Oude prenten doen boekje open over Roelofarendsveen Swiftft Winkeltje boekt zege op Stompwijk huldigde van Hanegem Stichting Migrantencentra" wil panden aan gemeente overdoen Knapten Ellie en Leo hun huisjes aan het water voor niets op? WOENSDAG 12 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Stichting „Migrantencentra" wil de exploitatie van haar bezittingen in Leiden overdoen aan de gemeente. Thans heeft de stichting panden aan de Groensteeg en de Morssingel in beheer. De verbouw van de voormalige toonkamer van de Stedelijke Licht Fabrieken ten behoeve van buitenlandse werk nemers is eveneens in handen van de stichting. „Het is voor ons niet langer mogelijk de exploi tatie op verantwoorde wijze te voeren", aldus de heer Dekker, bestuurslid van de stichtin" „We hebben slechts één WSW-er in dienst die de panden naloopt en zorgt dat de huur bijtijds binnenkomt. Eenvoudige reparaties kunnen we nauwelijks laten uitvoeren omdat er enorme exploitatietekorten zijn." Binnenkort krijgt het college van b. en w. het accountantsrapport van de stichting. Op basis daarvan wordt een beslissing genomen. „We willen in geen geval dat, omdat wij ons terug trekken het beheer van de panden weer ge voerd gaat worden door een particulier, zoals voor 1973". Van onze sportredactie LEIDEN - Swift/'t Winkeltje heeft zich gisteravond op over tuigende wijze naast het niet spelende Zwaansvogels aan kop van de zaalvoetbalhoofdklasse geplaatst. Swift klopte Tegel- handel met 5—2. Een ruime overwinning die de voetballende fietsers ook toe kwam. Al in de eerste helft had Swift/'t Winkeltje de kans af stand te nemen van het wel hard werkende, maar in zijn totaliteit tekortschietende Tegel- handel. Swift verzuimde in die fase echter de vele fraaie moge lijkheden uit te buiten, waar door een geflatteerde 1—1 stand de rust nog haalde. Na de her vatting was de afwerking even wel beter verzorgd en besliste Swift de strijd snel in zijn voor deel. In de vierde minuut al namen Piet Gubler c.s. de leiding. Coc- kie van Weerlee knalde via de paal en de rug van doelman Wim Roozen raak. Tegelhandel voor het eerst weer met Piet Roozen in de ploeg kroop I vervolgens vele malen door het 1 overbekende oog van de naald I (Gubler, Siem van der Linden, Dick Moen misten ideale kan sen, terwijl Van Weerlee nog eens tegen de staander schoot) voordat de gelijkmaker kon worden aangetekend. Piet Roo zen joeg de bal ook al via de paal en de rug van de doelman 4; Piet Gubler (Swift) 2) 4. UITSLAGEN/STAND: Hoofdklasse: Tegelhandel—Swift/'t Winkeltje 2—5. Zwaanvogels 4 3 0 1 6 20-12 Swjft/Wink. 4 2 2 0 6 17-12 LDWS 4 2 1 1 5 9-7 Tegelhandel 4 1 0 3 2 9-16 Wernink 4 0 13 1 4-12 RES. 1: LDWS 2—SwiftTt Winkeltje 2 2-8; VDON 2-Gazelle 2 24; Zwaanvogels 2—Tegelhandel 2 5—4. 2B: VNL—LISC 5-3 RES. 2A: LISC 2—Padox 2 2-3; SDO'67 2—Katwijk 2 4—1; Unitas Leiden 2-VNA 2 7-0. RES. 2B: Unitas Leiden 3-LFC 2 3—2; Regenboog 2—Oegstgeest 2 2-1. 3A: RHW—SVOW 3-2. 3B: Oranje Groen—ODO'72 2—3. 3D: Padox—FC Kraan 5—2; SVL- V-LOI 5-3. 3E: Fasson—Vari Dijk VZV 1-7 RES. 3A: Leiden 3—SLF 2 6-3; Zwaanvogels 3SVLV 2 3—5. RES. 3B: Gazelle 4Oranje Groen 2 4—1; Wernink 2-SD0'67 3 2-5. RES. 3D: Leidse Boys 3—Lugdunum 2 54; Zwaanvogels 4—Unitas Lei den 4 1—6. JUN. Al: Unitas Leiden--Lugdunum 2-1. JUN. A2: Leidse Boys 2—Oranje Groen 4—3; Lugdunum 2—Leidse Boys 1 1-18. dit keer van Willem van Duy- venbode in het net: 1—1. Zelfs nam Tegelhandel in de eerste seconden na rust bijna een voorsprong; dfe inzet van Piet Roozen ketste evenwel op de staander af. Twee minuten later was de strijd in het voor deel van Swift/'t Winkeltje be slist. Piet Gubler rondde eerst een knappe combinatie beheerst af, Van Weerlee volgde met een doelpunt binnenkant paal: 3—1. Halverwege die tweede helft kondigde nummer vier zich aan. Hans van der Starp miste echter de door arbiter Van Rij terecht toegekende strafschop (doelman Wim Roozen had Van Weerlee od een onfatsoenlijke manier gevloerd en mocht blij zijn dat Van Rij te lankmoedig strafte). Toch werd het vierde Swift- doelpunt eeh feit. Dick Moen speelde Van Weerlee aan die sportief „wraak" nam: 41. Een treffer van Piet Roozen de bal verdween na een hoekschop via Van der Starp in het doel en een nu wel benutte straf schop van Piet Gubler bepaal den de eindstand van dit aan trekkelijke treffen in de (erg koude) Groenoordhal op 5—2. TOPSCORERS: 1 Jan van Duyn (Zwaanvogels) 12; 2 Ger de Roode (LDWS) 6; 3 Hans van der Starp (Swift/'t Winkeltje) 6; 4 Cockie van Weerlee (Swift) (+3) Doelman Wim Roozen van Te gelhandel wijkt terug bij deze po ging van Dick Moen van Swift/'t Winkeltje. De bal zal echter hoog overvliegen. De drie bekende Veenders Theo Hoogenboom, Tom van der Meer en Evert Roodewijk hebben een zeer lezenswaardig boekje samengesteld over Roe- lofarendsveen van rond de eeuwwisseling tot nu. Het is een wat dik uitgevallen kijk- en leesboekje waarin naast de talloze prenten veel korte ver- klarende teksten staan, waar- uit blijkt dat de drie ter dege in de Roelofarendsveen ge- schiedenis hebben gespit. Hon- derden namen van nog in le- ven zijnde en inmiddels over- leden bewoners van dit dorp vindt men terug in dit boekje, dat de naam kreeg „Oude prentkaarten vertellen over Roelofarendsveen". Hoewel uitgever Vis van Re- pro-Holland uit Alphen aan den Rijn erg zijn best heeft gedaan om het beschikbare materiaal in dit boekje zo goed mogelijk te laten overkomen, vind ik toch dat hij wat min- der prenten in deze uitgave had moeten doen. Er zitten er nu teveel tussen die van slech- te kwaliteit zijn. Maar het blijft, vooral voor de oude Veenders, een erg interessant naslagwerkje vooral voor op de koude winteravonden. Wie het boekje doorbladert en E de prenten eens goed bekijkt kan zich nauwelijks voorstel- len dat nog slechts enkele tien- I tallen jaren geleden er zoveel armoede en erbarmelijke woontoestanden heersten in Roelofarendsveen. „Desondanks zullen de oude- I ren met een zeker weemoed het dorp van hun jeugd her- I kennen", schrijft de oud-Veen- der An toon Hoogenboom in het voorwoord van dit boekje. Hij is de zwager van Tom van der Meer en hij woont nu in Nijmegen waar hij leraar is. Hij weet enorm veel van Roe- Een foto van de veiling met sluis en sluisbrug. In het midden van de foto achter de grote kastanjeboom de bebouwing van de Noordkade. Op het veilingterrein zien we C. v. Amsterdam (op de rug gezien) een van de leden van het veilingpersoneel. De veiling was hier gevestigd tot 15 juli 1965 en is thans s i in de Googerpolder aan de Sotaweg. Foto ca. 1935. De oude eerste schuit van Leen Bakker, de „Hudson I". Leen zit aan het roer, zijn vrouw Mietje Stipdonk is fokkenist. Deze Oudhol landse schuit (in de winter omgebouwd om op de Braassem te kunnen ijszeilen) verieste een aparte stuurkunst. Bij te hoge snelheid werden ze onbestuurbaar. Op de achtergrond de Noordkade en de kerk. lofarendsveen en hield vroeger ook spreekbeurten over deze plaats en daar kon hij enorm boeiend vertellen. Hij schrijft ook dat er veel is verdwenen in de loop der ja ren. De Veenwetering waar de baggermannen hun grote pra men „baggert" 's ochtends vroeg al doorheen trokken, de witte planken met de planken- stokken, de groene ophaal bruggen, de grote „wurften" zoals de kakelwurft en de sui ker- en bolwurft. En hij signaleert dat er nog maar weinig „veens" gespro ken wordt en dat ook veel vaste uitdrukkingen langzaam maar zeker het veld moeten ruimen voor beschaafd Neder lands. „De tijd is niet ver meer dat bijna niemand meer weet wat „halve raampjes" waren, dat „groffies", „knorrels" en „bommen" vreemde woorden zullen zijn en dat de Veenders hun eigen scheldnaam „sprot buik" niet meer kunnen ver klaren. Antoon Hoogenboom vindt dat veel gemoedelijks is verdwe nen en ook dat de Veen er in de loop van de jaren niet mooier op is geworden omdat veel van het karakteristieke landelijke niet meer is. „Daar staat echter tegenover", zo schrijft hij, „dat er gelukkig veel is verdwenen dat achter dat „landelijke" en „karakte ristieke" schuilging, zoals er barmelijke woontoestanden, onhygiënische stinksloten, on bereikbare akkers en vooral: 'n eeuwenlange armoede". De oude prentkaarten vertel len veel. Romantische door kijkjes, de installatie van de bekende burgemeester Vos- ters, de ingebruikname van de watertoren, schoolklasjes, de muziekvereniging „Liefde voor Harmonie" en veel pren ten met de groentenveiling. Een leuke plaat ook van het ijszeilen op de Braassem. En natuurlijk een prent van de wielervereniging het „Stalen Ros", een lange tijd bloeiende vereniging die in 1927 op last van de toenmalige pastoor, werd ontbonden. Opvallend aan de foto's is dat er bij de meeste Veenders geen glimlach af kan. Bijna allemaal blikken ze somber in de lens van de camera. Ook wat dat betreft is er wel wat veranderd in Roelofarends- Feestelijke ontvangt van de Zeereerwaarde Heer Pastoor W.I.M. Herscheit in de parochie, na zijn reis naar het H. Land in 1910. We zien hier de ontvangst op de Kerkstraat voor de kerk. In deze straat was een figuurmotief met rode en gele klinkers zoals ook te zien is. We zien op de achtergrond de woning van de concierge van de St. Pancratiuszaal, daarnaast de woning waar het laatst Dirk Zaal heeft gewoond. Op de foto herkennen we o.a. v.l.n.r. Klaas Bakker, politieagent Bodaan. Everardus Rodenwijk, Koos v.d. Meer. Hein Straathof, Ja. Bakker, kassier, Willem de Jong, Piet de Jong met rond speldje op de pet van „Stalen Ros", Mietje Volwater, Wout v.d. Zwet, G. v.d. Hoorn, eveneens met ronde speld op de pet, Kees de Groninger, Pastoor Herscheit en Kapelaan De Mulder. E De kans is groot dat het Ha- f zerswoudse echtpaar Ellie en Leo Brommers over een aan- tal maanden hun huisje aan de Rijndijk, dat ze in maart van dit jaar voor 35.000 hebben gekocht, zullen moeten verla- ten omdat de woning mogelijk onbewoonbaar verklaard zal worden. B W van Hazers- woude vinden dat het huisje, Jat op de oever van de Rijn E staat gebouwd, zelfs niet aan de matigste eisen voldoet Ellie en Leo hebben daar een andere mening over. Een paar maanden lang zijn ze met een' aantal vrienden en kenissen in de weer geweest om het huisje aan het water op te knappen en gezellig in te richten. Een verbouwing die hun heel wat spaarcentjes heeft gekost maar die nu tevergeefs lijkt te zijn geweest. Morgen wordt tijdens een openbare vergadering in het provinciehuis in Den Haag de- ze onbewoonbaarverklaring ter sprake gebracht Ook Leo zal daarbij aanwezig zijn. „We zijn niet van plan om dit huis- je zonder meer op te geven", vertelde mij Ellie. „Maanden zijn we er in bezig geweest We hebben er van alles aan ge- daan om het zo goed mogelijk E bewoonbaar te maken. Wat E ons betreft willen we hier al- E tijd blijven wonen. We hoeven echt geen duur huis. Hiér aan E het water hebben we het naar E onze zin". E B W van Hazerswoude zijn E door die argumenten niet te S vermurven geweest. Zij stellen onder meer dat de begane- grondvloer als gevolg van de reconstructie van de Rijndijk te laag is komen te liggen en dat de eisen die tegenwoordig E aan een woning worden ge- E steld hoger liggen dan vroeger. En daar hebben Ellie en Leo zich maar aan te houden, vin den ze. Het verzoek van Leo Brommers om de onbewoon baarverklaring niet te laten doorgaan is daarom ook afge wezen. Een andere mening houdt de directeur hoofd-ingenieur van de prov. waterstaat er op na. Die vindt dat de algehele toe stand van de woning als vol doende moet worden aange merkt Weliswaar vindt hij de indeling van het huisje niet ideaal maar toch niet bezwaar lijk voor een gezin van twee personen. Niet onbewoonbaar verklaren dus, is zijn mening. De inspecteur van de volks huisvesting echter staat achter B W van Hazerswoude. Hij is van mening dat er, ondanks de gepleegde verbouwingen, nog zoveel hapert aan het huisje dat zonder een nog in grijpender verbouwing de ge breken te groot blijven. Ellie en Leo Brommers zitten nu dus tussen twee vuren. Als B W en de inspecteur van de volkshuisvesting in het ge lijk worden gesteld moeten de twee hun pas verbouwd huisje' weer uit „Als het helemaal niet anders kan zit er voor ons weinig anders op", zegt Ellie, terwijl ze met een droeve blik naar de pas geverfde muren staart Voor de grillige Feyenoord-ve- dette Willem van Hanegem had de Stompwijkse carna valsvereniging „Gaanders" gisteravond nu eens iets an ders in petto dan de door Wil lem zo verguisde gele kaart In het bomvolle feestzaaltje van café „Het Blesse Paard" werd de waardering voor Van Hane- gems voetbalcapriolen door zijn Stompwijkse aanhangers beloond met de onder sschei- ding „Ere-Gaander". De versierselen werden hem overhandigd door de kersver se nieuwe prins van de „Gaan ders", Jan de Eerste, in het dagelijks leven Jan Overde- vest. Ik hoorde van het bestuur van de „Gaanders" dat Feye- noords populairste voetballer voor een miniem bedrag naar Stompwijk was gekomen. Zo doende kan de opbrengst van deze carnavalsavond, na af trek van een aantal onkosten, worden gereserveerd voor het Jan de Eerste overhandigt de „Ere-Gaander" aan Willem van Hane- jaarlijkse bejaardenfeest 9em. Dick Schneider kijkt enigszins jaloers toe. Het had overigens maar wei- nig gescheeld of Van Hanegem i was bij Truus in Hendrik Ido Ambacht gebleven. Want ook gisteravond was het erg mis- tig. Maar Van Hanegem stelde zijn Stompwijkse supporters niet teleur. Hij had bovendien nog een verrassing bij zich. In plaats van zijn vrouw Truus had hij zijn vriend Dick Schneider, eveneens eerste elftalspeler van Feyenoord, mee naar Stompwijk genomen. Ook die kreeg een onderscheiding. Men had eigenlijk niet op Sch neider gerekend, maar men zette even snel iets voor hem op poten. Schneider werd be noemd toot „Mee-Gaander", omdat hij Van Hanegem naar Stompwijk had begeleid. Zowel Schneider als Van Ha negem stortten zich gister avond ongedwongen in de feestende menigte. „Ik hoef voorlopig toch niet meer te voetballen", aldus laconieke Willem. De Voorhoutse hondensport- vereniging (officieel de Streek- vereniging Kringgroep Leiden) is uit de zorgen. Kortgeleden plaatste ik in mijn rubriek een verhaaltje over voorzitter Jan van Steyn, die liet doorsche meren dat zijn vereniging ten dode zou zijn opgeschreven als er niet snel een oplossing werd gevonden voor hun accommo datieprobleem. De honden sportvereniging bij wie vijftig eigenaars van Duitse herders met stamboom zijn aangeslo- DUITSE HERDERS (2) ten, moest het prachtige oefen terrein bij de Voorhoutse BSN gaan verlaten t.b.v. nieuw bouw. Mijn oproep voor vervangende ruimte heeft succes gehad. Ik hoorde van een zeer tevreden Jan van Steyn dat zijn vereni ging voortaan kan beschikken over het terrein bij de Sikken- slakfabriek in Sassenheim. „We hebben er al een keer getraind", zei hij, „en het ziet er allemaal magnifiek uit" De vereniging had daar ook nog graag de beschikking ge had over een clubhuis, zoals men ook had bij de BNS. Maar die ontbreekt. Wel heb ben ze er alvast een kantine. „Misschien dat we een club huis mogen neerzetten op een stuk grond van een landbou wer vlak bij de verffabriek", aldus Van Steuyn. „Maar daar e maken we ons nu nog niet al E te druk over. Het belangrijkste E is dat we onderdak hebben". E De Voorhoutse hondensport- E vereniging heeft na mijn op- E roep nog meer aanbiedingen gehad. Men kon ook de be- schikking krijgen over de ijs- baan in Noordwijk. Maar dat aanbod heeft men afgeslagen. „Dat was iets te klein zegt Jan van Steyn. „Met die herders moeten we de ruimte hebben. Gelukkig hebben we dat nu". llllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5