeds meer leken aan om professioneel, als volledige of gedeeltelijke dagtaak, pastorale taken te vervullen. Nadat Rome echter de pasto rale werker nog niet officieel heeft erkend als ambt in de kerk, weten sommige bis schoppen met hem niet goed weg. Welke plaats neemt hij in in de kerkorde? Daarbij komt i de binding aan de bisschop. Volgens de paus is deze ver nieuwing niet alleen nodig om de oplossing in de vorm van de broederschap der mensen te brengen, maar ook om deze mogelijk te maken door „de systematische strijd, de klas senstrijd, uit te sluiten en de waardigheid en de vrijheid van de mens te bevorderen". Overigens merkte de paus op dat de door hem bepleite ver nieuwing niet „een simpele tussenweg of een compromis tussen de vijandig tegenover elkaar staande formules is die Omdat de ervaring nog veel moet leren, hebben de bis schoppen gekozen voor een proefperiode. Ook in Duits land bestaat een dergelijke voorlopige regeling. Voor de aanstelling en de sala risregeling van pastorale wer kers zijn in alle zeven bisdom men reeds enige tijd interdio cesane richtlijnen van kracht Over de nieuwe basisregeling zal de bisschoppenconferentie kontakt opnemen met de Heili ge Stoel. strijden om de beheersing van de hedendaagse maatschappij (enerzijds het liberale egoisme en het kapitalisme en aan de andere kant het communisti sche socialisme). „Het gaat om een oorspronkelijke formule van de gehele menselijke toe- xistentie, die zich niet beperkt tot het bezeten zoeken naar economische en materiële goe deren, maar zich uitstrekt tot eerbied voor hogere morele en religieuze goederen". Het Hei lig Jaar moet daarom ook het jaar zijn van de „sociale naas tenliefde", aldus paus Paulus.' Kerk en wereld De leden van de werkgroepen van het bedrijfsapostolaat in Nederland houden morgen de jaarvergadering in het Pius X-colIege te Beverwijk. Om half twee begint een „open middag", gewijd aan de men selijke problematiek rond werkloosheid, arbeidsonge schiktheid en werktijdverkor ting. De „Dienst in de Indus triële Samenleving vanwege de Kerken" (DISK) (katholie ken en protestanten samen) heeft deze middag georgani seerd, vooral om de vraag te beantwoorden wat het indus trie-pastoraat aan de mense lijke problemen kan doen. Aan de secretaris-generaal van de Wereldraad van Ker ken, dr. Philip Potter en zijn voorganger dr. W. Visser 't Hooft zijn deze week exempla ren aangeboden van het Oude Testament in het Frans, in een oecumenische nieuwe verta ling. Aan deze vertaling is tien jaar gewerkt door honderd De Raad van Kerken heeft een werkgroep in het leven geroepen die zal coördineren bij bet vaststellen en uitvoe ren van het beleid van de kerken betreffende het geeste lijk en maatschappelijk wel zijn van de Surinamers in Ne derland. Dit meldt de sectie publiciteit van de Raad van Kerken. De werkgroep zal haar aan dacht bijzonder richten op de geestelijke begeleiding van de Surinamers en de sociale protestantse, rooms-katholieke en orthodoxe bij belgeleerden en vertalers. Dr. Potter noem de het „buitengewoon, dat katholieken, protestanten en orthodoxen het eens kunnen zijn over een vertaling van de Schrift, de leerstellige voetno ten inbegrepen." De commissie van deskundi gen van de gereformeerde ker ken adviseert de gereformeer de synode, die van 18 tot en met 22 november bijeenkomt, het programma van de We reldraad van Kerken voor de bestrijding van het racisme te blijven steunen. Vorig jaar eiste de Nederduits Gerefor meerde Kerk in Suid-Afrika, dat de gereformeerde kerken in Nederland de steun zouden opzeggen. Zo niet, dan zouden dienstverlening van de kerken, wat inhoudt dat de parochies en kerkelijke gemeenten wordt gewezen op hun verant woordelijkheid in dezen. De werkgroep zal zich ook be zig houden met He moeilijkhe den van de Surinaamse jeugd in ons land en met de overheid overleggen inzake haar beleid ten aanzien van de Surinaam se minderheid in onze samen leving. Voor de verschillende werkzaamheden zullen sub groepen worden gevormd. de blanke gereformeerden in Zuid-Afrika de banden met Nederland verbreken. Met een delegatie, die naar Nederland kwam voor overleg, is geen overeenstemming bereikt. Wel adviseert de commissie kriti sche begeleiding van bet anti- racismeprogramma. De classis Haarlem van de hervormde kerk heeft het ini tiatief genomen om te komen tot beëindiging van de nu nog geldende kerkordelijke ver plichting voor vrouwelijke predikanten te stoppen met hun predikantswerk, zodra zij gaan trouwen. Het breed mo- deramen van de hervormde synode heeft dit initiatief over genomen en laten omzetten in een voorstel, dat de synode volgende week krijgt te behan delen. Er blijkt, aldus het mo- deramen, geen begrip te be staan voor de indertijd gelden de overwegingen. In de maat regel wordt voornamelijk dis criminatie gezien.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9