„Tuinstadwijk ging boekje niet te buiten" Na project in de Merenwijk mikt ,,De Goede Woning" op meer sociale bouw Vestig parkeer-garage in oude Olga-complex Federatie van woningbouw verenigingen wordt stichting Bergers trekt zich terug uit het slagersvak Werkgroepen „Olga" en „Spoortje" gaan samen plannen maken Sorcar: niet het verwachte spektakel WOENSDAG 12 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Oude Morsch boos op gemeente Van een onzer ver slaggevers Leiden Het wijk- comité De Oude Morsch en de win keliersvereniging De Morsstraat zijn boos op de gemeen te. Zij voelen zich „bijna beledigd" nu blijkt dat na enkele weken him herbc- stratingsplan nog steeds niet is uitge voerd. Terwijl destijds van hen is geëist de plannen binnen één week klaar te heb ben. De vertraging achten de twee or ganisaties des te on begrijpelijker om dat, zo stellen zij, „de plannen weinig ingrijpend zijn en nauwelijks ingre pen van technische aard impliceren." Voorgesteld is des tijds ondermeer om voor het tweede deel van de Mors straat, aan de kant van de Morspoort, evenals voor het eerste deel, een maatregel te treffen wardoor alleen nog éénrichtingsverkeer wordt toegestaan. Aan b. en w. is nu gevraagd binnen twee weken uiteen te zetten welke pro cedure moet wor den gevolgd om als nog tot een spoedi ge realisatie van de plannen te komen. COMMISSIE VAN ONDERZOEK: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het bestuur van woningbouwvereni ging „Tuinstadwijk" kan niet worden beticht van onrechtvaardig toewijzen van woningen. Dit is een conclusie van een commissie van onderzoek, ingesteld door de raadscommissie voor de volkshuisvesting naar aanleiding van klachten van leden van de woningbouwvereni ging. Enkele panden in de Koninginnelaan, de Meidoornstraat en de Tulpenstraat zouden al leen aan commissarissen, oud-commissarissen en bestuursleden van de vereniging zijn toege wezen, terwijl de gewone leden niet aan bod zouden komen. Het bestuur van „Tuinstadswijk" kon de commis sie van onderzoek bewijzen dat ze volgens de destijds geldende urgentienormen van het bu reau huisvesting heeft gehandeld. Vreemd vindt de commissie het wel dat de toewijzing van woningen en de voordracht in handen is van één persoon. Het bestuur van de woningbouwvereni ging verweerde zich met de mededeling dat dit bestuurslid tijdens de laatste algemene ledenver gadering unaniem was herkbzen. Het verzoek om de notulen in te zien van deze vergadering is evenwel niet ingewilligd. In het rapportje dat de onderzoekcommissie heeft uitgebracht wordt ook enige aandacht be steed aan de werkwijze van het bureau huisves ting. De leden van de commissie van onderzoek kregen tijdens een bespreking op het bureau geen duidelijk beeld over de toewijzingsnormen die worden toegepast. „Volgens ons ligt de oorzaak van alle klachten in de onduidelijkheid van het toewijzingsbeleid, zowel van bureau huisvesting als van „Tuinstads- wijk", aldus Anne v.d. Zande een lid van de onderzoekcommissie gisteren tijdens de vergade ring van de commissie volkshuisvesting. De suggestie van de onderzoekcommissie om de woningbouw verenigingen te adviseren een groep leden te formeren, die het toewijzingsbeleid van de bouwvereniging controleert werd door de raadscommissie overgenomen. Van een onzer verslaggevers Leiden Helemaal-in het vertrouwen, dat burgemeester Vis en oud-wethouder Ham onmiddellijk uitvoering zouden doen geven aan de suggesties van staatssecretaris Marcel van Dam, deed de heer J.J.. Coster, voorzitter van de woningbouwvereniging De Goede Woning, een beroep op het Leidse gemeentebestuur, aan zijn corporatie grond te geven om te bouwen voor huur of verkoop van woningen in de sociale sector. „Ik durf dit beroep juist nu te doen omdat enkele weken geleden de staatssecretaris tot twee keer toe duidelijk gesteld heeft, dat de woningbouwver enigingen op de allereerste plaats zijn aangewezen voor de sociale bouw. Indien zij dit niet willen, dan pas zouden andere instanties hiervoor in aanmerking kunnen komen". Wellicht trachtte de heer Coster met zijn verzoek vaste grond onder de voeten te krijgen in het gebied Herengracht-Zijlsingel, waar de gemeente zelf aan sociale bouw wil gaan doen. Burgemeester Vis kon gistermiddag moeilijk zeggen: „daar is mij niets van bekend". Hij deed dit dan ook niet. Wat hij wél deed was het sym bolisch „slaan" van de eerste officiële paal (er zitten al tiental len in de grond) voor een com plex van 266 kleine flatwonin gen (200 2-kamerflats en 66 3-ka- merflats) in drie flatgebouwen - waarvan twee van 8 en één van 7 bouwlagen - in de Merenwijk bij het winkelcentrum de Ko permolen. Het project, dat begin 1977 gereed moet zijn, wordt gebouwd in opdracht van De Goede Woning. Hulpverlening Zuid-West opgeheven. Van een onzer verslaggevers Leiden De Hulpverlenings- en Informatiedienst in Leiden Zuid West is opgeheven. Dat heeft het bestuur dezer dagen bekend gemaakt. De sluiting wordt in verband gebracht met het teruglopen van zowel het aantal hulpvra gers als het aantal (vrijwillige) hulpgevers. Een recente poging tot het aantrekken van nieuwe medewerkers heeft volgens het bestuur geen resultaat gehad. Het was wel een mistig begin van een lang voorbereid plan dat alleenstaanden en „onvolle dige" gezinnen aan woonruimte gaat helpen. Het heeft in elk geval wel wat voeten in de aar de gehad, nadat eind 1973 in principe werd besloten tot bou wen in de premiebouwsector (mits de huren betaalbaar zou den zijn). Welnu, die betaalbare huren bleken geen haalbare kaart Door het architectenbu reau Ganev en Van der Poll te Capelle a.d. IJssel en het bouw bedrijf Van der Vorm te Pa- pendrecht werd een gewijzigd plan gemaakt voor uitvoering in de woningwetsector. De techni sche uitwerking en verdere de taillering werden verzorgd door het Centrum voor Sociale Wo ningbouw te De Bilt. De woningen bevatten een woonkamer, één of twee slaap kamers, een keuken, badkamer en een diep balkon. In de eerste bouwlaag zijn bergingen en dienstruimten opgenomen. De gebouwen krijgen elk twee lif ten en een ketelhuis voor de c.v. De mogelijkheid bestaat, dat een aantal flats als bejaarden- woning zal worden verhuurd. De Goede Woning meent, dat door deze bouw tevens een be scheiden bijdrage kan worden geleverd aan de doorstroming en de renovatie, „door toewij zing uiteraard in nauw overleg met de Chef Bureau Huisves ting aan oudere echtparen die grotere woningen vrijmaken", aldus de heer Coster. Met betrekking tot de renovatie denkt De Goede Woning aan bestemming als eindwoning voor de oudere echtparen, die gezien hun leeftijd terecht be zwaren tegen hebben, nó de re novatie naar hun oude woning terug te gaan. Deze woning komt dan vrij voor jongere ge zinnen. De huurprijzen van de woningen (gelegen tussen het winkelcentrum en het wijkpark) zullen schommelen tussen 215 en 255 gulden „kaal", berekend naar het huurpeil van augustus 1975. Groenoord: Van een onzer verslaggevers Leiden Een deel van het voormalige Olga-complex aan de Hanzenstraat zou kunnen worden aangewend als parkeergarage. Dat opperen de bewoners van de wijk Groenoord in het rap port „Wensen en vragen", dat is opgesteld door het Overleg- wijkorgaan in samenwerking met de Welzijnsraad. Zij zien een parkeer-garage in dit ge bouw als een van de meest voor de hand liggende oplossingen voor het parkeer-probleem waarmee de wijk wordt opge scheept door de nabije aanwe zigheid van de veemarkt en de Nettorama. Het Olga-complex dient in ieder geval een buurt- en wijkfunctie te krijgen, zo vindt Groenoord. Naast een bestemming als par keer-garage wijst men op de volgende gebruiksmogelijkhe den: - sportaccommodatie - ruimte voor dienstverlenene instanties (maatschappelijk werk, postkantoortje, Juridisch Adviesbureau) - vergaderruimte - zaal die voor feestelijke gele genheden is te verhuren - hobbyruimtes, o.a. auto-werk plaats - atelier en werkplaatsen voor ambachtslieden als timmerman, loodgieter enzovoort. Om het welzijnswerk in ruime zin gestalte te kunnen geven in Groenoord is volgens de bewo ners de aanstelling nodig van een opbouwwerker, een maat schappelijk werkster, een ver pleegster, een peuterwerker, een werker voor de oudere jeugd en een volwassenen-werker. Een huisartsen- en tandartsenprak tijk wordt node gemist, zo signa leert men. De speeltuin in Groenoord ach ten de bewoners gevaarlijk: „Wij willen graag een open speeltuin die voldoet aan de lan delijke eisen op het gebied van de veiligheid. De tuin moet voor iedereen toegankelijk worden en er dient voldoende toezicht aanwezig te zijn". Verder pleiten de bewoners voor de aanleg van een buurt parkje op bijvoorbeeld het ter rein van de speeltuin. Ook den ken zij in dit verband aan het terrein van het slachthuis of dat van de SLF. Klachten heeft Groenoord over de wijze waarop het afval van het slachthuis wordt verwerkt: „Daarmee springt men zo on zorgvuldig om dat de buurt last heeft van stank en ratten". Om het verkeer in de buurt zoveel mogelijk terug te dringen wil Groenoord dat een aantal straten het karakter van speel straten krijgt. Daartoe zouden ze voor doorgaand verkeer moe ten worden afgesloten en van verkeersdrempels en groen voorzien. Ook zou er een maxi mum-snelheid moeten worden ingesteld. Voor transformatie tot speelstraten draagt Groe noord voor: de Pasteurstraat, de Wensen en vragen Leiden "Wensen en vragen'. Dat is de titel van een rapport dat het Wijkoverlegorgaan in samenwerking met de Wel zijnsraad heeft uitgebracht en waarin een inventarisatie staat van de verlangens van 17 co mités en verenigingen in ver schillende Leidse buurten en wijken. In deze kolommen da gelijks een samenvatting van de wensen en vragen van één van hen. Korte en Lange Hanzenstraat, de Raamstraat, de Leeuwen hoekstraat en de Musschen- broekstraat Een laatste wens van Groenoord is: renovatie van de huizen ten zuiden van de Willem de Zwij gerlaan. Grof vuil gerlaan. Abr. Crijnssenstraal, Van Rié- beeckhof. J. P. Coenhof. Pietcr Bothstraat, Stuyvesanthof, Alb. Agnesstraat, Ch. de Bourbonhof. Jul. van Stolberghof. Anna van Burenhof, Marnixstraat (van W de Zwijgerlaan tot Volkstuinen). Zwarte Pad en Merenwijk. Herensingel (van Medusa- straat tot Julianastraat). Julianastraat, Ju- lianakade, Sophiastraat, Anna Paulowna- in, Bemhardkadc, Marij- tstraat. Ire nestraat, Bem- Gerard Bergers: „Dat loopje naar het abattoir kunnen f ze me voorlopig niet afnemen." j LEIDEN De laatste Bergers der slagers gaat zich uit de vleeswereld terugtrekken. „Ik ben nu 77 jaar jong en mijn vrouw vindt het welletjes", deelt Gerardus Petrus Ber gers ons mede en je hoort hem denken „dat loopje naar het abattoir kunnen ze me voorlo pig tóch niet afnemen." Twee keer in de week komt de hulp van het echtpaar de boel doen in de woonstede van de Ber gers aan de Doezastraat, naast de oude zaak. „Dan tippel ik naar het slachthuis, want te gen dat gedoe in huis kan ik niet op. Van niks doen ga je dood. Van het staan in de koude slagerij, al die tiental len jaren, heb ik alleen een slecht been overgehouden. Die kou ben ik gewend geweest, daar voel je je ook beter door." Zo hoeft Gerard Bergers nog geen afscheid te nemen van de varkens en koeien die onder het slachtmes gaan. Kilome ters worst gaan dan weer aan zijn geestesoog voorbij, goeie worst, goedkope en dure en worst die ze tegenwoordig niet meer maken. Dat is voorbij, evenals de paardetram die over de Haarlemmerstraat reed en de Hoge Rijndijk. Ge rard Bergers weet nog, dat aan het einde van de rit een vers paard werd voorgespan nen. Dat is feitelijk alles wat hij van paarden afweet, want een paardeslager is hij nooit geweest.„Dat is een heel apart geloof, zeker vroeger. In de kerk kon je ze 's zondags rui ken, die pa arde slagers. Er zal best goed vlees bij zijn, hoor, maar ik weet het niet Van nature waren wij van Bergers altijd tegen paardevlees. Die lui doen ook een apart examen op de vakschool. Een paard heeft veel vlees op het lijf, veel biefstuk. Paarderookvlees zegt u? Nooit geproefd, wel eens geroken Oud-slager Bergers, die in 1959 zijn zaak aan de kant deed en daarbij bepaalde, dat de „firma Bergers" moest blij ven - „net zoiets als de oude weduwe van Van Nelle" - heeft voor ons gesprek een goed pak aangetrokken, maar zijn woorden slikt hij niet in. Mevrouw Bergers weet, dat haar man weer op zijn praat stoel zit; dan mag je je hart vasthouden. Een enkele keer zegt de vleesnestor: schrijf dat er niet in, of: noteer dat niet op, maar hij vertelt inmiddels wel vanuit zijn herinnering sinds het fin du siècle wat hem op het hart ligt. Dat is niet alleen die paardetram en het zaagsel op de winkelvloer en de houten vlonder achter de toonbank waar hij op stond om geen al te kouwe voeten te krijgen („klompen heb ik nooit gedragen"), maar dat gaat net zo goed over de „klompenschool" en de „bur gerschool" op de Haarlemmer straat, het aanwakkeren van de klassenstrijd, de mirakels beste worst van vroeger die ze nu niet meer maken. Hij ziet nog steeds de catego rieën vóór zich: de spekslager ging altijd maar door met de worstmakerij: „vroeger had je graag vet, dat gaf brood op de plank. Vet bracht vóór de oor log zowat net zoveel op als vlees. Die spekslager was nooit klaar." Dan had je de vleeshouwers, dat waren de heren die na het uitbenen en uitvliezen weinig meer te doen haddea Hun kostje was toen al gekocht En wat is nou een model-slager? „Een model-sla ger, jongeman, die heeft een mooi pak an. Keurslager zegt ook niets, we staan nu een maal allemaal onder dezelfde keuring. Ook de Top-slager en de Edel-slager. Zet dat er maar niet in. anders breken ze m'n benen. Nou, nee hoor, dat is maar gekkigheid, maar het is gewoon de organisatie die er dik aan verdient. Allemaal goeie vrinden van me, wat ze ook op hun etalageruit hebben staan. Allemaal goeie mensen; in de hel zit er geen eentje." In 1934 was Gerard Bergers een van de oprichters van de Spekcentrale. Dat was in de tijd, dat elke cent omgekeerd moest worden. „De slagers gingen toen hun spek op één punt inkopen, zouten en naar het buitenland doorverkopen. Elk halfje dat dit extra ople verde was meegenomen, je moest eruit halen wat eruit te halen viel. Na de oorlog was dat afgelopen. Er waren bijna geen spekvarkens meer, nee, spek zit er niet meer op. Dat gaat allemaal naar de fabrie ken, de grote smelterijen toe, want de vuilnisman neemt het niet meer mee in ons land. Er is geen mens meer die vet wil hebben, dat maakt het vlees nu ook zo duur." Bergers was vroeger liever sla ger dan nu, „met al die toe standen als hamburgertje, blinde en slavinken, kroketten, frikandellen en tartaartjes. Kroketten van 17 cent inkoop, ja, ja, ik moet ze niet hebben, weet ik veel wat daar voor rotzooi in zit Nou, nee hoor, zo erg moet je het nou ook weer niet maken, want het spul is wel goedgekeurd. Maar je mist er iets in van het eerlij ke slagerswerk. Nee, ik ben geen „knors" geweest. Dat was de scheldnaam voor een min derwaardige slager. Maar die lui zijn allemaal dood. We heb ben overigens in Leiden geen klagen met die gezonde keu ringsdienst, waarvan ik nu de vierde directeur heb meege maakt. Die mensen hebben werkelijk verstand van vlees. Ik vind het ook heel goed, dat ze dat Leidse slachthuis tot nog toe op poten hebben kun nen houden. Een feest van hy giëne is het daar." Ook al zegt zijn vrouw, dat-ie „nog zó vol van zijn vak is", toch moet Gerard er een punt achter zetten, achter dat le vende vlees dat een wereld voor hem heeft betekend. Hij was al geen voorzitter van de katholieke slagers meer, hij treedt nu ook af als voorzitter van de overkoepelende fede ratie. Maandagmiddag is hij bestuurslid af van het georga niseerd werk voor de slagers stand van Leiden en omstre ken. Ruim veertig jaar was Bergers voorman bij de Leidse afdeling van de Ned. Kath. Slagershond. In de Groenoordhal zullen komende maandag velen van hem af scheid willen nemen in het vaste vertrouwen, dat Bergers zich nog vaak zal laten zien. „Het was geen gemakkelijk leven, maar als ik opnieuw geboren werd zou ik weer sla ger worden. Dat is één van de mooiste beroepen, al was het soms sappelen Ton Pieters Van een onzer verslaggevers LEIDEN De werkgroep „Spoortje" en de werkgroep „Olga" gaan vanavond om de tafel zitten om te komen tot een opstelling van wijkvoorzieningen in „Noord" en „Groenoord". De werkgroep „Spoortje" ijvert de huisarts, die thans bij de al enkele jaren voor een wijk- Koningskerk is gevestigd zijn centrum op het voormalig praktijk kunnen inrichten in het spoorwegemplacement aan de „Olga-complex" terwijl het Herensingel. De werkgroep „01- dienstverleningscentrum beter ga" heeft onlangs te horen ge- het wijkcentrum op het kregen dat haar wensen om een „Spoortje" kan. Dit ondermeer club- en buurthuis in te richten in verband met de geplande be- in het voormalige Olga-fabrieks- jaardenwooingen op het terrein, complex aan de Hansenstraat kunnen worden ingewilligd, Tijdens een morgenavond in het wanneer zij met een plan bij de Dienstencentrum aan de Van Hoogendorpstraat te houden vergadering van het wijkcollec- schillende voorzieningen te ver- tief „Plan Noord" zullen de be delen tussen het nieuw te bou- woners hun zegje over de plan wen wijkcentrum op het nen van de werkgroepen kun- „Spoortje" en de oude fabriek nen doen. Ook de bewoners van aan de Hansenstraat. Dit om te „De Kooi", eveneens toekomsti- voorkomen dat de werkgroepen ge gebruikers van het wijkcen- in de twee centra hetzelfde wil- trum „Spoortje", zijn van harte len gaan onderbrengen. Zo zou welkom. LEIDEN Magie be staat niet en als er al parapsychologische verschijnselen be staan of telepatische gaven, dan niet op een zo grove wijze, als doorgesneden vrouwen, zwevende vrouwen of verdwij nende mensen. Dis cussie over paranor male zaken is niet in teressant zolang er over belangrijker dingen op deze aard kloot gesproken kan worden. Bij het zien van „de grootste magische show: Indrajal" ge presenteerd door „the world's greatest magician" Sorcar jr. (gisteravond in de au la van het Rijnlands lyceum) blijft dan ter beoordeling over een serie trucs en het as pect show. Wat dat laatste be treft viel het me niet mee. Dansjes werden niet altijd geheel ge lijk uitgevoerd en na een flitsend begin (enige trucs snel ach ter elkaar) verdween het tempo natuur lijk rekte men in nummers om span ning te creëeren, maar dat lukte niet zo. Overdonderend en wervelend was het niet. Wat de trucs zelf be treft: echt spectacu laire, nieuwe dingen heb ik niet gezien. Er werd geblinddoekt van een schoolbord gelezen en er op ge schreven, dieren en mensen verdwenen en verschenen her haaldelijk; drie maal werd het doorzagen of -snijden van men sen gesuggereerd en tenslotte werd Sorcar opgeblazen om ach ter in het theater te verschijnen. Te veel werd er naar mijn zin met grote attribu ten gewerkt zoals een raket, allerlei soorten kisten, dozen en huis- achtige zaken; te vaak werden die dan enige malen rondge draaid voordat ie mand verdwenen of verschenen was. Tenslotte werden er ook dingen in scène gezet, ofwel men speelde toneel. Maar dat was van een peil „drie hoog achter tussen de schuifdeu ren als de kleinkinde ren er zijn." En als het daar niet om gaat, dan moeten ze dat spelen niet doen. Ik zie liever een eer lijke goochelaar, die zegt dat hij vinger vlug is. Mijn „logisch denken was niet ver pletterd". Als u het uwe nog op de proef wilt stellen, dan kunt u vanavond nog te recht Paul van der Plank Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Federatie van Woningbouwverenigingen zal binnen enkele maanden een stichting zijn. Ook de centrale instituten van de bouwvereni gingen (boekhouding, onder- boud en woningtoewijzing) krij gen een stichtingsvorm. Hier mee is een lange tijd gekoester de wens van de gemeenteraad in vervulling gegaan. Wethouder Verboom bracht de zaak gisteren tijdens de verga- dering van de raadscommissie Reconstructie Prinsenstraat Van een onzer verslaggevers Leiden Over ongeveer een half jaar kan met de reconstruc tie van de Prinsenstraat worden begonnen. Dit werd gisteren meegedeeld op de vergadering van de raadscommissie voor de volkshuisvesting. Zoals bekend krijgt de Prinsen straat een nieuw diepriool. De trottoirs worden hier en daar verbreed, zodat het voor door gaand verkeer onaantrekkelijk wordt door de straat te rijden. Tevens komt er in de straat groenbeplanting. voor de volkshuisvesting aan de orde naar aanleiding van de bouw van zes eengezinswonin gen aan de Bonairestraat. Deze woningen zullen in beheer wor den gegeven aan een woning bouwvereniging. De raad heeft evenwel bepaald dat er geen woningen mogen worden toege wezen aan de bouwverenigin gen, zolang hun federatie geen stichting is. De commissieleden voelden er niet veel voor, voor uitlopend op het passeren van de stichtings- acte de woningen alvast toe te wijzen. De zes woningen worden ge bouwd door „Elementum". De zelfde onderneming die ook de woningen aan de „Rodes" in de Merenwijk tot stand bracht An ne van der Zande (PSP) wilde weten waarom van het aanvan kelijke plan op het stukje grond 12 bejaarden woningen te bou wen, was afgestapt. Volgens de heer Hins was het onmogelijk om hier goedkeuring voor te krijgen. De commissieleden Pee- ters en Duyvestein beiden (Pv dA) wilden eerst wel eens een calculatie van de aanneemsom zien, alvorens zij met het plan akkoord konden gaan. De prijs voor de zes woningen is de ge meente in 1971 met „Elemen- turn" overeengekomen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3