„Ik koester geen wrok" VERMOEIDE DR. HERREMA WEER THUIS! CeidoeSomont PORTUGESE PREMIER MET TRAANGAS BESTOOKT dempnstreert Herrema's moed legende geworden" Goed afgelopen MAANDAG 10 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Ik koester geen wrok tegen mijn ontvoer ders. Ik voel eerder medelijden met ze, want ze hebben het op dit moment bijzonder moeilijk", aldus zaterdagmiddag een ernstig vermoeide maar gelukkige dr. Tiede Herrema op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven, waar bonderden belang stellenden de chaotische thuiskomst bijwoonden van de Akzo- direkteur die 36 dagen in Ierland werd gegijzeld. De chaotische aankomst van dr. Herrema op vliegveld Zestienhoven. De Tiede Herrema die zoon Jelle in de armen sloot (links in de hoek) werd overspoeld door horden fotografen. De flegmatieke dr. Herrema verblikte of verbloosde niet bij de tumultueuze aankomst waar horden fotografen zich rondom het vliegtuigje ver drongen toen hij uitstapte. Hij lachte blij toen hij zijn kinde ren in de armen sloot en zwaaide even naar de honder den belangstellenden, die zich in de vertrekhal van het vlieg veld verdrongen om een glimp op te vangen van de kleine, vriendelijke man. Tijdens de persconferentie die volgde op de thuiskomst toonde dr. Her rema geen emoties toen hij sprak over zijn belevenissen met zijn ontvoerders Marian Coyle en Eddy Gallagher. Psy chisch scheen dr. Herrema niet onder zijn 36 dagen du rende opsluiting te hebben ge leden. Fysiek waren aan hem de sporen wel te zien. Zijn bleek gelaat was diep door groefd en zijn ogen hadden rode randen van vermoeid heid. Ook viel het gemis van een der voortanden op. Eddy Gallagher had hem die tand met een pistool uitgeslagen, maar dr. Herrema wilde dit voorval niet als mishandeling aanmerken. „Het was een ge volg van zijn emotionele en agressieve gedrag. Hij deed het niet opzettelijk". „Ik wil iedereen enorm bedan ken omdat ze het mogelijk ge maakt hebben dat ik nA 36 dagen gijzeling nu nog leef. Vooral ook de Ierse regering, die in mijn ogen de juiste tak- tiek heeft toegepast waardoor de affaire zo goed is afgelopen en tevens de democratie zich heeft kunnen bewijzen", zei dr. Herrema tijdens het begin van de persconferentie. „Vrij dagmorgen begon ik te begrij pen, dat ik spoedig in vrijheid zou worden gesteld. Eddy Gal lagher, duidelijk de leider van het tweetal, werd ziek. Hij ver toonde de verschijnselen van nekkramp". „Ik kan mijn ontvoering eigen lijk onderverdelen in drie ver schillende perioden. Na de kidnapping op 3 oktober die volgens mij het werk was van een groep van twaalf tot vijf tien personen, verbleef ik tien dagen op een boerderij. De eerste vier of vijf dagen daar van was ik geblinddoekt en aan handen en voeten gebon den. Daarna sloten ze me op in een klein kamertje. De tweede periode begon in het huis in Monasterevin en duur de tot de inval van de politie. Gedurende die tweede periode was er ook nog een echtpaar in het huis, maar van alle ont voerders heb ik alleen Eddy Gallagher en Marian Coyle goed kunnen zien. De derde periode was de tijd na de ont dekking van het huis door de politie tot aan mijn bevrij ding." „De dagen op de bovenverdie ping van dat huis in Monaste revin waren spannend, maar geen enkele keer dreigde het tot. een emotionele explosie te komen. Eddy Gallagher en Marian Coyle vonden het een normale zaak, dat de politie op korte afstand van hen was en voelden zich niet in het nauw gedreven. Gallagher was de leider. Zittend of liggend gaf lij opdrachten aan mij en Ma- -ïan Coyle. Hij droeg mij on der meer op om de teksten op le verschillende geluidsband- es in te spreken en enkele ceren moest ik met een pistool n de nek dingen naar buiten ichreeuwen. Soms gebeurde iet ook, dat ik voor het raam noest gaan staan. Dan lag hij ip de grond en hield mijn benen vast. Dat zijn de mo menten geweest, waarop men buiten dacht dat ik wel door het raam had kunnen sprin gen. We hadden op die "boven verdieping geen toilet. Ik moest als een hondje in een hoek van de kamer mijn be hoefte doen. Gedurende al die 36 dagen ben ik slechts een keer door emoties overmand geweest, maar dat duurde toen maar een minuut of tien. Ook kreeg ik na verloop van tijd enig overwicht op mijn ont voerders, hoewel ik met Ma rian Coyle geen woord gewis seld heb. De conversatie met haar beperkte zich tot een „dit is voor jou" als zij mijn eten aangaf. De eerste vier of vijf dagen na de inval door de politie hebben we geen voedsel gehad. Wel was er op die bo venverdieping een radio. Dit tot grote verbazing van de po litie die een eis van Gallagher om een transistorradio had af gewezen. Maar dat was een slimmig heidje van Gallagher, hij vroeg er wel om, maar had er al een". „Ik heb nooit explosieven om mijn hals gehad. Gallagher be schikte slechts over drie pisto len en springstoffen waren niet in huis. Ik moest op een gegeven moment, kort na de inval schreeuwen dat ik springstof om mijn nek had, maar dat deed ik onder dwang en op dat moment had ik niet de behoefte om de held uit te hangen. Ik bracht de tijd door met na te denken over allerlei zaken. Ook maakte ik kruis woordraadsels en speelde ik vaak blind schaak met mezelf. Eddy .Gallagher en Marian Coyle waren overduidelijk een Kogel Toen mijn gijzeling begon had Gallagher mij m'n zakmes en schroevedraaier afgenomen. Vrijdagavond kreeg ik van hem het zakmes terug en een kogel uit zijn pistool. „Dit is van u" zei hij. Enkele ogen blikken later werd ik vrijgela ten." Dr. Herrema aarzelt nog of hij naar zijn Akzo-fabriek in het Ierse Limerick zal terugkeren. „Ik moet dat nog met mijn vrouw overleggen. In elk geval is afgelopen dinsdag mijn jongste zoon weer naar Ier land gegaan. Hij zit daar op school en moet dit jaar eind examen doen. Voor het overi ge wil ik nu eerst de tijd ne men om weer volkomen tot rust te komen. Daarna zal ik wellicht mijn werk weer kun nen hervhtten". Dr. Herrema werd zaterdagmiddag direct na zijn aankomst voor een rustkuur opgenomen in een ziekenhuis in Nijmegen. BRITSE KRANTEN: (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Ierland prijst zich gelukkig, dat de zaak Herrema een gunstige afloop heeft gekend. De uitputtingspolitiek van de regering, die steunde op het onwrikbare besluit geen concessie te doen. wordt nu algemeen toegejuicht. De Britse zondagkranten steken alle de loftrompet over dr. Herrema en de Ierse regering. De Daily Telegraph: „De Ierse regering heeft de wereld bewezen dat de beste manier om aan terreur te weerstaan is, haar te weerstaan". De Sunday Times noemde het eind van de beproeving „eerst en vooral een overwinning voor de bewonderenswaardige Nederlander Herre ma, wiens moed en zelfbeheersing boven alle lof verheven zijn". De News of the world verklaarde, dat Herrema's moed „in de hele wereld een legende geworden is". De Ierse minister van Justitie Patrick Cooney heeft gezegd, dat in verband met de ontvoering negen personen in staat van beschuldiging gesteld zullen worden, onder wie Gallagher en Coyle. Dit tweetal verscheen zaterdag in Dublin voor een speciale rechtbank, die besliste dat zij tbt 8 december in voorarrest moeten blijven. Beide kidnappers werden beschul digd van ongeoorloofd wapenbezit en munitie en obstructie van de regering door middel van intimidatie. Gallaghers baard was netjes verzorgd en hij zag er goed uit. Het tweetal werd tijdens de voorgeleiding begroet en toegezwaaid door talrijke personen in de rechtzaal. Op Kerstdagen geen treinen in Engeland HOEK VAN HOLLAND - Op eerste en tweede Kerstdag rij den er in Engeland geen trei nen. Op eerste Kerstdag varen evenmin de dag- en nachtboot tussen Hoek van Holland en Harwich. Op tweede Kerstdag worden deze diensten wel nor maal uitgevoerd. In plaats van boottreinen zullen er voor reizigers met bestem ming Londen op- 26 december bootbussen rijden. Deze vertrek ken van Harwich om 17.35 uur. Voor aansluiting op de boten naar Hoek van Holland vertrek ken de bussen vanaf het Liver pool Street Station in Londen op 26 december om 9.40 uur (dagboot-aansluiting) en om 20.00' uur (nachtboot-aanslui ting). Wanneer men verder wil dan Londen, wordt afgeraden op de Kerstdagen over te steken omdat het treinverkeer volledig stilligt Bovendien zal ip Londen de ondergrondse volgens een zeer beperkte dienstregeling rij den. middenstand bij Detam LISSABON Een toespraak van de Portugese premier Jose Pinheiro de Azevedo op een open luchtbijeenkomst van circa 40.000 aanhangers van zijn regering in Lissabon is gepaard gegaan met schoten in de lucht en traangasgranaten. Wolken traangas die over het podium op het Handelsplein in Lissabon dreven, noodzaakten de premier zijn toespraak voor een tiental minuten te onderbre ken. Het incident ontstond toen twee mannen traangas- bommen wierpen naar de betogers die de toe spraak van de premier aanhoorden. Het tweetal Werd door een aantal betogers achtervolgd. Leden van de militaire politie hielden de achtervolgers echter tegen en schoten in de lucht, zodat de twee bommengooiers konden ontkomen. Volgens oogge tuigen had de (linkse) militaire politie de hand in de poging de pro-regeringsbetoging, die was geor ganiseerd door de sociaal-democraten en de volks democraten, te verstoren. De betoging werd bijge woond door Mario Soares, de secretaris-generaal van de sociaal-democratische partij en de PPD-lei- der Francisco Sa Carneiro. De communistische partij, die slechts een minister in het kabinet heeft, had de manifestatie geboycot. Zij had een verkla ring uitgegeven waarin de betoging werd gebrand merkt als een anti-communistische operatie. Aanhangers van de regering Azavedo zoeken dekking tijdens het traangasincident, waarbij de militaire politie schoten m de lucht vuurde (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Bij Den Uyl is uw daalder een gulden waard." Dat was een van de leuzen waarmee vanmorgen ongeveer 50 middenstanders, voor het merendeel afkomstig uit Den Haag en omgeving bij de De- tam, de bedrijfsvereniging voor detailhandel en Ambachten in Utrecht, hebben geprotesteerd tegen de naar hun oordeel on nodig hoge premielast. „Volgens een regeringsbesluit moet een bedrijfsvereniging die zijn zaakjes goed beheert, een overschot aan ontvangen pre miegelden afdragen; dat geld belandt bij andere bedrijfsver enigingen. Dit betekent dat wij in onze winkels werken en pre mies betalen voor bedrijfsver enigingen en mensen die wij niet eens kennen," aldus de woordvoerder van de demon stranten. Zij hebben hun bezwa ren voorgelegd aan de Detamle- denraad en het bestuur van de Detam. IN DUBLIN VOELEN DE IERSE AUTORITEITEN zich kiplekker, nu de gijzeling van dr. Herrema goed is afgelopen en vrijwel alle bij het complot betrokken IRA-extrimisten zonder bloedvergieten achter slot en grendel gezet konden worden. Dit zal de mening versterken, dat het politiek gezag bij gijzeling en andere chantage- daden niet te snel moet toegeven. Maar noch de Ierse autoriteiten noch andere regeringen kunnen vergeten dat, zeker in het eerste stadium van dr. Herrema's gijzeling, het risiko van een ongunstige afloop groot was. Er vallen dan ook moeilijk algemene conclusies te trekken; elke gijzelings zaak is een kwestie op zichzelf en in elke gijzelingszaak kan de toestand van dag tot dag verschillen VOOR LANDEN ALS ISRAËL EN IERLAND met hun permanent gevaar dat van buiten en van binnenuit dreigt, geldt beslist dat snej toegeven aan revolutionaire extremisten een kettingreactie teweeg zal brengen. In die staten zal het hoogste gezag dan ook bereid, zo niet verplicht, zijn om grotere risiko's te nemen. In andere gevallen - Nederland kan daar van meepraten - moet men het risiko van het gevaar dat onschuldige slachtoffers onmid dellijk bedreigt, afwegen tegen het risiko dat genomen wordt als ten opzichtevan radicalen die alleen maar volgens de wet van de jungle leven, de consequenties van de eigen wet incidenteel buiten beschouwing worden gelaten. Op verschillende plaatsen ter wereld is gebleken, dat zowel het toegeven aan eisen in gijzelingszaken als het overweldigen en bestraffen van de daders nieuwe aanslagen en nieuwe chantage uitlokt. IN ALLE GEVALLEN STAAT het wettig gezag dus voor een moeilijke beslissing. Het is al heel veel waard als het gezag en zijn medewerkers de politie bijvoorbeeld!) binnen de smalle marge welke het zich gelaten weet, het tegenspel foutloos speelt. In de zaak-Herrema is vooral in de buitenlandse, niet-Ierse, pers betoogd, dat dit niet gebeurd is. Nu de psychologische inzichten van de Ierse autoriteiten die direct met Herrema's ontvoerders te maken hebben aan het langste eind trokken, is die kritiek naar het achterplan verdrongen; was het in Monasterevin niet goed afgelopen, dan zou de epiloog in een heel andere toonsoort geklonken hebben. Wat voor ons nog steeds vast staat, is dat er internationaal veel meer gedaan moet worden om extremisten te leren dat er grenzen zijn. Te veel leden van de V.N. handelen in deze puur opportunisti sch; laten landen die in de democratie geloven, dan eerst ma%r onderling proberen tot één standpunt en één gedragslijn te komen. KRO -beleid Van de voorzitter van de Dioce sane Contact Commissie Rotter dam van de KRO, de heer F. Pieterse, wordt in een artikel in de krant van zaterdag 1 novem ber de verklaring aangehaald, dat ook kritiek op de KRO wel kom is. Die hebben we, en vele katholie ken met ons. Wij kunnen hem helaas niet nazeggen: „Bij de KRO voel ik me thuis". Daarom hebben we enkele jaren geleden bedankt voor de KRO en zijn lid geworden van de NCRV, want een confessionele omroep vinden we ontzettend belang rijk. Als de heer Pieterse stelt, dat de indentiteit van de KRO gebaseerd is op het evangelie, dan moet me van het hart, dat dat wel op een heel vrije of vrijzinnige wijze wordt vertaald, waarbij niet zo heel veel van de katholieke geloofs- en zedenleer staande blijft. Voorbeelden: pro gramma's als „Lieven en leven" en het door de heer Pieterse aangehaalde „Verhalenderwijs", een programma waarin een groot gebrek aan kennis van de geloofsleer viel op te merken, waarbij de KRO verzuimde op tijd te corrigeren. Onze kritiek gaat niet uit naar bijvoorbeeld de Eucharistievie ringen op zondag en ook vele ochtendoverdenkingen; integen deel: daarvoor dikwijls veel lof. Neen, het gaat ons hoofdzake lijk om wat de heren in Hilver sum klaarmaken en ook om het geen de KRO juist niet brengt. De ene helft van de Katholieke Universiteit te Nijmegen bij voorbeeld horen wij constant, de andere helft nooit. Toespra ken van de Paus bereiken ons via de KRO nooit meer. Er kan niets bijzonders aan de hand zijn of de KRO laat onmiddel lijk Pv.d.A.-figuren opdraven om hun mening te laten zeggen De confessionéle partijen zijn blijkbaar niet meer in tel bij de KRO. De DCC's zullen ongetwij feld hun best doen, maar het resultaat ervan is nog niet te merken. Ik hoop het echter nog te beleven, dat de KRO weer een omroep wordt voor alle katholieken. Bodegraven H. W. Kuipers (Nachrift redactie: De heer Pie terse heeft gevraagd vragen, kritiek en suggesties betreffen de de KRO te richten aan de DCC. Op dat adres zijn die reacties beter op hun plaats dan in onze krant We herhalen daarom de adressen, die wij eer der hebben gepubliceerd: Oegst geest, A. N. C. Koch, Ridder spoorlaan 11, 071-152617; Lei den, P. B. H. Oostdam, Witte Singel 85, 071-122851; Warmond, J. A. M. v.d. Zalm, Herenweg 62, 01711-10779, na 15 november Parklaan 1, Sassenheim, 02522- 14220.) ARRESTATIES IN ARGENTINIË BUENOS AIRES (Reuter) - Meer dan dertienhonderd mensen zijn zaterdag in Argentinië gearresteerd tijdens operaties die verband houden met de opgevoerde militaire campagne tegen linkse guerril lastrijders, zo wordt van officiële zijde in Buenos Aires gemeld. Bij gevechten tussen legereenheden en guerrilla's zijn twee militai ren gesneuveld. De arrestaties vonden plaats in Mendoza, in het westen van het land. Ook in de stad Rosario was de politie actief en arresteerde twintig personen bij een razzia in een sloppenwijk. Weer kind met vergiftigings verschijnselen in Westerhaar WESTERHAAR (ANP) Opnieuw is deze week een kind een jongetje uit Westerhaar in een ziekenhuis opgenomen met vergiftigingsverschijnselen. Volgens Mr. J. Hazewinkel, sibstituut- officier van justitie in Almelo, staat vast dat het kind thalium heeft binnengekregen. De justitie stelt een onderzoek naar deze nieuwe vergiftigingszaak in. Een maand geleden is de 47-jarige vrouW A. B. uit Westerhaar aangehouden op verdenking van de moord op haar zoon en een poging tot moord op haar neef. De vrouw bekende later dat zij ook al in 1962 een 9-jarig neefje met thalium om het leven had gebracht Volgens mr. Hazewinkel heerst er in liet dorp een angstige spanning na deze nieuwe vergiftigingszaak. Hij kon echter in dit stadium niet vertellen of er verband bestaat tussen deze affaire en de gifmoorden die mevr. A. B. heeft bekend. Bom gevonden bij huis van Heath LONDEN - De Londense politie heeft gisterochtend vroeg een bom onschadelijk gemaakt die was gelegd onder een mini-auto die stond geparkeerd op een paar meter afstand van de woning van oud-pre mier Edward Heath in Wilton Street in de buurtschap Victoria. De drie kilo zware bom was om half drie ontdekt door een automobilist in zijn geparkeerde wagen. Omwonenden moesten tijdelijk hun huizen verlaten, maar een uur of twee later mochten ze er weer in. De bom was in een lappen tas gestopt en was de twaalfde die in twee maanden tijd ergens in Londen was neergelegd. Wie ervoor verantwoordelijk is is niet duidelijk, maar de politie vermoedt een afscheidingsbeweging van het Ierse republikeinse leger. Prof. Timman overleden DELFT - In zijn woning in Delft is gisteren prof. dr. R. Timman (58) overleden. Hij was hoogle raar aan de Technische Hoge school in Delft en lid van de Club van Rome. Prof. Timman is de vader van de schaker Jan Timman. Reinier Timman werd in Den Helder geboren. Hij werd in 1952 benoemd tot hoogleraar m de wiskunde en de mechanica aan de T H. in Delft. Timman heeft een grote impuls gegeven aan de totstandkoming van de opleiding tot wiskundig inge nieur aan de T.H. Prof Timman was lid van de Koninklijke Aca demie voor Wetenschappen en lid van de raad van bestuur van het Mathematisch Centrum

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5