Oud slijterijtje als nieuw terug Grote grul Stompwijkse tuinders willen hun „Lijdensweg" voor geen goud verkopen Eén boekje voor Noordwijk niet voldoende Plattelandsvrouwen 1 op timmercursus CORSOWINNAARS DONDERDAG 13 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ar (links! en H. J. Romiin op hun De Stompwijkse tuinders G. van der eigen „Lijdensweg". Ook al zouden ze er een smak geld voor krijgen, zijn de tuinders aan het Stompwijkse Oosteinde niet van plan de smalle, 250 meter lange en doodlo pende weg langs hun bedrijven, af te staan ten gunste van de ruilverkave ling van de Rijnstreek-zuid. Hun weg, die ze zelf al spottend de naam „Lij densweg" hebben gegeven, vormt een laatste schakel in de ontsluiting van het buitengebied van de Westeindepol- der. Zou de weg door de provincie worden aange kocht dan zou er een directe fietsverbinding door de polder ontstaan naar Zoeterwoude- dorp. Nu is de situatie nog zo dat de „Lijdens weg" dood lloopt Door de aanleg van een eenvoudige brugverbinding zou het Oosteinde aansluiting kunnen krijgen op de Zoeterwoudse Westeinderweg. En dat is nu juist wat de tuinders vrezen. Dat de weg dan ook gebruikt gaat worden door bromfietsers wat niet alleen een gevaar inhoudt voor de daar spelende tuinderskinderen maar ook het verlies van een stuk privacy tot gevolg zal hebben. Henk Romijn, een van de tuinders, vertelde mij: „We hebben nu al veel last van dagjesmensen die in auto's en liefst met de hele familie ons laantje bezetten en ons dan na een dagje vissen of zonnen met de rommel laten zitten. Als we dit verkopen zijn we helemaal in de aap gelogeerd." De tuinders, die dezer dagen hun bezwaar schriften naar de betreffende instanties hebben opgestuurd, vinden het ook een vreemde zaak dat er opeens zoveel belangstelling is voor de „Lijdensweg." Tuinder Koeling zegt: „Toen wij hier zo'n vijftien jaar geleden kwamen, kon je dit nauwelijks een weg noemen. We hebben de gemeente toen talloze keren gevraagd of ze er iets aan wilde doen. Daar hadden ze geen trek in. Haar goed recht, want per slot van rekening is dit privé-terrein. Maar nu wij op eigen kosten de weg verbeterd hebben en ook voor goede verlichting hebben gezorgd, is er opeens wél belangstelling. Daar komt nog eens bij dat men van de ruilverkavelingscommissie nooit met ons is ko men praten. Dat er plannen waren om langs onze bedrijven een fietspad aan te leggen, hebben we van anderen moeten horen. Ze bekijken het maar voor de rest Mijn mede werking krijgen ze in ieder geval niet." De „Lijdensweg" komt ook ter sprake in het gemeentelijke bestemmingsplan buitengebied Stompwijk. Maar het Delftse bureau OD 205, dat in opdracht van de gemeente een schets- plan heeft ontworpen voor dit gebied, heeft nog niet bepaald wat de meest gewenste bestem ming is voor de weg. Wel wordt ook gedacht in de richting van een fietspad. Er wordt dus van diverse kanten aan de „Lij densweg" getrokken. Maar misschien hoeft het niet zo ver te komen dat via een onteigening sprocedure de tuinders op de lange duur tpch dor de knieën moeten. Er is nu een alternatief. Stompwijker Welp heeft de plannenmakers van het bureau OD 205 voorgesteld eens na te gaan of het mogelijk is de Oude Hofweg, die loopt vanaf de witte boerderij tegenover het tran sportbedrijf Overdevest, dwars door de West- einderpolder in de richting van de Zoeterwoud se molen „Selden van Passé", weer in gebruik te nemen. Van die oude smalle weg, die aan het einde van de vorige eeuw werd opgeheven en tot dan als verbindingsweg tussen Stomp wijk en Zoeterwoude gold, is nu niets meer te zien. Want er voor in de plaats kwam weiland. Het idee is goed ontvangen. Men voelt er in principe wel iets voor om dit voormalige pol derpad in ere te herstellen. Maar er moet ónder meer nog worden nagegaan of dit financieel wel haalbaar is en of de her-ingebruikname van de Oude Hofweg technisch wel is te realiseren. Zo op het eerste gezicht zou de Oude Hofweg vooral voor de fietsers een stuk aantrekkelijker zijn dan een rit over de door tuinbouwbedrij ven ingesloten „Lijdensweg". Vlak bij de Oude Hofweg namelijk is in het bestemmingsplan buitengebied Stompwijk een vogelgebied ge pland. Het schijnt niet op te kunnen met dat oude Noord wijk. Er is in ruim een halve eeuw wel het een en ander verdwenen en bijgekomen en rond 1900 werd de verzameling huisjes, villa's en pensions thans uitgegroeid tot Noordwijk aan Zee nog een „gehucht" genoemd, dat „meer schoon van aanzien" kreeg door de het landschap opvullende bollenbedden. Noordwijk was in elk geval boeiend genoeg om er eens een boekje over open te doen. Via de Europese Bibliotheek te Zaltbommel ver schenen „Noordwijk in oude ansichten" en „Kent u ze nog.de Noordwijkers", beelden van dorp en inwoners zoals we ze nu niet meer kennen. Me vrouw M. A. M. van der Voort-Ruygrok had een intensief maar erg leuk werk met het bijeenbrengen van de foto's en gegevens en ze deed er vele honderden een bijzonder groot plezier mee, want het oude Noordwijk in woord en beeld ging grif van de hand. in dit attractieve prentenboek je wel weer herkennen. En natuurlijk gaat de grootste be langstelling ook ditmaal uit naar al die Jantjes, Betsy's, Jansen en Doortjes die bij tientallen tegelijk het boekje uitpuilen, want vroeger liep de bevolking massaal te hoop als Er bleven nog genoeg oude ansichten en wetenswaardig heden liggen om er een derde boekje mee te vullen. Dat is thans uitgekomen, eveneens bij de Europese Bibliotheek, onder de titel „Noordwijk in oude ansichten deel 2". Op nieuw ontrolt zich daarin het Noordwijk van weleer: strand- foto's die in de verste verte nog niet doen denken aan de lichaamscultuur van vandaag, hoekjes waar bekende families woonden, een haringschip op het zand, het oude stoomtram- metje en vooral die groepsfo to's: klassen, bollenpelsters, de familie Verloop met vader Verloop als een patriarch in het midden, de gymclub Lenig En Flink, (toen al) bejaarde Noordwijkse huisvrouwen en steeds weer is het advies van de auteur: kijkt u eens naar de mooie Noordwijkse kos tuums, en: let u eens op de kleding van de kinderen - stijf gestreken jurkjes en schortjes en lange wollen kousen. En dan praten we nog niet eens van de „badpakken" die in 1900 de baadsters meer het aanzien van drenkelingen ga ven Noordwijk en Noordwijkers - vooral de echte en niet meer zo piepjonge - zullen zich ook een fotograaf met veel omhaal een plaatje voor een ansicht kwam schieten. Ook dót is dan een plezierige omstandigheid voor de Europese Bibliotheek en M. A. M. van der Voort- Ruygrok, die we nog wel eens een deel 3 zien samenstellen. Is dit geen pracht van een foto? Drie Noordwijkse jonge vrouwen maken een zondagse strandwan deling. Kijk eens naar de mooie Noordwijkse kostuums. De da mes zijn, van links naar rechts: Johanna van Duin-Plug. Dirkje Hazenoot-Plug en Jansje van Duin. De opname dateert van rond 1900. De eerste Noordwijkse autogara ge werd gebouwd in 1909 voor Jan van Kan. Vooraan, met de autoband, zien we Jan van Kan met zijn vrouw. Tweede van links in de auto is Marie van Kan. Vooraan, leunend tegen het wiel van de auto, Cees de Bes en achter hem Jan van Kan jr. Deze foto is gemaakt tijdens de mobili satie van 1914-1918. De familie Warmerdam brengt een toost uit op de nieuwe slijterij Ruim zes weken geleden stond aan de Koppoellaan 18 in Rijpwetering nog het ruim honderd jaar oude huisje met slijterij van Cees Warmerdam, waarin vroeger Jacobus Meyer zijn fietsenzaakje had. Op 15 september van dit jaar werd het pandje gesloopt. In record tempo is op dezelfde plaats iets nieuws gebouwd. Nu staat er alweer een zo goed als nieuw woonhuis. De aangebouwde slijterij is zelfs al klaar. Die werd gistermiddag officieel geopend. Dat werd gedaan door de 79-jarige moeder van Cees Warmerdam. De Ripse slijter stapte gisteren glunderend door zijn nieuwe zaak. Hij vertelde mij over zijn vader die in 1923 in Rijpwetering met de slijterij was begonnen. Dat deed 'ie in de kelder van de oude pastorie in de pastoor V.d. Plaatstraat „Dat was een romantische tijd", zegt Warmerdam, „maar er moest wel erg hard voor gewerkt worden. Gelukkig hebben we het nu allemaal een stuk beter". Het slijten zit de familie Warmerdam overigen wel in het bloed. Naast opa Ko en vader Cees is ook Co, de zoon van Cees, in de slijterij gegaan. Die heeft een filiaal in Oude Wetering. Deze cursisterT bleken al na een avondje zagen over een aardig timmermansoog te beschikken. Ruim twintig vrouwen uit Alkemade hebben deze week vol frisse moed de spits afgebeten van een geheel nieuwe cursus voor de platte landsvrouwen; timme ren. Maanden geleden, toen de leden gepolst werden voor deze tim mercursus kwamen er direct al zoveel enthou siaste reacties binnen dat van start kon wor den gegaan met een vol le klas. Op vijf dinsdagavonden zullen de huisvrouwen onder leiding van teken- en handvaardig heidsleraar Visser, die ook les geeft aan de bedrijfstechni- sche school ITO in Leiden, aan het zagen en timmeren gaan. Over het doel van de cusus vertelde mij mevr. Tie- mes Eikmans, secretaresse van de plattelandsvrouwen af deling Alkemade: „Nu de vrouw vanwege het minder aantal kinderen ook wat beter in haar vrije tijd is komen te zitten krijgt ze nu ook de kans om zelf wat in huis te gaan knutselen. Al gaat het natuur lijk wel om de wat kleinere timmerklusjes. Na vijf cursus avonden hoef je niet te ver wachten dat ze een kast in elkaar timmeren of het dak repareren". Het gaat meer om het kunnen aanbrengen van bijvoorbeeld gordijnroeden, het plaatsen van afwerkingslatjes, het ma ken van een letterbox of een klompenmat, hoe je moet schaven of schilderijen opma ken en nog wat van die klus jes". De eerste van de vijf cursus avonden, die worden gegeven in de technische school voor de Veenstreek aan de Alkema- delaan, is zonder problemen verlopen, zo hoorde ik. De da mes hebben uitleg gekregen over werktekeningen en ze zijn vertrouwd gemaakt met wat werkmateriaal. Mevr. Tie- mes-Eikmans: „Het leuke van deze cursus is dat de man er ook profijt van heeft. Hij hoeft voortaan niet meer bij het rfiinste of geringste timmer- klusje zijn werk te onderbre ken". Noordwijkerhouter Karei Duindam heeft aan de Lange- velder slag in Noordwijk de vangst van zijn leven gedaan. De zeevisser haalde een grul op het strand die niet minder dan twintig pond bleek te we gen, een voor dit soort kabel jauw uitzonderlijk gewicht. Voor Karei Duindam een re cord—vangst want tot nu toe ving hij er nooit een die zwaarder woog dan veertien pond. Voor hem overigens geen re den om het dier te ontleden en op zijn schoorsteen te pronk te zetten. Nadat de fotograaf Duindam en de grul op de gevoelige plaat had vereeu wigd werd de vis klaarge maakt om opgegeten te wor den. In de kantine van de bloemenveiling „Flora" in Rijnsburg zijn gisteravond de prijzen uitgereikt van m het bloemen corso 1975, dat natuurlijk dit jaar in het teken stond van het 1000—jarig bestaan van Rijnsburg. Traditiegetrouw werden de prijzen aan de winnaars overhandigd door Flora—voorzitter Piet van Delft Dit jaar ging de mooiste prijs niet naar Rijnsburg maar naar de veiling CCWS uit Honselersdijk vanwege een eerste prijs EEE bij de praalwagens en bovendien een ere-prijs. Een eerste prijs in de categorie praalwagens was weggelegd voor het comité „1000 jaar Rijnsburg" en de Rabo—bank Rijnsburg. Bij de personenauto's zonder reclame ging de eerste en ere prijs naar Rijnsburger C. de Koning. Een eerste prijs was er ook voor makelaarskantoor Den Haan uit Rijnsburg/Noordwijk, in dezelfde categorie. Garage Dijksman uit Rijnsburg en de firma C.Olsthoorn N.V. uit Honselersdijk wonnen respectievelijk een eerste en ere—prijs en een eerste prijsjs in de categorie pers.auto's met reclame. De prijswinnaars kregen vazen prachtig aardewerk aangeboden. Rechts Floravoorzitter Piet van Delft. llUlllillllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5