Marokko teleurgesteld over einde Saharamars Honderden schadeclaims na ramp bij DSM kennismaking Javaanse Surinamers niet meer op te vangen Dr. Herrema is geestelijk uitgeput Waterstaatszorg onderschat' Arrestaties voor overval op kazerne POGING AGENT OMVER TE RIJDEN Radio Caroline op drift Ccidóe Soma/nt Maandag 10 november 1915,66e laargang no. 20270 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V, Leiden - Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur J. J. Haliewas—Chef-redacteur J W. C. Leune Advertenties (excl. B T W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 Klachten bezorging tel 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen oer «/eek ƒ2.81; kwartaal'36.32; jaar 141.35: losse nummers: 50 cent Gréco Juliette Gréco in de keuken van Berend op Ned. I om 22.15 uur. Leven Vincent van Gogh om 20.30 uur. Missionaris Verberne om 21.50 uur in „Mensen zonder grenzen". Ned. II om 20.25 uur Baretta. Woodhouse-show om 21.15 uur en om 21.40 uur „Wordt u al geholpen". In Aktua-tv om 22.10 o.m. slotfase Herrema. lijk in de ochtend plaatselijk wat regen of natte sneeuw Ma tige tot krachtige, aan de kust eerst nog af en toe harde ooste lijke wind. Maximumtemperatu ren rond 6 graden. Morgen: Zon: 7.52-16.56. Maan:13.50- Schev. Hoogw. 8.25-20.58 laagw.: 3.58-16.25. (Van onze correspondent) Agadir Het besluit van koning Hassan II van Marokko om de zogeheten vredesmars in de Spaanse Sahara op te geven en het omstreden gebied te verlaten, heeft bij de Marokkanen zowel verbazing als teleurstelling opgewekt. Wekenlang was in alle toonaarden gesteld, dat „de Sahara met het moeder land herenigd moet worden". Het besluit van de koning is waarschijnlijk ingegeven door zware druk van Algerije en mogelijk ook door het feit, dat Spanje elf oorlogsbodems naar de Cana- rische Eilanden had gezonden, wat een rechtstreekse bedreiging voor Marokko betekende. Na de korte rede, die Hassan gisteren in zijn hoofd kwartier te Agadir uitsprak, staakte de Marokkaanse omroep het uitzenden van patriottische liederen en optimistische bulletins over de „roemrijke mars van de overwinning". De naar schatting 200.000 ongewa pende vrijwilligers, die gedurende vier dagen een grensstrook in de Spaanse Sahara bezet hebben gehouden keren vandaag op hun schreden terug naar het punt van uitgang Tarfaja, 35 km ten noorden van de grens. „Wij hebben besloten de vrijwilligers te laten terugkeren", aldus koning Hassan in zijn bood schap, „want onze mars heeft ons meer resultaat opgeleverd dan wij hadden verwacht". Welke resulta ten dat zijn, zei de koning er niet bij en hij gaf ook geen enkele aanwijzing wat verder de plapnen van Marokko zijn. Kort voor Hassans rede had Algerije laten weten, dat het geen genoegen zou nemen met de door de VN voorgestane „zelfbeschikking" van de Spaanse Saha- DEN HAAG - De Koninklijke marechaussee heeft in samenwerk ing met de Haagse recherche dit weekeinde een 21-jarige en een 19- jarige man, beiden zonder beroep uit Den Haag, aangehouden die ervan worden verdacht op 1 no vember een overval te hebben ge pleegd op de wacht van de Alexan- derkazerne in Den Haag. Hoewel beide mannen nog geen bekentenis hebben afgelegd heeft volgens de marechaussee een eer ste confrontatie van het overvallen wachtpersoneel met de mogelijke daders een positief resultaat opge leverd. Zoals bekend drongen twee gemas kerde mannen, die het kazerneter rein vermoedelijk bereikten door over een hek te klimmen, in de nacht van vrijdag op zaterdag vori ge week het wachtlokaal binnen en bedreigden daar de wachtcomman dant met een pistool. Zij eisten onder meer wapens en munitie en namen de wachtcommandant zijn overigens ongeladen dienstpistool en karabijn af. Toen twee soldaten die terug kwamen van patrouille en twee soldaten van de wacht op het lawaai afkwamen namen de man nen de benen. AJAX LIEP VERDER UIT (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ongeveer een derde deel van hét competitiepro gramma in de eredivisie zit erop en Ajax staat fier aan de leiding met een voorsprong van drie punten op PSV en Feyenoord. Rinus Michels, die volgens in Amsterdam circule rende berichten tot 1977 bij Ajax blijft, bleef gisteren na de wed strijd tegen Go Ahead Eagles voor zichtig en zei slechts: „Er is bar slecht gevoetbald". Dat vond zijn collega Beenakker in mindere ma te. „Het verschil tussen Go Ahead en Ajax is nog altijd in kansen uitgedrukt: een tegen twee". Het Deventer scorebord vermeldde dan ook deze uitslag Na aankomst op vliegveld Zestienhoven toonde dr. Tiede Herrema zijn voortanden waarvan er een door ontvoerder Gallagher met een pistool was uitgeslagen. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Onmiddellijk na zijn terugkeer in ons land en zijn persconferentie op het vliegveld Zestienhoven is dr. Tiede Herrema zaterdagmiddag opgenomen op de afdeling neurologie van Prof. J. J. G. Prick, van het SL Radboud Ziekenhuis in Nijmegen. Hij had er zelf niet de minste zin in, maar Ierse en Nederlandse artsen hebben hem ervan over tuigd, dat hij aan de grens van een totale geestelijke uitputting stond. Volgens de behan delende arts had de 36-daagse gijzeling in Ierland voor dr. Herrema echt niet veel langer meer moeten duren. De ziekenhuisopname heeft voorlopig een plan doorkruist van het AKZO-concern, om de hele familie Herrema voor enige tijd onder te bren gen in het vroegere hotel Groot Warnsborn in de bossen ten noorden van Arnhem, dat als ontvangstcentrum van Akzo dienst doet. Het verblijf in het Radbouw ziekenhuis van dr. Herrema zal zeker enige dagen duren. De familie Herrema is inmiddels bedolven on der gelukstelegrammen en bloemstukken. On der meer werd een telegram van koningin Juliana bezorgd waarin de heer Herrema en zijn gezinsleden worden gelukgewenst met de goede afloop van het gijzelingsavontuur. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Priester overleed na stervenshulp LINZ (AP) De Nederlandse vrachtwagenchauffeur J. C. van Hees (28) is dit weekeinde over leden na een verkeersongeluk in het Oostenrijkse Linz. De Oostenrijkse priester die langs de plaats van het ongeluk kwam en de stervende Van Hees de laatste sacramenten wilde toedienen, kreeg een har taanval en overleed kort daar na in het ziekenhuis in het na bijgelegen Freistadt. Volgens de politie gebeurde het ongeluk vrijdagnacht op de weg tussen Freistadt en Sandl, toen de zware vrachtwagen van Van Hees slipte en van de weg raak te. De bestuurscabine werd daarbij geheel vernield. BEEK ANP Vanmorgen was de laatste trein bij de explosie van vrijdagmorgen op het DSM-terrein in Beek in brand geraakte naftakraker nog steeds niet uitgewoed. Tij dens het weekeinde heeft de brandweer voortdurend bij de nog brandende kraker gewaakt, terwijl honderden kijklustigen voorbijreden langs het terrein, waar veer tien mensen omkwamen en zestien ernstige verwondingen opliepen. Na de hevige ex plosie van vrijdagmorgen zijn bij DSM zeker 750 schadeclaims binnengekomen, vooral over gesprongen ruiten. Van een aantal woningen in de verre omgeving van de naftakraker is geen ruit meer heel geble ven. Onder leiding van de Maastrichtse officier van Justitie mr. Vicq stelt een commissie van vertegenwoordigers van de Arbeidsin spectie, de districtsrecherche van de rijkspo litie en de politie van de Staatsmijnen een onderzoek in naar de oorzaken van de ex plosie van de naftakraker. Woensdag zullen de veertien omgekomen slachtoffers worden begraven. Daaraan voorafgaande zal bisschop Gijsen van Roer mond dinsdag in de kapel van het Sittardse ziekenhuis een plechtige Requiem-mis cele breren. De nabestaanden van de veertien slachtoffers zullen deze dienst bijwonen. In de Limburgse kerken zijn-deze slachtoffers gisteren eveneens herdacht en ook gister morgen tijdens de door de radio en tv-uitge- zondén Eucharistieviering van de omroeppa- rochie 't Zand ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de KRO. Deze viering werd geleid door kardinaal Alfrink. Intussen is in Limburg een grote aktie op gang gekomen om tot een goed gecoördi neerde rampendienst te komen. Deze dienst heeft tijdens de ramp niet optimaal genoeg gefunctioneerd, aldus onder meer enkele gemeentebesturen in de omgeving van het DSM-gebied. Een van de gevolgen van de ramp bij DSM-Polychem in Beek: een uitgebrande opslagtank is als een pudding in elkaar gezakt. DEN HAAG Het is onmogelijk om van 20 tot 25 november ongeveer 6000 Javanen uit Suriname in ons land op te vangen. Dit heeft het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk het Surinaamse statenlid Somohardjo laten weten op zijn telefonisch verzoek van vrijdag om mede werking voor de verhuizing van de groep vóór Suriname onafhankelijk wordt. Nederland zal ook niet de kosten van de overtocht voor zijn reke ning nemen. Het statenlid behoort tot de groep van mevr. Liesdek-Clarke die uit het regeringsblok is ge.stapt. Hij heeft bij het ministerie van CRM aangekon digd nog andere wegen te weten om de Javanen voor 25 november uit Suriname te laten vertrek ken. Daarna zou Nederland via de bijstandswet alsnog de reiskosten betalen. De heer Somohardjo is bericht, dat het ministerie van CRM ook hieraan niet zal meewerken. Op de Bahama-eilanden zou een maatschappij zijn gevestigd die de reiskosten wil financieren, vol gens het Surinaamse statenlid. Dat geld moet een maand na aankomst in Nederland worden terug betaald. Ook zou het mogelijk zijn op levensverze keringsbasis de passage naar Nederland te finan cieren. Vuurgevecht Israëlische mili tairen hebben vier Arabische guerrillastrijders gedood die in de nacht van zondag op maan dag uit Libanon in Israël waren doorgedrongen. Aan Israëlische zijde zijn bij het incident geen slachtoffers gevallen. De vier Arabieren zouden zijn ontdekt bij Metulla. Brand Bij een brand in een tehuis voor lichamelijk en gees telijk gehandicapte kinderen in Nordkirchen bij Munster in de Westduitse deelstaat Noordrijn- land-Westfalen zijn gisteren vier kinderen om het leven gekomen. De overige bewoners konden worden gered. De politie ver moedt dat de brand is ontstaan door kortsluiting of door een defecte schoorsteen. Bij herindeling provincies Een nog onbekende automobilist heeft gisteravond op de kruising Beeklaan- Laan van Meerder- voort in Den Haag geprobeerd een 28-ja- rige Haagse politie agent omver te rij den. De agent wist met een noodsprong zijn leven te redden. Hij moest in het ziekenhuis aan het Westeinde worden behandeld aan twee gekneusde benen en ontvellingen. Hoewel de agent na het gebeurde zijn dienstwapen (met zeven patronen) geheel leegschoot op de snel wegrijdende auto, wist de dader te ontkomen. Toen de auto stopte en de agent het portier opende gaf de bestuurder plotseling vol gas achteruit, waardoor de agent achter het geopende portier enkele meters werd meegesleurd. Door snel te springen kon de agent voorkomen dat de wagen over hem heen reed. De Haagse recherche heeft inmiddels een 19-jarige scholier aange houden, die wordt verdacht van poging tot doodslag en diefstal van de auto. UTRECHT (ANP)- De samen stellers van het concept-ont werp van wet tot reorganisatie van het binnenlands bestuur hebben in hog'e mate het belang van de waterstaatszorg onder schat. Dit heeft vandaag in Ut recht de voorzitter van de Unie van Waterschappen, mr. Th. A. Vosters, op de aleemene leden- Het ontwerp gaat uit van het blijven bestaan van de water schappen maar bij de uitwerk ing ervan ontstaan problemen, die de essentie van de verhou ding provincie-waterschap ra ken A's het anntal provincies. zoals voorgesteld, van elf tot 26 zal worden uitgebreid is het vol gens Mr. Vosters een uitge maakte zaak, dat die verhou ding wezenlijk wordt aangetast. Het leek hem verder een onhaal bare zaak. dat de waterschap pen zullen blijven functioneren onder toezicht van de provin- LONDEN Britse kuststations zijn gisteren overstroomd door telefoontjes van angstige popliefhebbers nadat de piratenzender radio Caroline had gemeld bij zware see op drift te zijn geraakt Het 300 ton metende schip liep aan de grond op een zandbank, kwam later zonder hulp weer los en ging in dieper water voor anker. Radio Caroline ligt voor de Engelse oostkust ter hoogte van de monding van de Theems. De Nederlandstalige uitzendingen gaan de lucht in onder de naam Mi Amigo. Treinontsporing Vier passa giers en een spoorwegbeambte zijn zaterdag omgekomen bij de ontsporing van de passagiers- trein tussen Zamora en La Co- runa in Spanje. De trein ont spoorde op 160 kilometer van Zamora in het noordwesten van Bomaanslag Zaterdagavond zijn brandbommen gegooid naar het kantoor in Rome van de Zuidafrikaanse luchtvaart maatschappij, naar dat van Air Zaire en naar de Kongolese am bassade in Italië, er vielen geen doden of gewonden. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee •aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u K NOTEER m.i.v als nieuw kwartaalabonnee van de H Leidse Courant naam I adres woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1