Legeroefeningen mogelijk in toekomst naar Canada Dure Britse olie met kostbaar feest gevierd „Geen gijzeling maar vreedzame demonstratie" SPAANSE TROEPEN IN SAHARA IN STAAT VAN ALARM KVP en AR laten kabinet niet in de steek (ü^speciaaltje 160.- verzekeringen Herrema bang voor actie van politie Barneveldse politie niet omgekocht ÊeidóeSomo/nt DINSDAG 4 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 0 MONASTEREVIN Ga weg, ga weg, en probeer niet me te bevrijden", zo heeft gisteren dr. Tiede Herrema, nu al bijna twee weken samen met zijn ontvoerders belegerd in een huis in Monasterevin, de politie toege roepen. Aanleiding tot Herrema's noodkreet was de grote activiteit van de Ierse politie in en rond het huis, waar hij in een slaapkamer op de bovenverdieping wordt vastgehouden. Een politiewoordvoerder verklaarde dat de politie-activiteit geen onderdeel vormde van een nieuw plan Herrema uit zijn benarde positie te bevrijden, maar dat kogelvrije schermen werden aangebracht om de zich beneden bevindende politiemannen tegen eventuele kogels door het plafond te be schermen. Veiligheidsdeskundigen zeiden maandag bang te zijn dat de drie belegerden gevaar; lopen een infectie op te lopen door de smerige toestand van hun verblijfplaats. Vijfde dode binnen IRA BELFAST (Reuter) Een vete tussen rivaliserende groepen binnen het Ierse republikeinse leger heeft gisteravond een vijf de slachtoffer gee-ist, toen twee gewapende mannen een 22-jari- ge katholiek in zijn woning doodschoten. Jim Fogarty, lid van de republi keinse clubs (de politieke vleu gel van de officiële IRA) werd in de borst geschoten toen hij de deur open deed. Hij overleed onmiddellijk. Sinds vorige week de vijandelijkheden opnieuw uitbraken tussen de „voorlopi- gen" en de „officièlen" zijn vijf doden gevallen. Veilinge Rijnsburg, 3/11 Bloemen (resp aanvoer en gem. prijs) Alstroemeria 300—0,363; an jers am. 2462041,260, anthunum 1386—1,319, chrys. gepl m.c. 67246-0,244, chrya. tros N.C. 34425-0.370, chrys. gepl. jr. c. 29300,249, chrys. tros jr. c. 7442-1,006, dahlia 4000,011, eikeblad 825-0.874, euphorbia 1900-0,638. freesu, 1034-2,997, glad. colvill 1300-0,274. hya? chrnth met bol 240-0,630, iris 10933-1,853, lelie kelk 610-0.366. lelie tak kas 78970-0.406. narcis kas 370-2.328. orchi deeën 5830—0,860. rozen grootbl 5130—0.400. rozen kleinbl 6280-0.207. snij- groen 285-0,348. anjers tros 2800-0.367. div snijbloemen 4141-1, 678. Div snijbloe men 13907-0.429. alUroemena <mp 2710-0.273. anemonen imp 245-0.827. an jers am imp 8440-0.227. mimosa imp 1010-1,626. div bladstr imp 810-1.667. kerstgoed imp 100-2.090. div snijbl unp 1413—1.226. div snybl imp 70-2.550. aza lea 76-3.150. div potplanten 329-0,766. rozen-daboara 2500-0.168. anjers select calipso 35-36, arthur 2833. overige 2836; rozen: ilona, baccara, sonia. mercedes 28 80, belinda, garnette, zorina, esther olarim, carol, gemengd, manna, motrea. evergold, annabeU, rolde*. carol special, yellow be linda, golden belinda 13-41, chrysanten cremon 2834. schlager 40-47, stanly 33-46, red rolinda 39-43, hollyday 2835, florance 35-48, lovita 2845, regalia 35-43, clingen- daal 30-46, overige 2850; diversen: gerbera 4866, strelitzia 248275, nerine 22-48, lelie 1 783.70; bloemkolen: 6 I 73-1.05, 6 U 25-78, 8 I 51-79, 8 D 25-31, 10 I 46-55, 12 I 27, 12 n 25; breekpeen 2.082 10; uien 8.289.70, andijvie 3873; boerenkool 37-39; boapeen II 48110; groene kool 35-41; knol- selderie 28-50; krul peterselie 39; rode kool 1818; spinazie 78; spitskool 32; Aanvoer 71.000 kg was peen, 5.000 bloemkolen. 1000 bosjes peea Mevrouw Sadat in Disney World Terwijl haar man nog besprekingen voerde met Ameri kaanse regerings autoriteiten heeft mevrouw Sadat, echtgenote van de Egyptische presi dent. gisteren een bezoek gebracht aan Disney World in Florida. Met Mickey Mouse als gids maakte zij een rondrit door het grote Disney-park. Bij legalisatie buitenlanders BARNEVELD (ANP) De gemeentepolitie van Barneveld ontkent met klem dat een van de personeelsleden betrokken zou zijn bij een omkopingsschandaal. In een VAR A-radioprogramma is gesuggereerd dat een Bar neveldse politieman geld zou hebben aangenomen in ruil voor een verklaring die buitenlandse werknemers nodig hebben om hun verblijf in ons land te legaliseren. Ook had de VARA gezegd dat de man knoeide met valse werknemersverklarin gen en stempels. „Allemaal onzin", aldus de gemeentepolitie Barneveld. „Het onderzoek van de rijksrecherche heeft aangetoond dat er geen sprake is van omkoping. Wel heeft de betrokken agent niet zorgvuldig genoeg gehandeld. Hij is te snel akkoord gegaan met werkgeversverklaringen die achteraf vals bleken te zijn. Hij heeft te veel zijn hart laten spreken". Na het onderzoek is de politieman wel uit zijn functie ontheven. Minister Vredeling bij actie „Pantscrsprong" (Van een onzer verslaggevers) LOHNE Het Nederlandse leger onder zoekt de mogelijkheden om in de toe komst grootscheepse oefeningen in Ca nada te gaan houden. West-Duitsland oefent al enige jaren in dit land en is vol lof over deze uitwijkmogelijkheid omdat in Canada daadwerkelijk groot scheepse acties kunnen worden uitge voerd. Defensieminister Vredeling zei gisteren in het Duitse Lohne tijdens de Nederlandse legeroefening „Pantser- sprong", dat hij de rapporten van de militaire commissie over de mogelijk heid van oefeningen in Canada met be langstelling afwacht. Het uitwijken naar Canada zou noodza kelijk zijn, omdat in Europa nog maar moeilijk massaal kan worden geoefend. Ook de tiendaagse oefening „Pantser- sprong" is beperkt door de infrastructuur rondom het plaatsje Lohne. Aan deze oefening nemen 135 tanks. 230 pantser voertuigen, ruim 2500 wielvoertuigen en Nederlandse en Duitse helicopters deel. In totaal zijn 11.200 Nederlandse militai ren erbij betrokken. De legeroefening werd gisteren bezocht door twaalf Ka merleden alsmede minister Vredeling. Zij waren onder meer getuige van een ver rassingsaanval van mariniers vanuit de lucht op een in de bossen gelegen verbin- dingspost Ook zagen de parlementariërs hoe de genie volgens een nieuwe methode een brut? sloep Minister Vredeling toonde bewondering voor de militaire operaties, maar was tevens verbaasd over de zeer beperkte ruimte voor de oefenende een heden. De kosten van de oefening die duurt tot 6 november zijn geraamd op één miljoen gulden, waarvan 250.000 gulden zal wor den besteed aan het herstel van onver mijdelijke schades aan bouwgrond en natuurschoon door de zware rupsvoertui gen. MOOISTE De Joegoslavische Li- dija Vera Manic (20) heeft de internationale schoonheidswedstrijd gewonnen die op het Japanse eiland Okina wa is gehouden bij ge legenheid van de inter nationale oceanische tentoonstelling. Mede dingsters naar de hoogste eer waren v.l.- n.r. Lisana Cuimaraes van Brazilië (vijfde), In dira Maria Bredemeyer van India (derde), Eeva Kristiina Mannerberg van Finland (tweede, rechts naast de winna res) en Patricia Lynn Bailey (vierde). Verouderd NIET LEUK VOOR HANS WIEGEL, maar de man die eens vóór hem het fractievoorzitterschap van de WD bekleedde, mr. Geertse- ma, heeft het geproclameerd; het wordt tijd dat de liberale partij de sociale politiek in haar program op de helling gaat zetten, omdat op dit punt de WD in de ongunstige zin van het woord „conserva tief geworden is. Een boeiende uitlating van de Gelderse Commissaris van de Koningin, omdat hij op die manier duidelijk verwoordde, waarom ook dit jaar na de algemeen-politieke beschouwingen woordvoer ders van KVP en ARP verklaard hebben niet in te zien dat het politiek klimaat voor toenadering tussen liberalen en christen-de mocraten aan het verbeteren is. Op dezelfde dag maar op een andere plaats dan mr. Geertserna sprak, heeft ook Wiegel zelfs iets over die verhouding opgemerkt: de verschillen tussen confessionelen en liberalen zouden niet groter geworden zijn. Wellicht niet groter; maar ook niet kleiner. Als Wiegel een verklaring hiervoor wil hebben, heeft mr. Geertsema die hem op een presenteerblaadje aangeboden. De Bilt: Boven West-Europa blijft de luchtdruk ook het ko mende etmaal hoog. Van de oceaan afkomstige fronten kun nen morgen tot onze omgeving doordringen. Het ziet er naar uit dat de aktiviteit ervan gering is, wel zal er veel bewolking zijn maar het blijft op de meeste plaatsen droog. Met zuid-weste lijke winden wordt geleidelijk warme en vochtige oceaan lucht aangevoerd. In deze lucht kan zich bij weinig wind in de avond en nacht opnieuw mist vormen. Een front dat ons land gister avond passeerde, bracht de meeste regen in het noordwest en van Nederland, waar het sta tion Den Helder 4 millimeter registreerde. Achter het front klaarde het flink op, waardoor de temperaturen plaatselijk tot beneden het vriespunt konden dalen. Vooruitzichten voor donderdag: Opnieuw plaatselijk regen, ook opklaringen. Weinig verande ring in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers; Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temp.: omstreeks 7 graden. Max. temp.: omstreeks 12 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Zd. Limburg Athene Barcelona Berlijn Frankfort Genève Helsinki Is tan boel Las Palm as New York Tel Aviv (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De toevoer van de eerste Britse Noordzeeolie naar Groot-Brittannië, die al geruime tijd aan de gang is, maar nog officieel gevierd moest worden, is gisteren in Aberdeen plechtig ingeluid door koningin Elizabeth. De Britse vorstin drukte op een knop en verklaarde ontroerd „dat het een historisch mo ment was". Premier Wilson, die aan haar zijde stond, voor spelde, dat de olie betere tij den zou brengen voor zijn land" De eerste Noordzeeolie, af komstig uit de Noorse sector, kwam afgelopen maand in En geland aan. Drie weken gele den begon de eerste Britse olie te vloeien door de onderzeese buisleiding tussen het BP-plat- form van Forties, 180 km. ver in zee en de Schotse kust Dit feit werd geheim gehouden, uit vrees voor terreurdagen. Schotland telt nu ook een aan tal militante organisaties, waaronder het zogeheten Tar tan Army (het geruite leger), die willen vechten voor onaf hankelijkheid en het niet goed keuren, dat de Engelsen meer profijt trekken van de Schotse olie dan de Schotten zelf. Van de BP-pompinstallaties ten noorden van Aberdeen, stroomt de olie nog eens 200 km. ver te land door een buis leiding naar de BP-raffinade- rij van Grangemouth bij Edeinburgh. Het is de duurste olie ter wereld, 40 maal duur der dan die welke in Saoedi- Arabië uit de grond wordt ge haald. De oliemaatschappij BP, die voor de helft toebe hoort aan de Britse staat. heeft tot nu toe 750 miljoen pond uitgegeven om het For ties olieveld te kunnen exploi teren. Dat is meer dan twee maal haar raming van 24 maanden geleden. Alsof de kosten nog niet hoog genoeg waren, besloot BP driekwart miljoen pond te spenderen aan een luisterrijke viering van het officiële begin van het Britse olietijdperk. Het land moet in 1980 voldoen de olie produceren om in eigen behoefte te voorzien, al twijfe len Amerikaanse experts aan die mogelijkheid. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor LEIDSE SPAARBANK Molukkers in hoger beroep: (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM „Wij wilden geen gijzelingsactie uitvoeren, we had den het plan voor een vreedzame demonstratie". Met deze bewe ring kwam gisteren de 51-jarige Zuidmolukse dominee uit Eist, die in hoger beroep zich voor het Arnhemse gerechtshof moest verantwoorden voor het gijzelingscomplot tegen Koningin Julia na. De bewering werd fel aangevallen door het 'gerechtshof. Ook de overige Zuidmolukkers, die door de Arnhemse rechtbank veroorde lingen hadden horen uitspreken van vijf jaar gevangenisstraf, werden door het Hof stevig aangepakt. Tijdens het verhoor van de dominee merkte de president van het Hof op: „Ik heb graag dat u onmiddellijk zegt wat er waar is en wat niet. En niet pas nadat ik u schaakmat heb gezet. Wat bedoelt u met een vreedzame demonstratie? Hoe kan dat met stenguns en Sam-raketten. U was ook al betrokken bij zo'n vreedzame demonstratie in Wassenaar. Toen werd daar een agent neergeschoten." De verdachten verweten elkaar ditmaal de hoofdschuldige te zijn. De hoofdverdachten, die tijdens de zitting voor de rechtbank de schuld trachten af te wentelen op de 65-jarige inwoner van Delfzijl, wiens zoon Jacky de gijzelingsactie zou leiden, hadden het ditmaal voorzien op de zich econoom noemende Zuidmolukker (46) uit Den Vandaag en morgen behandelt het hof de beroepen die ingesteld zijn door de Zuidmolukkers die tot lagere straffen werden veroor deeld. Dienstplichtige artsen niet verschenen voor beëdiging (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De vier dienst plichtige artsen uit de leger plaats Amersfoort, die vanoch tend alsnog zouden worden beë digd, zijn niet komen opdagen. Anderhalve week geleden wer den zij van de beedigingsplech- tigheid uitgesloten. De comman dant, luitenant-kolonel Van Be souwen, die hen zou beëdigen had aanmerkingen op hun ge drag als militair. Deze zaak is nog in onderzoek, maar dat hoefde voor de beëdiging geen beletsel te zijn, aldus de leger- voorlichtingsdienst. De vier art sen kregen daarom gisteren de uitnodiging om daarvoor van daag in Den Haag te verschij nen. Daarop vroegen zij om uit stel van de plechtigheid. EL AJOUN/MADRID/RABAT (AFP/Rtr.) Voor Mohammed Bahnini, in Algerije te bemiddelen bij het gehele gebied van de westelijke Sahara is een president Boumedienne, dat eveneens erop heeft algemeen uitgaansverbod afgekondigd, en alle gezinspeeld een Marokkaanse invasie desnoods Spaanse troepen in het gebied zijn in staat van met geweld te willen voorkomen. Ook secretaris alarm gebracht en geconsigneerd in hun kazernes, generaal Waldheim van de Verenigde Naties pro- Met die maatregelen onderstreept Spanje dat het beert bij Marokko te bemiddelen om de mars ernst maakt met het dreigement van zondag dat alsnog af te gelasten. het een Invasie vanuit Marokko, vreedzaam of De hoofdstad van het omstreden, rijk van erts niet, desnoods met wapengeweld zal keren. De voorziene gebied, El Ajoun, begint inmiddels op Spaanse troepen zijn zondag door prins Juan een reusachtig legerkamp te lijken. De evacuatie Carlos geïnspecteerd. van de ongeveer 2000 Europese burgers is in volle Van zijn kant probeert Marokko het gesprek over gang. de „vredesmars", die een dezer dagen van start Een tegenslag voor Spanje is het overlopen naar moet gaan, open te houden. Gisteren heeft de Marokko van Ould Sidi Said Joumani, president Marokkaanse premier Ahmed Osman, die optreedt van de onder Spaanse supervisie opererende als persoonlijk gezant van koning Hassan II, in volksvertegenwoordiging van de Sahara. Spanje Madrid om opheldering gevraagd over het Spaan- heeft zich altijd beroepen op het zelfbeschikkings- se standpunt, en met name over het Spaanse recht van de bevolking. Het overlopen van Jouma- dreigement. Tegelijkertijd probeerde een andere ni, erkend leider van de woestijnvolkeren, kan nu afgezant van koning Hassan, minister van staat als argument tegen Spanje gebruikt worden. MR. F. ANDRIESSEN VAN KVP: (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG KVP-fractievoor- zitter mr. F. Andriessen heeft de CHU duidelijk te verstaan gegeven dat KVP en ARP het kabinet Den Uyl niet in de steek zullen laten. Gisteravond zei mr. Andriessen op een par tijbijeenkomst in Rotterdam: „de CHU mag niet van ons De CHU laat echter niet na vragen dat wij naar elkaar toe groeien ten koste van het kabi net Wij zouden daarmee im mers onze eigen mensen in de steek laten. Daar doe ik ik niet aan mee". Andriessen wees er daarmee op dat KVP, ARP en CHU op 15 november gaan praten over de niet gebeurt deze partijen de vraag of de kamerfracties van totstandkoming van het CDA deze partijen snel genoeg naar op het spel zetten, elkaar toe kunnen groeien om Andriessen had er wel begrip t.z.t. het uitbrengen van één voor dat de CHU de normale kandidatenlijst bij de verkiezin gen verantwoord te maken. Voor de totstandkoming van het CDA is die ene lijst beslis send, zei mr. Andriessen. parlementaire democratische behoefte heeft om het kabinet vanuit een kritische invalshoek tegemoet te treden. KVP en ARP enerzijds en CHU ander zijds moeten begrip voor el- kaars positie weten op te bren- vooral de ARP te verwijten dat ze teveel aan het kabinet Den Uyl zit vastgebakken. Zo zei het De drie christen-democratische kamerlid van Leyenhorst partijen doen er volgens An- (CHU) gisteravond in Ede dat driessen goed aan niet teveel KVP en ARP zich van het kabi- naar de verschillende opstelling net Den Uyl moeten afwenden, te kijken, maar het oog op de Hij suggereerde dat zolang dit toekomst te richten. Mevr. Liesdek werkt mee aan quorum PARAMARIBO (ANP) - Vol gens Surinaamse statenvoorzit- ter Wijntuin, werkt ook me vrouw Liesdek-Clarke mee aan een quorum voor de zitting van de Surinaamse staten waarin het nieuwe statenlid Martodi- hardjo zal worden benoemd. Mevrouw Liesdek-Clarke (lid van de regeringsfractie NPS, maar onlangs met o.a. Somo- hardjo overgegaan naar de op positie) heeft dit aan Wijntuin meegedeeld. De bereidheid van mevrouw Liesdek om aan het benodigde quorum van 20 van de 39 statenleden mee te werken is een gevolg van haar eerder gedane toezegging om de parle mentaire molen in Suriname weer op gang te helpen brengen, Explosie In een staalfabriek bij Scunthorpe (Engeland) heeft zich een explosie voorgedaan. Volgens de politie zijn vier ar beiders om het leven gekomen en ongeveer twaalf gewond. Vluchtelingen In Zuid-Viet- nam is een schip met 1500 Zuid- vietnamezen aangekomen, die in het voorjaar vanuit hun land waren geëvacueerd maar die la ter wensten terug te gaan. ADVERTENTIE Sportieve mantel in zuiver wollen Donegal tweed op de nieuwe lengte. In groen en bruin. M: 38 t/m 48 mantelspecialist Leiden: Haarlemmerstraat 163a. (donderdag-koopavond.) Leidsenhage: Jasmijnhof 8. (donderdag-koopavond.)

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9