,,Het geschop tegen de directie gemeente werken moet nu maar eens afgelopen zijn" Kamerbewoners in de kou Ir. Vos beklaagt zich over wethouder Tesselaar SLEUTELS VOOR LEEDEWIJKSCHOOL Ambtenarengerecht buigt zich over geneeskundig onderzoek Daey Ouwens „Meerburg" wil voor „vol" worden aangezien Risicoloos maar aardig studententoneel DONDERDAG 13 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leidse bon mislukking VVV gaat nu „Landelijke geschenkbon" uitgeven Van een onzer verslaggevers (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - „Het ges chop tegen de directie van gemeente werken moet nou maar eens afgelopen zijn". Met deze kernachtige woorden reageerde de directeur van de dienst gemeentewerken, ir. Vos, gisteren tijdens de ope ning van de Leedewijkschool op de onlangs door wethou der Tesselaar geuite kritiek, over de wijze waarop deze gemeentelijke afdeling te werk gaat bij scholenbouw. Volgens de heer Tesselaar zou door gebrek aan coördinatie bij de dienst de bouw van de nood schoot school in de Zijlwijk (Me- renwijk) zijn vertraagd. Deze maand wordt de eerste paal ge slagen voor de bouw van negen noodlokalen. Wethouder Tesse laar zou de dienst gemeentewer ken opdracht hebben gegeven met de bouw van de noodschool in januari 1975 te beginnen. Ir. Vos bracht hier gisteren te gen in dat de dienst gemeente werken deze opdracht uitste kend had begrepen. „Wij had den echter nog geen duidelijk heid over wat het bestuur van de noodschool wilde. Die duide lijkheid kregen we pas na de grote vakantie". De directeur gemeentewerken wijt alle moeilijkheden aan het veranderde systeem van wer ken. „Als er vroeger iets aan de hand was, werd er contact opge nomen met de directie, die toch voor de gang van zaken verant woordelijk is. Nu legt de wet houder zijn oor te luisteren bij de verschillende chefs van de afdelingen. Tegenstellingen zijn dan al gauw de wereld in gehol pen. Openheid juicht de heer Vos volgens zijn zeggen heus wel toe. „Maar het ligt toch voor de hand dat een en ander geche- qued wordt bij de directie? Het lijkt zo langzamerhand wel dat er een hetze tegen ons is". Enke le maanden geleden heeft ir. Vos ook al verwijten gekregen van wethouder Waal. Deze be schuldigde de directeur ervan dat hij tweespalt in de Partij van de Arbeid trachtte te ver oorzaken. Niettemin sprak de heer Vos er zijn blijdschap over uit dat de dienst gemeentewerken ook de nieuwbouw van de Rembrandt- scholengemeenschap ter hand zal nemen. Niet in de laatste LEIDEN Het uitgeven door de VW van een geschenkbon die in Leiden inwisselbaar was in circa 25 bedrijven, is een mislukking geworden. Volgens VW-directeur Dekker is dit te wijten aan beperkte aantal be drijven dat aan deze service verlening meedeed. Vanaf 22 november begint de VW Leiden met de uitgifte van de zgn „landelijke VW- geschenkbon", verpakt in een kleurrijke enveloppe met daarin een lijst van gemeenten (ca 90) waar de bon eveneens kan worden gebruikt en van de aangesloten Leidse Winkel bedrijven, thans 70. Succes brengt Mexicaanse toneelgroep terug in Leiden Van een onzer verslaggevers LEIDEN De groep Mexicaan se studenten die afgelopen vrij dag het toneelstuk „lm Memo- riam" opvoerden in het Lak theater, hadden met deze voor stelling zo'n succes, dat het stuk maandagavond a.s. nogmaals in het Lak wordt opgevoerd. „Im Memoriam" is gebaseerd op het leven en werk van Manuel Acuna, een romantische. Mexi caans dichter, die in zijn land enorme populariteit geniet. De voorstelling wordt in de Spaan se (en deels Engelse) taal ge bracht Aanvang 20.30 uur. plaats omdat wethouder Tesse laar voorzitter wordt van de stuurgroep, die de bouw gaat voorbereiden. „Dat kan de wet- nouder zelf eens ervaren wat <et inhoudt om een school te jouwen". Wethouder Tesselaar. die tij dens de tirade van de heer Vos wat onwennig op zijn stoel had gezeten, nam geen woord terug van wat hij onlangs heeft ge zegd. „Er wordt bij de dienst gemeentewerken te veel geim- proviseerd. Aan mijn eigenlijke beleidstaak kom ik met gemeen tewerken niet toe". Wethouder Tesselaar vond het juist dat een en ander eens in de openbaar heid komt. „Evenwel niet zon der dat de ambtenaren gelegen heid krijgen om zich te verdedi gen.". Er wordt overigens wel naar oplossingen gezocht voor de controverse tussen gemeente werken en de wethouder. „Eén methode is om de nieuwbouw van de Rembrandscholenge meenschap te gaan coördineren. Als ik niet in staat ben om dat te doen, dan vraag ik me af wie het dan wel zou moeten luk ken", aldus wethouder Tesse laar. Wethouder Tesselaar en ir. Vos bleven gisteren niet boos kijken. Er kon ook nog een glimlachje af. Ir. Vos rechts overhandigt hier symbolisch het scholencom plex De Leedewijk" aan wet houder Tesselaar door hem drie grote houten sleutels te geven. Vlak daarna verklaarde heer J. J. Riesen, gemeentelijk inspec teur van het onderwijs en voor zitter van de bouwcommissie, de school voor geopend, na een speech afgestoken te hebben over onder meer de integratie van het kleuter- en basisonder wijs, flexibiliteit en gebruiks waarde van de nieuwe school. Het nieuwe scholencomplex, ge legen aan het Broekplein, biedt onderdak aan een openbare school, een protestant-christelij ke school en een katholieke school. Het ontwerp van deze moderne school is van de heer Temme, die inmiddels gevraagd is ook de volgende school voor de ge meente te ontwerpen. Binnen een jaar is de Leede wijkschool gereedgekomen. Het complex, gebouwd door de fir ma Tetteroo uit Leidschendam, bestaat uit 27 klaslokalen, waar van negen zijn bestemd voor het kleuteronderwijs. In het hart van de school ligt een gemeen schapsruimte, scholieren kun nen elkaar daar treffen. Bij de bouw van het complex is reke ning gehouden met veranderin gen in het onderwijs. Alle wan den van de „klaslokalen" bij voorbeeld zijn binnen een dag te verwijderen. Door de archi- tekt zijn de bouwmassa's zo ge groepeerd dat de onderlinge herkenbaarheid niet verloren gaat. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het ambtenarenge recht in Den Haag buigt zich op 1 december aanstaande over de vraag of de geschorste Groe- noordhal-directeur T. Daey Ou wens al dan niet terecht aan een geneeskundig onderzoek is onderworpen. Het onderzoek is verricht door IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII de G.G. en G.D. in Leiden en had plaats in april van dit jaar. De opdracht daartoe was af komstig van het college van b. en w. Dat betrekt het resultaat ervan bij de overwegingen die moeten leiden tot het voorstel aan de gemeenteraad om Daey Ouwens al dan niet te ontslaan. Van belang is in dit verband het advies dat de zogenaamde com missie Woudstra heeft uitge bracht na een langdurig onder zoek naar het functioneren van de geschorste Groenoordhal-di- recteur. Volgens die commissie moet Daey Ouwens op grond van ongeschiktheid voor de functie eervol ontslag worden verleend, „anders dan wegens lichaams- of ziel-gebreken". Dat advies kan niet worden opge volgd voordat vast staat dat van dergelijke gebreken inderdaad geen sprake is. Enkele bewoners van het pand Duizenddraadsteeg rillend bijeen. Wensen en vragen Leiden 'Wensen en vragen'. Dat is de titel van een rapport dat het Wijkoverlegorgaan in samenwerking met de Wel- zijnsraad heeft uitgebracht en waarin een inventarisatie staat van de verlangens van 17 co mités en verenigingen in ver schillende Leidse buurten en wijken. In deze kolommen da gelijks een samenvatting van de wensen en vragen van één van hen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De bewoners van „Meerburg" willen dat hun wijk beschouwd wordt als een volwaardige Leidse wijk en niet langer als een stukje Lei den „dat nergens bij hoort". Dit stelt de Stichting Heerburg in het rapport „Wensen en vra gen", dat het Overleg Wijkorga- nen heeft opgesteld in samen werking met de Welzijnsraad. „Meerburg" meent dat de wijk pas voor „vol" kan worden aan gezien wanneer zij een kleuter school en een basisschool in de wijk heeft. Thans moeten de kinderen uit de wijk kilometers reizen om bij hun school te ko men. In verband met de toene mende drukte van de Hoge Rijndijk een steeds hachelijker zaak, menen de bewoners. Zolang er nog geen scholen in de wijk aanwezig zijn heeft de Stichting „Meerburg" op haar verlanglijstje „gratis busvervoer van en naar school" staan. Te neinde de fietsende scholieren veilig van en naar school te krijgen, zou de stichting graag een voetgangers- en wielrijder stunnel op de Hoge Rijndijk, ter hoogte van de Leiderdorps» brug gerealiseerd zien. Het plaatsen van verkeerslich ten bij de kruising Hoge Rijndij k/Kettingstraat wijst de stich ting „Meerburg" van de hand. Aanbevelenswaardiger noemt zij het gesloten houden van de Wühelminabrug en de Leider- dorpse brug voor pleziervaart tijdens de spitsuren. Hiermee zou de doorstroming van het verkeer op de Hoge Rijndijk zeer zeker zijn gediend. Tenslotte vraagt „Meerburg" de gemeente een andere toegangs weg naar de vuilopslagplaats aan de Roomburgerweg aan te leggen. Liever zagen de wijkbe woners dat de hinderwetvergun ning zou worden ingetrokken door de provincie. Bijna dage lijks worden zij geconfronteerd met stankoverlast van de op slagplaats vooral bij windstil warm weer. Ondanks nadrukke lijke belofte van de gemeente is .-het de bewoners gebleken dat er nog altijd ook brandbaar vuil wordt gestort. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIillll Daey Ouwens en zijn advocaat mr. Verduin hebben tegen het geneeskundig onderzoek gepro testeerd omdat zij vinden dat de gronden waarop daartoe is be sloten, niet relevant zijn. De in een kort geding gestelde eis het onderzoek niet toe te staan is destijds door de voorzitter van het Haagse ambtenaren-gerecht niet ingewilligd. En wel omdat naar zijn oordeel de geneeskun dige doorlichting aan Daey Ou wens geen onherstelbare schade kon toebrengen. Tijdens de zit ting van 1 december komt dit vraagstuk opnieuw aan de orde, maar dan ten principale. Overigens heeft het geneeskun dig onderzoek uitgewezen dat Daey Ouwens psychisch zowel als fysiek volkomen gezond is. Grof vuil LEIDEN De grof vuil wagen van de gemeentelijke reinigingsdienst komt mor gen langs de volgende straten in Leiden: Haagweg. Rijndijk. Dijkhoflaan. Valkcn- burgseweg. Da Costastraat, KLkspaanweg, De Genestetstraat. Nic Beetsstraat. Potgie terlaan. Tollensstraat. Schimmelstraat, ölt- mansstraat, Hasebroekstraat. Borgerstraat. de Lennepstraat, ten Ka testraat Toussaint- kade, Staringkade. Kneppe[houtstraat, Multatulistraat, Fred, von Eedenlaan. Lod. van Deyaselstraat A. Verweystraat, Jacq Perkstraat. H. Gorter- straat L. Couperusstraat Hoflaan. Willem Kloosterlaan, Boshof. Duinhof. Meerhof. Akkerhof. Weidehof. Telderskade. Mulder- straat Gerrit Kasteinstraat Segaarstraat van Diemeistraat Rooseveltstraat LEIDEN - De Atletiek Vrien denkring „Holland' bestaat 49 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum recipieert het bestuur volgende week vrijdagavond van half acht tot negen uur in de kantine van de voetbalver eniging LFC aan de Boshuizer- kade. Van een onzer verslaggevers Leiden Een tiental kamerbewoners in het pand Duizenddraadsteeg 3 zit sinds afgelopen maandag zonder electriciteit en vrijwel zonder verwarming. De kamerbewoners, die een kale huur betalen van rond de 125, verkeren in onmin met hun huisbaas, de heer F. van Tonge ren. Die laat de centrale verwarming op een heel laag pitje branden en weigert enkele door geslagen electriciteits-stoppen te vervangen. Oorzaak van de problemen is een geschil over de energie-kosten die de heer Van Tongeren aan zijn huurders in rekening brengt. Tot 1 januari van dit jaar berekende hij 23 per man per maand. Dat bedrag heeft hij met ingang van die datum verhoogd tot 31. De acht gulden extra verklaart hij als een doorbereke ning van de verhoogde brandstofprijzen waar door hij voor hogere kosten is komen te staan. De bewoners zijn wel bereid die verhoging te accepteren maar onder voorwaarde dat hun huisbaas de redelijkheid daarvan aan de hand van de bij hem ingediende S.L.F.-nota's waar maakt. Dat wil de heer Van Tongeren niet Volgens hem geven die nota's op dit moment nog geen reëel beeld van de kosten die hij over het hele jaar 1975 heeft. De bewoners begrijpen die redenering niet en hebben daarom steeds geweigerd de acht piek extra te betalen. Bij wijze van tegenmaatregel heeft Van Tongeren tenslotte besloten de centrale verwarming vrij wel uit te zetten. „Van 21 kan ik dat ding met blijven stoken", vindt hij. Gedurende de zomer en het begm van de herfst gaf dat geen problemen. Maar naarmate het kouder werd begonnen de bewoners steeds rilliger rilleger te worden. Dat leidde ertoe dat ze zich electrische kacheltjes gingen aanschaf fen. Daar bleek echter het electriciteitsnet in het 22 kamers tellende huis niet tegen te kun nen. Dus sloegen om de haverklap de electrici- teitsstoppen door. Vijfmaal hebben functiona rissen van de S.L.F. de boel opgelapt. Afgelo pen maandag werden ze weer besteld, maar toen zijn ze thuis gebleven. Ze zagen het begrij pelijkerwijze niet meer zitten. Bovendien had huisbaas Van Tongeren laten weten aan herstel geen behoefte te hebben. Zodoende zit de zaak nu in het slop. Elf kamers zijn verstoken van electriciteit en op alle ka mers is de centrale verwarming steenkoud. Van Tongeren wil de ketel pas weer opstoken als de kamerbewoners met de inmiddels elf maal ingehouden acht piek over de brug komen. En de bewoners willen pas dokken als zij de SLF-nota's mogen inzien. Overigens heeft het veelvuldig bezoek van S.L.F.-functionarissen inmiddels wel tot gevolg gehad dat Van Tongeren de verplichting is opgelegd enkele weinig ingrijpende herstellin gen aan het electriciteitsnet te laten verrichten. Ook is de gemeentelijke dienst voor bouw- en woningtoezicht een kijkje wezen nemen met eveneens als resultaat dat Van Tongeren een aantal achterstallige onderhoudswerkzaamhe den moet uitvoeren. Over dat achterstallig on derhoud hebben de huisbaas en zijn huurders ook nog een appeltje met elkaar te schillen. Maar dat staat los van de energiekosten-misère. Inmiddels blijven de bewoners huiverend maar broederlijk, met kaarslicht bijeen. LEIDEN Interact '75, eéri ee- nacterfestival van studentento neel, heeft deze week in de ver schillende universiteitssteden plaats. Gister en vandaag is het de beurt van Leiden. Op beide avonden worden drie éénacters gespeeld. Vanavond „Even goe de vrienden" van Zuidgeest, „Het Loket" van Tardieu (door het LST) en „the Rose and Crown" van Priestly. Gister wa- i ren dat achteréénvolgens: „De Droom van Aoi" een Japans 'stuk van Mishima, een bewerk ing van „Grenadier van Zijne I Majesteit" geschreven door 'Hensen en tenslotte „Een Won derbaarlijke Nacht" van Mro- zek. Twee intellectuele heren op stu diereis dromen 's-nachts van el kaar en een vrouw. Als ze in de gaten hebben dat ze dromen, gaan ze erover praten, kibbelen en is het lachen geblazen. De droomdame werd mooi gespeeld en ook de beide wetenschappers werden goed en niet te overdone in beeld gebracht Kortom een genoeglijke avond. Het is alleen jammer dat het studententoneel zich kennelijk neerlegt bij het feit, dat zij „haar experimentele en baanbrekende functie verlo ren heeft aan het gesubsidieerde theater". Paul van der Plank Het eerste had de meeste pre tenties en was tamelijk gecom pliceerd. De zieke vrouw Aoi heeft een nachtmerrie. Droom en werkelijkheid lopen dooréén; bovendien zijn er enige visionai re passages. Een verdienstelijke poging, die niet uit de verf kwam, omdat het niet lukte een droomsfeer te creëren; boven dien ontstond er geen relatie tussen de figuren uit de nacht merrie en de zieke. Het tweede stuk was simpel, recht voor zijn raap klucht to neel, dat gelukkig niet in al te plat spel ontaardde. Een grena dier van Napoleon wil zijn, zwangere, dochter niet uithuwe lijken voordat de keizer van El- ba af geland is. Er werden aar dige types neergezet, het tempo was behoorlijk hoog en er zaten enige leuke lach effecten in (bij voorbeeld de wachtlopende gre nadier; de onthulling van de nep Napoleon). Hier had men be reikt. wat men wilde en kon bereiken. Tenslotte het stuk van Mrozek. Als éénacter zat dat gebeiteld. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Chan lal Marlelle d.v. J. H. Ar bouw en L. S tra ver Judith d.v. G. R. F. Gunthardt en D. Krug Overleden: P. L. van den Kerkhof «eb. 30 juli 1899 man. J. Oudshoom geb. 57 dec 1895 vrouw. E van Velzen geb. 20 jan. 1918 man. S. H. van der Blom geb. 4 sept 1889 gehuwd geweest met H. Flandnjn W Meij- vogel geb. 7 aug. 1905 man. J. E. P Goos geb. 10 mei 1914 gehuwd geweest met E H M Derks Gehuwd: R Meijer en H. M Schouten. J. A. A. M. van Hamers veld en C Gutter e Reinout tv. J. Vriend en M Y van Tol Céline d.v J H Verheijen en M. J Salome Jasmijn d.v J. Pronk en E B S de Klerk van der Gugten geb. 28 jan f. Heijkoop geb 25 sept 1975 LEIDEN Het eer ste avondkamermu- ziek-concert dat K&O dit jaar voor Leiden in petto heeft wordt morgenavond door het Mendels- sohn-Trio in de foyer van de Stadsgehoor zaal gegeven Op het programma staan werken van Jo- sep Haydn (trio nr. 3), Ludwig van Bee thoven (trio Op. 1 nr. 1) en van Felix Men- Concert van het Mendelssohn-trio in Stadsgehoorzaal delssohn Bartholdy (trio nr. 2 Op. 66). Het Mendelssohn- Trio bestaat uit de bekende pianist Jan van der Meer. de vio list Jaring Walta en de cellist Elias Ariz- curen. Voor zover voorradig zijn toegangskaarten aan de zaal verkrijg baar vanaf 19.30 uur. Het concert begint om 20.15 uur en heeft plaats in de foyer van de Stadsgehoor zaal. IIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIII

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3