Leids vormings centrum rekent af met verleden Rijnsburg staat er rooskleurig voor" TANDHEELKUNDIG CENTRUM VOOR LEIDSCHENDAM EN VOORSCHOTEN Zoeterwoudse parochie kiest voorzitter De Kopermolen zet aan Oud hedenexposeert archeologische vondsten uit provincie Zuid-Holland „De Zevensprong": nieuw clubgebouw van gehandicapten Bewoners Lange Kerkdam willen niet betalen voor inritten NA HALF AUGUSTUS GEEN TOEZICHT OP STRAND VAN KATWIJK Drive-in-wo- ningen langs de Vliet p\<;i\ 4 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1975 SCENE UIT THUIS" Marja Huynen en Leo Beyers in „Thuis" van Hugo Claus, dat zaterdagavond a.s. in de aula van het Rijnlands Lyceum wordt opgevoerd. Het basisgegeven van „Thuis" is vrij eenvoudig. Nadat hij de benauwende sfeer van zijn ouderlijk huis is ontvlucht komt Rik, een jonge musicus, na lange tijd terug in gezel schap van zijn nogal vrijgevochten vriendin Sonja voor een bezoek van een paar dagen. De nieuwe confrontatie met zijn vader, een vitale man, die in een barokke fantasiewereld leeft, met zijn verbitterde, vereenzaamde moeder, en met de groteske en seniele eigenares van het huis die bij de familie inwoont, groeit uit tot een bizarre komedie waar in dood en sexualiteit verweven zijn. Kaarten voor deze voorstelling zijn tot aan de aanvang bij de zaal verkrijgbaar. Oude gebouwen worden hier symbolisch vernield en daarmee als vergeten beschouwd. Na jaren van slechte huisvesting heeft het „Vormingscentrum Werkende Jongeren Lei den", zich gevestigd in het Lammenschanspark 2. Ter gelegenheid van de officiële opening, gister middag, hadden leerlin gen de oude onderko mens op grote vellen pa pier getekend. Na vernie ling van deze tekeningen moest de heer A. H. Koe link, directeur van de di rectie onderwijs en we tenschappen van het mi nisterie van onderwijs en wetenschappen door de vernielde tekeningen lo pen om daarna het cen trum officieel te openen. Hij deed dit door middel van het doorknippen van een touw, waardoor een grote hoeveelheid confetti naar beneden kwam met de bedoeling dat de con fetti op het hoofd van de heer Koelink zou neerko men. Door een technisch mankement echter viel de confetti te laat; de heer Koelink had inmiddels een stap zijwaarts ge daan. Met de totstandkoming van dit centrum is een einde gekomen aan de lange lijdensweg. Na on geveer 10 jaar gehuisvest te zijn in oude en slechte gebouwen kon een nieuw centrum per 1 april van dit jaar betrokken wor den. In het centrum worden onder meer jongens en meisjes opgevangen van 16 jaar die nog gedeelte lijk leerplichtig zijn. Verder ook jongens en meisjes van 17 en 18 jaar die vrijwillig een halve dag per week komen en ook jongens en meisjes van sociale werkplaatsen die tot en met hun 21ste verjaardag vrijwillig 1 dag per week het centrum be zoeken. Het wervingsgebied van het vormingscentrum om vat negentien gemeenten: Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond, Katwijk, Wou- brugge, Zoeterwoude, Lis- se, Noordwijk, Noordwij- kerhout, Sassenheim, Rijnsburg, Voorhout, Alp hen aan den Rijn, Koude kerk aan den Rijn, Ha- zerswoude, Alkemade en Valkenburg. Het vor mingscentrum biedt plaats aan ongeveer 135 jongeren per dag. De staf bestaat uit 20 personen. K. Ooms kandidaat gemeentesecretaris Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - Burge meester en wethouders hebben de heer K. Ooms, chef afdeling Algemene Zaken, Kabinet en Voorlichting op de Leidschen- damse gemeente-secretarie en le loco-secretaris, bij de raad aanbevolen als opvolger van se cretaris Chr. J. M. Maas die wegens gezondheidsredenen ontslag heeft gevraagd. Als tweede staat op de voordracht de heer H. A. Niersman, chef afdeling Financiën op de secre tarie. Als de raad akkoord gaat met de benoeming gaat deze in op 1 maart 1976 tegelijk met het ontslag van de heer Maas. Bazar en huisvlijt in Ons Huis Van onze correspondent ZOETERWOUDE Morgen middag om 3 uur gaan de deu ren van Ons Huis open voor de jaarlijkse bazar welke door de Hervormde Jeugdraad wordt georganiseerd. Hieraan vooraf gaat een huisvlijttentoonstelling waarvan de inzendingen op de bazar verkocht worden of als prijs zijn te winnen in de vele attraktieve stands. Dc werkstukken worden van avond door een jury beoordeeld. Ze zijn vanaf half negen te be zichtigen. Dan vindt ook de ••"iisuitreiking plaats. De op- ri0 hpstumd ter Burgemeester De Roos bij opening nieuwe veilingzaal Van een onzer verslaggevers RIJNSBURG Met het luiden van de oude veilingbei heeft burgemeester De Roos vanmorgen de nieuwe afmijnzaal in de Rijnsburgse veiling „Flora" geopend. De nieuwe zaal Is een van de grootste in Europa. Niet zo zeer vanwege de afmetingen dan wel vanwege het aantal personen dat hij kan bevatten. De tribune is aan weerskanten van de afmijn- kiok opgesteld. In een amphivorm. Vierhonderd kopers kunnen op de tribune, die voorzien is van de allernieuwste electronische apparatuur, zitten. Ten be hoeve van het toerisme is er halverwege de zaal een galerij gemaakt. Hiervan af kan het veilinggebeuren worden gadege slagen. In zijn openingstoespraakje vergeleek burgemeester De Roos de groei van „Flora" met de groei van de veilingen in Aals meer en het Westland. Hij kwam tot de conclusie dat Rijns burg er het rooskleurigst voor staat. De burgemeester kreeg een wandbord en een bloemenbak aangeboden. De voorzitter van de veiling „Flora" noemde de nieuwe mijn- zaal x„het hart van de veiling". Hij stelde dat er grote aan dacht aan de tribune was besteed. „Dat kan de kweker al leen maar ten goede komen". (Van onze correspondent) LEIDSCHENDAM - Burge meester E. J. M. Kolfschoten zal morgenmiddag om half 5 de officiële opening verrichten van het in 'Leidschendam gevestigde tandheelkundig centrum van de Stichting ter Bevordering der Schooltandverzorging. Het cen trum is gevestigd in een door teruggang vaii het leerlingental leeggekomen SET-school aan de Van Ruysdaellaan. Ongeveer eenderde van de school is door een circa 35 duizend gulden kos tende verbouwing voor de jeugdtandverzorging ingericht. Voor drie tandartsen is ruimte gemaakt door scheidingswan den in de klaslokalen te maken. Verder heeft de mondhygiëniste een eigen kamer evenals de ad ministratie, er zijn toiletten ge maakt en een keukentje terwijl de wachtkamer voor de jeugdi ge patiënten stripboeken, tijd schriften en kleurboeken met materiaal genoeg bevat om de wachttijd zo plezierig mogelijk door te brengen. De 58 scholen die de stichting in Leidschendam, Voorburg en Voorschoten onder haar hoede heeft worden tweemaal per jaar door de tandarts bezocht. De kinderen worden op school na gekeken en zo nodig op een lijst geplaatst voor een bezoek aan het centrum waarvoor dagelijks 'n busje met plaats voor 12 kin deren naar Leidschendam cen trum rijdt. Het busje doet 's morgens 3 ritten en 's middags 2 waarbij „het transport" verze kerd is. ZOETERWOUDE De parochievergadering, het nieuw gekozen bestuurscollege van de parochie Sint Jans Onthoofding, heeft voor zijn (openbare) vergadering van vanavond in het zaaltje van de Christus Dienaarkerk een belangrijke agenda. Er dient een paro chiebestuur gekozen te worden. De heren J. Brouwers, J. v. Diemen en L. Hoogeveen zijn door de voorbereidingscommissie gepolst. Namens de P.C.I. is aangewezen G. v. Hoorn en door de bisschop is deken A. Lamot voorgedragen. Uit deze vijf zal een voorzitter worden gekozen. Verder zal er worden nagepraat over de bezin ningsdag die vorige week in de „Tiltenberg" is gehouden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het nieuwe winkelcentrum van de Merenwijk, de Kopermolen, begint volwassen vormen aan te némen. Zowat elke dag opent daar een zaak haar poorten of deuren en laat een stroom van genodigden zien, dat de com mercie tegen anno 1976 voor weinig meer terug schrikt. Deze week openden onder de nieuws gierige en belangstellende ogen van relaties en nieuwe klandizie en natuurlijk van wethouder Van Aken, die de laatste tijd als kind aan huis is in de Merenwijk, drie vestigingen hun be drijf. Dat waren drogist Maasdam - slijterij wijnhandel Klerks en de ?,Kaas-Delica-Shop" van de firma Neuteboom. Trotse eigenaars en opgetogen bezoekers. Zo mogen we het toch wel stellen in deze Koper molen, die over een paar maanden een stukje zakelijke glorie van de Merenwijk uitmaakt (ofschoon in de wandelgangen koude en tocht de kopers de winkels binnendrijft; maar dit kan wel opzet zijn geweest van de exploitatie). De heer Neuteboom zelf wist nauwelijks wat hij zag, toen hij na vier jaar pioniersarbeid in de Condorhorst met een noodwinkel gisteren zijn uitgestalde delicatessen in een „bar mooie zaak" aan de buitenwereld voorstelde. De supermarkt van Albert Heijn wordt woens dag a.s. geopend. In verband daarmee sluit de AH Supermarkt aan de Kooilaan 45 zaterdag aanstaande. In dit pand zal op 27 november een Simon Supermarkt worden geopend. LEIDEN In het Rijksmuseum van Oudheden, wordt van 21 november tot en met 22 februari 1976 onder de titel „Archeolo gen werken in Zuid-Holland" een tentoonstelling gehouden, die een overzicht geeft van op gravingen en vondsten van de afgelopen vijftien jaar in deze provincie. Het initiatief om in het Monu mentenjaar M 75 met deze ten toonstelling het archeologische monument onder de aandacht te brengen, is afkomstig van drs. H. Sarfatij, provinciaal archeo loog van Zuid-Holland en van dr. L. P. Louwe Kooijmans, con servator van het museum. Het werk van de archeologen betekent heel wat meer dan al leen maar opgraven. Het betreft ook allerlei vondsten, die bij de bouw van huizen, de aanleg van wegen, baggerwerk in de rivie ren en dergelijke te voorschijn komen. Maar ook het opsporen en wettelijk beschermen van ar cheologische terreinen behoren ertoe. En dan waar mogelijk het aangeven van archeologi- --"menten. consolide ring van fundamenten door middel van een reconstructie of een opschrift. Kortom, archeolo gische monumentenzorg. En zeker ook de activiteiten van de vele amateur-archeologen in Zuid-Holland zijn dit er 750, aangesloten bij de Archeologi sche Werkgemeenschap voor Nederland die hun vrije tijd besteden aan de bodemvondsten in hun eigen streek. De tentoon- stellin geeft van dit alles een zeer geschakeerd beeld. Een beeld dat varieert van de oudste prehistorische vondsten, die een familie tijdens wandelingen op de Maasvlakte wist te verzame len, tot een rijke hoeveelheid laat-middeleeuwse gebruiks voorwerpen uit de vuilnisbelt op de bodem van Dordrecht. De tentoonstelling laat zien. dat reeds ver voor het begin van de jaartelling op verschillende plaatsen gewoond werd, bij voorbeeld in de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden, maar ook hoe na een opgraving de herinnering aan het leven van bijna tweeduizend jaar geleden bewaard kan blijven zoals in Rijswijk, hoe de nieuwbouw van een inrichting en de spectaculai re vondst van oude schepen in Zwammerdam elkaar afwissel den, maar ook hoe in Rijnsburg, na eeuwenlange verwaarlozing onlangs de gebeenten van enige graven van Holland een nieuwe rustplaats kregen. Het Rijksmu seum van Oudheden is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, op zon- en feestdagen van 13 tot 17 Van onze corrspondent OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest stelt in de loop van het volgend haar een overlegor gaan in dat zich speciaal gaat bezighouden met de dienstverle-' ning aan de oudere Oegstgeeste- naar. Dit deelde wethouder Gmelich Meylingh onlangs mee in de recreatiezaal van „Rusten- borgh", waar de duizendste „Pas '65" werd uitgereikt Deze ging naar mevrouw Smit-Dorre- paal, die het pasje gratis kreeg. Tevens was er voor haar een bos bloemen. Van onze correspondent SASSENHEIM Door de heer Verduyn, president-directeur van Verduyn's Distributiecentrum is gisteren aan de Rust hoflaan het nieuwe clubgebouw van de stichting Sport en Recreatie Gehandicapten Bollenstreek geopend. Hij over handigde een maquette aan de heer Roks, voorzitter van de stichting, als symbool van de overdracht. Bij het Distributiecentrum werd een jaar geleden ter gelegen heid van het veertig-jarig bestaan een fonds opgericht voor de stichting Sport en Recreatie Gehandicapten. Andere be drijven sloten zich aan. In totaal werd ƒ30.000,- bijeenge bracht voor het clubgebouw dat de naam „De Zevensprong" heeft. Met deze naam wordt het samenkomen van kinderen uit zeven gemeenten gesymboliseerd. Namens „De Lions" droeg de heer Wijnand? de inrichting van het gebouw over aan voorzitter Roks. Dit geschiedde door middel van overhandiging van mini-meubeltjes. Hierbij deelde hij mee dat er een koffie-zetapparaat en een bar nog zullen volgen. De heer Van der Vlugt van de Vereniging „Het Zorgenkind" bood namens zijn vereniging en de vereniging „Philadelphia" vijfduizend gulden aan. Van onze correspondent WASSENAAR - Na de recon structie van de Lange Kerkdam heeft het gemeentebestuur aan de bewoners, voor wie een inrit werd aangelegd, een rekening gestuurd op grond van de z.g. precarioverordening. Een aantal bewoners wenst ech ter niet te betalen omdat aaj menen dat het recht van inrit door verjaring reeds is verkre gen. De betreffende huizen zijn tussen de jaren 1920 en 1930 gebouwd. Zij hebben zich tot de gemeenteraad gewend en de raad zal in zijn eerstvolgende vergadering, maandagavond a.s. een beslissing over deze zaak moeten nemen. Burgemeester en wethouders stellen zich op het standpunt, dat voor de nieuwgemaakte in ritten wel betaald moet worden. Er was in de vroegere situatie geen enkele aanleiding - aldus het college - de bewoners de verplichting op te leggen tot het aanleggen van een uitrit. Omdat namelijk trottoirbanden ontbra ken was er voor de bewoners geen enkele belemmering om hun woningen te bereiken. Nu echter het profiel van de Lange Kerkdam werd veranderd moes ten voor de uitwegen wel specia le voorzieningen worden getrof fen. Van onze correspondent KATWIJK Na 15 augustus is er op het Katwijkse strand geen toezicht op baders en zwemmers. „Een onverantwoorde situatie" zo vindt het C.H.U.-raadslid A. C. Berkhey. Tijdens de vergadering van de commissie voor onderwijs en vrije tijdsbesteding (waaron der strandzaken) legde hij deze kwestie voor aan de commissie. „Na 15 augustus wordt er door de reddingsbrigade en de strandex- ploitanten geen controle meer uitgeoefend op de badgasten, terwijl het seizoen nog lang niet ten einde is; zelfs op de borden bij de toegangen naar het strand staat dit vermeld", aldus het raadslid. Voorzitter H. Haasnoot keek op van deze situatie, maar zei wel zich te kunnen indenken, waarom dit zo geregeld is: „Toevallig was dit jaar het seizoen wat langer, omdat de Duitse vakanties later vielen. Normaal loopt de vakantieperiode echter rond half augustus ten einde. Aangezien de K.R.B. (de reddingsbrigade) grotendeels uit vrijwilligers (scholieren) bestaat, moet deze haar diensten door het aanvangen van de scholen noodgedwongen staken", aldus de wethouder. Hij zegde toe na te gaan of de strandexploitanten hun verplichting niet zijn nagekomen. In de volgende commissievergadering zal deze kwestie wederom aan de orde worden gesteld. Fietspad tussen Zoeterwoude Dorp-Rijndijk ZOETERWOUDE - Het fietspad dwars door de GrotePolder dat in korte tijd is gerealiseerd en een nieuwe verbinding vormt tussen het Dorp en de Rijndijk zal zaterdag op enigszins feeste lijke wijze officieel worden opengesteld. In de afgelopen da gen is er al door velen een dankbaar gebruik van gemaakt Om 11 uur zal burgemeester Detmers aan de Dorpszijde de openingshandeling verrichten waama hij met de genodigden, waaronder onder de in het dorp woonachtige raadsleden en schooljeugd over het fietspad naar de Hoge Rijndijk zal fiet sen Daar zal een tweedeope- rungshandeling het pad aan de ze zijde vrijmaken. Daarna zal het gehele gezelschap waarbij zich de aan de Hoge Rijndijk wonende raadsleden zullen voe gen alsmede de schooljeugd van dit gemeentedeel zich naar het dorp begeven. De aanleg van dit fietspad is j geschied gelijktijdig met het i maken van een persleiding voor j het rioolwater langs hetzelfde tracé. De provincie verleende i een belangrijke financiële bij- I drage. j Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - Het Aan nemingsbedrijf Tetteroo gaat op het terrein van de voormalige Hakaf aan de Oostvlietweg der tien drive in-woningen bouwen. Het gebouw van de Hakaf dien de vroeger als graanmalerij en later als opslagplaats voor haar den en kachels. Op een terrein van ruim 2 1/2 duizend vierkan te meter aan de Veurse Achter weg, vlak bij de Dillenburgsin gel wil de firma Tetteroo een kantoorgebouw voor het eigen bedrijf oprichten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4