Kans overheidsingrijpen na mislukt loonoverleg alstublieft Dood Franco meer kwestie van uren dan dagen PRIJSCOMPENSATIE-1976 BREEKPUNT Geen concessies voor ontvoerders van Herrema Regularisatie tot 15 november Roeier verdronken op Nieuw- koopseplas Stoommysterie in Heemskerk Marokkanen in Sahara gedood? Van der Louw wil Marokkaan te hulp komen Vier legerartsen voor gesprek uitgenodigd £eidóe @oma/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 5 november 1915,66e Jaargang no. 20266 Ramsessie Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer Adj. hoofdredacteur J. J Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune iweek f 2,81kwartaal'/ 36.32; jaar 141.35; losse nummers: 50 cent Ramses Shaffy in "Kamsessie" op Ned. II om 21.35 uur. Stotte rende kinderen om 19.05 uur in Jouw beurt. In Kenmerk om 19.30 uur o.m. Wereldraad van kerken en om 22.10 uur de schrijfster Colette. Ned. I om 20.00 uur Boeren, bonzen en bommen (3). Om 21.10 uur Korte film "Ruud Wackers", portret van een schil der. Veel bewolking Aanvankelijk op veel plaatsen mist en later ook plaatselijk wat regen van weinig betekenis. Overwegend matige zuidweste lijke wind, in het Waddengebied toenemend tot vrij krachtig. Ma ximum temperaturen omstreeks 10 gr, maar in mistgebieden la ger. Morgen: zon: 7.43-17.04 - maan: 11.01-19.30 Schev. hoogw.: 4.32- 16.51 - laagw.: 0.17-12.35 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet is gis teravond direkt op de hoogte ge steld van het mislukt overleg in de Stichting van de Arbeid over het Centraal Akkoord-1976. Onmiddel lijk na het begin van dit overleg gistermiddag bleek al dat de kloof tussen de opvattingen van werkge vers en vakbeweging over de prijs compensatie voor 1976 onoverbrug baar was. De werkgevers hadden gisteravond nog bemiddeling van de regering in het conflict willen vra gen, de vakbeweging zag hierin ech ter geen heil. Toch wordt vrij alge meen de een of andere overheidsac- tie verwacht NW-voorzitter W. Kok, woordvoer der van de vakbeweging, zag echter niet in, hoe de regering tussen de uitersten nog een oplossing zou kun nen vinden. Die uitersten zijn, dat de werkgevers volgend jaar geen enkele loonsverhoging willen geven, maar ook geen prijscompensatie, terwijl de vakbeweging wel wil afzien van een reële loonstijging, maar in elk geval volledige prijscompensatie ver langt (deels in centen, deels in pro centen), om gemiddeld de koop kracht te handhaven. Wanneer de regering geen bemidde lingspoging doet, of loonmaatregelen neemt, is de consequentie van het mislukken van het overleg over een Centraal Akkoord, dat het gevecht om de prijscompensatie naar de ko mende cao-onderhandelingen in de afzonderlijke bedrijfstakken of on dernemingen wordt verplaatst. Volgens mr. Van Veen wordt een prijscompensatie in 1976 door de werkgevers afgewezen, omdat an ders volgend jaar de loonkosten met meer dan 10 pet zouden stijgen, ter wijl de regering dit percentage als absoluut maximum beschouwt, en de werkgevers daar nog anderhalf procent onder willen blijven. De heer Kok daarentegen: „Wij wil len het stelsel van prijscompensatie en daarmee de koopkracht ook in 1976 handhaven. Daarover viel met de werkgevers niet te praten". De werkgevers maakten gisteren de sfeer in de Stichting van de Arbeid er niet beter op toen zij met een nota kwamen over de wijze waarop naar hun mening in de eerstkomende ja ren met loonbeleid gevoerd zou moe ten worden. De werkgevers willen een jaar of vier de loonkostenstij ging beperken tot de produktiviteits- stijging, waarmee ook nog de collec tieve lasten betaald moeten worden. Van het prijscompensatie-mechanis me willen de werkgevers af. Bij het begin van de nieuwe cao zal wel een verhoging ingecalculeerd kunnen worden op grond van te verwachten prijsstijgingen. Het minimumloon zou in zijn ontwikkeling beperkt moeten worden, de sociale uitkerin gen zouden niet aan dat minimum loon gekoppeld mogen blijven, en ten slotte zou er geen enkele nivelle ring meer mogen komen, terwijl ook arbeidstijdverkorting wordt afgewe zen. De loonsituatie, die hierdoor zou ont staan, is voor de vakbeweging ort- aanvaardbaar, aldus liet NVV-voor- zitter W. Kok weten. MONASTEREVIN, (UPI) De ontvoerders van dr. Tiede Herrema hebben van de Ierse regering geen enkele concessie te verwachten. Hun enige mogelijkheid is overgave en het ongedeerd vrijlaten van hun gijzelaar, zo heeft een Ierse regeringswoordvoerder vanmorgen nog eens ten overvloede gezegd. Het drietal zit thans zestien dagen in de kleine slaapkamer op de eerste etage van een woning in Monasterevin. Gisteren werd gezegd dat de ontvoerders, de 27-jarige Eddie Gallagher en de 19-jarige Marian Coyle, bereid waren hun gevange ne vrij te laten in ruil voor een vrije aftocht naar het land van hun keuze. Zij hadden toen alle andere eisen, waaronder de vrijlating van drie Ierse terroristen uit de gevangenis, laten vallen. De Ierse politie overweegt het gebruik van gas om de ontvoerders te overweldigen. Volgens niet-officiële berichten zijn er bussen met reukloosgas dat binnen drie seconden bewusteloosheid kan veroor zaken naar de parterrevan het huis gebracht. Voor het gebruik van het gas is nog geen toestemming verleend, ook al wordt de toestand voor dr. Herrema en zijn ontvoerders in de „onvoorstel baar vervuilde kamer" ondraaglijk en een gevaar voor de gezond heid. De politie meent dat de ontvoerders zullen zwichten, al houdt men ook rekening met een wanhoopsdaad. In de Duitse haven Cuxhaven ligt de IJslandse trawler Engey om een la ding vis van 135.000 kg te los sen. Het is de eer ste IJslandse traier die dinsds een jaar weer toestemming krijgt de vis in Duitsland aan de wal te brengen, na dat de strijd om de visserijgrens rond IJsland tot een em bargo in Duitsland had geleid. (Van onze correspondent) MADRID Het overlijden van generaal Franco is eer der een kwestie van uren dan van dagen. Dit heeft een van de behandelende genees heren, de chirurg Hidalgo Deze beide Spaanse vrouwen wachten in de nog duistere vroege och tenduren bij het Pardo- paleis in Madrid op nieuws over het sterven de staatshoofd, generaal Franco. Huerto laten doorschemeren. Bij alle complicaties heeft zich een nieuwe gevoegd: bloedpropvorming in zijn linkerdijbeen (phlebitis), een ziekte waaraan hij vorig jaar ook geleden heeft Mocht het toch een kwestie van dagen worden dan ver wacht dr. Huerto morgen of overmorgen de crisis, als het lichaam gaat reageren op de zeveneneenhalve liter vreemd bloed, die Franco tijdens de zware maagopera tie zijn toegediend. Franco heeft, naar verluidt drie jaar geleden zijn begra fenis tot in de details gere geld. Het staat vrijwel vast dat hij bijgezet zal worden in de V^le de los Caidos (Do- denvallei), vijftig kilometer van de Spaanse hoofdstad. Hij heeft tevens voorgeschre ven, dat zijn opvolger, prins Juan Carlos 48 uur na zijn overlijden tot koning van Spanje moet worden ge kroond. In de zuilenzaal van het vroe gere koninklijke paleis (Pala- cio de Oriente) moet het stof felijk overschot vijftig urn- lang worden opgebaard om het Spaanse volk gelegen heid tot afscheid te nemen. Daarna zal hij worden bijge zet in het dwarsschip van de uit de rotsen gehouwen basi liek die de Dodenvallei be heerst Hij komt te liggen tegenover het graf van de oprichter van de Falange, Jo se Antonio Primo de Rivera. AMSTERDAM (ANP) - Die- gaal in Nederland verblijvende gastarbeiders kunnen zich tot „omstreeks 15 november" mel den voor regularisatie. Dit schrijft staatssecretaris Zeeval- king van Justitie in een brief aan de daarbij betrokken orga nisaties. Tot nu toe gold de datum van 1 november. De heer Zeevalking schrijft ver der dat hij de kwestie van de paspoorten nader zal bezien. Deze betreft gastarbeiders die om herziening van hun uitwij zing vragen. De herziening moe ten ze nu afwachten, terwijl hun paspoort aan hun land van her komst is teruggegeven. Van onze correspondent Nieuwkoop/Bodegraven Een roeitocht op de Nieuwkoopse plas heeft het afgelopen week einde aan de 24-jaiïge J. de Jong uit Bodegraven het leven gekost. Tijdens het spelevaren in gezel schap van twee vrienden wilde hij met een van hen van plaats verwisselen. De schommeling die daardoor ontstond deed de boot omslaan. Het ongeluk gebeurde zaterdag middag rond half zes. Het slach toffer kon niet zwemmen. De twee andere knapen wel. Die wisten de oever te bereiken en waarschuwden de politie. De pogingen die daarna werden on dernomen om de knaap op te dreggen leverden aanvankelijk geen succes op. Pas de volgende morgen werd het stoffelijk over schot gevonden. Haagse nachtwakers op dievenpad Rotterdam (ANP) De po litie te Rotterdam heeft zes stelende nachtwakers, va riërend van 21 tot 35 jaar en allen afkomstig uit Den Haag, aangehouden. De mannen waren in dienst van een Haagse nachtvei ligheidsdienst. De mannen bleken diefstal len te hebben gepleegd in hun toevertrouwde panden in Voorburg, Rotterdam en Krimpen a.d. IJssel. En dat voor vele duizenden gul dens. Bij hen thuis trof de politie aanzienlijke hoeveelheden goederen aan: voorname lijk gereedschap, huishou delijke artikelen, radio-ap- paratuur en levensmidde len. Ook een closet-pot be hoorde tot de buit. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK In het Noordhollandse Heems kerk staat men sinds gistermiddag half vijf voor een bizar raadsel. Het lijkt erop, dat de grond in een der straten in brand staat. De temperatuur van het wegdek is opgelopen tot ruim 70 graden en fikse stoomwolken wellen op. repareren. Nadat hij het deksel opende kwamen er stoomflarden uit de paal. Toen de gemeente en brandweer de lantaarnpaal hadden verwijderd en een gat op die plaats groeven werd de grond steeds heter en nam het stoomeffect toe. Over de oorzaak is nog niets bekend. Op de plaats van het raadsel lopen geen gas- of electriciteitslei- dingen. Wel heeft er vroeger een woonhuisje ge staan. Wellicht zou een achtergebleven gierkelder van dat huisje het raadsel veroorzaken. EL AJOEN (Rtr/AFP) Strijdkrachten van het Polisario Front, de voornaamste onafhankelijk heidspartij in Spaans Sahara, hebben naar hun zeggen tijdens het afgelopen weekeinde veertig Marokkaanse soldaten gedood en 110 gevangen genomen. Ze zeiden dat ook een Marokkaanse helikopter was neergeschoten. Het bericht is door Marokkaanse zegslieden in Rabat als „compleet vals" tegengesproken. De Marokkaanse premier Osman heeft in zijn gesprekken met de Spaanse regering in Madrid geen versoepeling kunnen bereiken van het Spaan se standpunt dat een oplossing gevonden moet worden onder de auspiciën van de Verenigde Naties, terwijl Marokko en Mauretanië de Spaanse Sahara onderling willen verdelen. Spanje wil de onderhandelingen alleen voortzetten als de „vre desmars" wordt afgelast, het geen Marokko niet wil of kan doen. Luxe cel Van o e correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN De Conradstraat en de Maas straat kunnen niet meer ge bruikt worden als sluiproute om sneller op de Prins Hendrik straat te komen. In de Maas straat is éénrichtingsverkeer in gesteld zodat het verkeer alleen de Waalstraat in kan rijden. De politie controleerde onlangs op deze sluiproute waaruit bleek dat veel automobilisten van de ze route gebruik maakten en harder reden dan de toegestane 50 km. per uur. In de Maas straat staan onder meer een school en een dagverblijf voor gehandicapten. De normale doorgaande route is via het Ha- zeveld. Jerry Stuckey (mid den) en Danny Hampton (rechts), beiden tot gevange nisstraf veroor deeld. kijken op hun gemak in een hotelkamer naar de t.v., bewaakt door de nors kijkende hulpsheriff Eugene Frison. De officiële gevangenissen zijn zo vol dat ze allebei hun overigens korte straf in het hotel uitzitten tot er weer een plaats in de of ficiële gevangenis is. (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam De Rotterdamse burgemees ter van der Louw zal zich persoonlijk voor de illegaal in Nederland verblijvende Ma rokkaan Laïd inzetten, wanneer uit het lopend onderzoek blijkt dat de man slach toffer is geworden van valse voorlichting Laïd meldde zich als getuige bij de politie in het onderzoek rond een zelfmoordpoging, nadat hem door de politie was beloofd dat hij niet wegens zijn illegaal verblijf zou worden opgepakt Toen Laïd zich meldde werd hij toch overgeleverd aan de Vreemde lingendienst en in bewaring gesteld. Staking Meer dan 800 Afri kaanse studenten in Kiev heb ben gisteren hun staking, die een week heeft geduurd, beëind igd. De staking was begonnen nadat de Tsjechoslowaakse au toriteiten de 23-jarige Tsjechi sche studente Alena Grulichova opdracht hadden gegeven naar haar land terug te keren. IADVERTENTIE Antiekbeurs Treslong Hillegom 4-j /"tl zaterdag 8 november 14-22 uur /All I Itrlt zondag9november 11-18uur C*5(5 Treslong-Hallen, Hillegom DEN HAAG De vier dienstplichtige legerartsen die gisteren niet voor hun beëdiging als officier in Den Haag zijn verschenen, zijn door de leiding van de Koninklijke Landmacht uitgenodigd voor een gesprek morgenmiddag in Den Haag. De legerartsen zouden anderhalve week geleden al beëdigd worden, maar werden toen door de commandant voor deze plechtigheid uitgesloten. Gisteren zou dat alsnog gebeuren, maar toen hebben zij geweigerd te komen, omdat zij eerst het motief willen horen waarom zij niet direct zijn beëdigd. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1