Johannes Vermeer DINSDAG 4 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT Klein monument voor bij driehonderdste sterfjaar van de meester Johannes Vermeer van Delft overleed op 15 december 1675. Dit jaar is dus een herdenkingsjaar, maar van die herdenking zal men weinig merken want Vermeer blijft toch voor de meesten een onbekende. En dat ter wijl hij naar onze mening en we Bij Vermeer is nogal eens sprake geweest van legende vorming. Hij zou bij zijn leven nauwelijks gewaardeerd zijn en zijn werk zou na zijn dood een tijdlang geheel in vergetel heid zijn geraakt Een nieuw boek over de schilder weegt die legendes op hun waarde. Het boek is van Albert Blan- kert die alle bekende feiten op een rijtje zet en daar een eigen weloverwogen oordeel aan toe voegt. Het is een verrassend boek. Vermeer wordt erin ge tekend tegen de achtergrond van de kunst van zijn tijd. Aan de hand van voorbeelden van tijdgenoten wordt dat een boeiende tekening. Vermeer blijkt geen vernieuwer te zijn geweest Hij vatte de thema's van anderen aan, verdiepte zich in het schilderen van trompe-l'oeil-effecten, het oog- bedriegend-effect dus van net- ècht schilderen. Hij paste dat niet toe op het gebruikelijke stilleven, maar op het figuur stuk, waarbij de modellen ge troffen werden op een ogen blik van absolute rust. Het bijzondere bij Vermeer zit hem overigens niet in de soms volmaakte compositie, in de verrukkelijke stof-schildering, in de verstilling van zijn on derwerpen. Die kwaliteiten zijn er in hoge mate, maar het wonder van Vermeer is het wonder van het licht. Dat straalt op zijn figuren en be reikt het absolute einde in zijn „Gezicht op Delft". Over Vermeers leven blijkt toch meer bekend dan men denken zou. Blankert heeft al le bekende feiten gerang schikt Dan blijkt dat het oeu vre dat hij tussen 1653, het jaar dat hij meester-schilder werd en 1675, het jaar van zijn dood, schilderde vrijwel in zijn geheel bewaard is gebleven. Ook blijkt dat er voor dit klei ne oeuvre, Vermeers werkwij ze liet geen grote productie toe, reeds bij zijn leven grote belangstelling bestond. Eén rijke verzamelaar, boekdruk ker Jacob Abrahamsz Dissius, bezat 21 werken van hem. Een enorm aantal van een totaal Staande clave- cimbelspeelster, National Gallery, Londen dat de 40 wel niet zal over schreden zal hebben. Een Fransman, die in 1663 een be zoek aan Vermeer bracht, staan hier bepaald niet alleen met zijn „Gezicht op Delft" het grootste kunstwerk leverde dat de Europese schilderkunst heeft voortgebracht en zijn kleine oeuvre nagenoeg geheel uit topstukken van de hoogste orde bestaat raakt en dat de doeken over het geheel genomen in uitste kende staat bewaard bleven. Het tweede werd wellicht ver oorzaakt doordat men het oeu vre als geheel niet meer kon overzien en men toen met na men kwam van 17de-eeuwers die wel regelmatig en met meer werk in de handel en op veilingen voorkwamen. In de „Geschiedenis der vader- landsche schilderkunst" van Van der Eynden en Van der Willigen, die in 1816 verscheen, wordt Vermeer hoog geprezen, maar de auteurs kennen uit eigen waarneming alleen het „Melkmeisje" en het „Straat je" en weten dat er ook een „Gezicht op Delft" bestaat. Het is de verdienste van de Fransman Thoré-Bürger dat behalve de schilderijen ook de schilder weer in de belangstel ling kwam. In 1842 zag hij het „Gezicht op Delft" en raakte er zó van onder de indruk dal hij een goed deel van zijn ver dere leven besteedde aan het achterhalen van andere wer ken van de schilder van dit wondermooie werk. Hij kwam bij zijn naspeuringen een heel eind, al was het onvermijdelijk dat hij fouten moest maken. Maar hij zette in'elk geval een reeks publicaties in gang die Vermeer internationale roem verschaften. De laatste in die reeks het werk van Albert Blankert kan gelden als een klein mo nument dat ter gelegenheid De schilderkunst, Kunsthistorisches Museum Wenen schreef dat de schilder toen geen werk in huis had. Ook na zijn vroege dood haal den zijn schilderijen voor hun tijd hoge prijzen en kwamen geleidelijk terecht in de beslo tenheid van verzamelingen van vorsten en zeer welgestel- den. De schilderijen bleven hoog gewaardeerd, maar de schilder raakte vergeten. Voor het eerste pleit het feit dat er slechts weinig verloren is ge- Kantwerkster, Louvre Parijs van het driehonderdste sterf jaar voor de schilder wordt opgericht. De auteur geeft niet alleen de feiten over kunste naar en schilderijen, maar heeft ook alle werken hij komt tot eenendertig nauw keurig onderzocht en vergele ken. Hij komt tot een volgor de-bepaling die soms afwijkt van de gangbare, maar hij voert er goede gronden voor aan. Bovendien bevat het boek een catalogue-raisoné, die we liswaar geen verrassingen biedt enkele afgewezen schilderijen waren al twijfel gevallen maar die erg uit voerig de geschiedenis van elk der schilderijen nagaat, com pleet met alle bekende vroege re eigenaren, veilinguitkom sten e.d. Van alle schilderijen is er een kleur-afbeelding en verder is het boek rijk geïllus treerd met voorbeelden die Vermeers werk in het kader van zijn tijd plaatsen. Een uit nemend boek derhalve, waar van de documentaire waarde nog wordt verhoogd door de in chronologische volgorde op genomen documenten. Rob Ruurs zorgde voor dit aandeel waarin alle op Vermeer be trekking hebbende handge schreven of gedrukte docu menten van vóór 1700 werden opgenomen. Natuurlijk kan de schrijver niet voorbij aan Van Meegeren en aan de „Vermeers", die dr. Hannema aan de lopende band ontdekte. Hij geeft beide zaken niet meer aandacht als nodig is. Vg. Johannes Venneer. Auteur Albert Blankert Uitg. Het Spectrum Utrecht/Antwerpen. Dieren en planten TUINCENTRUM "ELMA". Turf molm, tuinturf, compost, pot grond, tuinaarde, graszoden, te gels in 30 soorten. Langeraarse- weg 61. Langeraar. Tel. 01722—2134. Door import uit tropische lan den hebben wij tering DROOGBLOEMEN, vruch- i enz. De verwerking hiervan i het mooie effect bij het op maken van koper, tin of hout snijwerk, zullen wij bij een vrij blijvend bezoek gaarne tonen. Bloemenmagazijn C. L. Mulder, Haarlemmerweg 21 Leiden. Tel. 12.05.50. BOMEN. STRUIKEN. HEES TERS, 150 soorten winterharde planten, bloembollen, biels- en eikehouten regentonnen, vens alle maten houten hekken rietenmatten. Uit voorraad leverbaar. 2.000 m2 oppervlakte kamerplanten en bloemen uit eigen kwekerij. Garden Center Bloemen daal B.V., Hoogmades- eweg, Leiderdorp. Privé par keerplaats. BLOEMBOLLEN. Tulpen soorten, hyacinthen in 5 kleu- 4 kleuren, narcissen in 6 soorten. Alles exportkwaliteit, scherpe prijzen. Tuincentrum "Elma". Lange- raarseweg 61, Langeraar. Tel. 01772-2134. sA altijd en overal, iedereen leest de krant altijd

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8