Gepromoveerde Hennie Kuiper: ;,Ti Raleigh een veelzijdige formatie' Sperry Remington ernstig in zorgen t Het contract van Roy Schuiten 3 en de rol van Jan Janssen Drie spelers HYS-Intervam geselecteerd Liberzon toch een tweekamp Romeinen prefereren wedstrijd "Rivera bij AC Milan guller met premies Karpov niet in Hoogoventoernooi TITELKANDIDAAT GETEISTERD DOOR BLESSURES DONDERDAG 13 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) DEN HAAG Bondscoach Bob Jastremski heeft drie ijs hockeyspelers van HYS-Inter vam geselecteerd voor het na tionale team. Het zijn Harry Wielheesen, Rob Hagendoorn en Jerry Schüffer. De overige selectiespelers zijn: Göbel, Petemousek, Bakker, Christiaans, Van Dun, De Heer, Van de Broek (allen Tilburg Trappers), Sciarone, Joosten (Nationale Nederlanden Nijme gen), Van Bilsen, Van Wieren (Hunters), De Graauw Koop- mans (Orwo/Amsterdam) en Ha- braken (Kemphanen). Op 16 en 17 december speelt het Nederlands team twee wedstrij den tegen Bulgarije, resp. in Utrecht en in Assen of Heeren veen. De selectie zal drie centra le trainingen houden, op 18 no vember, 19 en 23 december. Van 26 tot 30 december wordt deel genomen aan een internationaal toernooi in Innsbruck waar een Russisch, een Tsjechisch en het Oostenrijkse team de tegenstan ders zijn. Jong Oranje komt van 27 tot 31 december uit in een toernooi te Grefath (W. Did.) met o.a. Dene marken en West Duitsland. Dak Olympische ijshal vernield INNSBRUCK Innsbruck heeft zijn eerste „Olympische schade" gemeld. Een flinke föhn heeft gisteren het dak van de ijshal vernield. In deze hal moeten de verplichte figuren voor de Olympische Winterspelen in het kunstrijden verwerkt worden. Er zal een onderzoek worden ingesteld of herstel nog mogelijk is. De hal zou op 3 december in dienst worden gesteld met een interna tionaal toernooi kunstrijden voor junioren. Weer Grand Prix voor Vilas BUENOS AIRES - Voor de tweede achtereenvolgende maal heeft de Argentijn Guillermo Vilas de Grand Prix gewonnen. Na zijn overwinning in twee sets (6—2, ft—3) op zijn landge noot Roberto Carruthers in de tweede ronde van het toernooi om de Zuidamerikaanse kam pioenschappen in Buenos Aires is Vilas met 795 punten onbe reikbaar geworden voor zijn naaste concurrenten. De Spanjaard Manuel Orantes, die op de tweede plaats staat met 719 punten, kan, als hij de GP-toernooien in Hong Kong en Calcutta wint, op maximaal 794 punten komen. De 24-jarige Ar gentijn kan echter zijn punten totaal ook nog opvijzelen in het toernooi waarin hij nu uitkomt en tijdens de maandag te begin nen kampioenschappen van Zuid Afrika. Met het winnen van de Grand Prix ontvangt Vilas de som van 100.000 dollar (ruim 250.000 gulden). REYKJAVIK Tegen alle ver wachting zal de Israëliër Liber zon een tweekamp van vier par tijen moeten spelen tegen de Joegoslaaf Parma om uit te ma ken wie als tweede in het zone- toernooi schaken in Reykjavik eindigt. De partij Parma-Hamann (Den) werd driemaal afgebroken en vergde meer dan honderd zetten vooraleer de Joegoslaaf erin slaagde het algemeen als remise gekenschetste duel te winnen waardoor hij in punten gelijk kwam met Liberzon. In het zonetoemooi in Vratsa werden enige afgebroken partij en uitgespeeld waarbij niet de koplopers Sigurjonsson (LJsl), Gheorghiu (Roem) en Matanovic (J.S1) betrokken waren, zodat aan. de kop niets veranderde. Het drietal leidt na veertien ron den met 9 punten. Ree bezet de tiende plaats met 7 punten. (Van onze correspondent) Rome De ontmoeting in het UEFA-cuptoernooi tussen Ro ma en Club Brugge zal, als de Romeinse supporters hun zin krijgen, 's middags om half drie worden gespeeld. Tijdens de wedstrijd Roma-Mi- lan, afgelopen zondag, hebben de besturen van de supporters clubs een stemming gehouden onder de supporters. Ruim 22.000 vulden het vragenbriefje in en meer dan 70 procent gaf de voorkeur aan een middag- wedstrijd boven een avondwed strijd, op welk tijdstip dan ook. Door deze enquete en de verras sende uitslag ervan zal ook de Italiaanse voetbalbond zich moeten gaan beraden over het tijdstip waarop in Italië de be kerduels normaal beginnen, na melijk negen uur 's avonds. Van onze sportredactie OOSTERBEEK Er is een gapen de kloof ontstaan tussen Peter Post en Roy Schuiten, jarenlang het troetelkind van de ploegleider van Ti Raleigh. De wereldkam pioen bij de prof-achtervolgers, die onlangs vergeefse pogingen deed het werelduurrecord van Eddy Merckx te verbeteren, is, terwijl hij nog een jaar contractueel aan Ti Raleigh is gebonden, buiten me deweten van zijn ploegleider on derhandelingen begonnen met het Franse BP Lejeune. Post neemt Schuiten zijn handelwijze uiterma te kwalijk. Post: „Schuiten heeft nog een contract van een jaar. Hij wil naar Lejeune omdat hij het er niet mee eens is, dat ik Kuiper, Karstens en Knetemann heb aangetrokken. Vorige week heb ik hem gezegd, dat Lejeune maar contact met mij moest opnemen. Dat is niet gebeurd. Als Schuiten toch tekent bij die Franse ploeg, zullen wij harde tegen maatregelen nemen. We zullen niet gaan procederen, hoewel wij altijd zullen winnen, maar we zullen de renner aanpakken. Schui ten rijdt dan volgend jaar of voor ons, of in een witte trui (ongesponsored - red.). Er kan geen sprake van zijn, dat hij buiten onze wil in het shirt van een andere sponsor rijdt". Intussen is ook duidelijk geworden waarom Jan Janssen zijn officiële relaties van de KNWU heeft verbroken. Jan Janssen is de man die als tussenpersoon optreedt bij de (onreglementaire) onderhandelingen tussen Schuiten en Lejeune.., Aan het gezicht van Hennie Kuiper is te zien, vindt hij de trui, die hij gaat dragen best mooi. Waarschijnlijk vindt hij het nog mooier dat de trui van Ti Raleigh wordt vastgehouden door zijn vroegere werkgever, Nico de Vries. Ploegleider Peter Post (links) lijkt ook zeer content. Kan het eraf, of niet peinst Rivera. Het kan. (Van onze correspondent) ROME De enige voetballer-president in het betaalde voetbal ter wereld, Gianni Rivera, die zowel president als voetballer is van AC Milan, heeft de premies voor zijn spelers (en zichzelf) verhoogd. Naar verluidt zou Rivera, als zuinige president, eerst aan een verlaging hebben gedacht, terwijl boze tongen bovendien nog beweerden dat hjj zijn salaris als president had willen verhogen. Dit wordt echter in Milan-kringen als laster betiteld. Rivera is dolgelukkig dat hij zonder al te grote brokken te maken weer mee kan spelen in het elftal van AC Milan. AC Milan immers heeft zonder hem tot nu toe opmerkelijk goede resultaten behaald en dingt in de Italiaanse competitie mee naar de titel. De spelers krijgen nu drieduizend gulden voor een gewonnen uitwedstrijd, de helft bij een gelijkspel. Als zondag van kampioen en koploper Juventus wordt gewonnen, bedraagt de premie zesdui zend gulden. Rivera schijnt als president onder meer als „sponsor" te hebben aangetrokken een luchtvaartbedrijfje waarin hijzelf ook weer aandeelhouder is. Intussen kan technisch-directeur Rocco het steeds minder goed vinden met trainer Trapattoni. Binnenkort zal het wel tot een openlijke breuk tussen deze twee komen, waarna het vrijwel zeker is, dat Rocco weer alleen de touwtjes in handen zal nemen. I UMUIDEN De Russische schaakbond heeft laten weten dat wereldkampioen Karpov, die voor het Hoogoven-schaaktoernooi te Wijk aan Zee was uitgenodigd, om studieredenen niet zal i kunnen deelnemen. In plaats van Karpov zal oud-wereldkampioen Spasski worden uitgenodigd. I Het 38ste Hoogoven-schaaktoernooi wordt gehouden van 15 tot en met 29 janari. De grootmeestergroep, de meestergroep en de 1 damesgroep zullen spelen in hotel Kennemerduin en café De Zon. De openmg van het toernooi is op donderdag 15 januari. De eerste l ronde wordt vrijdag 16 januari gespeeld. In de grootmeestergroep komen uit: Ljubojevic (J.S1), Smejkal (Tsj), I Andersson (Zwe), Browne (VS), Olafsson (IJs), Kurajica (J.S1.), f Dvorecki (Rusl.) en de Nederlanders Sosonko, Ree, Langeweg en Böhm. DEN BOSCH - Jan Jan- broers, de coach van de huidige lijstaanvoerder in de basketbalcompeti tie Sperry Remington, verkeert op dit moment in een hoogst opmerkelij ke positie. Janbroers, al jarenlang voorvechter van de volwassenwor ding van het Nederland se basketbal en tevens één der beste coaches in ons land, heeft in de laat ste weken de toppositie van zijn team zien af brokkelen. Sperry Re mington nam veertien dagen geleden een riante plaats in, maar blessures teisterden de Bossche ploeg dermate dat van de florissante vooruitzich ten weinig meer over is. Sperry is weliswaar nog eerste op de ranglijst, maar voelt de adem van de achtervolgers in de nek. Hoewel uiterst onplezierig voor de coach van het betrok ken team heeft de ontwikkeling van de laatste weken wel tot gevolg dat de competitie één van de doelstellingen van Jan- broers er veel interessanter op is geworden. Er is niet meer sprake van één topformatie die zijn wil dicteert aan de overige ploegen, zoals vorig jaar Punch. Er is weer een kopgroep ont staan van vier ploegen die even veel kans lijken te hebben op de titel Drie maanden Het Bossche onheil zette zich drie weken geleden in. Kees Akerboom, algemeen be schouwd als de beste Neder landse basketballer, moest zich rond één van zijn polsen een gipsverband laten aanmeten dat hem minstens drie maan den uit de competitie houdt. Alsof zijn absentie nog geen vol doende aderlating betekende viel ook routinier en spelverde ler Ton Boot weg met een lies blessure die hem niet alleen spe len onmogelijk maakt, maar te vens aan huis bindt, waardoor hij zijn werk als gymnastiekle raar niet kan uitoefenen. Boot en Akerboom waren beiden in hun linie van de ploeg een scha kelfiguur, zodat hun wegvallen desastreuze gevolgen had. Sper- OOSTERBEEK Bij Hennie Kui- I per, de wereldkampioen bij de prof- wielrenners die gisteren zin handte kening zette onder het contract met Peter Post (Ti Raleigh) gleed vorige week een brief uit Australië in de bus. Afzender: Don Allan, het afge lopen seizoen nog (Frisol)-ploegge- noot van de man die in Yvoir zo verrassend naar de allerhoogste we reldtop reikte. „Aan de captain van de Frisol b-ploeg", had de Australi sche wegrenner in de aanhef ver meld. Een ironisch grapje van Don Allan, waarom Hennie Kuiper gis termiddag in het Oosterbeekse hotel De Bilderberg, smakelijk moest la chen. Hennie Kuipervoor de proftour door Nederland niet goed genoeg voor de eerste ploeg van de extra-sportieve groepering van de Dordtse benzinemagnaat Nico de Vries, maar wel wereldkampioen. En in het verleng de daarvan nu de primus inter paris van Ti Raleigh, na de aanstaande verhuizing van de geminiseerde Frisolploeg naar het buitenland, verreweg de belangrijkste Nederlandse spon- sorploeg. Er was na het afgelopen weekeinde in feite nog maar een probleem dat de transfer van de in Denekamp geboren wereldkampioen nog in de weg kon staan: de optie op Hennie Kuiper, die de leiding van Frisol zich plotse ling herinnerde nadat de tegenwoordig in het Brabantse Hoogerheide huizende Twentenaar in Yvoir tot wereldkampioen was gekroond. „Het afgelopen weekeinde kreeg ik een tele foontje van Peter Post. Ti Raleigh was ak koord met mijn voorwaarden. Er moest alleen nog met Nico de Vries, de directeur van Frisol, worden gepraat over het teniet doen van die optie. Dat is nu ook geregeld", glun derde Hennie Kuiper enkele seconden nadat hij zijn contract had getekend. „Ik wist natuurlijk dat die optie er was, maar ik heb daar eigenlijk nooit zo'n punt van gemaakt, omdat meneer De Vries al had gezegd dat hij met een kleinere ploeg naar het buitenland zou gaan en dat er voor mij geen plaats zou zijn. Maar toen ik eenmaal wereldkampioen was geworden, vond Frisol het kennelijk niet meer zo leuk mij van de hand te doen.", verklaarde Hennie Kuiper de gewijzigde houding van zijn voormalige broodheer. In de Frisol-formatie was voor Hennie Kuiper nimmer meer weggelegd dan een rol in de schaduw van Fedor den Hertog. Kuiper werd miskend. „Ik heb altijd moeten knikken om me te bewijzen. Ik geloof achteraf dat zoiets ook voordelen kan hebben. Onder zulke om standigheden worden de echte sportmensen gekweekt", oppert Kuiper, die over zijn posi tie in de Frisolploeg zegt: „De beste moet voorrang hebben maar ik vind dat Frisol wel ontzettend lang heeft vastgehouden aan Fedor den Hertog." Voor Hennie Kuiper betekent de tansfer naar Ti Raleigh een grote promotie. „Ti Raleigh", zegt de wereldkampioen, „is een geweldig bedrijf met een zakelijke aanpak. Alles is uitstekend geregeld. Neem het materiaal. Schuiten had bij zijn recordpoging in Mexico de beschikking over drie speciaal voor hem gebouwde fietsen. Ti Raleigh is twee jaar bezig met zijn wielerploeg en wil nu als een grote formatie gsan opereren." Of de Engelse fietsengigant het volgend sei zoen slaagt, hangt voor een groot deel af van de prestaties van Hennie Kuiper, die als voor waarde heeft gesteld dat hij in het „grote werk" kopman is. Die eis is ingewilligd, even als zijn wensen om Jan en Piet van Katwijk, de Belg José Decauwer en Gerrie Knetemann bij Ti Raleigh onder te brengen. Kuiper: „Het is niet zo dat Knetemann alleen maar knecht is. Als wereldkampioen ben ik weliswaar de kopman, maar dat wil niet zeggen dat de rest alleen voor mij moet rijden. De bovenlaag van de ploeg bestaat verder uit Thurau, Knete mann en Schuiten. We hebben een veelzijdige formatie. Zo is Karstens aangetrokken voor het sprinten en is Jan van Katwijk een man die bereid is zichzelf weè te cijferen in het belang van de anderen. Het is de bedoeling dat we twee grote ronden gaan rijden, die van Spanje en de Tpur de France. Harry Brink Jan Janbroers: „Ik maak er maar een geintje van, zo in de trant van: moet er nog iemand in het gips?" ry kon zien in eerste ïiistantie thuis nog handhaven tegen con current Buitoni, maar afgelopen weekeinde kwam de onvermij delijke capitulatie. In een volge pakte Evenementenhal in Gro ningen werd Sperry, de grootste titelkandidaat, ingepakt door NN Donar, een ploeg die vooral thuis tot heldendaden in staat is. Invalide Maar in Groningen mankeerden niet alleen Boot en Akerboom. De ploeg van Janbroers had ook een geblesseerde Tyrone Marioneaux (kuitbeen) in de ploeg, alsmede een vrijwel in valide John van Vliet (rugbles sure) en de licht gehandicapte spelers Van der Ree en Van der Molen. Dat zijn zes spelers van de basis die niet of nauwelijks op topni veau konden spelen. Jan Jan broers is naast teleurgesteld ei genlijk in hoge mate verwon derd dver de plotseling losge barsten blessurebui. „Het is nor maal dat er bij topsport blessu res, ziektes en ongevallen voor komen. Maar je verwacht het niet allemaal tegelijk. Wat je anders in een jaar meemaakt treffen wij in enige weken. Er ontstaat natuurlijk onrust in de ploeg, er wordt over gepraat. Zó sta je er gebeiteld voor en zó verkeer je in een enorme crisis. Het is te hopen dat we hier zo snel mogelijk uitkomen. Anders verliezen we misschien wel de aansluiting met de andere top- ploegen. Als die punten tegen elkaar verspelen is de ramp nog niet zo groot, maar als wij ons niet tijdig herstellen en één an der team springt er bovenuit kunnen wij het vergeten. Geintje Jan Janbroers praat met zijn spelers over de mogelijkheid van de verkleining of sterker de aantasting van de kam pioenskansen, maar waakt voor overdrijving. „Ik maak er nu na afloop van de training maar een geintje over, zo in de trant van: Moet er nog iemand in het gips? Maar er is onzekerheid in de ploeg geslopen". Er was een uitstekend rollenspel in de ploeg, iedereen wist zijn Kees Akerboom, die een belangrijk aandeel had in de successen van Sperry Remington tot dusver is drie maanden uitgeschakeld door een gebroken botje in het polsgewricht. plaats en de Amerikanen (Ma rioneaux en Bravard) stelden zich geheel in dienst van het totaal. Daarmee was een stabie le groep ontstaan die goed was uitgebalanceerd. Met de komst van Marioneaux en Akerboom dacht ik de ideale formatie te hebben gevonden en dan ge beurt dit. Vorig seizoen heb ik voorspeld dat het intensieve programma van het Nederland se team zijn weerslag zou kun nen hebben op de betrokken spelers in de competitie. Je kunt het natuurlijk nooit aantonen, maar ik vind dat die er inder daad is bij clubs als Kinzo en Punch. En nu ook bij ons". Alternatieven Sperry Remington heeft zich uitvoerig beraden over de si tuatie zoals die ontstond na het wegvallen voor lange tijd van Kees Akerboom die een botje in het polsgewricht heeft gebro ken, waarmee hij nog enige maanden heeft doorgespeeld. Maar alternatieven waren er niet. Alle Nederlandse topspe- lers zijn onderdak en een „bui tenlandse Nederlander is ook niet een-twee-drie gevonden „Bovendien", vertelt Janbroers, „hebben we uitgerekend dit jaar geen tweede team, maar een erg jong juniorenteam. Dat hadden we opgezet om in het tijdsbestek van enige jaren te zien of er nog talenten uit naar voren zouden komen. Maar het nadeel ervan is dat we nu niets achter de hand hebben. Afgelopen zater dag hebben een paar van die jongens van zestien op de bank gezeten bij Donar, maar je kunt ze niet inzetten. Ze hebben bij voorbeeld nog nooit voor pu bliek gespeeld. Dan kun je ze niet voor drieduizend mensen laten ballen". Een aspect van niet te onder schatten betekenis bij de afwe zigheid van Kees Akerboom is de psychologische uitwerking ervan op de tegenstanders. „Er bestaat bij hen nu ook geen angst meer voor Akerboom, wat steeds voor ons een voordeel was. In dat opzicht telt zijn ab sentie dubbel". FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15