Politie in nood kan altijd rekenen op Johan Zonneveld Inventaris hotel Hoek trok veel nieuwsgierigen JAZZ-ROCK IN DE TWEE SPIEGHELS rnrnmi Programma „OP STAP" STAPT OP „Agnes" knjgt ecologische tuin zaalvoetbal jïgüsg DINSDAG 4 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Het is niet zo verwon derlijk dat de politie uit de Bollenstreek erg goe de maatjes is met Noordwijker Johan Zon neveld. Want waar de Sterke Arm faalt is deze 58-jarige ex-hotelhouder rap ter plaatse om te hulp te schieten. En dat gebeurt dan steeds als er dieren in het geding zijn. Een paar voorbeel den. Een herdershond, opge schrikt door een ontplof fend rotje, rent in Noordwijk aan Zee het postkantoor binnen, springt zonder iets te vragen door een van de loketten en jaagt met zijn gegrom het perso neel zo de stuipen op het lijf dat hij even later alle ruimte voor zich alleen heeft De politie komt met drie man sterk om de „overvaller" in te rekenen. Maar het dier ziet er zo gevaarlijk uit dat de bezet ting niet kan worden opgehe ven. Johan Zonneveld wordt gealarmeerd. Snel is hij ter plaatse. „Koest maar Bello", zegt Zonneveld, „terwijl hij de herder rustig in de kraag grijpt en vervolgens het post kantoor uit dirigeert. De poli tie haalt opgelucht adem. Een andere keer. Een paar bouviers zijn losgebroken en happen in rap tempo een aan tal schapen dood. Politie-agen- ten arriveren ter plekke, maar krijgen geen schijn van kans tegen de veel wendbaarder viervoeters. Eén agent wordt in de hand gebeten. Het is de hoogste tijd om de hulp van Johan Zonneveld in te roepen. En daar komt ie. Zonneveld, zelf in het bezit van twee goed getrainde Duitse herders fluit op de vingers en roept de dol gedraaide bouviers toe: „Te rug komme jongens". De bou viers begrijpen de hint. Als makke lammetjes komen ze aangelopen. En zo zijn er meer voorbeelden. „Ik weet niet hoe het ko zegt Zonneveld, „maar ik overwicht op dieren. Dat k waarschijnlijk omdat ik r bang ben voor ze en ook dat ik ze door en door Vroeger ging ik uit nieuwsgie righeid nog wel eens naar zo'n avond waarop een zogenaam de deskundige een lezing over dieren hield. Dan zat ik mij op mijn stoel te verbijten, omdat die man zoveel onzin stond te vertellen. En een andere keer weer viel ik van verveling bij na in slaap, omdat ik alles wat daar werd verteld al lang wist Noordwijker Johan Zonneveld is vanaf zijn kinderjaren ge boeid geweest door het dier en hij heeft er ook altijd veel om zich heen gehad. In de tijd bijvoorbeeld dat hij samen met zijn vrouw een hotel run de aan de boulevard had hij, om de toeristen aangenaam te Johan Zonneveld „Van dieren hoeft niemand mij meer iets te vertellen". verpozen, achter zijn hotel een enorme volière gebouwd met de prachtigste vogelsoorten. Dat was toen een bezienswaar digheid in Noordwijk. Nadat hij het horecaleven de rug had toegedraaid kreeg hij pas goed de kans zijn liefde voor het dier bot te vieren. Aan de Hogeweg in Noordwijk schiep hij rond zijn alleen staand huisje een waar dieren- paradijsje, met talloze tropi sche gevleugelde diersoorten, die de beschikking kregen over een prachtig vogelhuis en een mooie vijver waarin het erg ruim en prettig vertoeven is. De mini dierentuin Van Johan Zonneveld is een bezienswaar digheid. In het weekeinde is het dikwijls zo druk aan de overkant van de vijver dat hij op die dagen meestal het voe deren van zijn „kroost" ach terwege laat omdat er dan toch al door belangstellenden volop eten naar de dieren wordt gegooid. In de buurt ziet men deze jo viale Noordwijker dikwijls als een soort wonderdokter voor dieren, omdat bekend is dat Zonneveld de medische bege leiding van zijn dieren meest tijds in eigen handen heeft. Het gebeurt nu vaak dat men sen met zieke dieren eerst bij hem aankomen voordat ze naar de dierenarts stappen. De ene keer komt men met een kanariepiet met te lange tenen, de andere keer is het weer een parkiet met een te forse sna vel. Zonneveld zegt dan bijna nooit nee. „Of het moet ie mand zijn met veel poen", zegt hij, „die stuur ik door naar de dierenarts". Johan Zonneveld loopt nu met - plannen rond om zijn prive- dierentuin verder uit te brei den. Voor dieren offert hij el ke seconde van zijn vrije tijd op. „Maar denk niet dat ik een zielepiet ben die al zijn beest jes troetelnaampjes heeft ge geven en met zijn dieren op schoot zit. Je moet ook nuch ter blijven. Welk dier het ook is, als ik zie dat er iets mee aan de hand is en niet meer op te knappen dan draai ik het net zo gemakkelijk de nek Honderden nieuwsgierigen zijn in de afgelopen dagen het Noordwijkse hotel-restaurant Hoek aan de Koningin Wilhelmina Boulevard binnengestapt om een kijkje te nemen in de omvang rijke inventaris van dit in vroeger dagen florerende horecabe drijf, die de komende dagen in het openbaar zal worden geveild. Naast de Hoek-inventaris zal ook bij opbod worden verkocht een deel van de roerende goederen van het deftige Amsterdamse hotel Atlantique en de inboedel van het Utrechtse gebouw voor Kunst en Wetenschappen. Alles bij elkaar een inventaris om eens lekker een paar uur in te grasduinen, al was het alleen maar om je even weg te laten zakken in peperdure zitbanken, oog in oog te staan met schilderijen vein bekende meesters of je te vergapen aan exclusief slaapkamermeubilair. was gisteren kijkdag in hotel Hoek. De kamers stonden vol met meubilair En het ging dit keer allemaal ongestoord. Want hotel Hoek hield geen deur meer op slot. Wie zin had mocht het eens zo statige restaurant, dat nu plaats moet gaan maken voor een nieuw appartementen-ho tel, tot in de kleinste hoekjes bekijken om te zien of er tus sen de inventaris nog wat voor zijn gading bijstond. Ik zag veel oude Noordwijkers door de met dure tapijten be klede gangen stappen, zo maar uit nieuwsgierigheid en omdat het buiten toch te slecht weer was om met leeftijdgenoten aan de zeereep een babbel te maken. Ik zag ook hoteliers die kritisch de inventaris van hun collega onder de loupe namen, op zoek naar iets bruikbaars. En dan natuurlijk de talloze handelaren en opko pers, erg tuk op de aanwezige stukken antiek en nijver note rend om voor de komende ver koopdagen de strategie te kun nen bepalen. Want een ding is wel zeker: Openbare verkopin gen zoals die vandaag, morgen en overmorgen wordt gehou den is eigenlijk geen plaats voor de man met de beschei den beurs. Die zal maar spora disch het vingertje omhoog durven steken, en dan alleen nog als het om de kruimels gaat Nee, de strijd om de in vele gevallen exclusieve inventaris zal gestreden worden door handelaars en opkopers die niet op een duizendje meer of minder hoeven kijken. En de inboedel is er dan ook naar. Speciaal voor de openbare verkoping was het gebouw nog één keer aangekleed ge worden. In de kortgeleden nog verlaten slaapkamers stond nu weer het meubilair opgesteld, de bar was weer bemand, de flonkerende kroonluchters hingen er weer alsof ze nooit waren weggeweest en ook in de keuken stond alle bestek en de machines weer gereed klaar om welk gezelschap dan ook vorstelijk te kunnen be dienen. Maar wie iets verder keek dan zijn neus lang was kon duide lijk zien dat hotel Hoek een dergelijke aankleding eigenlijk niet meer waard was. Op veel plekken drong het vocht al door de muren, bladderde de verf van het plafond, zagen de vloeren er onverzorgd uit Een gebouw dat schreeuwt om de slopershamer. Maar terug naar de veiling. Daar zal het druk genoeg wor- den. De wijnliefhebber bij voorbeeld hebben op de kijk dagen hun ogen uitgekeken in een aantal kamers waarin een groot deel van de vroeger in de kelder opgeslagen wijnen stonden uitgestald. Veel fles sen nog dik onder het stof en zonder etiket maar door de echte wijnkenners al snel ont maskerd als „een superieuze Bordeaux" of „een excellente Bourgogne". Al viel het som mige ook wel weer tegen dat het wijnjaar in de meeste ge vallen niet verder terug ging dan eind zestig. „De besten zullen ze er alvast wel uitge haald hebben", hoorde ik di verse keren zeggen. De in hotel Hoek te veilen wijnen zullen niet met grote partijen tegelijk worden ver kocht. Heel wat veilingnum mers vermelden slechts de verkoop van een 1-liter fles of zelfs een halve liter. En dan de overige inventaris stukken. Eigenlijk teveel om op te noemen. Slaapkamer ameublementen, wandtapijten, glasserviezen, prachtige hang klokken, leren fauteuils, keu kenattributen, schilderijen, c.v. installaties, terraszitjes, parasols. Er hoeft niet aan getwij feld te worden of de in ventaris van hotel-res taurant Hoek zal grif van de hand gaan. IJ Indrukwekkende „Dichter kom van je boek" LEIDEN „Dichter kom van je boek" luidde de titel van het Poèzie Hardop-programma, dat gisteravond in het LAK-theater zijn première beleefde. Onmid dellijk bij de opening werd dui delijk wat daarmee bedoeld werd. We blijven vanavond niet te lang stilstaan bij zwaarwichti ge uitspraken als „dichters lie gen de waarheid" of „naar ge dichten luisteren is achteruit luisteren en vooruit zien", we zullen met behulp van gedichten iets overbrengen. Met dat soort uitspraken op humoristisch iro niserende wijze gebracht begon een erg aansprekend program ma opgebouwd uit dicht frag menten over liefde en dood. Dichters van hun boek gehaald en bij de mensen gebracht. Het geheel was doortrokken van een weemoed. Een weemoed van de vergankelijkheid, van „het is voorbij", van herfst en vallende bladeren. Vooral de melodie van tot liedjes gemaak te gedichten, die goed gedo- geerd voorgedragen teksten af wisselde, droeg sterk bij tot de ze sfeer. Dat sommige gedichten Van Ostayen) daardoor iets te sterk in het gevoelsmatige ge trokken werden, was niet erg; het programma had nu eenheid. Goed afgewisseld werden de diep ernstige momenten met ge dichten van wat opgewektere toon. Bijvoorbeeld het magistra le fragment uit „De deur" van Bert Schierbeek, dat gevolgd werd door een vrolijk „Ik heb je liever" van Hans Andreus. Ook in de gedichten van van Ostayen, waarmee men eindig de, zat zo'n wending (opmerke lijk dat het grappige in „Berceu se presque nègre" over de chim- panchee, die ziek is van de hoe veelheid water in de zee, in de voordracht uitstekend werkte). Daarnaast was er nog de harde dood van concentratiekamp en vuurpeloton. Het geheel was uiterst sober gebracht Geen overbodige be wegingen en geen overbodige requisiten. Slechts zes krukjes, een piano en twee microfoons. Zodoende kon alle aandacht op de teksten gericht blijven. En die werden zo geconcentreerd gebracht, dat er spanning ont stond. Zodat de toeschouwers konstant geboeis geboeid hoog stens vergen twee maal vijftig minuten poëzie beluisteren en beleven te veel van de concen tratie van de luisteraars zelf. Het was echt wel een indruk wekkende avond. Ik hoop dat de aanwezige scholieren daar van tenslotte ook iets geproefd hebben. Want het overbrengen van wat gedichten nu eigenlijk te zeggen hebben, lijken me de belangrijkste doelstelling van dit Poëzie Hardop initiatief. Paul van der Plank Het is u wellicht opgevallen E== dat ik sinds kort voor deze E= rubriek een andere naam heb. EEE „Herman op stap" is komen te vervallen. Dat was een naam EE voor de vakantiemaanden. Maar de vrije dagen en het mooie weer zijn nu voorbij. Vandaar. Nu heet de rubriek „Bekijk het maar". Is op de zelfde leest geschoeid. Voor deze rubriek blijf ik op stap gaan. Dus bekijkt u het Van een onzer verslaggevers Leiden Binnen een week is de „ecologische tuin" van het Agnes-scholengemeenschap aan de Eijmerspoelstraat gereed. De plannen om deze tuin aan te leggen dateren al van drie jaar geleden. Leraar De Vries (aard rijkskunde) die met leraar Van Ruiten (biologie) de leiding heeft, zegt over de tuin: „Mijn collega en ik hebben indertijd eens wat gelezen over ecologi sche tuinen. We zagen een der gelijke tuin bij het Agnes ook wel zitten. Wij zijn met leerlin gen, bestuur en schoolleiding om de tafel gaan zitten en heb ben toen besloten de plannen uit te voeren." Het duurde nog tot september 1974 alvorens inde- raad met de werkzaamheden werd begonnen. Door de slechte winter van het afgelopen jaar kon niet veel gedaan worden in Agnes-leraren De Vries (links) en Van Ruiten in de ecologische tuin in aanleg de tuin. Na de vakantie is een kuil voor een vijver gegraven en zijn wat heuvels opgeworpen. Om deze werkzaamheden moge lijk te maken hebben zo'n 150 leerlingen eerst een kleine 4000 tegels uit de grond moeten ha len. Dit voorjaar hebben leraren het initiatief genomen om grote en dure bomen te schenken. Het leerlingenparlement heeft klei nere struiken geschonken. Ge durende de vrijdagmiddagen, vanaf de vakantie, is een vaste groep van leerlingen bezig om de laatste hand te leggen aan de werkzaamheden. Als er bomen en struiken geplant moeten wor den is de groep van leerlingen meestal erg groot, omdat deze werkzaamheden erg geliefd zijn. Maar zo gauw er bijvoorbeeld gegraven moet worden dan moeten de werkzaamheden door Theo van Schaik, Jacqueline Swertz, Tinkeke van den Berg, Karin Huijbregts, Jan Peeters, Ellen Bellaart en Jos Tebarts worden verricht. In de tuin zijn voornamelijk struiken en bomen van Neder landse bodem geplant. Het is o.m. de bedoeling dat door mid del van deze tuin de zelfwerk zaamheid van de leerlingen wordt bevorderd. Onder meer door het volgen van het groei proces in de biologieles. Het is de bedoeling dat binnenkort ook kruiden in de tuin gezaaid wor den. Deze zullen waarschijnlijk geschonken worden door de ge meente Leiden. Verder zijn leer lingen en leraren van plan straks ook de ouders schenkin gen te laten doen. Van de ont wikkelingen in de tuin is door leerlingen een logboek bijgehou den. De ecologische tuin, of heemtuin zoals de docenten het lièver noemen vormt een mno camouflage van hc' gebouw van de meenschap Van onze sportredactie LEIDEN Vanavond een abso lute zaalvoetbaltopper in de Groenoordhal. LDWS, kam pioen van Leiden, ontmoet om negen uur het team van Zwaan vogels dat, ondanks het verlies van vorige week tegen SwiftA Winkeltje, nog altijd tot de grote favorieten voor de Leidse titel 1976 behoort. HOOFDKLASSE: Zwaanvogel- s—LDWS (21 uur). EERSTE KLAS- SER: Oegstgeest—Roodenburg (20 uur). RES. I: Zwaanvogels 2—Leiden 2 (20 uur); Swift 't Winkeltje 2-VDON 2 (21 uur). 2A: Leiden—VKP (21 uur); VNA—Van Zeist Stars (20 uur). RES L. 2 (20 uur); RES. 2B: Van (21 uur), uur). (22 uur). 3C: [21 uur); LA- ir). RES. 3A: celtje 3 (22 >ys 2 (20 uur). -Gazelle 4 (21 (22 uur). 4 (22 RES. 3F: VDC 3 (19 uur); Roodenburg 2- uur). JUN. AI: LFC—SD( JUN. A2: VTL—Digros S LEIDEN Er zullen in ons land weinig jazzmu sici zijn die zoveel van de wereld hebben gezien als pianist Jasper van 't Hoff en slagwerker Pier re Courbois. Beiden zijn regelmatige gasten in jazzclubs in Parijs, Mun- chen, Berlijn, Kopenha gen, Rome, Brussel en Antwerpen. Het mag dan ook „een wonder" heten dat dit tweetal morgenavond in de Leidse Jazzsociëteit De Twee Spieghels op treedt Jasper van 't Hoff maakte de grote klapper een tweetal jaren gele den. Toen namelijk werd hij door de be roemde Amerikaanse avant-garde saxofonist Archie Shepp gevraagd mee te spelen tijdens een Europees toernee. In Nederland deed Jasper toen iedereen versteld staan door het feit, dat hij in Amsterdams Para- diso volstrekt de gelijke was van bijv. slagwer ker Mil hammed Ali en R Garrett. Pierre Courbois: mor genavond in De Twee Spieghels dact is. Na zijn toernee met Archie Shepp maakte hij vooral in West-Duitsland en Fran krijk furore met zijn groep PORK PIE met onder meer ex-Mingus saxofonist Charlie Ma riano, de Belgische top- gitarist Philippe Cather ine en de Italiaans-Fran se drummer Aldo Roma no. Pierre Courbois, naam gever van de letterlijk international- jazzrock- form. Association van huis uit ^dejsmid^^en^an^e^ meest opvallende ken merken van de musicus Courbois is, dat hij zelf zijn instrumentarium bouwt. Zijn trommels voorziet hij van allerlei vervormingspedalen en elementen, zodat het soms een volledig sym fonieorkest lijkt. Een prachtig voorbeeld hier van is zijn soloplaat My- ria' Poda. Het is niet de eerste maal dat Jasper en Pier re samen op één podium zitten. Jasper is enige tijd pianist geweest van Association P.C. Hij maakte echter niet de toernees naar India, Pa kistan, Indonesië en Ja pan van de groep mee. Regelmatig treedt het tweetal op met de „Ko- jak van de Engelse jazz", saxofonist Lol Coxhill. Het Spieghels in De Twee Spiegehels begint morgenavond om 21.00 uur. Pierre Courbois komt al zijn vervor- mings- en effektmachi- nes, Jasper van 't Hoff brengt ook zijn orgel en diverse synthesizers mee. Grof vuil SaSS

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5