automatisch stijgen Minimumloon blijft Legerleiding neemt in Bangladesj macht over Tranquillizers zijn economisch Bomaanslag overleefd dankzij veiligheidsriem DEN UYL TOT MIDDENSTAND: Spijkers hekelt C. en A. Als ik zondag mijn slag sla in de Nationale Lotto of Toto ga ik naar de 'Olympische Spelen1 in Montreal. Grote orders op komst voor DAF Bommel-puzzel voor nieuwe Amro-spaarders. DINSDAG 4 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Het kabi net is niet van plan het systeem van het mini mumloon en met name de automatische aanpas sing ervan te veranderen. Minister-president Den Uyl heeft dit gisteren ge zegd tijdens een rede voor het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond, dat met een congres zijn 60-jarig be staan vierde. De midden stand behoort juist tot de groeperingen, die hebben gepleit voor afschaffing van dat automatisme, althans voor 1976, omdat men juist daar veel met werknemers met mini mumloon te maken heeft. De premier verdedigde het kabi netsbesluit door erop te wijzen, dat de overheid het peil van de bestedingen niet wil laten inzak ken. Juist door deze overheids uitgaven blijft de werkloosheid beperkt; verlaging ervan zou haar doen toenemen. Aan de andere kant moet wel de groei van de overheidsuitgaven wor den beperkt Reacties van wel zijnswerkers, het onderwijs en de marine tonen aan, dat hier mede diep in het vlees snijdende beslissingen gemoeid zijn. Drs. Den Uyl wees erop, dat de economische groei van de na oorlogse jaren niet in dezelfde mate zal doorgaan. Maar aan terugdraaien van de klok be staat ook geen behoefte. Wel moet men zich gaan bezinnen op karakter en zin van de ar beid, juist in samenhang met die afnemende groei Voor het midden- en kleinbe drijf heeft de krachtige econo mische groei tot een versnelde schaalvergroting geleid. De pre mier sloot niet uit dat nu een verzadigingspunt bij die expan sie is bereikt en dat er voor het midden- en kleinbedrijf thans weer nieuwe mogelijkheden ont staan. Tevoren had NKOV-voorzitter Wouter Perquin in zijn ope ningsrede onder meer gesteld, dat de werkgevers, die de abso lute nullijn voor het loonbeleid in 1976 hebben bepleit, keihard aan dit standpunt moeten vast houden. De regering heeft een loonkostenstijging van 10 pro cent als het absolute plafond genoemd. Volgens Perquin is dit een onverantwoord hoog per centage. Trouwens, door het au tomatisme in het systeem van het minimumloon, zullen de mi nimumloonkosten met 13,5 pro cent stijgen en „ik hoef u niet te zeggen, welke invloed dat zal hebben op het totaal van de loonkostenontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf'. Als de loonkosten toch nog weer boven de grens uitstijgen - en bij de middenstand zal dat vol gens Perquin zeker het geval worden - dan zullen de inko mens van de middenstanders ook in 1976 weer achterblijven bij die van andere maatschap pelijke groepen. „Dat is na de ontwikkelingen van de laatste jaren een onduldbare zaak. Voor een groot deel van het midden- en kleinbedrijf zou dat de nekslag kunnen zijn. Ter gelegenheid van het jubi leum werd de heer Perquin be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Staatssecre taris Hazekamp reikte tijdens de bijeenkomst de onderschei ding uit MIDDENSTANDSBONDEN GAAN FUSIE AAN (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Het Nederlands Katholiek Ondernemersver- bond gaat fuseren met het Koninklijk Verbond van onderne mers. Bij de viering van het 60-jarig bestaan van de katholieke middenstandsbond heeft NKOV-voorzitter Wou ter Perquin dit aangekondigd. Pogingen om ook de christe lijke middenstandsorganisatie in de fusie te betrekken zijn niet geslaagd. Het NCOV wees een samengaan af, omdat het een voortbe staan van een christelijke organisatie nodig vindt NKOV en KVO blijven na de fusie wel met het NCOV samenwerken. Het NKOV wil in de nieuwe organisatie wel zijn levensbe schouwing inbrengen. Er is een fonds gevormd voor werk zaamheden die speciaal gericht zijn op gezamenlijke bezin ning van de levensbeschouwelijke kanten van vraagstukken waarmee men geconfronteerd wordt. KAMERFRACTIES: Wettelijke controle op alternatieve" Dit bleef er over van de auto van advocaat Richard Charnley. Rechts het motorblok dat van de rest van de wagen werd losgescheurd. (Van onze correspondent) LONDEN Een 33-jarige Londense advocaat ontsnapte gistermorgen op wonderlijke wijze aan de dood, toen hij voor zijn huis in zijn grijse Mercedes stapte, zijn veiligheidsgordel omdeed en bet contactsleuteltje omdraaide. Op dat moment vloog zijn wagen in de lucht en smakte ondersteboven in het midden van de smalle straat. De advocaat, Richard Charnley, overleefde de aanslag. Hij liep een gebroken been en snijwon- den aan het gezicht op. Zijn veiligheidsgordel en zijn stevige auto hadden hem het leven gered. Toen hem, na met veel moeite uit het wrak te zijn bevrijd, werd gevraagd hoe hij het maakte, zei hij: „O, het gaat wel". Volgens de Londense politie was er onder de motor van Chamley's wagen een bom van 5 tot 7 pond gelegd. De bom was van dezelfde soort als die welke op 23 oktober ontplofte voor het huis van Lagerhuislid Hugh Fraser, waarbij de beroemde kankerspecialist prof. Fairley om kwam. Aangezien advocaat Charnley niet aan politiek doet, meent de politie dat de terroristen zich hebben vergist. Tot voor zes weken woon de in zijn huis het conservatieve Lagerhuislid John Gorst NEW DELHI (Reuter) - De le gerleiding in Bangladesj heeft gisteren de macht in dat land overgenomen van de lagere of ficieren die in augustus de eer ste president van Bangladesj, sjeich Moedjiboer Rachman doodden en Chondokar Moesj- taque Achmed tot president be noemden. Bij deze staatsgreep is geen schot gelost. In de hoofdstad Dacca bleef het gis teren rustig. Gistermorgen werden telefoon verbindingen met Bangladesj verbroken, werd het vliegveld van Dacca gesloten en ging ra dio-Dacca een aantal uren uit de lucht. Inmiddels werden de acht leiders van de staatsgreep van augustus gearresteerd. Deze ac tie leek een zet van de legerlei ding om de macht terug te win nen van de acht lagere officie ren, die aanzienlijke macht had den verworven. Bovendien wil de de legerleiding blijkbaar het bloedbad van 15 augustus uit wissen, toen Moedjiboer Rach man en twintig familieleden en vrienden om het leven werden gebracht. De nieuwe sterke man in Bangladesj schijnt brigade generaal Chalid Moesjaraf te zijn, de chef-staf van de strijd krachten. President Chondokar zou officieel nog in functie zijn. Bangladesj, het armste land van de wereld, kampt met enorme economische problemen. De slechte economische situatie droeg bij tot de val van Moedji boer. Zijn opvolger Chondokar begon direct na de machtsover name, nu twaalf weken geleden, met het herstel van de orde, arresteerde corrupt geachte mi nisters en functionarissen en lichtte het volk in over de be narde positie van het land. Hij liet ruim 1000 politieke gevange nen vrij en kondigde verkiezin gen aan voor februari 1977. Moedjiboer Rachman had in de laatste maanden van zijn be wind van Bangladesj eeh' een- partijen-staat gemaakt Chondo kar Moesjtaque's politiek viel in goede aarde bij de meeste poli tieke partijen en het dagelijks leven scheen weer vrij normaal te zijn. De Amerikaanse senator Hubert Humphrey en het republikeinse lid van het Huis van Afgevaardigden Lindy Boggs zet ten gisteren hun beste klompje voor in Washing ton. daarbij luid keels aangemoe digd door de Ne derlandse Mar griet Verdegaal. Deze klompen dans vond plaats bij de officiële overhandiging van een grote hoeveelheid Ne derlandse tulpe en hyacintebol- len, als vader lands cadeau bij het 200-jarig be staan van de Ver enigde Staten. produkten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Van de in ons Land verkrijgbare alternatieve landbouwprodukten, zoals on bespoten groenten en fruit en „scharreleieren", is niet met ze kerheid vast te stellen of het ook werkelijk alternatieve pro dukten zijn. De consument heeft recht op echtheid van de ze produkten. Dit is de mening van de Consu mentenbond en van een aantal politieke partijen. De fracties van KVP, PvdA, WD, D'66, CHU en SGP in de Tweede Kamer hebben er bij de rege ring op aangedrongen voor waarden op te stellen waaraan deze biologisch-dynamische voe dingsmiddelen moeten voldoen. Minister Van der Stee van Landbouw reageerde op de mo tie met: „Ik wil niet anders, deze motie is volkomen overbodig." De Consumentenbond vindt dat de wetgeving aangepast moet worden. Bij een recent onder zoek bleek, dat niet alle onder zochte alternatieve groenten in derdaad „alternatief* waren. HEERLEN (ANP) - Voorzitter Piet Spijkers van de Industrie bond NKV heeft gisteravond in Heerlen een aanval gedaan op sommige werkgevers in de con fectie-industrie en op de in koopcombinaties in deze bran che. Hij noemde daarbij met name C. en A. „De mensen in Nederland zouden eens moeten beseffen wat voor onmenselijk inkoopgedrag dit concern ten toon spreidt,", aldus de beer Spijkers. „Zeker 50 procent van de con fectiebedrijven is kapot gegaan aan inkopers als die van C. en A., van de postorderbedrijven, van de groothandel. Men speelt menselijke energie tegen elkaar uit, en men sluit contracten af waarbij alle macht bij de inko per ligt, terwijl men forse win sten maakt. Kostuums, die bij voorbeeld door C. en A. voor 100 gulden in Nederland worden ingekocht, staan in de winkel geprijsd voor 240 gulden. Had de fabrikant een tientje meer gehad, dan was misschien zijn fabriek overeind gebleven," zo stelde de bondsvoorzitter. De heer Spijkers verweet de confectiefabrikanten een vreemd en a-sociaal gedrag. „Men neemt het liefst meisjes in dienst op parttime-basis, en wel zo dat de meisjes qua rechtsbe scherming bijzonder zwak staan. De vrouw wordt in de confectie vaak niet erkend als een menselijk wezen, maar zij staat onder druk van een bijzon der hoog tempo". Enka nodigt bonden weer uit ARNHEM (ANP) - De raad van bestuur van Enka-Glanz- stoff heeft alle betrokken Ne derlandse vakbonden uitgeno digd om morgen te komen pra ten over de voorgenomen sane ring van de Enka-bedrijven in Arnhem en Emmen. Dit is gisteravond besloten in een gesprek tussen plaatsver vangend voorzitter van de raad van bestuur van Enka, drs. J. v.d. Driest, en de Industriebond CNV en de Unie van Beambten en Leidinggevend en Hoger Per soneel. Alleen deze twee bonden waren gisteren bereid tot over leg met Enka. De industriebon den van NW en NKV houden vast aan hun eis dat er interna tionaal overleg moet komen (bij de sanering zijn ook Duitse en Belgische bedrijven betrokken) en dat het moederbedrijf Akzo vervangende werkgelegenheid moest aanbieden. Verstoring van kerkdienst beboet ALKMAAR De politierech ter in Almaar heeft een groep leden van de religieuze sec te Unifyed Family, die destijds verbleven in huize Glory in Bergen aan Zee, ieder veroor deeld tot 200 gulden boete of acht dagen hechtenis. Zij waren op zondag 2 februari 1 de Don Boscokerk in Alkmaar binnengedrongen en hadden daar de godsdienstoefening door zingen en het maken van andere geluiden verstoord. Ook droegen ze borden mee met op schriften als: „Christendom is een verderfelijke zaak" en „waarom mocht Christus niet trouwen". Van de groep was niemand ter zitting verschenen. President Peron in ziekenhuis BUENOS AIRES (AFP) Pre sident Maria Estela Peron van Argentinië is vanochtend met spoed in een ziekenhuis opgeno men, in verband met een gal blaasaandoening. Haar toestand zou niet ernstig zijn. Steun aan Dam Chips onverant woord Elke zondag uitslag. Welke droom zou u werkelijkheid laten worden? Toch goed om daar nu al over na te denken.Want elke week keren de Nationale Lotto en Toto samen een slordige twee miljoen gulden aan prijzen uit. Hebt u al een idee? Haal meteen een formulier bij uw club of winkeliec OUD-NEDERLANDER Zionistische spion" in Irak opgehangen BAGDAD (AFP) - Een „Zio nistische spion", Alexander Ha roen, is in Bagdad opgehangen, zo heeft het Iraakse voorlich tingsbureau meegedeeld. Ha roen, op 24 maart van dit jaar door de Iraakse strijdkrachten gearresteerd, was 11 oktober door het revulutionaire tribu naal ter dood veroordeeld we gens „spionage voor de zionisti sche vijand". Haroen, als Leon Aaronson in Nederland geboren, was in 1954 naar Israël geëmigreerd. Hij had de Israëlische nationaliteit verkregen. Volgens het Iraakse bureau had Haroen op het moment van zijn arrestatie verscheidene identi teitsbewijzen en politieke en mi litaire rapporten voor zijn op drachtgevers bij zich. Zij op dracht was inlichtingen te ver zamelen over het Iraakse leger en anderzijds de Koerdische re bellen te adviseren, aldus het bureau. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - Minister Van der Stee (Landbouw) acht ver dere steun aan bet verlieslij dende bedrijf Dam Chips on verantwoord omdat reële per spectieven bij voortzetting in de huidige vorm ontbreken. UTRECHT (ANP) - Als patiën ten met psychische stoornissen geen tranquillizers (kalmerende middelen) kregen, zouden in ruim drie kwart van de geval len langdurige gesprekken met de arts nodig zijn. In 72 procent van de gevallen zou de patiënt vaak op het spreekuur moeten verschijnen, in tweederde zou een psychiatrische behandeling een alternatief zijn en ruim de helft van de patiënten zou eni ge tijd moeten worden opgeno men. Conclusie: tranquillizers zijn „economisch voordelig". Dit blijkt uit een onderzoek dat de Zwitserse econoom F. Stolz heeft uitgevoerd naar de kosten en baten van geneesmiddelen voor psychische storingen, geba seerd op gegevens van 723 Duit se artsen. Dit onderzoek, uit het jaar 1972, is gepubliceerd in „In- farmatica", het blad van het Nederlands voorlichtingscen trum farmaceutische industrie. Bij het vergelijken van het wel of niet behandelen met tranquil lizers komt Stolz met zijn voor zichtigste schatting voor West- Duitsland op een „batig saldo" van bijna twee miljard mark. Stolz heeft zich niet bezig ge houden met de vraag naar een eventuele gelijkwaardigheid van verschillende behandelingsme thoden en met de ethische as pecten, en ook niet met de ver andering van de omstandighe den die psychische problemen veroorzaken, omdat kosten en verwezenlijking daarvan niet te ramen zijn. INDUSTRIEBOND NKV: UTRECHT (ANP) Een woordvoerder van de Industriebond NKV heeft meegedeeld, dat DAF enkele belangrijke orders te wachten staan. Tweeduizend vrachtwagens die in het kader van de ontwikkelingshulp aan Indonesië worden geleverd, zouden bij DAF worden gemaakt. Ook heeft de Industriebond NKV de indruk, dat nu op zeer korte termijn een order van Defensie voor 4000 legertrucks zal afkomen. Verder weet de bond te melden, dat onderdelen van het landingsgestel van de F16 bij DAF zullen worden gemaakt. Op het ogenblik staat de werkgelegenheid van 1000 man bij DAF „op de tocht". De nieuwe orders vormen volgens de woordvoerder van de Industriebond NKV nog meer reden om vast te houden aan de stelling „niemand de poort uit". De bond wil eventueel wel meewerken aan omscholing en vrijwillige overplaatsing van werknemers. Volgens een woordvoerder van DAF wordt een contract voor onderdelen van de F-16 op z'n vroegst in april verwacht. Een snel besluit over de legertrucks zou DAF inderdaad goed doen, zei hij. Een plan voor een nieuwe 4-tons truc ligt al een jaar bij Defensie. De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo'n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f2,50.* Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening bij de Amro Bank, want zo'n nieuwe spaarder krijgt bovendien van de Amro als welkom f2,50 op z'n nieuwe rekening bijgeschreven (als die eerste inleg tenminste een maand blijft staan, maar dat we wel afspreken, nietwaar?). ,,'nGoed idee, al zeg ik het zelf!" Wel worden de mogelijkheden onderzocht of voortzetting van het bedrijf in een andere vorm mogelijk is. Op vragen uit de Tweede Kamer antwoordde de minister, dat de vakbonden over de sluiting van het bedrijf in de Haarlemmermeer onmiddellijk en in voldoende mate zijn inge licht Wel vroeg de minister zich af of de oorzaken, die hebben geleid tot de slechte bedrijfsre sultaten van Dam Chips niet eerder hadden kunnen worden gesignaleerd. Wat betreft de eventuele voort zetting van het berijf in een andere vorm, daarbij heeft het behoud van zoveel mogelijk ar beidsplaatsen de voorrang, al dus minister Van der Stee. IMinilir <E»7llS«1»r-'ï 31 De grenspost tussen België en Duitsland bij Aken werd gisteren door zo'n 150 Belgische vrachtwagens versperd. Werkgevers legden Belgisch vervoer plat (Van onze correspondent) BRUSSEL -| Als gevolg van een staking van de twee grootste Belgische werkgeversbonden in het wegtransport reden er gisteren in België nauwe lijks vrachtwagens. Bovendien werd een aantal overgangen op de grens met Nederland, Frankrijk en Duitsland geblokkeerd. De havens van Zee- brugge en Oostende waren ook versperd. Vandaag zal het vrachtverkeer weer normaal zijn. De werkgevers wilden met hun actie nog eens het eisenpakket onderstrepen dat zij aan de regering hebben voorgelegd. Het voornaamste geschilpunt is, dat de vervoerders er niets voor voelen om te worden ingedeeld in dezelfde categorie wegver voer als het olievervoer, wat zou betekenen dat ze hun chauffeurs hogere lonen moeten gaan uitbetalen en dat de werkdag verkort moet wor den. De werknemers van de stakende werkgevers toonden zich gisteren veelal helemaal niet gelukkig met de actie van hun bazen, noch met de beoogde resultaten. NEW YORK (AFP) - President Ford is tegen de publicatie van een rapport van de senaatscom missie die de Amerikaanse in lichtingendienst CIA doorlicht. Uit dit rapport zou blijken dat de CIA betrokken is geweest bij verscheidene complotten tegen buitenlandse politieke leiders. Hij heeft zijn bezwaar kenbaar gemaakt, zo meldde de „New York Times", in een brief aan ieder afzonderlijk lid van die commissie. [oj amro bank

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7