deTijd Nog gas genoeg tot na 2000 Nieuwe koers NKV neo-marxistisch HP ,,Wij willen de revolutie Klacht FME: regering zet bedrijfsleven pin op neus Veel grotere ramp Ireigde voor Limburg en België PRINS CAREL HUGO IISÜfcRS Militairen steeds voor burgerrechter HOOGLERAAR LEIDSE UNIVERSITEIT Na botsing olievlek in Kanaal ^ONDERDAG 13 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT FRIJ NEDERLAND OVER EXPLOSIE DSM: (Van een onzer verslaggevers) WSTERDAM „De westelijke mijnstreek en een •el van België is aan een ramp ontsnapt, waarvan gevolgen nauwelijks in kaart kunnen worden ibracht". Tot deze conclusie komt het weekblad ij Nederland in een onderzoek naar de toedracht i de ontploffing bij DSM. het blad had deze ramp nen plaatsvinden omdat er bij de brandende naftra- Jcer twee bolvormige tanks I vloeibaar gas stonden. Dit uiterst brandbaar. De van de tanks hadden scheuren door de opge- druk. Het gas had mas- kunnen ontsnappen en zou zeker exploderen door de ndende nafta. Zo'n explosie de mening van ge- „dpleegde deskundigen, van ^1 krachtiger orde geweest i de ontploffing van de NAK- Een zware schokgolf zou heel de westelijke mijn- en het aangrenzende deel België zijn gegaan, aldus jij Nederland. fc kritiek van het blad richt ft voornamelijk tegen het uit- jjven van voorzorgsmaatrege- (i toen een dergelijke klap tigde. .Alleen in de meest fcije wijken van Geleen. Noor beek en Stein zijn politieauto's rondgereden van waaruit de mensen verzocht werd ramen en deuren te openen om het gevaar van rondvliegend glas te ver kleinen. In andere wijken waar die ochtend al de ruiten waren gesprongen, en dat is tot in Bel gië toe gebeurd, is niemand ge waarschuwd. In een Geleense flatwijk, die vlak bij het com plex ligt, hebben veel mensen de politie niet eens gehoord. Vol gens een deskundige zou alleen een echt alarm bijvoorbeeld over de radio een redelijke veiligheid voor de mensen van de hele streek hebben gegaran deerd. Toen echter de gigantische klap dreigde, was het in het Geleense ziekenhuis bezoekuur en kropen auto's vol nieuwsgierigen bum per aan bumpier langs het bran dende complex, aldus het week blad. De Haagse Post signaleert een conflict binnen de vereniging voor vrijwillige euthanasie rond het gesol met Franco. „Nou vraag ik je. Hebben wij ons als vereniging te bemoeien met het levensrekkende gesol rond Franco? Hij heeft nooit een levenstestament bij de ver eniging aangevraagd, hij heeft nooit de wens te kennen gege ven dat er euthanasie op hem toegepast moest worden. Boven dien krijg ik uit krantenberich ten de indruk dat hij nog volle dig bij zijn positieven is, dus als hij verlangt dat de artsen zijn leven niet langer rekken, hoeft hij dat maar te bevelen." Voorts een indringend verhaal over vluchtelingen uit Angola. „Ze keren nu terug als politiek vluchteling naar het moeder land dat allerminst gelukkig met ze is. Niet alleen omdat ze het leger werklozen, zonder hen al zo'n 250.000, meer dan dubbel zo groot zullen maken en het werkloosheidspercentage zullen opjagen van ongeveer 10 pro cent tot bijna 25 procent van de productieve bevolking. Vooral ook omdat ze politiek een ge vaar betekenen, voor de demo cratisering en de socialisering van de Portugese samenleving." Naar aanleiding van een rap port over jeugdwerkloosheid een gesprek met de betrokken autoriteiten..Het arbeidsbureau is geen sociale dienst, maar een stuk van het arbeidsgebeuren. We kunnen een beetje bijsturen aan de vraagkant, een werkge ver in zekere mate beïnvloeden tot bepaalde toleranties, maar we kunnen geen geschikte ar beidsplaatsen creëren. De speel ruimte is betrekkelijk margi naal." In Vrij Nederland onthullingen over de ramp waaraan de mijn streek is ontsnapt (zie hiernaast op deze pagina). In een reporta ge uit Suriname merkt staten- voorzitter Wijntuin op: „Als de een ding aan de grondwet wil wijzigen, dan is het de plaats van de statenvoorzitter. Ik heb gemerkt dat het fysiek onmoge- bjk is om boven de partijen te staan, en tegelijk als NPK-parle- mentslid er voor te moeten zor gen dat de regering niet naar huis gestuurd wordt" En over de gebeurtenissen in de Amerikaanse regeringsstop. „Ze hebben de vroegere indruk om trent Ford bevestigd als een man met impulsieve electorale reflexen. Die man gaat nu de strijd aanbinden om dezelfde groep kiezers die Nixon aan de macht bracht. Het kan een inte ressant jaar, een beetje eng jaar worden." Ten slotte dient een aantal Ne derlanders op te passen, want ze hebben de woede van bokser Lubbers op de hals gehaald en hij is van plan ze te straffen. „Nu heb ik alleen de gelegen heid nog niet. maar wat in het vat zit, verzuurt niet Ik ben nu nog te kwetsbaar, ik kan nu nog een schorsing oplopen als ik een klap uitdeel. Als ik ben uitge- bokst, is mijn tijd gekomen." Hervormd Nederland spreekt met de natuurkundige prof. H. Casimir die in Nederland liever geen kerncentrales ziet komen. „Bij minder energieverbruik zal het leven er misschien wat moeilijker op worden in zekere zin, wat minder comfortabel. Je zou misschien wat beter moeten nadenken bij wat je deed, maar dat zou wat meer levenskunst vragen: een zegen voor de sa menleving." Voorts een interview met de nieuwe ARP-voorzitter Hans de Boer. „Wij hebben in 1973 beslo ten met de PvdA te gaan rege ren omdat het niet goed zou zijn ook gezien de verkiezingsuit slag dat de grootste partij in het land jarenlang in de opposi tie zou blijven. De economische teruggang maakte ook een rege ring van enig gezag nodig, met een sterke aanhang in het parle ment. Ten slotte bood deze op zet mogelijkheden gezien beide partijprogramma's. Ik zie deze situatie bij de volgende kabi netsformatie niet veranderen. Bovendien: de bereidheid tot vernieuwingen zoals wij ze voor staan, is groter bij de PvdA dan bij de WD." Ook een vraaggesprek met „de blanke Surinamer" KVP-Ka- merlid Piet van Zeil. „Suriname gaat een bloed-, zweet- en tra- nensituatie tegemoet Ik voorzie dat het huidige levenspeil zeker in de eerste jaren niet te hand haven zal zijn." Elsevier analiseert bij monde van Toxopeus, Geertsema en Vonhoff <Je koers van de WD. Vonhoff: „Ik geloof niet in een ruimte voor een nieuw op te richten partij links van het mid den. Maar de WD mag die ruimte niet laten ontstaan. Mede daarom vind ik dat onzerzijds de bereidheid moet bestaan om met de PvdA te spreken over een regeringsprogram, zelfs als het vertrouwen gering is dat die besprekingen met succes kun nen worden afgerond." Voorts een vraaggesprek met prins Carel Hugo die zegt in economische zin Marxist te zijn. „Het gaat er zo zeer niet om als pretendent op te treden, het ko ningschap te herstellen of te derven. Mijn neef Juan Carlos wenst Franco op te volgen. Wat ik en de mijnen willen, is de revolutie." Bij de DSM-ramp dit commen taar: „Het is psychologisch niet juist dat men de schokgolven van de recente ramp probeert af te dammen met hartstochtelijke verwijzingen naar de werkgele genheid die de DSM biedt en de sociale draagkracht die het be drijf zeker heeft. Limburg moet precies weten hoe gevaarlijk de chemie in haar dichtst bevolkte gebied geconcentreerd ligt. Eerst dan zijn de juiste maatre gelen te nemen, na de grove fouten die bij het ruimtelijk or denen van DSM zijn gemaakt, notabene tegen de waarschu wingen van DSM in. Ook in De Tijd kritiek op de gang van zaken rond de DSM- ramp, „Die heeft aangetoond dat de eerste liniediensten niet in staat zijn een dergelijke ex plosie te bestrijden." Enkele aanbevelingen: „De BB dient een taak in vredestijd te krijgen om bij rampen van eni ge omvang aanvullende hulp te bieden als de eerste liniedienst en de bestrijding niet aan kun- En: „Haal de hulpverlening bij de burgemeesters vandaan en belast daarmee een centrale fi guur. Vooral in Limburg gedra gen de burgemeesters zich nog als hertogjes die onvoldoende bereid zijn samen te werken." Voorts een interview met de Nij meegse professor Nico Douben van de actiegroep Resoluut die mogelijk zal uitgroeien tot een nieuwe politieke partij. „Bij ve len in de linker- en rechterhoek hoor je: we kunnen alles en we zullen alles. Welnu, dat is niet waar, er kan heel veel niet. Bij voorbeeld dat je tussen nu en tien jaar een schoon milieu krijgt of dat je de hele werkge- legenheidsproblematiek binnen die termijn kunt oplossen. Dat lukt eenvoudig niet en dan moet je de mensen ook niet wijs ma ken dat het wel zou kunnen." RONINGEN (ANP) - De Nederlandse isvoorziening voor huishoudelijk ge- luik is tot het jaar 2005 gewaarborgd, idus de Nederlandse Gasunie in een ublikatie, getiteld „Gasafzetplan De Gasunie rekent erop tot het lar 2000 te kunnen beschikken over 855 miljard kubieke meter aardgas. In de daarop volgende vijf jaar is dan nog 100 miljard kubieke meter beschikbaar voor de huishouding. Van de 1.855 miljard kubieke meter zal 840 miljard kubieke meter worden geëxporteerd, de openbare voorziening (o.m. huishoudelijk gebruik) zal 670 miljard kubieke meter vergen, aan de industrie zal 170 miljard kubieke meter worden geleverd en aan de elektriciteitscentrales 140 miljard. Voor speciale projecten wordt 25 miljard bestemd en het eigen gebruik van de Gasunie zal 10 miljard kubieke meter vragen. De tuinders kunnen tot 1985 volledig van aardgas worden voorzien, daar na wordt de aflevering aan de tuinbouw geleidelijk afgebouwd. Naar een woordvoerder van de Gasunie meedeelde is het niet uitgesloten dat er in het Nederlandse gedeelte van de Noordzee meer gas wordt gevon den dan de circa 4000 miljard kubieke meter die tot nu toe zijn aangetoond. De Gasunie acht het niet onmogelijk dat er 800 of 1000 miljard kubieke meter zit. Die zal de Gasunie dan graag willen afnemen, evenals bepaalde hoeveelheden van de grote vondsten in het Britse en Noorse deel van de Noordzee. De Gasunie houdt het in ieder geval voor mogelijk dat er zoveel gas zal kunnen worden bijgekocht, dat het leveringsplan er veel gunstiger zal komen uit te zien. pnkzij een snelle reactie van t piloot hebben zich gisteren ïegenaamd geen persoonlijke ngelukken voorgedaan toen op ennedy Airport in New York en DC-10 van een Amerikaanse aatschappij op de startbaan in tand raakte. Het toestel zou list met 139 passagiers naar tankfurt vertrekken toen de rand uitbrak. De piloot bracht et toestel, dat al over de start- lan schoot, snel tot stilstand edat de passagiers konden wor- en geëvacueerd. Negen perso en liepen lichte verwondingen I Voor Israël door Suezkanaal: op zwarte lijst DAMASCUS (UPI) - Het boycotbureau van de Ara bische Liga zal buitenland se schepen die het Suezka naal passeren met ladingen van of voor Israël op de zwarte lijst zetten. Dit heeft de commissaris-gene raal, Mahdjoeb, van het bureau gisteren in Damas cus meegedeeld. Volgens Mahdjoeb houdt dit in dat de betrokken schepen geen toestemming zullen krijgen in een Arabi sche haven te ankeren. Mahdjoeb voegde eraan toe dat „alle pogingen van pro- Israëlische zijde de Ameri kaanse regering te laten in grijpen tegen de boycotver ordeningen, zullen misluk ken". Irak en Libië hebben in Rome aangedrongen op uit stoting van Israël uit de FAO, de voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Naties. Het ziet er echter niet naar uit dat andere Arabische landen dit initiatief zullen steunen. De afgevaardigden van Egypte en Saoedi-Arabië hebben zich in hun rede voeringen niet uitgespro ken over het Israëlische lid maatschap. (Van onze parlementaire redaktie) UTRECHT „Als wij als bedrijfsleven op langer zicht iets in het immateriële vlak tot stand willen brengen, dat wer kelijk inhoud heeft, dan moeten wij de tijd krijgen om daarover in een rustige sfeer overleg te plegen. Wij maken er bezwaar tegen, dat een minister de ge sprekspartners op centraal niveau de pin op de neus zet door aan te kondigen, dat hij wel zal uitmaken wat er gaat gebeuren als partijen het op korte ter mijn niet eens kunnen worden. Het overleg komt dan onder druk te staan, de standpunten verharden zich". Aldus sprak vanmiddag de voorzitter van de Vereniging voor de Metaal- en Elektrotechnische industrie FME, de heer A. Prins in zijn jaarrede tijdens de algemene ledenvergadering van zijn organisatie. Hij doelde op minister Boersma, die met spoed een advies van de SER wilde over de ondernemingsraden. „Als op deze manier ontwik kelingen worden opgedrongen en geforceerd, roept men niet alleen ergernis, maar ook tegenkrachten op". Niet alleen ten aanzien van de ondernemings raden maar ook wat betreft inkomensbeleid, ver- mogensaanwasdeling en educatief verlof wilde de heer Prins denktijd. Hij verlangde ook van de regering, dat zij tijdig de consequenties en het tijdstip van invoering van nieuwe maatregelen aangeeft. Door dit na te laten veroorzaakt de regering onzekerheid bij de ondernemersleiding. Mensen, die verantwoordelijkheid dragen en be slissingen moeten nemen, kunnen hun taak niet naar behoren vervullen als zij niet tijdig en exact weten waaraan zij toe zijn. Wellicht al na 1976 UTRECHT (ANP) Militair recht zal, wanneer de nieuwe wet hierover in het parlemen tair jaar 1977/1978 zal ingaan, geconcentreerd worden in Arn hem. Daar zullen de militaire feiten, evenals de algemene strafbare feiten, die door een militair gepleegd worden, voor de „burger"-rechtbank komen. Bij deze rechtbank wordt ook een aparte strafkamer ingericht voor militaire zaken. De strafkamer zal bestaan uit twee leden van de rechtelijke macht en één militair. Deze ka mer moet de meer ernstige strafbare feiten van militairen afdoen. Aan de kamer wordt ook nog een politierechter voor lichtere militaire zaken toege voegd. Militairen kunnen onder het nieuwe militaire strafrecht bij het gerechtshof in Arnhem in hoger beroep gaan, terwijl cas satie mogelijk wordt bij de hoge raad. Vermoedelijk kan dit laat ste al per 1 januari aanstaande, aldus de Vereniging voor Dienstplichtige Militairen (WDM) die een en ander giste ren (zie ook de krant van giste ren) onthulde. Behalve het militair strafrecht wordt ook het militair tucht recht ingrijpend gewijzigd. De wet op de krijgstucht en het reglement op de krijgstucht ko men te vervallen. Daarvoor in de plaats komt het militar tucht recht. De strafbevoegde meerde re zal een aantal „vergrijpen" zelf mogen afdoen. Dit blijven zogenaamde tuchtfeiten. Alle strafbare feiten in het militair tuchtrecht moeten voor de bur gerrechter komen. Een woordvoerder van Defen sievoorlichting heeft desge vraagd verklaard, dat het steeds de bedoeling is geweest alle wetswijzigingen inzake straf- en tuchtrecht en strafprocesrecht als één geheel pakket tijdens de huidige kabinetsperiode aan de kamer aan te bieden. „In de krijgsmacht worden de hoofdlij nen besproken, zoals men die in de toekomstige wetsontwerpen denkt neer te leggen. Deze hoofdlijnen zijn overigens al aan de orde geweest tijdens de parlementaire behandeling en kele jaren geleden. Mr. J.K.O. Heyligers, hoofd van de afdeling gemeentebedrijven in Amsterdam is gisteren benoemd tot „Honorary commander of the order of the British Empire". Deze onderscheiding werd hem uitgereikt door koningin-moeder Elizabeth van Engeland op de Britse ambassade in Den Haag. Hij heeft de onderscheiding te danken aan zijn bijdrage aan de restauratie van de Engelse kerk op het Begijnhof in Amster dam. UTRECHT (ANP) „Het ontwerp-visieprogram van het NKV is deels een visioen van een andere maatschappij, waarin alles anders is, zelfs de mensen, deels een samenvatting van wat er de laatste jaren van vakbondszijde is gepubliceerd. -Het geeft geen visie op de verdere ontwikkeling van de maatschappij. Het lijkt te zijn toegeschre ven naar een neo-marxistische maatschapijvisie". Tot deze conclusie komt Prof. Mr. N.E.H. van Esveld, hoogleraar in het sociale recht in Leiden, in een bespreking van het ontwerp-visieprogram van het NKV. in het „Sociaal Maandblad Arbeid". „Het ontwerp-visieprogram miskent wat er in de geschiedenis van de R.-K.-beweging door werkge vers. werknemers en Kerk gezamenlijk is gedaan aan de totstandkoming van een betere maatschap pij. Wat de vakbeweging kon bereiken was alleen mogelijk door de vooruitgang van de onderne mingsgewijze produktie. Een reëel alternatief voor de particuliere op winst gerichte ondernemingsge wijze produktie geeft de NKV-visie niet", aldus prof. Van Esveld. Hij meent t dat niet te verklaren George Wallace, gouverneur van de Amerikaanee staat Alabama heeft zich gisteren officieel kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezin gen in 1976. Hij is daarmee een van de kandidaten voor de Democrati sche Partij. Vanuit zijn rolstoel verklaarde hij tegenover 300 aanhan gers in staat te zijn een actieve verkiezingscampagne te voeren en dit ook te zullen doen. Londen Een olievlek van 2,5 mijl lengte en een mijl breedte in het Kanaal ter hoogte van het Engelse graafschap Kent werd vandaag met schuim be spoten om te beletten dat ze de kust zóu bereiken. De grauwe vlek bestaat uit circa 3,3 miljoen liter ruwe olie, die in het Kanaal vloeide na een nachtelijke botsing, in een dikke mist op ongeveer 12 mijl van Dover, tussen het Britse fregat Hercules en de Liberiaanse su pertanker Olympic Alliance. Het schuim verdeelt de olievlek in talrijke lange stroken, die drijven op ongeveer acht mijl afstand van de Engelse kust, bijna pal tegenover de haven van Dover. In die zone bevinden zich zandbanken, die het werk van de acht Britse bestrijdings- dienstboten sterk hinderen. Ge vreesd werd, dat een sterke zuidoosten wwind zou opsteken, die de vuile olie regelrecht naar de Engelse kust kon sturen. BELGIË GAAT SPUKERBANDEN VERBIEDEN BRUSSEL (ANP) - De Belgi sche minister van verkeer, Jos Chabert, gaat binnenkort het gebruik van spijkerbanden op de Belgische wegen verbieden. Het verbod zal worden opgeno men in het nieuwe Belgische wegenverkeersreglement dat nog voor eind december moet verschijnen. Spijkerbanden zul len in de toekomst enkel nog gebruikt mogen worden in „uit zonderlijk strenge winters". is, dat de vakbeweging, die zoveel leden met gevoelens van onbehagen over de huidige maat schappij zou hebben en zo precies weet waarin de ondernemers te kort schieten en onnodig ver tragend optreden, niet zelf bedrijven opzet, voor alternatieve werkgelegenheid zorgt en in de mark ten springt waar de huidige ondernemers het laten liggen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9