Financieel resultaat Cebeco-handelsraad niet onbevredigend CENTRUMFUNCTIE IS STEEDS BELANGRIJKER VOOR GLASTUINBOUW NIEUW GEBOUW VAN TOELEVERINGSBEDRIJF TUINBOUWMATERIALEN Financiële problemen van jonge tuinders kunnen worden verlicht AANVOER KOMKOMMERS LOOPT SNEL TERUG DUIDELIJK KIEZEN IN BLOEMBOLLENVAK (1) GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN MAANDAG 10 NOVEMBER 1975 LI^IDSE COURANT Half december wordt in Amsterdam, een tweedaags bloembollen-marketing-congres gehouden en aan het slot van de tweede dag zullen de modellen voor de struktuurverbe- tering van het bloembollenvak bekendge maakt worden. In de afgelopen maanden zijn tal van gedachten, ideeën, suggesties en alternatieven door de diverse werkgroepen op de snijtafel gelegd en op hun bruikbaar heid bekeken. Er is achter de schermen een opgewonden verschil van mening geweest tussen het bureau dat het onderzoek uitvoert en de vertegenwoordigers van de export, waardoor een deel van de oorspronkelijke uitgangspunten weer bijgebogen moesten worden. Dat gaf vertragingen die er niet om logen, maar nu is de finish dan toch in zicht Dat het bloembollenvak een panklaar recept zal krijgen, waardoor men in één klap uit de moeilijkheden zal zijn, is natuurlijk een utopie. Dat kón eenvoudig niet omdat men met veel te veel verschillende bedrijfstypen te maken heeft Wat bijvoorbeeld wèl opgaat voor een landbouwbedrijf met veel bloem bollen, past in de verste verten niet op een kwekerij waar men een groot aantal bij- goedgewasjes teelt De lijnen die straks in de modellen aangegeven zullen worden, zul len door iedere vakgenoot vertaald en voor zijn bedrijf pasklaar gemaakt moeten wor den. Van één ding kan men bijvoorbaat over tuigd zijn: struktuurverbeteringen kunnen nooit zonder pijn uitgevoerd worden. Na tuurlijk zullen de bedrijven die thans nog min of meer gezond zijn minder kreten hebben te slaken dan de kweker en expor teurs die het roer radicaal zullen moeten omgooien. Struktuurverbeteringen doorvoeren is géén vorm van sociaal werk. Ze kunnen dus nooit tot doel hebben de zwakke bedrijven tot elke prijs in het leven te behouden. Wat er wèl zal moeten gebeuren is dit: sterke bedrijven nog sterker laten worden en de groep die nu nog tot de twijfelaars, de zgn. randbedrij- ven, behoort, de wegen aangeven die kunnen voeren tot een versterking van de huidige posities. Er is een niet geringe groep waar van vaststaat dat ze— struktuuronderzoek of géén struktuuronderzoek/ tot de wijkers moeten behoren. Bedrijven die met veel kunst- en nog meer vliegwerk in leven wer den gehouden door al of niet gedwongen medewerking van vrouw en kinderen tegen een veel te lage vergoeding. Deze bedrijven in stand houden heeft geen zin. Die moet men gewoon laten góón, waarmee we niet willen zeggen dat men ze moet laten ófgaan. Steunmaatregelen om acute nood op te hef fen? Akkoord. Misoogst (of een zeldzaam overvloedige oogst kunnen tot noodsituaties leiden die via een eenmalige steunmaatregel opgeheven kunnen worden. De meeste ande re steunmaatregelen, die soms jaren achter een met de beste bedoelingen worden geno men, lossen het probleem niet op. En in negen van de tien gevallen werken ze ook nog struktuurverslechterend. In het kort samengevat zal dus het volgende moeten gebeuren: gezonde bedrijven hints geven waardoor ze het nóg beter kunnen gaan doen. ondernemers die tot nu toe de ontwikke lingen maar ten dele hebben kunnen bijhou den wegen wijzen waardoor ze het wel zullen kunnen „bol"-werken. de wijkers met zo weinig mogelijk leed laten afvloeien. Keus Er zal een duidelijke keus gemaakt moeten worden. Voor compromissen zal in vele ge vallen geen plaats zijn. Het blijven steunen van zwakke bedrijven is niet in het belang van de gehele bloembollenbedrijfstak en zeker niet voor de toekomstige ontwikkelin gen. Het is duidelijk, dat het bloembollenvak dat groot is geworden door individualisme, an dere wegen moet inslaan. Dat straks in de toekomstige modellen gewezen zal worden op de absolute noodzaak van méér samen werking en minder concurrentie-op-leven- en-dood staat nu al vast Het zal alleen verdraaid moeilijk zijn om bloembollenkwe kers en -exporteurs aan één tafel te krijgen met de vaste wil die samenwerking van de grond te krijgen. Maar daarover willen we het in een volgend artikel hebben. GROTE VERONTRUSTING OVER REGERINGSBELEID WESTLANDSE TUINDERS Tijdens een ledenvergadering van de kring Delftstreek van de Land- en Tuinbouwbond heeft het bestuur opnieuw zijn grote verontrusting uitgesproken over het beleid van de Neder landse regering inzake de tuin ders in het Westland. Op de vergadering, die werd gehou den in de kantine van de Delft- se groenten veiling, waren onge veer 200 leden van de bond aanwezig. Volgens de heer P. Verhoef, al gemeen voorzitter van de bond, groeien de sociale lasten de tuinders boven het hoofd. Die sociale lasten worden voor dit jaar geraamd op 28,7 procent van het inkomen. De heer Ver hoef wees erop, dat 30 35 procent van de tuinders onder het minimum-inkomen werkt. De regering moet haast maken met het rapport, dat onder lei ding van professor Hofstra hier over wordt samengesteld, aldus de heer Verhoef. Wanneer de regering nalaat tijdig maatrege len te nemen, denkt de kring Delft van de bond aan een groots opgezette massameeting in de groentenveiling. De afde ling Delft heeft ongeveer 1000 leden. ROTTERDAM De nationale coöperatieve aan- en verkoop vereniging voor land- en tuin bouw g.a. „Cebeco-Handels- raad" te Rotterdam heeft in het per 30 juni 1975 afgesloten boekjaar 1974/1975 een omzet behaald van bijna 1,8 miljard gulden. Dat is vrijwel evenveel als in het vorige boekjaar. Ook de in tonnen gemeten omzet bleef op ongeveer hetzelfde ni veau van 4,1 miljoen ton. De omzet volgens de geconsoli deerde resultatenberekening, omvattend de omzet van Cebe- co-Handelsraad en die van haar meerderheidsdeelnemingen, be reikte een totaalbedrag van 2 miljard, wat een kleine stijging betekent ten opzichte van het vorige jaar. De omzet van de Cebeco-Handelsraad-groep, be staande uit de leden-cöopera- ties, Cebeco-Handelsraad en de deelnemingen, die in het vorige boekjaar 3,2 miljard gulden be liep, bereikte in 1974/1975 een totaal van 3,3 miljard. Gezien de gedaalde rentabiliteit van de individuele land- en tuin bouwbedrijven en de algemene teruggang in de conjunctuur acht Cebeco-Handelsraad de fi nanciële resultaten niet onbe vredigend. De baten zijn geste gen van 79,6 tot 86,6 miljoen gulden. Daar staat echter een kostenstijging tegenover van 73,7 naar 81,8 miljoen gulden. Veruit het grootste deel van de ze kostenstijging wordt veroor zaakt door salarissen en sociale lasten, bij een gedaald perso neelsbestand. Tegenover een ge ringer nettosaldo, uit deelnemin gen staat een hogere rentebate. De omgezette hoeveelheid mengvoedergrondstoffen steeg met 4,5 procent tot ruim 2,2 miljoen ton; de gemiddelde prijs van deze grondstoffen daalde met ruim 3,80 gulden per hon derd kilo-De omzet in meststof fen steeg tot l.lf2.000 ton; een toeneming met 60.000 ton bij de stikstofmeststoffen stond tegen over een daling met 35.000 bij fosfaat-, kali- en kalkmeststof- fen. De verschillende soorten meststoffen stegen tussen de 9 en 66 procent in prijs. De geldomzet van bestrijdings middelen steeg met 7 procent tot rond 67 miljoen gulden. Zo wel bij meststoffen als bij be strijdingsmiddelen heeft het natte seizoen 1974 een belangrij ke ongunstige invloed uitgeoe fend op de toedieningsmogelijk heden. Aan West-Europese granen werd ruim 387.000 ton omgezet De afzet werd volgens Cebeco- Handelsraad bemoeilijkt door het EEG-afzetbeleid voor tarwe. De peulvruchtenomzet nam toe. De omzet in consumptie-aardap pelen, eerder 100.000 ton, ge beurt nu in goede samenwerk ing met zusterorganisaties. In de zaaizaad- en pootgoedaf- deling was vooral de export van zaaigranen vermeldenswaard. De afdeling mechanisatie zag haar omzet met 2 procent dalen tot ruim 84 miljoen gulden. Ook de omzetten in landbouwbe drijfsuitrusting en winkelartike len verminderde. Oorzaak was de algemene conjuncturele ont wikkeling binnen de landbouw, waardoor de agrariërs minder werktuigen, stallen e.d. aan schaften. De omzet in aardolie- produkten en motorvoertuigen, in totaal 120 miljoen gulden was groter dan vorig jaar. Minister Van der Stee: EINDHOVEN Minister A. van der Stee (Landbouw en Visserij) heeft goede hoop dat de financiële problemen van jonge landbouwers op korte termijn kunnen worden ver licht. Met name wordt gezocht naar oplossingen voor de pro blemen die zich voordoen als jonge landbouwers het bedrijf van hun ouders overnemen. Dit zei de minister in Middel- tes erg zwaar wegen voor een jonge landbouwer", aldus de minister. Fiscale maatregelen zullen met name voor deze groep niet zo veel soelaas bieden, omdat het belastbaar inkomen in vrijwel alle gevallen erg laag is, zo meent de minister. Tot slot zei de minister nog dat binnen enkele weken een overleg zal starten met minis ter Vorrink over de hinderwet- problematiek, waarmee met name de veredelingsbedrijven te kampen hebben. Vóór de bijeenkomst werd aan de minister een nota overhan digd, waarin de problemen van de agrariërs nog eens op een rijtje waren gezet Deze nota was opgesteld door de rooms-katholieke boerenbond in Oost-, West- en Middelbeers. beers waar hij sprak op een druk bezochte CDA-bijeen- komst. Minister Van der Stee vertelde dat onlangs besprekingen zijn gestart met de Rabo-bank om te komen tot een aangepaste aflossingsregeling voor jonge boeren. „Dit is volgens mij een belangrijke zaak, omdat zeker vlak na een bedrijfsovername de lasten van aflossing en ren- Want even automatisch als men binnen is gekomen komt men ook weer buiten, hetgeen enorm tijdbesparend is. Behalve de grote hal is er in het robuuste gebouw ook een showroom (430 vierkante me ter) met een afdeling voor elektrische apparaten en voor pompen, een werkplaats (260 vierkante meter) een conferen tiezaal (95 vierkante meter) een even grote kantine en de kantoren (190 vierkante me ter). In aparte afdelingen staan de verven en de vergif ten opgeslagen. Ook de voor raad buizen bevindt zich in het gebouw. In het nieuwe ge bouw, dat in korte tijd kon worden opgetrokken, vinden 32 man werk onder leiding van de directeur, de heer C. van Driel. De aanvoer van komkommers loopt snel terug. Dit ligt ook geheel in de lijn der verwachtingen. De prijzen daarentegen zijn de afgelopen week iets teruggevallen. Voor de 61ers ligt de prijs rond de 90 cent per stuk (vorige week nog boven de gulden), de 5 Iers zijn gedaald naar 73 cent. Als het weer <le komende tijd niet al te slecht wordt, dan is het mogelijk dat de staart van de teelt weer iets in prijs oploopt. Er is op het ogenblik slechts weinig concurrentie, naast Nederland zijn België, Griekenland en de Canarische Eilanden met komkommers aan de markt Tomaten Bij dit gewas zien we hetzelfde beeld als bij de komkommers, de aanvoer neemt af en de prijzen hebben zich niet kunnen handha ven op het niveau van de week ervoor. Hier is echter wel sprake van een flinke concur rentie, met name Spanje is op de West-Duit se en Engelse markt aktief. Op de West-Duit se markt speelt naast Spanje ook Roemenië weer een belangrijke rol. Door de te ver wachten toenemende concurrentie van Ma rokko en de Oost-Europese landen zullen de prijzen geen gelegenheid krijgen om op te lopen en zullen ze tussen de 7 en 8 gulden per bakje blijven hangen. Paprika De optimistische verwachting van vorige week is niet uitgekomen. Hieruit blijkt hoe grillig de marktontwikkeling kan verlopen. Er werd nog een flink aanbod van paprika's verwacht, de aanvoer van de groene sorte ringen is dan ook opgelopen. Bij de groene sorteringen was de prijsdaling het sterkst De rode sorteringen zijn ook iets in prijs gedaald, het aanbod bleef nagenoeg gelijk. De concurrentie van vooral Italië (740 ton), Griekenland (262 ton), Roemenië (56 ton) en Bulgarije (20 ton) op de West-Duitse markt was te groot om in Nederland een prijsstij ging of stabilisatie van de prijzen mogelijk te maken. Het aandeel van Nederland op de West-Duitse markt was 101 ton in dezelfde periode. Voor de komende week worden er weer flinke hoeveelheden paprika's ver wacht en de prijsontwikkeling hangt voor een deel af van de concurrentie op de buitenlandse markt De verwachting is dat deze afneemt waardoor de prijzen meer kans krijgen om weer op te lopen. Sla Er viel niet anders te verwachten dan dat het aanbod van sla weer zeer ruim zou zijn, Tuinders zijn voortaan verplicht de volgende gewichtsklassen van de sla in dozen, al dan niet in polyzakjes, aan te voeren: sortering 15—16 kg, sortering 17—18 kg en sortering 19—20 kilogram. Sorteringen boven de 20 kg en onder de 15 kg blijven, totdat anders wordt besloten, aangevoerd in plastic-fust. De dozen worden vóór aflevering door de tuinder van een sticker voorzien, waarop met cijfers de gewichtsklasse wordt aangegeven. De kleur van de sticker geeft de kwaliteit aan. Voor A-kwaliteit een rode sticker, B-kwaliteit een gele sticker en C-kwaliteit een groene sticker. De doos waarin de losse sla verpakt wordt is blauw-groen. Prijs doos 1,32. De doos waarin de polysla verpakt wordt is blauw-rood. Prijs doos inclusief 24 poly-zakjes 1,40. dit blijkt dan ook het geval. De sla-prijzen zijn dan ook niet uit het slob gekomen en bewegen zich nog steeds op het treurig lage niveau. Het is voor menig tuinder ontmoedi gend om een kas met goede en zware sla te moeten snijden voor prijzen die tussen de 8 en 19 cent per krop liggen. Naast het grote aanbod van Nederland is er in verge lijking met vorig jaar een grotere concurren tie van België op de West-Duitse markt. Toch is de export twee maal zo groot als vorig jaar, maar de handel kan de enorme aanvoer niet verwerken. Ook voor de ko mende week zijn de vooruitzichten somber. Bovendien is het voor de kwekers soms stekelig om te zien dat de prijs die de consumenten betalen vaak ruim 300 ho ger ligt als de veilingprijs die zij ontvangen. Overige gewassen Het aanbod van spruiten heeft de omvang van vorig jaar nog niet bereikt, daarnaast is er een levendige export De prijzen zijn rond de gulden per kg. blijven hangen. Als het aanbod gaat toenemen zullen de prijzen zich niet kunnen handhaven. Voor andijvie bestaat goede belangstelling, ze wordt ver kocht voor 55 cent per kg. Er worden nog steeds aardbeien aangevoerd, ook al is het wekelijks nog maar een paar ton, de prijs ligt op 1,91 gulden per 200 gr. Voor de beste sortering sperciebonen schommelt de prijs nog steeds rond de 5 gulden per kg., de mindere sorteringen worden voor 3 gulden per kg verkocht De bloemkoolprijzen lopen weer langzaam op, de hoogste noteringen voor de zessen was 75 cent per stuk. De witlof-aanvoer komt nu goed op gang, de A 1 sortering brengt ruim 3 gulden per kg. op. Voor boerenkool wordt gemiddeld 31 cent per kg betaald. DEN HAAG Steeds op nieuw komen we in de vakli teratuur over de glastuin bouw het begrip „centrum functie" tegen. Een begrip, dat zich vrij moeilijk iaat de finiëren, maar iedere glastuin der weet wat ermee wordt bedoeld en men is blij als het tuinbouwbedrijf in een cen trum ligt, dat een dergelijke functie heeft Sprekend voor beeld is natuurlijk het Zuid hollands Glasdistrict, het grootste aaneengesloten glas tuinbouwgebied ter wereld, dat wordt gevormd door het Westland en het gebied ten oosten ervan, lopend tot Lei den in het noorden, Gouda in het oosten en Rotterdam in het zuiden. In de praktijk van alledag blijkt die bewuste centrum functie een bijzonder belang rijk wapen in de concurrentie strijd. Een wapen, dat elk be drijf jaarlijks vele duizenden guldens voordeel oplevert, al zijn dat vooral guldens, die moeilijk hard gemaakt kunnen worden. Die nauwelijks zijn te kwantificeren. Waar gaat het namelijk om? Het begrip centrumfunctie laat zich omschrijven met „een reeks samenvallende, elkaar versterkende factoren die teza men zorgen voor een klimaat, waarin de glastuinbouw uitste kend kan worden beoefend". Enkele van die factoren zijn: een goed functionerend afze- tapparaat (veilingen), een goed ontwikkelde tuinbouwtoelever- ingsindustrie, een op de tuin bouw ingesteld bankwezen, ge richt onderwijs, een tuinbouw- voorlichting die steeds „bij de tijd" is, vakbekwame werkne mers, een (gemeentelijke) overheid, die bekend is met de specifieke eisen en problemen van de glastuinbouw en een sterk organisatie ver band. Een opsomming, die niet compleet is, maar in voldoende mate aangeeft waarom het gaat. Juist in moeilijke perioden wordt het belang van deze centrumfunctie groter. Het verschil tussen kosten en op brengsten wordt steeds klei ner. De kostenaspecten kun nen de balans naar bedrijfs beëindiging doen doorslaan. Berekeningen van het Land- bouw-Economisch Instituut (LED bevestigen steeds op nieuw, dat de ondernemer in het grote glastuinbouwcen trum betere overlevingskansen heeft. De opbrengsten buiten de centra liggen veelal lager; de kosten hoger. Hieraan moesten we denken bij het doorlezen van het kort geleden verschenen fusierap port van de besturen van de veilingen Nieuw-Amsterdam en Westland-Noord. In feite is dit voorstel tot fusie een definitieve bevestiging van hetgeen onze krant jaren gele den al schreef, namelijk, dat het stimuleren van glastuin- bouwvestiging buiten de grote centra tot mislukken was ge doemd (zuidoost Drente, noorden des lands). Dat is ons nooit in dank afgenomen, maar de feitelijke ontwikke ling bewijst ons gelijk. De vei ling Nieuw-Amsterdan, waar typische exportprodukten (kasgroenten) worden geteeld, heeft de strijd op moeten ge ven door juist het ontbreken van de centrumfunctie. In dit geval vooral tot uiting komend in het niet functioneren van de veiling, waar de door de leden geteelde produkten tot waarde moesten worden gebracht De veilingklok draait daar wel, maar er zijn niet voldoende kopers in de banken die el kaar beconcurreren en zo doende zorgen voor een op- brengstprijs voor de telers, die onder de gegeven marktom standigheden de hoogst be reikbare is. Die kopers zitten er niet, omdat het aanbod te klein is. Het aanbod is te klein, omdat zuidoost Drente nooit is kunnen uitgroeien tot een om vangrijk glastuinbouwcentrum met alles erop en eraan. Het onbreken van de centrumfunc tie heeft de veiling Nieuw-Am sterdam de spreekwoordelijke das om gedaan. Hopelijk zien de glastuinders uit zuidoost Drente in, dat fu sie met veiling Westland- Noord de grote afzetproble- men definitief kan oplossen. BLEISfrlJK - Aan de HmI- weg 191 in Bleiswijk neemt op donderdag 25 november Codrie B.V. vlak naast de vei ling Bleiswijk een nieuw ge bouw in gebruik. Codrie B.V. is een tulnbouwtoeleverings- bedrijf, dat alles levert wat het moderne tulndersbedrijf nodig heeft op het gebied van de mechanisatie en de auto matisering. Maar ook alles, wat wel met de tuinbouw, maar niets met automatisering te maken heeft is er te koop. De tot barstens toe gevulde rekken in de 760 vierkante meter grote hal bie den keus te over. Wie zijn inkopen wil doen bij dit be drijf kan met zijn auto terecht op het ruime, geasfalteerde, parkeerterrein, maar kan ook in de auto blijven zitten en gebruik maken van het drive- in-systeem. Wanneer men met de bumper van de auto boven een lus in de grond komt gaat automatisch de grote deur van de hal open. Door langs een balie te rijden, de bestelling op te geven en deze even verder op de auto geladen te krijgen kan men zaken gedaan hebben zonder de auto te verlaten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7