Leiderdorp kampt met tekort van 8,5 ton Zeven maanden voor Leidenaar Rekenfout van 1,8 miljoen in Wassenaarsè begroting? 'Instructiebad maar afbreken' Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek breidt werkzaamheden uit BEZWAREN TEGEN STERFLAT IN „FREDERIKSOORD" CCP-fractie vraagt zich af: VVD IN VOORSCHOTEN: „UITBUITING IN DE HORECA" Vernielers aangehouden Windvaan weer op Oude Toren LEIDSE COURANT Van onze correspondent LEIDERDORP - De begroting voor 1976 van Leiderdorp vertoont een tekort van 850.000 gulden. Het is de tweede achter eenvolgende begroting die met een tekort sluit. Op de begroting voor 1975 was het tekort ruim 1,2 miljoen gulden. Een groot deel van het tekort komt op rekening vanhet onderwijs. Het nadelig saldo op de van het rijk te verwachten uitkering voor het onderwijs zal komend jaar ruim 50 procent gaan bedragen. Dit nadelig saldo, ruim één miljoen gulden, slokt bijna alle inkomsten van de ge meente uit de wegen- en rioolbelasting op. De raad zal de nu ingediende gemeente begroting gaan behandelen in zijn verga dering die in de week van 15 tot en met 19 december zal plaats vinden. B en w wijzen in hun voorwoord bij de begroting voor 1976 de subsidieverlening in het kader van aanvullende civiel-tech- nische werken, de zogenaamde DACW- subsidies, af. Zij doen dat omdat deze een te grote en ongecontroleerde druk op het gemeentelijk handelen zouden leggen. Het college geeft, in het kader van de werkgelegenheidsuitkeringen, de vookeur aan uitkeringen uit het gemeentefonds: „Naar onze mening scheppen deze extra uitkeringen uit het gemeentefonds een grotere vrijheid van handelen voor de gemeenten dan de zogenaamde DACW- subsidies. Deze laatste kunnen, door de criteria die de hogere overheid hanteert, het planmatig voorbereiden van andere projecten in gevaar brengen, De uitkerin gen uit het gemeentefonds bieden boven dien de gemeenten de gelegenheid zelf de daarvoor in aanmerking komende projec ten in de door de gemeenten te bepalen prioriteit te kiezen". Kritisch laten b en w zich in hun voor woord uit over het groeiende verschil tussen kosten en normuitkering bij het onderwijs. Het tekort was voor 1975 be groot op 783.000,-, voor komend jaar verwacht het college een tekort van ruim één miljoen gulden. Naar het oordeel van het college zijn de uitgaven die wórden- gedaan ten behoeve van het onderwijs verantwoord omdat het noodzakelijk is de gebouwen in goede staat te houden en de leer- en hulpmiddelen op het voor goed onderwijs vereiste peil. „Een nood zakelijke investering in het belang van de inwoners van de gemeente", aldus b en w. Als kritische noot voegen zij daaraan toe dat zij aan de goede bedoeling van de regering om tot verbetering van de nor muitkering te komen: „nog niet durven te twijfelen. Praktisch resultaat ervan voor de gemeente zien wij voor lange tijd nog niet zitten". Illllll Van een onzer verslaggevers Bollenstreek De stichting Maatschappelijke Dienstverle ning „Bollenstreek" wil haar werkzaamheden de komende ja ren gaan uitbreiden. In 1976 zal naar alle waarschijnlijkheid een experiment starten in sa menwerking met de Stichting Geestelijke Volksgezondheid Zuid Holland. Onderzocht zal worden op welke wijze preven tief te werk kan worden ge gaan. Een speciaal hiervoor aangetrokken functionaris gaat zoeken naar middelen om on gunstige omstandigheden te veranderen en te voorkomen. De maatschappelijk werkers van de stichting zullen het ko mende jaar initiatieven nemen tot de opvang van buitenlandse arbeiders, minderjarigen en in krisissituatie verkerende perso nen. De gezinsverzorgers gaan zich bezighouden met de zoge naamde Alpha-hulp. Dit is be middeling bij het tot stand ko men van huishoudelijke hulp voor bejaarden, in die gevallen waar de noodzaak voor gesubsi dieerde hulp in het kader van de gezinsverzorging niet aange toond kan worden. De stichting, die haar werkter- DINSDAG 11 NOVEMBEK lavo rein in Hillegom, Lisse, Sassen- heim. Warmond en Oegstgeest heeft, organiseert op 19 novem ber een bijeenkomst in „De Ont moeting" in Sassenheim. Hier kunnen belangstellenden met het stichtingsbestuur van ge» dachten wisselen over de plan nen van de stichting en over wat zij van de stichting verwachten. Tevens kan iedereen volledige informatie krijgen over de aard van het werk dat wordt verricht door tweehonderddertig bejaar denhelpsters, dertien leidsters en elf maatschappelijk werk sters die bij de stichting werk zaam zijn. B EN W: LAAGBOUW FINANCIEEL ONHAALBAAR Van een onzer verslaggevers RUNSBURG Enkele gemeen teraadsleden zijn niet gelukkig met de geplande sterflat in de wijk „Frederiksoord". Dit heb ben zij te kennen gegeven in een onlangs gehouden vergade ring van de commissie die de gemeentebegroting van 1976 on derzoekt. De leden menen een afnemende vraag naar flatwo ningen te kunnen signaleren. Zij suggereren b en w laag bouw op het terrein te plegen. Volgens het college is het echter financieel onhaalbaar laagbouw op het terrein te plannen. Bo vendien is het van mening dat de sterflat een wezenlijk stede bouwkundig onderdeel is van de wijk. De suggestie van de commissie om een gereduceerd tarief voor de reinigingsrechten voor be jaarden te introduceren zullen b en w niet over nemen. Zij stel len dat ook alleenstaanden echt paren, die buitenshuis werken aanmerkelijk minder huisvuil aanbieden dan gezinnen. Daar tegenover staat dat een lasten verlichting voor de een een las tenverzwaring voor de ander in houdt. Teneinde woonschepen in Rijns burg te weren, waren er stem men opgegaan het liggeld voor woonschepen te verhogen. B en w noemen deze maatregel onbil lijk. Zij wijzen erop dat de woonschipbewoners vaak door omstandigheden gedwongen in een woonboot verblijven. De Stichting „Avondzon" heeft vijfenvijftig bejaarden op haar wachtlijst voor een woning. Bij de gemeente zijn vijfentwintig namen genoteerd. Dit zijn.niet alleen spoedeisende gevallen. Vaak is gebleken dat bejaarden zich alvast aanmelden voor een bejaardenwoning, om, als het nodig is, in aanmerking te kun nen komen. De commissie heeft b en w laten weten dat zij de bouw van de aan de Smidstraat/Oegstgeester- weg geplande bejaardenwonin gen liever aan de woningbouw vereniging „Spinoza" overlaat, dan aan de Stichting „Avond zon". Een van de belangrijkste overwegingen is dat de woning bouwvereniging over een goed functionerende onderhouds dienst beschikt Reeds enige jaren geleden open de het college besprekingen met de Stichting „Avondzon". De stichting is van plan op het ter rein aan de Smidstraat een te huis voor demente bejaarden te bouwen. Later gaf zij de voor keur, aan het bouwen van be jaardenwoningen. Het college meent dat het morele verplich tingen aan de .Avondzon" heeft. De suggestie om de on derhoudsdienst van „Spinoza" te benutten wil het college even wel graag overnemen. Waarschijnlijk zal aan de Val- kenburgerweg tussen de Konin- I gin Julianalaan en de Oegst- j geesterweg een eenrichtingver keer worden ingesteld. Dit ant- woorden b en w op vragen of het niet wenselijk zou zijn ver keersmaatregelen te treffen op de Valkenburgerweg, -nu de Ko ningin Julianalaan binnenkort wordt doorgetrokken. FOTO-EXPOSITIE OUD-NOORDWIJK Tot 5 december a.s. kan men in de etalages van Foto Kruyt aan de Abraham van Royenstraat een exclusieve tentoonstelling bezichtigen, die oud* Noordwijk herleven. Het zijn reproducties van een 90-tal prentbriefkaarten, die door de Noord- wijkse verzamelaar Josua Moerkerk voor dit doel beschikbaar zijn gesteld. Behalve individuele op namen, zijn er ook series bij, onder meer van „Huis ter Duin". Niet alleen Noordwijk aan Zee, maar ook Noordwijk-Binnen is in de collectie vertegenwoordigd. De oudste opname dateert van 1890. Men ziet er de Koningin Wilhelmina Boulevard als een smal klinkerpaadje door de duinen met de „zwarte" vuurtoren op de achter grond. Een andere foto toont het tegenwoordige Palaceplein in oude stijl en daarop is ook de massieve pomp te zien, die, zoals wij onlangs reeds meldden, in de loop der jaren is verdwe nen en nog steeds zoek is. Opvallend is de scherpte van het uitgestalde fotomateriaal, dat met veel vakmanschap moet zijn vervaardigd. De expositie trok reeds talrijke bezoekers, zelfs uit Duitsland en andere landen. Inbraak benzinestation Plesmanlaan Leiden/Den Haag Wegens in braken en diefstallen in onder meer Leiden heeft de Haagse rechtbank gisteren een 27-jarige Leidse losarbeider veroordeeld tot zeven maanden gevangenis straf. Aan diens 35-jarige uit Zoetermeer afkomstige vriend die bij een en ander als com pagnon optrad werd een gevan genisstraf van een jaar opge legd. Daarnaast moeten beiden een eerder opgelegde voorwaar delijke celstraf van drie maan den gaan uitzitten. Het tweetal heeft onder meer een inbraak gepleegd in het benzine-station aan de Plesman laan in Leiden. Ook in Zoeter meer en Reeuwijk werden kra ken gezet. Een 31-jarige koopman uit Zutp- hen die dood door schuld ten laste was gelegd is gisteren door de Haagse rechtbank vrij ge sproken. De koopman reed op 21 februari van dit jaar met een vrachtwagen in de Hoofdstraat in Sassenheim en kwam daar in botsing met een bejaarde wiel rijder. Deze is kort daarna aan de gevolgen van het ongeval overleden. De botsing deed zich voor toen de Zutphenaar de wielrijder wilde inhalen. Naar Warmond Na ruim 16 jaar trouwe dienst gaat de heer C. van Egmond zijn werk als in structeur bij de drumband St. Matthias te Warmond beëindi gen. Sinds 1959, het jaar waarin hij de drumband formeerde, heeft de heer Van Egmond ruim vijftig tamboers opgeleid en een belangrijk aandeel gehad in de instructie van de majorettes. St. Matthias zal afscheid van hem nemen op 22 november tijdens een muziek- en showavond in de sportzaal „Klim Op". De heer K. C. Boeff uit Leiden volgt Van Egmond op. het oordeel van de officier va?» justitie heeft de vrachtwagenbe stuurder - bestuurder bij die manoeuvre een taxatie-fout ge maakt. Zijn eis luidde: 2000 boete, twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbe wijs, eveneens voorwaardelijk. De rechtbank in Den Haag heeft een 30-jarige chauffeur uit War mond gisteren wegens dood door schuld veroordeeld tot 300 gulden boete en voorwaardelijk 3 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar, we gens poging tot doodslag. De man reed enige tijd geleden op de Middendorplaan in Warmond met zijn auto op een vrouw in met wie hij had samengeleefd. De vrouw wist zich te redden door op het laatste moment op zij te springen. De actie van de chauffeur volgde nadat moei lijkheden waren ontstaan over de teruggave van eigendommen. De officier van justitie had vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf geeist Eveneens voor dood door schuld moest zich gisteren voor de Haagse rechtbank verant woorden een 22-jarige inkoper uit Rijnsburg. Deze zou op 7 maart toen hij met zijn bestelau to op de Van Assendelftstraat reed, niet voldoende rechts heb ben gehouden waardoor hij in botsing kwam met een fietser uit de tegenovergestelde rich ting. De wielrijder werd zo zwaar gewond dat hij korte tijd later is overleden. De officier van justitie stelde dat de ver dachte onvoldoende heeft opge let en eiste een geldboete van 2000 gulden alsmede 100 gulden boete voor de verkeersovertre ding en een voorwaardelijke in trekking van het rijbewijs voor de periode van een jaar met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank spreekt zijn vonnis uit op 21 november. de Wassenaarse raad meent bij het bestuderen van de ge meentebegroting voor 1976 een rekenfout van 1,8 miljoen te hebben ontdekt In een toelich ting bij de kapitaaldienst van de begroting wordt een over zicht gegeven de financierings middelen van de gemeente. Daarin wordt het bedrag aan financieringsmiddelen per 1 januari 1976 berekend op ruim 80 miljoen. Daarna volgen resp. de „vermeerderingen" en de „verminderingen". Het to taal aan de „vermeerderin gen", nl ƒ885.96,53 wordt in het overzicht niet bij de mil joen geteld, maar er van af getrokken. Daardoor zou, al dus de CCP-fractie, het bere kende financieringstekort van 13,1 miljoen met 1,8 mil joen verminderd kunnen wor den. Kan dit meevallertje de wat sombere geluiden in de aanbiedingsbrief enigszins af zwakken zo vraagt de fractie. Diverse wensen In de vragenlijst die de CCP- fractie na het begrotingson- derzoek heeft ingediend bij burgemeester en wethouders, wordt aan verlei zaken aan dacht besteed. Gevraagd wordt of aangegeven kan wor den hoeveel bejaardenwonin gen in de kom van het dorp gerealiseerd zullen kunnen worden. Is er al een oplossing gevonden voor de toekomstige afvoermogelijkheden voor het huisvuil? aldus een volgende vraag. Geinformeerd wordt voorts naar de gemeentelijke plannen om de administratie ve diensten van de gemeente onder te brengen in een cen traal administratiekantoor. Het tekort op het onderdeel brandweer zal in 1976 oplopen tot ruim 1 miljoen. Valt er aan die steeds stijgende kosten iets te doen? aldus vragen de CCP-leden. Gevraagd wórdt verder naar de uitvoering van de motie over de sociale wo ningbouw, die de gemeente raad bij de vorige begrotings behandeling heeft aanvaard. Verdere vragen hebben o.m. betrekking op het functione-, ren van de schoolartsendienst in de kring Katwijk, op de exploitatie van het restaurant bij de sporthal, op de verma kelijkheidsbelasting, die van Duinrell wordt geheven enzo voorts. NIEUWE POSTKANTOOR NOORDWIJKERHOUT IN GEBRUIK In de Havenstraat in Noordwi|kerhout is dezer dagen het nieuwe postkantoor in gebruik genomen. Het is voorzien van een kogelvrije pantserbalie en een zellbedie- nlngsruimte die dag en nacht open is en waarin zich postzegelautomaten en tele- looncellen bevinden. De administratie ruimte van het nieuwe gebouw Is twee keer zo groot als in het oude het geval was. Alle ruimten zijn aangesloten op een Installatie voor air-conditlonlng. Algelopen vrijdag is in caté-restaurant - restaurant Zegers aan de Herenweg met een drankje de officiële opening gevierd. Het postkan toor was voor de periode van vijf maanden tijdelijk in het kantoorpand van de voorma lige melkfabriek De Landbouw gevestigd. Van onze correspondent VOORSCHOTEN De VVD-fractie in de gemeenteraad van Voorschoten meent dat de gemeente het instructiebad maar beter kan laten afbrekea Haar argument: de gemeente moet jaarlijks teveel geld uitgeven om mankementen aan het bad te herstellen. Tijdens een vergadering van de financiële commissie uit de ge meenteraad gisteravond stelde de WD-vertegenwoordiger: „Het bad is gebouwd mensen die er geen verstand van hadden. Elk jaar weer stoppen we er als gemeente veel geld in, maar de klachten blijven maar aanhouden". Voor volgend jaar staat het instructiebad ƒ280.000 280.000. op de begroting. Dit bedrag is nodig om een goed ventilatiesysteem te laten aanbrengen Nu hangt er vaak een concentratie van I chloordampen boven het bad. De commissie behield zich het voorbehoud de voorzieningen aan het instructiebad nog nader te bezien. NOORDWIJK De afdeling Horeca van de A.V.G. (NKV) meent dat de werknemers in bepaalde horecabedrijven worden uitgebuit. Ze zal volgend jaar niet aarzelen daartegen in aktie te komen. Dit bleek op een ledenvergadering in hotel-restaurant „Royal". Voorzitter W. Wijnands verwelkomde hoofdbestuurder P. Lodiers en herdacht vervolgens het overleden lid, wijlen de heer J. Thijssen. In zijn openingswoord merkte Wijnands op, dat het bestuur een druk jaar achter de rug had. Men had geprobeerd „een tipje van de sluier op te lichten, liggend over het a-sociale gedrag van vele werkgevers in de horecabedrijven". Hoofdbestuurder P. Lodiers deelde mede. dat er vorig jaar en ook dit jaar een flinke toeloop is geweest van nieuwe leden. Steeds meer gaat men inzien, dat georganiseerd zijn geboden is. Vorig jaar reeds waren wij de mening toegedaan, dat niet alleen de buitenlandse werknemers werden uigebuit, maar ook vele artderen, die in de horeca werkzaam zijn. Wij hebben getracht de zaak te inventariseren, aldus Lodiers, en dit is aardig gelukt. Zodra er volgend jaar maar iets is, wat niet door de beugel kan, zullen wij er volledig op ingaan. Warmond De politie heeft een viertal jonge Warmonders in de leeftijd van plm. 18 jaar aange houden die vernielingen hebben aangericht aan de verkeersbor den nabij het zebrapad aan de Herenweg. Er zal proces-verbaal worden opgemaakt en zij zullen de schade van enkele honder den guldens moeten vergoeden. Warmond Donderdag a.s. wordt tussen 11.45 en 12.00 urn- de windvaan weer op de Oude Toren geplaatst. Men is dan zover met de herstelwerkzaam heden gevorderd dat het hoog ste punt is bereikt. Dit is reden voor enig feestelijk vertoon en een toespraak door burgemees ter De Vreeze. Voor de bouw vakvakantie 1976 hoopt men met de herstelwerkzaamheden klaar te zijn. Nieuw bestuur VVN Warmond Warmond Tijdens de algeme ne ledenvergadering van Veilig Verkeer Nederland afd. War mond zijn een nieuwe voorzitter en een nieuwe penningmeester gekozen. De heren M. Portengen en C. M. v. Trigt traden resp. als voorzitter en penningmees ter af en werden opgevolgd door de heren N. A. de Vlam en A. van der Welle. Clubhuis voor gehandicapten morgen open Sassenheim Het nieuwe club huis voor de leden van de Stich ting Sport en Recreatie Gehan dicapten Bollenstreek wordt morgen in gebruik genomen. Om vier uur wordt het clubhuis overgedragen. Tevens wordt dan de naam bekend gemaakt. Aanstaande vrijdag kunnen alle verzorgers, ouders van de ge handicapten en omwonenden een kijkje komen menen in het clubhuis dat aan de Rusthoflaan ligt. Het „open huis" is van ze ven tot negen urn-. Noordwijkers in ,,Wie van de drie" NOORDWIJK - In het veel be- keken AVRO-programma „Wie van de drie?" zullen maandag avond, 17 november a.s. drie Noordwijkers op het TV-scherm verschijnen. Het zijn de heren Dick van Dee, Frans Onverwagt en Gerard van Wetten en uit dit trio zullen Albert Mol, Martine Bijl, Guus Oster en Sonja Ba- rend de echte vuurtorenwachter j moeten vinden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4