Gemeente gaat door op de verkeerde weg KANTONRECHTER ZWICHT VOOR WETBOEK EN POEHA Teekens gaat nieuwbouw plegen aan Gabriel Metzustraat Ingewijden mogen Daey Ouwens—dossier openbaar maken of VESTIGING IN VOORMALIGE OLGA-COMPLEX VAN DE BAAN Van een onzer verslaggevers LEIDEN Teekens BV, een van de grootste slagersbedrijven in Leiden, start op korte termijn met de bouw van een nieuwe vlees verwerkende fabriek op een terrein aan de Gabriël Metzustraat Hiermee zijn de plan nen van Teekens om zijn vleesverwerking onder te brengen in de voormalige Olga fabriek aan de Hansenstraat van de baan. Dit deelde wethouder Van Aken van economi sche zaken gisteren mee. Zoals bekend heeft Teekens sinds enkele ja ren het voormalige fabrieksgebouw aan de Hansenstraat in bezit. Het was aanvankelijk de bedoeling dit jaar nog van de Klarensteeg naar de wijk „Groenoord" te verhuizen. Hier tegen kwam onder meer protest van ae Dewo- ners, die in de Olga-fabriek een wijkcentrum willen vestigen. „We zijn bepaald niet bezweken voor de druk van de wijkvereniging", zo verklaarde wet houder Van Aken gisteren. „Bij nader inzien bleek evenwel de aan- en afvoer van de producten een onoverkomelijk bezwaar in deze dichtbevolkte straat Bovendien zijn er geen uitbreidingsmogelijkheden". Om de werkgelegenheid, die Teekens ver schaft, toch in Leiden te houden, is het bedrijf het terrein aan de Gabriël Metzustraat aange boden. Het terrein werd eerder bestemd voor de vestiging van autosloperijen. Naar verluidt hebben de eigenaren van de sloperijen het terrein afgekeurd omdat het „te klein zou zijn" Een andere overweging om het terrein aan te bieden was een optimale benutting van het openbaar slachthuis te verkrijgen. Het vervoer van geslacht vee is goedkoper dan van levend vee. De verwachting is dan ook dat Teekens al zijn vee zal laten slachten in Leiden. „Op dit moment gaat het wel goed met het slachthuis", aldus de heer Van Aken. „Aan het eind van de week, wanneer er geen veemarkt is, is er enige overcapaciteit Maar we willen ons indekken voor de toekomst". Ook voor het slachthuis staan er nieuwe ontwikkelingen op stapel. Met de sluiting van het Rotterdams slachthuis voor de deur (waarschijnlijk 1 januari 1976) heeft een pro vinciaal overlegorgaan, waarin wethouders en directeuren van slachthuizen in Zuid-Holland zitten, er bij Rotterdam op aangedrongen, de capaciteit van het Rotterdamse slachthuis te verdelen over alle slachthuizen in de provin cie. Uit een Rotterdams rapport is gebleken dat de gemeente de gehele capaciteit naar Delft wil overbrengen, wat volgens de heer Van Aken een verzwakking van de economi sche positie van de Leidse slachthuis bete kent Momenteel wordt een enquête gehouden om een beeld te krijgen van de overcapaciteit in de verschillenden slachthuizen. „Ik zal ervoor blijven vechten dat Rotterdam van mening verandert De meeste vertegenwoordigers in het overlegorgaan heb ik achter me", aldus een strijdbare Van Aken. Nu het belangrijkste vleesverwerkende be drijf vlakbij de Groenoordhal komt waar op maandag en dinsdag veemarkt wordt gehou den, zou het in de lijn der gedachten liggen ook het slachthuis bij de Groenoordhal te situeren. Zo ver wil de heer Van Aken nog niet gaan: Ik zeg niet dat er op korte termijn ook een nieuw slachthuis komt vlakbij de Groenoordhal. Dat hij er eens kan komen lijkt me voor de hand liggen. Langzaam maar zeker wil ik er naar toe werken dat er rond de Groenoordhal één agrarisch centrum ont staat" Confessionelen tegen Van een onzer verslaggevers Leiden De geheimhoudingsplicht in de affaire rond de bijna twee jaar geleden geschorste Groenoordhal—directeur T.Daey Ouwens is grotendeels opgeheven. Van nu af staat het alle individuele betrokkenen vrij om de stukken die hierover sinds 1 augustus aan de raadsleden ter beschikking zijn gesteld, aan de openbaarheid prijs te geven. Aan de andere kant blijft de gemeente Leiden als overheidsinstantie de geheimhouding wel in acht nemen. Dat wil zeggen dat de gemeentelijke voorlichtingsdienst niet mag ingaan op verzoeken van buitenstanders om het dossier Daey Ouwens in te zien. Deze heeft overigens zelf verklaard tegen volledige openbaarmaking geen bezwaar te hebben. Tot de geschetste constructie heeft de meerderheid in de Leidse gemeenteraad gister avond besloten in een zitting met gesloten deuren. Alleen de CDA- en de SGP/GPV-fraq,- tie stemden tegen. En wel om dat zij vinden dat de in het dossier met name genoemde personen de gelegenheid moe ten hebben om openbaar ma king van door of over hen afgelegde verklaringen te blokkeren. Opheffing van de geheimhou dingsplicht geldt tevens voor de notulen van vier geheime raadsvergaderingen waarin de geruchtmakende problemen rond Daey Ouwens ter sprake zijn geweest. In tegenstelling tot de overige stukken zal de gemeente die wel ter beschik king stellen van alle "geïnteres seerden. Ook de notulen van de geheime raadszitting van gisteren worden van gemeen tewege in de openbaarheid ge bracht. Aanvankelijk wilde het college van b. en w. de beëindiging van de geheimhoudingsplicht alleen van toepassing verkla ren op de vijf series notulen. Het besluit om het hele dossier hierin te betrekken werd geno men op voorstel van de WD. Dat het Daey Ouwens —ar chief nu voor een groot deel uit de sfeer van vertrouwelijk heid is gehaald houdt verband met de spoedige beëindiging van zijn schorsing. Begin vol gende maand, zo is kort gele den afgesproken, zal de raad in een openbare vergadering beslissen of de Groenoordhal —directeur al dan niet wordt ontslagen. De meerderheid van de raad wil dat de discus sies die aan het besluit vooraf gaan eveneens in het openbaar plaats hebben. Omdat het uit gesloten wordt geacht dat de raadsleden niet refereren aan tot nog toe geheime stukken, heeft men de opheffing van de geheimhoudingsplicht noodza kelijk geacht. De constructie waarbij het raadsleden (en in de praktijk ook ambtenaren) geoorloofd is in het openbaar te citeren uit stukken die de gemeentelijke voorlichtingsdienst niet in de openbaarheid mag brengen, is op het Leidse stadhuis niet ongebruikelijk. De verwach ting die aan die regeling ten grondslag ligt is dat de raad sleden openbaar maken wat het stadsbestuur ten goede komt en geheim houden het geen de gemeente mogelijk kan schaden. Een dergelijke verwachting heeft ook bij het besluit van gisteravond meege speeld, zo lieten verschillende raadsleden na afloop van de vergadering blijken. Men hoopt dat niet aan de open baarheid zal worden prijs ge geven wat niet uitdrukkelijk in het belang is van een adequate besluitvorming. Met andere woorden: dat strict persoonlij ke details waarvan openbaar making de betrokkenen node loos kan kwetsen, niet aan de grote klok worden gehangen. Het verzet van de confessione len tegen de gekozen construc tie is voornamelijk ingegeven door de overweging dat ener zijds de kans op onnodig pijn lijke situaties groot blijft Ter wijl anderzijds de talrijke per sonen die in verband met de kwestie Daey Ouwens schrifte lijk vastgelegde verklaringen hebben afgelegd of met name genoemd zijn geen of onvoel- doende gelegenheid hebben gehad tegen openbaarmaking bezwaren te opperen. In ver band met dit laatste diende het CDA gisteravond een wij zigingsvoorstel in dat voorzag in een termijn van zeven da gen waarbinnen de betrokke nen alsnog in de gelegenheid werden gesteld openbaarma king van voor hen belangrijke passages tegen te houden. Met die verandering ging de linkse fracties en de WD evenwel niet akkoord. Voor het CDA was dat toen reden om aan beëindiging van de geheim houdingsplicht medewerking te onthouden. KWESTIE GESCHORSTE GROENOORDHALDIRECTEUR: Een domme half-zachté- flut beslissing. Zo en niet anders moet het standpunt worden ge kwalificeerd dat de Leidse gemeenteraad gisteravond heeft inge nomen in de kwestie Daey Ouwens. Dat standpunt houdt in dat de gemeente het dos sier over de geschorste top-ambtenaar in de ge heime brandkast blijft bewaren, maar dat de vele tientallen ingewij den in deze zaak naar eigen goeddunken de len van het dossier openbaar mogen ma ken. Bedoeling van dat bestuurlijke wange drocht is om enerzijds een openbare besluit vorming mogelijk te ma ken over de beëindiging van de affaire en ander zijds wilde verhalen over strict persoonlijke elementen te voorko men. Een volstrekt ijde- le hoop natuurlijk. Als er één methode is om wilde verhalen de we reld in te helpen, is dat de nu afgesproken ge- dragslijn. In de kwestie Daey Ou wens zijn niet alleen de belangen van de ge schorste Groenoordhal- directeur in het geding. Maar ook de belangen GOEDE RAAD iS DUUR door Willem Scheer van twee colleges van B. en W. die de zaak uit de hand hebben laten lopen. Ook de belangen van (ex-) gemeenteraad sleden die zich hebben gecompromitteerd. En ook de belangen van getuigen die over Daey Ouwens nare dingen hebben gezegd. Dat de meeste „ingewij den" zich bij hun selec tie van wat wel en wat niet openbaar mag wor den, door het eigen be lang zullen laten leiden, ligt toch wel erg voor de hand. En daarmee het ontstaan van ongenuan ceerde, met irrelevante persoonlijke details ge kruide, verhalen. Om eenzijdige en oneerlij ke roddel-stories zoveel mogelijk te voorkomen waren gisteravond in feite maar twee beslis singen mogelijk. Voort zetting van de'geheim houdingsplicht dan wel ter visie legging van alle stukken voor iedereen. In het eerste geval was de huidige situatie on gewijzigd gebleven. In het tweede geval was geïnteresseerde buiten staanders gelegenheid gegeven zich een oor deel te vormen op basis van alle gegevens in plaats van op oneigenlij ke gronden voorgese lecteerde informatie. Gezien de in zoveel op zichten onwelriekende voorgeschiedenis was alleen de tweede oplos sing reëel geweest. Eén man is waarschijnlijk bereid die aisnog te rea liseren. De geschorste Groenoordhal-directeur T. C. Daey Ouwens. iiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii Wethouder Tesselaar is zijn wilde haren kwijt. Keurig gekapt zit hij hier tussen peuters in de door hem even tevoren geopende peuterspeelzaal ,,'t Klinkertje" aan de Jacob van Campenlaan. De wethouder verrichtte gistermorgen de opening door het naambordje van de peuterspeelzaal te onthullen. De zaal maakte tot voor kort deel uit van de kleuterschool „Hummelhof", maar kwam door het dalend aantal leerlingetjes van de kleuterschool vrij. Op initiatief van bewoners van Leiden Zuidwest werd van de zaal in samenwerking met onder meer de Werkgemeenschap Kindercentra Leiden een peuterspeelzaal gemaakt onder auspiciën van de Stichting Peuterspeelzalen Leiden. De zaal is vijf ochtenden per week geopend van 9 tot 12 uur. Commissie om Boekowski in Leiden te laten studeren LEIDEN De Leidse universi teitsraad heeft gisteren een commissie ad hoe ingesteld, die het mogelijk moet maken, dat de Russische dissident Wladimir Boekowski zijn studie voortzet aan de Leidse universiteit Boe kowski is hiertoe door de Leidse universiteit uitgenodigd. De commissie ad hoe zal naar mogelijkheden zoeken in samen werking met het college van be stuur van de Leidse universiteit In de commissie zijn gekozen mej. J. van Sas, de heer W. Beens, dr. H. Nooteboom en drs. W. Verdonck. De leden zijn ge kozen voor twee jaar. Twee maal per jaar zal de commissie verslag uitbrengen aan de uni versiteitsraad en het college van bestuur. Aldus een mededeling van het bureau voorlichting van de Leidse universiteit Van onze rechtbankverslagge ver LEIDEN Temidden van de wederom talrijke stoplichten, parkeerbonnen, aanrijdingen en wat dies meer zij, kreeg de Leidse kantonrechter mr. J. van Dijke gisteren een man spersoon achter de groene be klaagdenbank gekleed in een prachtig blauw pak met fel rood overhemd onder zijn blon de warrige hoofd. Hij stelde zich aan de zwartge rokte heren achter de groene tafel voor als „de heer Van der Horst, u waarschijnlijk wel be kend". Nou, daarmee zat hij dan al meteen goed fout: de kantonrechter maakte een ge baar van: nooit van gehoord en maakte het voor hem versche nen heerschap ook in woorden duidelijk dat hij zich voorals nog tenonrechte op enige faam beriep. Waar kwam hij eigenlijk voor. De „bekende heer Van der Horst" vertegenwoordigde een verdachte, die door de politie, blijkens de dagvaarding, in Zoeterwoude was gesnapt bij het rijden op een bromfiets zonder valhalm. Dat voorval had plaats, nog steeds volgens de dagvaarding, op de „Rijn dijk". IN; NAAM DER WET roekhuizen; Toen bleek ook weldra waaron hij met veel tam-tam en gewa pend met zijn dikke rode (stu denten) wetboek zijn opwach- ting had gemaakt Zijn cliënt had dan weliswaar zonder deugdelijk hoofddeksel op een brommer gereden, maar van enige veroordeling kon hier geen sprake zijn: onze pleiter klapte zijn dikke wetboek open en verzocht de kantonrechter toestemming om het volk en de heren achter de tafel konde te doen van een artikel uit het wetboek van strafvordering, wat hier toch met voeten was getreden (schande!). Nou, mr. Van Dijke was ook wel be nieuwd eens te vernemen wat de wet voorschrijft en luisterde vol belangstelling toe, toen de heer Van der Horst als een er varen voordrachtskunstenaar de goegemeente voordroeg: „dat op straffe van nietigheid in elke dagvaarding een con crete aanduiding dient té staan van de plaats waarop het mis drijf of de overtreding is ge pleegd". Dat was volgens hem geenszins het geval geweest: in heel Zoeterwoude is geen Rijn dijk te vinden en dus moest die dagvaarding maar nietig wor den verklaard. Ja, ja, zag je mr. Van Dijke denken, dat kun je nou wel willen, maar daar trap ik mooi niet in. ,Wat zou u er van vin den als we het feit eens wettig en overtuigend bewezen ver klaarden met uitzondering van de straataanduiding en in plaats daarvan het tenlastege- legde „op de openbare weg in Zoeterwoude" bewezen verkla ren?" vroeg de kantonrechter onze jurist-in-Spe. Tja. maar daar was hij nou net niet voor gekomen. Terlijk hij zijn voort durend even poeha-achtig als nerveus gedrentel onvermin derd voortzette verklaarde Van der Horst, dat de rechter niet anders kon dan de dagvaar ding nietig te verklaren. Het juridisch steekspel zette zich zo nog even voort, totdat het de rechter welletjes was. Uiteraard kon hij (nadat ook het geraadpleegde telefoonboek nog eens uitgewezen had, dat er alleen een Hoge Rijndijk in Zoeterwoude bestond) weinig anders doen dan de verdachte vrijuit te laten gaan. Helemaal zijn zin kreeg deze pleibezorger voor gerechtigheid toch niet: mr. Van Dijke liet de dagvaar ding voor wat hij was. Hij sprak de „cliënt" van de heer Van der Horst vrij, omdat het deel waar in de telastelegging gesproken wordt van „de Rijn dijk" niet was bewezen. Triom fantelijk en met een blik van „zo doe ik dat", verliet de hoofdpersoon het toneel. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIITÏÏllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Aanrijding op zebra flink gestrafd (Van onze rechtbankverslagge ver) LEIDEN De Leidse kanton rechter heeft op de strafzitting gistermorgen een automobilist uit Breda een flinke geldboete opgelegd omdat hij vorig jaar op de Van de Vlak Bouman- weg in Leiderdorp op 20 april een achttienjarig meisje op een zebra had aangereden. Bo vendien kreeg de man een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid opge legd voor de tijd van 4 maan den met een proeftijd van 1 jaar. De officier van justitie had 6 maanden met twee-jari ge proeftijd geëist. De man verklaarde gisteren, dat het meisje plotseling de weg op was gerend zonder daarbij goed uit te kijken. Vol gens het proces-verbaal had verdachte niet alleen met on deugdelijke remmen gereden, maar bovendien op de zebra een wachtende auto ingehaald. Mr. Van Dijke wees verdachte erop, dat hij op de rechtzitting de zaak totaal omdraaide: niet de voetganger moet bij het oversteken op een zebra de uiterste voorzichtigheid in acht nemen, maar de naderen de automobilisten, die aan mensen op de zebra nu een maal te allen tijde voorrang moeten verlenen. Verdachte had bovendien nog aange voerd dat het meisje helemaal niet op de zebra liep. Een drie tal getuigen verklaarden ech ter het tegendeel en de Bre- daënaar moest toegeven, dat hij haar slechts in een schim had gezien. Op grond hiervan legde mr. Van Dijke naast de voorwaardelijke ontzegging ook nog eens een boete van 225 op. Sint Nicolaas op 15 november in Leiden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Sint Nicolaas komt op 15 november in Lei den. Om twee uur 's middags zal hij uit een heuse stoom boot voet aan wal in de Ha ven zetten. Burgemeester Vis verwelkomt de Goedheilig man en zijn gevolg van tien tallen Zwarte Pieten. De Leidse Katholieke Harmo niekapel, een korps van „De Burcht" en de doedelzakbe spelers van „Wee Kiltie Pipe Band" begeleiden de Sint en zijn schimmel op zijn rondrit door de stad, die onmiddellijk na de verwelkoming volgt De route die de grote kinder vriend neemt is: Haarlemmer straat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Breestraat, Gan getje, Botermarkt, Vismarkt Aalmarkt. Boommart, Kort Rapenburg en Breestraat. Bij de Stadsgehoorzaal wordt halt gehouden. Van vier tot zes uur kunnen kinderen hun Madri- leense weldoener een handje komen geven op het podium in de Stadsgehoorzaal. Voor ieder is er een lekkernij tje. Tevens is er in samen werking met het Leids City Centrum een kleurwedstrijd georganiseerd. De kleurplaten, die de kinderen bij hun lek kernij krijgen, kunnen tot 29 december bij diverse Leidse winkeliers worden ingeleverd. Voor de makertjes van de mooiste kleurplaten heeft Sint Nicolaas een fiets, een platen speler, een kinderbontjasje, een waardebon voor kinder kleding tot honderd gulden, grammofoonplaten, diverse kinderspelen en boeken in pet to. De prijsuitreiking geschiedt •op woensdag 3 december om twee uur in de Stadsgehoor zaal. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Westerkwartier De Stichting buurt- en club huiswerk organiseert op don derdag, vrijdag en zaterdag aanstaande een bazar ten bate van het club- en buurthuis werk. Donderdag is de bazar geopend van 19.30 tot 22.30 uur, vrijdag van 11.30 tot 13.30 uur en van 19.00 tot 23.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur, van 15.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur. De ba zar wordt geouden in „Wester kwartier" aan de Ten Kate- straat 10a. De Ruip In galerie „De Ruip" aan de Hooglandsekerkgracht expose ren vanaf 5 november drie kunstenaars. Er zijn werken tentoongesteld van Gerard de Reus, surrealistische schilderij en, Koert Linde, abstracte schilderijen en B. J. Carlier, reisschetsen. De tentoonstelling duurt tot 29 november. De ope ning heeft plaats op woensdag 5 november tussen 20.00 en 22.00 uur. Vietnam-manifes- tatie Op de Vietnam-Manifestatie vanavond in het Antonius Clubhuis zullen ook twee Viet namese longartsen aanwezig zijn. Het zijn Dr. Ha en Dr. Quang, hoofden van de resp. diensten voor bestrijding van de Tuberculose, die op uitnodi ging van het Medisch Comité Nederland Vietnam enige da gen in Nederland verblijven waama ze naar Algerije zullen vertrekken voor een stageperio de van een maand. Zij zullen informatie geven over de huidi ge toestand, i.h.b. de gezond heidssituatie in Vietnam. Zoals bekend is de manifestatie van vanavond ter ondersteuning van de deze week te houden collecte Apotheek voor Viet nam". De Leidse apotheker San God, secretaris van MCNV zal spreken over de medische hulpverlening. Jan Boonstra zal een overzicht geven van de ont wikkelingen van dit jaar in Vietnam, en namens de onder steunende politieke partijen zullen spreken: Michiel v.d. Kasteele (namens de Leidse afd. van de PvdA, PPR, PSP, D'66) en Juri Reiding (namens de Leidse afd. van de CPN). het Katholiek Vrouwengilde, afdeling Leiden in de Zuider- kerk. De bijeenkomst begint om acht uur. Ook niet-leden van het Vrouwengilde zijn wel kom. De Bink Abortus Het Tweede-Kamerlid voor de KVP, mevrouw Gardeniers, spreekt vanavond over de abortuswet en het standpunt van het CDA inzake abortus. Zij doet dit op uitnodiging van In drukkerij „De Bink" aan de Rooseveltstraat 3 wordt vrijdag aanstaande om 15.30 uur een expositie geopend. Exposanten zijn onder andere Eva Blaser en Jan Linschooten. Verder is ook werk geëxposeerd van Ko de Neve, Beb van Dienst, Ger- da Van Leeuwen, Rudolf Blaser en Abraham Zwarts. De ten toonstelling duurt tot en met 31 december en is geopend op werkdagen van 9 tot 17 uur. Interact ract) hebben 12 en 13 novem ber a.s. enkele voorstellingen plaats in de toneelzaal van so ciëteit Minerva aan de Bree straat Op 12 no\ember worden stukken gespeeld door studen ten van Wageningen, Rotter dam en Utrecht 13 november worden stukken gespeeld door studenten van Leiden, Delft en Utrecht De voorstellingen be ginnen om 20.15 uur. De toe gangsprijs bedraagt 3, de prijs voor een passe-partout 5,50. De Timdelerclub De christelijke toneelgroep De Timdelerclub geeft vrijdag 14 november in het Rijnlands Ly ceum een opvoering van „Vis sen in Cornwall", een blijspel in drie bedrijven van Peter Blackmore. De regie is in han den van Gerard van Kamp. De voorstelling begint om 20.15

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3