Extra geld voor hulp aan school verlaters Franco ondergaat drie uur lange maagoperatie Rockefeller trekt zich na 1976 terug Verzet tegen beperking aantal gastarbeiders Politie rolt dievenbende op ANWB-actie: Zicht op licht aangeboden: mini VOORSTEL REGERING: Toekomst Endegeest bijzonder onzeker" CcldócSoiwcmt Dinsdag 4 november 1975,66e jaargang no. 20265 Knef DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank- Amro-bank N V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur J J Hal ewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B T W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen, oer week ƒ2.81; kwartaal'/36.32; jaar 141.35; losse nummers: 50 cent Hildegard Knef bij Henk van der Meyden in Tv-privé op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.05 uur Disney-tekenfilm. Om 19.50 uur Tatort Ned. II om 19.05 uur Zij gingen de lucht in. Om 19.30 uur Lei den in Tweekamp en om 20.25 uur slot van David Copperfield. In Hier en nu om 22.15 uur o.m. Dick de Zeeuw, oud KVP-voor- zitter over een nieuwe partij. Zonnige perioden Droog weer met flinke zonnige perioden. Meest matige wind uit zuidwest tot west Max. tempe raturen rond 13 gr. Morgen: Zon 7.41-17.06 Maan: 10.00-18.32 Schev. hoogw.: 3.47-16.06 Laagw.: 11.52- CNV: Geef autorijder vervoerspas DRIEBERGEN (ANP) - Voor zitter J. J. Dassel van de ver- voersbond CNV lanceerde van daag tijdens de ledenvergade ring in Driebergen een idee om door middel van de motorrijtui genbelasting het gebruik van het openbaar vervoer bij de automobilisten te stimuleren. Hij stelde voor een deel van de motorrijtuigenbelasting 100,-) te beschouwen als betaling voor een vastrechtkaart. Via die kaart zouden de belas ting be ta- en zijn gezin tegen half geld gebruik kunnen maken van al het openbaar vervoer. Mensen zonder auto zouden uiteraard ook voor ƒ100 zo'n vastrecht- kaart kunnen kopen. De kaart zou zeker een half miljard per jaar kunnen opleve ren, ongeveer de helft van wat het openbaar vervoer nu jaar lijks opbrengt De heer Dassel zei dat de rege ring fout zit wanneer ze denkt de automobilist meer voor het openbaar vervoer te interesse- door te volstaan met een forse verhoging van de motor rijtuigenbelasting. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/HELMOND - De regering wil de schoolverlaters helpen. Zij komt dezer dagen met voorstellen om voor deze groep jongeren geld ter beschikking te stellen voor het scheppen van nieuwe arbeidsplaat sen. Het is onderdeel van een pakket voor stellen om de strijd tegen de werkloosheid opnieuw te verhevigen. Minister Boers ma van Sociale Zaken maakte dit gisteren in Helmond bekend. De minister deed in dit verband een drin gend beroep op werkgevers en werknemers de regering te steunen in haar strijd tegen de werkloosheid. Hij deed dit aan de voor avond van het overleg in de Stichting van de Arbeid, dat vanmiddag begonnen is. Het gaat hierbij om de beheersing van de lonen en pnjzen voor volgend jaar. „Ik hoop niet, dat bij dit overleg deuren worden dichtge slagen. Want de overheid kan het niet alleen. Ook de werkgevers en werknemers zullen hun steentje moeten bijdragen, als de over heid geen medewerking krijgt zullen wij nooit in staat zijn de problemen op te lossen," aldus drs. Boersma. De Stichting van de Arbeid staat voor grote problemen. Zeker nu de jongste cijfers van het Centraal Plan Bureau bekend zijn. Zij geven aan, dat volgend jaar het aantal werk lozen wellicht tot 250.000 zal kunnen stijgen. Daarom noemde minister Boersma gisteren het overleg binnen de stichting enorm be langrijk. „De overheid kan niet alleen de problemen van de werkgelegenheid oplos sen", zei hij nogmaals. (Van onze correspondent) MADRID - Het 82-jarige staatshoofd, generaal Francisco Franco heeft gister avond een zware maagoperatie door staan. Men had tot deze operatie beslo ten om een einde te maken aan de voortdurende maagbloedingen, waar mee hij te kampen had. Zijn medici noemen zijn toestand „zo normaal als die maar zijn kan bij iemand die een dergelijke operatie heeft ondergaan." Maar in medische kringen neemt men aan, dat bet einde na wel onafwend baar naderbij gekomen is. De operatie is uitgevoerd in een militair hospitaaltje dat gelegen is op het terrein van het Pardopaleis. De ingreep nam omgeveer drie uur in beslag. Een trans fusie van meer dan zeven liter bloed was daarbij nodig. De artsen vonden een bloedende maagzweer en het begin van nog twee maagzweren op de maag wand. Het was de eerste operatieve ingreep, sedert Franco negentien dagen geleden werd geveld door griep en vier dagen later werd getroffen door enkele har taanvallen, waaruit een reeks van com plicaties ontstond. In medische kringen acht men het niet waarschijnlijk, dat Franco, die al ui terst verzwakt is door zijn hartziekte, longcomplicaties, bloedpropvorming en ziekte van Parkinson de gevolgen van de operatie te boven zal komen. Het medische team, dat Franco behan delt is inmiddels uitgegroeid tot 24 man. Ramp Niet minder dan 27 en mogelijk nog meer mijn werkers zijn gis teren om het lo ven gekomen als gevolg van een gasontplof fing in een ko lenmijn te Figols op 110 km af stand van Bar celona. Nog steeds worden enige mijnwer kers vermist. Twee mijnwer kers werden zwaar gewond. Op de foto: ©en van de slachtof fers wordt weg gedragen. Waakzaam Terwijl een reusachtig straalpassagiers vliegtuig zich een weg baant door de mistflarden die rond en boven Schiphol hangen, bekijkt deze reiger, onbekommerd, maar waakzaam, de verre einders op zijn eigen manier. WASHINGTON (UPI/Rtr) De Ameri kaanse vice-president Nelson Rockefel ler heeft president Ford gisteren per brief laten weten dat hij niet zal mee dingen de positie van vice-presi dent, tijdens de campagne voor de pre sidentsverkiezingen in 1976. Hij zal wel zijn termijn uitdienen en ook zal hij, zoals Ford gisteravond tijdens een persconferentie meedeelde, de presi dent in zijn kandidatuur binnen de partij steunen. Ford ontzenuwde daar mee de speculaties dat Rockefeller wel licht zelf een gooi zou willen doen naar het presidentschap. Vice-president Rockefeller is volgens Ford zelfstandig tot zijn besluit geko men en is hiertoe niet geïnspireerd door Ford. Naar verluidt zou Rockefeller on langs ruzie hebben gehad met Ford over diens besluit de stad New York geen financiële steun te geven. Boven dien zou Ford onder druk van de rech terzijde van de republikeinse partij heb ben gestaan om Rockefeller, die als liberaal bekend staat, te laten vallen. Rockefeller maakte in zijn brief even wel geen melding van enige onenigheid. Ford verklaarde op zijn persconferentie ook nog dat vrees voor moordaanslagen hem mogelijk ertoe kan dwingen zijn campagne volgend jaar te beperken. Hij Rockefeller zou mogelijk teveel persoonlijk contact met de kiezers moeten vermijden. Bij de wijzigingen in de regering die Ford gisteren officieel bekend maakte, behoren behalve de vervanging van mi nister Schlezinger van defensie en CIA- directeur Colby, ook die van minister van handel Rogers Morton. Hij zal wor den opgevolgd door Elliot Richardson, oud-minister van justitie onder Nixon, en sinds zijn onenigheid met Nixon ambassadeur in Londen. TWEE DODEN BIJ BANKOVERVAL IN PARAMARIBO PARAMARIBO (ANP) Bij een bankoverval en daaropvol gende achtervolging "zijn giste ren in Paramaribo twee doden gevallen. De chef van het over vallen bankfiliaal werd door een van de drie gewapende en ge maskerde jonge overvallers doodgeschoten. Later tijdens een achtervolging op de rovers vond een van hen de dood. Een politieman schoot hem neer. De beide anderen werden aange houden. De drie rovers (18,19 en 21 jaar) drongen 's morgens om half ne gen via twee ingangen het filiaal van de Surinaamse Bank aan de uitvalsweg van Paramaribo naar Paranam binnen. Een van de overvallers schoot vrijwel di rect de bankemployee neer. De twee andere met pistolen gewa pende rovers sprongen over de balie, gristen uit de kassa Sfl 183.000 en namen een caissière als gijzelaar mee. Tijdens de achtervolging door de politie werd de gegijzelde vrijgelaten. Toen daarna een vuurgevecht ontstond, werd een van de rovers doodgeschoten. Handbalcoach Henneberg oveleden UTRECHT Heinz Henneberg, bondstrainer en -coach van het Nederlands Handbal Verbond, is gisteravond tijdens een bij eenkomst met hoofdklasse- en eerste klassetrainers te Utrecht na een hartaanval overleden. Heinz Henneberg, op 28 oktober 1923 in Duitsland geboren en officieel nog woonachtig in Lan gen, kwam op 1 november 1973 in dienst van het NHV. DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Centrum Buitenlanders en de MigTantenraad hebben ver ontwaardigd gereageerd op het wetsontwerp Bui tenlandse Werknemers, dat de ministers Boersma (Sociale Zaken) en Van Agt (Justitie) gisteren bij de Tweede Kamer ingediend hebben. Volgens de twee organisaties, die de belangen van buiten landse werknemers verzorgen, gaat Nederland aan de hand van deze wet de gastarbeiders als tweederangs werkkrachten beschouwen, waarmee men kan doen wat men wil. Het wetsontwerp beoogt de werkgevers te binden aan een vergunning van Sociale Zaken, om buiten landse werknemers aan te trekken. Dit is alleen mogelijk, wanneer deze werkkrachten legaal in Nederland verblijven, de werkgever wordt echter ook gebonden aan een maximaal aantal buiten landse werknemers in zijn bedrijf. Voor onderne mers, die meer dan twintig buitenlanders in dienst hebben, gaat namelijk een vergunningsgrens gel den. Dit geldt overigens ook voor ondernemers, die straks meer dan twintig buitenlandse krachten in dienst willen nemen. Achtergronden van de nieuwe wet zijn de moge lijkheid om werkgevers eventueel beter te kunnen aanpakken en de mogelijkheid om het aantal buitenlandse werkkrachten te kunnen beperken. Het Nederlands Centrum Buitenlanders en de Migrantenraad noemen het wetsontwerp zeer dis criminerend ten opzichte van de buitenlandse werkkrachten. Het is „autoritair, achterhaald en ouderwets", Aldus deze instanties. TILBURG (ANP) Samenwerking tussen de gemeentepoli tie in Tilburg, Waalwijk en Den Bosch, alsmede de rijkspoli tie in het district Den Bosch heeft geleid tot aanhouding van 69 mannen in de leeftijd van zeventien tot en met 25 In de periode 1973 tot augustus 1975 maakten zij zich schuldig aan 437 diefstallen en inbraken in Zuid-Holland, Brabant, Utrecht, Gelderland en Amsterdam. Van hun ga ding waren onder meer vrijwel nieuwe bromfietsen, kleding, aanhangwagens, auto's, motoren, banden, enz. Tot de misdrijven behoren 186 biomfiets- en fietsdiefstallen, en 185 inbraken in bedrijven, woningen, auto's en werkketen. De waarde van de buit, inclusief de vernielingen die werden aangericht, bedraagt 850.000. Provinciale Werkgroep: Van een onzer verslaggevers Leiden „De toekomst van het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest is bijzonder onzeker. En wel omdat bestuurlijke compli caties ook in het verleden al, een consequent beleid en een behoorlijke besluitvaardigheid in de weg hebben gestaan." Dat stelt de werkgroep zwakzin nigenzorg van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zuid-Holland in een dezer da gen uitgebracht rapport over de planning van inrichtingen voor zwakzinnigen. Endegeest komt in het rapport ter sprake in een passage waarin de nieuwbouw- plannen van de stichting Gemi- va worden besproken. Die plan nen ontmoeten bij de werkgroep geen bezwaar voorzover ze een vervanging van bestaande capa citeit betekenen. In dit verband zegt de werkgroep dat overne ming van de 100 pupillen van. Voorgeest (dat deel uitmaakt van Endegeest) weliswaar toe -te juichen zou zijn, maar het is voor de werkgroep de vraag of hier in verband met de situatie waarin Edegeest verkeert inder daad op kan worden gerekend." Overigens stemt de werkgroep in met vervangende nieuwbouw voor huize Buitenzorg in Zoeter- woude. Den Haag De ANWB organiseert van morgen tot en met zaterdag een verlichtings- en ogentestactie bij het hoofdkan toor van de ANWB aan de Wassenaarseweg in Den Haag. Iedereen kan die dagen gratis zijn autoverlichting laten controleren en zonodig laten afstellen. Tevens kan men zich aan een ogentest onderwerpen, onder het motto Zicht op licht". Voor de verkeersveiligheid is het van het grootste belang dat „licht" en „zicht" regelmatig gecontroleerd worden. Van ongeveer 90% van de auto's moeten de koplampen worden afgesteld. Circa 50% van de koplampen staat te hoog, bij bijna 50% blijken de duplolampen verkeerd gemonteerd en 35% heeft defekten aan de verlichting. Ook aan het „zicht" mankeert veel; 1 op de 5 automobilisten moet worden doorgestuurd naar een oogarts. Een set van 6 potjes met geconcentreerde pootaarde en 6 verschillende zakjes kruidenzaad (o.a. bieslook en kervel) krijgt u, als dank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van diS Leidse Courant naam: adres: - woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een kruidenset naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1