De dagen van de Bisschoppelijke Inwonertal Leiderdorp teruggelopen Jeugd van Noordwijk kent het Wilhelmus niet meer Week van de Zoeterwoudse missionarissen Sassenheim leent 2 miljoen voor bouw van sporthal Het Centrum vier ere-leden rijker J. C. M. Greep opvolger van G. J. Gordijn Ceulemans verbaasde biljartlief hebbers KVP-voorzitter Vergeer bij Kring Leiden PMilNA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 NOVEMBER 1975 Een vooraanzicht op het oude BNS-gebouw, dat over enkele jaren zal zijn verdwenen. Blokland het nieuwe broeder huis even multifunctioneel la ten zijn als het BNS-gebouw thans is. „Als er tegen die tijd in Voorhout behoefte is aan vergader of uitvoeringsruim ten of iets dergelijks, dan zul len wij daarin voorzien. We willen zoals nu openstaan voor de omgeving". Van een onzer verslaggevers VOORHOUT De dagen van het oude gebouw van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool zijn ge teld Een jaar nadat de BNS (thans Katholieke Technische School Voorhout) vijftig jaar in het gebouw heeft gezeten, verhuist de school in de kerstvakantie naar een nieuw gebouw op nog geen steenworp afstand van de huidige KTS. De naar schatting zeshonderd- vijftig leerlingen staat een fraai gebouw te wachten, dat is berekend op de eisen van het tegenwoordige technisch onderwijs. Het is een stervor mig gebouw met als centrum een aula, ruimten voor de ad ministratieve afdeling en een fietsenkelder. In de zijvleugels zijn de leslokalen onderge bracht In de loop der jaren heeft het oude gebouw wat zijn functies betreft, veel veranderingen on dergaan. Het werd gebouwd als klein seminarie „Hage- veld". In 1924 gingen de broe ders van de congregatie „Onze- Lieve Vrouw van Zeven Smar ten" er lesgeven. Leerlingen waren toen nog intern. In 1926 kreeg de school de naam „Bis schoppelijke Nijverheids school". De leerlingen werden opgeleid tot bakker, timmer man, bankwerker, schoen- en kleermaker, schilder. Nadat het internaat werd op geheven en de school een re gionale school werd kwamen er enkele ruimten in het ge bouw leeg. Deze werden al gauw in gebruik genomen door een stichting die zich be zig houdt met de administratie van verschillende internaten in Nederland. Ook de volksu niversiteit van Voorhout en de peuterspeelzaal vond een on derkomen bij „de broeders" Klooster De belangrijkste functie van het gebouwis evenwel de kloosterfunctie. Wanneer de leerlingen van de technische school op hun nieuwe bestem ming zijn, zal het gebouw veel te groot zijn voor de zevenen twintig broeders die er thans wonen. De onderhoudskosten zijn voor ons niet meer te dra gen", aldus broeder Blokland, overste van de Voorhoutse communiteit Pogingen om het gebouw te verkopen hebben tot nog toe niets opgeleverd. „Het gebouw is onpraktisch ingedeeld. Er zijn te veel grote zalen om het aantrekkelijk te doen zijn voor bijvoorbeeld een kantoor. Ad- spirant-kopers zien bovendien op tegen de kosten van de noodzakelijke reparaties". Hoezeer broeder Blokland het ook betreurt, en vele Voorhou- ters met hem, wat gebeuren moet z^l gebeuren; het ge bouw gaat tegen de vlakte. lijk eind volgend jaar gereed. Elk woninkje heeft een zit-, en een slaapkamer, een kook hoekje en een douche. Behalve de thans in de BNS wonende broeders kunnen de woningen ook worden betrok ken door broeders van de con gregatie die in „Huize St Ag nes" verblijven. Wanneer de nieuwe éénpersoonswoningen gereed zijn, zal een broeder huis op het terrein achter de huidige BNS worden ge bouwd. Dit huis bestaat uit vierendertig kamers, een ka pel, een eetzaal en een recrea tiezaal. Het nieuwbouwcomplex wordt duidelijk „op de groei" ge maakt. (dertig woningen en vijfendertig kamers). Hoe is dat te rijmen met de duidelijk aanwijsbare vermin dering van belangstelling voor het broederschap?, zo vroegen wij broeder Theo Blokland. ,4e weet niet wat de toekomst jjaat brengen. Misschien wor den er in Nederland binnen kort wel meer internaten van onze congregatie gesloten. En wie weet beschikken de broe ders daar dan niet over zoveel eigen terrein als wij. Dan kun nen onze huizen dienen als opvang voor hen. Bovendien hebben we nog vele broeders in de missie zitten, die als ze gepensioneerd zijn, ook een onderkomen moeten hebben". Multifunctioneel Overigens wil broeder Theo De maquête van het nieuw- bouwplan voor de broe ders in Voor hout. A, B en C zijn de drie blokken die het eerst ge realiseerd worden. In het midden staat het nieuwe broederhuis. „Natuurlijk niet op stel en sprong. We hebben nieuw- bouwplannen gereed liggen. Het wachten is op de laatste vergunning om het eerste deel van het plan te verwezenlij ken". Deze vergunning kan ie der moment binnenkomen. De eerste fase van het nieuw- bouwplan voor de congregatie is het bouwen van drie blok ken van tien woninkjes voor de broeders. Als het allemaal mee zit, zijn deze waarschijn- Felle kritiek van Oranje-vereniging Noordwijk-Binnen: (Van onze correspondent NOORDWUK - Secreta ris J. Landmanvan de Oranje-vereniging Noord wijk-Binnen beeft er gis teren in scherpe bewoor dingen zijn spijt over uit gesproken dat de jeugd van Noordwijk bet Wil helmus niet meer geheel uit bet hoofd kent. Hij deed dat op de jaar vergadering van de Oran je-vereniging die werd ge houden in hotel-restau rant De Beurs. „Bij voor komende gelegenheden wordt het volkslied nau welijks meer meegezon gen", aldus de droeve constatering van de heer Landman. Hij deed een zeer dringend beroep op de onderwijzers in Noord wijk deze lacune in de opvoeding zo spoedig mo gelijk te herstellen. Tijdens de gisteren ge houden vergadering werd kritiek uitgeoefend op de gang van zaken bij het Jeugdhengelen". Ver schillende leden signaleer den dat bij recente hen- gel-evenementen enkele jeugd-vissers advies heb ben gekregen van oude ren. De raadgevers wer den gegispt vanwege hun onsportieve houding te genover die jeugd-henge- laars die zij niet van ad vies dienden en daardoor achterstelden. Het be stuur van de Oranje-ver eniging wilde niet bestrij den dat er van een zekere onsportiviteit sprake was geweest, maar meende niettemin dat een feeste lijk gebeuren niet al te strak kan worden geregle- ■II menteerd. Laten we het leuk houden", zo bracht het bestuur naar voren. De Oranje-bestuurders J. Lansman, A. de Jong, J. van der Ploeg en W. van Schie werden aller herbe noemd. Een uitbreiding onderging het bestuur door de verkiezing van de heren A. Hoogeveen en Jos de Mooy jr. (Van onze correspondent) SASSENHEIM Sassenheim gaat voor de bouw van een sporthal 2 miljoen lenen. Daartoe heeft de gemeenteraad gisteravond unaniem besloten. Ook de WD stemde voor. Dit ondanks de critische opstelling van de liberaal Ciggaar die be- zorgheid liet blijken over het exploitatie-tekort dat straks op de hal zal drukken. Ciggaar be klemtoonde in dit verband dat de deelname van het Rijnland Lyceum en van de Mavo-scho len aan het project nog geens zins vast staat. Als deze instel lingen inderdaad van deelname afzien zal volgens hem het te kort op de hal toenemen van tweeënhalf tot drie ton. Wethouder Mazee deelde mee dat er na het afkomen van de goedkeuring van G.S. nog wel vijf maanden over heen gaan Voor de eerste paal van de hal kan worden geslagen. De bouw tijd is geraamd op tien maan den. Overigens houdt het gereedko men van de sporthal volgens velen in Sassenheim nog niet in dat dan de behoefte aan spor taccommodatie is gedekt. Bij de rondvraag gisteravond zei het gemeenteraadslid Ris de bouw van een gymnastiek-lokaal ten behoeve van de Mavo-scholen en ook van het lager onderwijs, verantwoord te achten. Wethou der Mazee reageerde daarop met de verklaring dat hierover begin december een gesprek zal plaats hebben met het bestuur van de katholieke basisschool. De sport kwam ook ter sprake toen burgemeester Kret inging op de problematiek rond het gebruik van alcohol in sport kantines. Veel horeca-exploitan- ten zijn hierover boos omdat zij menen van de sportkantines oneerlijke concurrentie te on dervinden. De burgemeester zei. dat aan de verschillende sport verenigingen een brief zal wor den gezonden om hen te herin neren aan de voorwaarden waaronder zij hun pilsjes mo gen tappen. Het beroep dat de heer H.- v. d. Voet had ingesteld tegen de wei gering van de gemeente op zijn aanvraag een dakkapel op zijn huis te mogen zetten, werd gis teravond door de raad verwor pen. IN WASSENAAR: Ambtenaren knappen onbevoegd tuintjes op WASSENAAR Het Produkt- schap voor Siergewassen heeft bij de gemeente Wassenaar be zwaar gemaakt tegen het feit, dat ambtenaren onbevoegd het „hoveniersbedrijf* uitoefenen. Vrij vertaald betekent dat, dat klaarblijkelijk personeelsleden van gemeentelijke diensten in hun vrije tijd wel eens voor deze of gene een tuintje opknappen. Burgemeester en wethouders hebben de raad voorgesteld de brief in hun handen te stellen voor het uitbrengen van een preadvies. Zilker Partij wijst indeling bij Hillegom af Van onze correspondent DE ZILK Een Zilker Partij voelt er niets voor bij de be stuurlijke berindeling als deel gemeente van Hillegom te wor den aangewezen. Enkele leden voelen wel voor aansluiting bij Bloemendaal, maar de meesten geven toch voorkenr voor de huidige situatie. Dit bleek tij dens de onlangs gehouden le denvergadering van de partij. Voorzitter Wempe riep de leden op de openbare fractievergade ringen bij te wonen, teneinde nog dichter bij het raadswerk van de EZP te worden betrok ken. De vergaderingen worden elke maandag voor de laatste donderdag van de maand ge houden in café Van den Burght- De Groot. Enkele leden drongen er bij de raadsleden voor de EZP op aan te bewerkstelligen dat de pro vinciale weg wordt doorgetrok ken. Jeugd Lisse hield ondanks mist toch St.Maartentocht Van onze correspondent Lisse - De door de Maria Goret- ti-groep op touw gezette St- Maartentocht is na een aanvan kelijke afgelasting, töch door gegaan. De tocht was afgelast omdat men als gevolg van de dikke mist het ontstaan van gevaarlij ke situaties vreesde. Niettemin was op het afgesproken uur een fors aantal kinderen bij het 'ver trekpunt aanwezig. Omdat op dat moment de mist juist wat optrok is besloten de tocht toch doorgang te laten vinden, ook al kon toen niet meer voor een drumband worden gezorgd. Dat vermocht de pret evenwél niet te drukken. De organisatoren zijn dan ook vast van plan vol gend jaar opnieuw een St. Maartentocht te houden. ZOETERWOUDE Zoals sinds een aantal jaren gebruike lijk is vraagt de werkgroep Missie- en Ontwikkelingshulp in deze maand weer de bijzondere aandacht voor de Zoeter woudse missionarissen en de parochiegemeenschappen waar in zij werken. Voor hen betekent een sterk meelevend, thuisfront een belangrijke steun in hun vaak moeizame arbeid. De werkgroep tracht enige verlichting te brengen in hun missietaak. Daartoe wordt o.m. een maandelijkse rond zendbrief verstuurd, een kerstpakket verzonden en een atten tie aangeboden wanneer zij op verlof komen en een zo groot mogelijk geldbedrag jaarlijks overgemaakt ter leniging van een bijzondere nood. Zo wordt een stukje verantwoordelijk heid t.o.v. de medechristenen overzee waargemaakt. Enkele van de vele noodkreten die de werkgroep bereiken; de uitbreiding van een school, de opzet van een jeugdcentrum, het bekostigen van een priesterstudent enz. Vanzelfsprekend is het onmogelijk om in het kader van één week in dergelijke noden te voorzien. Het thuisfront wil echter al het mogelijke doen om te helpen waar dat dringend nodig is. Als bijzondere aktiviteit staat dit jaar een veiling op het programma en wel in Ons Huis op vrijdag 21 november vanaf 8 uur. Om tot een succesvolle veiling te komen wordt een ieder opgeroe pen eens ernstig na te gaan welke artikelen men kan afstaan ten bate van dit doel zoals antiquiteiten, levensmiddelen, landbouwprodukten, diensten enz. Zakenmensen kunnen naar hartelust reklame maken door hun produkten te laten verkopen. Mogelijk zal dit vele kopers trekken naar Ons Huis. Opgave van goederen die men ter beschikking wil stellen kan geschieden bij de heer G. Berk, Zuidbuurtseweg 50b tel. 1663 of 1335. Het volledige programma ziet er als volgt uit: vrijdag 14 november: kaartavond georganiseerd door de K.P.J. in het Don Boscohuis, aanvang 8 uur; Zaterdag 15 en zondag 16 november: wereldwinkel, waarin produkten uit de Derde Wereld worden verkocht na de H.H. Missen en verder zondagmiddag van 3-7 uur in het Graalhuis en de C.D. kerk; woensdag 19 november: 14.30 uur poppenspel voor de kinde ren in het Centrum door de heer P. Onderwater. Toegang sprijs/ 1; vrijdag 21 november: veiling in Ons Huis. 20 uur; 22-23 november: kerkcollecte ten bate van de Zoeterwoudse missionarissen. Noordwijkse winkeliers niet akkoord met Digros van 950 m2 NOORDWIJK - In het verslag in de Leidse Courant van vrijdag jL blijkt door het wegvallen van twee letters het standpunt van de vergaderende KIN-winkeliers precies tegenovergesteld te zijn weergegeven. Abusievelijk is gepubliceerd, dat de neringdoenden een Digros-vestiging van 950 m2 verantwoord achtten. Zij vonden dit echter onverantwoord. Van onze correspondente vanmorgen doorging, werd ook het bedrag bekend Rijnbrug Op de feestavond ter gelegenheid van gemaakt, dat het jubileumcomité heeft ingezameld het dertigjarig bestaan zijn de heren M. Verheul, om een nieuwe verlichting langs de Vliet te bekos- W. Leeuwenburg, W. Timmers en A. J. van Iterson tigen. In totaal werd er 9.175.08 opgehaald, ruim benoemd tot ere-lid van de Rijnburgse buurtver- 2.000 dan verwacht, eniging het Centrum. Zij kregen als bewijs daar van een oorkonde aangeboden. De nieuwe ere-leden van het Centrum krijgen hun Tijdens het feest, dat tot in de kleine uurtjes oorkonde uitgereikt Gemeente-secretaris Leidschendam arbeidsongeschikt Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Gemeen tesecretaris C. J. M. Maas van Leidschendam heeft tegen 1 maart 1976 eervol ontslag ge vraagd uit zijn functie. Een op zijn verzoek verricht geneeskundig onderzoek heeft, volgens de Pensioenraad te 's- Gravenhage, uitgewezen dat de heer Maas voor meer dan 80% arbeidsongeschikt moet worden geacht. WASSENAAR - De heer G. J. Gordijn heeft bedankt als lid van de raad. Het is voor hem moeilijk geworden zijn raad slidmaatschap te combineren met zijn huidige bezigheden. De heer Gordijn kwam in 1970 in de raad als lid van de fractie van „Open Appel". In 1974 werd hij opnieuw be noemd, maar nadien viel de combinatie „Open Appel" uiteen en beschouwde de heer Gordijn zich als vertegenwoordiger van de PPR. De heer Gordijn zal in de raad worden opge volgd door de heer J. C. M. Greep, leraar geschiedenis aan het Rijnlands Lyceum en lid van de Partij van de Arbeid. In de raadsvergade ring van maandag avond zal het onder zoek naar de geloofs brief van de heer Greep aan de orde komen, zodat hij in de begrotingsverga dering van de raad op 8 december a.s. geinstalleerd kan worden. Van onze correspondent LEIDERDORP - Naar ver wachting zal Leiderdorp op 1 januari 1976 18.200 inwoners tel len. Dat zijn er dan weer minder dan op 1 januari van dit jaar toen 18.232 mensen zich inwoner van Leiderdorp konden noe men. Sinds 1 januari 1974 is het aantal inwoners in de gemeente teruggelopen met ongeveer 150. Tot dat tijdstip vertoonde de bevolking van Leiderdorp een sterke groei. In negen jaar tijd vond een verdubbeling plaats van het aantal inwoners. Vooral het in die tijd gereed komen van de flats aan de Schansen en langs de Engelendaal en het bebou wen van De Binnenhof stimu leerden die enorme groei. Sinds eind 1973 vinden er in de gemeente vrijwel geen woning bouwactiviteiten van enige om vang meer plaats. Onlangs start te men met de bouw in De Voorhof. De eerste woningen in dit plan zullen medio volgend jaar gereed komen. Het ziet er derhalve naar uit dat de Leider- dorpse bevolking in 1976 weer in omvang zal toenemen. Het is de bedoeling dat Leiderdorp ui teindelijk zo'n 25.000 inwoners zal gaan tellen. Dat zal zijn in de tachtiger jaren als ook het uitbreidingsplan Buitenhof geheel gereed is. Evenals dat het geval is in de rest van het land, neemt ook in Leiderdorp de bezettingsgraad van de woningen gestaag af. In de afgelopen vijf jaar is die, op papier althans met een halve man gedaald. Op dit moment telt een Leiderdorpse woning gemiddeld 3.33 inwoners. Op 1 januari 1975 telde de gemeente, zo blijkt uit de toelichting op de begroting voor 1976 van Leider dorp, 5.480 woningen tegen 5.437 een jaar eerder. Lisse - Biljartliefhebbers uit Lis se en omgeving hebben gister avond in „Het Hof van Lisse" genoten van de biljartkunsten van veelvoudig wereldkampioen Raymond Ceulemans. De Belg gaf enkele verbluffende staal tjes van zijn kunnen weg. In een partij kader 38.2 scoorde hij bij voorbeeld 207 caramboles. De Belg was op uitnodiging van Ome Jan van Zuthem naar Lis se gekomen. Ook de oud-Euro pees kampioen Cees Oosterhout gaf acte de présence. Leiderdorp - Op 2 december a.s. komt de heer Vergeer, voorzit ter van de KVP naar Leider dorp. Tijdens de dan te houden kringvergadering in het gebouw van „De Scheppingskerk" zal hij een redevoering houden over de actuele en bestuurlijke situa tie. Aanvang van de bijeen komst te 19.45 uur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4