W Allerlei(ds) Terrein achter Kanaalstraat wordt opgeknapt Verzet Plan-Noord" tegen bouw nood-wisselwoningen op het Spoortje" Haa gwegk war tier wil buurthuis uitbreiden Vreemd dat men met meer kennis van zaken over onze auto's spreekt dan over onze prijzen Luba Smit Slikkerveer Universitair geschenk met routefolders bekroond Helaas geen zin tuiglijk ervaren bij magisch theater Uw Mening VRIJDAG 14 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT LEIDEN Het Leidse gemeentebestuur heeft plannen om het speelterrein tussen de Kanaal straat, Dozystraat, Goejestraat en Roomburger laan voor een kleine 60.000 op te knappen. Tijdens een bijeenkomst gisteravond in de kanti ne van het sportpark Roomburg aan de Van Vollenhovenkade mochten de bewoners van deze straten hun wensen kenbaar maken. Het is de bedoeling dat op het terrein (2500 m2 groot) een speeltuintje, een zandbak en een ver hard veld voor balsporten worden aangelegd. Het beheer van het terrein komt in handen van de plantsoenendienst. Op het terrein staat een ge bouwtje van 8 x 4 m, dat door jongens uit de omgeving is gebouwd. Volgens de heer Cornet van de plantsoenendienst zal worden geprobeerd het gebouw te handhaven. Het ministerie van crm heeft in het kader van verbetering van de woonomgeving subsidie toegezegd. Indien mogelijk zal het sportveld geasfalteerd worden. Dit op verzoek van de bewoners, omdat er dan ook gerolschaatst kan worden. Om de naiten van de aangrenzende huizen te bescher men zullen er ballevangers worden geplaatst. Rond de zandbak zal waarschijnlijk een hek geplaatst worden om misbruik door katten te voorkomen. Tijdens de bijeenkomst werd nogal wat kritiek geuit op de jeugd uit de omgeving, die met hun bromfietsen voor te veel lawaai zouden zorgen. Dezelfde jeugd heeft er overigens voor gezorgd dat het terrein het afgelopen jaar keurig is onderhouden. Om fietsers en bromfietsers van het terrein te weren zullen zg. sluizen worden plaatst. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wijkcollectief „Plan Noord" zal zich verzetten tegen de bouw van noodwisselwoningen op het voormalig spoorwe gemplacement aan de Herensingel. Tijdens een vergadering van het wijkcollectief gisteravond werd de niet ongegronde vrees uitgesproken dat deze noodwoningen de komende tien jaar wel overeind zullen blijven. In Noord heeft men echter andere plannen met het „Spoortje", die in principe bovendien ai goedge keurd zijn de door gemeente. Men wil er een wijkcentrum creëren met rondom permanente bejaardenwoningen. werkgroepen de suggestie ge daan een kinderboederij, een dependance van „De Zeven sprong", een kantoortje van het Juridisch Adviesbureau, een re novatiewinkel en een instructie- bad in het wijkcentrum op te Binnenkort is er een bespreking met de gemeente en de Neder landse Spoorwegen, die eige naar van het terrein is en de werkgroep „Spoortje" uit „Noord" over de eventuele bouw van wisselwoningen, ten behoeve van de gezinnen die uit hun huis moeten omdat deze wordt gerenoveerd. „De eerste vijf jaar hoeft dan zeker niet meer de realisatie van het wijk centrum worden gerekend", voorspelde Jan van der Vloet, lid van de werkgroep. Het Wijk collectief gaf hem toestemming namens de bewoners een spoe dige realisatie van de wijkac- commodatie te eisen. „De wis selwoningen kunnen ook elders in de wijken De Kooi en Noord gebouwd worden", aldus een be woner. Wijkvoorzieningen Tevens kwam men tijdens deze vergadering tot verdeling van wijkvoorzieningen. Zoals be kend mag de wijk „Groenoord" bij de gemeente een globaal plan indienen ter invulling van het voormalig Olga-fabrieks- complex aan de Hansenstraat. Noord heeft nu de beschikking over twee plaatsen om de nodi ge ontbrekende wijkvoorzienin gen in onder te brengen. Te neinde deze voorzieningen de grootst mogelijke kans te geven hebben de twee werkgroepen „Spoortje" en „Olga" een globa le verdeling gemaakt, die in gro te lijnen de instemming van het Wijkcollectief kreeg. Het oude fabriekcomplex be schikt over een sportaccommo datie. Hier zouden sportwed strijden kunnen worden gehou den. „In de eerste plaats voor de jeugd uit Noord. Als er nog ruimte over is, kunnen we de sportzaal nog verhuren aan scholen buiten de wijk", aldus Ton Wurzer, vaste medewerker van clubhuis „De Boei". Tevens willen de Groenoord-bewoners een parkeergarage in „Olga" on derbrengen. Dit om mogelijk heid te scheppen voor recon structie van de straten. Tenslot te zou ér-ruimte zijn voor een huisartsenpraktijk, een afdeling van de Openbare Bibliotheek, een waar de bewoners zelf hun auto kunnen repareren en een club- en buurthuis. Op de bin nenplaats van het complex zou een buurttuin en eventueel een rolschaatsbaantje kunnen wor den aangelegd. Gezondheidszorg voornamelijk worden ondergebracht in het wijkcentrum op het „Spoortje". Dit omdat de bewoners van „De Kooi" hier ook van mee moeten kunnen profiteren. Om dezelfde reden is ook een hulppost van het Dienstencentrum hier ge pacht. Voorts wordt door de Burgerlijke stand N. Carlie met W M. Breeuwer, J. Marijt met H. M. Rietveld, H. v.d. Hout met M. 1 van Zeist. Geboren: Sandrine Suzanne, dr. v.: R. v. Rees Vellinga en E. K. C. Bock. Marcelis Alexander, zn. v.: C. Varkevisser en E. Schuurman, Heidi Johanna Theodora, dv H. J. Droogh en W F. de Greef. Bastiaan Pieter, zn. v.: A. G. Snelderwaard en H. Trompetter, Sebastiaan Martijn, zn v H C Bootsman en S. J. Terpstra, Syed Ma- her, zn. v. S. T. Murshed en Y. Murshed. Overleden J. Zaalberg, geb 26 apro. 1907 Vet, H S. Faas en A. K. van den Hoogen, N. Franken en G. A. E van Klarenbosch, T. H. Juffermans en J J de Hoog. J. E van der Kaaij en E. C. Holsteijn. A. A. S. ten Kate en W Vroon. J W K Keizer i M J. A. Krens. H. K Klijnsma en E S R T. Breedveld, A. V M C. L Schulte en C J. Swart. W J. Stuiver en Mi edema. H. Versluis en J Riethovi WANDELEN DOOR STEDESCHOON Van een onzer verslaggevers LEIDEN Ter gelegenheid van haar 400-ja- rig bestaan heeft de Rijksuniversiteit een geschenk aangeboden aan de stad Leiden. Het gemeentebestuur nam het cadeau dank baar aan en vatte daarmee een project op dat al geruime tijd in de pen was: het aanbrengen en uitgeven van drie aantrekke lijke toeristische wandelroutes door de city van de Sleutelstad. Al enkele maanden heeft de toerist en uiteraard ook de Leidse bin nenstadliefhebber zelf de voetsporen van deze routes kunnen drukken, want op vele werden gistermiddag door wethouder van plaatsen in de stad zijn tegels in de trottoirs Aken gepresenteerd aan de voorzitter van aangebracht met pijlen elke route met een de raad van bestuur der universiteit, mr. eigen kleur pijl: blauw, groen en bruin. Cath. De wethouder liet de heer Cath zien De kleuren zijn terug te vinden in de folders hoe aardig het geschenk van de pers (voorlopige oplage: 60.000) die thans de drie gekomen en overhandigde hem de eerste routes in het Nederlands, Frans, Duits en exemplaren (zie foto). Nog een leuke noot: Engels voorschotelen onder de titels: „Lei- Van Aken en oud-raadslid In 't Veld lever den, een stad vol monumenten" 16 wor- den destijds het idee van de tegels, nadat den er met name aangeduid „Leiden, een In 't Veld in Boston tegen iets dergelijks was Hollandse stad" en „De weg der vrijheid", aangelopen: The Freedom Trail. Leiden, de De wandelingen door Leidens stedeschoon VW en de toerist zijn er nu gelukkig n (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De stichting voor buurt enclubhuis „Haagwegkwar- tier" wil op korte termijn een uitbreiding van het club- en buurthuis. Dit staat in het rapport „Wensen en vragen", dat het Overleg Wijkorganen in samenwerking met de Welzijnsraad heeft opgesteld. Thans is er slechts één zaal beschikbaar, waarin alle activi teiten moeten plaatshebben. Vaak moet er voor niet geplan de activiteiten worden uitgewe ken naar andere veel te kleine ruimten. Wordt er daarentegen voorrang verleend aan bijvoor beeld buurtvergaderingen. dan lijdt het club- en buurthuiswerk daar weer onder. Behalve ruimtegebrek heeft de stichting ook te kampen met personeelsgebrek. In „Wensen en vragen" stellen de bewoners van het Haagwegkwartier dat het personeel vanhet clubhuis veelzijdiger moet worden sa mengesteld. In het clubhuis is nu alleen een opbouwwerker aanwezig. Zij willen dat er een maatschappelijk werker en twee. cultureel werkers worden aan getrokken. „Met name de maat schappelijk werker zou drem pelverlagend kunnen werken. Vaak merken wij dat het geves tigd maatschapelijk werk „faalt", aldus de bewoners. Het is de bedoeling dat, wan neer er een goed uitgerust buurtcentrum komt, de bewo ners dit gaan besturen. Voor wat betreft de rehabilitatie-plan nen in het Haagwegkwartier wordt in het rapport gesteld dat de wensen en vragen van de bewoners moeten worden geïn ventariseerd. „Een werkgroep zal in samenwerking met ge meentelijke diensten vorm moe ten geven aan de rehabilitatie", is de suggestie van het „Haag wegkwartier". Het rahabilitatieplan moet de werkgroep tijdens de renovatie, die thans in volle gang is, wor den voorbereid en aansluitend op de renovatie worden uitge voerd. De gerenoveerde wonin gen dienen, volgens de bewo ners, zo te worden opgezet dat de huren betaalbaar blijven. Ook moeten de plannen voor renovatie steeds met de betrok kenen worden besproken en op korte termijn worden verwezen lijkt. Wensen en vragen Leiden 'Wensen en vragen'. Dat is de titel van een rapport dat het Wijkoverlegorgaan in samenwerking met de Wel zijnsraad heeft uitgebracht en waarin een inventarisatie staat van de verlangens van 17 co mités en verenigingen in ver schillende Leidse buurten en wijken. In deze kolommen da-- gelijks een samenvatting van de wensen en vragen van één van hen. ADVERTENTIE J DE WEDSTRIJD VAN 'T WEEKEND: Basketball in de 5-Meihal Leiden ZW, morgenavond 20.00, toegang gratis. Kom kijken! Kom juichen! Kom boehen! Luba, u weet wel LEIDEN Een juf frouw met een naai- tafeltje op haar schouders en een heer onder een stoel maken door twee microfoons sterk echoënde ge luiden, waartussen door Frans - en En gelstalige fragmen ten. Tenslotte leg gen ze alles af, draaien al hun spots naar het pu bliek en verdwijnen in trage gang. Daarvoor had de heer een kleine tien minuten met mime- achtige bewegingen voor het publiek staan spelen in een poging dat tot zich te trekken. Vervol gens had een soort heks bij het witte achterdoek bewo gen om tenslotte een witte doel van een etalagepop af te halen. Blauw licht. De inmiddels be gonnen projectie richt nu een dia op de pop-geluid komt in korte fragmenten uit de speakers. De heer doet spel met de pop. De heer verkleedt zich als een dame. Op het achterdoek film van vage kwaliteit: de zee en het strand; later sneeuw. De heer reageert op de film en springt tegen het achterdoek. De heer brabbelt Frans door de mi crofoon. De heer zet zich achter het naaitafeltje en sch minkt zich zilver. Hij nodigt met be hulp van handen- taal iemand uit het publiek; die wordt ook zilver. Een der de toeschouwer ook. Twee toe schouwers schmin ken elkaar zilver. Dan haalt de heer allerlei spullen uit het tafeltje om te eindigen bij een poncho met een kruis voorop waar op de naam „Jezus Christus". De vrouw wordt ge kruisigd. Hierna volgt het eerder be schreven eind. Dat was het ma gisch theater van Monika Makas en Nabil Mattar. gis teravond in het Hot-theater. In de beschrijving gaat geen zee te hoog: „Een zintuiglijk to taal-gebeuren, waarbij alles ge bruikt wordt, wat illussies kan wek ken". Zij gebruiken „alle talen van kunst". De resultan te „richt zich tot de zintuigen van de toeschouwer". „De afstand van toneel tot publiek wordt opgeheven." En „Bewust wordt aan de toeschouwer de techniek zichtbaar gemaakt" Daar school een grote adder onder het gras. Tussen het publiek vlak een batterij lampen en de ban drecorder: 'éènrich- tingverkeer, dat je niet opheft door af en toe tussen of bij het publiek te ko men, of door een paar toeschouwers het speelvlak bin nen te laten lopen. Steeds flarden spel met daartussen dui delijk overgangen; incoherent, geen opbouw of logische, associatieve opeen volging, geen sa menhang. Ook flar den techniek: dan weer geluid en be weging, dan film en beweging. dan kleur en beweging. Welk verband er tussen dit alles be stond, is me niet duidelijk geworden. Tenslotte contras teerden de tamelijk abstracte bewegin gen, die grotendeels in het geheel voor kwamen, met de concrete gebaren taal, die nodig was om toeschouwers mee te krijgen het speelvlak in. Ik ben verschrikke lijk bereid zintuig lijke ervaringen in het theater te krij gen - waarschijnlijk is dat een belangrij ke -functie van het theater-, maar de theatermakers moe ten me daartoe wel de kans geven. Gis teren hebben we die niet gehad. speel-Paul van der Plank Alfa Romeo Alfclta 117.690.- B.V. Autom. Imp. H.A. Maasland Voorschoterweg 17, Valkenburg (Z.-H.) Tel. 01718-13900/16275. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Jeugddienst Zondag aanstaande is er in de Petrakerk aan de Suriname- straat hoek Kooilaan een jeugddienst in het kader van de jeugd-zondagencyclus van het Interkerkelijk Petra Jeugd koor. De teksten en muziek van deze viering zullen ver zorgd worden door de jonge rengroep van de Hartebrug, „De Overbrugging". De voor ganger is ds. H. Hortensius. Aanvang 10 uur 's morgens. Gehandicapten Ouders en verzorgers van gees telijk gehandicapten kunnen in lichtingen krijgen over de voor zieningen in de Leidse Regio, die er speciaal voor deze kinde ren en ouderen zijn. De 3 samenwerkende Leidse Ouderverenigingen, „Voor het Zorgenkind" (R.K.), „Philia- delphia" (Prot. Chr.) en Helpt Elkander (Alg.) organiseren een voorlichtingsbijeenkomst op dinsdag 18 november a.s. in de ^uiderkerk aan de Lammen- schansweg. Spreker is drs. Jos- ten, voorzitter van de Stichting Sociaal Paedagogiseh Centrum voor Noordelijk Zuid-Holland. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. The Lord's Folks De jongerengroep The Lord's Folks verleent zaterdagavond zijn medewerking aan de eu charistieviering van 19.00 uur in de Antoniuskerk te Leiden. Celebrant is pastor L. van Hoort. Thema: naar een nieuwe le vensstijl. Filmlunch WKL De Werkgemeenschap Kinder centra Leiden organiseert a.s. maandag 17 november in haar trefcentrum. Hooglandse Kerk- gracht 4 (ingang Koppenhink- steeg), haar maandelijkse film- lunch. Vertoond wordt: The terrible two's and trusting threes, een film over het verschil in gedrag van twee- en driejarigen. De voorstelling begint om half een, is gratis en toegankelijk voor peuterleidsters, kleuter leidsters, ouders en andere be langstellenden. Soep en koffie zijn bij de WKL verkrijgbaar, wel zelf een lunchpakketje meenemen. Collecte De van 22 t/m 27 september j.l. gehouden jaarlijkse collecte voor het Prinses Beatrix Fonds heeft binnen de gemeente Lei den een bedrag van 5983,51 opgebracht. Directie GSD De heer C. Boot, directiemede werker bij de Gemeentelijke Sociale Dienst in Leiden is voorlopig belast met de dage lijkse leiding over deze dienst. Zo hebben b en w onlangs be sloten. De heer F. van Over- meire zal voorlopig in de func tie van waarnemend directeur optreden. Van Overmeire werd tijdens de crisis bij deze dienst in april van dit jaar tot waar nemend directeur benoemd. Inwonertal jaar weer honderdduizend in woners. Dit is te concluderen uit het statistisch maandover zicht van het Bureau Statistiek van de gemeente Leiden. Het aantal inwoners van de ge meente Leiden steeg in de maand september van 98.729 tot 99.083. Docos Het college van b en w heeft de gemeenteraad voorgesteld de rente en aflossing te garan deren van een door de N. V. Le vensverzekering Maatschappij Utrechtte Utrecht aan de Leidse voetbalvereniging DO- COS ten behoeve van de bouw van een clublokaal op het sportcomplex in het Morskwar- tier kwartier te verstrekken geldlening ad f 150.000. Lindestraat Binnenkort wordt er een begin gemaakt met de vernieuwing van 90 woningen van de wo ningbouwvereniging Ons Doel in de Lindestraat en omgeving. In verband met deze renovatie werkzaamheden heeft de aan nemer een bouwkeet nodig die dicht in de buurt staat. De meest geschikte plaats daar voor bleek bij het plantsoen in de Lindestraat tussen de Pieter de la Courtstraat en de Pioen straat. Daar zal op het weste lijk deel van de rijbaan de bouwkeet worden neergezet. Dit deel van de Lindestraat zal door middel van verkeersbor den voor alle worden afgeslo ten. Voor het oostelijk deel van de rijbaan zal een parkeerver bod worden ingesteld. Bewo ners van dit deel van de straat kunnen dus hun auto niet voor de deur parkeren. Er is voor hen parkeergelegenheid aan de overzijde, naast de werkkeet. Deze maatregel gaat in op maandag 17 november a.s. en zal ongeveer één jaar duren. Rijnsburgerweg Sympathisanten met de acties van mevrouw Van de Bos Rijs- bergen (zie onze editie van af gelopen dinsdag de rubriek „in gezonden brieven") kunnen zich wenden tot mevrouw v.d. Bos, per adres Rijnsburgerweg 185 in Leiden. Zij voert actie tegen de plannen om op de Rijnsburgerweg een speciale busbaan te construeren. Rijnsburgerweg 2 De bewoners van en de bedrij ven aan de Rijnsburgerweg zijn hoogst verbaasd en verontwaar digd over de door „Werkgroep Rijnsburgerweg" gepubliceerde rapporten en uittreksels daar van in de pers. Niemand van de bewoners en bedrijven is hierin gekend, en wij distanciëren ons dus van deze werkgroep. In het kort volgt hier een over zicht van hoe wij het zien: 1. Wij wijzen de vrije busbanen geheel af, de weg is veel te smal om van de 2-baans een 4-baans- weg te maken,het wordt een do denweg; 2. voor de 6000 scholieren is het dan noodzakelijk 2 3 verkeer slichten aan te brengen; 3. de beoogde 1,5 minuut tijd winst voor de bus waar het in wezen om gaat tussen viaduct en Warmonderweg, zal weer te niet gedaan worden, misschien zelfs een extra vertraging ople veren; 4. het leefniveau zal aanmerke lijk verlaagd worden, geen be dienend verkeer meer, dus geen melkboer, bakker, groenteboer, enz. Veel meer lawaai door het optrekken van de bussen. Brom fietsen op rijwielpaden welke veel te smal zijn; 5. door dit alles een enorm ver traagde afwikkeling van het ge motoriseerde verkeer en dus een lastenverzwaring van onze samenleving; 6. eenrichtingverkeer is onmoge lijk, er zijn niet voldoende re tourwegen. Oegstgeest kan hier dan ook niet aan meewerken. Wat is de oplossing? 1. Warmonderweg en Endegees- terstraatweg doortrekken naar de Plesmanlaan; 2. Rijnsburgerweg asfzlteren; 3. bromfietsen van de fietspa den af; 4. 2-baansweg handhaven, zono dig voorsorteren van de bus bij de verkeerslichten. Doordat een zeer groot deel van het verkeer dan verdwenen is, is dit laatste waarschijnlijk geenszins meer noodzakelijk; 5. bussen die in het algemeen geen passagiers voor de Rijns burgerweg hebben over de Ples manlaan laten rijden; 6. ook het verkeer van het Aca demisch ziekenhuis en de labo ratoria langs de Wassenaarse- weg is dan grotendeels verdwe nen; 7. bij deze oplossing zijn wij allen gebaat, de bus, de bewo ners, de fietsers, de voetgangers en het overige verkeer. Teleurgestelde groep, p/a H. J. Jesse. Rijnsburgerweg 35,

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3