ENZEE BOVEN DSM £cidóc(Bou/umt 'Ik kreeg als aandenken een kogel Omgeving heeft belang bij leven 'rekken Franco Tweede colonne Marokkanen in Spaanse Sahara Oproep voor Sahara-mars in l-programma éw Koningin niet naar Suriname Aronson is nog in leven ZATERDAG 8 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT p*r,m 7 (Van een onzer verslaggevers) BEEK In Beek, Geleen en andere plaatsen rondom de DSM-fabriek heeft niemand vannacht rustig kunnen sla pen. "We leven op een vulkaan," zei een van de omwonenden gisteren, kijkend naar de grote vlammenzee en rookzui len die van het fabrieksterrein opstegen na de rampzalige ontploffing. Veertien o- doden, mogelijk meer. De grootste ramp die een chemisch bedrijf in Nederland Ij ooit heeft getroffen. Een paar flatgebouwen in Beek en hele straten in Geleen keken de voorbijgangers met holle ogen aan. Hier en daar flapperde een stuk plastic, waar men geprobeerd had de ruiten provisorisch te herstellen, die door de ontploffing sneuvelden. Vijftien kilometer verder was de ontploffing ge hoord. Kwart voor tien gistermogen. Paniek, politie, be drijfsbrandweer, ambulances, ze probeerden te helpen waar dat kon, maar niemand wist precies waar of wat. Het grote bedrijf Staatsmijnen dat leergeld had betaald met een zelfde ontploffing in een Engels bedrijf in juni vorig jaar wist niet wat te doen. Steekvlammen van 30 meter hoogte en zwarte rookkolommen maakten het betreden van het rampgebied urenlang onmoge lijk. Vijf brandweerkorpsen deden wat ze konden. DSM-voorlichter De Jong, in de voormiddag; "Er zijn negen vermisten". Zijn baas: "Er zijn vijftien vermisten". Paniek, die later op de middag, toen de brand bedwongen leek, opnieuw voor paniek zorgde toen zes tanks in vlammen opgingen. Een verkeerde beoordeling van de situatie? DSM-direc- teur Huiben: "We kunnen niets zeggen, we hebben zelf nog geen overzicht". Er zijn geen huilende vrouwen meer die aan de poort van de mijn staan te wachten, omdat hun man niet meer bovengronds was gekomen. De Staatsmijnen zijn nu een chemische fabriek. Maai de huilende vrouwen waren er gisteren wel. Op een kilometer afstand, in Beek, probeerden ze een agent over te halen hen door te laten. "Mijn man is daar!" De agent was onverbiddelijk: "Het komt allemaal wel in orde". Veertien doden. Tranen over Limburg. De wegen werden weer afgesloten en ieder voelde dat er nog meer slachtoffers zouden komen. De sombere gezichten van de ministers Boersma en Lubbers en "goeverneur" Van Rooy zeiden genoeg. Of stonden die gezichten zo somber omdat er een stuk staatsbedrijf jin vlammen opging? Commentaar was niet te krijgen. Later op de avond mochten de inwoners van Beek en Geleen hun ramen, die eerst open moesten om glasschade bij nieuwe ontploffingen te voorkomen, weer sluiten. De vlammen laaiden nog torenhoog op. "We leven op een vulkaan, meneer". «1» Met diverse snijwonden van DSM. verlaat een van de ooggetuigen de beschadigde EHBO-kamer In de omgeving van de DSM-fabriek verdween een hele muur uit een grote hal. Het heeft geholpen HOE HET PRECIES KOMT, weet de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid nog niet; maar nuchtere cijfers leren dat het aantal ernstige verkeersongelukken drastisch ge daald is in het éne jaar waarin nu met de „blaaspijpjes" gewerkt wordt en dat het aantal mensen dat gedood of gewond werd bij ongelukken waar alcoholgebruik geconstateerd is, met bijna de helft verminderde. Uit vergelijkingsmateriaal krijgt de Nederlandse burger al geruime tijd weinig cijfers die tot optimisme stemmen; plezierig dat dit hier wèl het geval is en nog in een kwestie welke er vaak letterlijk een van leven en dood is. Het kan best zijn dat ook andere factoren dan de alcoholcontrole hebben meegewerkt aan het terugdringen van het aantal ernstige verkeersongelukken; wij geloven dat met name de lagere maximumsnelheid een heilzame uitwerking heeft gehad en moet blijven houden. Toch lijkt de conclusie gewettigd, dat de scherpe controle op alcoholgebruik in het veiliger verkeer geholpen heeft; dan is de volgende conclusie logisch dat Nederland op die weg moet blijven doorgaan. BIJ DE EERSTE VERJAARDAG van het „blaaspijpje" ziin ook berichten en reportages gepubliceerd, volgens welke de schrik bij de burgerij, om vóór men in de auto of op de motor stapt, alcohol te gebruiken, er toch wel een beetje uit is. Met name in de horecasector neemt het gebruik van alcohol bij de maaltijden weer toe. Uit dit nieuws moet men toch geen voorbarige conclusies trekken; het kan zijn dat de burger geleerd heeft het alcoholgebruik aan te passen aan regels welke nodig zijn om de veiligheid in het verkeer te dienen. Een „heksenjacht" behoeft dan ook niet ontke tend te worden; gewone controle levert de politie trouwens voldoen de mogelijkheden op, om alcoholmisbruik op te sporen. De preven tieve uitwerking van zulk een controle is waarschijnlijk de belang rijkste bijdrage geweest om de verkeersveiligheid in Nederland te verbeteren. Om dezelfde reden lijkt het ons dringend gewenst dat de geldende bepalingen inzake de maximumsnelheid van kracht blijven. Het overgrote deel van de weggebruikers heeft zich hierop ingesteld. Niemand kan beweren dat hij door deze spelregels benadeeld wordt; integendeel: hij is er zelf ook bij gebaat DE VOLGENDE STAP een belangrijke! om de veiligheid op de weg te vergroten zou kunnen zijn een nationale actie tegen het verboden en gevaarlijk inhalen. Vermoedelijk is dat nu immers de verkeerskwaal welke de meeste slachtoffers kost; de controle hierop is moeilijker, maar beslist de moeite waard; de risiko's die hier genomen worden zijn vaak niet minder kwalijk, dan die van alcoholgebruik.. NW-jongerencontact: Jeugdwerkloosheid is verdubbeld in een jaar tijd BEEKBERGEN (ANP) - "Sinds vorig jaar is het aantal jeugdwerklozen verdubbeld en van 40.000 op 80.000 gekomen. En dat zijn dan de officiële cijfers. Er zijn er echter ook nog duizenden die zich niet la ten inschrijven bij de arbeids bureaus. De jeugdwerkloosheid heeft rampzalige vormen aan genomen". Dat zei gisteren de vice-voorzitter van het NW- jongerencontact, Jo Kappers bij de opening van het tweedaags congres "Werkgelegenheid" dat in Beekbergen wordt gehouden. Een van de andere inleiders was Wim Kok, voorzitter van het NW. "Ik durf de stelling aan", aldus Kok, "dat de werkgevers baat hebben bij de werkloos heid. Zij hebben de werkloos heid zelf veroorzaakt. Ongecon troleerde en chaotische investe ringen hebben er toe geleid dat de vrije ondernemingsgewijze produktie op weg is naar een bankroet". Wat Kok betreft moet de vrij heid van de ondernemer aan banden worden gelegd. "Niet dat de overheid uitsluitend moet beslissen, maar er zijn straffere maatregelen nodig voor beslis singen in de onderneming. Wie voor ondernemingsvrijheid is, pleit voor de onvrijheid van de 250.000 werklozen", aldus de NW-voorzitter. DR. HERREMA: 99 DUBLIN (UPI) "Er waren momenten waarop ik dacht dat het einde gekomen was. De eerste twee dagen hield ik er ernstig rekening mee dat ze me zouden doodschieten, aldus vertelde dr. Tiede Herrema vanmorgen vroeg voor de Ierse omroepmaatschappij RTE. Ook tegen het einde waren er van die ogenblikken. Dr. Herrema, fris geschoren, noemde zich de gelukkigste mens in Ierland. Het was een nare ervaring de gevangene te zijn van mensen die je niet kent. Met Gallagher had hij een relatie kunnen opbouwen, maar in veel mindere mate met Marian Coyle. Hij was tegelijk verbaasd en geschrokken toen zijn auto op 3 oktober klem werd gereden. Gallagher was als politieagent gekleed. "Hij vroeg me kalm naar mijn naam. Toen ik die noemde, dwong hij me onder bedreiging met een revolver in zijn auto te stappen". De ontvoerders hadden hem meestentijds redelijk goed behan deld, maar soms waren ze zenuwachtig en agressief. Nadat ze gisteravond hun wapens hadden neergelegd, gaven ze hem als aandenken een kogel cadeau. Dr. Herrema wil het liefst in Ierland blijven, maar, zei hij, "dat moet ik eerst met mijn vtouw bespreken". In de eerste acht dagen van zijn gevangenschap, doorgebracht in Mountmellicky, ruim honderd kilometer van Limerick, kreeg hij normaal voedsel. Later in Monasterevin ontving hij "gewo ne rantsoenen" totdat de politie het huis omsingelde. "Toen heb ik vier dagen niets te eten gehad. Daarna kreeg ik brood en melk, voldoende om in leven te blijven. Op de vraag wat hij vindt van zijn ontvoerders, zei dr. Herrema: "Het zijn jonge mensen, het konden mijn eigen kinderen zijn. Ik heb met hen te doen. Ze hebben "het verschrikkelijk moeilijk". De ontvoerders hebben de capitulatie niet met hem besproken. "Maar ik voelde dat het dit weekeinde zou gebeuren. Ik geloof dat het eerder gebeurde, dan in de bedoeling lag, doordat Gallagher zich ziek voelde". Hij gaf op het laatst het zakmes terug dat hij van de gijzelaar had afgenomen, samen met een kogel. "Als aandenken", had Gallagher met een grijns gezegd. Dr. Herrema is het helemaal eens met de tactiek van de Ierse overheid gedurende het lange beleg in Monasterevin. "De zaak eiste geduld en veel begrip. Ik ben de regering zeer dankbaar", aldus dr. Herrema. (Van onze speciale correspondent) MADRID Generaal Franco, wiens toestand weinig is veranderd, is het slachtoffer van zijn eigen regime. De verbijsterende, medische huza renstukken die de 27 artsen rond zijn sterfbed uithalen om hem zo lang mogelijk In leven en ook in lijden te houden, zijn het gevolg van het regime en de nevenverschijnselen daarvan dat Franco al bijna veertig jaren geleden bij het begin van de burgeroorlog gesticht heeft. De „ultra's" van zijn bewind willen zoveel mogelijk tijd hebben om het voortbestaan van het fascisme in Spanje te organiseren. Hun bedoeling is Juan Carlos via een anti—demo cratische terreur tot hun gevangene of gijzelaar te maken. Sedert enkele dagen al zijn zij bezig het daarvoor noodzakelijke psychologische kli maat te scheppen door het verrichten van tal van arrestaties van linkse elementen, autonomisten en studenten en daaraan een zekere ruchtbaarheid te geven. Deze verschijnselen deden zich tot donder dag praktisch uitsluitend in de provincie voor, maar thans worden ook in de hoofdstad intimida ties ondernomen. Behalve de ultra—franquisten heeft ook de aller naaste familie van de stervende caudillo er belang bij diens leven zo lang mogelijk te rekkea De familieleden, met name de echtgenote van Franco, Dona Carmen, proberen aanzienlijke sommen gelds en lijfrenten af te dwingen, terwijl dona Carmen bovendien een adellijke titel schijnt te willen hebben. En om dit af te dwingen wordt er niet voor teruggeschrikt het leven en het lijden van Franco te verlengen. Ook de schoonzoon, de markies van Villaverde, probeert aanzienlijke compensaties te krijgen en hij zou al zeer omvang rijke kapitalen veilig gesteld hebben in de Filippij nen met welks president Marcos hij persoonlijk zeer bevriend is. De markies zou met zijn gezin naar Manilla willen uitwijken na de dood van zijn schoonvader. Als u65+bent, - wordt n danscursus véél goedkoper. Met: PAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u'm kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f 6,50. Wilt u meer informatie? Vraag't bij uw gemeente. Pas voor uw plezier. AGADIR (AP) Een tweede golf Marokkanen is gisteren de grens met de Spaanse Sahara overgetrokken. Nadat donder dag 44.000 vrijwilligers het land waren binnengetrokken, kwamen er daar gisteren nog eens 45.000 bij, die op 200 kilo meter afstand van de eerste groep de grens overstaken. In Marokko zouden nog eens 250.000 man gereed staan. De Spaanse strijdkrachten in de Sahara zijn gisteren versterkt met 1500 man en tellen nu 16.500 man in dit gebied. In Madrid is vernomen, dat Ma rokko de zaak niet op de spits wil drijven en zonodig zal trach ten de "vredeswandelaars1 te rug te halen. Er zijn weer be sprekingen gaande tussen Span je en Marokko. Ook Marok kaanse functionarissen en Spaanse militairen aan beide zijden van de linie van prikkel draad en mijnen onderhouden contacten. De Spaanse bevel hebber in de Spaanse Sahara heeft echter laten weten dat hij niet zal aarzelen te schieten op de Marokkanen als die nog dichterbij zouden komen. fe.iL. <*4 V I Mt - ka» I f v Een kijkje op een deel van de 90.000 Marokkanen die zich nu al in Spaans Sahara bevinden, op slechts enkele kilometers van de Spaanse mijnenvelden. (Van een onzer vérslaggevers) HILVERSUM - In het zondag se NOS-radiopro gramma voor Marokkaanse gastarbeiders is een oproep gedaan deel te ne men aan de „vredesmars" van koning Hassan naar Spaans Sa hara. Secretaris-generaal A. Hollander van de Migranten- raad in Utrecht beeft de NOS laten weten hierover zeer ver ontwaardigd te zijn. Een woordvoerder van de NOS heeft toegegeven dat die oproep niet in het programma had mo gen plaatsvinden. Volgens drs. Hollander werd in de uitzending gezegd, dat de Marokkaanse regering de over tocht naar Marokko zou betalen. Hij spreekt van „verderfelijke propaganda" en vindt dat de NOS dit had kunnen voorko men omdat al eerder is gewezen op het discutabele karakter van de Marokkaanse uitzending. Volgens de NOS-woordvoerder is, los van deze gebeurtenis, al met de Marokkaanse presenta tor van het programma overeen gekomen dat per 16 november niet meer van zijn diensten ge bruik zal worden gemaakt (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/PARAMARIBO De komende week zal worden beslist of er behalve Nederlandse ministers ook leden van het koninklijk huis naar Suriname gaan om daar de onafhankelijk heidsviering bij te wonen. Dat hangt vooral af van de garanties voor een veilig verblijf daar. Koningin Juliana zal in ieder geval niet naar Suriname gaan. Uit het kabinet zullen aanwezig zijn premier Den Uyl en de ministers De Gaay Fortman, Pronk en Westerterp en ook voorzitter Vondeling van de Tweede Kamer. Tot eerste Nederlandse ambassadeur in Paramaribo is benoemd de heer Leopold. De aanvraag van Suriname om lid van de Verenigde Naties te mogen worden zal op 4 december door de algemene vergadering van de VN worden behandeld. Veertig landen steunen die aanvraag al. In Paramaribo zal morgen een grote vergadering van de oppositie partij VHP worden gehouden. Er is geen vergunning verleend voor een demonstratie achteraf, zodat ook een geplande „vredesmars" niet mag doorgaan. De overheid vreest namelijk voor rassenrellen. In het binnenland van Suriname trekt al drie weken een kleine „onafhankelijkheidskaravaan" die plattelandsbewoners moet voor lichten over de onafhankelijkheid. Boeren, bosnegers en indianen beschikken niet over kranten of televisie en hun wordt nu verteld wat de persoonlijke gevolgen zijn van de onafhankelijkheid. MAN STICHT BRAND IN RAADHUIS ELBURG (ANP) Een 37—jarige autosloper heeft gisteravond brand gesticht in het gemeentehuis in El- burg. De man had al jarenlang een slepend conflict met de gemeente over de plaats van zijn sloperij die uit landschappelijk oogpunt zou moeten verdwijnen. De autosloper heeft een ven ster van het raadhuis inge slagen, benzine naar bin nen gegoten en dit met zijn aansteker aangestoken. De schade js aanzienlijk; ongeveer anderhalf twee ton. Een vleugel van het gemeentehuis moet geheel als verloren worden be schouwd. De dossiers die in het raadhuis werden be waard konden alle worden gered. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De Nederlandse verpleger Aronson, die in Irak terdoodveroordeeld is, is nog in leven. Hiervan heeft de Neder landse zaakgelastigde in Bagdad gisteren de bevestiging gekregen, aldus kon een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken meedelen. Eerder deze week had de Iraakse regering de berichten van een Frans persbureau bevestigd, dat de voltrekking van het vonnis al had plaatsgevonden. Direct na de mededeling van gisteren heeft de Nederlandse rege ring een humanitair beroep gedaan op de regering van Irak om niet over te gaan tot de uitvoering van het vonnis. Verder wil het kabinet Den Uyl voorlopig niet gaan omdat nog geen bijzonderhe den bekend zijn over de aanklacht tegen de heer Aronson en de rechtbank in Irak. „Het is buitengewoon moeilijk achter de feiten te komen", aldus gisteravond de heer Den Uyl. Volgens eerdere berichten uit Bagdad zou de heer Aronson zijn veroordeeld wegens spionage voor Israël. Nu is ook bekend geworden, dat een Britse arts, David Nabarro, Aronson nog heeft ontmoet in maart van dit jaar, vlak voordat hij als vermist werd opgegeven. Hij had Aronson aangeraden Irak te verlaten gezien de politieke situatie van het land op dat moment Aronson vertelde hem echter niet te vrezen voor zijn leven. De arts omschreef hem als een „excentrieke, koppige idealist". [ADVERTENTIE Mossel Versteege demonstratie L.P. slechts f 7,90 Een instructieve plaat en bovendien een goede aanvulling voor uw discotheek waar Brian Sharp Riha orgel en Kawai piano speelt. Te verkrijgen door: overmaking op giro 56631 mossel versteege Den Haag

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7