Sint VPTVint SOEP ONDER DE LOEP Als de zenuwen het begeven.... II KUNST EN KUNSTENAARS Het Rijswijks Christelijk Man nenkoor geeft vrijdag 14 novem ber een concert in de Hervorm de Kerk aan de Dorpsstraat te Nootdorp. Onder leiding van de 19-jarige dirigent Richard Rem en m.m.v. sopraan Margret Roest en organist Ben van Oos ten worden, naast werken van o.m. Gounod, Hassler, Viadana en Mendelssohn, ook composi ties uitgevoerd van de Rotter damse componist Bernard Ver boom en van de bekende Hage naar Jan van der Waart. Sander van Marion geeft zater dagavond 15 november een or gelconcert in de Bethelkerk, J. "Kokstraat, Scheveningen. Op zijn programma staan werken van o.a. Bach, Widor en Dubois. De toegang is gratis. Toneelgroep Durf te Spelen geeft zaterdag 22 november in Op Gouden Wieken aan de Scheveningseweg zijn eerste uit voering in dit seizoen: „Sloep zonder visser" van Alejandro Casona in de regie van Sjef van Leeuwen. Met deze voorstelling doet DTS mee aan het Stadsju- weel. Minister Van Doorn opent van daag in het perscentrum Nieuw spoort te Den Haag een tentoon stelling die wordt georganiseerd door de BBK. Met deze exposi tie, die t/m 20 november duurt wil de BBK zich als vakbond en gesprekspartner presenteren aan de politici en de pers. Elk jaar staan we voor de puzzel: wat geven we el kaar voor Sinterklaas? Enkele tips voor de hele familie. Voor de jeugd. Basisauto met schuifsystemen: Op houten vrachtwagen met platte bodem passen opzetstuk- ken. Basispakket 16.95. Aan vullingspakketten van 2.75- 5.75. Compleet assortiment nog geen 34 - (Speelgoedza ken; Doe-het-zelf- en hobbyza ken. Ev inl. tel. 02154-5651). Heimachine, bouwkraan en zandgrijper: Hierbij hoort laadschop, zandt- rechter, kiepauto. Alles hout. Verzamelnaam Bouwbedrijf „Delta". Nautica Canal system (water dicht): Waterwegen met vrachtboten etc. Nieuw hoogwaardig plastic constructiespel voor het hele ge zin. Aanvangsdoos met kanaal segmenten, klemmen en op bat terijen varende bootjes 39.75). Complete bouwdoos met sluis deuren, pomp, electromotor met batterijhuis 89,-. (Inl. BV Ber- co Lux, Tiel tel. 03446-444). KLM-spel: Gebaseerd op luchthaven Schip hol met lijntoestellen, luchtha vens, aanvliegroutes op wereld kaart Een groot deel van onze levensmiddelen komt kant-en-klaar op tafel, uit diepvries, blik of pak. Soep echter is gemakkelijk zelf te maken en gezond vol vitaminen en vetloos. De basis is been (niet voor niets braden de Engelsen alle vlees met het bot, in de botten zit de geur). Heldere zuivere bouillon maakt u van beenderen, doodge woon en goedkoper dan de vettere mergpijp (schenkel); op een laag pitje wordt de bouillon getrokken van verse kruiden uit de tuin of het kasje. Reformhuizen verkopen bosjes gemengde kruiden, die biologisch dynamisch verbouwd zijn. Ze kosten 1,75 per bos en komen driemaal per week vers binnen. De soep zal er des te geuriger om zijn, want er zit bieslook, selderij, tijm, marjolein, zuring, maggiplant en mint Ligt u overhoop met zelfs de kleinste hoeveelheid vet, laat de soep dan koud worden en room er met de schuimspaan het bovenste laagje af. Een rijke groentevulling (stukjes bloemkool, prei, knolselderij, schijfjes wortel), kunt u nog een uurtje laten meesudderen. Droog geroosterde ui geeft bouillon die bovendien de spijsvertering activeert, een goud gele kleur. T.F. Een overspannen patiënt vertoont meestal een ge varieerd geheel van klachten. Er is een enor me verscheidenheid, zo wel wat betreft het aantal als de intensiteit van de symptomen. Dit is meteen een typisch kenmerk van vele overspanningstoe standen. Iedereen heeft, als het ware zijn eigen zenuwinzinking. Wanneer we de zaak schematiseren, kunnen we alle klachten opschrijven en inlijsten in een drieluik. Vooreerst het somatisch syn droom. Een overspannen geest uit zich dikwijls langs lichame lijke weg. Vele klachten in de lichamelijke sfeer zijn dan ook van psychische aard. Het geheel van deze klachten noemt men wel eens het somatisch syn droom. We vermelden alleen de voornaamste, zoals slapeloos heid, gekenmerkt door moeilijk heden bi] het inslapen, onder broken slaap, vroegtijdig 's mor gens wakker worden, of moei lijkheden bij het opstaan. Bijna even vaak voorkomend is de tering. In 80 procent van de gevallen is er ook obstipatie (hardlijvigheid). De hoofdpijn, een veel gehoorde klacht, heeft geen nauw omschreven karak ter. We mogen ook de hartklop pingen en de snelle pols niet MEDISCHE RUBRIEK vermoeidheid. Deze is totaal iets anders dan die welke het resultaat is van een lichamelijke inspanning. De patient kan ze niet verkla ren. Des morgens voelt hij zich geradbraakt, maar 's avonds is hij betrekkelijk fit ondanks het werk van een hele dag. Hij ver dwijnt niet met rust en bevor dert ook niet de slaap. Als de depressie chronisch wordt, is de vermoeidheid blijvend. Ook spijsverteringsklachten ko men veel voor. De zieke klaagt over gebrek aan eetlust, maag pijnen en een moeilijke spijsver vergeten. Meer dan de helft van de overspannen patiënten wordt er mee geplaagd. Rug- en lendenpijnen, spierpij nen, pijnlijke gewrichten en tin telingen in armen en benen ver volledigen het somatische luik. Tenslotte zijn er nog de klach ten op sexueel gebied. De pa tiënt praat er niet altijd spon taan over. Meestal betreft het een verzwakken van de libido, verminderde geslachtsbetrek kingen of orgasme-moeilijkhe den. Zelden vindt men bij de pressie een verhoogde sexuele aktiviteit en die is dan niet van blijvende aard. Dan hebben we het affektieve syndroom. Het betreft een ge heel van emoties en gevoelens dat storingen meebrengt in de houding tegenover anderen en tegenover zichzelf. De meeste depressieve patiënten zijn ang stig (90 percent). Het is geen angst voor een welbepaald ge vaar of bedreiging, maar wel een onrusttoestand zonder dui delijke reden, of in ieder geval niet in verhouding met de wer-i kelijke bedreiging. Zulke angst uit zich door onge motiveerde huilbuien, steeds piekeren over enkele zorgwek kende onderwerpen, een horten de spraak, gejaagdheid of zich geremd voelen in de bewegin gen. De angst kan zelfs over slaan in radeloosheid, waarbij de patiënt zich bezorgd afvraagt wat er met hem aan de hand is. Ook gemoedsstoornissen zoals lusteloosheid, prikkelbaar heid en neerslachtigheid maken het leven van de gedeprimeerde tot een echte hel. Men begint zichzelf te beschul digen. men voelt zich onwaardig en begrijpt niet waarom men door het noodlot uitgezocht werd. Alles lijkt dan somber, zowel het verleden, het heden als de toekomst. Men bevindt zich in een donkere tunnel waarvan men de lichtende uit gang niet meer ziet. Uiteindelijk brengt dit angst mee voor de ziekte, voor geestelijk en fysisch verval en ook voor de dood. Niet te verwonderen dat een zenuwinzinking tot paniek kan leiden. Tenslotte is er nog het psychi sche syndroom. Dit is de weer slag van de overspanning op de geestelijke vermogens. Men hoort dan veel volgende klach ten: „Ik kan een gesprek niet meer zo goed volgen" - „Ik ben vlug verstrooid, ik vergeet ge makkelijk" - „Ik moet naar mijn woorden zoeken" - „Ik heb het moeilijk om mijn gedachten juist weer te geven." Dit soort klachten wijst op een aantasting van het geheugen,, het concentratievermogen, spreekvermogen en begripsvor ming. Al de beschreven sympto men van de zenuwinzinking ko men doorgaans niet voort uit een onherstelbare beschadiging van de hersenen, maar wel uit een tijdelijke ontregeling met als gevolg een vermindering van de funktiemogelijkheden. Zoals u ziet bestaat er een hele waaier van klachten die in alle' mogelijke kombinaties en kleu ren voorkomen. Bij sommigen zal de moedeloos heid overwegend zijn, anderen zullen zich vooral moe voelen. Soms is de angst de hoofdkleur, in andere gevallen de prikkel baarheid en de agitatie of ook de hysterische tint die aan alles een zelfzuchtig, hinderlijk en onecht karakter geeft. Welke kleur de zenuwinzinking ook heeft, steeds hebben we te doen met personen die zich ongeluk kig en ellendig voelen. Een juis te aanpak is steeds belangrijk, y Dr. Ickx. LEIDSE COURANT Basisauto's met schuifsystemen Atoms: Spel bestaande uit serie kunst stof kogels en verbindingen, waarmee scheikundige formules worden uitgebeeld 25.-). Albastine creatine: Wit en gekleurd modelleermate riaal met veel hechtingsmoge lijkheden om met verschillende technieken creatief te werken op karton, hout etc. Gloed nieuw. „Speel en Leer": (programma speelgoed van 0-10 jaar van rammelaar via blokken tot rekenstaafjes in kartonnen draagtasjes van 8.50-ƒ 17.50). „Ken je lichaam": Houten legpuzzel om het li chaam op te bouwen 15.-). „Iedereen kan 'schilderen": Voorgetekend plakaat met num mers. Bijbehorende verfkleuren hebben corresponderende num mers. Inkleuren op nummer tot fraai schilderij. Klein en groot formaat (van 25.- tot 40.-). Op de band ingesproken sprookjes: Geschikt voor iedere cassettere corder. beide zijden bespeelbaar zodat kind nooit hoeft terug te spoelen, 9.95). „Het werkboek voor kinderen": Cantecleer, de Bilt) Joost en Ma rian laten zien wat je kunt doen met waardeloos materiaal. Rijk in kleur geïllustreerd. Voor de kleintjes. Olifantgieter Zelfvliegende vogel Baby Yawnie, geeuwende pop als ze in haar handje wordt geknepen. Rockabye Baby, slaapt alleen door heen en weer te wiegen. Voor grotere meisjes (6-10): Dancing Pippa, beweegt op de maat van de muziek. Dusty, slaat keihard een bijbe horende tennisbal. Voor gehandicapte kinderen met weinig handkracht: Magnetische onderplaat, waar op grote plastic onderdelen ge plakt kunnen worden. Plastic bouwdozen voor gehan dicapte 4- tot 5-jarigen. (Geyper Mini-Kits). Voor hem Vers gerookte zalm, een> hele IJsselmeerpaling op ouderwetse wijze gerookt in combinatie met een fles Bourgonje of Aquavite in houten geschenkkist (lengte ca 70 cm), op eigen adres franco thuisbezorgd 40.- 65.-). „Au Gourmet", Bergschenhoek (bij R'dam). Tel.: 010-18.60 00. Armbandhorloge, moderne rechthoekige vorm, (evt. met diamantjes voor de héél erg beminde Globe 2000, vereenvoudigde globe voor za kenlieden, die naar alle uithoe ken van de wereld moeten. Met behulp van bijpassend boekje vindt men geografische plaat sen, kanalen, stuwdammen (bij elkaar 50.000) door instelling op lengte- en breedtegraden. De ge gevens worden verkregen door middel van twee draaibare rin gen. Een lichtpunt van 3 mm wijst bij juiste „richting" de ge zochte plaats aan 190.- bi] kantoorboekhandel. Inl. 020- 220804). Solitair, Door middel van pionnetjes „dammetjes" slaan en maar één pion overhouden. Voor knappe bollen. Moeilijk spelletje, alleen te spelen. Tijdverdrijf bij trein- of vliegtochten. Drakkar-herenlijn (Guy Laro- che), „All over shampoo", gel voor onder de douche 16.75), „cre- me plein air" (huidverzorgende crème, licht gekleurd 18.75, „Splash cologne export" (frisse cologne die na sport, baden of douchen kan worden gebruikt 13.75. Kimono, voor tussen teevee en bed, evt. met bijpassende broek. Leren polstasje, waarvoor geen man zich nu meer geneert Voor haar Parfum „Empreinte" van Cour- règes in beeldig klein gouden .flesje, in de vorm van een bol, speciale aanbieding (zolang de voorraad strekt: 19.75; Anders 23.50). Bijpassende Courreges- zeep 9.95. Lap la carte", gordijnstof voor keuken of huisbar bedrukt met vruchten, kruiden, vis etc. 11.90 per m. (Deja fabric). Setje van 5 kleurpotloden voor ogen en lippen (Californiaserie. 8.75). „Gouden ei", Aquarius eau de toilette, een spray in de vorm van een ei. (Max Factor). Zilveren ringen, voor elke vinger één. (Ontwerp Bert van Zanten) in moderne vormgeving Zilveren kandelaars, basismodel voor drie kaarsen, steeds aan te vullen. Voor don kere wintertijden. Kniekousen, in psychëdelische dessins. Bain Biotherm, lichtschuimende badlait in tube, te doseren met dop 19.75. Dun zilveren- of doublé kettink je met zilveren (of doublé) peer tje of appeltje eraan 39.- Bob- be, Den Haag). Keukenkalender, (blauw met groen bovenblad) met afscheurbare boodschap penlijsten en receptuur calorie arme knabbels, 6.30 kantoor boekhandels, warenhuizen). Tasagenda, (moderne kleuren; oranje, paars, wit) met lijst vrouwenver enigingen en adressen waar de consument wijzer van wordt, e.a. informatie 8.30). Voor elke vinger een ring "A la Carte" gordijnstof voor keuken of huisbar Steeds aan te vullen kandelaars

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10