BrzezanczykAls ze een ander willengaan ze hun gang maar Van 2-0 naar 2-3 bij FC Utrecht FC DEN HAAG IN DE BAN VAN EEN ZELDZAAM SPROOKJE MER EEN MORRENDE HALVE KUIP f FC Den Haag 18 november naar Marokko VANDAELEENDE TRAININGSSCHOENEN overzien geweest wanneer Henk Wery slimmer was opge treden. Hij is in het concept van trainer Rab een zeldzaam aanvallende ausputzer, die zo ongeveer als extra aanvaller wordt gebruikt. Oók na 2-1 bleef Wery zich in die hoeda nigheid presenteren en dat be tekende een unieke invitatie voor FC Den Haag om door te zetten. Twintig minuten voor het einde zelfs met resul taat Van Leeuwen zette een dribbel a la Wilkes in, gleed uiterst behendig drie verdedi gers voorbij en gaf de bal laconiek aan Lex Schoenma ker, die eerst tegen Hendrik- sen opschoot maar daarna toch scoorde: 2-2. De beslissen de treffer in deze ontmoeting ontstond na een periode waar in FC Den Haag bleef heerseh. Jol liep in op een hoge bal van Mansveld en doelman Hen- driksen sloeg de bal hard weg. Precies voor de voeten van Ouwehand, die een boogbal probeerde en Hendriksen en Wery voor schut zette: 2-3. De zwakke scheidsrechter Vervoort, die FC Den Haag voor het eerst na de rel van anderhalf jaar geleden tegen FC Amsterdam weer leidde, behoefde weinig meer voor overtredingen te fluiten omdat FC Utrecht zich bij de decep tie leek neer te leggen. FC Den Haag daarentegen ging door en het had weinig gescheeld of Van Leeuwen had na prima voorbereidend werk van Schoenmaker de score nog meer aanzien gegeven maar hij faalde op het laatste mo ment. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 24. Wilschut 1-0, 50. Temming 2-0, 53. De Caluwé 2-1, 71. Schoenmaker 2-2, 75. Ouwe hand 2-3. Scheidsrechter: Vervoort Toeschouwers: 7.500. FC Utrecht: Henriksen; Oo- strom, Adriaanse, Wery, Wil schut; Hildebrand, Flight (Ca- bo), Van Veen; Temming, Van Maurik, Hulshorst. FC Den Haag: Thie; De Calu- wé, Van Vliet, Mansveld, Kore- vaar; Albertsen, Perazic, Schoenmaker; Bres (Jol), Van Leeuwen, Ouwehand. ROTTERDAM - De derby van Rotterdam, en nog geen dertigduizend mensen in de Kuip, waar de snerpende Wind de belangstelling voor de matige prestatie van Feye- noord en Sparta nog meer deed stollen. De hele linker- (Feyenoord) en rechter-Maa- soever had niet eens een half stadion geleverd. De „linker"- aanhang zocht ook nog mor rend de haardsteden op. Ja wel, ze blijven komen, al is het in steeds geringer aantal, maar niet meer voor hun lol. Trainer Brzezanczyk onder kent dat terdege en riep dan ook: „Als ze een andere trai ner willen, gaan ze hun gang maar". Hij zit goed met zijn tweejarig contract. Feyenoord echter niet De verlepte ploeg hoopt op het tonicum dat de naam Nico Jansen draagt De Amsterdamse spits huppelde blij om de hoge heren van Feyenoord heen en had nog een onderonsje met Kerkum en Martin Snoeck, de handige boy van de VVCS. Tegen wie het maar wil horen, roept Brzezanczyk dat zijn mannen slechts één helft de uitgestippelde taktiek volgen en daarna, vooral als ze achter komen, als dwazen door el kaar gaan lopen en allemaal willen scoren. De Pool, die alle schuld terugschuift naar de spelers, heeft voor een deel gelijk. Steeds weer blijkt dat het de eerste helft redelijk gaat de tweede is het mis. Anderzijds ziet hij klaarblijke lijk geen kans zijn manschap pen te stimuleren, te activeren en het fraaie modewoord te motiveren. Waar eens de frisheid van het spel droop, de lange passes door de vijande lijke defensies sneden, minu tieuze combinaties onstuitbaar waren en de spelvreugde groot was, is nu een „kleffe" troep verschenen die het zoekt in het maken van verongelijkte ge baartjes, stuurs elkaar bekij ken na en na weer een misser of mislukte pass en het zo snel (Van onze sportredactie) DEN HAAG - FC Den Haag speelt dinsdag, 18 november in Casablanca tegen het Marok kaanse elftal. Deze wedstrijd geldt als voorbereiding op Ma rokko—Tunesië, tellend voor het Afrikaans kampioenschap voor landenploegen. De gepro grammeerde ontmoeting van FC Den Haag tegen het Fran se elftal, ook omstreeks mid den november, kwam te ver vallen. ROTTERDAM Joop van Daele was er van overtuigd I dat hij laatste man zou spelen in de Rotterdamse derby, die geen vonkenspattend duel werd, maar een strijd op een spaarbrander. Voor de wedstrijd hoorde hij dat Ramljak en Rijsbergen de centrale verdediging zouden vormen. Zijn teleurstelling verbergend achter een te op vallende hoeveelheid cynische humor, zei Van Daele: „De aardigheid is er nou wel helemaal af. Ik ga contacten leggen en zien dat ik wegkom. Ik heb vrijdag een week geleden aan Brzezanczyk gevraagd waarom ik niet tegen Telstar en in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Lille werd Opgesteld. Geen antwoord. Dat doet hij nooit. Geeft hij nou maar een reden op, dan kun je zelf de consequen tie trekken. Maar nee hoor, geen woord. Ik ben naar manager Brox gegaan die me vertelde, dat men de indruk had dat ik mijn plaats niet altijd even serieus neem. Mij wordt ook de nederlaag tegen Twente in de schoenen geschoven. Ik hoef niet meer. Trouwens ik ben lang niet de enige. Ik wil voetballen en bij Feyenoord heb ik aan een paar trainingsschoenen genoeg.." mogelijk laten hangen van hoofd en schouders. Ze heb ben er bij Feyenoord zo wei nig zin meer in. En nota bene de man die met de aanvoer dersband is omhangen, Jörgen Kristensen, geeft daarin de toon aan. Hij faalde (weer eens) op af zichtelijke wijze tegen zijn ou de ploeg, zoals Kreuz geen poot aan dé grond kreeg als opkomende middenvelder, op de plaats van de geschorste Van Hanegem. In feite kon alleen Ramljak altijd wer kend een voldoende halen. Een ton En toch is er nog altijd kwali teit, meer dan bij Sparta dat echter de samengebalde kracht prefereert boven het trachten voor eigen ziel en za ligheid te gloreren. Over die kwaliteit sprak Sparta's trai ner Leo Steegman: „Als het tegen een mindere ploeg met de rust 0—0 staat, ben je niet tevreden. Nu wel. Als je bo vendien tegen Feyenoord met 1—0 achter komt en je maakt gelijk, moet je tevreden zijn Maar we hebben teveel kansen nodig om te scoren". De kwali teit van hét gebodene deed ook Steegman niet in gejuich uitbarsten. „Maar", zei hij, Start van het enige opwindende momentje in de Kuip. Doesburg gaat een duel aan met Vreijsen. Beiden rolden op de grond. Vreijsen: „Hij schopte me". Doesburg: „Aansteller". „wij hebben geen ploeg die Feyenoord voortdurend voor eigen doel onder druk kan zet ten. Als je in de Kuip komt en daar loopt van de elf spe lers zo'n 99% met een ton per jaar rond, mag je van hen wel eens wat verwachten". Dat gebeurde niet Feyenoord toonde weer het aarzelende spelletje met de korte passjes die zo ontstellend veel tijd vra gen. Voorts lieten de Feye- noorders zich simpeltjes de bal van de voet halen door de Spartaanse defensie. Intussen legde betaald scheidsrechter Ben Hoppenbrouwer een ver zameling namen aan. Later zei hij: „Michielsen en Ramljak werden opgeschreven wegens shirtje trekken, Doesburg om dat hij tot tweemaal toe bij een hoekschop in onparlemen taire bewoordingen aanmer kingen maakte op de leiding (Doesburg: „Niet waar. Jan v.d. Veen riep naar mij dat ik mijn kop moest houden") en Matic omdat hij de bal weg trapte nadat ik had gefloten". En Vreijsen dan die doodge woon doorspeelde? Hoppen brouwer: „Ik floot zowat in het oor van Matic (ingezet na de rust voor jeugdspeler Van Zoest die het uitstekend deed) en toen ik voor Vreijsen floot, ontstond net dat tumult". Het enige opwindende momen tje. Vreijsen rukte op, Does burg ondernam een niet zo fijne charge. Het publiek greep de kans zich op te win den. Er werd een vol bierflesje naar Doesburg gegooid. Vreij sen: „Hij schopte me en wilde daarna zijn noppen over mijn rug halen". Doesburg: „Wat een aansteller. Hij hield mijn been vast dat onder hem lag. Mag ik dat misschien terug trekken". Zoals gezegd, het enige opwindende, behalve de doelpunten, alle twee na de rust. Feyenoord nam de leiding na dat de bal uit een door Vreij sen genomen vrije trap door De Jong was doorgekopt naar Geoffrey Wegerle die ineens inschoot en zijn eerste treffer voor Feyenoord produqeerde. Vijfentwintig minuten later schoof Van Staveren de bal naar Balkestein (uitblinkend bij Sparta) die van ver keihard inschoot, ook zijn eerste voor Sparta. Steegman. „Balkestein kent de zwakke hoek van Treytel". Balkestein grappend: „Heeft Treytel dan een sterke hoek?" Waarmee aangetoond is dat Sparta het 'gelijkspel opper best vond. hoewel het verzuim de in de slotfase te trachten er alles uit te halen. Feye noord? Brzezanczyk zei: „Als je niet schiet, kun je ook geen doelpunten verwachten". En hij kiepte een whisky naar binnen. Feyenoord—Sparta 1—1 was een reprise van de derby van vorig seizoen ge worden, ook 1—1. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop. 52. G Wegerle 1—0, 77. Balkestein 1—1. Scheidsrechter Hoppenbrouwer Toeschouwers: 29 300. Feyenoord: Treytel; Schneider, Ramljak, Rijsbergen, Everse; Jan sen, De Jong. Kreuz, Vreijsen, G Wegerle, Kristensen Sparta: Doesburg; Jansen, Balkes tein. Visser, Meutstege; v.d. Veen, Michielsen. Salfischberger; Van Zoest (Matic). Larsen, Van Stave- UTRECHT Het sprookje van de 'ongelooflijke maar ware' verrassingen FC Den Haag blijft als maar aanhouden. De ene sensatie van het elftal met zo'n verbazingwekkend groot collectief is amper weggeëbd of de volgende krijgt gestalte. Wat nu toch weer in het stadion Galgenwaard, tegen FC Utrecht gebeurde, overtrof haast alle verwachtingen. Vlak na de eerste helft van de vaak door de thuisclub beheerste wedstrijd leek rasvoetballertje Wim Temming uit een hard geno men vrije trap van Henk Wery definitief voor zijn club toe te slaan: 2-0. FC Den Haag stond sprake loos, de wedstrijd van de waarheid, waarin zich het einde van een al wekenlange roes aankondigde, was een feit. Maar neen, in die angst voor het hopeloze van de situatie zegevierde het karakter en het werd binnen een half uur van 2-1, 2-2 en zelfs 2-3. FC Den Haag leek finaal door het dolle, wéér was het nemen van risico's een succesvolle manoeuvre. Deze zege brak tevens een triest re cord. Sinds 25 november 1973 nog in die tijd van autoloze zondagen, kon FC Den Haag nimmer meer winnen in een uitwedstrijd voor de competi tie. De voldoening over het toch weer terugkomen van FC Den Haag overheerste naderhand natuurlijk. Trainer Boskov stelde nuchter vast dat het een verdiende triomf was. "FC Ut recht scoorde slechts uit vrije trappen, terwijl FC Den Haag naast de drie kansen waaruit doelpunten ontstonden, zeker nog twee volledig uitgespeelde mogelijkheden kreeg. Dat zegt me voldoende". De Joegoslaaf benadrukte het 'wondertje van het scoren' van FC Den Haag. Een goede maand geleden zat. het elftal nog onwrikbaar vast, maar daarna was er van geen enkel probleem meer sprake. FC Den Haag bouwde name lijk in de laatste zeven wed strijden een voor de club unie ke produetie op. Het scoorde liefst 24 keer en dat betekent meer dan drie doelpunten per duel. Uit en thuis door elkaar genomen natuurlijk. Vorm Zonder de andere aanvallers tekort te willen doen domine ren Lex Schoenmaker en Henk van Leeuwen bij FC Den Haag het meest. Beide spelers, die van Boskov de opdracht hebben zich uitslui tend op de counter te concen treren, verkeren in een grote vorm en beseffen nu pas wat zij aan elkaar kunnen hebben, hoe ze elkaar moeten aanvoe len. De eigenaardige bewegin gen van de één, zijn de ander bekend. Lex Schoenmaker: "Ik ben mijn tijd bij Feyenoord hele maal vergeten en concentreer me met plezier op FC Den Haag. De ploeg draait gewel dig momenteel". Henk van Leeuwen: "Als spits wordt je elke week door één of twee verdedigers bewaakt. Wil je succes hebben dan komt het meestal op de kleine dingen aan. Ik heb dan ook een aan gever in een wedstrijd nodig en zo'n figuur is L^x. Ook het feit, dat het de laatste weken pas draait, is verklaarbaar. Eerst waren we nog niet op elkaar ingespeeld". Dit alles neemt niet weg, dat FC Den Haag het in het begin erg moeilijk heeft gehad. Op het Utrechtse middenveld heersten Hildebrand, Flight en Van Veen en wat Perazic, Al bertsen en Ouwehand daar te genover stelden was minimaal. Het gevaar kwam dan ook van deze richting en het was maar goed, dat de Haagse verdedi gers in die periode zelden in verwarring raakten. Want nu redde Mansveld nog, toen Thie een inzet van Temming losliet en Van Maurik werd nog net bijtijds uit zijn evenwicht ge bracht toen hij wilde aanleg gen. Het publiek in Galgen waard werd enthousiast en dwong FC Utrecht met luide toejuichingen een derde zege- op-rij in de laatste weken bij na af. Die mogelijkheid kwam in zicht, toen Van Maurik in de 25ste minuut een vrije trap nam en Hulshorst de bal onge hinderd kon voorzetten. Wild schut dook met een, aan de grond genagelde Perazic in de buurt, naar voren en scoorde: 1-0. De voorsprong van FC Utrecht was verdiend. Spelbe palers als Van Veen en Van Maurik, alsmede de aanvallers Hulshorst en Temming switch ten voortdurend van posities en bereikten dat zij moeilijk waren af te stoppen. Het zou beslist niet vreemd zijn ge weest wanneer de tussenstand toen nog verder was opgelo pen. Maar een effectvolle en boven het hoofd van Mansveld wegdraaiende bal van Wery raakte Leo' van Veen onvol doende, waardoor Thie alleen maar zijn handen behoefde op te houden. Gevaar FC Den Haag beperkte zich voor de rust tot het counter- werk. Het liep allemaal niet onverdienstelijk maar verder dan een doorgetikte bal van Schoenmaker, die Hildebrand vanaf de doellijn haalde, kwam de ploeg toch niet Het perspectief voor de tweede helft was dus allerminst gun stig. Boskov verving Bres echter door Jol en zijn aanwezigheid bracht onmiddellijk meer ge vaar met zich mee. Toch kreeg FC Den Haag eerst nog de domper van 2-0 te verwerken. Korevaar, de enige verdediger van FC Den Haag, die zijn Ze lachten maar kunnen onmogelijk gelukkig zijn bij het aanschou wen van de derby. Links de geschorste Wim van Hanegem. Rechts Nico Jansen die huppelend rondliep in het vooruitzicht vah een vet contract. Dat is dus gemakkelijk lachen vorm mist, bracht Temming op de rand van het strafschop gebied ten val en een vrije trap was het logische gevolg daarvan. De bal werd door Wery keihard genomen, zo hard zelfs, dat doelman Thie hem moest loslaten en Tem ming de kans op scoren met beide handen aangreep: 2-0. Het vertrouwen van FC Den Haag is momenteel echter 'met geen dragline om te ploegen'. Wanneer het geluk dan ook meezit komt de aanvalsmachi- ne automatisch weer op gang. Dat bleek onmiddellijk na de 2-0. De teruggekomen Hulst horst speelde de bal te zacht terug en De Caluwé zat er direct bij om doelman Hen driksen te passeren. Hetgeen lukte en met fraai effect draai de de bal de doelmond binnen. Martien Jol, afgeschermd door drie verdedigers, raakte hem niet aan maar veroorzaakte wel de nodige paniek onder zijn bewakers, die tenslotte zelf scoorden: 2-1. Door dit fortuinlijke doelpunt kreeg het elftal van Mansveld het zelfvertrouwen terug en ontstond er precies het tegen overgestelde spelbeeid van voor de rust. FC Den Haag donineerde op alle fronten op het middenveld. Waarschijnlijk was de schade voor FC Utrecht toch nog te Martien Jol (onzichtbaar achter Adriaanse en Van Oostrum) zorgt voor verwarring bij FC Utrecht. De bal. die keurig voorgezet is door De Caluwè. zal toch in het net belanden, omdat een verdediger hem verkeerd raakt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11