Van Leeuwen in Turnwereld kijkt met jaloezie naar Pro Patria Er is nu ook een extra lange508 of 608 Jong Oranje? FC Amsterdam maakte na vertrek Nico Jansen slechts een doelmint 85 DIN-pk dieselmotor met ruim 3 m3 laadruimte méér. VP) Mercedes-Benz Martin Jol vervangt Hans Bres Emma gaat voetballen DEN HAAG Dat een paar van de spelers van FC Den Haaf, de afgelopen maand zo sterk opererend, in de belang stelling van bondscoach Georg Knobel staat is zeker. Zijn „rechterhand" Ron Groe- newoud bracht de afgelopen zondag beslist niet toevallig een bezoek aan FC Utrecht —FC Den Haag en daarna stond Den Haag bijna bol van geruchten. De laatste selectie van een Ha genaar in het Nederlands elf tal was Aad Mansveld, in no vember 1973, toen België als laatste kwalificatie-tegenstan der optrad voor deelname aan het WK voetbal in West-Duits- land. De kans dat hij, hoewel zijn vorm beter dan ooit is, de man voor Knobel is lijkt uitge sloten. Het komt reëeler over om te veronderstellen dat doelman Ton Thie een van degenen is, die zich in de gunst van Oranje mag verheu gen. De bekwame Hagenaar krijgt steeds meer erkenning als de meest ondergewaar deerde doelman van Neder land en de reserveplaats ach ter Piet Schrijvers en Ajax staat sterk'ter discussie. Dat de PSV'er Jan van Beveren, vlak voor Nederland—Polen kwaad uit het trainingskamp in Zeist weggelopen, en de in valler op het laatste moment: Jan Jongbloed van FC Am sterdam kandidaat staan wordt ontkend. Hierdoor richt ZOETERMEER Tijdens de Nederlandse t urnkampioen schappen, die afgelopen week einde in Heerenveen werden gehouden, waren de prestaties van de Zoetermeerse meisjes van Pro Patria weer bijzonder opvallend. In de groep van 13- en 14-jarigen kwamen niet minder dan vijf meisjes van de Zoetermeerse vereniging in de finale. Bovendien werd Monique Bolleboom Neder lands kampioene. Hans van Zetten, de trainer van Pro Patria, kan dan ook met te vredenheid terugkijken op de kampioenschappen. Hans van Zetten heeft er wei nig moeite mee de oorzaken van de successenreeks aan te wijzen. „Op de eerste plaats", meent hij, „is het succes te danken aan het huidige be stuursbeleid. Een gedeelte van dat beleid is zeer sterk gericht op topprestaties. Bovendien is de sfeer bij Pro Patria enorm goed en beschikken we op ver schillende onderdelen over een zeer vakbekwaam kader. Alles is echter terug te brengen op de organisatiestructuur van deze vereniging. Die structuur is uniek in Nederland". Ter verduidelijking daarvan wijst Hans van Zetten op de presta ties. „Wij komen zomaar met vijf meisjes in de finale. Als je naar de andere verenigin gen kijkt, zijn die al blij wan neer ze één afgevaardigde in de finale hebben. Die vereni gingen kijken dan ook met enige jaloezie naar de struc tuur van Pro Patria. Ze krij gen een gevoel van machte loosheid als ze onze opzet in ogenschouw nemen. Dat is na- luuriijk onzin, wanl die vereni gingen kunnen dit ook berei ken. Tja, zoiets lukt je natuur lijk niet in één jaar. Daar gaan enkele jaren overheen, maar dat is ook bij Pro Patria het geval geweest". Mevrouw Visser, bestuurslid van Pro Patria, onderstreept de woorden van trainer Hans van Zetten. „Pro Patria is een zeer grote vereniging, die meer dan tweeduizend leden telt Dat vereist een gedegen orga nisatie. Er moet nogal wat ge delegeerd worden. We hebben bijvoorbeeld een afdelingsbe stuur keurturnen meisjes en een afdelingsbestuur keurtur nen heren. Bovendien is er een commissie ritmische gymnas tiek. Dan is er nog een erg grote groep, die zich slechts bezighoudt met recreatieve sportbeoefening. Voorts heb je de groep wedstrijdsport en de groep topsport, die ongeveer dertig leden telt Deze groep wordt erg goed begeleid en vormt de basis voor de succes senreeks. Ik wil overigens wel benadrukken, dat de succes sen gekomen zijn met de komst van Hans van Zetten als trainer. Hij is verantwoor delijk voor de prestaties". Teruggekeerd Hans van Zetten, vroeger jeugdlid van Pro Patria, is drie jaar geleden terugge keerd bij de Zoetermeerse vereniging als trainer. „Met de meisjes, die topsport beoefenen, trainen we elke dag ongeveer twee tot drie uur. De opkomst is grandioos. Je kan stellen, daj^ ongeveer 95% van de meisjes dagelijks Monique Bolleboom, een van de prominenten van Pro Patria die het afgelopen weekeinde de Neder landse titel veroverde, verblijft in het turninternaat op Papendal. de training volgt. Het verloopt bovendien in een bijzonder prettige sfeer. Ik heb er de grootste moeite mee de meis jes na afloop van de training naar huis te krijgen. Ze heb ben helemaal geen zin om weg te gaan". Die veelvuldige trai ningen geven af en toe we ieens problemen. Hans van Zetten: „Alle meisjes zitten na tuurlijk nog op school en dan blijft er niet al te veel tijd over voor de training. Maar over het algemeen gaat dat wel goed. Soms moet je wat rege len, maar een oplossing wordt altijd gevonden". Turninternaat In de selectie van de nationa le turnploeg heeft Pro Patria drie meisjes, die onderge bracht zijn in het turninter naat op Papendal. „Petra v.d. Brink, Monique Bolleboom en Ria Hoogen- doorn verblijven van Pro Pa tria in het internaat. Die meis jes komen alleen in de week einden thuis. Ze zijn onderge bracht bij pleegouders. Lies- beth Lengkeek bezoekt de weekendtrainingen op Papen dal. Die worden gegeven op vrijdag, zaterdag en zondag". Het feit, dat de kinderen uit het gezin worden gehaald, le vert meestal geen problemen op. „Je moet natuurlijk eerst met de ouders gaan praten. Stuit het werkelijk op bezwa ren, dan bezoekt zo'n meisje alleen de weekendtrainingen". Pro Patria behoort tot de meest vooraanstaande turn verenigingen van Nederland. Mevrouw Visser: „Het is niet zo moeilijk om de top te berei ken. Het gaat er nu om, dat wij ons handhaven. Met Hans van Zetten hebben wij daar overigens het volste vertrou wen in. Binnenkort moeten we onze nationale titel verdedi gen. Dan zullen we weer moe ten bewijzen, dat we aan de top staan". JOS HEYMANS l ADVERTENTIE] Sparta Spelen niet in 1976 (Van onze sportredactie) j DEN HAAG - De Sparta Spe len, geslaagd internationaal at- letiekevenement dit jaar in Den Haag, krijgt in 1976 geen ver volg. Reden is niet de teleur stellende publieke belangstel ling, maar de onzekerheid over de baan. Deze maand wordt begonnen met de voorbereidende werk zaamheden voor de kunststof- baan aan de Zuidlarenstraat, waarvoor de Gemeente Den l Haag twee miljoen uittrok. Mei i a.s. kan op z'n vroegst de kunst stof worden aangebracht. Het is I de bedoeling, dat de nieuwe ac commodatie omstreeks het zo merseizoen in gebruik kan wor den genomen. Omdat echter het risico in ver band met de onzekere weersom standigheden (aanleg van kunst stof vereist ideaal weer) te groot is heeft Spart „de Spelen" die, aldus voorzitter Brabers voor de toekomst zeker niet van de baan zijn niet gepland voor volgend jaar. Wel is een internationale avondwedstrijd aangevraagd. Hans van Zetten is al vanaf zijn jeugd lid van Pro Patria, maar trad drie jaar geleden als trainer in dienst (archieffoto). De bestaande serie Mercedes-Benz gesloten bestelwagens is nu uitgebreid met een extra lange versie van de L 508 en de L608, allebei met een wielbasis van 4,10 m. Dat betekent voor u: nog meer keuze in het gesloten bestelwagenprogramma nog meer laadruimte (16 m3) nog meer laadoppervlak (ruim 9 m1) hoge laadruimte (1,75 of 1,90 m) veel laadvermogen (van 900 - 3600 kg) zware dieselmotor (85 DIN-pk) voor hoge topsnelheden ook dubbele kabine leverbaar Informatie wordt u gaarne verstrekt door: Autobedrijf LICHTENHORST B.V. Rijnsburgerweg 88, RIJNSBURG Telefoon 01718-731 44 Omdat de feiten het bewijzen Andre Wetzel, op de foto zichtbaar achter Niels Over weg, was na het vertrek van Nico Jansen de enige die scoorde voor FC Amsterdam Den Haag Hans Bres tobt met een liesblessure en FC Den Haag dat zondag in het Zuider park om twee uur tegen FC Amsterdam aantreedt, zal waarschijnlijk Martien Jol in zijn plaats opstellen. De schor sing van Aad Kila zit er verder op en het is sterk de vraag of trainer Boskov de jonge Noor Albertsen direct opoffert voor Kila. De Joegoslaaf stelde die moeilijkheid na het duel tegen FC Utrecht al aan de orde: „De blessures zijn genezen en de schorsingen zijn voorbij. Iede reen moet nu voor zijn plaats in het elftal keihard gaan knok ken". Deze ontwikkeling kan zijn zo succesvol elftal van de laatste weken alleen maar sti muleren. Voor FC Amsterdam marche ren de zaken minder gunstig. De recente overgang van Nico Jan sen naar Feyenoord was dit sei zoen na het vertrek van Geert Meijer en Gerard van der Lem de zoveelste tegenslag voor de supporters van FC Amsterdam, die ondertussen alle geloof in him voorzitter Dè Stoop opzeg den. Maar juist dat vertrekpunt maakt de ploeg van Pim van der Meent gevaarlijk. Aanvoer der André Wetzel, de 24-jarige ex-VCS'er, die dit seizoen van Haarlem overkwam, zegt: „Na tuurlijk is er bij ons veel omge gaan Nico Jansen naar Feyenoord vertrok. We hebben nadien slechts één doelpunt ge maakt en ik was er toevallig zelf de méiker van. Vooral de afgelo pen zondag waren wij tegen Ex celsior machteloos mede door dat onze supporters dit duel boycotten. Er waren slechts twaalfhonderd toeschouwers in dat grote Olympische stadion. „Van de Amsterdamse moeilijk heden kunnen de Zuiderparkers profiteren ofschoon voor onder schatting gewaakt moet worden. Hoogstwaarschijnlijk zal Frits Flinkevleugel onlangs 36 jaar geworden wederom verstek moeten laten gaan vanwege een achillespeesblessure. Doelman Jan Jongbloed, bijna 35, is der halve de oudste speler bij de gasten. Andere, redelijk beken de spelers bij FC Amsterdam zijn ausputzer Theo Husers, Leen van der Merkt en uite raard Andre Wetzel. Een be hoorlijk talent is de 21-jarige Heini Otto, die Nico Jansen soms in de spits moet vervangen maar er tot nu toe nauwelijks in slaagt. André Wetzel: „Toch zijn we als ploeg niet pessimisti sch. Er kan in de competitie nog erg veel ten goede keren. Aan degradatie denken we beslist niet, alhoewel het mijns ziens behoorlijk veel moeite zal kos ten om bijvoorbeeld ploegen als FC Utrecht, Go Ahead Eagles, De Graafschap, NAC en Telstar te verslaan". Het niet noemen van FC Den Haag in dit rijtje van clubs wijst al in een bepaalde rich ting. De opmars van het eerste elftal schijnt ook in Amster dam een redelijke indruk ge maakt te hebben. Steunpilaar Aad Mansveld van FC Den Haag: „De tijd van vroeger komt terug. Ik acht ons zeker weer in staat om bij de sub-top van de ere-divisie te ko- men". Door van FC Amsterdam te winnen kan alweer een stap in die richting gezet worden. DEN HAAG De korfbalver eniging Emma zal als voorwed strijd voor het duel FC Den Haag-FC Amsterdam uitkomen tegen een artiestenelftal, waar in o.a. zullen spelen Ben Cra mer, Barend Servet en Tony Alberti. Bij hoge uitzondering werd door FC Den Haag en de gemeente j toestemming verleend voor het houden van een collecte waar van de baten ten goede zullen komen aan de bouw van een clubhuis voor Emma. Door vormstijging maakt Henk van Leeuwen een k^ns op selectie voor een van de Nederlandse vertegenwoordigende elf tallen, dat eind volgende week in Italië aantreedt zich automatisch h de aan dacht op Ton Thie. De wed strijd van aanstaande zondag in het Zuiderpark tegen FC Amsterdam zal een interessan te confrontatie: Thie Jong bloed opleveren. OPZIEN Dat George Knobel ook niet om het sterk aanvallende FC Den Haag heen kan, is van zelfsprekend. Wat Henk van Leeuwen en in iets mindere mate Lex Schoenmaker de laatste wedstrijden presteren baart in Nederland veel op zien. Hun grote inzet blijkt vooral uit het aantal doelpun ten dat gemaakt wordt. Er werd de afgelopen maand een voor FC Den Haag uniek ge middelde van drie doelpunten per wedstrijd bereikt. Henk van Leeuwen, vooral hij, staat niet alleen kandidaat voor de selectie van het Nederlands elftal, maar de mogelijkheid bestaat, ook dat bondscoach George Knobel hem als dis pensatiespeler inzet voor Jong Oranje, dat een dag na Ita lië—Nederland, zondag 23 no vember tegen jong Italië aan treedt Dat zou voor Henk van Leeu wen een voorlopige bekroning van zijn carrière betekenen. De ex-Feyenoorder kwam an derhalf jaar geleden vanuit Zuid-Limburg (Roda JC) naar Den Haag om zijn reputatie als specifieke spits nieuw le ven in te blazen. Dat is hem gelukt. De Haagse aankoop van 175.000 wordt momen teel in Nederland als de beste spits na Ruud Geels be schouwd. Het zal voor FC Den Haag een krachttoer worden omhem aan het einde van het seizoen, wanneer zijn contract afloopt, opnieuw een accepta bele verbintenis voor te leg gen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16