Confessionele drie willen sanering betaald voetbal „Nog nooit heeft een speler me gevraagd wat meer te mogen trainen" Van Hanegem nog twee wedstrijden erbij Supermarathon op ijs van Lathi Gehandicapt Sperry kon niet op tegen Kinzo BRZEZANCZYK: ,,Ik word niet ontslagen" Theo Laseroms afgevallen als kandidaat Vitesse Ad Gevers in Franse prof dienst Leeds betaalt niets Sportwereld VRIJDAG 14 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 15 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG KVP, ARP en CHU hebben minister Van Doorn van CRM gevraagd om in overleg met de KNVB en de organi saties van werkgevers en werknemers in het profvoetbal, de FBO en de VVCS, een saneringsplan voor het betaald voetbal op te stellen. Bij het debat over de-begroting van CRM in de Tweede Kamer zei de KVP-er Du Chatinier gisteren namens de confessionele drie, dat de financiële situa tie in deze sector uiterst zorgwekkend is. Volgens Du Chatinier zal het blijvende tekort van het betaald voetbal vijfentwintig miljoen gulden gaan bedragen. „De problemen dreigen ons hier te over spoelen. Er moeten snel knopen worden doorgehakt voor het helemaal te laat is en een belangrijk stuk passieve recreatie verloren gaat", aldus het kamerlid. Du Chatinier wees erop, dat de Raad voor het Betaald Voetbal naast de uitkeringen uit de toto en lotto en de gemeentelijke steun, ook rijkssteun voor het profvoetbal noodzakelijk acht. „In hoeverre hie raan tegemoet kan worden gekomen, dient te worden bezien. Het gaat hier om een principiële beslissing: rijkssubsidie voor betaalde sport", aldus Du Chati nier. Onjuist De confessionele drie bepleitten ook een nationaal sportbeleid. Ze drongen er bij Van Doorn op aan op korte termijn een Nationale Raad voor de Sport in te stellen, die de taken zou moeten overnemen van de Nationale Sporttotalisator. „Het is onjuist dat de geldverdeler ook het beleid bepaalt", aldus de KVP- er. Met de WD leverden de confessionelen kritiek op het ontbreken van aandacht voor de topsport in het beleid van minister Van Doom. De liberaal Keja zei: „Bij de betaalde sporters wordt nog ontzettend gehan nest Het is ongewenst dat voetballers als handels waar worden verkocht Dat is een moderne vorm van slavernij". Du Chatinier betreurde het, dat de aandacht ont breekt voor „belangrijke zaken", zoals de professiona lisering van de sport arbeidsverhoudingen, arbeids bemiddeling, spelverruwing en de veiligheid van het publiek. Feyenoord zal zich oprichten uit het moeras" Van deze ploeg kan momenteel elk team een punt pakken" Antoni Brzezanczyk: „Het bestuur weet wat het aan me heeft". Antoni Brzezanczyk ontkent dat hij heeft beweerd dat de menta liteit van de Feyenoorders slecht is. „Ik geloof dat er geen verschil in mentaliteit is met voetballers in Polen, Rusland, Amerika of elders in de wereld. Deze generatie voetballers leeft in een klimaat waarin alles ge makkelijker is geworden. Dat slaat terug op het voetballen. Aan enkele spelers bij Feye noord kun je zien, zoals bij Van Hanegem, Wim Jansen en nu Nico Jansen dat zij een moeilij ke jeugd hebben gehad, waarin zij hun ouders zagen vechten om hun brood te verdienen. Zij hebben die vechtmentaliteit geërfd. Bij de anderen ligt dat anders. Zij zijn wat gemakzuch- tiger." „Zolang ik bij Feyenoord ben, is er nog nooit een speler naar me toegekomen die vroeg of hij wat meer kon trainen. Deed ie mand dat maar. Ik zou me prompt beschikbaar stellen om hem te begeleiden. Wim Rijsber- gen, met wie ik het nu uitste kend kan vinden, zei dezer da gen dat hij donderdag, als we een vrije dag hebben, iets ex tra's wil doen. Dat heeft me aangenaam verrast, zoals het me ook verrast heeft dat Joop van Daele heeft toegegeven dat hij tegen FC Twente fouten heeft gemaakt. De spelers heb ben in het algemeen geen centje zelfkritiek. Altijd heeft de trai ner het gedaan. Nu wordt weer gezegd dat het hoog tijd wordt dat Dick Schneider uit het elftal moet worden gezet. Maar is er dan iemand te vinden die op die plaats beter speelt Ik zou het niet weten." (Van onze sportredactie) Rotterdam „Ik ben nog nooit in mijn leven bij een club ontslagen en dat zal ook nu niet gebeuren. Ik voel me sterk genoeg om alle problemen aan te kunnen en het bestuur van Feyenoord heeft me de verzekering gegeven dat het achter me staat. Het bestuur weet wat het aan me heeft. Ik werk hard en sta als het moet dag en nacht ter beschikking. Ik kan en wil niet gelóven dat ik ontslagen zal worden." Trainer Antoni Brzezanczyk heeft alle stor men die de laatste weken bij Feyenoord hebben gewoed rustig laten uitrazen. De afgang in het Olympisch Stadion tegen Ajax hadden hem, evenals het gerucht dat trainer Pim van de Meent hem op korte termijn zou opvolgen, even uit zijn evenwicht gebracht maar de ongetwijfeld zeer intelligente Pool vindt zichzelf nog strijdlustig genoeg om zijn tweeja rig contract uit te dienen. Terugblikkend op een half jaar Feyenoord komt Herr Antoni tot de conclusie dat hij nooit had kunnen bevroeden dat hij bij de Rotterdammers zo'n stor machtige periode zou meema ken. Koud in dienst van de sta- dionploeg was er eerst een inci dent met Wim van Hanegem, die in de oefenwedstrijd tegen Der by County buiten het elftal werd gelaten. Daarna begonnen aanvoerder Jörgen Kristensen en Wim Rijsbergen hun onge noegen te ventileren over de trainingsmethodiek. Kritiek die volgens kenners allerminst ge rechtvaardigd bleek te zijn. De zgn. verhelderende gesprekken, die bij Feyenoord aan de lopen de band met spelersraad, trai ner en'manager worden gehou den, deden de sfeer weer tijde lijk opklaren, maar toen achter eenvolgens nederlagen volgden tegen FC Twente en Ajax begon voor Brzezanczyk de ellende op nieuw. Hij zou, verscheurd door twijfel, nog altijd niet weten hoe hij de defensie moet formeren en zou ook geen enkele greep meer op de spelers hebben. „Ik moet krachtig stelling nemen tegen dat voor mij ongunstige beeld," verdedigt Brzezanczyk zich. „Natuurlijk, de nederlaag tegen Ajax was een schok voor ons allen, het bestuur, de spelers de suppoosten, kortom voor iede reen. Het is heel begrijpelijk dat het elftal na zo'n verschrikkelij ke knock-out niet meteen terug komt. Dat heeft, hoe vervelend dat ook is voor een club die in de ogen van haar supporters elk jaar kampioen moet worden, zijn tijd nodig." Antoni Brzezanczyk voelt er weinig voor om het aankoopbe leid van Feyenoord te hekelen. De Zuidafrikaanse gebroeders Wegerle en Martin Vreijsen blij ken niet die spectaculaire aan winsten te zijn die de beleids groep betaald voetbal van Feye- Extra-training heeft nooit iemand gevraagd. Ja, Rijsbegen kwam onlangs naar me toe. noord in het trio meende te zien. „Ik kan me levendig voorstellen dat Feyenoord het elftal wilde verjongen. Daarom kocht het die drie. Het zijn, ik zeg dat uit de grond van mijn hart, getalen teerde spelers. Dat hebben ze incidenteel bewezen, maar je kunt nooit en te nimmer voor spellen hoe zij zich in de toe komst zullen ontwikkelen. Nie mand heeft enkele jaren gele den ooit hardop durven stellen dat Ruud Geels zo'n gewelde naar zou worden als hij nu bij Ajax is". Brzezanczyk heeft de laatste da gen nog eens diep overdacht hoe hij zijn elftal op korte ter mijn uit de impasse kan helpen. „Ik ben geen hoera - optimist maar ik ben er wel van over tuigd dat Feyenoord zich uit het moeras zal oprichten. Maar dan zal er meer collectief en direkter moeten worden gespeeld. Som mige spelers zullen moeten be seffen die zij hun enorme ken nis en ervaring meer ten dienste van het elftal moeten stellen." Als voorbeeld van een elftal dat op die manier tot grote presta ties komt, noemt Brzezanzcyk Dinamo Kiev. De Pool, die grote bewondering voor Wim van Hanegem heeft, betreurt het dat „de Kromme" dit seizoen nog zo weinig initia tief heeft genomen. „Ik zeg hem herhaaldelijk waarom schiet je zo weinig, waarom beperk je je to\ het zo snel mogelijk in de breedte afspelen. Van Hanegem is juist gevaarlijk als hij zich wat meer individueel zou mani festeren. En wat Willy Kreuz aangaat, niemand kan zeggen dat hij niet werkt maar hij gaat gebukt onder het feit dat hij niet egoistisch wil spelen. Er wordt, en dat geldt voor heel Feyenoord, veel te veel met de bal gelopen. Elke trainer kan tegen dit Feyenoord een taktiek bedenken om op zijn minst een punt te pakken. Neem de wed strijd tegen Sparta. Ik heb pre cies bijgehouden hoeveel keer we een schot hebben gelost. Dat waren er welgeteld vier. Geen spitsspeler was daarbj betrok ken. Hoe kan je dan in vredes naam een wedstrijd winnen?" Tuchtcommissie had het druk ZEIST Het onderuitlopen van Ruud Krol in de wedstrijd Ajax-Feyenoord is Willem van Hane gem te staan gekomen op vier wedstrijden. Zoals verwacht mocht worden haalde het verweer dat hij mocht voeren tegen de bijkomende bepaling dat een voorwaardelijke straf van twee wedstrij den zou worden omgezet in een definitieve niets uit. De tuchtcommissie besloot tot deze omzet ting, wat inhoudt dat Van Hanegem vier wedstrij den niet mag spelen en een boete moet betalen van 250,-. Als gevolg van het geel in het treffen MW-FC Twente van zondag j.l. zullen Bonfrère (MW) en Niels Overweg (FC Twente) een wedstrijd moeten missen. Beiden werden wegens het wegduwen van een tegenstander bij dood spel en gezien hun strafkaart veroordeeld tot een wedstrijd onvoor waardelijk en een voorwaardelijk. Bonfrère kreeg een boete van 150,-, Overweg omdat hij meer verdient een van 250,- voorts werd bij Bonfrè re een lopende voorwaardelijke straf van een wedstrijd in stand gehouden. De overtreding van Teun Kist (Go Ahead Eagles) in de wedstrijd tegen FC Twente werd door de tuchtcommissie afgedaan met een wedstrijd on voorwaardelijk en een boete van 150,-. Kees van Kooten (Telstar) kreeg eveneens een wedstrijd onvoorwaardelijk en een boete van 250,- voor het op ruwe wijze ten val brengen van een tegen stander in de ontmoeting NEC-Telstar. Cambuurspeler R. Timmermans kreeg voor een soortgelijke overtreding twee wedstrijden onvoor waardelijk en een boete van 100,-. Hier telde de langere straflijst mee. Voorts werden niet minder dan tien jeugdspelers voor een of twee wedstrijden geschorst, o.a. D. v.d. Wulp (FC Den Haag) die een wedstrijd onvoorwaardelijk kreeg en 125,- boete. Hij mag verweef voeren tegen de omzetting van een voorwaardelijke schorsing van een wed strijd in een definitieve. Twaalf spelers kregen een boeking, onder wie negen eerste elftalspelers: Chris Dekker :MW), Harry Bruggink (FC Twente), D. Teunissen (Amersfoort), L. Ouwens (Den Bosch), Mladen Ramljak (Feyenoord), H. A. Michielsen, W. Does burg en S. Matic (allen Sparta) en Hovenkamp (AZ'67). De „zaak"-Ramselaar zal vrijdag 21 november voorkomen. Eerste prijs in Lotto zes ton DEN HAAG. - De uitslag van lotto en toto van afgelopen zondag: Lotto no. 45: Aantal deelnemers: 933.872; Bruto inleg: 3.650.799,-; Prijzenbedrag: 1.734.129,-; le prijs: 1 winnaar, die bruto 606.945,- ontvangt. 2e prijs: 24 winnaars, die elk bruto 7.225,- ontvangen. 3e prijs: 327 winnaars, die elk per kolom 795,- ontvangen. 4e prijs: 10.275 winnaars, die elk per kolom 33,- ontvangen. 5e prijs: 13.715 winnaars, die elk per kolom 25,- ontvangen. Toto no. 45: Aantal deelnemers: 259.780 Bruto inleg: 771.528,- prijzenbedrag: 416.726,- le prijs: 2 winnaars, die elk bruto 98.420,- ontvangen. 2e prijs: 28 winnaars, die elk per kolom 3.272,- bruto ontvangen 3e prijs: 454 winnaars, die elk per kolom 282,- ontvangen. (Van onze sportredactie) Arnhem Theo Laseroms is nagenoeg afgevallen als kandidaat voor het trainerschap bij Vitesse. Een woordvoerder van de Arnhemse eerste divisieclub deelde gisteren mee dat de bij leper vertrokken ex-Feyenoorder vrijwel uit de markt is als gegadigde. Daarentegen staat Hans Dorjee hoog genoteerd bij Vitesse, hoewel de Delftenaar de laatste dagen niets meer uit Arnhem had verno men. De trainer, met wie Vitesse zelf het liefst in zee wilde, had één dezer dagen uitstel gevraagd voor zijn beslissing en Hans Dorjee ontkende dat hij een dergelijk verzoek had gedaan. Vitesse hoopt in de komende dagen de benoeming bekend te kunnen maken, maar sluit de mogelijkheid niet uit dat de hele procedure nog enige weken kan duren. Het Arnhemse bestuur houdt rekening met een eventuele mutatie bij Feyenoord, waardoor de nodige verschuivingen in de trainers wereld zouden kunnen ontstaan waarbij ook kandidaten voor Vitesse betrokken zouden kunnen zijn. Ad Gevers onder lei ding van Anglade. PARIJS - Ad Ge vers, de wereldkam pioen 1975 op de weg bij de amateurs, is prof geworden. Hij heeft gisteren in Pa rijs een contract gete kend met een nieuwe wielergroep van Le- jeune/Bp. Ook Wim de Waal heeft bij deze ploeg een contract ge tekend. De ploeg die uit vijftien renners bestaat, heeft de ex-Franse wieler kampioen Henry Anglade als ploegleider. Anglade voert nog nderhandelingen met een derde Nederlandse renner, de wereldkampioen der achtervolgers bij de be roepsrenners, Roy Schui ten. (Van onze basketbalmedewerker) DEN HAAG De Nederlandse eredivisie basket bal telt drie middenweekse speeldagen. Pioneer Punch zegevierde dinsdagavond met 101—77 over hekkesluiter Arke Stars. Zaterdagavond komt de Delftse ploeg uit tegen Buitoni, om 21.00 uur in de Sporthal „Buitenhof" in Delft. In deze wed strijd doet de nieuwe aanwinst Otis Johnson mee, die woensdagmorgen in ons land aankwam en de vervanger is van Taylor, die naar de States is teruggezonden. Gisteravond stonden twee wedstrijden op het pro gramma. Het met invallers spelende Sperry Re mington moest in de Amstelveense sporthal Ban kras op bezoek bij Kinzo, dat twee punten minder had dan leider Sperry, maar ook een wedstrijd minder gespeeld. In de tweede helft liep Kinzo zeer gemakkelijk weg van Sperry en zegevierde met 134-99. Drie minuten voor de rust stond Kinzo op 40—36 maar de rust ging in met 40—42. Met nog zeven minuten te spelen, ging Sperry Remington regelrecht op een grote nederlaag af met de stand 110—69. Met nog twee minuten was de stand 122—91, die tenslotte 134-99 werd. In de Amsterdamse Apollo-hal kreeg Delta Lloyd door de zege van 76—72 op Gerard de Lange aansluiting met de subtop. In deze Amsterdamse derby had Gerard de Lange een voorsprong bij de rust van 3632. Zaterdagavond wacht de ploeg van coach Frank Kales een zeer belangrijke wedstrijd, in de Rotter damse sporthal De Enk tegen Transol RZ. Zowel Delta Lloyd als Transol speelden vijftien wedstrij den en bezitten zestien punten. De stand in de eredivisie is: 1. Kinzo 14—22; 2. Sperry Remington 15—22; 3/4 Pioneer Punch 15—22 en Buitoni 15-22; 5/6/7 Transol RZ 15-16, Delta Lloyd 15-16 en Nationale Nederlanden Donar 15—16, 8. Gerard de Lange 15—6; 9. BS Leiden 14—2,10. Arke Stars 15-2. Eredivisie dames; Kinzo—Gerard de Lange 32-117. AMSTERDAM In Nederland wordt althans door het schaatsminnende volkje nog steeds gedroomd van een Elf stedentocht De laatste was, on der bizarre omstandigheden, in 1963. Nog steeds wordt met ont zag gesproken over de vreselij ke ontberingen die de rijders toen hebben geleden in het Friese land, met een triomfator die men nog steeds niet verge ten is: Reinier Paping. Er worden naarstig pogingen in het werk gesteld deze monster- tocht zij het in een andere vorm elders te laten door gaan. Vorig jaar werd een po ging gewaagd in Noorwegen, maar zelfs daar was de macht van Koning Thialf niet sterk genoeg om een goede ijsvloer te creëren. Het jaar daarvoor lag er wel ijs, maar waren de om standigheden van dien aard, dat van een mislukking moest wor den gesproken. Dit jaar zal ech ter opnieuw een poging worden ondernomen indien de winter in ons land wederom verstek zal laten gaan. Op initiatief Aran Finnair Tours is in Lahti in Finland een tocht uigestippeld die het magische getal van tweehonderd kilome ters de officiële lengte van het traject langs de Friese elf steden benadert 190 kilometer. „De gemiddelde dagtempera tuur bedroeg op 31 januari, de dag waarop wij onze wedstrijd en toertocht willen organiseren, tussen de 5 en 7 graden", aldus perschef Aart Koopmans. „Het ijs is erg betrouwbaar, want uit de rapporten van de laatste ja ren bedraagt de dikte op die datum zo'n 39 centimeter". Er worden tussen de 300 en 800 deelnemers verwacht Als wed strijdleider is aangezocht de heer Koornstra, die zijn sporen op het gebied van het organise ren van dergelijke evenementen heeft verdiend. Finnair Tours wil niet de naam „alternatieve elfstedentocht" ge bruiken. „Wij noemen het een supermarathonwedstrijd, die in totaal, uit en thuis, drie dagen in beslag zal nemen: van 30 januari tot en met 1 februari. Wij nemen natuurlijk risico", al dus Koopmans, „want indien er in Nederland plotseling een win ter invalt en de echte elfsteden tocht gaat door, zijn we weg". Leeds Leeds United is niet van plan de schadeclaim te be talen, die Parijs bij de Engelse club heeft ingediend naar aan leiding van de schade, die sup porters tijdens de Europa Cup finale tegen Bayern Miinehen op 28 mei van dit jaar aanricht ten in het Parijse Pare des Princes. Een woordvoerder van Leeds zei, dat de zaak niets met de club heeft te maken. LEEUWARDEN Het toernooi om het Nederlands schaakkam pioenschap zal volgend jaar toch weer in Leeuwarden wor den gehouden. Een aantal Frie se bedrijven werd bereid gevon den het toernooi te sponsoren. GRONINGEN Eerste-di visie club FC Groningen zit opnieuw zonder voorzitter. Twee maan den geleden werd Hans van der Vlugt, als vertegenwoordiger in het bestuur van de gemeente Groningen, bereid gevonden de voorzittershamer ter hand te ne men. Van der Vlugt heeft echter een baan aangenomen in Den Haag, waardoor hij zijn voorzit terschap weer moet beëindigen. MADRAS De Indiase hockey- international Kuldip Singh is door de Indiase Hockeybond voor het leven geschorst. Singh kreeg deze straf opgelegd, om dat hij vorige maand, tijdens een toernee van de nationale ploeg door Nieuw-Zeeland, be trokken is geweest bij een inci dent Details werden niet ver strekt VRATSA De Roemeen Gheorghiu en de Joegoslaaf Matanovic zijn ex-aequo als eerste geëindigd in het zone- toernooi schaken in Vratsa en mogen deelnemen aan een van de interzonale toernooien. Ree eindigde als achtste. y

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15