Ceidóc Sotwa/nt Bouwvakkers belegeren ministerraad in Lissabon v alstublieft, Nederland wacht met erkenning Angola MI AMIGO DREIGT MET ANTI-RECLAME Meisje uit Ter Heide in rug gestoken Van Dam komt met gemeente praten over huren In Leiden staan kleine duizend woningen leeg Philips- winst 93% lag er i adl P ad' ANTIEKROOF UIT HAAGSE PASTORIE: BUIT EEN TON Kabeljauw Franco kampt met nieuwe bloedingen Gallagher blijft op dodenlijst IRA wam Chaos op rijksweg na ongeval I na Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J Plug - Adj hoofdredacteur J. J. Hallewas-Chef-redacteur J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes 3.85 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (1800 tot 1900 uur) - Abonnementen oer -eek f2.81; kwartaal 36.32; jaar 141.35; losse nummers 5U cent Donderdag 13 november 1975,66e jaargang no. 20273 Windkracht 16 Eerste aflevering jongerenpro gramma van de EO „Wind kracht 16" op Ned. I om 19.20 uur. Machiavelli om 21.50 uur. Ned. II 19.30 uur Oorlogswinter" (7) en om 20.40 uur De Pallisers (2). Om 22.00 uur Man over de vloer. Vrij koud Droog weer met wolkenvelden, maar in de loop van de dag ook af en toe zon. Meest matige oostelijke wind en maximum temperaturen rond 5 graden. Morgen: Zon: 7.57—16.51. Maan: 14.49—03.09. Schev. hoogw.: 12.07. Laagw.: 7.44-19.55. Leden van de MPLA-jeugdorganisatie „Pio niers" bemannen een jeep, waarop een lucht doelkanon gemonteerd is tijdens een parade in Loeanda ter gelegenheid van de onafhanke lijkheid. DEN HAAG Nederland neemt een afwachtende houding aan bij de erkenning -van een van de drie bevrijdingsbewegingen in Angola. Er is nog geen enkele beweging, die het volledige of vrijwel volledi ge gebied onder controle heeft Dit zei minister Van der Stoel van buitenlandse zaken gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begro ting. Wij erkennen dat er een nieuwe natie is geboren en een volk zijn onafhankelijkheid heeft gekregen, maar Nederland volgt onder meer Zweden en de organisa tie voor Afrikaanse eenheid in hun afwachtende houding. Minister Van der Stoel hoopt nog steeds op een bemiddelende rol voor Nederland. Het leven in de belegerde Angolese hoofdstad Loean da herkreeg gisteren zijn normale gang terwijl de gevechten in de voorsteden voortduren. Gisteren was de watervoorziening van*de stad, na drie dagen geleden door een mortieraanval op het pompstation 18 kilometer buiten de stad te zijn uitgevallen, weer hersteld. De MPLA-regering in Loeanda, die zich geplaatst ziet voor de opmars van troepen van FNLA en Unita, heeft deze week opnieuw steun van buitenlandse bondgenoten gekregen. Maandag zijn in Loeanda 1200 Cubaanse militairen gevarriveerd om te helpen bij de verdediging van de hoofdstad. Eerder waren al 600 'Cubanen ingeschakeld als instructeur. De rege ring 'van Mozambique heeft 250 veteranen uit de Frelimo-guerrillamacht naar Angola gestuurd om aan de zijde van de MPLA te vechten. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor ongeveer een ton aan antieke voorwerpen is in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit de pastorie van de Paschaliskerk aan de Neuhuyskade in Den Haag. Gestolen werden ondermeer een staande klok, een schilderij, een aantal kandelaars, kristallen bokalen en wat beeldjes. De inbrekers kwamen de pastorie binnen door één van de tuindeuren te forceren. Eerstdaags zullen Engeland en IJs land het toch eens moeten worden over de kabeljauw. Unieke operatie Deze drie maanden oude baby maakt medische geschie denis. Christopher Wall werd geboren met het hart buiten het lichaam. Het hart werd met een moeizame operatie met een lap huid bedekt. Deze opera tie is nog nooit ge slaagd, maar Chris topher is na twee dagen nog in leven en dat geeft de me dici moed. *N#/ (Van onze correspondent) MADRID Als gevolg van een reeks van inwendige bloedingen gisteren en vannacht wordt de toestand van het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, als zeer ernstig om schreven. Volgens berichten van vanmorgen, sliep Franco rustig, nadat de laatste bloedingen, in de vroege ochtend, gestelpt waren. Franco heeft tot tweemaal toe een operatie doorstaan om de bloedingen tegen te gaan. Berichten, dat Franco uit het ziekenhuis teruggebracht zou worden naar zijn paleis, „om daar rustig te sterven", werden ten stelligste ontkend. Hij blijft in het La Paz-ziekenhuis. AMSTERDAM (ANP) Eddy Gallagher, de man die enkele weken geleden dr. Herrema ontvoerde, staat op de dodenlijst van de IRA. „Of hij nu tien of twintig jaar in de gevangenis moet blijven, we krijgen hem". Dit zei de 39-jarige Seamus Loughran, belangrijk lid van de IRA, die gisteren op uitnodiging van het pas opgerichte Ierland Comité Nederland op Schiphol arriveerde. Gallagher werd begin dit jaar op de liquidatielijst gezet, omdat hij een bankroof had gepleegd. Volgens Loughran is Gallagher een doodgewone schurk en zou hij niet uit politieke' idealen handelen. Loughran zal tijdens zijn verblijf in ons land in Nederland en België lezingen houden over de strijd van de IRA. (Van onze correspondent) LISSABON Duizenden stakende, door communisten geleide bouwvakar beiders belegeren sedert gisteravond in Lissabon premier José Pinheiro de Azevedo en zijn ministers in het paleis Sao Bente. Zij hebben aangekondigd dat zij het beleg pas opbreken, als aan 1 Enkele demonstranten voor het belegerde Sao Bento paleis knappen een uiltje gedurende de nacht. hun eisen om loonsverhoging is toege geven. Tegenover de duizenden arbei ders staat een handjevol links géörien- teerde militaire politiemannen, die evenwel niet optreden. Premier de Azevedo verkeert in een moeilijk parket. Hij en zijn kabinet hadden wel overeenstemming bereikt met de vakbonden, maar de arbeiders om het paleis wijzen dit akkoord af. Hij heeft voorts beloofd wet en orde te herstellen en grote delen van het Portu gese volk steunen hem daarin. Binnen op linkse betogers die een ander rege ringsgebouw hadden belegerd. Zou hij nu troepen aan laten rukken, dan loopt hij de kan3 beticht te worden van „zich tegen het volk te keren". Na twee uur lang met een delegatie van dat kader stuurde hij ook troepen af de bouwvakkers gesproken te hebben, probeerde hij van het paleisbalkon de belegeraars toe spreken. Hij werd even wel overstemd door het geschreeuw. Na de menigte voor „fascisten" te hebben uitgescholden, trok hij zich tenslotte terug om, met zijn ministers, opnieuw te aan t „Oude dame" James McGrath. een politieman van Philadelphia, gaat met pensioen. De afgelopen negen jaar verwierf hij grote bekendheid door als vrouw (links) gekleed te gaan in de strijd te gen overvallers en zakkenrollers. In zijn vermomming als oude dame werd hij vijftig keer overvallen. Twee honderd personen konden worden gearresteerd we gens zakkenrollen. (Van een onzer verslaggevers) HEILOO Zendschip Mi Amigo dreigt met anti-reclameboodschappen als de Heilooer ondernemer John Bol ten zijn rekeningen voor uitgezonden reclameboodschappen niet betaalt. Volgens Bolten is er door zijn firma in biels tafels en boeren meubelen nooit opdracht gegeven tot het uitzenden van reclame over Mi Amigo. „Als klant van Radio Noordzee werd ik bezocht door een vertegenwoordiger, die mij vroeg of ik interesse had in uitzendingen via Mi Amigo. Ik heb hem verteld, dat ik hem zou bellen als ik er wat in zag", aldus Bolten. Hij belde niet, maar tot zijn verbazing begon de piraat toch met het zenden van de oude Noordzeespot Bolten ontving een aantal rekeningen ter waarde van 12.000 die hij niet betaalde. Drie dagen geleden ontving hij een cassette band van Mi Amigo, met daarop het bericht snel te betalen. Er staat ook een boodschap op, die gedurende een maand wordt uitge zonden als Bolten niet betaalt Deze bood schap kraakt de produkten van Bolten syste matisch af. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van één onzer verslaggevers) Leyenburg, waar men constateerde dat haar long is geraakt. Het meisje maakte met DEN HAAG Een onbekende man heeft ongeveer vijftig leerlingen van MAVO „De gistermiddag in park „Ockenburgh" een Morgenster" uit Monster in het park een twaalfjarig meisje uit Ter Heide mét een botanische excursie. In groepjes van twee mes aangevallen. Het meisje werd in de rug tot vier leerlingen liepen zij naar bladeren gestoken en is opgenomen in ziekenhuis te zoeken. Het meisje, dat samen met een Ulllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll vriendin was, werd plotseling aangespro ken door een onbekende man tussen de twintig en dertig jaar, die tegen haar zei: „Of jullie steken mij dood, of ik jullie." Meteen daarop haalde hij een mes tevoor schijn en stak haar in de rug. De man wist te ontkomen. (Van een onzer verslaggevers Leiden Staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) komt 11 december naar Leiden om met de gemeente en de woning corporaties te praten over de huur aanpassingen per 1 april volgend jaar, de huisvesting van alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens en van bui tenlandse werknemers, alsmede over plannen voor de nieuw bouw en vernieuwbouw van woningen en wooneenheden voor die groepen. Met de uitvoering van de maat regelen die in de Nota huisves ting alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens zijn voorge steld wordt een begin gemaakt, nu de Tweede Kamer die nota heeft behandeld. Een van de maatregelen is de aanwijzing van gemeenten waar een bijzonder onderzoek moet worden ingesteld naar de huis vesting van de in de nota be doelde huishoudens. In samen hang met dit onderzoek dienen in die gemeenten stuurgroepen deze huisvesting op gang te •brengen, te coördineren en te begeleiden. Verder moeten daar maatregelen worden getroffen voor inschrijving van woning zoekende alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Van een onzer verslaggevers Leiden In Leiden staan een kleine duizend woningen leeg. Op 1 oktober jl. waren het er precies 980, wat neerkomt op een percentage van 2,9 van het totaal aantal woningen in de Sleutelstad. Van deze 980 leegstaande wo ningen waren er 44 (4,5%) be- drijfs- en dienstwoningen. De overige 936 woningen betroffen 257 woningen (26,2%) die onge schikt waren voor bewoning, 543 woningen (55,4%) die reeds bewoond waren geweest en 136 woningen(13,9%) die sedert de oplevering nimmer bewoond waren geweest. Het hoge aantal bij de categorie leegstaande woningen, die onge schikt waren voor bewoning, vindt grotendeels zijn oorzaak in de renovatie, waardoor een groot aantal woningen tijdens de werkzaamheden niet zijn be woond. Per 30 september waren" er 116 woningen, die eigendom waren van een woningbouwver eniging of Leidse Woning Stich ting, in renovatie. Woubrugge Tijdens het mu ziek- en zangconcours Viva la Musica in Utrecht behaalde het fanfarekorps Harmonie met 329 punten de eerste prijs in de 1-ste afdeling. JAPAN ERKENT SURINAME TOKIO (AFP) Japan heeft besloten de nieuwe staat Surina me die op 25 november wordt geboren, te erkennen. De Japan se ambassadeur in Venezuela, Sjinitsji Soegihara, zal zijn land vertegenwoordigen op de onaf hankelijkheidsviering in Para maribo. BURGERVEEN - Een giganti sche verkeerschaos op de rijks weg Den Haag/Leiden-Amster- dam was vanmorgen het gevolg van een dodelijk ongeluk. Een personenauto komende vanuit Amsterdam slipte om half acht ter hoogte van Burger veen. De wagen kwam terecht op de andere weghelft doordat wegens reconstructiewerkzaam heden aan het wegdek de mid denbermbeveiliging tijdelijk ontbreekt De auto botste fron taal op een tegemoetkomende lege tankwagen. Een tweede vrachtwagen reed op de veron gelukte wagens in. De chauffeur van de personenauto overleed ter plaatse. Beide weghelften raakten door het ongeval ge blokkeerd. Er ontstonden files van ruim tien kilometer. Om streeks half tien waren de ver keersstremmingen opgeheven. EINDHOVEN (ANP) Bij een met 14 pet van 5.667 min. tot 6.481 min. gestegen omzet heeft Philips in het derde kwartaal van 1975 een nettowinst behaald van 10 min. wat 93 pet. minder is dan de 144 min. in dezelfde periode van 1974. Gerekend over de eerste negen maanden is de omzet met 5 pet. gestegen van 17.643 min. tot 18.508 min. De nettowinst daalde in deze periode met 84 pet. van 614 min. tot 96 min. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Bf NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Ëg Leidse Courant: WO I sn I na naam: adres: - woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1