Ontvoerders lieten gezonde Herrema na 36 dagen vrij Ontploffing bij DSM eiste zeker 14 doden alstublieft, sr Kabinet gaat met bedrijfsleven praten over loonbeleid in '76 Franco doorstond weer zware operatie Prijspeil weer 0,8% omhoog Goed idee Tien maanden geëist Duizenden kilo's vis weer in zee Restauratie Kurhaus kan beginnen Concert v.d.wiel Ceidóe (Boma/nt Zaterdag 8 november 1975,66e jaargang no. 20269 Duel DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur-: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen Der week ƒ2.81; kwartaal'36.32; iaar 141.35; losse nummers. 50 cent Speelfilm „Duel der wanhopi- gen" met Glenn Ford op Ned. II om 21.30 uur. Om 20.25 uur Mijn (buur)vrouw en om 20.55 uur Marjol Flore. Ned. I om 21.50 uur Zangeres zonder naam. Zondag Ned. I om 21.55 uur in Heel de mens een genezen ver slaafde. Zondag Ned. II om 20.30 uur Surinaamse vrouw in „Ot.en Sien? Af en toe zon Op de meeste plaatsen droog weer met af en toe zon. Matige, aan de kust nu en dan krachtige noordoostelijke wind. Maximum temperaturen rond 9 graden. Morgen: zon 7.48-16.59 - maan 13.01-22.48 Scheveningen hoogwater 6.42- 18.59 - laagwater 2.28-14.47. Dr. Tiede Herrema. MONASTEREVIN/DUBUN (Reute r/AP) Uiterlijk volkomen kalm stap te vannacht Dr. Tiede Herrema de Ne derlandse ambassade in Dublim bin nen. Na sinds 3 oktober in handen te zijn geweest van de ontvoerders Eddie Gallagher en Marian Coyle leek hij nog goed gezond, ondanks de beproevingen, die hij heeft moeten doorstaan. Zijn vrijlating gisteravond kwam zo onverwachts, dat iedereen in en rond het belegerde huis in Monasterevin er min of meer door verrast was. Vooral omdat de politie kort ervoor had ont dekt, dat de twee ontvoerdes de zolder van het huis hadden gebarricadeerd. Ineens verscheen Eddie Gallagher voor het raam, terwijl hij riep dat hij en zijn compagnon zich wilden overgeven. Zij gooiden hun wapens naar beneden en even later verscheen dr. Tiede Herrema, met een enorme baard, maar zeer opge wekt en gezond, althans uiterlijk. Tien minuten later kwamen de twee ontvoer ders naar buiten. Zij werden onmiddel lijk afgevoerd. Dr. Herrema was toen al met een politie-auto naar een militair ziekenhuis overgebracht. Hij weigerde een ambulance en liep veerkrachtig naar de politie-auto. „Wij hebben bijzonder veel bewonder ing voor dr. Tiede Herrema", liet kort daarna de Ierse regering weten, dezelf de bewondering sprak vannacht de Ne derlandse regering uit. Vooral ook, om dat het drama, dat 36 dagen geduurd heeft, zo goed afgelopen was. De Neder landse Tegering stak vannacht niet on der stoelen of banken, dat zij de Ierse regering bijzonder dankbaar was voor haar optreden in dit ontvoeringsdrama. Tot vanmorgen vroeg heeft de bevrijde Nederlander nog nauwelijks iets over zijn ontvoerders gezegd. „Het zijn bij zonder vreemde mensen" vond hij. Ma rian Coyle had helemaal niet tegen hem gesproken vertelde hij verder. Tijdens het gehele beleg in Monasterevin waren zijn voeten gebonden geweest Vooral 's nachts had hij het erg koud met slechts een deken. De twee ontvoerders kropen 's nachts, om zich te verwarmen onder het vloerkleed. Toen Eddie Gallagher, met een zware baard, en Marian Coyle zeven minuten laten dan dr. Herrema naar buiten kwa men lachten zij, terwijl zij de omstan ders met gebalde vuisten groetten. Zij werden onmiddellijk naar de Bridewell- gevangenis in Dublin overgebracht. Intussen was dr. Herrema al in het militair hospitaal in Curragh. Daar bleek, dat hij in een ongekend goede gezondheid verkeerde. Hij kon daarom ook snel naar de Nederlandse ambassa de in Dublin overgebracht worden, waar hij in de loop van de nacht zijn vrouw ontmoette. Deze was na het be richt ijlings met een vliegtuig naar Ier land overgevlogen. Zij zei na aankomst in Dublin medelijden te hebben met de ontvoerders. „Ik geloof, dat er iets in je verléden moet zijn misgegaan, om zoiets te doen. Ze moeten wel erg onge lukkig zijn", aldus het commentaar van mevrouw Herrema, die bijzonder veel lof had voor de Ierse politie. Zie verder pagina 7 De ontvoerders Marian Coyle (links) en Eddie Gallagher worden na zich te hebben overgegeven door de politie afgevoerd. GRAF AL GEREED MADRID (Reuter) De stervende generaal Franco heeft gisteravond opnieuw een zware operatie doorstaan, de tweede in vier dagen. Toen zijn situatie gistermiddag snel verslech terde, werd hij naar het grote La Paz-zieken- huis vervoerd, waar in een vier uur durende operatie het grootste deel van zijn maag werd verwijderd. De toestand van het Spaanse staatshoofd, die vijf liter bloed kreeg toege diend, werd vannacht nog altijd als zeer ern stig beschouwd. Franco ging gisteren de vierde week van zijn doodstrijd in. Hij werd vanuit zijn slaapkamer in het Pardo-paleis vervoerd, terwijl hij nog zat vastgekoppeld aan het nierapparaat en de plas tic zakken van waaruit hij werd gevoed, en de buis die de druk van de bloedproppen in zijn linker dij moet verlichten. Dat het einde van de 82-jarige Franco nabij is blijkt ook uit het feit, dat gisteren werklieden al begonnen met het uitboren van een graf in de granieten bodem bij het Nationale monu ment voor de gevallenen in de burgeroorlog. Bij het parlementsgebouw in het centrum van Madrid werd al een podium opgericht voor de eedaflegging door Franco's opvolger. Zie verder pagina 7 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het prijspeil in ons land is tussen half september en half oktober met 0,8 procent gestegen, voornamelijk bepaald door de kledingpri jzen. Voorts zijn in prijs gestegen brood, aardappe len, groenten en fruit, koffie, melk, vaste brand stoffen, electriciteit, ziekenhuistarieven, kraam- verpleging, geïllustreerde weekbladen en nieu we auto's. Dit heeft het ministerie van Econo mische Zaken meegedeeld- De prijsstijging in de periode van half april tot half oktober van dit jaar bedroeg 4,5 pro cent Dit betekent dat de looindexatieronde per 1 januari aanstaande 4,5 procent zal bedragen. Angstig beeld van de hevige brand In de Naftakraker. die veel slachtoffer eiste. (Van een onzer verslaggevers) BEEK Zeker veertien per sonen zijn om het leven ge komen bij de rampzalige ont ploffing die zich gistermor gen voordeed op het terrein van de DSM-fabriek in het Limburgse Beek. Van hen zijn de lijken geborgen. Mo gelijk wordt het aantal do den nog hoger, omdat niet bekend is hoeveel man aan niet-DSM-personeel op het terrein werkzaam was. Om kwart voor tien gistermorgen ontplofte een nafta-kraakinstallatie, waarvan de veiligheid vorige week nog gecontroleerd was. In de nabije omgeving waren circa 60 mensen aan het werk. Volgens een getuige brak er grote paniek uit; mensen werden door de luchtdruk tegen de grond gesmakt en er ontstond een grote gaswolk. Daarna vlogen twee tanks met ieder vijf miljoen liter benzine in brand. Het heeft lang geduurd voordat men de omvang van de ramp kon over zien. Door de vlammenzee werd het zoeken naar slachtoffers ernstig be lemmerd Pas om twaalf uur werd de eerste dode gevonden. Laat in de middag waren twaalf slachtoffers geborgen, toen men in de kern van het rampgebied kon doordringen. Vannacht vond men nog twee slach toffers. Het aantal (meest licht-)ge- wonden op het fabrieksterrein be droeg 106. Ook in de omliggende plaatsen werden enkele tientallen mensen gewond, meest door rond vliegend glas. De schade wordt op enkele tientallen miljoenen gulden geschat DSM zal alle schade aan derden vergoeden; in Heerlen is daartoe een schadebureau ingericht. Rond zes uur gisteravond ontstond weer een paniekerige situatie, toen zich opnieuw ontploffingen voorde den en eerst vier en daarna zes tanks in brand raakten. Brandweer en am bulances moesten opnieuwe opgeroe pen worden. Pas in de morgenuren is het vuur bedwongen. Naar de oorzaak van de ramp wordt een onderzoek ingesteld door DSM, de rijkspolitiel justitie en de arbeids inspectie. Volgens commissaris van de koningin Van Rooy is er na de ontploffing een rampenplan in werk ing gezet Volgens het Tweede Ka merlid Konings (PvdA) is er echter helemaal geen sprake van een ram penplan. De DSM-bedrijfsbrandweer functioneerde goed, maar in de om liggende plaatsen was het volgens hem een chaos. Er was geen coördi natie tussen de diverse gemeenten men gebruikte het zwaarbealste openbare telefoonnet en niet de BB- verbindingen. Zie verder pagina 7 Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adraa: ^woonplaats: (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG. Het kabinet —Den Uyl zal de volgende week zijn standpunt bepalen over het te voeren loonbeleid in 1976 nu het centrale overleg hierover tussen werkgevers en vakbewe ging deze week is mislukt. Op maandag 17 november zal een kabinetsdelegatie dat stand punt mededelen aan de verte genwoordigers van de vakbe weging en in de loop van de daaropvolgende week eveneens aan de werkgevers. Na de kabinetsvergadering van gisteren zei premier Den Uyl. dat het niet zo zinnig lijkt om de partijen weer rond de ge sprekstafel te brengen, gezien de ernst van de meningsver schillen. Vandaar ook, dat af zonderlijk met partijen zal wor den gesproken. In eerste instantie wil de rege ring nagaan of er nog mogelijk heden zijn om via afspraken tot x.-n beleid te komen nadat zij ">eeft laten blijken wat zij maxi maal toelaatbaar vindt Zou ook dit niet tot resultaat leiden dan liggen maatregelen voor de '>and. De pienuci wees ei gisteravond op, dat de ontwikkeling van de werkloosheid en van de prijzen de laatste tijd relatief gunstig is. „In de periode van april tot oktober bepalend voor de prijscompensatie aan het einde van het jaar in vele cao's zijn de prijzen met ongeveer 4,5 pet gestegen, dat is minder dan ver wacht was. ROTTERDAM (ANP) De heer A. Ver veer (55), lijn-operator in de margarinefa- briek van Van den Bergh en Jurgens BV te Rotterdam heeft gisteren een beloning gekregen van 26.500 bruto voor een vinding die op een moment dat de ver- pakkingsprijzen sterk stegen, het moge lijk maakte dunnere margarinebekers te gebruiken op de vul- en verpakkingslij-' nen, zonder de hoedanigheid van de ver pakkingen aan te tasten. De beloning is gebaseerd op de grote besparing aan materiaal. Zie ook Finale van dnrp we^k DEN HAAG - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft vrijdag wegens op lichting tegen de 22-Jarige sla ger K. F. J. van L. uit Katwjk tien maanden gevangenisstraf geëist met aftrek van voorar rest Van L. zou met een vervalst stortingsbewijs vijf dure auto's tot een bedrag van 29.195 van een autohandelaar in Valken burg hebben gekocht Hij hield het bedrijf voor eigenaar te zijn van een vleeswarenbedrijfVoor zijn vrouw, drie vertegenwoor digers en zichzelf had hij een auto nodig. De autohandelaar zou de wagens leveren, nadat hij het geld zou hebben gestort Verdachte pleegde reeds eerder soortgelijke oplichtingen in Lei den, Voorburg, Den Haag en Katwijk. Uitspraak 21 november. BRUSSEL - Woedende Belgi sche vissers hebben gisteren 5.000 'kilo dure vis, die zij de nacht tevoren hadden gevan gen, in zee teruggegooid. De vissers deden dat uit protest tegen wat zij noemen de bela chelijk lage pri£en die zij aan de wal voor hun vis en inspan ningen krijgen. Voor 1 kilo gram makreel of zeebaars kre gen zij bijvoorbeeld gisteren nauwelijks één feank, ongeveer zeven cent De vissers zijn vooral boos op de Belgische landbouwminister, Lavens. Deze heeft gezegd, dat de Belgische vissers de misère die zij beleven, voor een groot deel aan zichzelf te wijten heb ben. Minister Lavens verwijt de vis sers dat zij niet beter samenwer ken, zich niet organiseren en met familiebedrijfjes blijven doorgaan met' vaak verouderd materieel. MINISTERIE STEUNT MET 17,5 MIUOEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De restauratie van het Kurhaus kan daadwerkelijk beginnen, nu het ministerie van Economische Za ken een bedrag van 17,5 miljoen gulden hiervoor beschikbaar heeft gesteld. Met een zucht van verlichting kon het Haag se college van B en W dit gisteren molden aan de gemeenteraadsleden. Als de Haagse Raad de komende weken nog een paar voorstellen aanvaardt en de provincie Zuid-Holland de twee miljoen gulden bijdraagt krachtens de restaura tieregeling, is de financiering zo goed als rond. Het ministerie heeft het geld beschikbaar gesteld omdat zij er een werkgelegen heidsproject in ziet. In het Kurhaus ko men een hotel, een casino en een ont vangstruimte. Bij elkaar zal het project 103,1 miljoen gulden gaan kosten en tij dens de herbouw en restauratie een werkgelegenheid van 1100 manjaren op leveren. De zijvleugels van het Kurhaus zullen worden afgebroken en in oude stijl weer worden opgetrokken. Na de restau ratie zal het Kurhaus aan 500 mensen een vaste werkkring k-innen bieden. ROELOFARENDSVEEN MENDELSOHNTRIO Op dinsdag 11 november as. in de "Alkeburcht", aanvang 20.15 uur biedt brillen om in te bijten! n 'n Merkwaardige gewoonte. Vaak gesignaleerd bij gekon- centreerde mensen. Luisterende mensen. Intelligente mensen. Kritische mensen. Misschien kochten ze luist daarom hun montuur bij v.d. Wiel. Wie weet v.d.wiel weet er het fijne van ....van brillen! Nieuws Rijn Leiden

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1