Fanatieke Fransen ontnamen IOC weert Valentijn amateurteam hoop op Spelen van Winterspelen Kristensen van training gestuurd na onbehoorlijk optreden ITALIË OEFENDE OP BUITENSPELVAL RUSLAND IN KWARTFINALES LANDENTITEL ORANJE IN GRIMMIG DUEL TEN ONDER „STRAF" VOOR ÉÉN MAAND PROF Atje traint Gelijkspel Koersen Nootdorp op woensdag groot succes DONDERDAG 13 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT/ (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Jor- gen Kristensen zal zon dag niet worden opge steld in de wedstrijd Excelsior-Feyenoord. Het sluimerend conflict tussen hem en trainer Brzezanczyk is door een uiterst onbehoorlijke „demonstratie" van de aanvoerder zodanig ver scherpt dat manager Brox hem heeft verbo den deze week de trai ning te bezoeken. Het gebeurde reeds maandag middag maar Feyenoord heeft getracht het ontoelaatbare op treden van Kristensen in de doofpot te stoppen. Kristen sen, die al vele malen laatdun kende opmerkingen over Brze zanczyk en diens, naar zijn mening, ouderwetse trainings methode heeft gemaakt, wei gerde maandag op de training een oefening uit te voeren. De Deen verlaagde zich tot een onbehoorlijk mannetje door zich van zijn Voetbalbroek te ontdoen en Brzezanczyk de rug toe te keren. Geheel ont daan door dit misselijke optre den zond Brzezanczyk de Deen naar de kleedkamer. „Dit is op geen enkele manier goed te praten", aldus mana ger Guus Brox die Kristensen verbood tot na Excelsior-Feye noord de training te bezoeken. Het is nog niet bekend wie zondag, als Nico Jansen zijn debuut maakt, de aanvoer dersband zal dragen die Kris tensen niet waardig is. Na zijn onbehoorlijk optreden hoef» Kristensen zondag zijn shirt niet aan te trekken. Een korte tijd lid van het schaats- circus WISO kost Jos Valentijn op de foto bij zijn „intrede" bij de profs de Winterspelen. Inzeil Atje Keulen-Deels] (36) test zichzelf gedurende ej trainingsperiode in het W«j duitse Inzeil en wil daarna sluiten zich eventueel beschj baar te stellen voor deelnai aan de Olympische Spelen] Innsbruck, februari 1976. De verrassende voorbereid] in Inzeil vindt in het geha plaats. Atje wil ten koste alles een afgang voorkomen, i stopte met het wedstrijdscha sen mei 1974 en reed het va seizoen onder de mom van trainen" uitsluitend nog ma thonronden. Wanneer de res taten van de training in Inj gunstig blijven en de tijden haar concurrerend zullen met rijdsters uit het buitenlaj dan behoort een come-back s Atje Keulen-Deelstra tot de q gelijkheden. KNSB aan het trainen en conditie laat niets te wt over. Ik voel me net zo go vorm als voor mijn profavj tuur. Toch ben ik n twee jaar van de internatioi wedstrijden weggeweest eni moet daarom afwachten of geen al te grote handicap mij zal zijn." Sommige sprinters schakelen hogere leeftijd over naar de I roundklasse. Jos Valentijn, dejaars student in de fysiothi pie. zegt een dergelijke bes sing nooit te hebben overwoj „Ik heb me vier jaar gelei bewust gespecialiseerd op korte afstanden omdat mijn i gelijkheden daarop groter ren. Dat besluit verander ik niet meer." LEEUWARDEN Na het eerherstel van oud-prof- schaatser Jos Valentijn op het zomercongres van de International Skating Union in juni te München bestond de hoop dat het Internationaal Olympisch Comité even clement zou zijn. Deelnemen aan de Spelen in Innsbruck zou dan in 1976 weer mogelijk zijn. Hoewel het Nederlands Olympisch Comité de afgelopen maanden sterk aan drong op genade voor Jos Valentijn was het conserva tieve bestuur van het IOC niet te vermurwen. Een uitzonderingssituatie créer- en voor de sprinter uit Ter Aar, die destijds op advies van Ard Schenk en Kees Verkerk tot zijn ondoordachte stap kwam, zou te veel konsekwenties kunnen heb ben voor later en voor de ande re sporten die op de Spelen in Innsbruck worden beoefend. Jos Valentijn mag niet starten op de Winterspelen. „Ik wist dat het verzoek aan het IOC een kleine kans van slagen had", vertelde Jos Valentijn gis teren in Friesland bij zijn ver loofde Haitske Pijlman. „Maar na de uitspraak op het zomer- congres van de ISU en de daar na toegezegde steun van het NOC kreeg ik toch hoop." Als verzachtende omstandigheid be pleitte het NOC nog de korte duur van zijn „avontuur." Schenk, Verkerk en Bols waren destijds de hoofdfiguren van het schaatscircus maar het liep met dat experiment allerminst naar wens. Het publiek was nagenoeg uitgekeken op het topschaatsen. Een nieuwe attractie moest ge zocht worden. Jos Valentijn, een groot talent dat opzien baarde, liet zich door de favorieten van vroeger omver praten maar hij heeft als prof slechts een maand gereden. De belofte van een gouden toekomst lag toen al aan diggelen. De weigering van het IOC om genade te hebben heeft Jos Va lentijn niet verbitterd, wel stelde het hem enigszins teleur. „Ik ga toch gewoon door en ik concen treer me op de wereldkampioen schappen sprint, begin maart in Berlijn." Valentijn is eigenlijk al te ver met zijn gedegen voorbe reiding op het hele seizoen. „Ik ben al van half mei af met de voorlopige kernploeg van de VEENDAM Na een bijzonder grimmig duel is het Nederlands ama teurelftal gisteravond een dwaalweg ingestuurd naar de Olympische Spe len. In Veendam werd SOFIA In een wedstrijd voor de Europese groep 3 van het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen speelden Bulgarije en Spanje gisteren in Sofia gelijk met 1-1. Bij de rust hadden de Bulgaren een voor sprong van 1-0 door een doel punt van Kolev. In de tweede helft scoorde Satiustegi voor Spanje. De stand in groep 3 is nu: 1. Spanje 2-3; 2. Bulgarije 3-3; 3. Turkije 1-0. niet de verwachting be waarheid dat Oranje zou winnen van Frankrijk. Zelfs een al te grote belo ning van een gelijkspel ging verloren toen enkele minuten voor afloop laatste man Nico Hokke in de fout ging en de bezoekers voor de derde maal doelman Quanjel passeerden. De zege van 3—2 voor de fanatieke blauwhemden was een afspiegeling van de wed strijd, waarin de Oost- duitse scheidsrechter Riedel enorm veel moest fluiten. Zo'n vijftig, soms erg vuile, overtredingen passeerden de revue. Het leverde de Fransen drie maal geel op, Nederland een keer. Het grootste struikelblok was de snelheid en de grotere techniek van de Fransen. „Zo'n tempo maak ik maar zelden mee in Nederland", aldus de met zijn mannen teleurgestelde coach Arie de Vroet. „Frankrijk was de sterkste ploeg, niet alleen sneller, maar ook technisch be ter. Dat leidde bij ons tot veel balverlies. Nederland heeft hard gewerkt. Meer kon ik tegen dit Franse team, waarvan de mees te spelers in betalende clubs spelen, niet vewachten". Toch kauwde Arie de Vroet de laatste vijf minuten met een wrange nasmaak weg. „Fran krijk wint nu wel met 3—2 door een fout van de wegglijdende Nico Hokke, maar wij hadden ook met 3—2 kunnen winnen". Doelman Laurieu behoedde for tuinlijk de Fransen vlak voor hun winnende treffer voor een achterstand. Een door Lavocat teruggekopte bal werd door Van den Broek onderschept, maar met een snelle reactie zette Lar- rieu zijn vuisten tegen het leer. Nederland kwam daardoor niet aan een voorsprong en de over winning die binnen bereik lag nadat aanvoerder Meertens na een van de doellijn getrapte bal onverwacht voor 2—2 had ge zorgd. Dat was al meer dan bereikbaar leek voor dit Oranje team, dat op vele fronten werd overtroefd. De fanatiek van start gaande Fransen trokken al snel alle re gisters open en op het Neder landse middenveld verslikten Karstens en Lahaye zich her-, haaldelijk in de rappe Franse opmars. Defensief kon ook Van Veenendaal aanvankelijk de zaak niet bijbenen en slechts dank zij uitgestoken benen en de ten val gebrachte aanvallers Rubio en Amisse bleef doelman Quanjel van eerste schoten ver stoken. Agressie Het aahvalsritme van de Fran sen stokte nauwelijks. De su bliem spelverdelende Omar Sahnoun voorzag zijn mede aanvallers steeds weer van pas ses. Nederland kwam maar erg moeilijk los uit de greep en pas na twintig minuten kon het de eerste hoekschop nemen die meer agressie aan Nederlandse zijde inleidde. Toen grepen ook de Fransen naar de noodrem. Peters ging pijnlijk neer en even later lag Buvens horizontaal in het Franse strafschopgebied. Riedel wees elke roep om een strafschop af. Een halve minuut later niet meer. De voor Laur- rieu springende Nico Hokke kreeg eerst de bal in het gezicht geduwd en werd daama wegge maaid door Lavocat. De straf schop gaf Karstens alle gelegen heid de al lang weggezonken hoop te doen herleven: 1—0. De Franse felheid was nog niet af gestraft en een minuut later kreeg Rouyer de gele kaart. Vlak na de rust werd het geel ook voorgehouden aan Amisse, die Van Veenendaal pijnlijk „bewerkte". Daarna kon Rouyer na een mislukte kopbal Manchester United uit Cupstrijd MOSKOU Rusland heeft zich gisteren als eerste land geplaatst voor de kwartfinales van het Europees voetbalkampioenschap voor landenploegen. De Russen wonnen in groep 6 in Moskou met 41 van Zwitserland. De ruststand was 2—1. Het Russische elftal, dat op twe»> man na bestond uit spelers van de Russische kampioens- ploeg Dynamo Kiev, heeft zich niet bijster behoeven in te span nen om Zwitserland te verslaan. Oleg Blokhin was een voortdu rend gevaar voor de Zwitserse defensie en kreeg reeds in de eerste minuten enkele kansen de score open te breken maar zijn vinnige schoten belandden tegen het houtwerk, naast en boven de verbijsterde Zwitserse doelman Burgener. In de 12e minuut kogelde Konkov van grote afstand raak en twee mi nuten later verhoogde Onisjen- ko de score tot 2—0. Nog enkele malen ontsnapte het Zwitserse doel daarna aan een doorbo ring. In de laatste rondgang van de secondenwijzer voor de rust verkleinde Risi de achterstand tot 2—1 door een hoekschop ineens en onhoudbaar langs Roedakov te jagen. In de tweede helft bleef Rusland domineren. Na 67 minuten drukte Onisjenko met een twee de treffer het overwicht uil waarna Veremejev tien minuten voor het einde met een kogel van zeker twintig meter de eind stand op 4—1 bracht. De stand in groep 6 is: Rusland 5 4 0 1 8 10- 5 Ierland 6 3 1 2 7 11- 5 Turkije 5 1 2 2 4 4—10 Zwitserl. 6 1 1 4 3 5-10 Nog te spelen: Turkije—Rusland op 23 november. In groep 1 speelden Portugal en Tsjecho-Slowakije in Oporto gelijk met 1—1. Deze stand was reeds bij rust bereikt. De Tsjechen namen in de zeven de minuut door Ondrus de lei ding, maar een minuut later was het door Nene gelijk. De Portu gezen hebben een geweldige kans op de zege laten glippen toen Nene in de negende minuut een door de Nederlandse scheidsrechter Corver toegeken de strafschop overschoot. Cor ver wees deze elfmetertrap toe toen Goegh de Portugese speler Octavio vlak voor doel ten val Aanval van de Nederlandse amateurs op het Franse doel dat echter hardnekkig wol verdedigd. van Hokke ongehinderd in schieten: 1—1. Vijf minuten later werd Oranje op pure snelheid verslagen. Het leverde de Fransen een hoek schop op, waaruit Rubio scoor de: 1—2. Nog meer geel Een volledige debacle leek in zicht (Buvens kreeg ook geel) en elke aanval werd grof ges moord. De ver opgerukte Van Veenendaal „sneuvelde" door een overtreding van Chazotte en ook hij kreeg geel gepresen teerd. Maar de Franse overheer sing duurde voort. Een gedwon gen wissel Drent verliet met een spierverrekking het veld en Ab van den Broek verving hem leidde tot het juiste concept. De hoog voorgebrachte ballen werden geen gemakkelijke prooi meer voor doelman Lar- rieu. Dat leidde al na drie minu ten de gelijkmaker in. Op een voorzet van Van Veenendaal werkte Van den Broek de bal langs de Franse doelman maar Stassiewicz haalde het leer van de lijn. Meertens schoot echter keihard raak: 2—2. Oranje kreeg zelfs nog een kans maar Van den Broek richtte op de vuisten van Larrieu. Het be tekende de inleiding tot een knock-out. Nico Hokke gla van de bal en Schaer kon onj hinderd scoren: 2—3. Scoreverloop: 28. Karstens l-j (strafschop), 52. Rouyer 1—1, j Rubio 1—2, 76. Meertens 2-) 85. Schaer 2—3. Scheidsrechter: Riedel (O.-Dl] Toeschouwers: 1.200. Nederland: Quanjel; Van Vl nendaal, Hokke, Van Geldj Buvens; Karstens, Meertens, I| haye; Drent (v.d. Broek), Pettj Cordewener. Frankrijk: Larrieu; Chazottj Stassiewicz, Pottier, Lavoci Fernandéz, Rubio, Rouyi Schaer, Sahnoun, Amisse. j REINDER BOS Varese Het Italiaanse elftal dat op 22 november in Rome tegen Nederland aantreedt, heeft gisteren een oefenwed strijd van 45 minuten tegen de vierde divisieclub Milanese met 6-1 gewonnen. De Italiaanse coach had Milanese geko zen omdat deze ploeg evenals Neder land regelmatig gebruik maakt van de buitenspelval. Het uitstekende teamwerk van de twee spitsen, Paolo Pulici en Beppe Savoldi, was een van de opvallendste aspecten van de oefenwedstrijd. Puli ci en Savoldi behoren tot de Italiaanse topscorers maar hadden nog nooit samen gespeeld. In de tweede helft werden vijf spelers vervangen. De opstelling zag er als volgt uit: Zoff (Castellini); Gentile, Rocca (Roggi), Benetti, Bellugi; Fachetti,' Causio, Antognoni (Caccarelli); Savoldi (Anastasi), Capello, Pulici (Bettega). Coach Bearzot zei dat het jammer was dat Johan Cruyff en Johan Neeskens niet zullen spelen. „Als wij winnen, zal iedereen zeggen dat dit kwam omdat Nederland zonder zijn topspelers aantrad. In werkelijkheid is Nederland zo sterk dat het elftal het zelfs zonder Cruyff en Neeskens kan stellen. Er zijn uitstekende vervangers", aldus Bearzot. Manchester Manches United is gisteren uitgesc keld in het toernooi om Engelse League Cup. De Mancunians verloren in] vierde ronde van de plaatsa ke rivaal Manchester City n 4-0. Een andere verrassing wasj uitschakeling van Wolj hampton Wanderers door] derde' divisieclub Mans A Town. The Wolves verloj met 1-0. Anthony en Majoor Voorne was goed voor ruim twaalf mille. Favoriet Nanette D met Sjef van Dooyeweerd, die driemaal achtereen had gewonnen, liet het in de slotfaze afweten en was verantwoordelijk voor deze verrassend hoge uitbetaling. Jan Wagenaar kwam ook niet voor niets naar Nootdorp. Hij zege vierde tweemaal, eerst met Na- tasja W en later met Janny P. De uitslagen waren: Udenhoutprijs (2380 m): 1. Lyrieka (C. Hetteling) km-tijd 1.27.9, 2. Mare Anthony, 3. Mona Hanover. Toto: Winn 31,50 pl 6,20 8,40 3,80 kopp 113,30 trio 12.678.-. Ubbergenprijs (2000 m): 1. Natasja W (J. Wagenaar) 1.29.3, 2. Nora Hag- heweyde, 3. Ninon la Plata. Toto: Winn 2,20 pl 1,30 1,30 1,50 kopp 6.80. Uithuizenprijs (2000 m) 1 Lea W (M Pools) 1.27.9, 2. Liselo Spencer, 3. King Axkit. Toto: Winn 22,20 pl 5.- 4 10 2,60 kopp 11,10 trio 1.313,80. L'ddelprijs (2000 m): 1. Norlanda (G. Bosschieter) 1.30.6, 2. Mambo, 3. Ma- Toto: Winn 2,40 pl 1,60 2,10 3,30 kopp 13,60. Uitgeestprijs (2380 m): 1. Ken Wil liams (H. Dassen) 1.26.6, 2. Jolige Jan, 3. Linda Hollandia. Toto: Winn 4,60 pl 3,10 2,30 3,60 kopp 8,90 trio 370,70. Uithuizenprijs (2000 m): 1. Looper T (W. Duivenvoorden) 1.28.5, 2. Lukas Kandia, 3. Magnolia. Toto: Winn 3,90 pl 1,50 2,50 2,30 kopp i, w. Ulrumprijs (2380 m): I. Janny P Wagenaar) 1 26.5, 2. Kei Buitenï 3. Kemal Hagheweyde. Toto. Winn 2,20 pl 1,50 3,80 4,50 k 6,60 trio 371.20. L'reterpprijs (2000 m): 1. Marco valjos (C. de Haan) 1.27.8, 2. K de Groote, 3. Jebastiaan N. Toto Winn 2.- pl 1,50 1,60 6,50 k< 4,40. Ursemprijs (1680 m): 1. Lee Rod (M. C. Vergay) 1.24.1, 2. Ivan BrJ 3. Jaslo. Toto. Winn 2,10 pl 1,20 1,90 1,50 3,50 trio 59,80 Uddelprijs (2000 m): 1. Nancy Laren (J. van Dooyeweerd) 1.27J Nimble Boy, 3. Nightingale W. Toto. Winn 3,90 pl 1,60 1,70 1,90 ki 4,30. Totalisatoromzet: 235.693.-. X Rusland had weinig moeite met de Zwitsers. Deze poging van de Helveet strandt op doelman Roedakov. bracht. De Tsjechen hielden daarna stand tegen de felle Por tugese aanvallen. De stand in deze groep is: Engeland 5 3 1 1 7 10- 2 Ts.Slow. 5 3 1 1 7 12- 5 Portug. 4 12 14 3—6 Cyprus 4 0 0 4 0 012 Nog te spelen: Portugal—Enge land (19/11), Cyrprus—Tsjecho- Slowakije (23/11), Portugal—Cy prus (3/12). (Van onze paardesportmedewer- ker) NOOTDORP - De nieuwe start op woensdag op de baan van Nootdorp was gisteren een groot succes. De omzet van de totalisator was hoger dan ooit tevoren. Het uitstekend opgeko men publiek kon genieten van draverijen met topbezetting. In vele draverijen moesten paar den worden uitgeloot. Aan de totalisator vielen de no dige verrassingen. In de eerste draverij, om de Udenhout-prijs, had slechts een koersbezoeker het trioformulier juist ingevuld. De aankomst Lyrieka 0, Mare

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14